f BINNENLAND. 1 TWEEDE BLAD PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de gisterochtend te 11 uur door den Commissaris der Koningin geopende ver gadering der Prov. Staten van Zuid-Hol land deelde de voorzitter mede, dat van den heer De Bruin een aanvraag was in gekomen voor een interpellatie over het medisch schooltoezicht. Deze aanvraag wordt toegestaan en de interpellatie wordt aan de agenda toege voegd. Aan de orde is de benoeming van een lid der Staten, als bedoeld in art. 89 der Provinciale Wet (voor de gevallen dat de stemmen der Gedeputeerden staken). Uit gebracht zijn 71 stemmen, waarvan 46 op de heer De Wilde, Vervolgens is aan de orde de benoeming van een hoofdinge nieur. Uitgebracht worden 73 stemmen waar van 41 op den eerstvoorgedragene en 32 op no. 2 van de voordracht. Benoemd is dus de heer L. T. van der Wal, eerstaanwezend ingenieur bij de Zui derzeewerken te 's-Gravenhage. Aan de orde is het verzoek om afschaf fing van borgstelling, arbitrage in allé go- schillen en verlenging opleveringstermijn bij werkstaking of uitsluiting. De heer v. A a 11 e n (V. D.) wilde eind beslissing over verlenging van den opleve ringstermijn ingeval van werkstaking of uitsluiting niet aan Ged. Staten laten, doch dez brengen bij de Prov. Staten. De heer Schaper, lid van Ged. Staten, deelt mede, dat Prov. Staten alle gelegen heid zullen hebben deze kwestie in de win- terzitting te bespreken. Voor dien tijd zal door Ged. Staten een uiteenzetting wor den gegeven. De heer D e V i s s e r (C. P.) gelooft, dat we bij aanneming van het voorstel geheel den verkeerden kant opgaan, want door dit voorstel wordt de staking of uitsluiting beschouwd als force majeur. Bij aanne ming van het voorstel wordt door Ged. of Prov. Staten partij gekozen in den klassestrijd en bij voorbaat schaart men zich aan de zijde van de patroons. Spr. stelt voor om het voorstel terug te ne men. De heer J. t e r L a a n (S. D.) wil de be slissing ook niet aan Ged. Staten geven en dringt er op aan, dat alle voorkomc-nde kwesties door de Prov. Staten zullen kun.- nen worden besproken. De heer v. A a 11 e n stelt voor, om de woorden „ter afdoening" te vervangen door „ter fine van praeadvies". De heer Schaper neemt dit amen dement over. Het voorstel om het adres ter fine van praeadvies in handen van Ged. Staten to stellen, wordt daarna z.h.s aangenomen. Voorts worden z.h.s. aangenomen het voorstel om 100 beschikbaar te stellen voor het Congres op het gebied van de gemeente-financiën te Botterdam en het voorstel tot wijziging van het Prov. Werk liedenreglement. Bij de rekeningen 1927 c.s. van de stich ting Oud-Rozenburg wijst de heer .Bee kenk a m p (V. B.) er op, dat er een te groot verschil bestaat tusschen de prijzen van de stichting Oud-Bozenburg en die van de Bamaer-kliniek. Spr. dringt aan op spoedige verlaging van het tarief van de Bamaer-kliniek. Of misschien is het mogelijk, om een gemiddelde van beide ta rieven te nemen. De heer Borghols, lid van Ged. Sta ten, merkt op, dat het beter is, dat de ta rieven gescheiden blijven. De rekening wordt daarna goedgekeurd. Hierna wordt gepauzeerd. Na heropening van de vergadering wordt z. h. s. aangenomen het voorstel betref fende subsidie van ten hoogste 41.000 voor restauratie van de Oude Kerk te Delft. Bij het voorstel om het subsidie voor restauratie van den toren der Nieuwe of St.