Academienieuws. Uit de Omgeving Rechtzaken. SPORT. Laatste Berichten Telegrammen. Marktberichten. BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Juni 1928 medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 770.7 te Breslau. Laagste barometerst.: V45.te Abisco. Verwachting tot den avond van 14 Juni: Matige tot zwakke Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Iets warmer. LUCHTTEMPERATUUR. 20 gr. C. WATERTEMPERATUUR: Zijl: 7 uur 181/2 gr., 12 uur 19 gr. C. L. Z.: 7 uur 20 gr., 12 uur 20 gr C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Yan Woensdagavond 9.50 tot Donder dagmorgen 4.40 uur. geefs. Ook heeft hij de steun van het socia listische I. V. V. Daarna verhaalde spr. het heldendicht der martelaren. Het gemoed van den Chris ten, zeide hij, wordt bij de overdenking van al die gruwbare feiten eeri wilde zee. Men zou de huichelarij van een kleinzielige di plomatie willen vervloeken, die in lauw- toezien deze vervolging laat woeden en hon derden onscliuldigen als slachtoffers van de regecring laten neerschieten. Waneer een haar zou gekrenkt worden op het hoofd van een dezer kerkvervolgers, zou men zien welk een gehuil er zou losbreken. Spr. verhaalde daarna de treurige feiten, de ongeloofelijke en ontelbare folteringen), welke de Mexicaansche Katholieken hebben te ondergaan. De rij van koninklijke bloed getuigen trok in portretten langs ons heen een nieuwe stoet van martelaren in de litanie aller Heiligen. Spr. beschuldigde de neutrale bladen Van opzettelijk verzwijgen, hoewel de berichten van de K. I. P. ook aan hen worden toegezonden. Hij verweet som mige Katholieken, die natuurlijk niet aan wezig warei, dat het geld, dat zij besteedde aan de neutrale pers-en de neutrale vereeni- 'jagen zilverlingen waren van het verraad, i "toegelicht met tragische lichtbeelden 'erfiaalde "spr. den marteldood van Pater Sedano te Tecolotlan, die onder verschrik kelijke martelingen werd opgehangen, en tan de vier jongelingen, die onschuldig werden veroordeeld wegen-s een aanslag op Obregon. Het waren Pater Michel Pro, zijn broeder Huinberto Pro, Luiz Segura en Guan Tirado. Een andere broeder van pater Pro is nog in de gevangenis opgesloten. De vader en zuster van de gebroeder Pro wer den na de terechtstelling bij de lijken toe gelaten» Treffend was het antwoord van den vader tot zijn snikkende dochter: „m'n kindi, er is geen reden om te tranen". De begrafe nis der bloedgetuigen was een ware zege tocht. En dat alles gebeurt in het jaar 1928, in een eeuw, waarin wij „spreken" van vrede en liefde. Spr. wekte alle Katholieken op zich toch bewust te zijn van hun macht, en uver de geheele wereld één groote, massale organisatie te vormen, met één wapen spreuk „Pro Christo" (lfmgcliirig applaus). Voor de pauze sprak de heer L. Lam mer». directeur van het Kath. Intern. Pers bureau nog een hartig woordje over de con- iessies, die zoovele Katholieken doen aan een slechte mode. De heer Edm. Klinkum, voorzitter vaït het comité van Propaganda voor het K. I. 1'. en lid van het Gilde der Klare Waarheid sprak een kort woord om belangstelling op te wekken voor het Kath. Int. Persbureau. Kapelaan Nieveen v. Dijkum sloot te 11 uur de geslaagde bijeenkomst die ook werd bijgewoond door den hoogeerw. heer prof. J. D. J. Aengenent en de weleerw. heeren Th. Blom en pater v. Lubeek met een woord van dank aan het K. I. P. voor de belangloos gevoerde actie. „St. Peter Kanis". Gisteravond hield