WETSONTWERP WINKELSLUITING T BINNENLAND. STADSNIEUWS. TWEEDE GLAD „DE LEIDSCHE COURANT' MAANDAG 18 JUNI 1928 SLUITING TE 8 UUR EN DEN GEHEELEN ZONDAG. T Bq de Tweede Kamer ie ingediend een wetsontwerp tot regeling der winkelslui ting. Wij ontleenen er het volgende aan. Art. 1 verstaat onder „winkels" alle open of besloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of af geleverd, of waar pleegt gewerkt te worden in eene barbiers- of kappersonderneming. Onder „winkelhuis" verstaat deze wet elke met een winkel in eenige verbinding staan de open of besloten ruimte in hetzelfde ge bouw of op het bijbehoorende terrein. 1 Verbodsbepalingen. Volgens art. 2 is het verboden, een win kel voor het publiek geopend te hebben: a. gedurende den Zondag; b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormid dags. Uitzonderingen. De bepalingen dezer wet zijn niet toe passelijk (art 3) op: a. apotheken; b. in richtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaat se worden bereid of verkocht; c. den ver koop van brandstof en smeermiddelen voor en onderdeelen voor spoedeischende her ttellingen aan motorvoertuigen en -vaartui gen en rijwielen; d. den verkoop van druk werken in stations; e. den verkoop van dag en weekbladen; f. den verkoop van ijs. Volgens art. 4 vindt de bepaling van art. 3, onder a, (dus de sluiting op Z o n d a g), geen toepassing: a. ten aanzien van win kels, waar uitsluitend of in hoofdzaak lwood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 December en op den eersten Paaschdag en eersten Pinksterdag; b. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 25, 26 en 31 December en op den eersten Paaschdag; o. ten aanzien van melk-, visch- en fruit winkels tot 12 uur desm iddags, uitsluitend voor de verkoop van melk, room, visch en fruit; d. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, gedurende ten hoogste vier achtereenvol gende urenl iggende tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van die wa ren. De bepaling van art. 2, onder b, (dus de sluiting na 8 uur), vindt geen toepassing: a. op Zaterdag; b. op den dag, vooraf gaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augus tus en 31 October, onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 Nov. voor den winkel de re geling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteldc. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December; d. ten aanzien van bloemenwinkels op 30 December en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 25 en 31 De cember. Op deze dagen zal het echter ver boden zijn, een winkel voor het publiek ge opend te hebben na 10 uur des namiddags en voor 5 uur des voormiddags. Kappers- en barbierswinkels mogen op de in het tweede lid, onder a en b, genoemde dagen benevens op 24 December, zoo deze dagen werkdagen zijn, tot 11 uur des nam. voor het publiek geopend zijn, doch na 10 uur des nam. uitsluitend voor het .verrichten van kappers- en barbiers werkzaamheden. Israëlieten en winkelsluiting. Volgens art. 5 zal aan het hoofd of den De reis van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses. Na ar het land der middernacht zon. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana met eenig gevolg zijn Zater dagavond haar zomerreis naar het Noor den aangevangen. Haar eerste verblijf zal bestuurder van een winkel, die tot een kerk genootschap behoort, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevende dag viert, op zijn verzoek door B. en W. vergunning worden verleend om zijn winkel op Zondag tusschen 5 uur des voormiddag en 2 uur des namiddags voor het publiek geopend te houden, of, indien het betreft een winkel, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht, tusschen 5 uur des voorm. en 8 uur des nam, met dien ver stande, dat daarin na 2 uur des nam. uit sluitend brood, banket, suikerwerk en cho colade mag worden verkocht. Aan hun, wien zoodanige vergunning is