-Ursulakerk te Delft tot 10.200, komt de heer Kersten (H.G.S.) op tegen de verplichting van assurantie van den toren, Deze verzekering is in strijd met de Gere formeerde leer. Spr. dient een amendemeent in, om dezen verzekeringsjjlicht uit het voorstel te schrappen. De heer Bergmeyer (S. D.), voorzit ter van de Statencommissie, welke over dit voorstel heeft gerapporteerd, wenscht de verzekering-bepaling te handhaven. De betreffende toren is nogal berucht, en daarom is het gewenscht, om voorzorgen te nemen. De heer Crena de Ionph (V. B.), lid van Ged. Staten, deelt mede op een vraag omtrent den aard der verzekering dat het hier betreft een assurantie tegen brand. Ged. Staten ontraden ten zeerste aan neming van het amendement, aangezien zij het niet verantwoord zouden achten, den toren onverzekerd te laten. Het amendement-Kersten wordt daarna verworpen met 59 tegen 3 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen z.h.s. Van den heer Hoffman is een verzoek ingekomen om te mogen interpelleeren over de uitvoering van werkzaamheden aan de nieuwe schutsluis nabij Gouda. Deze aanvraag wordt toegestaan. De interpellatie wordt aan de agenda toego voegd. NED. R. K. VOLKSBOND. Viering van het veertigjarig jubileum. Maandagmorgen 8 uur werd in de St. Josephkerk te Haarlem een H. Mis opge dragen voor den zielerust van wijlen den heer W- C. J. Passtoors, stichter van den B. K. Volksbond, waaronder de afgevaar digden tot de H. Tafel naderden. Daarna vond een gemeenschappelijk ontbijt plaats in het gebouw „St. Bavo", waaraan een buitengewoon goede stem ming heerschte. Ontvangst ten stadhuize. Om 11 uur werden de afgevaardigden ten stadhuize ontvangen. Ook verschillende raadsleden woonden deze ontvangst bij. De .burgemeester hield de volgende toe spraak. Namens het Gemeentebestuur heet ik u van harte welkom. Wij stellen het ten zeerste op prijs, dat gij in het programma uwer feestelijkheden een uur hebt willen reservoeren om uwe opwachting te komen maken bij het stadsbestuur, want dat gij voor ons een plaats hebt ingeruimd bij do herdenking van uw 40-jarig bestaan be wijst clat wij ook een plaats innemen in uw vereenigingsleven. En' dat is ons 'n vrien delijke gedachte. Bij het inzien van het programma, dat gij in het licht hebt gegeven, viel mijn oog op den naam van hem, die uw be schermheer was en wiens verscheiden ook voor uwen bond een zwaren slag betee- kent. De dood van Mgr. Callier, de nobele persoonlijkheid, onder wiens bescherming gij u gesteld hadt, den beminnelijken mensch bij wien een rechtschapen onpar tijdig karakter om den voorrang streed met een even toegewijden als universee- len geest, werpt een donkere schaduw over uwe blijde samenkomst. Moge zijne nagedachtenis n sterken bij de oplossing van vele moeilijkheden, waar in hij u tot voor kort met zijn helderen f blik kon terzijde staan. Maar gij moet voort: het leven is aan de levenden. En dan past het mij thans in de eerste plaats een woord van harte- 1 ij ken geluk'wensch tot u te richten nu gij uw achtste lustrum hebt volgemaakt en in een toestand van bloei en voorspoed ver keert. die een gelukwensch alleszins recht vaardigt. Veertig jaar bestaat thans uwe instel ling, jaren, waarin de sociale omstandig heden zich aanhoudend en ingrijpend heb ben gewijzigd cn het pleit voor uwe orga- j nisatie, dat zij ondanks zeer wisselende tijden voor verschillende belangen een vei- lige, rustige schuilplaats booC. Ik stel er prijs op hierbij op te merken, dat zoowel door den persoon van uwe hooggeachten afdeelingsvoorziller als door meerderen oud- en nog tegenwoordige le den van uw bestuur immer op aangena me wijze een nauw contact in en met den gemeenteraad werd gehouden. Laat mij u dan mogen toewenschen, dat de toekomst u moge brengen wat gij