de R. K. Jonge Mid- denstandsvereeniging St. Petrus Kanis "n heel matig bezochte ledenvergadering in café restaurant „Zomerzorg". In zijn openingswoord heette de heer J- Westen de aanwezigen, in het bijzon der den Weleerw. Pater v. d. Donk, har- lelijk welkom. De notulen der vorige vergadering, door den heer Geyer gelezen, worden on veranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een 'chrijven van den heer A. Westen, dat hij bedankt als bestuurslid. Hierna deed de voorz. mededeeling van bet zomerprogramma. Op 24 Juni zal een fietstocht gehouden *orden naar Meyendaell onder leiding *an deu heer H. Muller. Aangedrongen *ordt op algemeene deelname. Iets nieuws op excursiegebied belooft 'je Nachtegalentocht te worden op Dins dag 26 Juni. Op dien dag zal bij gunstig «eer des avonds te 10 uur een wandeling kemaakt worden naar de Kwaakbrug om ''aar te luisteren naar den zang der nach tegalen. Op 8 Juli zal een boottocht gehouden *orden naar de Kager- en Braassemerme- [eo« of een uitstapje naar Amsterdam, met bezichtiging van het Stadion. Indien de eelname ev. niet groot genoeg is zal 'ben trachten met de Hanze of de Reis- Tereeniging samen te gaan. Op een Zondag in begin Augustus zal en excursie gemaakt worden naar de Ne- .nijto, nijverheidstentoonstclling te Rotter- adm. De reis- en entreekosten hiervoor zullen 2 per persoon bedragen, indien minstens 10 personen deelnemen. Het zomerprogramma werd na eenige bespreking door de vergadering goedge keurd. Verschillende aanwezigen gaven zich reeds voor deelname op. Bij de rondvraag deelde de voorz. mede, dat er een plan is gemaakt tot oprichting van een voetbalclub. Zeven van den aan wezigen zegden reods hun medewerking toe. De Geestelijk-Adviseur bracht hierbij in herinnering de oprichting van een athle tiekclub en spoorde ook hiervoor tot deel name aan. Hierna wierp Pater v. d. Donk een te- rukblik op het onlangs gevierde patroons feest. Zijneerw. bracht hulde en lof aan degenen, die de H. Mis hadden bijge woond en deelgenomen aan de Alg. H. Communie. Evenwel had spr. gaarne nog grootere deelname gewenscht, Spr. wees er daarna op hoe na het zo merprogramma weer de winter komt en spr. verwacht dan weer, dat de leden blijk zullen geven van hun kunnen door het houden van lezingen enz. Als dankbaar onderwerp hiervoor noemde spr. de bedrijfsorganisatie, waar van de Jonge Middenstanders zich zeker op de hoogte moeten stellen. Verder drong de Geest. Adviseur aan op een twee- of één maandelijksche Alg. H. Communie en de vorming van een re traiteclub. Hierna volgde sluiting der vergadering. De modderpoel „het Levendaal". Aan den raad dezer gemeente is onder staand adres gezonden: Geruimen tijd is door bewoners van het Levendaal een schrijven aan den Raad gericht waarin gewezen werd op een on houdbare toestand te Leiden, welke ver oorzaakt wordt door den modderpoel, ge naamd „het Levendaal". Nogmaals nemen wij de moedigheid Uwe aandacht voor dit onderwerp te vragen. Daar de vervuiling hand over hand toe neemt, en genoemde gracht een stank ver spreidt, welke voor de omwonenden on dragelijk wordt, ligt het toch zeker op den weg van de vertegenwoordigers van Lei den's bevolking, daar zoo spoedig moge lijk meer aandacht aan te schenken en dit euvel uit den weg te ruimen. Aller- wege wordt door de gezondheidscommis sies gewaakt en gewerkt om hygiëne eö volksgezondheid te bevorderen. Waarom echter -niet meer in die richting gestreefd wordt door