Uit de Omgeving STADSNIEUWS. INGEZONDEN MEDEDEELING. kerk gehouden wordt, deelnemen. Zuster Sinnige gaat momenteel bij verschillende ingezetenen rond cm gelden voor dit on getwijfeld zeer sympathieke doel in te za melen. Onweer. Vrijdagavond tijdens het he vige onweer, dat zich boven deze plaats en omgeving ontlastte is de bliksem inge slagen in een achter de woning van J. van der Wereld staand pakhuis. In den ach tergevel werd een groot gat geslagen, ter wijl velschillende ruiten werden vernield. De splinters waren naar alle richtingen verspreid en van de op 15 Meter afstand staande trekkas waren door neerkomende stukken hout ook een drietal ramen ver nield. De heer Van der Wereld heeft eerst Zaterdagmorgen opgemerkt, dat do blik sem was ingeslagen. Het is dus gelukkig, dat geen brand is ontstaan. n.t. 0.121/2 per week per gezin en 0.07 1/2 voor alleenstaande personen. Bij de vaststelling van het uitkeeringsbedrag stelde een der leden voor om voor kinde ren, die verpleegd worden in Antoniushove te Voorburg beneden de vier jaar uit te keeren 1.75 per dag (voor kinderen be neden de 4 jaren) en 2.25 per dag (voor kinderen van 4—10 jaar) en niet het vast gestelde bedrag van 2.50 per dag, daar de voorsteller meent, dat men niet behoeft over te houden, maar slechts de verpleeg- kosten dienen betaald te worden, met dien verstande dat men recht heeft wanneer een kind langer in Antoniushove moet blijven dan zes weken, de uitkeering zoo lang geschieden mag tot een maximum van 105. Dit voorstel werd door andere leden sterk bestreden, daar deze zich op het standpunt stelden, dat het niemand aangaat of de uitgekeerde van het vast gestelde bedrag overhoudt of te kort komt Stelt men het uitkeeringsbedrag vast op 2.50 per dag, dan is het niet meer dan jiecht en billijk hetzelfde bedrag per dag aan ieder lid uit te keeren, zoo meenen de bestrijders van dit voorstel. Na een lang durige soms vinnige discussie werd het voorstel om voor do kinderen, die in An toniushove verpleegd worden beneden 4 jaar uit te keeren 1.75 per dag en voor kinderen van 410 jaar 2.25 per dag aangenomen mot 11 stemmen voor en 7 stemmen tegen het voorstel. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid was Mevr. De KleermakerMaes, die per acclamatie werd herkozen. Voor hen, die nog geen lid zijn in deze parochie, wordt nog ge legenheid gegeven zich als lid op te geven. Zij kunnen dan bij ziektegeval onmiddelijk doelen in de voordeden der leden van de Vereeniging, hoewel nieuwe leden anders drie maanden lid moeten zijn alvorens te kunnen profiteeren van de voordeden. Deze gunstige bepaling zal echter maar voor een bepaalden tijd gelden n.l. voor 4 of 6 weken. Hierna sluiting. W0UBRUGGE. Personalia. De heer J. Kroon Azn. 6laagde voor het examen L. O. WARMOND. bezoek gebracht aan D.V.O. I te Rijpwe- tering. Het is een saai gespeelde wedstrijd geweest met weinig goede momenten, waaraan ook dc sterke wind wel debet was. Voor de rust weet D.V.O. den V.V.L.- keeper te verschalken en al is V.V.L. na de rust sterker, tot doelpunen brengt zij het niet, zoodat D.V.O. met 1—0 de over winning behaalt. Voor a.s. Zondag heeft V.V.L. I eene uitnoodiging ontvangen van O.V.V. om dien dag een propagandawedstrijd te ko men spelen tegen O.V.V. I. Deze wedstrijd vangt aan te 3 uur. Vóór dezen wedstrijd spelen de O.V.V.