NOBILE C.S. OP HET PAKIJS BUITENLAND. 19e Jaargang. DONDERDAG 14 JUNI 1928 No. 5898 Po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 10 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij ome Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaaL Franco per poet f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zondagsblad fa voor de Abonné'a ver» krijgbaar tegen betaling ran 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afaonderlyke nummers 5 ck, met Geïllustreerd pondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- eo Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gowona .d.orlentlèn 3P een» per f g O» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend* 3 Klelno advertentlën, ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd» huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. HT De positie van Nobile was gisteren 80 gr. 37 min. Noorderbreedte en 27 gr. 34 min. Oosterlengte. Wat voor nut? Nog altijd houdt de onzekerheid omtrent de eindelijke redding der* „Italia"-bcman- ning de wereld in spanning. Overal waar kranten gelezen worden en telegrammen doordringen, vragen duizen den zich af, of de hulpexpedities, die van Italië,' Noorwegen en Rusland uit gezon den worden, nog tijdig het handjevol men- schen kunnen bereiken, die daar eenzaam in een wereld van sneeuw en ijs strijden om behoud van hun leven. Van generaal Xobile en een zes-tal ge zellen weet men, dank 'zij de radio, waar zij zich bevinden, doch men kan ze we gens de ontzaglijke moeilijkheden, welke het pakijs oplevert, slechts uiterst lang zaam naderen. Drie anderen hebben zich over het ijs op weg begeven naar Noord- oostland. Wat er van hen geworden is, is onzeker. En omtrent het lot van de overige leden der bemanning, die met de „Italia" zijn weggedreven, tast men volkomen in het duister. Aldus is de situatie, zooals deze zich eindelijk heeft afgeteekend na veel on juiste en onvolledige telegrammen. Het kleine groepje, dat zoo gelukkig was den zwakken radio-zender bij zich te hebben, heeft vooralsnog de beste kans om gered te worden. Voor de andeien is het: een speld in een hooiberg zoeken. Waar schijnlijk zal de Poolzee hen als prooi voor zich opeischen. Menigeen zal zich dezer dagen hebben afgevraagd, waarom het toch noodig was, zoovele menschenlevens in de waagschaal te stellen en zooveel kosten aan te wen den voor den bouAv van een duur lucht schip, alleen om even heen en weer te vlie gen naar een paar schotsen en wat ijsber gen. Wat voor nut hebben eigenlijk zulke gevaarlijke en kostbare Poolepcdities 1 De vraag is gemakkelijker te stellen dan haar te beantwoorden. Wat voor nut heeft het, groote sterre- wachten en kolossale kijkers te bouwen om naar de sterren te kijken? De menscli wil nu eenmaal meer dan zijn dagelijksch eten en drinken. Hij leeft niet vanTrood en drank alleen. Honger en dorst naar we tenschap is een der eigenschappen, welke den redelijken mensch verheffen boven het dier. En zoolang er nog een plekje op de aarde is, dat de mensch niet kent, zal hij net zoolang worstelen en werken, totdat hij weet, wat het is en hoe het er uit ziet. Alleen al uit een zucht, om te weten. Doch men behoeft het nut van deze en andere expedities naar onbekende oorden Ttiefc alleen te zoeken in hun belang voor de menschelijke kennis. Zij kunnen ook wel degelijk een meer materieel nut hebben. Toen Hertz jaren geleden in zijn labo ratorium proeven deed met zijn z.g. reso nator, waarmede hij onbekende electrische golven kon opvangen, welke door middel van een „Ruhmkorff" werden opgewekt toen deze geleerde met deze golfjes aan het spelen en