DE OLYMPISCHE SPELEN platteland op dit oogenblik van buiten gewoon onderwijs verstoken is. De ste den weigeren op haar scholen toelating van kinderen van het platteland, hetgeen door spr. in hooge mate wordt betreurd. De heer Hoffman repliceert even eens. Na de pauze wordt het voorstel-v. Sloen verworpen met 45 tegen 20 stemmen. Subsidieering Handelsonderwijs. Aan de orde is daarna het afwijzend praeadvies op de mot ie-Van Zadelhoff, waarin uitgesproken wordt, dat het steun- verleencn aan inrichtingen van handels onderwijs, ongeacht of deze uitgaan van gemeente of particulieren, mede tot de aak van de provincie behoort, en waarin ucd. Staten worden uitgenoodigd, hier voor een regeling te ontwerpen. De heer v. Zadelhoff (S.-D.) her innert er aan, dat hij deze motie reeds in December 1925 heeft ingediend. Spr. be treurt, dat hij er toen heeft in toegestemd, dat over de motie praeadvies zou worden uitgebracht. "Wanneer in 1925 de motie on middellijk in behandeling was gekomen, /ou zij naar sprekers :ordeel groote kans hebben gehad om te worden aangenomen. Thans is die kans aanmerkelijk ver minderd. Spr. wijst vervolgons op het groote nut van het handelsonderwijs, waarvan dui zenden profijt kunnen trekken. Hier is zeer zeker een taak voor de provincie weggelegd, en naar sprekers oordeel moe ten we ons haasten dezen zoo noodzakelij ken steun te verleenen. Spr. handhaaft dan ook zijn mo'tie. De heer Werker (V.D.) sluit zich aan bij het betoog van den heer Van Zadelhoff en ondersteunt de motie. De heer H e u k e 1 s, lid van Ged. Sta ten, herinnert aan de indiening van een wetsontwerp bij de Tweede Kamer, waar in een regeling van het handelsonderwijs is opgenomen. Nu is er naar sprekers meening voor do Staten des te meer reden om te blijven afwachten, wat do algemecne maatregelen van bestuur ter uitvoering van dit wette lijke regeling ons zullen brengen. Laten we aldus spr. rustig af wachten, wat er op het Binnenhof geschie den gaat, en wat er van dat wetsontwerp terecht komt. Spr. geeft dan ook in over weging om de motie af te wijzen. De heer Van Zadelhoff (S.D.) re pliceert cn wijzigt het laatste deel van zijn motie in dien zin, dat Ged. Staten worden uitgenoodigd om bij de voorbereiding van voorstellen betreffende subsidieering van inrichtingen van handelsonderwijs met dit in het eerste deel der motie uitgesproken oordeel der Staten, dat steun verleenen mede tot de taak van de provincie be hoort, rekening te houden. De heer Eeukels gelooft, dat deze w ijziging nog verder gaat dan de oorspron kelijke motie en hij ontraadt dan ook aan neming der gewijzigde motie. De gewijzigde motie wordt daarna ver- vorpen met 34 tegen 31 stemmen. Subsidie Residentieorkest. Bij het afwijzend praeadvies op de sub sidie-aanvrage voor het Residentie-Orkest te 's-Gravenhage vraagt de heer Wer ker (V.-D.), of het niet op den weg der provincie ligt, om ten deze iets te doen. Spr. dient een voorstel in, om aan het Re sidentie-Orkest tot wederopzegging toe een jaarlijkseh subsidie te verleenen van 10.000, onder voorwaarde, dat een be paald aantal volksconcerten worden gege ven in verschillende deelen der provincie en dat jaarlijks de exploitatie-rekening wordt overgelegd. Mevr. O o h e n-T ervaert (Lib.) be pleit eveneens steunverleening aan het orkest- De heer Dree» (S.D.) ondersteunt het voorstel-Werker. Mr. "Visser merkt op, dat het ver zoek van het orkest om subsidie gedaan is, teneinde de salarissen der orkestleden te verhoogen. Wij aldus spr. kunnen hier thans niet beoordeelen of deze sala risverbetering inderdaad noodig is. Spr. is voorts van meening, dat een der eerste oorwaarden voor het verleenen van sub sidie zou moeten zijn, dat. de exploitatie rekening een verlies aanwijst. Daarvan wordt in de motie in het geheel niet ge sproken. Spr. zal tegen de motie stem men, mede omdat hij van oordeel is, dat deze zaak niet incidenteel moet worden be handeld. De heer Schouten (A.