Uit de Rijnstreek. SPORT. LUCHTVAART. Vastgesteld wordt het primitief kohier ran den Hondenbelasting over 1923 mot «en eindcijfer van 3342. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek van het R. K. kerkbestuur van den H. Willibrordus en tot inwilliging van hét verzoek van vereen, voor C'hr. Nat. School onderwijs om vergoeding uit de gemeente kas op grond van art. 100 der L. O. Wet ten behoede van de U.L.O. Scholen. De voorz. zegt, dat beide besturen niet aan da voorschriften hebben voldaan, maar dat B. en W. zich niet op een for meel standpunt hebben willen stellen door op grond van te late inzending van de beschikking van den Minister, het verzoek af te wijzen. Eerstgenoemd verzoek kan echter wegens te geringe leerlingen-aantal niet worden ingewilligd. De heer Prins vraagt welk standpunt B. en W. zullen innemen, wanneer het mogelijk zou zijn subsidie te geven. De voorz. zegt, dat JB, en W. als ze konden, bet schoolbestuur zouden helpen. Do heer Prins stelt d.an voor to onderzoeken of een andere beslissing mogelijk is. Hij heeft vernomen tlat de gemeente 's-Gravonhage voor groeiende scholen die berekening niet inpikt naar het leerlingenaantal van het jaar, voorafgaande aan dat, waarvoor do sAbsidie wordt gevraagd, maar naar het getal leerlingen van hetzelfde jaar dat, waarvoor subsidie wordt gevraagt. De voorz. zegt, dat hier niets tegen is. Het verzoek van de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs wordt daarop inge willigd en de beslissing omtrent het ver zoek van het R. K. kerkbestuur aange houden. Beeloten wordt de begrooling van uit gaven voor het dienstjaar 1927 te verhoo- gen met 249.50 voor den gewonen en 3001.11 voor den kaprtaaldienst en die voor inkomsten voor den kapitaaldienst te verhoogen met 225,93. Verder wordt be sloten op de begrooting van den kapi taaldienst af- en over te schrijven tot een bedrag van 2988.74. De begrootiug van uitgaven voor 1928 wordt verhoogd met 6664.24 1/2 gewone dienst. Aan B. en W. wordt verder een crediet toegestaan van 5239.te we ten voor de inrichting van de voormalige politiewoning in het Gemeentehuis, aan koop van schrijfbureaus en een brandkast 3550.en voor uitbreiding van de ascli- staal en het maken van een afscheiding eq, een uitweg 1689. Een drietal reclames tegen aanslagen in het vergunningsrecht werden afgewe zen. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten tot overname in eigendom en on derhoud van eenige perceelen grond, vor mende den Buurtweg en de Waaldorper- laan, thans eigendom van de heeren W. J. Jochems, G. F. en C. C. Verboog en M. M. Baronesse van Briemen. Hierna kwam ter tafel een kostenbe- srooting van vernieuwing van het dek in \eide wegen. B. en W. zijn van oordeel, dat deze wegen het best met vlamoven- straatklinkers kunnen worden bestraat. Verder stellen zij voor voetpaden aan te leggen van tegels. Een en ander wordt be groot op 49952.waarin door den lieer W. J. Jochems voor 1535.zal worden bijgedragen. Den heer Prins iaevreemdt het, dat aanvankelijk een lager kostonc'j- fer is genoemd. Hij vindt dit geen manier van zaken doen en laakt den arbeid van hen, die de aanvankelijke berekening maakten. Dc Voorz. wijst erop, dat in het oor spronkelijk plan geen voetpad was opge nomen en dat het mogelijk is gebleken