probeeren was en ontdekte, dat zij zelfs door deuren en muren heen drongen, dacht hij er heelemaal niet aan, dat men jaren later met deze zelfde elec trische golven de geheele aarde zou om spannen en er mede zou telefoneeren van het eene uit-einde der aarde tot het andere. Zelfs toen Marconi zijn eerste proeven deed met veel betere toestellen, werden deze proeven voor „spelerij" uitgemaakt. Nobile en zijn mannen hebben aan deze schijnbaar nuttelooze spelerij hun leven te danken, wanneer zij gered worden. Zoo is het nut van Noordpoolepeditie3, die op weg gaan om oorden te bezoeken, waar naar alle schijn niets te vinden is, nog lang niet te overzien. Groote ontdekkingen worden vaak niet gedaan omdat men er naar zocht, maar omdat men bij het zoeken naar iets anders opeens een onverwachte vondst deed. Zoolang er op onze kaarten in het hoo- ge Noorden nog een groote witte vlakte prijkt, waarop staat aangegeven „onbe kend gebied", kan niemand zeggen, dat daar niets te vinden is. Nu zou men aan de verdiensten zoowel van Nobile als van Amundsen, Wilkins en zoovele andere Noordpoolvaarders te kort doen, door te veronderstellen, dat zij zich daarheen begaven louter geleid door de gedachte „je kunt nooit weten, wat er mis schien te vinden is." Integendeel, zij hebben zich wel degelijk een bepaald doel gesteld. Vooreerst wilden zij onderzoeken of er zich in het Poolgebied land bevindt. Geen van alle Poolvaarders heeft land gezien, zoodat er naar alle waarschijnlijk heid geen eilanden zijn, n.iaar wanneer cr hier of daar een behoorlijk eilandje zou worden ontdekt, zou dat in de toekomst van groot nut kunnen zijn. Wanneer wij een kaart van het Xoordpoolgebied voor ons nemen, treft het ons, dat landen als Canada cn Groenland en Siberië, die wij ons steeds voorstellen als kolossaal ver uit elkander liggend, toch eigenlijk zoo knus jes dicht bij elkaar rondom de Poolzee lig gen. Een eventueele vliegroute over de Noordpool zou heel wat tijd besparen. Tegenwoordig is een vlucht over de Pool uiterst gevaarlijk, toegegeven, maar wanneer er land was, dat ais rustpunt en benzine-basis kon worden gebruikt, dan zou cr al heel wat van het gevaarlijke van een Poolvlucht worden weggenomen. Voeg daar nog bij, dat het vliegen in de toekomst heel wat gemakkelijker en zeker der zal worden en u hebt het nut van de Poolexpedities reeds tastbaar in het ver schiet. Een ander doel, dat Nobile en zijn man nen zich gesteld hadden, was het doen van weerkundige en waterstroomingsonderzoe- kingen. De weersomstandigheden aan de Pool beïnvloeden in ruime mate het weer op den Atlantischen Oceaan en in Europa. Een van de Noordelijkste weerkundige stations ligt op het Jan Mayen-eiland, dicht bij Groenland, maar wat cr in het uitgestrekte gebied ten Noorden van dat eiland gebeurt, daarvan weet men nog wei nig. En wat wij ervan weten, het is weder om te danken aan de stoutmoedige kerels, die op zoek gingen zonder te weten wat zij zouden vinden. Toen Heemskerk en Barendsz in de ja ren 15941596 een doorvaart naar ïndië zochten via het Noorden en o.a. Spitsber gen ontdekten, dachten zij er ook nier aan, dat er eeuwen later nog eens steenkolen gedolven zouden worden. De Hollanders hebben zich trouwens nooit terug laten schrikken door wat sneeuw en ijs en een guar klimaat. Zij heb ben in het Noorden, vooral in de buurt waar Nobile thans vertoeft, de sporen van hun aanwezigheid aclucr gelaten. Let maar eens op dc echt Holianclscho namen daar in dat. onherbergzame oord: Spits bergen, Noordoostland, Mosselbaai, Lief debaai, Verlegen Hoek, Hinloopenstraat enz. enz. En trotsch op onzen 'ouden roem van