verleend, zal het evenwel verboden zijn, een winkel voor het publiek geopend te hebben gedurende den Sabbath of den Zevendedag. Aanvullingsbepalingen. Blijkens art. 6 kan de Gemeenteraad on der Kon. goedkeuring bepalen, dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag, en wel vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor bet pu bliek gesloten moeten zijn. Art. 7 schrijft voor: Degenen ,die op het sluitingsuur reeds in den winkel aanwezig zijn, mogen nog bediend worden tot ten hoogste een half uur na het sluitingsuur. Het is verboden," gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in of van dien winkel of het daarbij behoorende winkelhuis uit iemand te be dienen. Het is verboden, gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, van dien winkel of van het daarbij behoorende winkelhuis uit, voorwerpen, of stoffen ter aflevering aan het publiek uit te zenden, met uitzondering van maaltijden en kokswaren en van winkelwaren, bestemd voor binnenkomende, uitgaande en door gaande schepen. Dit laatste is niet van toepassing op het uitzenden van brood, ge durende den tijd, dat een winkel, waar brood wordt verkocht, krachtens eene ver ordening, als bedoeld in art. 6 voor het pu bliek gesloten moet zijn. Venten. Op Zondag, op de eerste vijf werkdagen der week na 8 uur des namiddags en op Zaterdag na 10 uur des namiddags is het venten en verkoopen op of aan den open baren weg verboden. Deze verbodsbepaling zal op Zondagniet gelden ten aanzien van het venten van geringe eetwa ren. Bevoegdheid v. d. Gemeenteraad. Blijkens art. 9 kunnen, indien bijzondere omstandigheden afwijkingen van bepalin gen dezer wet in eene gemeente gewenscht maken, deze afwijkingen door den Gemeen teraad onder Kon. goedkeuring worden vastgesteld. De Gemeenteraad is bevoegd, om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij deze wet voorgeschreven be palingen omtrent het sluitingsuur niet zul len gelden, of desgewenscht voor die dagen een later sluitingsuur, dan bij deze wet aangegeven, te bepalen. B. en W. zijn bevoegd om eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te ver- leenen van de verbodsbepalingen dezer wet voor plotseling opkomende bijzondere om standigheden en voorts t. a. v. alle winkels op eene tentoonstelling, fancy-fair of an dere soortgelijke inrichting van tijd el ij ken aard en van veilingen, voor een door B. en W. te bepalen tijdvak. zijn Abisko in Lapland. Lapland is de naam van de meest noor delijke provincie van Zieden, grooten- deels ten noorden van den poolcirkel ge legen, terwijl de meest noordelijke electri- sche spoorweg door deze streek loopt. Dit is het land van de machtige gletschers, reusachtige bergmeren, van de hoogste bergketen en grootste watervallen des lands. De berg Kebnekaise is 2.123 meter hoog, het Tornetrask-meer heeft een op pervlakte van c.a. 600 K.M.2, de Harspran- get-waterval is 74 meter hoog en 2 1/2 K. M. lang en de Stora Sjöfallet is 40 meter hoog en 670 meter breed. Lapland is het land der Middernacht zon: gedurende verscheidene weken in het miden van den zomer n.m. van begin Juni tot midden Juli gaat de zon niet on der. Hier is een der rijkste ijzererts-dis tricten der wereld gelegen. Onmetelijke hoeveelheden erts liggen in den schoot der aarde, te Kiruna en Gallivare kan men er heele bergen van zien. Men heeft bere kend, dat alleen de berg Kiirfunavaara op een diepte van 274 meter 240 mill, ton en tot op een diepte van 1372 meter 1.370 mil- lioen ton van dit erts bevat. Een gedeelte daarvan bevat tot 79 pet. ijzer. Te Por- jus heeft de regeering een groot water kracht-station laten bouwen, dat op dit oogenblik 80.000 turbine P.K. voor de mij nen, den electrischen spoorweg enz. le vert, terwijl men thans bezig is met eene uitbreiding, waardoor de capaciteit zal worden verdubbeld. Lapland is ook het vaderland van de nomadische Lappen, die met hun kudden van duizenden