-Juniores en er na de ve teranen. Daar deze wedstrijden worden opgeluisterd door de harmonie Triumph, gelooven we wel, dat vele Voorschotenaren V.V.L. op haar tocht naar Oegstgeest zul len vergezellen. Denemarken Noorwegen 3—2. De Zendag te Oslo gespeelde interland- .wedstrijd tusschen Denemarken en Noor wegen eindigde met een 3—2 overwinning .voor Denemarken. LAWNTENNIS. De Internationale Kampioenschappen. De resultaten van den tienden dag luiden: Hccren enkelspel kwartfinaleBoro- tra (Frankrijk) sy. Boyd (Argentinië) met 4—G 6—3 6—1 6—3. Dames enkelspel: Halve beslissing mej. Kca Bouman (Nederland) si. Mad. Guyot (België) met G0 6—2. Hecren dubbelspel. Halve beslissing: Borotra en Boussus (Frankrijk) sy. jhr. C. v. Lennep en Diemer Kool (Nederland) met 4—6, 6—3, 6—2, 6—2. Dames dubbelspel. Halve beslissing: Mevr. Mc. lllquhan en Miss Ridley (Enge land) sl. mevr. Aeschlemann (Zwitserland) en Mevr. Onsbeek (Nederland) met 62, 6—4. Beslissing: mej. Kea Bouman en mej. Rollin Couquerque (Nederland) sl. Miss Mc. lllquhan en Miss ltidley (Engeland) met 6—1 4—6 10—8. Gemengd dubbelspel. Beslissing: mej. lAussem (Nederland) en Hunter (Amerika) |1. mej. Canters (Nederland) en Boyd IVgentinië) met 86, 63. Do uitslagen van Zondag luiden: Heereu dubbelspel beslissing: Borotra en Boussus slaan Boyd en Robson 7—9 7—5 6—2 3—6 6—3. Dames enkelspel beslissing: Miss Ridley (Engeland) slaat mej. Fraülein Kallmeycr (Duitschland) 63 en 64. Troostwedstrijden. Hoeren enkelspel. Halve beslissing: Mo- rea (Argentinië) sl. Marinkellc (Nederland met 2—6 75 61. Dames enkelspel 3e ronde: mej. Y. Si- gart w.o. tegen Miss Ridley (Engeland). Halve beslissing: Mej. Kallmeyer (Duitschland) sl. mej. dc Jong (Nederland) met 6—1 6—1. 0m den Davis Cup. Tsjecbo S 1 o w a k ij eN cderland. De Nederlandsehe ploeg, welke a.s. Don derdag, Vrijdag en Zaterdag den halven eindstrijd voor den Davis Cup Europeesche zone tegen Tsjecho Slovakij te Praag gaat spelen, bestaat uit: Timmer, Van Lennep, Marinkelle en Wetselaar. De laatste twee spelers zijn bedoeld als invallers. Marinkelle voor het enkelspel, Wetselaar voor het dubbelspel. Na het on geval, onlangs Diemer Kool overkomen, is de keuze-commissie voorzichtig gewor den, want, het niet beschikbaar hebben van een invaller had ons bijna den wed strijd tegen Hongarije gekost. De vaststelling van den wedstrijd heeft, eenige moeilijkheden opgeleverd omdat zoowel van Nederlandsch zijde, als van Tsjechische, omdat Timmer en Ivozeluh Maandag a.s in Wimbledon moeten spe len. Daarvoor heeft het wedstrijdcomité in Wimbledon geen dag uitstel willen verlee- nen, hoezeer er op aangedrongen is. Nu kunnen do snelers Zaterdagavond nog op reis en Zondagavond oversteken naar En geland. Deze ploeg is gisterochtend op reis ge gaan en heeft dus twee dagen ter oefening. ATHLETIEK. Om den Deterding-wisselbeker. Engeland wint met klein verschil. Onder groote belangstelling zijn Zater dagmiddag op het sportterrein te Werve te Rijswijk, do wedstrijden om den Deter ding-wisselbeker gehouden. Met een totaal van 16 punten wist Engeland beslag op den ■wisselbeker te leggen, terwijl het Conti nent, waartoe vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, Denemarken, Duitsch land en Noorwegen behoorden, 15 punten behaalde en Nederland met 9 punten als derrie werd geclasseerd. Hieronder volgen de uitslagen, welke voor de puntcnverdeeling in aanmerking kwamen: 100 Meter hardloopen: 1. V. T. Rudkin (Eng.) 11.1 sec., 2. H. de Boer (te Werve) 11.2 sec., 3. Jeanne (Frankrijk) geen tijd. 200 Meter hardloopen: l. V. T. Audkin (Eng.) 23.6 sec., 2. Carlini (Italië) zelfde tijd. 3. Jeanne (Frankrijk) 24 sec. 400 Meter hardloopen: 1. Carlini (Italië) 52.5 sec., 2. R. L. Rigby (Eng.) 53.3 sec., 3. D. A. Ameaton (Eng.) geen tijd. 800 Meter hardloopen: 1. A. Larsen (De nemarken), 2 min. 1 sec., 2. Cominotto (Ita lië) 2 min. 1.2 sec., 3. Davoli (Italië) 2 min. 2 sec. 1500 Meter hardloopen: 1. Larsen (Dene marken 44 min. 13.4 sec., 2. Cominotto (Ita lië) 4 min. 18.2 sec., 3. Boero (Italië) 4 min. 20 sec. 3 Eng. mijl hardloopen: 1. Davoli (Italië) 15 min. 48.2 sec., 2. Boero (Italië) 15 min. 48.3 sec.; 3. Heywood (Eng.) geen tijd. Snelwandelen (2e Eng. Mijl.) 1. Valente (Italië) 15 min. 28.2 sec., 2. W. F. C. Ekkers (te Werve) 15 min. 32 sec., 3. C. W. Baker (Eng.) geen tijd. Hoogspringen: 1. Ruhrmann (te Werve) 1.75 Meter, 2. G. A. Lewington (Eng.) 1.70 Meter, 3. Swagenran (te Werve). Verspringen: 1. M. de Boer (te Werve) G.S9 1/2 M., 2. W. P. Hughman (Eng.) 6.42 M., 3. W. A. Sharwelle (Eng.) 6.03 M. Estafette (Relayraee 800400—200—200 Meter). 1. Engeland, 2. Continent. Schennen. Floret dames van ieder land 3 deelne mers. Best geplaatste: Madam. Sevenant (België) met 5 gewonnen part. Floret heeren. Best, geplaatsto: Mr. Ca- zely (Eng.) met 5 gew. part. Repée heeren. Best geplaatste: v. Ma eist (België) met 5 gew. part. Sabel heeren: Eversen (Holland) met 6 gejv. part. Classificatie: 'Continent 3 pun ten, Te Werve 2 punten, Engeland 1 piffil. Lawnt-ennis. Engeland 8 gew. part. 10 punten, Holland 8 gew part. 5 punten, Continent 5 gew. part. 2 punten. Nieuw wereldrecord. Bij de Amerikaansche selectiewedstrijden over 100 en 200 M. loopen voor de Olym pische Spelen te Los Angeles, heeft de 18-jarige Wykoff het wereldrecord van Paddock gebroken. Leighton Dye uit Los Angeles maakte de hordenloop over 110 M. in 14 3/5 se conde, waarmee hij het wereldrecord op zijn naam vestigde. PAARDENSPORT. Harddraverijen op Duindigt. De uitslagen van de op Zondag gehou den harddraverijen luiden als volgt Vreemdelingen verkeer-prijs: 1. Norton B. (eig. Stal Bles), 2. Oro Setzer B. (eig. N. van Leeuwen). Mauritshuis-prijs: 1. Claire fontaine (eig. J. Jochems), 2. Myrrhine (eig. mevr. A. v. Wielingen. Museum Bredius-prijs: Quiritowse (eig. CL. F. Ockhorst), 2. Remplacante (eig. N. van Leeuwen). Museum Mesdag-prijs: 1. Qui te well St. L. (eig. A. Schneider) Quinte II (eig. Stal C.). Vredespaleis-prijs: 1. Histoire d'Cr (eig. W. Jochems, 2. Ia Pretentaine (eig. mevr. A. van Wieringên). Huis ten Bosch-prijs: 1, Rabenhaupt (eig. F. Lebret), 2. Present H. (eig. Stal C.). Ridderzaal-prijs: 1. Norton R. (eig. Stal Bes), 2. Doritha (eig. Stal En Avant. Bad-Scheveningen-prijs: J. Hellebore (eig. J. Jochems), 2. Cassard (eig. M. J. v. d. Velde). HILLEG0M. Hill. 7wemve-eeniging. Voor het di ploma van geoefend zwemmer zijn de vol gende leden geslaagd: J. Timmer, H. Kijne Wzn. J. A. Out, M. Schouten. A. van der Wal Wzn, J. Britzel. P. Engel Jzn. en G. van der Weijderi. Op 21 Juli zullen door de H. Z. V. propaganda-wed- strijden worden gehouden door zwemmers uit Leiden en uit Haarlem. Santosbloempje. De bloempjesver koop voor het Santosfonds heeft f 160 op gebracht; vorig jaar was het 125. Een woord van dank aan de ijverige verkoop stertjes is wel verdiend. Personalia. De