Leiden te verlossen van een plaag, tevens broedplaats van ziektekie men, is ons nog steeds een raadsel. Want, dat een met zulk een stank bezwangerde atmosfeer toch allerminst de gezondheid zal bevorderen, behoeft geen nadere ver klaring. De bewoners zijn dan ook steeds ge noodzaakt ramen en deuren gesloten te 'houden, zoodat van luchtverversching in de woningen geen sprake kan zijn. Beleefd nemen ondergeteèkenden dan ook de vrijheid een beroep te doen op onze volksvertegenwoordigers om aan kwaad, dat dagelijks meer en meer de le vensvreugde vergalt van tal van nijvere inwoners der stad Leiden, aan een kwaacl dat langzaam maar zeker de gezondheid ondermijnt van vele Uwer medemenschen, radicaal een einde te maken. Namens de Levendaalbewoners is dit adres onderteekend door L. T. Harteveld en L. Menken. Eindexamen Chr. Kweekschool. Voor het eindexamen aan de Chr. Kweekschool alhier zijn geëxamineerd 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de da mes: P. A. Israels te Leiden; W. A. Jan sen Schoonhoven te«. Oegstgeest; S. H. Linscoten te Bodegraven; J. v. d. Niet te Noordwijk; A. van Rijn te Leiderdorp Afgewezen 1. Vor het examen van de Vereeniging van Leeraren in het boekhouden slaagde de jongeheer G. Meyers, leerling van het Pensionaat „St. Louis" te Amersfoort. Naar wij vernemen is de N.V. Leidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroeren de Goederen alhier er in geslaagd den eigendom te verkrijgen van het geheel Emmapark, grenzende aan den Warwon- derweg te Oegstgeest. De Maatschappij, die binnen de ge meente Leiden diverse belangrijke bouw werken heeft tot stand gebracht, heeft in de laatste jaren ook hare werkzaamheden uitgestrekt tot Oegstgeest en bracht o.a. laatstelijk nog tot stand de van Duiven voordestraat, welke verbinding geeft tus- schen de Kempenacrstraat en Emmalaan, aan welke straat zij o.a. 28 kleine heeren huizen stichtte. Het was thans mogen gelukken de hand te leggen op het reeds van wegenaanleg voorziene gedeelte van het Emmapark en het nog niet in exploitatie gebrachte ge deelte tot aan den Hofdijk, gezamenlijk ter grootte van circa 111/2 H.A. Deze terreinen, gelegen tusschen de ontworpen Leidsche Hout en de reeds vol gebouwde villaparken te Oegstgeest, zul len verder worden voorzien van plantsoe nen en wegen, welke de verbinding tus schen Warmonderweg en de bewoonde villaparken te Oegstgeest ten zeerste zul len vergemakkelijken. Waar het in de bedoeling ligt deze terreinen te bestemmen tot verkoop voor den bouw van kleinere en grootere land huizen, met instandhouding van een lan delijke omgeving, mag verwacht worden dat een waardige aansluiting aan de toe komstige Leidsche Hout zal worden ver kregen en de omgeving van Leiden in aan trekkelijkheid zal winnen voor gegadig den, die, in verband met de groote voor deden van Leiden als academiestad, voor nemens zijn zich hier te vestigen. Gistermiddag is de 41-jarige aannemer J. R. v. d. V. uit Den Haag met zijn mo tor met zijspan op den Haagweg ter hoog te van den houthandel Xoordman op een langs den weg staande auto gereden, doordat de motorrijder den wagen te laat zag. Hij en de 56-jarige J. v. G. eveneens uit Den Haag, die in dc zijspan zat, sloe gen door den schok over de straat, doch zij kwamen er zonder ernstig letsel af. De caféhouder J. H. M. B. heeft zich bij de politie beklaagd, dat hij door A. S. en H. L. is mishandeld en dat zij een ruit van zijn café aan de Oude Vest hebben