-R.) is van meening, dat het Residentie-Orkest een zuiver plaatselijk karakter heeft. Ten slotte constateert spr. dat vast staat, dat met alle gelden, welke de Am- sterdamsche Raad heeft gevoteerd als subsidiën voor kunst, die kunst in geen en kel opzicht gediend is geweest, en dat al het geld als weggeworpen moet worden be schouwd. De heer Hoffman (R.-K.) vindt, dat het verleenen van subsidie niet op den weg der provincie ligt. De heer L. de Visser (C. P.) merkt op, dat het hier gaat om het behoud van het tweede orkest in ons land. De heer H e u k e 1 s, lid van Ged. Sta ten, herinnert er aan, dat in 1920 eenzelf de verzoek van het Residentie-Orkest is ingekomen. Ged. Staten preadviseerden ook toen afwijzend, en in de zitting van Prov. Staten van dat jaar werd dit afwij zend praeadvies zelfs zonder eenige be raadslaging of stemming aangenomen. Spr. heeft na de breedvoerige discussie en na de omschrijving van de gronden in het praeadvies niets meer te zeggen. Wanneer het voorstel-Werker zou wor den aangenomen, zouden de Staten zich daarmede op een verkeerd terrein begeven en dan zouden de daaraan verbonden con sequenties niet zijn te overzien. Eenparig is hot college van Ged. Staten tot het be sluit gekomen dat de vergadering op dit oogenblik dezen nieuwen stap niet moet doen en daarom ontraadt spr. dan ook ten sterkste aanneming van het voorstol-Wer- ker. De heer Werker repliceert, evenals "0 heer Hoffman. Het voorstel-Werker wordt daarna ver worpen met 39 tegen 26 stemmen. Het praeadvies wordt daarna z. h. s. aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot he den 11 uur. In den loop der vergadering werden nog- Zi h. s. aangenomen: het afwijzend praeadvies op dc subsidie aanvraag van de gemeente 's-Gravenhage vcor de gemeentelijke handelsscholen; het voorstel tot het verleenen van sub sidie aan de gemeente Gouda ten behoeve van haar handelsavondcursus het voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Verecniging Bartimeus voor haar blindeninstituut te Zeist; het voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Vore>eniging Opleidings schip voor de Handelsvaart te Rotterdam; het afwijzend praeadvies op de subsidie aanvraag van do Prins-Hendrikvereeni- ging te Rotterdam het afwijzend praeadvies op de subsidie aanvraag van de Verecniging Bewaar school in wijk C te Sliedrecht het afwijzend praeadvies op dc subsidie aanvraag voor de vakschool voor meisjes te Voorburg, en het afwijzend praeadvies op de subsidie aanvraag voor een instituut voor licha melijke opvoeding te 's-Gravcnhage. A ET V0PTOUT0URN00I. Dé.reprise der finale. Een tropische dag. Öp en om het Van Tuyll-Plein. The struggle for tickets. In een uitver kocht Stadion. Een enthousiaste hoog staande strijd. Argentinië verliest onver diend. Proclamation protocolaire. (Van onze speciale verslaggevers). AR GENTINIë—URUGUAY 1-2. AMSTERDAM, 13 Juni. De finale van het Olympisch voetbal- tournooi is dus geprolongeerd, Amsterdam is de gelukkige stad, waar voor het ee:st sinds er sprake is van Olympisch Voetbal- tournooi een dergelijke reprise noodzakelijk is. Maar onze Amstelstad kan op meerdere records bogen. Is het u b.v. bekend, dat de financieele resultaten van dit tournooi, ver reweg de recettes van vorige Spelen over treffen? Dat er nog nimmer ter Olympiade zoo snel is getelegrafeerd en dat geen Olym pische voetbalwedstrijden