hoopt en verwacht, dat gij uw ledental moogt zien toenemen en dat gij met vrucht werk zaam zult mogen blijven op het terrein „DE LEIDSCHE COURANT" dat gij u hebt afgebakend, bereikende de resultaten die gij u voor oogen hebt ge steld. Zoo zult gij bevrediging vinden in de werkzaamheid in uwen Bond, zooals gij thans met voldoening kunt terugzien op de jaren die achter u liggen. En houdt daarbij hoog uw devies, waaronder gij al deze jaren met eere hebt gediend: Voor God en Kerk, Vorstin en Land. Op deze toespraak antwoordde de Cen traal President ongeveer als volgt: Dat voor de viering van zijn 40-jarig be staan de Ned. B. K. Volksbond zijn kous vestigde op Haarlem, vindt voornamelijk zijn verklaring in het feit, dat het de re sidentie is van onzen Bisschop van Haar lem. Het devies van onzen Bond luidt: „Voor God, Kerk, Vorstin en Land". Onze taak is dus in de allereerste plaats verricht tot meerdere eer en glorie van Hem, Wiens Kerk in ons een permanenten verdediger vindt en uit hoofde, waarvan wij als goede vaderlanders ons rekenen te behooren tot hen, die het zich een eer en plicht achten den troon te schragen van Haar, die wij zoo gaarne noemen on ze geliefde en geëerbiedigde Vorstin. Er kennen en steunen wij aldus het Geestelijk en wereldlijk gezag, dan kan het niet an ders, dan dat het door ons op zeer hoogen prijs wordt gesteld, dat wij door de over heid van deze stad bij deze gelegenheid officieel worden ontvangen en begroet. Mijnheer de burgemeester, mede na mens de afgevaardigden, zeg ik U voor uw waardeerende woordeu hartelijk dank, vooral ook voor de waardeerende woorden jegens de nagedachtenis van onzen Be schermheer, Mgr. A. J. Callier. Tevens moge ik vrijheid vinden, de be langen van onzen stand bij u en het ge meentebestuur aan te bevelen en waarbij ik den wensch voeg, dat gij nog vele ja ren deze stad, die niet ten onrechte de bloemenstad en de parel van Kennemer- land wordt genoemd, moge besturen om ze met Gods zegen tot hoogen bloei en welvaart te brengen. Van half 12 uur werd in gebouw „St. Bavo" een drukbezochte receptie gehou den, waaraan verschillende officieele personen deelnamen. Vele bloemstukken kwamen in. De feestvergadermg. In gebouw „St. Bavo" werd Maandag middag de feestvergadering gehouden bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den B. K. Volksbond. De zaal was met groen en bloemen en vaandels versierd. De voorzitter der ontvangende afd. Haarlem, de heer J. P. Castricum, sprak een kort welkomstwoord tot de aanwezi gen, onder wie o.m. waren de Hoogeerw. heeren Mgr. H. J. M. Taskin, Vicaris-Kapï- tularis, Mgr. P. Stroomer, deken van Am sterdam, vele eerw. heeren geestelijken, de Tweede Kamerleden Ch. v. d. Bilt, mr. J. B. Bomans, A. J. Loerakker, de voorz. van het B. K. Werkliedenverbond, de heer A. C. de Bruyn, de oud-Centraal President de heer J. W. Smit. Spr. sprak verder eerbiedige woorden aan de nagedachtenis van Mgr. Callier en roemde diens werken en ijver voor den B. K. Volksbond, waarna een gebed voor diens zielerust werd gestort. Spr. wees daarna op het heerlijke jubi leum van den Volksbond en deed voorle zing van verzonden hidde-telegrammen aan H. M. de Koningin en den Hoogeerw. heer Mgr. Taskin. Verder deed spr. voorlezing van ver schillende ingekomen gelukwenschen, o. m. van den Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann en het Eerste Kamerlid mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Na het zingen van het Bondslied, nam de Hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, Vicaris-Kapitularis, het woord. Spr. betreurde het. dat Mgr. Callier dit feest niet meer heeft mogen meemaken de Bisschop, die altijd sprak van zijn Volksbond. 