BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. SPORT. 1&3 Jaargang, DINSDAG 19 JUNI 1928 No 5902 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling |Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad te voor de Abonné'e ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïliustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gowono «dvortentlén 3P cent por regöj Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine advertentién, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen wlirden aangeboden ot gevraagd» huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. P.?J L"B'- I Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Een dubbele volksvertegen woordiging Wat wij hier verstaan onder dubbele volksvertegenwoordiging is niet wat mei da-aronder over het algemeen verstaat. Wij bedoelen hier het stelsel hetwelk de, al weer langen tijd geleden inge diende, nieuwe gemeentewet voorstelt: naast den gekozen gemeenteraad médewer king van niet-gekozen personen uit de burgerij in commissies, waarin d«.zer laat ste adviezen als van groot nuo moeten Worden beschouwd. Deze dubbele volksvertegenwoordiging achten wij uitstekend. Zeker de gekozen volksvertegen woordigers dus de eigenlijke verte genwoordigers moeten in die commissies, zoo zij niet de meerderheid uitmaken, in ieder geval een quantitatief beteekenenden invloed hebben. Maar, dat naast deze personen ook andere personen in die commissies zitting hebben, kan heel nuttig zijn. Wij noemen b.v. voor Leiden de commissie voor de Lichtfabr., waarvan de Raadsle den deskundige voorlichting ook van per sonen buiten het bedrijf o.i. vel zouden waardeeren. Wij denken hier aan een zoo belangrijke zaak als de uitbreiding van de Electriciteitsfabriek, die bijna twee mil- lioen gulden vraagt belangrijk in opzet en in uitwerking. Een dergelijke verhouding bestaat trou wens reeds in enkele commissies ,\nn een andere soort, de commissies voor Laken hal, voor Werkinrichting, voor Bank van Leening (welke laats'.e echter gereorgani seerd behoort te worden, omdat zij slechts bestaat uit drie leden, waaronder maar één Raadslid). De krachten, die voor de gemeenschap kunnen werken, moeten niet worden uitge schakeld, doch daaruit moet zooveel mo gelijk nut worden getrokken. En een mid del daartoe is, om ook anderen dan de gekozen Raadsleden, in dé gelegenheid te stellen, diensten in het bestuur Jer ge meentelijke instellingen aan te bieden. Daarnaar moet wordc-n gestreefd ock nu reeds, voorzoover het bij de nu van kracht zijnde Gemeentewet mogelijk is. BELGIE. Staking :e Antwerpen. Communisten-actie. Het syndicaat der communistische ha venarbeiders heeft gisterochtend een alge- mcene staking gedecreteerd in de lurven van Antwerpen. Zij eischen een loonsver- hooging van 10 frs. per dag. De stakers liepen daarop in stoet langs de werkplaatsen, en trachtten de arbei ders van het werk weg te halen. Het socialistisch syndicaat heeft aan zijn leden order gegeven, het werk niet te verlaten. Sedert gistermiddag is de havenarbei dersstaking in Antwerpen algemeen. ITALIË. Mishandeling van een Engelschman. Diplomatiek incident. Thans wordt een deplomatiek incident bekend, dat eenige weken geleden te Mi laan heeft plaats gehad, doch tot nu toe is stilgehouden. Eenige weken geleden bezocht een ambtenaar van de Britsche ambassade ie Rome met een officieele opdracht Milaan. Toen hij aldaar door een straat wandelde, zag hij hoe een paar mannen door een tweetal veel krachtiger mannen werden mishandeld. Hij bleef staan en keek toe naar wat er gebeurde. De beide aanval lers lieten daarop de door hen aangeval lenen met rust en kwamen op den En gelschman af, wiens papieren zij verlang den te zien. De Engelschman, die wist, dat het vragen van „papieren" dikwijls °en „trick" was om den vreemdeling te berooven van het papieren geld dat hij bij zich mocht hebben, weigerde zijn por tefeuille uit te halen en eischte dat de lieden, die hem hadden aangesproken, zich zouden legitimeeren. Hij werd toen beetgepakt en verzette zich, maar geluk kig naderde toen juist