heer H. Hulkenberg slaagde te Amsterdam voor liet examen apothekers-assistent, KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Gistermiddag werd de eerste veiling Tuinbouwver. Katwijk en Omstr. gehouden. De verwachtingen wa ren tamelijk hoog. Van meevallen was echter geen sprake. De prijzen waren re delijk doch niet in overeenstemming met de den laatsten tijd loopende geruchten over hooge aardappelprijzen. De aanvoer was grooter dan verwacht was. Peeir ging voor goede prijzen. Met een beetje mooi weer zal de aanvoer spoedig toene men. DE KWAKEL. Polderbestuur. Uit hét jaarverslag, uitgebracht op de ve.gadering van den Uithoornschen Polder ontleenen wij, dat de inkomsten bedroegen 28953.30'de uit gaven f 24330.80,/2, voordeelig saldo aldus 2623.02. Op voorstel van den Burgemeester wordt de behandeling der begrooting nog 14 dagen uitgesteld, om alsnog den inge landen gelegenheid te geven tot het nemen eener beslissing inzake brug Zuider Leg- meerpolder, opdat bij mogelijke overname de hiervoor benoodigde gelden nog op deze begrooting kunnen worden geplaatst, N00RDWIJK. Personalia. Tot onderwijzeres ann een op te richten Chr. school te Santpoort werd benoemd mej, Katse, onderwijzeres aan de Wilhelminaschool alhier. Personalia. Met ingang Van 15 Juli a.s. is ann den agent van politie .T. Witte- man alhier eervol ontslag vérlbend wegens gelijke benoeming te Monster. Een proces-verbaal uitgelokt. Sedert het badseizoen is geopend werd een ge deelte van het strand gereserveerd uitslui tend voor gasten. Zoodra er echter borden werden geplaatst heeft men willen uitlok ken hoever die bevoegdheid gaat. De heer G. H. Krau, gemeenteraadslid alhier, heeft zich daarom Zondag jl. laten verbftliseeren ten einde een gerechtelijke uitspraak in deze te verkrijgen. Herwonnen Levenskracht. - Door B. en W. is aan de afd. Noordwijk van „Her wonnen Levenskracht" een vergunning verleend voor het houden van een speldjes dag op 15 Augustus aanstaande. Vergunning. Door het gemeentebe stuur is een verlof ingevolge de Drankwet verleend aan W. van Graas voor eenige localiteiten van het Juvenaat. R0EL0FARENDSVEEN. Triduum voor zieken. Dank zij het initiatief van Zuster Sinnige alhier zullen ook van deze plaats een 5-tal zieken aan het triduum, da in de eerste dagen van de maand Juli te Leiden in de 8t. Joseph- RIJPWETERING. Onweer. Tijdens het hevige onweer van Vrijdagavond is een paard van den heer M. uitvoerder door het weerlicht schichtig geworden en zoodoende in het water geraakt. Zaterdagmorgen werd het dier verdronken gevonden. Paarden aan (.»m haal. Maandagmor gen te ongeveer 11 uur kwamen do arbei ders van den veehouder C'. Straathof terug van het hooiland met een maai-mxchinc. Bij den smid Waasdorp alhier werd de machine, die met 2 paarden was bespan nen, aan den weg ge zet on de arbeiders be gaven zich in de smidse, zonder evenwel de paarden vast te zotten. Door een of an dere oorzaak zijn dc paarden toen onbe- stuurd aan den haal gegaan. In woeste vaart sloegen zij den hoek bij Café Zoete melk om en gingen daarna de helling van den weg af. Op dezo helling kwamen tego- lijk van de andere richting een 2-tal wielrijders aangereden. Een van deze kon zich niet spoedig genoeg uit de voeten maken en kreeg van een uitstekend gedeel te van de machine een flinke klap tegen het hoofd, zoodanig, dat zijn neus tamelijk ernstig beschadigd werd. Ook