zeevaarders ook in de Noordelijke wate ren en nakomelingen "van de ontdekkers van Spitsbergen cn Nova Zcmbla, denken wij wel eens: Wat doen die Italianen nu eigenlijk in „ons" koude Noorden Hun expeditie is mislukt, vele verzamel de gegevens zijn misschien verloren ge gaan en het land, dat zij zochten, was niet te vinden, doch pionierswerk hebben zij verricht, waarop zij trotsch mogen zijn cn waarvoor de wereld hen later misschien dankbaar zal zijn. Nobile zelf gewond. Volgens berichten, die gisteravond door Nobile naar Rome zijn geseind, zouden er bij de landing der „Italia" drie personen gewond zijn, namelijk professor Malgrin, die een armkneuzing bekwam, de techni- ker Cecioni, wiens rechterbeen onder de knie is gebroken, tt-rwijl Nobile zelf ver wondingen heeft bekomen aan rechterarm en rechterbeen. De verwondingen van prof. Malgrin schijnen spoedig hersteld te zijn, daar hij op 30 Mei met Mariano en Zappi naar kaap Noord is vertrokken. Het zal evenwel langen tijd duren eer Ce cioni geheel genezen is. Wat de kwetsuren van Nobile zelf betrft, hij heeft medege deeld, dat zijn arm genezen is, en het schijnt, dat hij ook zijn been spoedig weer gewoon zal kunnen gebruiken. Hoe het gebeurde. De Citta di Milano heeft gisterochtend het volgend draadloos bericht naar Rome doorgegeven. „De draadlooze verbinding met de groep Nobilei die gisteren slechts zwak was, bleek vanmorgen veel beter te functioneeren, zoo dat wij een uitvoeriger bericht van Nobile zelf hebben opgevangen. Volgens dat be richt bevond het luchtschip zich op 25 Mei op den terugweg naar Spitsbergen, toen het op 80 gr. 38' N.B. en 26 gr. 55' O.L., na reeds eenige uren in een dichten mist te hebben gezworven, met het ijs in contact kwam, zich even weer verhief maar 2 mi nuten later op het dichte pakijs neerkwam. De kajuit en een deel van het vaste omhul sel braken door den schok af, waardoor het luchtschip zich weer verhief cn in Oostelijke richting verder dreef. Onder de wrakhoop van de kajuit kropen na enkele oogenblik- ken alle kajuitpassagiers uit, waarbij bleek dat twee hunner verwondingen aan de bee- nen en een waarschijnlijk een breuk onder de knie, hadden opgeloopen. Ook de mees te gereedschappen en de levensmiddelen konden spoedig uit de wrakhoop gehaald worden, waarbij bleek dat ze weinig schade hadden opgeloopen. Op den avond van 30 Mei hebben zich daarop drie leden van de expeditie, en wel de kapitein-luitenants ter zee A. Mariano en Filippo Xappi en de Zweedsche geleerde dr. Finn Malmgren, op een plek 12 K.M. ten Noordoosten van het eiland Foyn van de anderen afgescheiden, en zijn, van levensmiddelen voorzien de richting van de Noordkaap van Noord-Oost- land ingeslagen. Zij hoopten ongeveer 10 K.M. per dag over het zeer moeilijk begaanbare ijs te kunnen afleggen en het vasteland te kun nen bereiken. Wat verder van hen gewor den is, weet generaal Nobile niet. Op het drijfijs bleven achter: generaal Nobile, de Tsjecho-Slowaaksche geleerde, professor Behoenek, (die dus niet bij de andere groep is, zooals eerst gemeld was Red.), ingenieur Cowani, de luitenant ter zee Viglieri, de marconist Biagi en twee leden van de bemanning. De anderen, die met het luchtschip af gedreven zijn, hebben levensmiddelen voor, naar ruwe schatting 3 maanden bij zich, benevens hun geheele uitrusting. De twee gewonden bij onze groep maken het goed. de een is al weer beter en de ander is met verbonden knie reeds in staat zich te be wegen. Het ijs waarop wij ons bevinden vertoont echter breede scheuren, die zich op enkele plaatsen reeds tot open kanalen verwijd heoben, zoodat wij geen kans heb ben er