40 jaar lang is de Volksbond de stut en steun van het Bisdom geweest en steeds heeft hij het Bisschoppelijk ge zag hoog gehouden en de leiding der gees telijkheid gevolgd. Dat prijst spr. in hera en daarom verheugt hij zich, hier aanwezig te mogen zijn. Spr. wenscht den Volksbond toe, voort te gaan op den gevolgden weg. De leden zullen bidden voor een nieuwen Herder voor de verweesde Haarlemsche Kerk. Mo gen de leden van den Volksbond ook voor den nieuwen Bisschop een hechte steun zijn. De voorzitter van den B. K. Volksbond, de heer L. H. van Rooijen, dankte Mgr. Taskin voor zijn, aanwezigheid en diens hartelijke woorden en betuigde nogmaals kinderlijke gehoorzaamheid en volgzaam heid aan de Kerk en aan den nieuwen Bisschop. De geestelijk adviseur, rector J. F. Bots, huldigde dan degenen, die 40 jaar lid van den Bond zijn en spelde het oud-bestuurs lid, den heer Grobben, het gouden eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" op de borst. Aan de overigen werd een in lijst vervat diploma aangeboden. Daarna werden door den heer Joh. van Helvert en mej. Jos. Beien eenige liederen gezongen, welke veel bijval oogstten. Mej. D. Loots musiceerde vervolgens, waarna de feestrede werd uitgesproken door den zeereerw. heer pastoor Möller uit Schie dam. Allereerst wees hij er op, hoeveel Paus Leo XIII gedaan heeft voor de B. K. ar beidersbeweging, hoe hij het cultuur-pri maat van de Kerk hersteld, heeft. Den dag na zijn Pauskeuze verklaarde hij reeds „Ik wil voeren een groote politiek". Spr. ging na, dat de maatschappij moet leven volgens den geest van Christus, vol gens den geest der Kerk. Beeds in zijn eerste Encycliek wees Leo XIII op de noo- den der maatschappij. De bron van alle rampen is de verzwakking van het gezag der Kerk en van den Paus. De oorzaak daarvan is gelegen, zegt Leo XIII in do lasteringen, welke Kerk als vijandig aan ontwikkeling en beschaving voorstellen. Pius IX had de dwalingen veroordeeld, Leo XIII stelde zich ten doel, de dwalen- den weer terug te brengen en te verzoe nen. Die vredelievende taak heeft hij tot aan zijn dood vervuld. Spr. ging na, wat het liberalisme ge bracht heeft, en hoe het materialisme de overhand kreeg. Een strijd op leven en dood ontstond tusschen de klassen. Maar Leo gaf de groote lijnen aan in de Ency cliek „Berum Novarum". De sociale kwes tie is uiterst gecompliceerd en gevaarlijk. Goedbedoelde pogingen van goed-willende en goed-beginnende menschen zijn ge ëindigd in ongehoorzaamheid en opstand. Het grootste gevaar is, dat men de Kerk voorstelt als vijandin der beschaving en als verdedigster van het kapitalisme. En kele onkatholieke daden worden uitge speeld tegenover de volksmassa. Spr. ging de verdere moeilijkheden na, verbonden aan de oplossing van het so ciale vraagstuk, eu wees er op, dat de ar beiders zelf het vraagstuk moeten oplos sen, waarbij de Kerk te te volgen weg zal aanwijzen. Gewerkt moet nu worden tot wegneming van het pauperisme van het proletariaat, dat de arbeiders inniger verbonden wer den met het privaat eigendom. Er gaat een roep door de wereld om rechtvaardigheid en liefde en dat is ten slotte een roep om God, want God is Bechtvaardigheid en Liefde. Getracht moet worden, de socia listen te brengen tot de Katholieke Kerk, omdat zij de belofte heeft voor dit en voor het toekomstige leven. De middag werd verder gevuld met mu ziek en zang, terwijl nog onderscheidene welwillende woorden werden gesproken. „Tijd" NED. R.