aan een zijner beenen kreeg hij eenig kwetsuur, ter wijl zijn rijwiel geheel verbrijzeld werd. De paarden holden steeds door en kwamen ten slotte op het erf van den heer Straat hof tot stilstand. Achterop een motorrij wiel is de getroffene naar de woning van den heer Straathof vervoerd, om later per auto naar Leiden vervoerd te worden. Van de maaimachine waren onderweg ver schillende deelen losgeraakt, zoodat ook deze ernstig beschadigd werd. VOORSCHOTEN. Muziek en zang. Vrijdagavond gaf het Harmoniegezelschap „Benvenuto" onder leiding van den directeur, den heer G. Ver- heij, in de Voorstraat een muziekuitvoering met medewerking van de gemengde Zang- vereeniging „De Lofstem", onder leiding van den directeur den heer 8. 8. Leppink. Verschillende mooie nummers werden uit gevoerd en de belangstelling was groot. Het was jammer voor het koor en de be langstellenden, dat onweersbuien deze büi- tenluehtuitvoering somtijds kwamen ver storen R. K. Ziekenhuisverpleging. Vrijdag avond vergaderde de R. K. Ziekenhuis verpleging onder leiding van den voorzit ter, den heer G. Schrama. De secr., de heer F. Oorschot, las het jaarverslag, waaruit bleek, dat er in het afgeloopen jaar 30 zieken zijn verpleegd in de verschillende ziekenhuizen, tevens vermeldende, dat cr een overeenkomst is aangegaan met Antoniushove te Voorburg, waardoor het mogelijk is geworden, dat dc leden der vereeniging aldaar kunnen wor den opgenomen a 3 per dag, alle kosten inbegrepen. Het R. K. Armbestuur heeft zich bereid verklaard 0.50 pér dag te betalen voor degenen, die niet bij machte zijn deze ver pleging zelf te bekostigen, daar de uitkee ring per dag 2.50 bedraagt. De voorz. deelt de vergadering mede, dat het mis schien mogelijk wordt, wanneer de verbou wing klaar is aan het St. Elizabet-zieken- huis te Leiden, aldaar een overeenkomst af (e sluiten a 3 per dag. alle kosten in begrepen, voor de loden. Het zou voorze ker een pracht resultaat zijn, indien dezo zaak voor de toekomst aldus geregeld kan worden. De penningm., dc heer Th. van Dijk, bracht het financieel verslag uit. De ver eeniging telt 350 betalende leden. Het ba tig saldo van vorig jaar bedroeg 2027.87 1/2, de inkomsten 1927 hebben be dragen 1970.27 1/2, aldus te samen ƒ3998.15. De uitgaven hebben bedragen 2065.86 1/2, zoodat het bezit der vereeni ging thans bedraagt 1932.28 1/2. Tot le den der commissie van onderzoek der re kening van den penningm. Werden be noemd de heeren H. J. van Uffelen, W. Meyer en M. Oordmeyer. De contributie werd wederom va-si&esteld als vorig jaar Huldeblijk Koningin-Moeder. De op brengst van de collecte voor H. M. de Ko ningin-Moeder bedraagt in deze gemeente 1.95. Er zijn 418 handteekeningen ge plaatst. LISSE. Geboren: C'atharina, d. v. F. J. Steinbuscb en G. Bel ja ars. Gerardus Johannes z. v. A. v. Stijn en K. Th. v. Leeuwen. Johanes Adrianus z. v. A. Veldhoven en M, v. d. Mey. Mary Julia d. v. H. Handkroon en M. J. Pont. Geer- truida Gararda Maria d. v. J. Baltes en H. O. B. v. d. Heiden. G e h uw dC. 8. J. Heemskerk en Th. Prins. OEGSTGEEST. Geitenfokkerij. Op het O. V. V.-terrein werd de jaarlijksche plaatselijke geitenkeu ring gehouden. De belangstelling was bij zonder groot. De keuringscommissie was samengesteld uit do heeren Zuiddam, Mas- bus en Clemens, allen leden van het Hoofd bestuur. De aangevoerde geiten werden in 5 klas sen verdeeld. Ie klas, medaille geiten, le prijs J. van Tol. 2e klas, 1-jarige geiten: Eerepriis A. Maat (bondsmedaille)le prijs A Maat; 2o prijs H. v. d. Hoeven. 