een gendarme en de Engelschman verzocht daarop naar het dichtstbijzijnde politiebureau te wor den gebracht. Aldus geschiedde. Op het politicbureau toonde de Engelschman wie hij was, terwijl tezelfdertijd zijn beide van de fascistische geheime politie. De aanvallers zich legitimeerden als leden noodige verontschuldigingen werden ge maakt en de Britsche ambtenaar kon ver trekken. Maar eenige uren later werd hij op straat van achteren aangevallen en ernstig mishandeld. Geen enkel voorbij ganger durfde hierbij tusschenbeide te komen. De Engelschman herkende in de genen, die hem mishandelden, de beide „stille dienders", waarmee hij te voren moeilijkheden had gehad. De Britsche ambassade deed van dit voorval mededeeling aan het Foreign Of fice, dat onmiddellijk, een scherp protest naar Rome zond. Geheimzinnige moordgeschiedenis. Joeg'o slavisch onderdaan het slachtoffer. De Joegoslavische pers publiceert op zienbarende berichten over den dood van een Joegoslaaf uit Görz, zekeren Tusar. Deze, een nationalistisch Joegoslavisch zakenman, was enkele weken geleden nae.r Triest vertrokken, maar niet terugge keerd. Eenige dagen geleden werd ziln lijk bij Ferrara uit de Po opgehaald. De Joegoslavische bladen zijn van meening, dat men hier slechts te doen kan hebben met een politieken moord sommigen snreleen zelfs van een nieuwe zaak- Mateotti. RUSLAND. DE STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST. Een nieuwe wet. De sovjet-autoriteiten hebben een nieuw wetsontwerp gepubliceerd tot bestrijding van godsdienstige invloeden in het sovjet gebied. De nieuwe wet verbiedt aan godsdien stige lichamen het houden van vergaderin gen, het vormen van kringen of groepen, zoowel van kinderen als van vrouwen of voor zieken, ook naai- of zangverenigin gen of die ter beoefening van litteraire studies, kortom eiken vorm van activiteit. Het verbiedt, bovendien elke bibliotheek of leeszaal met een religieuze strekking. Geen vorm van godsdienst mag worden beoefend, in fabrieken, werkplaatsen of andere in richtingen met uitzondering van hosoit-a- len en gevangenissen, maar dan nog alleen in het geval, dat door stervenden of ern stige zieken of gewonden daarom wordt gevraagd. Priesters en andere bedienaren van re ligieuze lichamen moeten zich laten in schrijven, maar het registratiekantoor is gemachtigd namen naar believen te schrap pen. De maatregelen ziin te danken aan de communistische jeugdliga en de anti-god- verecniging, die verklaarden dat. het on mogelijk is met de godsdienstbestrijdirg vorderingen te maken, wanneer niet de nropaganda van de tegenstanders wordt beteugeld. Vooral schijnen ze veel last te hebben van leeszalen, daar die de bevol king van communistische clubs afhouden. Het Schachty-proces. Het naderend einde. Haar uit Moskou gemeld wordt, loopen de verhooren in het- Schachty-proces ten einde. Van de 53 beklaagden zijn reeds 38 gehoord. Zeer waarschijnlijk zal de officier van justitie op 26 Juni a.s. zijn requisitoir houden en zal het vonnis op 2 Juli a.s. worden geveld. CHINA. De nieuwe koers. Goede voornemens van Nanking. Do Chineesche nationalistische regee ring heeft een verklaring gepubliceerd, waarin binnenlandsche hervormingen wor den voorgesteld. De legers zullen vermin derd worden, de overdreven belastingen afgeschaft, de burgerlijke diensten zullen gezuiverd worden en het land van roovers bevrijd. Het beheer der regeering zal strikt volgens de wet geschieden. De Xanking-regeering houdt zich ook druk bezig met het zoeken van een anderen naam voor Peking. Voorgesteld is de stad Peiping te gaan noemen. Nieuwe „directeure n". Op het. kantoor te Tientsin van den Pe- king-Moekden spoorweg hebben zich heden drie nieuwe directeuren aangemeld. De eene verklaarde benoemd te zijn door Jen Sji-sjan de andere door de plaatselijke autoriteiten en de derde door de Nanking- regeering. Geen van de drie kon echter geloofsbrieven overleggen. Zij stelden allen onmiddellijk een onderzoek in naar het tegoed dat de spoorweg bij de bank heeft, maar zij verlieten ijlings het kantoor, toen zij hoorden, dat cheques ook de handtee- kening van de buitenlandsche accountants behoeven om geldig te zijn. Naar een Godsvrede in China? Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de zoon van Tsjang Tso Lin het beheer van de drie oostelijke provincies in han den genomen. Aan de Nanking-regcering heeft hij doen weten, dat hij vrede wil sluiten en dat hij den broederoorlog niet wenscht. Het consulaire corps heeft, hij mededeeling doen toekomen van zijn ambts aanvaarding. JAPAN Nobele geste van Tanaka. Volgens een bericht uit Tokio heeft de Japansche premier Tanaua, op wien zoo als men weet kort geleden een aanslag werd gepleegd, aan de familie van den dader, die door diens arrestatie in kom mervolle omstandigheden verkeert, een bedrag van 1000 yen doen overhandigen. R. K. VREDESBOND. Zaterdag kwam te Utrecht de Studie sectie van dezen Bond bijeen onder leiding van prof. Kors O.P. uit Nijmegen, die in zijn openingswoord zijn voorganger, prof. Pater de Langen Wendels, herdacht, die door zijn arbeid in den Vredesbond groote verdiensten heeft, verworven. Vervolgens hield prof. Kors een inlei ding over zijn in het najaar uit te geven boek over: „Het Vredeswerk der laatste Pausen". Rede prof. Kors O.P. Spr. herinnerde aan de woorden van Paus Leo XIII, dat alleen volgens de be grippen rechtvaardigheid en liefde vrede tot de mogelijkheden behoort. Paus Leo XIII is inderdaad krachtdadig werkzaam geweest, om den vrede onder de volkeren te brengen en toen de Russische Tsaar te Den Haag een vredesconferentie had doen samenroepen, schreef deze Paus aan H.M. de Koningin, dat Hij voor het welslagen dezer conferentie gebeden zou voorschrij ven, nu de katholieke geestelijkheid op deze conferentie niet zou kunnen verschij nen. Na Leo XIII is Benedictus XV eigen lijk de Vredes-Paus geworden. Alles, ja zelfs de kans om een échec te loopen, heeft deze Paus getrotseerd, bij zijn vredespo gingen. De taak later van Z. H. Paus Pius XI, was in den tijd onmiddellijk na den oorlog weer minder zwaar. Ook deze Paus is onophoudelijk actief om het vredeswerk te dienen. En Paus Pius XI waarschuwde met na druk tegen het gevaar van het toomelooze materialisme, dat een bedreiging is van den vrede. Hoe nu leeren de Pausen ons den vrede brengen en dien bevorderen? In de eerste plaats door diep laten doorwerken van het Evangelie en door het Geloofsherstel on der de volkeren. Verder door het versprei den van een algemeene vrcdesgedachte onder de volkeren der aarde. Dan wordt nog aanbevolen de afschaf fing van den dienstplicht. Arbitrage en Volkenbond zijn instituten om den vrede te bewaren als een zegen voor de geheele menschengemeenschap. Daar zal men in de gelegenheid zijn om sancties te verleenen tegen die landen, welke zich tegen de rechtvaardigheid ver zetten. Onder welke sancties kan worden gerekend de economische boycot. De Kerk is nu, uit den aard harer zen ding belangloos, is boven allen een staat, om de zegeningen van haar werk, ten bate van den vrede voor de wereld te doen ken nen. Waarlijk, wanneer de Kerk wordt vrij gelaten, zal men eindelijk den vrede, welke God van uitgaat en tot God weer keert, op de aarde kunnen begroeten. Een vrede, welke den godsdienst niet vrijlaat, is een valsehc vrede, omdat het zoeken naar God daardoor onmogelijk wordt. In dien het zóó moge gaan als Z.H. Paus Benedictus XV het heeft gezegd, aldus be ëindigde spr. zijn rede, zal de R. K. Vre desbond meer daadwerkelijk succes oog sten dan door het naloopen van vele leu zen, welke thans opgeld doen. Studie-werkprogram. Na de toegejuichte rede hadden bespre kingen plaatsover het studie-werkpro gram, in het bijzonder over het onderwijs op de scholen, over den Volkenbond en de samenwerking met de niet-katholieke vredesorganisatie „Volkenbond en Vrede". Besloten werd tot de uitgifte eener bro chure voor de middelbare onderwijsinrich tingen over den Volkenbond, terwijl tevens het verzoek zal worden gedaan op 18 Mei jaarlijks een les aan den Volkenbond te wijden. Omtrent de samenwerking met an dere vredesorganisaties waren de meenin gen nogal verdeeld. Kolonel van