door een twintigtal boomen te laten vallen den weg breeder te maken. Den ambtena ren kan dus geen verwijt treffen. Hierna wordt z. h. st. het voorstel goegekeurd. Vervolgens komt aan de orde het voor stel van B. en W. tot het definitief vast stellen van een bouwverbod voor een deel van den Achterweg en de Schoolstraat. Uit de discussies blijkt, dat de gemeente zich wil neerleggen bij een eventueelo schatting van drie deskundigen, maar wil hetzelfde door eigenaren bij notarieele acte zien vastgelegd. De heer J. C. Vogels heeft van deskun dige zijde vernomen, dat de rechten van de eigenaars bij een procedure ingevolge de onteigeningswet betor gewaarborgd zijn. De Voorz. betwijfelt dit. De procedure duurt alleen veel langer. Besloten wordt tot het leggen van een bouwverbod, nadat een voorstel Vogels, om tot onteigening te besluiten is ver worpen, en tot aankoop van de perceelen van de heeren Beijersbergen en Brederode Naar aanleiding van een adres van de R. K. Loodgieterspatroonsbond, om den vorkoop van sanitaire-artikelen voor de waterleiding niet van gemeentewege te doen geschieden stellen B. en W. voor te besluiten, dat het bedrijf zich voorloopig niet met de levering zal belasten, maar dat, wanneer zulks nooclig mocht zijn, een voorstel bij den Raad zal worden inge diend. Hierna wordt gepauzeerd. Na hervatting van de zitting stelt de Voorz. aan de orde een adres tot wijziging van het tarief voor waterlevering. Spr. wijst, erop, dat in het aanvankelijk door P. ea W. voorgestelde en door dep Raad aan genomen tarief, door de Commissie en B. en W. verstrekkende wijzigingen zijn on derzocht, welke de ledou zijn toegezonden. Spr. uit woorden van waardeering voor de ingezetenen, die het oorspronkelijk tarief hebben onderzocht en voor den heer van Leeuwen, die van deze zaak groote studie heeft gemaakt. Hij vraagt thans het oor deel van den Raad omtrent dit voorstel en brengt daarbij tevens in bespreking een voorstel door den heer Boender ingezon den. Spr. wijst erop, dat B. en W. geen verdere concessies kunnen doen. De heer Boender wijst erop, dat, al wordt dit gewijzigde tarief aangenomen, het tarief voor deze gemeente toch hoog blijft, wellicht het hoogst uit Nederland. Naar zijne meeding schuil de fout in het aantal verliesjaren, dat op 2 gesteld is. In andere gemeenten wordt dit op 6 of 8 gesteld en spreker zou dit ook hier willen doen. Het tarief kan dan met ongeveer V3- 'verlaagd worden. Do heer Drop is het niet eens met den heer Boender, dat dit tarief zoo ontzettend hoog is. Hij zegt, dat zijn huis 13 kamers bevat. In Rotterdam zou hij daarvoor 92.— moeten betalen, hier 105.Dit is geen verschil van be- teekenis. Voor een arbeiderswoning met 3 vertrekken moet hier 11.worden be taald, in Rotterdam 10.per jaar. De berekening van den heer Boender in zijn voorstel is verder op geen juiste basis gebaseerd, omdat hij uitgaat van de veronderstelling, dat er al een 9000 aan geslotenen zijn. De heer Boender houdt vol, dat een langer looptijd voor verlies mogelijk is en wijst erop, dat het rapport van de Mabeg ook gebaseerd is op 50 pet. van de aanslui tingen. En desniettegenstaande zal het be drijf al spoedig winst afwerpen. De Voorz. haalt dan do geschiedenis van de totstandkoming van het bedrijf op en wijst erop, dat