zulk een uitne mend weer hebben getroffen? De heer Mutters dus, heeft niet voor het laatst gefloten in dit Olympisch festijn. Aanstonds zal hij weer het groene veld be treden om den belangrijken kamp te leiden. Wat zich intusschen op het Van Tuyll- plein en omgeving op den dag van de her haling der finale heeft afgespeeld, verdient wel dat wij daar eenige regelen aan wijden. Een tropische warmte vervulde de Am stelstad, toen in den vroegen morgen dc eerste finale-gangers zich in de nabijheid van het sportpark hadden opgesteld. Dat w&s tegen acht uur. Vroeger kon het ver gelijk niet, want de politie had dit keer het nachtelijk que maken verboden, hetgeen we werkelijk een humafie daad vinden. Het publiek is door dezen maatregel in bescher ming genomen tegen alle mogelijke gele- genheids-„koopjes'\ die zich bij het zien van uitgeputte gelederen plegen voor te doen en niemand heeft zijn nachtrust moe ten opofferen voor het halen van zijn kaartje, terwijl last not least de menschen van de pers van ..nachtelijke indrukken" verschoond zijn gebleven. Het ging er in de morgenuren vrij rustig toe. Het meesjouwen van kisten en andere voorwerpen, die stoornis in de file zouden kunnen teweeg brengen, was verboden en wat er in dien stoet van wachtenden alleen nog maar voor opvallends viel waar te ne men, wat het proviand, dat ieder, die er z'n twaalfuurtje aan opgeofferd had, in de meest uiteeriloopende verpakking bij zich droeg. In de middaguren groeide de file gewel dig aan. Toen kwamen eerst de menschen die een halve dag vrij hadden genomen om óók tot de gelukkige 26.000 tc behoor?n, die vandaag den hopelijken eindkamp zou den mogen aanschouwen. De politie had het vrij gemakkelijk. Ge drongen werd er bepaald niet en het feit, dat aan iederen candidaat maar één kaart zou worden verstrekt, wekte een soort van tevredenheid onder hen, die zich tot dusver achtergesteld voelden. Velen kortten zich den tijd door in fel debat te treden over allerlei onbenullighe den betreffende deze Olympiade. Zoo hoor den we een twistgesprek aan dat liep over de vraag hoeveel het N. O. C. nu wel aan dezen wedstrijd verdiend had. De cijfers, die hieromtrent genoemd worden>. zijn ge woonweg om van te duizelen. Anderen wa ren het niet eens over wat er gebeuren zou, als vanavond weer gelijk gespeeld werd. „Natuurlijk weer overspelen, dat gebeurt altijd bij een finale", meende iemand met veel overredingskracht in zijn stem. ,.Xee jongen, hoe kom je d'r bij, d'r wordt natuur lijk geloot", klonk het van de andere zijde. Een kalme meneer haalde een krant uit zijn binnenzak en las voor dat de F.I.F.A. in zoo'n geval beslissen zou, wat er gebeuren moest, maar ook over de interpretatie van die weinige regels druks, werden de heeren het roerend oneens. We hebben ons toen maar van dit tooneeltje afgewend. Trouwens de hekken gingen open en in bekwaam tempo, schoof de ontzaglijke file opThe struggle for tickets was begonnen. Wie we vandaag niet verwacht hebben, dat waren de opkoopers. Immers wie een kaartje kocht moest onmiddelijk zijn plaats innemen en kwam dus niet voor het eind van den wedstrijd buiten de Stadionhekken Niettemin waren die opkoopers toch aanwe zig. Hoe de menschen aan kaarten gekomen zijn, is ons een raadsel. In ieder geval, ze boden hun plaatsen te koop aan en begin gen de handigheid de staart van de file te bewerken. „Och meneer, u komt toch niet meer aan de beurt, er zijn al 20.000 men schen geholpen; ik heb nog mooie zitplaat sen aldus moedigden zij deze geduldigen aan Zoo liep heb Olympisch Stadion in kalm tempo vol. Het duurde niet zoo heel lang, of de goedkoopc plaatsen waren niet meer be schikbaar