vernield. Ten nadeele van J. J. G., handelaar in lompen enz. aan de Oude Vest, is heden nacht een partij van 800 K.G. hoefijzers ontvreemd. Uit de gang aan het bureau der N. L. Crt., Hooigracht 35, is gisteren een hee renrijwiel ontvreemd. MAATSCHAPPIJ DER NEDER- LANDSCHE LETTERKUNDE. De portretten naai- Hugo de Groot. Op den avond, voorafgaande aan do jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, welke verga dering vanmorgen in het Nutsgebouw te Leiden begon, heeft Jlir. mr. dr. E. A. van Beresteyn uit Den Haag, in een voor alle leden der Maatschappij toegankelijke bij eenkomst der commissie voor geschied- en oudheidkunde gesproken over: de por tretten naar Hugo de Groot. De Koninklijke Academie van Weten schappen stelde even vóór dc opening der Grotius tentoonstelling, die van 13 tot 18 Juni 1925 te 's Gravenhage is gehouden, een commissie in, welke tot taak had een iconografie te geven van De Groot.. Deze commissie bestaat uit de heeren prof. mr. C. van Vollen hoven, prof. dr. J. Huizinga, dr. P. C. Molhuyzen, den heer F. Schmidt Degener en jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. De commissie is met hare werkzaam heden thans gereed gekomen en het re sultaat van het onderzoek is neergelegd in een uitvoerig rapport, dat in het a.s. najaar in druk zal verschijnen. Over dit onderzoek heeft de heer Van Beresteyn, die daarin een werkzaam aan deel heeft gehad, en zoowel in het bin nen- als buitenland tal van musea, bi bliotheken en particuliere verzamelingen heeft bezocht, in de gisteren avond ge houden vergadering, het een en ander medegedeeld. De jaarvergadering. In het Nutsgebouw alhier is heden de jaarvergadering gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde. De voorzitter, prof. mr. D. van Blom, heeft de vergadering met een rede ge opend. Nadat de verschillende jaarverslagen waren uitgebracht, werd mededeeling ge daan van den uitslag der stemming over de nieuwbenoemde binnen- en buitenland- sche leden. Benoemd zijn tot binnenlandsche leden: mej. dr. E. M. A. Timnier te 's Gravenhage en de heeren: dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, Winterswijk; A. Bonger, Am sterdam; mr. dr. S. van Brakel, Utrecht; Dr. L. van Brummel, Den Haag; M. van Empel, Middelburg; dr. P. Endt, Leiden; dr. G. J. Geers, Enschede: E. E. Gewin, Biltlioven; mr. E. J. H. Jaspar, Maas tricht; prof. G. L. Gonggrijp, Den Haag; 8. Kalff, Amsterdam; prof. mr. R. Kranen burg, Leiden; S. W. F. Margadant, Den Haag; prof. mr. P. Scholten, Amsterdam; Z. Stokvisch, tijdelijk in Zwitserland; dr. A. van Veldhuzen, Groningen; dr. A. de Vletter, Bloemendaal; jhr. dr. P. J. van Winter Amsterdam en dr. A. Zijdeveld, Amsterdam. Tot buitenlandsche leden zijn benoemd: Mr. A. H. Cornette, Antwerpen; dr. L. J. Keypens 8. J., Antwerpen en dr. R. Yev- deven, Luik. Hierna volgde de bekendmaking van het werk, dat het bestuur der Maatschappij voor het vercenigingsjaar 19271928 op advies van de commissie voor Schoone Letteren met den jaarlijks uitgeloofden prijs van aanmoediging ad 1000 had be kroond. Medegedeeld werd, dat de Commissie voor Schoone Letteren met algemeene stemmen heeft besloten, ditmaal voor toe- kennig van dezen jaarlijkschen prijs van 1000 voor te dragen den dichtbundel: „Het Aardsche Paradijs" door Aart van der Leeuw (te Voorburg, Z. H.), versche nen in 1927en zulks op de volgende over wegingen „Hoewel Aart van der Leeuw niet meer behoort tot de jonge letterkundigen, wordt