het wel eens zou kun nen blijken, dat een grooter terrein noodig is. Hij waarschuwt daarom tegen het vast stellen van een lager tarief. De heer Prins zegt, dat het hem nog steeds niet duidelijk is, welk tarief men moet hebben. Voor hem staat echter vast, dat, wanneer het niet voldoende laag is er geen aansluitingen zullen komen. Hij verwacht verder niet, dat de burgerij zooveel burgerzin zal too- nen, dat zij het dubbele zullen betalen. Hij wijst er verder op, naar aanleiding van des Voorzitters woorden, dat indertijd den le den is gevraagd te besluiten tot het op richten van een waterleiding, omdat er groote voordcelen aan verbonden waren. De gemeente kreeg namelijk een groote af nemer in do Tien Gemeenten. Toen werd gezegd, tlat het bedrijf zich daardoor in hoofdzaak zou kunnen tegenvallen. Spr. meent dan te mogen constateeren, dat do indertijd aangevoerde motieven van lich ten aard waren. Als toen reeds eenige vrees had bestaan, had men boter gedaan direct beslag te leggen op het nevenlig- gend terrein. Spr. heeft zich steeds verla ten op de overtuiging van anderen, maar nu bliikt dat de leden daaraan niets heb ben. Met de tariefkwestie is het preeieb denzelfden kant uitgegaan. Spreker be treurt die houding en stelt voor terstond te onderzoeken of de watertoevoer vol doende zal zijn en de tarieven zoo laag mogelijk te stellen. De Voorz. antwoordt den heer Prinr, dat. Prof. Visser, die geadviseord heeft nog steeds staat op het standpunt, dat er vol doende water zal zijn. Maar dit is toch geen reden, om niet wakker te blijven. Er is indertijd al gezegd, dat de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat er meer bo- •ringen moeten geschieden, welke of in de wegen of in andere terreinen zouden moe ten komen. Spreker heeft dit slechts aan gehaald om te waarschuwen tegen het aannemen van een te laag tarief als door den heer Boender voorgesteld. De heer van Leeuwen dankt den Voor zitter voor de wijze, waarop hij hem is tr- gemoet gekomen en is blij, dat de voorge stelde wijziging niet in zijn nadeel is uit gevallen. Hij wil er echter op wijzen, dat het nu aangeboden voorstel niet gelijklui dend is aan het antwoord door B. en W. uitgebracht aan Ged. Staten. Hij verlangt dat de Voorzitter zal erkennen, dat het voorstel is het besluit van de waterleiding commissie. De Voorz. zegt, dat dit uit de begelei dende brief den leden wel zal zijn geble ken. De heer Boender zegt, dat hij er zich wel mee vereenigen kan, als uitdrukkelijk wordt vastgelegd, dat het tarief zal wor den gewijzigd, zoodra verlaging mogelijk is. De Voorz. zegt dat dit in de bedoeling Hg*" Met alg. stemmen wordt daarop de wij ziging aangenomen, welke hierop neer komt dat 5.— zal uioeton worden be taald per jaar voor elke kamer met een vloeroppervlakte van 6 M2. of meer bene vens 10 cent per M3. water, terwijl niet als vertrek zullen worden beschouwd, gangen, vestibules, niet als woonvertrek ingerichte halls, zolders en vrijstaande schuurtjes, niet dienende als garage, koetshuis en stal. Hierna is aan de orde het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van het sala ris voor een te benoemen tijdelijk machi nist bij de waterleiding en tevens tot eom- •binatie van het electrisch, gas- en water leidingbedrijf. De heer Boender spreekt