Gestadig liepen de tribunes vol en uren vóór den aanvang klonk het den raenschenstroom, die zich naar het Stadion begaf tegen: „alles uitverkocht". De duizenden, die zich binnen de hek ken van het Sportpark bevonden namen echter niet allen direct hunne plaatsen in. Het werd een soort van kampeeren aan de groene oever van het water, dat het Stadion omgeeft. Honderden zaten daar gemoedelijk in het gras, allerlei versnape ringen vcrorbenende. Buiten de Stadionhekken bleef het over het algemeen rustig. Even trachtte een menigte ontevredenen door de politie- afzetting heen te breken, doch het is ge lukkig bij die poging gebleven. Om half zeven waren de tribunes voor het meerendoel bezet. Het muziekcorps op het terrein kortte met vroolijke dcun- (jes den wachtenden den nog restenden tijd. De politie stelt zich al vast beneden aan den rand van de wielerbaan op. Het is nu wat frisscher en er staat een vrij straffe wind dwars over het veld. De wedsrtijd. Om 5 min. voor zeven komen de Ar gentijnen in het veld. Ze maken de gewone opmarscli naar de Marathontribnne, waar zij zich opstellen om hun groet te brengen 'n Daverend applaus voor de spelers. Even later komen de Urugueezen eveneens har telijk toegejuicht en ten slotte kan scheids rechter Mutters nog wat applaus in ont vangst De ploegen spelen in de volgende op stelling: Argentinië Bosio, Bidoglio Paternoster Medici Monti Evaristo Tarasconi Fcrreira Pcrduca Carricaberri Orsi 0 Figueroa Cea Borj'as Scarone Arremon Gestido Piriz Andrade Arispe Nasazzi Mazali Uruguay Grensrechters zijn: de heeren Henri Maeck (België); H. Foltijnski (Ned. Indië) De Argentijnen zijn het gelukkigst bij den toss en om zeven uur trapt Borjas af. Onmiddellijk vallen de Urugueezen on stuimig aan. Cea passeert Bidoglio en er ontstaat een kluwen voor het Argentijn- sche doel. Borjas wil schieten, doch de keeper is hem voor, en de bal kaatst weer terug in het veld. Scarone heeft als hij het leder opnieuw opvangt geen succes, want Peternoster redt schitterend. Onmiddellijk hierop vallen Argentijnen in geweldig tempo aan. Andrade tracht Orsio op een veiligen afstand te houden doch de linksbuiten der Argentijnen weet door te breken. Als hij echter op het punt staat voor te zetten, werkt de neger den bal corner. Do hoekschop levert een ge vaarlijk moment voor Mazali's doel op. Een geweldig schot van Monti scheert de lat. De Argentijnsclie aanval blijkt gevaar lijker, dan die der Urugueezen, doch veel geven de vleugelspelers der beido elftallen elkaar niet toe. Tot dusver wordt het beste vau het spel geleverd op het middenterrein, waar beide elftallen schitterende staaltjes individueel voetbal vertoonen. Na tien minuten krijgt Gestido den bal met een laag schot van Piriz toegespeeld Hij stormt op het doel af, doch Medici rent met hem terug en belemmert hem in het schieten. De bal gaat daardoor links naast het Argentijnsclie doel. Van een overwicht van een der ploegen kan nog steeds niet gesproken worden. De Urugueezen blijven hun short-passing con sequent handhaven, terwijl hun tegenstan ders met open spel trachten door te bre ken. Uruguay leidt. Na een kwartier heeft Piriz weer eens een Argentijnsche aanval gestuit. De bal belandt bij Gestido, die haar binnen door geeft. Cea stormt op het vijandelijke doel af en geeft nog juist naar links door. Op ongeveer 5 meter afstand passeert ten slotte Figueroa den Argentijnschen keeper (01). De linksbuiten der Urugueezen wordt als belooning voor zijn succes door zijn medespelers omhelsd en er klinkt een don derend applaus van de tribunes. Een aan tal Urugueezen, die zich onder de toe schouwers bevindt zwaait met een groo- ten