3e klas, oudere geiten, wit ongehoornd: le prijs D. Stravers, 2e prijs P. Beijersber- gen, 3e prijs N. Varkevisser. 4e klas, bonte en gehoornde geiten: le prijs L. van Abswoude, 2e prijs H. Sehra, ma, 3e prijs W. Walraven. 5e klas, lammeren: le prijs en afdeelings prijs C. van Dijk, 2e prijs H. v. d. Hoeven, 3e prijs L. Hoogervorst. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk Wóórd aan den winnaars uitge reikt. De voorz., de heer C. v. Dijk, maakte van de gelegenheid gebruik om de a. s. groote verloting van prachtige prijzen aan te bevelen. TER AAR. G e b o r_e n: Theodoras Cornelis en Wil- helmina Cornelia z. en d. van J. van Eijk on A. Huigsloot Hendrik z. van H. Heemskerk en M. Hofstede, Arie z. van J. C. van Leeuwen en C. Turkenburg. Overleden: W. Passé 62 j. K. van Leeuwen, wedr. van N. Looij, S4 j. A. C. Kcmpers 35 j.. echtg. van H. Egberts. Personalia. Voor de akte Lager On derwijs is geslaagd de heer Joh. Vissers, leerling van de Rijkskweekschool te Haar lem. De Leidsche Winkelstand. Eenige jaren geleden werd in perceel Rapenburg 3 „De Ploeg" geopend van den heer A. Huisman, binnenhuisarchitect. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling binnenhuis-architectuur, dus meubelen enz. te exposeeren, de beschikbare ruim te bleek daarvoor evenwel te klein en zoo werd „de Ploeg" een expositie-huis van kunstnijverheid. Ook deze branche breid de zich echter zoodanig uit, dat naar een grootere ruimte moest worden uiteezien. alwaar dan tevens dc meubel-afdeeling een betere plaats kon krijgen. Zoo werd „de Ploeg" verplaatst naar het perceel Brcestraat 3, vroeger bewoond door den heer ten Cate. Dit pand is voor de binnenhuis-archi tectuur en kunstnijverheid. In een ver stelbare etalage kunnen tal van voorwer pen geëxposeerd worden in een grootere of kleinere ruimte, al naar gelang zij zulks vereischen. Daardoor komt het geëxpo seerde beter tot zijn recht en een voor deel van de stofvrije etalage is, dat er zeer veel variatie in het tenloongcstcl de mogelijk is. In den winkel zelf bevindt zich een kast Gemeentelijke Aankondiging Afsluiting Lange Schoolsteeg voor het i rijverkeer( Burgemeester eti Wetjfiouders van Lei den brengen /er/openb/re kennis, dat de Lange Schoastyeg, irw verband met den bouw van eap drukker/ voor „De Leidsche Courant", t/t Jhader^aankondiging is af. gosloetn v/or/het vfrk^er met rij- en voertuigen/ mr A. VANJDEy^NDE BAKHUYZEN, \S jl Burgemeester. VA^f 8TRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Juni 1928. sS Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag. Ledenvergadering R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8.15 uur. Vrijdag. Jaarvergadering District Leiden van den D. H. V. B., Bondsgebouw De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Juni tot en met Zondag 24 Juni waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tele foon 594. met tal van zilveren en bronzen sieraden van diverse kunstenaars, als Methorst, Albers, v. d. Hoonaert en den Woerden-, schen kunstdrijver Kriege. Voorts zien we hier verscheidene Uni on's van de Leerdamsche glasfabriek, die deze week 50 jaar bestaat. Naast een fraaie collectie gebruiksglas van Leerdam is er fraai Tsjechisch glaswerk voorradig. Geheel nieuw voor Leiden is