-K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS". Bij gelegenheid van de Bondsvergade ring van den R..-K. Bond van Overheids personeel St.-Paulus had gistermorgen in de kerk van de H. Maria aan de Hoef kade te Den Haag de eerste plechtige H. Mis plaats aan het aldaar gestichte St.-Pau- lus-altaar. Deze H. Mis weid opgedragen door den ZeerEerw. heer Pastoor J. G. Jansen, al gemeen adviseur van „St.-J?aulus", geas sisteerd door kapelaan A. Konijn, gees telijk adviseur van de afdeeling Amster dam, als diaken en kapelaan C. A. Bui- gewaard, feestelijk adviseur van de Haagsche afdeeling, als subdiaken. Aanwezig was het geheele hoofdbestuur met alle afdeelingsbesturen in den Lande. Het zangkoor werd gevormd door leden van St. Paulus onder leiding van den WOENSDAG 13 JUNI 1928 UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Óonderdag 14 JunL Hilversum, 1060 M. 12.302.Lunchmuziek door het Trio Verhey. 3.-4.— Uurtje voor wees- en ziekenhui zen o.l.v. Mevr. Ant. v. Dijk. 5.307.15 Concert door het Omroep orkest. Louis Noiret, zang. 8.— Badio-tooneel. „Een huwelijk oode* Lode wijk XV", blijspel in 4 bedr„ van A. Dumas. Op to voeren door hot Ver. Too- neel, Dirk Verkade en Verbeek. (Medew.: Ed. Verkade, Paul Huff, Hans v. Meerten, Lucas Wensing, Nel Stants en Hetty Beck) Daarna dansmuziek door het Bentmeester- orkest. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend N.C.B.V.-uitzendingen). 12.30—1.45 Middagconcert. 5.307.Concert. 7.30—8.Voorlezing uit eigen werken door W. G. van de Hulst 8.Uitzending vanuit do Toonzalen der Fa. jHees en Co. te Delft: Concert Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 C. Windeatt's octet 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Causerie. 3.20 Vesper i. d. Westminster Abbey. 4.05 Causerie: Kippenhouden. i 4.20 Concert-orgel-bespeling. 4.50 Balladen-concert, (alt, tenor, viool). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwbon 6.40 Muziek. 0.50 Nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.20 Liter, causerie. 7.35 Bach's sonates voor fluit en DÏano.' 7.45 Lezing: Nature's resaction to Man. 8.05 Vocaal concert Klein orkest en dameskoor. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Chariot's uurtje. Vroolijke muziek en zang. 10.55—12.20 Dansmuziek. „R a d i o Pari s", 1750 M. 12.00—2.10 Werken van Verdi en Bach- manikoff. Orkest 1.201.50 Kinderuurtje. 8.50—11.20 Badio-tooneel, zang en ka mermuziek. Langenberg, 469 M. 1.25—2.50 Orkostconcert. 6.207.15 Orkestconcert 8.35 Gevarieerd programma. (Van 9.2010.20 onderbroken jor een Symphonieconcert van DuBseldorf. Sumph. E-mol op. 38, Busch). Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 12.204.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkestconcert 5.208.05 Lezingen. 8.2010.50 Lezingen. 10.5012.50 Dansmuziek. Brussel, 599 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.20—6.20 Orkestconcert. G.507.50 Trioconcert. 8.359.50 Concert 9.50 Literatuurbespreking. 10.10.35 Orke3tconcert heer W. J. Smeele. Uitgevoerd werd d© Mis St. Frederici van Jos. Griiber. Onder het offertorium zong het zangkoor nog O bone Jesu, van Palestrina en onder de Communie, liet Jesu dulcis van Köthe en na de H. Mis Ilaes Dies van Giesen. Onder de H. Mis hield pastoor Jansen een predikatie, naar aanleiding van de woorden „Kom laten wij opgaan om hot 1 heiligdom te vernieuwen. En zij bouwden! een altaar naar het voorbeeld van dat, hetwelk zij vroeger gehad hadden." Het altaar zelf is van wit marmer en rust op vier wit-marmeren zuilen. De voet van het altaar is van zwart