nationalen vlag. De Argentijnen blijven echter flink aan vallen. Eenige minuten later wordt een hoekschop op het Urugueesche doel geno men cn een min tuut later weer een. De corners werden echter schitterend wegge werkt. Wij zijn weer even ver. Na twintig minuten breekt Ferreira door en weet tot dicht voor het Ugueesche doei te naderen. Monti krijgt het leder te pakken cn scoort onder geweldig enthou siasme den gelijkmaker (11). Het blijft corners op het doel der Uru- gueezeu regenen. Een schitterend staaltje van verdedi gingskunst levert Mazali daarop als hij in vallende houding achtereenvolgens twee schoten van Fcrreira keert. Hij heeft zich nog niet hersteld als op twee meter af stand weer een keihard schot gelost wordt, dat. hij in vallende houding met een der knieën nog weet weg te werken. Een der Argentijnsche vleugelspelers is door dit schitterend verdodigingsspel zoo getroffen, dat hij den doelman der Urugeezen vol enthousiasme do hand drukt. De druk op het doel van Mazali blijft aanhouden en telkenmale wordt cr corner gewerkt. Als Mazali uitgeloopen is en Perduca hard inschiet, redt op wonderlijke wijze Piriz door nog voor dat het leder den doelmond bereikt heeft den bal over te koppen. De hoekschop die daarna geno men wordt, levert geen resultaat op. Het spel blijft opwindend en vol schit terende momenten. De aanvallen der Ar gentijnen zijn energieker en leveren voor doel daarom meer gevaar op. Do tegen aanvallen der Urugueezen zijn iets trager en meer individueel, waardoor succes uit blijft. Met de Argentijnen in het offensief breekt de rust aan 11. Na de rust. Na de hervatting volgt direct weer een onstuimige aanval der Argentijnen. Tot schieten komt het hierbij echter niet, daar Nasazzi keurig wegwerkt. Onmiddellijk daarop gaat Scarone over de Argentijnsche speelhelft. Hij centert naar Arremon, die een wedloop aangaat met Evaristo aan het slot waarvan dc Uruguces rechts naast het doel schiet. De Argentijnen komen hierop weer sterk in den aanval cu evenals in het laatste ge deelte van de eerste helft moet Mazali alle zeilen bijzetten. Het tempo der Argentij nen is nu absoluut sneller dan dat der Urugueezen. Het is daarom, dat de aan vallen van laatstgenoemden minder tal rijk zijn. Aan Mazali is het te danken, dat het winnende punt der Argentijnen nog niet geseoord wordt. Hij werkt als een tweede Göbel. Na tien minuten komen de Urugueezen weer opzetten. Piriz weet eenige malen een aanval op te zetten, uit een waarvan een zeer gevaarlijk moment voor het Ar gentijnsche doel ontstaat. Als de scheids rechter al voor buitenspel gefloten heeft, passeert Figueroa den Argent ijnschen dool man en denkt dat hij een doelpuntje heeft Dc heer Mutters ontneemt hem echter alle illusies door. hem den Argentijnen den vrijen schop toe te kennen. Er is een plotselinge verandering in het spel der Urugueezen gekomen. Zij vallen fanatieker aan en zetten hun aanvallen wat grootscher op, waardoor er meer even wicht in het spel komt. De strijd blijft spannend. De hervatting is nu bijna 25 minuten oud en nog steeds is de stand on veranderd. Wel zijn de Argentijnen in de meerderheid, doch het verdedigen der Urugueezen, waarin Mazali het leeuwen aandeel heeft, geschiedt zoo fanatiek en subliem, dat de balans nog met ten gun ste der Argentijnen wil overslaan. Bij de aanvallen van laatstgenoemde valt vooral het prachtig werken van de spil Monti, die zich schitterend weet op te stellen. Het is hoofdzakelijk aan zijn zuiver inzicht te danken, dat de aanval der Argentijnen steeds op de vijandelijke helft, blijft. Toch komt het succes aan de andere zijde. Het kampioenschot van Scarone. Na een half