af te komen. Vanmorgen heerscht er een dichte sneeuwstorm met N.W. wind". Een Hollander neemt deel aan het reddingswerk. Naar uit Kingsbay wordt gemeld is het stoomschip „Svalbard" uit Green Harbour met tien honden en den Hollandschen hon denmenner Van Dongen te Kingsbay aan gekomen. Naar de „Tel." verneemt, is van Dongen bij de Ned. Spitsbergen C'o. te Rotterdam een goede bekende. Hij is in 1923, op 10-ja- rigen leeftijd, naar Spitsbergen vertrokken, voor alle soorten werkzaamheden. Zijn avontuurlijke geest-, gepaard aan een voor een knaap zeldzaam doorzettingsvermogen, maakten hem spoedig een prima krac^ voor de nederzetting. Toen zijn vader Ir naar Nederland vertrok, is Sjef te Spitsber gen achtergebleven. Reeds vijf maal heeft hij overwinterd. Ook dit jaar maakte hij deel uit van de winterploeg en was hij meer speciaal belast met het africhten van hon den. Naar de, directeur der Ned. Spitsber gen Co, de heer H. H. Dresselhuys, mede deelde, is dat een zeer belangrijke functie. De Ned. Spitsbergen Co. heeft steeds de grootste zorg besteed aan de honden. Aan vankelijk koos men afstammelingen van de dieren, die de expeditie van Amundsen meemaakten. Door herhaaldelijk van Groen land nieuwe honden te importeeren, brengt men er versch bloed in, want het fokken van de dieren onder elkaar kan het ras zeer benadeelen. De honden zijn in uitstekende conditie, wat wel het boste blijkt uit het feit, dat herhaaldelijk zeer bekende onderzoeke s de honden ter leen vroegen. Door dat uitlee- nen houdt men de honden fit. De honden zijn op roep gedresseerd en er behoort zeer veel geduld toe om ze T te richten. Sjef van Dongen staat bij de Ned. Spitsbergen Co. in zeer hoog aanzien om zijn moed, zijn energie en zijn betrouwbaarheid.Men kan to allen tijde op den 21-jarigen jongen man rekenen. De reis, die hij thans aanvaardt, is niet van gevaren ontbloot. Het is thans het slechte seizoen, want de ijsschotsen laten los en zijn omringd door kanalen, ten gevolge van den dooi. Daar doorheen moet men zijn weg zoeken, door het slaan van ijsbruggen. Hulpexpeditie af. Het hulp-stoomschip „Braganza" is Ie Kingsbay aangekomen, teneinde benzine en andere voorraden aan boord te nemen. Amundsen heeft verklaard, dat hij het plan om een expeditie te organiseeren, heeft opgegeven, daar zijn Amerikaansche vrienden slechts een expeditie op touw wilden zetten, indien zij van de regeering daartoe liet verzoek ontvingen. Het schijnt, dat er thans meer neiging bestaat om hulp-expedities te organisee ren in nog andere landen, doch het is hoogst betreurenswaardig, Jat het werk niet ineens werd aangepakt. Dit nummer bestaat uit twee bladen. VOLKENBOND. Do Intern. Arbeidsconferentie. Rationaliseering der b e d r ij v e n. Te Genève is momenteel de internatio nale arbeidsconforentie bijeen. Gisteren werd een resolutie aangenomen, door Ser- rarens ingediend, waarbij het Internatio naal Arbeidsbureau wordt verzocht de en quête naar den invloed van de rationuli- seering en de concentratie op de omstan digheden onder de arbeiders voort te zetten. Hij wees op de verschillende vragen, welke de rationaliseering stelt. Zoo spreekt men van hooger loonen ten gevolge van de rationaliseering en doet het voorkomen, of de levensstandaard zal stijgen, waar door eerst de vraag en daarna de produc tei zal toenemen, en men meent, dat de werkloosheid, die het gevolg is van de ra tionaliseering, slechts een voorbijgaand verschijnsel is. Onderzocht moet worden, of dit waar is. Sarrarens meent, dat het noodig is gegevens te verzamelen omtrent de tewerkstelling van arbeidskrachten, die door nieuwe uitvindingen