marmer. FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door Headon Hill. 25) HOOFDSTUK XVI. De bekentenis van den Graaf. Weet je wat die man van je gezegd heeft? vroeg Lord Purbeck. Ik heb alleen maar de laatste woorden van zijn beschuldiging gehoord, namelijk dat hij veronderstelde dat ik den een of anderen geheimzinnigen man gehuurd heb om hem neer te schieten, antwoordde het meisje. Ik kom pas hier want zooals U zich zult herinneren, ben ik bij Martha Calloway blijven praten terwijl U mijn heer Yeldham ging opzoeken. U mag zich niet zoo boos maken vader; ik herhaal dat ik geen moordenares ben, maar ik vrees toch dat het mogelijk is, dat ik in zekeren zin schuld aan het gebeurde ben. Jij hebt misschien uit de grap tegen den een of anderen heethoofdigen dwaas geezgd, om hem neer te schieten? vroeg Lord Purbeck bezorgd. Ik heb niemand gezegd mijnheer xeldhad neer te schieten, noch in ernst, noch uit de grap. Wilt U zoo goed zijn f® herhalen, wat U tegen Vader hebt ge zegd mijnheer Yeldham? Hector's boosheid was snel aan het verdwijnen, nu dit bekoorlijke wezen ten tooneele was verschenen. De open, grijze °°gen keken hem met onverschrokken kalmte aan én ofschoon er iets van ver wijt in haar blik was, las Hector er toch ook berouwvolle sympathie in. Hij zei niets over wat hem op het jacht wedervaren was en vertelde alleen, wat er gebeurd was in de vallei en wat de man gezegd had. Lady Madge luisterde ernstig Haar gezicht weerspiegelde velerlei emo ties. Toen hij zijn verhaal geëindigd had, werd ze bleek en stond op het punt in tra nen uit te barsten. Haar stem trilde toen ze zei: U hebt volkomen recht om veront waardigd te zijn, mijnheer Yeldham. Het is allemaal mijn schuld, omdat ik gedach- tenloos heb gepraat tegen een dommen kerel. Het is een harde les voor me ge weest om in het vervolg beter op mijn woorden te letten. De man die op U ge schoten heeft, is Jem Carter. Bessie's vrijer? riep Hector. Ja, u zult al wel weten dat het arme kind op de meest raadselachtige manier is verdwenen. Nu, gisterenmorgen ont moette ik Jem óp de rots en hij was half krankzinnig van verdriet. Hij vertelde mij, clat hij geloofde dat de Londensche mijn heer, die bij haar moeder woont, haar had overgehaald met hem weg te loopen. Ik zei hem dat ik er niets van geloofde, om dat Bessie zooiets nooit zou. doen, maar als het zoo was, dat die Londensche mijn heer verdiende doodgeschoten te worden. Dit waren precies mijn woorden en ik dacht heelemaal niet aan U, mijnheer Yeldham. Ik was overtuigd dat Jem die vreeselijken Smyle Mapleton op het oog had. Lord Purbeck zuchtte diep. •«- Goede Hemel! dat had leelijk kunnen afloopen. mijnheer Yeldham. Mag ik hopen dat U mijn dochter wilt vergeven en gelooven dat zij dien idioot niet heeft aangespoord om op U te schieten? Ze kon U onmoge lijk hebben bedoeld, want ze wist dat TJ op de Meermin was en daarom niets to maken kon hebben met de verdwijning van Bessie Calloway. U had het bovendien veel te druk met uw eigen verdwijning, voegde hij er aan toe met drogen humor. Maar dat ontging Hector. Hij werd te zeer bezig gehouden door andere gedach ten. Er kwam een groot verlangen in bem om haar vergiffenis te vragen voor het feit, dat hij even dom was gewoest als Jem Carter, door te gelooven dat zij iemand zou aanzetten tot moord. Hij sta melde enkele woorden van excuus. Ik ben het die vergiffenis behoort te vragen, Lady Madge, besloot hij. Ik ver dien werkelijk neergeschoten te worden, dat ik zooiets van u heb kunnen gelooven. Onzin, mijn onnadenkendheid heeft Uw leven in gevaar gebrachtt