hij toch, naar het oordeel der coin- misie, in verhouding tot de belangrijkheid van zijn werk nog altijd te weinig ge noemd en gekend. De commissie blijft dus door zijn voordracht de eenmaal door haar aangenomen gedragslijn volgen, om door het toekennen van dezen jaarlijkschen prijs bij vorkeur volgen, om door het toe- 't toekennen van dezen jaarlijkschen prijs bij voorkeur in 't openbaar de aandacht te vestigen op, op schrijvers, wier bcteekenis naar hare meening nog niet voldoende al gemeen wordt ingezien. In het gezamenlijk werk van den dich ter Aart van der Leeuw nu neemt de bun del, „Het Aardsche Paradijs' 'een waardi ge plaats in. Hij bevat een aantal gedich ten, die in hun klaren ernst, hun edelen eenvoud en hunne schoone gebondenheid enkele der voornaamste deugden bezit ten, die het Nederlandsche vers van oudsher eigen waren, en welker veron achtzaming in het algemeen niet heeft ge leid tot verhooging van het peil der dich terlijke scheppingen. Op grond hiervan is het der commissie dan ook een bijzondere voldoening, dezen bundel eenstemmig ter bekroning te kunnen voordragen". Overeenkomstig deze voordracht werd bij acclamatie besloten. Hierna werden eenige voorstellen aangenomen Onder applaus der vergadering bracht de voorzitter den spreker dank voor zijn interessante voordracht. Hierna hadden de verschillende verkie zingen plaats. In de vacature van mej. dr. Serrurier, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot secretaris gekozen de heer H. T. Damsté. Tot penningmeester werd herbe noemd dr. J. Hoinsius én tot bibliotheca ris gekozen dr. A. A. van Rynbach. In de plaats van de heeren B. A. P. van Dam en F. Hopman (beiden niet herkiesbaar^ werden gekozen prof. dr. L. Knappert Jzn. en mej. F. de Meyier. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring en vereenigden de leden zich aan een gemeensehappelijken maaltijd in „Den Burcht". LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren L. E. van Leeuwen Boomkamp (Amsterdam), A. A. Lammers (Strijen) en J. W. A. d£ Goeyen (Breda) Aanvullingsdoctoraalexamen Indisch recht dc heer Mr. A. F. v. d. Grampel (L e i d e n). Doctoraal examen geneeskunde Mevr. L. ThomasTenier (Den Haag) en de heer W. J. P. M. van Rooy (Maastricht). KATWIJK AAN ZEE. De Prinses bij de schoolkinderen. Hedenmiddag werden de kinderen van de Prinses-Juliana-bewaarschool te Kat wijk aan Zee door Prinses Juliana in de nabijheid van haar verblijf te Katwijk aan Zeo opgewacht. De kleintjes zongen de Prinses eenige liederen toe, en voerden een ronde-dans uit, waarna zij van de Prinses ieder een geschenk ontvingen, en op eenige lekkernijen werden onthaald. Het bestuur van de Prinses-Juliana-bc waarschool was vertegenwoordigd door ds. Rutgers en mevr. Meerburg. NOORDWIJK. Personalia. Voor het vanwege den Ned. Bond tot het redden van drenkelin gen te Utrecht gehouden bondsexameo slaagden de heeren J. Tissing en H. J. V anninkhof (A.) en Theo Groenendijk (B.) Z0ETERMEER. PAARD EN TILBURY DOOR TREIN GEGREPEN. TWEE INZITTENDEN GEWOND. Paard gedood. Hedenochtend is ter hoogte van het via duct tusschen Zegwaard en Voorburg een tilbury op den onbewaakten overweg ge grepen door een trein, die te 9.06 uit Den Haag naar Groningen vertrokken was. Het paard werd op slag gedood en de beide inzittenden, een man en een vrouw, wer den gewond. Zij zijn in de wachtpost bin nengebracht, alwaar geneeskundige hulp verleend werd. De tilbury is