of verbetering van bestaande machines geëlimineerd woe den. Spreker vraagt ook te onderzoeken, welke maatregelen genomen moeten wor den om de door rationaliseering werkloos geworden arbeiders schadeloos te stellen. Ten slotte wees .Serrarens op de vraag stukken op het gebied van hygiëne en vei ligheid, welke de technische wijzigingen in de industrie opwerpen. De arbeidsconfe rentie nam voorts met algemeene stemmen een resolutie aan, waarbij het Internatio naal Arbeidsbureau wordt verzocht, een studie te maken van de professioneelo aanpassing van onvolwaardige arbeids krachten. DUITSCHLAND. De kabinetsvorming. De onderhandelingen tusschen de par tijen over de vorming ecner nieuwe regee- ring werden heden voortgezet. Nadat de rijksdagfracties van de sociaal-democra ten, centrum- en Bciersche volkspartij zich bereid hadden verklaard 'n nieuwe regee ring te vormen is thans nog 't wachten op de beslising van de fractie der Duitsche volkspartij. Onregelmatigheden bij de spoorwegen. Bij de rijksspoorwegdirectie Dresden zijn onregelmatigheden ontdekt, die veel overeenkomst vertoonen met do jongste gebeurtenissen bij het centrale spoorweg bureau te Berlijn. Een ingenieur der spoorwegen moet een door hem gedane uitvinding, zonder daar toe van de spoorwegdirectie vergunning te hebben gekregen, aan een firma hebben verkocht en vervolgens bij deze firma be- Het voornaamste nieuwe. BUITENLAND. Een resolutie van Serrarens op de in ternationale arbeidsconferentie. Verschrikkelijke uren voor de stad Tientsin. Nadere mededeelingen over het lot van generaal Nobile en de zijnen. Nobile blijkt zeif ook gewond te zijn. «**5* BINNENLAND. Het Klompenmakerswetje aangenomen. (lste blad). Minister Lambooy trekt een groot deel van de door hem voorgestelde wijzigingen in de Militiewet in. (lste blad). De tweede finale om het Olympisch voetbalkampioenschap eindigde met een 2—1 overwinning van Uruguay op Argen tinië. (Sport 2de blad). OMGEVING. Een doodelijk auto-ongeluk onder Sas- senheim. (lste blad). NOORDWIJK. Zeereerw. Heer A. F. Wijtvliet. Morgen herdenkt de zeereerw. heer A. F. Wijtvliet, verblijf houdend in het St. Jc- roensgesticht, zijn gouden priesterfeest. stellingen hebben gedaan, waar tegenover hij een bedrag van ongeveer Mk. 10.000 als licentiegeld hoeft ontvangen. De spoorwegdirectie heeft dc zaak bij de justitie aangegeven en den ingenieur met een ondergeschikten ambtenaar, die vermoedelijk van de zaak heeft afgeweten, voorloopig geschorst. POLEN. Bloedig treffen aan Polcn's grens. Russische grenswachters in gevecht met smokkelaars. Aan de Poolsch-Russische grens nabij Mikszany is het gisternacht tot een bloe dig treffen tusschen Russischen grens wachters en een sniokkelaarsbonde geko men, waarbij vier soldaten en drie smok kelaars werden gedood. Zes smokkelaars konden ten slotte door do grenswachters worden gearresteerdde vier overige leden der bende ontkwamen op Poolsch gebied, waar zij door Poolschc grensoldaten ge arresteerd werden. GRIEKENLAND. Stakingen en botsingen. In verschillende steden van Grieksch- Macedonië is een staking uitgebroken, waarbij de laatste dagen herhaaldelijk tot botsingen is gekomen met de politie. De overheid schrijft het uitbreken van de staking aan de communisten toe, doch zeker is, dat ook de gematigde groepen der vakvereenigingen do staking ten vollo steunen, wat er op wijst, dat do ontevre denheid onder de arbeiders algemeen is. Te Saloniki hebben Dinsdag alle arbei ders in de tabaksfabrieken en magazijnen het werk neergelegd, daar hun looncischen niet ingewilligd werden.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1