zich uit voor het benoemen van een gediplomeerd ma chinist.. De heer Versteeg velzet zich tegen een tijdelijke benoeming. De Voorz. zegt, dat B. en W. alleen zul len letten op bekwaamheden en verder, dat zij het beter achten een tijdelijke kracht te nemen, welke na een of twee jaren een vaste aanstelling kan krijgen. Spr. zegt verder, dat in de laatste ja- ren de idee van onderbrenging in een N.V. meer is ontwikkeld en dat het ook hier practisch is voorgekomen do ver schillende bedrijven in een N. V. onder te brengen. Hiervoor is noodig statutenwijzi ging van de Electriciteits Mij. en het vast leggen van verschillende door Ged. Staten voor te schrijven bepalingen. Na oenige discussie tusschen den heer Prins en den voorz. wordt besloten dit pont van de agenda af te voeren. Machtiging wordt verleend tot het aan stellen van een tijdelijk machinist, op een jaarwedde van 1800.tot 2200.met vrije woning. De heer Van Leeuwen dringt aan ten aanzien van de benoeming overleg te ple gen met de waterleidingcommissie. Dit wordt toegezegd. Hierna wordt de vergadering gesloten. LISSE. Ondertrouwd J. G. Duinmeijer en W. P. v. d. Stelt J. G. Snel on M. Mas tenbroek. Gehuwd: H. Mijnders en E. Nagte- gaal. G e b o re n Clasina Johanna, dochter van L. van Dool en H. C. v. d. Bijl Jo hanna Cornelia, dochter van A. v. d. Hoorn en J. Wijnands. Cornelis Johan nes, zoon van P. G. M. Bcelen en J. P. van Leeuwen. Overleden; Theodorus Johannes Kortekaas, oud een week Gerarda Ma ria Grimbergen oud 6 jaren. N00RDWIJK. Geboren: Jacobus Antonins e. van G. J. Ammeraal en J. G. v. d. Ploeg. Jan z. van W. Lindhout en T. Ammeraal. Adriann Johanna d. van J. de Haas en A. H. van Oosten. Cornelis Johannes z. van Q. A. Sluijs en J. J. Koelewijn. Jan netje Leent.je d. van C. van Vliet en P. M. v. d. Steen. Ondertrouwd: Engelbertus Fran- ciscus Knoppert 28 j. te Noordwijkerhout en Maartje Hoogeveon 26 j. Getrouwd: J. Vogelaar 25 j. en M. J. v. Schie 23 j. J. J. Heemskerk 26 j. en J. Vliet Vlieland 20 j. Overleden: Arie v. d. Zwan 54 j. gehuwd met N. v. Duin. Johannes v. Schie 80 j. wedr. van M. Zuiderduin. W0UBRUGGE. Jubileum. In allen eenvoud werd her dacht den dag, dat de heer D. Wittebol Wzn. 25 jaren geleden in dienst trad bij do heeren Gebrs. Stigter, aannemers' en tim merlieden alhier. Dit feit lieten zijn pa troons niet ongemerkt voorbij gaan en word naar den wensch en den aard van den jubi laris dankbaar herdacht met een toespraak van zijn patroons en het overhandigen van een enveloppe met inhoud. Dak ingezakt. De kap van de veestal ling van den landbouwer S. zakte in haar geheel zonder bijzonderen wind, in elkaar, en bleef, zonder verdere ongelukken te ver oorzaken, op den zolder liggen. ALPHEN AAN DEN RIJN. J. W. 0. Clantt Een onzer meest vooraanstaande inwo ners de heer J. W. O. Clant, die als ge woonlijk Maandag ji. voor zijn zaken op de beurs te Amsterdam vertoefde, werd aldaar onwel en is in bewusteloozen toestand een politiepost binnengedragen, vanwaar hij per auto naar zijn woning aan den Ouds- hoornschen weg alhier werd vervoerd. Zon der tot bewustzijn te zijn gekomen is de heer Clant gisteravond omstreeks 8 uur overleden. Hij bereikte den leeftijd van 65 jaar. Onze gemeente verliest in den over leden een algemeen geacht ingezetene. De