uur volgt een schitterende doorbraak der Urugueezen, die zoo plot seling is opgezet, dat Evaristo en Monti niet meer kunnen ingrijpen en voordat iemand het beseft heeft Scarone den bal in het net der Argentijnen gekogeld. De stand is nu 21 in het voordeel der Uru gueezen. Een incident in de deelnemers-tribune. Het enthousiasme, da£ naar aanleiding van dit fraaie doelpunt ontstaat, is nog niet geheel geluwd, als er eenige beweging ontstaat in de deelnemers-tribune, waar een Argentijn en een Urnguees het oneens zijn geworden. Wat zij elkaar vertellen is niet duidelijk te verstaan, maar weldra worden de heeren handtastelijk en is liet optreden van een aantal supposten, een in specteur van politie en eenige agenten noodzakelijk .Gelukkig worden de heeren spoedig gekalmeerd en behoort dit inci dent weer tot het verleden. Intusschen zetten de Argentijnen er al les op om gelijk te maken. Menig gevaarlijk moment ontstaat er voor het Urugueesche doel. Nog ongeveer acht minuten moet er ge speeld worden. Met de overwinning in zicht spelen de Urugueezen wal. pittiger. Nog steeds wordt echter Mazali's heilig dom bedreigd. Prachtige schoten van Ta rasconi. worden door den Urugueescben doelman keurig gehouden. Een doorbraak van Piriz levert een mooie kans op. Scarone schiet echter vlak voor open doel naast. Nog eenige pogingen der Argentijnen en dan is hun kans verkeken. Scheidsrechter Mutters kondigt het ein de van dezen prachtigen en zeer fraai ge speelden wedstrijd aan. Argentinië heeft onverdiend verloren. Een 21 overwinning voor Argentinië zou de verhouding beter weer gegeven hebben. Nabetrachting. Wat wij gisteravond aanschouwd heb ben was wellicht de fraaiste wedstrijd, die tot dusver in een Olympisch tournooi ge speeld is. Van den aftrap af nagenoeg hebben 22 man in het veld een spel ver toond, dat wij met gorustheid het beste van het beste kunnen noemen en de ge weldige geestdrift, die zich aan het slot van den kamp van het publiek meester maakt was geenszins misplaatst. UITVAART De laatste oogenblikken. Huppoerrekwce.hupparregentinieje. deze wat ongearticuleerd en eindeloos her haalde kreten vormden het gezang, dat an derhalf uur lang gezongen werd bij de uit vaart van het voetbal-tournooi. Het werd een zachte dood, een dood-schop van Sca- rono, welke het kampioenschap aan Uru guay bracht daarna een kwartier lang een voetbal-tournooi, dat op sterven lag on tenslotte de uitvaart, bijgowoond door 40.00(1 menschen; 31 voetballers en 2 negers; dc lijkbaar bedekt mot drie vlaggen, dio van Uruguay, Argentinië en Italië. De doodbidders. Ze hadden de tocht naar Amsterdam cr maar op gewaagd in dc hoop een toegangs biljet te kunnen bemachtigen en warempel het ging. 't Was zelfs een „makkie" verge leken bij dc andere keeren. Je behoefde niet twee dagen en een nacht, afwisselend op je linker- en je rechterbeen te staan wachten, er behoefde niet gevochten tc worden. Niks van dat alles. Hoogstens eerst een uurtjo „hekken", dan kocht je een kaartje en je ging dan om den overigen tijd zoek te brengen wat. ,Hecken". En meer dan de twee en twintig finalisten kwamen ze bij Heek handen en voeten te kort. Op het Stadion-terrein binnen de hek ken met een kleine ho en zonder c leek het op een pauze bij een meeting. Men dwaalde bij groepjes rond de Stadionmuren of zat in het gras in de schaduw van een zesweken oude boom, die met zijn zes blaadjes plat op den grond ging leggen, als men er tegen aan leunde. Bij de volgende Olympiade in Amsterdam zullen ze wel een stukkie gegroeid zijn. Daar zitten ze in het gras, sommigen picknickend, anderen niks pikkend en uil- rustend van de vermoeienissen van het