vernield. Berichten, opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage. HAAGSCHE RECHTBANK. Dc Haagsche Rechtbank veroordeelde heden H. E. S., los werkman te Leiden, we- gens dienstal van een rijwiel, tot 1 jaar ge vangenisstraf; S. W. van L., besteller der posterijen te Leiden, wegens het zich als ambtenaar toeëigenen van een aan zijn zorgen toever trouwden brief, tot 6 maanden gevange nisstraf. Poging tot doodslag. Het gerechtshof te Den Bosch behan delde heden in hooger beroep de zaak te gen Martinus Johannes Megens, voerman te Oss, die voor de rechtbank te Den Bosch terecht had gestaan terzake dat hij op 10 Januari 1928 te Oss gepoogd heeft H. v. Erp opzettelijk van het leven te berooven, door met een met scherp ge laden vuurwapen op zeer korten afstand een schot op v. Erp te lossen. Verd. werd destijds veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. De Veendammer Hypotheekbank. Een verzoek van Mr. Schürmann. Mr. J. C. Schürmann. advocaat (e Rot terdam, die betrokken is geweest bij den verkoop der aandeelen van de Veendam mer Hypotheekbank en als getuige gehoord is in het proces, dat thans voor de Amster dam sche rechtbank gevoerd wordt, heeft zich tut den Raad van Toezicht en Disci pline der Orde van Advocaten te Rotterdam gewend niet het verzoek zijn houding in de zaak der Veendammer Hypotheekbank te willen onderzoeken. Naar aanleiding van dit bericht, deelt bovengenoemde raad van advocaten liet volgende mede: Reods geruimen tijd geleden heeft de raad in de loopende geruchten aangaande de bemoeiingen van mr. Schürmann in deze zaak en het door hem daarvoor ont vangen bedrag aanleiding gevonden om ambtshalve een onderzoek in te ?tcllcn. In den loop daarvan bleek, dat voldoende in zicht in deze ingewikkelde aangelegen heid niet zou zijn fe verkrijgen zonder ken nis van gegevens, die enkel uit het te Am sterdam in gang zijnde gerechtelijk onder zoek zouden kunnen blijken. Daarom moest worden besloten de openbare behandeling te A'dam af te wachten. Inderdaad is he den een verzoek als boven bedoeld van mr. Schürmann bij den raad ingekomen. Brandstichting. De 31-jarige M. Sieben te Hoensbroek had op 25 Mei een sofa en een zeegras-ma tras in brand gestoken, naar hij beweerde om zichzelf van het leven te berooven. Toen het begon te branden, vluchtte hij het huis uit. De brandweer heeft i BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Niet afgekeurd voor volwassenen Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. brand gebluseht. Bij de politie en rechter commissaris heeft hij alles bekend, maar voor de Rechtbank kon hij zich hiervan niets meer herinneren. Het O. M. eischte, ter zake van brandstichting. 3 jaar gevau- genis-straf. Uitspraak 27 Juni. WATERPOLO. Zian IDe Zijl I 81. Gisterenavond speelde De Zijl in de „Regentes" haar eersten competitie-wed strijd. In 't begin ontspint zich even een gelijk- opgaand en spannend spel. Plotseling zorgt de Zian-midvoor dan voor 't eerste doel punt. Even daarop volgt 't tweede. Nu komt De Zijl even in de meerderheid, wat. v. Leeuwen in een doelpunt weet uit te drukken (2I). Voor de rust weet Zian er door betero baltechniek nng 41 van Ie maken. Na de rnst is De Zijl verpletterend in de minderheid en maakt Zian er vlug 8—1 van. Dan volgt tot het eind een ge lijk opgaand spel, echter zonder doelpun ten. Zaterdag half acht speelt De Zijl haar tweeden competitie-wedstrijd thuis togen D.Z.C. Wedstrijd Uruguay—Argentinië. Nog weinig