rendieren, door hun eigen aardige kleederdracht, bijzondere taal, Mongoolsch uiterlijk, en hun hutten, die op tenten gelijken, een bijzondere beko ring aan dit deel van het land geven. De Lappen, die van oudsher in Lapland heb ben rondgezworven, evenals, doch in kleinere getale, in de provincie Jaamtland behooren tot den z.g. Finno-Ugrischen tak van den Mongoolschen volkstam, en zijn een merkwaardig volk. Te zamen ma ken zij thans echter zelfs nog geen tiende gedeelte van de toale laplandsche bevol king uit. Het touristencentrum van Lap land is Abisko (hote)l, het Station van de Zweedsche Touristen-Vereeniging, gelegen aan den hoofdspoorweg en het Torne trask-meer. De reis van Stockholm naar Abisko duurt 37 1/2 uur. Van Boden naar Riks- granzen (het laatste stuk der route) is de spoorweg geëlectrificeerd. Van Abisko uit kunnen vele uitstapjes gemaakt worden, zoowel kortere als langere, in de majes tueuze bergstreken. Internationaal Chr. Vakverbond. Op 3 en 4 Juli a.s. te Utrecht bestuursvergadering. Op 3 en 4 Juli a.s zal te Utrecht de twintigste bestuursvergadering van het Internationaal Chr. Vakverbond worden gehouden. Deze vergadering zal in hoofd zaak gewijd zijn aan de voorbereiding van bet vierde internationaal congres der chr. vakbeweging, dat op 25, 26, 27 en 28 Sep tember 1928 te Munchen (Duitschland) zal worden gehouden, terwijl ook de resulta ten van de elfde Internationale Arbeids- conferentie aan een bespreking zullen worden onderworpen. Aan deze bestuursvergadering zal Een internationale radio avond worden verbonden. Op 3 Juli des avonds om acht uur zullen de bestuursleden van het I. C. V., gebruik makende van den zender te Huizen (Golflengte 1870), een toespraak houden tot alle leden der ka tholieke en christelijke vakorganisaties. Onder meer zal het woord worden ge voerd door de heeren Jos. Scherer (Zwit serland), voorzitter; Bernhard- Otte (Duitschland) en Jules Zirnheld (Frank rijk), onder-voorzittersP. J. S. Serrarons (Nederland), secretarisH. Pauwels (Bel gië), tweeden secretaris; H. Amelink (Ne derland), penningmeester van het I. C. V. Het Orchest van den K. R. O. zal tij dens de pauzen tusschen de toespraken dc volksliederen der verschillende landen ten gehoore brengen. Zl EKEN-TRI DU UM. Hier volge een kort uittreksel van de dagorde voor het Zieken-Triduum op 4, 5 en 6 Juli in de St. Josephskerk, dat geno men is uit het Handboekje van Pastoor Willenborg, hetwelk aan elk der zieken zal worden uitgereikt: 9.30 uur: Openingsplechtigheid. 1. Veni Creator, 2. Openingswoord, 3. Zegening UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 13 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.302 00 Lunchmuziek door het Trio Verheij. 5.307.15 Concert door het Omroep-or- keet. Djobs Ising, sopraan. Egb. Veen, a. d. vleugel. 7.15—7.45 Duitsche Olympiadeles. 8.00 Feestconcert ter herd. v. h. 75-jarig bestaan v. d. Kon. Mannenzangver. „Apol lo". Het Concertgebouw-orkest. Annie Woud, alt. Louis v. Tulder, tenor. Kon. Mannenzangver. „Apollo", o. 1. v. Fred. J. Roeske. Na afloop zingt het Dubbelman- nenkwartet „Octavo". Huizen, 340,9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels A'dam. 6.007.00 Dinermuziek. 7.308.00 Cursus Kerklatijn, door Leo Speet. 8.00 Concert in Den Helder. De Harmo niekapel „Winnubst". Het Kinder(operet-, te)- en dameskoor o. L v. Mej. A. Hoogen- bosch „St. Caecilia". A. J. Leewens, Dir. organist. Kath. dubbel gem. kwartet „Can- temus Domino". Mej. C. Korver, sopraan. Th. Ramler, bariton (duet). H. Toes, trom bone. Mej. L. Leeuwens, pianobegel. Spr. H. J. J. M. Alink, vlootaalmoezenier: Het Katholicisme bij de Marine. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. I.202.20 Orkestooncert. 2-50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40 Fransche les. 4.10 Muziek. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Causerie. 4.50 Orkestconcert. 