en er is meer, waarvoor wij U vergiffenis hebben te vragen. Yader, denkt U niet dat wij mijnheer Yeldham eenige verdere ophel deringen schuldig zijn, na dit alles? Lord Purbeck lachte grimmig. Ik geloof dat mijnheer Yeldham wei nig verdere inlichtingen' meer behoeft kind, zei hij. Zijn eigen intelligentie heeft hem bijna alles al doen begrijpen, wat wij hem zouden kunnen vertellen. Al wat jij en ik hebben te doen is onze arres tatie af te wachten, zoodra hij ons bij de autoriteiten heeft aangebracht. Ik heb zoo juist een poging gedaan om de zaak te bespreken, maar hij wil niet. Dat was toen ik nog verkeerde in de dwaze veronderstelling waarvoor ik Lady Madge vergiffenis heb gevraagd. Vertel me eens mijnheer Yeldham, zei Lord Purbeck, waarom liet U Jem Carter loopen, toen U hem in handen had? Hector zocht naar woorden. Het ant woord dat hij na een vrij lange aarzeling gaf, had slechter gekozen kunnen zijn. Lady Madge is een schoolvriendin van mijn zuster, mylord! Juist, U deed het dus om mijn doch ter onaangenaamheden te besparen, ging de graaf voort. Daarom wil ik U de ge schiedenis vertellen van de Duivels Kloof. Ik zal me niet op genade of ongenade aan U overgeven, maar een beroep doen op uw gezond verstand. Ik erken dat ik op groote schaal smokkelwaar heb geïm porteerd en dat ik deze laat vervoeren in holle blokkeii marmer nakr een centrum vanwaar ze verder in den handel wordt gebracht. Op de grens van Salisbury, viel Hec tor hem in de rede. Zoo, dat weet u dus ook al. Tk geef verder toe dat Cassidy een van miin arbei ders hier was en dat, toen U zijn lijk vond. Budge en ik hem geïndentificeerd zouden kunnen hebben als we dit hadden gewild. Maar wij hebben hem niet vermoord, mijnheer Yeldham. Wij weten niets meer van de wijze waarop hij den dood vond dan U, maar in het belang van onze on derneming besloten wij te doen alsof wij het lijk niet herkenden. Wij kunnen geen politie-belangstelling gebruiken in onze groeven. Het eenige dat wij weten is, dat hij vermist werd nadat hij nachtdienst had gehad; nu ongeveer zes weken gele den. Als hij geen kogel in zijn hoofd had gehad, zou ik gedacht hebben dat hij |b zee was gevallen. Lord Purbeck ging zitten op de rots, waarvan Yeldham was opgestaan. Toen kwam U op het tooneel. Yeld ham, ging hij met een zwakken glimlach voort, en als ik eerlijk moet zijn, moet ik bekennen dat ik vanaf het eerste oogen* blik niet bijster met U was ingenomen. Een medewerker van een blad als <lo Daily Lynx, logeerend in het huisje van Martha Calloway was een ernstige bedrei ging. Tk bedoel dit natuurlijk niet per soonlijk U bewees mijn dochter een dienst en ik zag direct dat U een heer was. Maar ofschoon Madge het eerst niet wilde erkennen, merkte ik dien eersten avond al, toen U bij ons dineerde, dat u veel te veel belang stelde in de groeven en verder werd ik gewaarschuwd door tan te Drusilla (een pientere oude dame, die zeer tegen uw wijze van optreden hier is ingenomen) dat U een stormzwaluw was, een aankondiger van moeilijkheden. Toen U dus zoo plotseling naar Londen vertrok, vreesde ik onmiddellijk voor onthullingen' en om deze te voorkomen bracht ik U dat late bezoek op uw kamers. Dat bezoek deed mij het gevaar dat TI voor onze on derneming vormde, in zijn vollen omvang beseffen. U te dwingen mijn gast te zijn, zij het een met alle egards behandelde vost. scheen mij de eenige uitweg. Maar munbeer Yeldham, U kunt U zelf geluk- :v' r.„ nmt het fpit, dat U mijn plan- fl^11 dooiri^n en verijdeld. (WpttU Kftfvol**

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5