heer C'lant, die sinds vele jaren eigenaar was van de bekende schelpkalkbranderij aan den Gnephoekschen weg, nam boven dien tijdens zijn leven een werkzaam aan deel in verschillende corporatiën, o.m. was hij eenige jaren bestuurslid van de Ned. Herv. Kerk te Oudshoorn, lid van den ge meenteraad aldaar voorts had hij zitting in het comité tot vereeniging der drie ge meenten AlphenAarlanderveen—Ouds hoorn. De heer Clant was bestuurslid van den Kalkovenschen polder, had zitting in het bestuur der Nutsspaarbank cn was eenige jaren lid van de commksie van bij stand voor de water- en licht bedrijven de zer gemeente. Mot den heer Clant is heen gegaan een man van karakter, die zich op velerlei gebied verdienstelijk heeft gemaakt Tuberculose-bestrijding. De bloempjes dag ten bate der T.B.C,-bestrijding, gehou den door het Nat. Chr. Vakverbond, heeft opgebracht f 249.23. Kaasbrik te water. Een ongeluk, dat gedukkig gjeen ernstige gevolgen had, greep Dinsdagmorgen omstreeks half acht plaats langs den Gnephoekschen weg. De landbouwer K. uit Hoogmad© passeerde al daar met paard en beladen kaasbrik, teen ter hoogte van den landbouwer de H. het paard schrok voor een auto. Gevolg daar van dat heb geheele gespan in de circa 3 Meter lager gelegen wegsloot terecht kwam. K. wist tijdig van den wagen te springen, terwijl hulpvaardige handen paard en wa gen met den kostbaren inhoud op het droge brachten. Er was weinig schade, zoodat K. met het natte vrachtje weer huiswaarts kon keeren. De nauwe ïnrij. Op de heide gevaarlijke boeken der Brugstraat hadden gister weer een tweetal aanrijdingen tusschen fietsen plaats, waarbij natuurlijk weer 2 rijwielen het danig moesten ontgelden. BOSKOOP. Gemeenteraad. In de gehouden raads vergadering is op advies van B. en W. af wijzend beschikt met 8 dor 12 uitgebrachte stemmen op twee verzoeken van het R, K. Par. Kerkbestuur alhier om ingevolge art. 72 der Lager Onderwenswet 1920, gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor aanschaffing van leermiddelen. Hier over is een heftig debat gevoerd. Morgen geven wij daarvan uitvoerig verslag. ZEVENHOVEN. Personalia. Benoemd is tot onderwij zeres in de nuttige handwerken aan de Bijz. School, mej. D. v. Baren alhier. DE OLYMPISCHE SPELEN. DE EINDSTRIJD ARGENTINA— URUGUAY. Het Urugueesche Elftal. Naar verluidt is het elftal van Uruguay dat hedenavond tegen Argentinië zal uit komen als volgt samengesteld: (midden), Figuerrora, Cea, Borjaa, Sca/rone Andrade, Fernandez of Periz, Gestido (midden), Figuerroa, Cea, Borjas, Scaxone Arremon (voor). Het gezelschap vertrekt Donderdag, in dien de beslissing is gevallen, via Parijs naar huis. Het N.O.C. verzoekt ons mede te deelen, dat de geruchten, dat zouden de abonne mentskaarten niet meer geldig zijn voor den wedstrijd ArgentiniëUruguay, beslist onjuist zijn. Een protest-bijeenkomst. Zaterdagmiddag 2 uur zal in Parkzicht te Amsterdam een protestbijeenkomst plaats vinden, uitgeschreven door verschei dene sportbonden, aangesloten bij het N. O. C., om te protestcereu tegen de wijze, waarop do toewijzing der plaatsen door het N. O. C. heoffc plaats gevonden. Tot op heden hebben zich voor deze bijeen komst opgegeven de Nedcrlandsche Voet balbond, de Kon. Ned. Athletiek-Unie, het Kon. Ned. Gymnastiekverbond, dc