5.20 Vacantiepraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Causerie: Poetry. 7.35 Rheinberger's orgclsonaten. 7.45 Lezing: Engines for the road and the air. 8.05 J. Rose: Joodsch komiek. 8.20 Muzikale curiositeiten. (Onderbroken door een lezing over: Food and the mind). 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10.00 Ballade-concert. 10.30 De Alderhot taptoe bij zoeklichten. De Bands van de cavalerie en artillerie. 10.55 (Vervolg) Ballade-concert. II.15 (Vervolg) Aldershot taptoe. 11.351205 Finale: „God save the King" „Kadi o-P a r i s", 1750 M. 10.50—11.00 Muziek. der Zieken. 4. Plechtige H. Mis met Preek. 12.uur: Plechtigheid der handopleg ging van alle aanwezige Priesters. 2.uur: Lof en Zieken-zegening met Processie. Tweede en derde dag ongeveer als de eerste. Wij kunnen mededcelen, dat een der huisgenooten van elk der zieken mede toe gang heeft tot de kerk, terwijl èn zieke èn begeleider(ster) hiervoor kaarten wor den verstrekt. Naar wij vernemen hebben zich reeds vele zieken voor dit triduum aangemeld. Wij vertrouwen ook, dat de katholieken gaarne hun geldolijken steun zullen ge ven, waar deze van hen gevraagd wordt. Dit godsdienstig werk is aller steun over waard! Vermeerdering van de vakbekwaamheid bij werkloozen. Deelname op kosten der ge meente aan den cursus in autogeen-lasschen. Op initiatief van den heer T. S. Goelinga wethouder voor Sociale Zaken, besloten Burgemeester en Wethouders van Leiden een twaalftal metaalbewerkers, ten einde hun vakbekwaamheid te vermeerderen en daardoor hun werkloosheidsrisico te ver minderen, den cursus te laten volgen in 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 9.05—11.20 „Boris Godounoff', opera vait Moussorg8ky. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Russische volksmuziok, door het Russische kunstenaars-orkest. 4.355.05 Jeugdconcert. 6.207.15 Kamermuziek. 7.20 „Dèr Barbier von Sevilla", kom. opera in 3 acten van Rossini. 10.50 Sluiten. Z o e s e n, 1250 M. 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestooncert. 6.208.05 Lezingen. 8.30 „Eva", operette in 3 actcn vaij Franz Léhar. 10.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 6.20 Walsconcert. Orkest. 8.20 „Kreis der Zwölf". Wolfgang Hell- mert en Fred. v. Zollikofer lezen uit eigen: werken. Daarna „Wann hat sie gelogen", hoorspel in 1 acte van Knobloch. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.206.20 Orgelconcert. Daarna orkest- concert. 6.507.35 Trioconcert. 8.2010.35 Concert in de Antworpsch# dierentuin. Liturgie en radio. „Do Morgen" bericht: „We vernemen uit zeer betrouwbare bron, dat de beslissing van de Congregatie der Riten inzake het uitzenden per Radio van gezongen H. Missen niet alleen voor het buitenland, maar ook voor Nederland goldt. Onze zegsman heeft van één der Consultoren van de Congregatie der Riten een schrijven ontvangen, waarin deze con sultor hem mededeelde, dat het bedoeld# antwoord aan den Aartsbisschop van Praag een algemeene strekking heeft. Onzo zegsman meende, dat daarom ook in Nederland aan de radio-uitzending van liturgische diensten binnen korten of lan gen tijd een einde zal komen." „Do Tijd" teekent hierbij aan:' Wij mogen hierbij aanteekenen, dat naar aanleiding van uit Rome verkregen inlich tingen hier te lande geen twijfel bestaat omtrent de betcckcnis van de door ons ge publiceerde beslissingen der Congregatie, kenbaar gemaakt aan den Aartsbisschop van Praag als antwoord op van die zijdo gestelde vragen. Tot dusver heeft do ker kelijke overheid evenwel geen roden gevon den, de gegeven beslissing ook voor ons land van toepassing te verklaren. Dit in! verband met hier te lande heerschendo omstandigheden, aanmerkelijk afwijkend# van die in sommige streken van midden- Europa. autogeen lasschen en snijden, georganiseerd door de firma G. H, Loos en Co. to A'dam (waarover wij Zaterdag iets mededeelden). Twaalf cursisten werden door den Dir. van den