staan. Totdat het Stadion volstroomt en de uil- vaart een aanvang neemt. Het sterfbed. Naast mij zit- een meneer, journalist, aan een onzer groote dagbladen, die van voet bal evenveel verstand heeft als een heer van garnalen pellen. Hij komt daar echter als leek, om een leekenpraatje te schrijven over de voetbal-begrafenis. Ik ben „expert" cn geef hem gedurende den strijd de noodige inlichtingen, lice het komt weet ik niet, maar ik ben uitge sproken Argcntynsch, dat voel ik, waar schijnlijk vanwege het foit, dat ik nogal eens bevroren biefstuk eet. Er zijn er meer, die de Argentynen aan moedigen en van de staantribune klinkt zelfs dc kicet: „Hup, margarine!!!" Even vergeet ik den strijd, want een allerliefst juffie van het stadiontelegraafkantoor deelt een persbericht uit. Het is maar een afwijking van een oogen blik want uit de Uruguaysche kolonie schieten ongearticuleerde klanken. Hard en lang achtereen schreeuwen de Ocroc- kweezen, dc lettergrepen afbijtend„Oe. roekwaai, Oeroekwaai". Totdat het eerste doelpunt konit. Negers en zoenen. Figueroa deed dat. En het net trilt nog of de man heeft al een aantal zoenen 1c pakken. Zooveel als ik mijn heele leven bij elkaar nog niet heb gehad Opmerkelijk is, dat noch Andrade noch Piriz de beide negers meczoenen, waar schijnlijk omdat hun lippen te dik zijn, wat bij oen hartelijke kus groote gevaren kan opleveren voor den gekuste en bovendien, omdat zij zwart zijn en zeer waarschijnlijk afgeven, waarvoor te meer gevaar bestaat, daar zij nogal transpire eren. Het. zijn anders een paar artisten-voetbal- lers, die twee negers, die je steeds overal ziet, omdat die twee ronde zwarte ballen boven een lichtblauw shirt, direct opvallen. Wij zijn weer even ver. Dan maakt. Argentinië gelijk. Het is Combi, dc spil die di t kunststuk met 'n kei hard schot onder de lat volbrengt. Op de spelerstribune is ook een neger, hij is door dc Argentynen in reserve gehouden. Bij den achterstand die zijn ploeg hadi, wist hij nauwelijks waar hij was cn wat hij deed. Hij sidderde, bibberde en beefde. Zóó zal. hij ineengedoken op zijn plaats, en evru later stond hij als een danseres op zijn tec- ncn er bovenop, vuistend ballend, armen- zwaaiend en luide schrcouwend. En toen.... Onder de rust hebben de Argentynen ieder een portie ontdooide biefstuk gege tenpaardenbiefstuk, want zij zijn niet. voor het Urugueesche doel weg te slaan. Een Amsterdammer, die hen nog wat wil aanmoedigen, vindt het gemakkelijker, maar „Hup Tienus" te roepen. En als het dan toch ondanks het over wicht der Argentynen 2—1 voor Uru guay wordb, dan komt er oorlog op do spelerstribune, 'n Vijftal suppoosten cn een zestal politie-agenten stormen erheen, en al weten zij niet veel af van de spijkertaal dier Zuid-Amerikanen, ook in onvervalscht Amstcrdamsch weten zij „de slag op de tri bune" in de kiem te smoren. Tot het einde toe weergalmt het: Oe.... roekwaai, Oe..roe.kwaai als even zoovele doodskreten, totdat Mutters op zijn wekker kijkt cn het Olympisch voetbal- tournooi uit-fluit. Apotheose Toen kwamen de Italianen het veld op en in één lange rij stelden de drie over- w innende ploegen zich naast elkander op.Do vlaggen werden geheschen, eereteekeneu uitgereikt. De Olympische kampioenen lie pen juichend het veld rond langs de tri bunes, uitgezonderd hun twee negers. Die kon je trouwens toch niet meer zien, want het schemerde reeds. De Argentijnen brachten midden in het veld staande naar de vier windstreken hun juichkreet uit. En de zonen van Mussolini brachten eer biedig den fascistischen groet. Zoo stierf koning Voetbal op den hoogeu Olymp. 2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7