Ned. Boksbond, Yer. van Leeraren in de Licha melijke Opvoeding en de Ned. Zwembond. Amerikaansche belangstelling voor da K. N. A. U. De heer A. G. Moills te New-York, die meermalen Amerika vertegenwoordigde op de congressen der Internationaal Amateur Athletic Federation en aldaar bevriend raakte met den voorzitter der K. N. A. U., heeft, naar het Nationaal Sportpersbureau verneemt, aan Majoor Scharroo een belang rijk bedrag gezonden, om dit naar eigen goeddunken te gebruiken voor de belangen der Nedcrlandsche athletiek bij de Olympi sche Spelen. Hoe de voetballers op het Olympisch tournooi verfischt werden. Het zal velen wellicht interesseeren, iets te vernemen over do wijze, waarop de voet ballers, die deelgenomen hebben aan het Olympisch Voet baltourn ooi, zich geduren de de wedstrijden herstelden van hun in spanningen. Naast de beproefde verpleging, die den spelers van de zijde hunner masseurs en helpers ton deel viel, werd daarbij een van ouds beproefd mondverfrisschingsmiddel gebruikt In alle kleedkamers op het- Olym pisch Stadion staat sedert het begin van het voetbal tournooi steeds ruimschoots Odol ter beschikking. Speciaal gedurende de rust maakten de spelers daarvan een rijkolijk gebruik. Na het masseeren een flinke mondspoeliag met Odol en de mannen waren opnieuw gosterkt. om het spel voort te zetten. Ook vóór en na de spelen oefende Odol zijn weldadigen en kalmeerenden in vloed uit. Deze maatregel ontmoet van de zijde van alle deeluemers een dankbare waardeering. Naar wij vernemen, stelt de Odol-fabrieken te Amsterdam tijdens den geheelon duur der Olympische Spelen het voor alle actieve delnemers benoodigo Odol gratis ter be schikking. VOETBAL. Nederland—Egypte. De wedstrijd tusschen het Nederland- sche cn het Egyptische elftal, dien W oens dag te Rotterdam op het terrein van Sparta zou worden gespeeld, is uitgesteld tot Donderdagavond a.s. u. V. V. -Mexico. Donderdag a.s. te zoven nur 's avonds zal op het U.\ .-terrein te Utrecht een voet balwedstrijd U.V.V.Mexico worden ge speeld. LAWNTENN1S. De internationale kampioenschappen. De resultaten van den zesden dag lui den Heeren-onkelspel, kwart beslissing: Hunter (Amerika) sl. Matejka (Oostenrijk) met 63, 63, 60. Dames-enkelspel, 2e ronde: Mevr. Red- lich (Oostenrijk) sl. mej. de Jong (Neder land) met 6—2, 60; kwart beslissing: mej. Auêsem (Duitsohland) sl. mej. Ridley (Engeland) met 6—4, 6—3; mad. Guyot (België) sl. mevr. Aeschlimann (Zwitser land) met 6—4, 63. Heoren-dubbelspel, le ronde: Boyd en Robson (Argentinië) sl. Aeschlimann (Zwit serland) en Castendijk (Nederland) met 6-2, 5-7, 6-4, 6—1; Lester en Olliff (En geland) sl. Zerlendi cn Balli (Griekenland) met 46, 63, 63, 75; 2o ronde: Hun- ter (Amerika) en Timmer (Nederland) sl. Artcns en Matejka (Oostenrijk) met 61, 63> 61Boyd en Robson (Argentinië) sl. Laeroix en de Borman (België) met 6 2, 62, 61; mr. A. Diemer Kool en Jhr. C. v. Lermep (Nederland) sl. Lester en Olliff (Engeland) met 6l, 8—6, G3. Gemengd-dubbelspel, 2e ronde: Mej. Aussem (Duitsohland) en Hunter (Ameri ka) sl. mej. Polano (Nederland en Grand- guillot (Frankrijk) met 6—1, 6—3mej. ►Sigart en Laeroix (België) sl. mad. Guyot en Iwcins (België) met 8—6, 6—0; mej. Canlrxa (Nederland) en Boyd (Argentinië) sl. mej. Driebeek (Nederland) en Marsalok T(j. S.) met 6—1. 