dc collectie heiligenbeeldjes van de Oss Deutsche Werkstatte en de beeldjes van Stefan Uyttenwaal. Verder is nog to verwachten een collectie religieus glaswerk uit Leer-:, dam. De groote collectie kunstnijverheids-ar- tikelcn wordt ten slotte volmaakt door liet aardewerk van verschillende fabrie ken, die tegenwoordig potten, vazen, drijfbakken enz. in zoo menigerlei vorm vervaardigen In de meubelbranche vinden we hier het meest moderne fabrikaat, door den lieer Huisman zelf vervaardigd en lever baar naar eiken gewenschten vorm en model. Een collectie fraaie lampenkappen ver volmaakt. het geheel, zoodat we kunnen zeggen, dat men voor kunst-verfraaiing van het huis hier terecht kan. Wij wenscheu den heer Huisman veel succes met deze groote verandering. Geschenk. De minister van onderwijs, kunsten en' i wetenschappen maakt bekend, dat het Historisch Museum van natuurkundige in strumenten in het natuurkundig laborato rium der Rijksuniversiteit alhier van den heer dr. J. H. Wilterdink, te 5s-Graven- hage, ten geschenke heeft ontvangen een unster, afkomstig uit dc Delftsche instru mentenfabriek van mr. J. II. Onderdewijs- gaart Canzius (pl.m. 1800). De regeering heeft dit waardevól ee- schenk met. erkentelijkheid aanvaard en den schenker dank betuigd. Door den boekhandel „Beha" wordt vanaf heden tot Donderdag in hotel „Cen tral" een demonstratie gehouden met de nieuwste kantoormachines. Op de eerste plaats kan men daar inlichtingen verkrij gen over telmachines „Lipsia" en „Lip- siaddi", een Duitsch merk. De kleine tel machines in gematigde prijzen, zijn han dig en snel in het gebruik voor direct optellen en aftrekken. Voor op Engeland handeldrijvende laden is de telmachine in Engelsch geld een groot gemak. De groote telmachines van „Lipsia" zijn ook ingericht voor deelen en vermenig vuldigen tot een getal van 13 cijfers en een deeling tot een getal van 5 decimalen. Zij zijn geschikt voor alle mogelijke kantoor- werkzaamheden, zooals interest-bereke ning, percentages enz. De voordeelen de zer nieuwe Lipsia-machines kan men het beste beoordeelen, wanneer het toestel gedemonstreerd wordt. Wie een bezoek aan deze demonstratie brengt, maakt dan tegelijkertijd kennis met de Walther-tel- machine en de Merz-schrijfmachine, een toestel, dat in gewicht en omvang tus schen een „portable" en een zware ma chine in staat. Stcrt. No. 117 bevat de Koninklijk Goedgekeurde statuten van de Tabak- en Sigarenfabriek „Boerhave" v. h. fr. A. B. Stijger, alhier. De alhier tot semi-arts bevorderde stu- dent J. H. Hulshoff is bestemd tot reserve- 1 officier van gezondheid bij het leger hier te lande. C. van A„ straatmuzikant, was veroor deeld tot 5 dagen of 5 boete. Aangezien hij de boete niet. kon betalen, is hij in 't gevang opgesloten. In de slagerij van de wed. Mastrigt aan de Haarlemmerstraat werd gisteravond door dronken jongelui een spiegelruit in gegooid. De 50-jarige D. P. is gisteravond op de Lage Kijndijk aangereden door een motor rijder, zekere v, W., alhier woonachtig. De man kwam te vallen, brak zijn enkel en is naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. Op de Zijlsingel is de 11-jarige jongen v. I. Sch. aangereden door een wielrij der. De jongen kwam van zijn fiets te val len en kreeg een bloedende wonde onder den knie. Hij moest worden overgebracht naar het Ziekenhuis.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2