Gom. Dienst voor Sociale Zaken, na gepleegd overleg met de besturen van den Alg. Ned. Metaalbew. Bond, den Ned.. Chr. Metaalbewerkersbond en den R. K. Metaal- bewerkersbond, aangewezen. Wegens verhindering van wethouder T. S. Goslinga, heeft de heer P. O. G. A. Wijk- mans, Directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, bij de opening van den cur sus de cursisten toegesproken en hen aan gespoord den cursus trouw te volgen, op dat zij het geleerde met vrucht in de prak tijk zouden kunnen toepassen. Onder de belangstellenden werd ook opgemerkt de Adj. Dir. van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken do heer B. G. H. Melot. BIOSCOPEN. Casino. Casino heeft deze week de boschikking gekregen over een filmwerk, dat over waard is gezien te worden door volwasse nen en waarvan we zeker zijn, dat het hun groote voldoening zal schenken. We bedoelen „Monna Vanna" voor de film bewerkt naar Maeterlinck's middel- eeuwsch drama van denzclfen naam. FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door leadon HilL 29) Hector zat in Lord Purbeck's stoel. Wel Jem, je hebt zeker spijt dat je dat mooie geweer van je niet bij je hebt? begon hij opgewekt. Ben ik de eerste man die je in je leven geprobeerd hebt dood te schieten? Het ging je nog niet bijster handig af. Waarom geeft U het niet aan? Dan zou U gauw genoeg weten waarom ik op U geschoten heb, was het gemelijke ant- woord. Maar je hebt immers niet op me ge schoten, je probeerde alleen maar, lachte Hector. Nu hoor eens, mijnheer James Carter, en Hectors stem was opeens ernstig geworden, je hebt me gisterenavond een leugen verteld. Lady Madge heeft niet te gen je gezegd op mij te schieten, maar ze zei dat de man die Bessie Calloway had weggelot, verdiende doodgeschoten te wor den. Is het niet zoo? Ja zoo is het, was het grommerige antwoord. En toen schoot je op mij omdat je dacht dat ik dien man was. Hoe kwam je op die gedachte? Door de manier waarop U haar las tig viel, mijnheer. Zoo, en hoe wist je dat ik haar lastig viel? Omdat het mij verteld is door iemand die het weten kan. Hm. En ik ben zeker niet ver mis, als ik veronderstel dat degeen die het je ver telde Mr. Mapleton is geweest? Dat heb ik niet gezegd en als het zoo was, dan zou ik hem nog niet verraden. Hector leunde voorover en keek stren ger naar den jongen, koppigen kerel. Komt bet niet bij je op dat het vrij dwaas is deze toon tegen mij aan te slaan? zei hij met nadruk. Als ik de zaak in han den van de politie zou geven, zou je niet alleen de kans loopen gestraft, te worden voor deze poging tot moord, maar je hebt ook nog groote kans verdacht te worden van moord op Bessie Calloway. Van moord op Bessie? herhaalde de man verbijsterd. Zeker. Jij hebt getoond dat je tot een moord in staat was. Wat is nu meer voor de hand liggend dan dat de menschen zullen denken dat jij in je krankzinnige ja- louzie ook dat arme meisje hebt vermoord? Dat zal ongetwijfeld gebeuren, als je mij niet vertelt, wie je die onzin in je hoofd heeft gepraat. Kom wees verstandig en ver tel me alles. Degeen die je die leugens ver teld heeft, hoeft er immers niets van te weten. Maar Lord Purbeck heeft me op gedragen om te trachten er achter te ko men wat er met Bessie gebeurd is en daar voor is het noodzakelijk dat ik alles weet, wat met haar in verband staat. Carter bevochtigde zijn lippen en staarde hulpeloos naar zijn ondervrager. Ja, het was mijnheer Mapleton, zei hij eindelijk met gebogen hoofd. Bedoel je hiermee dat hij je aangera den beeft op me te schieten? Neen, ik heb hem nooit meer gezien, sinds Bessie weg is. Maar hij was het die me waarschuwde dat U een oogje op haar had. Het zou Mapleton zeker niet gespeten hebben, als je schot raak was geweest. Hij en ik hebben een beetje ongenoegen gehad den allereersten avond dat ik hier was en omdat hij niet den moed had openlijk mijn vijand te zijn,. heeft hij iets bedacht om jou