Munnekrede (Den Haag) noemde als eerste eisch voor samenwer king een vast program van den R. K. Vol kenbond, aan de hand waarvan de richt lijnen bij de samenwerking dienen te wor den vastgesteld. Prof. Kors Ü.P., de sprekers beantwoor dende wees er op dat men bij samenwer king met andersdenkende organisaties voorzichtig moet zijn en althans al zijn er geen concrete richtlijnen aan te geven zijn sensus catholicus moet doen gelden. Ten aanzien van de belangrijke pro grampunten in de studie-sectie bleek bij de discussie weinig animo om als praeadvi- seur op te treden. Kolonel van Munnekrede verklaarde zich bereid in November a.s. in een bui tengewone vergadering de technische zijde der nationale ontwapening te behandelen. De vergadering hechtte daarbij hare goedkeuring aan de uitgifte van een popu laire brochure over de ontwapening, van katholiek standpunt bezien. Daarna ging de vergadering uiteen. De vacantie-reis van H. M. de Koningin en Prinses Ju'iana. Het Zweedsche Telegraaf Agentschap seinde gister uit Stockholm: H. M. Koningin Wilhelmina, begeleid door H. K. H. Prinses Juliana is om 8 uur te Stockholm aangekomen. Na een bezoek aan het Nederlandsch gezantschap zullen de Vorstelijke perso nen de lunch gebruiken met den Koning en de Koningin van Zweden om 13 uur. De Koningin en de Prinses, die streng incognito reizen, zullen via de lunch zich weer naar den trein begeven om van avond de reis naar Abisco voort te zetten. De Prins is gisterochtend vroeg uit Den Haag naar Duitschland vertrokken, om, gelijk dezer dagen reeds is gmeld, na een kort verblijf daar te lande, naar Noorwe gen te gaan. Algemeene R. K. Landbouwbedrijfsraad. De gewone jaarlijksche algemeene ver gadering van den Algemeenen R. K, Land bouwbedrijfsraad heeft dit jaar plaats to Utrecht, op Maandag 2 Juli a.s. Op dio vergadering zal mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Tweede Kamer een inleiding houden over: „De prae-adviezen over de verhouding tusschen werkgevers en werk nemers in het bedrijfsleven uitgebracht aan de R. K. Staatspartij en de bctceko- nis hiervan voor den land- en tuinbouw". Voorts zal in behandeling worden geno men het punt: „Bestrijding der werkloos heid in den landbouw". De algemeene vergadering zal worden voorafgegaan door een buitengewone al gemeene vergadering, waarop de verkie zing van een voorzitter zal plaats vinden. Prof. L. van Aken heeft als zoodanig we gens overdrukke bezigheden zijn ontslag genomen. Het bestuur van den Alg. R. K. Landbouw-Bedrijfsraad heeft, in overleg met de besturen van den R. K. Ned. Boe ren- en Tuindershond en den Ned. R. K. Landarbeidersbond, Kanunnik prof. J. D. J. Aengenent, hoogleeraar aan het Semi narie te Warmond, aangezocht het voor zitterschap der vereeniging te aanvaarden. St.-Adalbert-dag 1928. Voorloopige mededeeling. Evenals vorige aren, zal het feest van den H. Adalbert, ook dit jaar te Eg- mond-Binnen plechtig worden gevierd en, naar men ons meldt, weder met grooter luister. Op Zondag 24 Juni, de eerste vespers van het feest, wordt dit geopend met een plechtig lof met feestpredikatie, op den historischen St.-Adalbert-akker. Voor het lof, ten 2 uur, worden de relieken van den Heilige, in feestelijke optocht, van de parochiekerk naar den Akker ge bracht. Xa het lof relikwie-vereering. Maandag 25 Juni, op den feestdag, om 10 uur plechtige Hoogmis met fcestprc- dekatie, op den Akker. De H. Mis wordt opgedragen door den Z.eerw. Heer Dom A. Beekman O.S.B. uit de St.-Paulus- abdij te Oosterhout met assistentie van den Z.eerw. Heer Roovers, parochie-pas toor, als diaken en den Weleerw. fr. F. Nieuwenhuijs O.S.B. uit voornoemde abdij als sub-diaken. Mis intentie: „Verkrij ging eenheid des Geloofs". Na de H. Mis relikwievereering. Na den middag, om 2.30, plechtig lof met Te Deum tot sluiting. Bezoekers komende van de richting Amsterdam-Haarlem, met de treinen wel ke te Castricum aankomen om 9.119.4r en die van de richting Dén HelderHoorn Alkmaar, aldaar aankomend om 9.28 vinden er busgclegenheid naar Egmond- Binnen. Men doet goed met zich eene plaats te verzekeren door te schrijven aan M. Olgers, Castricum. "ONDER WIJS, Examen Kerklatijn. Het eeistvolgende examen Kerklatijn zal worden afgenomen te Amsterdam op Zaterdag 7 Juli 1928. Candidaten moeten zich aanmelden vóór 30 Juni a.s. bij den secretaris der examencommissie, den heer H. A. M. Douwes, Bloemgracht 150, Am sterdam (Centrum). Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Staking te Antwerpen. Een nieuwe anti-godsdienstwet in Sov jet-Rusland. De hulpverleening aan generaal Nobilt. Gemeld wordt, dat een hevige storm het ijs dreigt te scheuren. (Lucht v., 2e blad en Telegrammen). De Duitsche Oceaanvliegers in Duitsch land aangekomen. (Luchtv., 2e blad). LEIDEN. De gemeenteraad heeft besloten tot uit breiding der Electriciteitsfabrieken (2d© blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft o.m. photo's vans het Pické-monument te Noordwijk; de R. K. gemengde zangvereeniging „Pulchri Studio" te Leiden; de Ned. Nijverheidsten toonstelling te Rotterdam; Wedstrijden op het buiten-IJ. DIOC. HAARL. BOND. Uit het District Leiden. Zooals reeds bericht is, wordt Vrijdag 82 Juni a.s. de Jaarvergadering van het Dis trict Leiden gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond, des avonds te 8 uur, Steenschuur 15, Leiden. Voor deze vergadering is door het Dis- trictbestuur, hetwelk gisteren in vergade ring is bijeen geweest, de volgende agenda vastgesteld: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen. 3. Bespreking jaarvergadering van den D. H. V. B. met voorstel van het District- bestuur. 4. Bestuursverkiezing. (Het geheele Be stuur is aftredend). 5. Verkiezing Elftalcommissie. 6. Benoeming kasnazieners. 7. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 8. Rondvraag en sluiting. Wij willen er nog op wijzen dat dezo vergadering verplichtend is op straffe van boete. We vertrouwen dat iedere vereeni ging zijn vertegenwoordiger zal zenden. D. HAVERKORN, Secretaris-Penningmester. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag werden de Scriewedstrijden van A.V.V. voortgezet. Door omstandigheden vond echter slechts één der vastgestelde wedstrijden doorgang Te 12.30 uur speelden voor de Junioren afd. B. A.V.V. 4 tegen S.N.A. 3; het was een aardige wedstrijd, terwijl er zoo nu en dan mooi werd samengespeeld; de resp. verdedigingen bleven echter meester van het terrein, zoodat" do wedstrijd eindigde, zooals men begonnen was. Ook de verlen ging bracht geen resultaat, zoodat cr ge loot moest worden: hierbij was A.V.V. <1 o gelukkige, doch volgens enkelen was de loting niet eerlijk: hiervoor zal echter de uitspraak gevraagd worden van het D. H. V. B.-bestuur en ons aan deze uitspraak onvoorwaardelijk onderwerpen, zoodat we zullen afwachten, wie als overwinnaar be schouwd moet worden. Te 3 uur werd er nog een vriendschap pelijke wedstrijd gesveeld tusschen A.V.V. 1Geel Zwart 1. Ofschoon A.V.V. enkele andere spelers in de voorhoede heeft, wordt er terstond een mooi spel vertoond en wordt het G. Zw.-doel danig belaagd, voor- loopig echter zonder succes. G. Zw. doet eenige mooie uitvallen, doch do A.V.V.- verdediging blijkt in goede conditie. A.V.V. komt echter terug en heeft, spoedig suc ces terwijl even later hieraan on schitte rende wijze No. 2 wordt toegevoegd. G. Zw. geenszins ontmoedigd, speelt enthousiast verder, doch heeft geen succes. Voor de rust daar is, heeft A.V.V. er 30 van ge maakt. Na de rust. gaat de strijd vrijwel gelijk op. Op keurige wijze m^akt A.V.V. dan No. 4. Dan vindt A.V.V. het welletjes en de zaken worden kalin aangepakt, waar van echter G. Zw. dankbaar profiteert door kort achter elkaar 2 doelnunten te maken; verder biengén zij het niet, daar spoedig einde gefloten wordt, zoodet A.V.V. een 4—2 overwinning behaalde. ITet was een uiterst fair en prettig gespeelde wedstrijd, die door den scheidsrechter op verdienste lijke wijze werd geleid. R. K. Sportvereeniging V. V. L. Zondag j.l. heeft V.V.L. met een com binatie van I en II, namelijk 6 spelers van het le en 5 spelers van het 2e elftal, een

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1