6-3: mevr. Redlich en Artens (Oostenrijk) sl. mej. P. Koene (Ne derland) en Malecek ('fj. 6.) met 6—3, 6—2). Dames-dubbelspel, kwart beslissing: Miss Mc llquharn en miss Ridley (Enge land) sl. de dames IJ. on J. Sigart (Bel gië) niet 119, 6—2; halvo beslissing: inej, Kea Bouman en mej. Rollin Couquerque (Nederland) sl. mevr. Stoenhuis en mej. P. Koene (Nederland) met 6—1, 6—1. Troostronde, heorcn-enkelspel, lo ronde: Pepadapaulo (Griekenland) sl. Kreemer (Nederland) met 64, 7—fi Laeroix (Bel gië) sl. Van Zitzewitz (Nederland) met 6—4, 6—3. Het programma voor heden: Centercourta: 2e uur Robson en Boyd tegen Gontien en Danetmej. Aussem en Hunter tegen mej. J. Sigart en Laeroix. Voorts: Hunter en Timmer tegen Broe- 8e T*n ^roenou en R. van Lennep; mej. J. Sigart tegen mej. Rollin Couquerque; mej. Aussem en Hunter tegen de winnaar van mevr. Ms. Ilquham—Olliff en mevr. RedlichArtens. Buitenbanen: 2 uur: Aeschlimann tegen C. ran Lennepmevr. Ms. Ilquham en Olliff tegen mevr. Redlich en Artens; Iweins tegen Zappa Zerlendi tegen Noé; Grandguillot tegen J. Kan. WATERPOLO. Het Ned. Olympisc VIl-tal te Gent Het Nederlandsch Olympisch Zevental heeft te Gent een 96 nederlaag geleden tegen de Gentsche waterpoloplocg. In het begin leek het een aardige strijd te zullon worden, want toen de Belgen na een hal ven minuut de leiding hadden genomen, maakte v. Silfhout gelijk, terwijl Kohier uit een vrije worp van v. Senus de leiding verover de (i2). Daarna was liet met de Hollan ders gedaan, voornamelijk ook wel door het slechte werk van keeper Mousset. Rust kwam met 72. Daarna werd hot 7 3, 83, 93i waarna de Hollanders tenslotte nog drie doelpunten wisten te maken (96) Moderne vijfkamp. De Nederlandsche (officieren) deelnemers aan den modernen vijfkamp tijdens dc Olympische Spelen, n.L de heeren v. Hoo- ren, Tonnct, Kloppenburg, v. Rijn en Schot man, zullen naar men verneemt, onder lei ding van majoor Waasink heden naar Duitsohland vertrekken. Hierbij wordt ge volg gegeven aan een uitnoodiging uit Duitsohland, om te Berlijn een trainings- week mede te maken. Zooals men weet omvat deze vijfkamp: veldloop, paardrijden, zwemmen, schennen en schieten. LUCHTMAIL NEDERLAND—INDIë v.v. Eon veertiendaagsche dienst. Naar 't „Bataviaasch Nieuwsblad" me dedeelt, zijn do onderhandelingen tusschen don Nederlandschen en den Ned.-Indi- schen Postdienst over het instellen van 'n veertiendaagscho luchtmail vice-versa gun stig nfgeloopen. Er zal een proeftijd van een half jaar zijn. De Indische dienst geeft een subsidie van 81.000. De tijd van ver voer werd vastgesteld op tien dagen. Het luchtrecht is bepaald op zeventig cent per twintig gram. GEEN MARINE-VLUCHT NAAR INDIë. De risico's nog te groot geacht. De minister van Marinë heeft beslist, dat dit jaar aan het voornemen, om drie van dc door den Marincluchtvaartdienst in Ned.-Iiulië bestemde vliegbooten, type Dornier Wall, op eigen gelegenheid de reis naar Nod.