belangstelling aan de loketten. Vie mocht denken, dat voor den 2en wedstrijd Uruguay—Argentinië aan de loketten file gemaakt zou worden, heeft, zich vergist. In de morgenuren was er zoo goed als geen publiek. Voor den toegang naar de staan-tribunes waren misschien 25 personen wachtende. Voor de andere lo ketten was niets, dat op een file geleek. De politie had dan ook een zeer gemakke lijke taak. HULP VOOR GENERAAL N0BILE. De vlucht van Maddalena. Vandaag vertrek van Kopenhagen. KOPENHAGEN, 13 Juni (V.D.). De Sa- voia, het vliegtuig van Maddalena, dat he den de reis naar het Poolgebied voortzet heeft talrijke valschermen aan boord, met behulp waarvan Maddalena proviand en uitrustingstukken ten behoeve van Nobile en de zijnen denkt neer te laten. Heden bestaat de mogelijkheid, dat luitenant Holm en kapitein Larsen zullen opstijgen om een vlucht naar het Foyn-eiland te maken, waar Nobile zich in de buurt moet bevinden. Zij zullen evenwel weinig an ders kunnen doen dan een hoeveelheid proviand omlaag werpen. AMSTERDAM. 13 Juni. Vee. Aanvoer 285 vette kalveren. Ie kw. 0.880.95, 2e kw. 0.750.85, 3o kw. 0.660.74. 95 nuch- tere kalveren 10—17. 570 varkens Holl. Overz. en Geldersche le kw. 0.76—0.78, 2e 0.71—0.75, vette varkens 0.740.75. R'VEEN, 13 Juni. Grocntcnveiling. Aardbeien 1015 ct. p. doosje, bloemkool 915 ct. p. stuk, peulen 1.952.20, peu len n. 1.80—1.90, 'iikke peulen 1.80, peu len I ƒ2.402.50, doperwten ƒ2.152.35, eapucijner.s 2.602.95 per 20 pond, snij- boonen 2.25—3.45, snijboonen stek ƒ2.15 2.20 p. 10 pond. BODEGRAVEN, 12 Juni Kaas. Aan voer 508 partijen Goudsche kaas, waar van 483 mot -rijksmerk, zijnde 22.178 stiiks, 177.124 K.G.. Met rijksmerk le kw. 52— 55, 2e kw. 4650. zwaardere 58. Zonder rijksmerk 4452. Handel matig. WOERDEN, 13 Juni. IQas. Aange voerd: «27 partijen; le kw. 41—57, le kw. met R.M. 52—5, 2e kw. met P.M. 4750, zware ƒ58. Handel matig. BOSKOOP, 12 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 25 28 ct. Golden Ophelia 41 ct.. Marcel Rouyer 80 ct., Hadley 59—90 ct., Cl. Pernet 52—07 cL, Columbia 5260 ct„ Butterfly 40—66 et., Mac Keiler 5360 ct.. Wilhelm Ivordes 72 ct., Bouche 8993 ct., Itosalandia 42—43 ct., van Rossom ƒ0.911.09, Polyantharozen 71—79 ct. Diversen per bos: Dahlia's 55 ct., Lathyrus 6—10 ct., Pioenen 33—60 ct., Vio lieren 52—55 ct., Pyrothruin 5—8 ct., An jers l i ct.. Lelies 1.501.60. VOORSCHOTEN, 12 Juni. Vrije veiling. Eieren ƒ5.10—6.80. Eendeiren ƒ5.10—5.40. Kippen 1.10—1.60. Hanen 0.40—1.10; Ko nijnen ƒ0.401.20; Ganzeneieren 0^08^ kal keieren 0.11. NIEUW-VENNEP, li Juni. Eierenveiling (E.N.V.) Aanvoer 16900 eieren. Kipeieren 15.000: ƒ5.506.50. Eendeieren 1900: f 4.90 5.30. Handel vlug. Eeiercnveiling (E.O.B.) Aanvoer 11160 eieren. Kipeieren 10500: ƒ5.406.20. Eend eieren: 5.006.10. 60 Ganzeneieren ƒ10. •13 jonge hanen 1.25. Handel vlug. TER AAR, li Juni. Veiling „Tuindersbe- lang". Peulen J 2.553.20. Doperwten 2.90 —3.45. On pdoppers ƒ2.90—3.15. Snijboonen 4.90—5.00. Snijboonen Stek 3.—3.30, Wor telen 4—11 ct. Bloemkool I 15—21, id. IT 8 12 ct., id. Ill 5 ct. Tomaten 26 ct. per p. Aardbeien 14—20 ct. per doosje. Postelein 68 cent per kilo. p :Gansm j nnseieren n,acmf wvbgkcmfwyvbgqf Veiling „St. Phocas". Bloemkool 10 18 ct. id. II 5—12 ct. Peen 8—23 ct. Peulen 2.45—3.15 per 10 K.G. Dopp. ƒ2.55—3.40 p_cr 10 K.G. Snijboonen 5.30 -5.90 per 10 K G. Aardb. 1415 ct. per doo<jo. 3—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3