tegen mij op te hitsen. Als hij alleen maar tegen jou heeft gelogen en je niet daad werkelijk heeft aangezet, om me dood to schieten, dan zal ik niets tegen hem zeg gen, maar ik zou je aanraden Carter, niet meer met hem om te gaan in het vervolg. Nu James Carter, als man tegenover man, geloof je nu nog dat ik een schurk ben en dat ik de oorzaak van je verdriet ben? Kijk me aan en vertel het me. Jim sloeg zijn bange oogen op en toen hij den vasten, maar niet onvriendelijken blik ontmoette van zijn ondervrager, ver teederde hij zichtbaar. Neen mijnheer en het spijt me, ant woordde hij terwijl hij met zijn vuist een traan wegveegde. Maar er waren al meer tranen onderweg en plotseling snikte de stoere kerel: Och mijnheer Yeldham, wat is er toch met haar gebeurd? Denkt U dat er nog kans is om haar terug te vinden? Kans zeker Jem,- maar ik weet nog niet hoe we het moeten aanleggen. In ieder geval heb je ons geholpen en ik ben blij dat ons misverstand uit den weg is geruimd. Meer heb ik je niet te vragen. Ga na terug naar je werk en vraag aan mijn heer Budge of hij even zelf bij me wil ko men. Toen hij alleen was, leunde Hector ach terover in Lord Purbeck's stoel en keek fronsend naar de geelzijde wandbckleeding. Mapleton zit achter die heele geschie denis, mompelde hij, maar we hebben nog niet het minste bewijs tegen hem. Hij moet het meisje naar een handlanger in Londen hebben gestuurd, die het geheim uit haar heeft weten to krijgen. Als de jon gens van de Lynx geen spoor vinden, vrees ik het ergste. Ik heb hier alles gedaan wat ik kon. HOOFDSTUK XIX. Het hol van den vervalscher. De lezer zal zich herinneren dat den avond van den dag waarop Hector naar Londen vertrok, Bessio Calloway kort na tien uur naar boven ging en haar moeder bij de deur van haar kamertje goeden nacht wensclite. Er scheen dien nacht wel een epidemi sche slapeloosheid te hebben geheerscht in Martha Calloway's huisje, want Bessie deed precies hetzelfde wat Sm.vle Mapleton een kwartier vroeger had gedaan: ze blies na een poosje haar kaars uit en ging geheel gekleed op haar bed zitten. De gedachten van het meisje waren bezig met grooto dingen. Ze verwachtte dien avond bewij zen in handen te krijgen die haar in staat zouden stellen zich te wreken op Mapleton ior al de vernederingen die hij haar had jen ondergaan en tegelijkertijd zou ze haar aangebeden Lady Madge een grooten dienst kunnen bewijzen, dacht ze. Het geheim van de Daivels Kloof was geen geheim voor Bessie en zonder haar hoofd te veel te breken over de motieven die de voorname bewoners van do Abbey ertoe hadden gedreven om smokkelaars to worden, stond ze met hart en ziel aan hun kant. Enkele dagen geleden had ze plotseling argwaan gekregen ten opzichte van Ma- pleton's nachtelijke expedities. Ze had zich afgevraagd, hoe iemand fossielen kon zoeken in het donker! Ze wist dat John Budgo hem meer dan eens op do proef had gesteld en tot de overtuiging was ge komen dat Mapleton niet do minste be langstelling voelde voor do groeven. Maar Bessio was niet overtuigd. Ze had op een nacht weer de trap hooren kraken; het sein dat Mapleton op een van zijn nachte- lijko expedities uittrok en bij het licht van de maan had ze gezien hoe hij verdwenen was in den bouwvalligen koestal. Dit had haar herinnert aan het oude verhaal dat in vroegere dagen de smokke laars gewapend met hartsvangers en pis tolen de baai in het opg hadden gehouden en de groeven hadden gebruikt tot toe gang tot hun opslagplaatsen. Er was een ondcraardsche gang geweest van do groe ven naar hun huisje, waardoor de vaten wa- rsn vervoerd naar den grooten kelder on der do keuken. En de gedachte was bij haar opgekomen dat misschien de toegang tot die ondcrgrondsche bergj.laatsen in den ouden koestal was en dat Mapleton deze ontdekt had en ze gebruikte om de smok kelaars van Lord Purbeck te bespionnee- rcn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5