-Oost-Indië te doen maken, nog geen gevolg gegeven zal worden. Bij nauwgezette overweging van de voor en nadeelen is ook op grond van de erva ringen in de laatste maanden opgedaan, gebleken, dat de risico's aan zoo'n reis ver bonden, thans nog te groot zijn. Over hulp middelen van goed geoutilleerde zeevlieg kampen kan slechts in beperkte mate wor den beschikt, zoodat niet met vrij groote zekerheid gezegd kan worden, dat die vliegtuigen in goede conditie in Indië zul len aankomen. Wanneer met die vliegboo ten meer practijk op lange trajecten en bij verschillende weersomstandigheden zal zijn opgedaan, zal het volgend jaar nader worden overwogen of een uitzending van vliegbooten in escadrille-verband ge- wenscht is. DE SCHITTERENDE VLUCHT VAN DE „SOUTHERN CROSS". De schitterende vlucht van Kingsford Smith en zijn gezellen, die mot het dricun- torigo Fokker vliegtuig, do „Southern Cross", van Amerika via de Hawaii- en Fidji-eilanden naar Australië vloog, wordj door de geheele buitenlandsche pers una niem de beste prestatie genoemd, die tot dusver op luchtvaartgebied werd vol bracht. De buitengewoon moeilijke omstandighe den, waaronder gevlogen moest worden, zijn door dc bemanning van dc „Southern Cross" op schitterende wijze overwon nen. „Acrauto", een bekend Fransch lucht vaartblad, schrijft heb volgende over dezo vlucht: „Voor de vijfde maal heeft een vliegtuig de Stille Zuidzee overwonnen tusschen de C'alifornische kust en dc Ilawaii-eilan- den cn dit maal komt de eer toe aan den Engelsch-Australischen vlieger Kingsford Smith en zijn metgezellen Ulra, Lyon cn Warner. Deze vlucht bcteekent tegelij kertijd een record wat betreft het aantal personen, die op deze vlucht het toestel bemanden. Op Donderdag 31 Mei om 8 u. 51 (San rancisco tijd) van Oakland bij San Fran cisco vertrokken, landde het vliegtuig den volgenden dag op de Hawaii-cilanden om 9 u. 55 (Honolocloe-tijd). Het verschil in tijd tusschen dien van San Francisco en Honoloeloe bedraagt 2 uur, zoodat de af stand van 3.860 K.M. in ca. 27 uur wareii afgelegd. Sedert het vertrek uit Colifornië was de „Southern Cross" steeds met de aarde in contact gobleven door korte radioberich ten uit te zenden dat alles wel aan boord was en dat de stemming onder de beman ning buitengewoon goed was. Dit blijkt wel uit den inhoud der telegrammen, zoo als: „De motoren vervullen hun taak zoo trouw, dat men zich even veilig voelt als op de pyrnmiden. Wij hebben nog steeds droge voeten. De zon vertikt het ora on der to gaan." Donderdagavond, om 22 u. 5 zond het vliegtuig een angstwekkend bericht uit: ,.In een „luchtzak" geraakt", dat eenige angst, veroorzaakte onder de luisteraars op het vasteland. Gelukkig ontving nv*n eenige uren later het bericht, dat alles goed ging, en dat zij nog 500 mijl voor den boeg hadden. Na nog medegedeeld te hebben dat land in zicht was, ontving men oen nieuwe mel ding, dat do vliegers, misleid door wolken, niet in liet zicht dor kust waren en dat zij nog slechts 4 uur brandstof over hadden. Vrijdagmorgen tegen 6 u. 30 verzond de marconist van de „Southern Cross" een S.O.S. luidende: „Gelooven zijn verloren, een accumulator uitgeput. Zendt schip, dat onze berichten op golflengte 710 kan' ontvangen. Gaan op uitgezette route vcr- .er, zoodat men ons kan vinden." Het vliegtuig vervolgdo zijn weg en een •lCr telegram deelde mede, dat het zijn oers kon wijzigen met behulp van het •morikaansche stoomschip Richmond cn Jat tan slotte, land definitief in zicht was. Om 9 u. 55 landde de „Southern Cross" "—2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7