WAALS Kinderwagens STADSNIEUWS. van zijn voorstel er althans too geleid heeft, dat door Ged. Staten een adres aan de Kroon wordt gezonden, waarin ver zocht wordt de volledige uitvoering van de bepalingen der L. O. wet 1920 op het stuk van het buitengewoon lager on derlijs in overweging te nemen. Ook echter, wannéér de Ivroon aan dat verzoek zal voldoen, zal er nog geen noe menswaardige verbetering komen naar sprekers oordeel. Spr. verwijst vervolgens naar de in de provincie Noord-Holland bestaande subsi die-regeling betreffende het buitengewoon lager onderwijs. Gebleken is, dat men in die provincie bemoeienis vanwege de pro vincie hard noodig achtte, en spreker be treurt het, dat Ged. Staten van Zuid-Hol land zich niet op dat standpunt hebben geplaatst. Ged. Staten van Zuid-Holland waren van oordeel, dat zij zich dan zouden be geven op Rijksgebied, maar spr. acht die opvatting onjuist, temeer waar de wetge ver uitdrukkelijk aan de provincies een taak voor dit buitengewoon lager onder wijs beeft toegedacht. Uit door spr. genoemde cijfers blijkt, dat do gemeenten aanmerkelijke bedra gen "moeten bijdragen in do kosten van het buitengewoon onderwijs, in Rotterdam b.v. 114 per leerling. Voor verschillende gemeenten is het daarom veel te bezwaarlijk om tot het in richten van dit onderwijs over te gaan. Het gevolg daarvan is, dat duizenden zwakzinnige kinderen aan hun lot wor den overgelaten, en daarom is het noodig, dat een provinciale regeling hierin verbe tering brengt. Z. h. st. werden in den loop der ver gadering nog aangenomen de voorstellen betreffende: Subsidie restauratie St. Pieterskerk te Leiden; subsidie restauratie N. H.-Kerk te Oudewater; subsidie restauratie en verbouwing stadhuis te Schoonhoven vaststelling verordening ingevolge art. 38 le lid der Wegenbelastingwet; het ver zoek van Veur om vrijstelling van de be taling van de bijdrage voor den weg Rijs wijk—do Vink; vaststelling tarief veer- recht HagesteinTuil en 't Waal; Herzie ning Algemeen Reglement op overzetve ren in' Zuid-Holland; vaststelling veren- reglementen; subsidie vernieuwing brug over dc Trekvaart te Hillegcrsberg. NED. R.-K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS". De algemeene vergadering. In de tc 's Gravenliage voortgezette vergadering van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus werd nOg besloten tot instelling van een 9en kring, teneinde ook aan heb Noord-Oosten des lands een zetel in het hoofdbestuur te küririen geven. Na afloop der huishoudelijke vergade ring bracht de heer Smits namens het centraal bestuur van den Haarlemschen R. K. Volksbond hulde aaji het II. B. en uitte den wensch, dat steeds een harmo- nische samenwerking zou blijven bestaan tusschen stands- en vakorganisaties. Besloten werd een ziekteuitkeering voor de bezoldigde besturduers vast te stellen,, aanpassend aan hetgeen tot heden gebrui kelijk is. Uitvoerig werd gediscussieerd over een voorstel van het hoofdbestuur tot samen voeging van de bondskantoren Roermond en Nijmegen in laatstgenoemde plaats. In elk der bondskantoren Amsterdam, 's Gra- venhago en Nijmegen zullen dan twee hoofdbestuurders zetelen. Het voorstel werd aangenomen, met dien verstande dat het zal worden uitge- gevoerd voor den tijd van twee jaren. Verschillende voorstellen inzake de ac tie voor een verbetering van de pensioen wet werden overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur in zijn handen ge steld. Nog vereenigde de vergadering zich met een praeadvies van het hoofdbestuur, dat gezien de ellende mot de fabrickszie- kenkassen, geen actie zal worden gevoerd tot het verkrijgen van vrije genees- en heelkundige behandelingen annex zieken- huisverpleging voor het overheidsperso neel. Dc heer van der Voorden, gesalarieerd bestuurder van den Prot. Chr. Bond van Personeel in publieken dienst verheugde er zich over, dat hij deze dagen heeft kunnen meemaken. Hij uitte zijn waardee ring voor den voorzitter en diens mede bestuurders en de beste wenschen voor den bloei van den bond. Namens het R. K. Werkliedenverbond sprak do heer J. Th. Nijkamp een woord van dank voor de samenwerking tusschen St. Paulus en het verbond. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. K. R. 0.-CONGRES. Op 15 Juli a.s. zal door den Bond van katholieke Radio-vereenigingen in Neder land een congres gehouden worden te "sHertogenbosch na afloop van den Plechti ge n Omgang, welke aldaar op dien dag ge houden wordt. Het vorige jaar kwamen ruim 2300 katho lieke luisteraars naar den Bosch, om er het congres mee te maken, na den plechti- gen stoet-, die jaarlijks Maria ter eere, door de straten van den Bosch trekt, gezien te hebben. Van vele zijden uit geheel het land werd reeds den wensch uitgesproken, ook dit jaar weer naar den Bosch op te gaan. De Bossche Katholieke Radio-vereeniging is door den Bond belast met de voorberei ding. Teneinde allen die belang stellen in dit .gebeuren op 15 Juli a.s. op de hoogte te brengen, zal de Voorzitter van de Bos sche Katholieke Radio-Vereeniging op Zon dag 17 Juni in de pauze van het program, dat onj 8 uur door Huizen wordt i-itgzon- den, dus ongeveer om 9 uur. een toespraak houden over het K. R. -Congres b:j den plechtigea Omgang te Den Bosch. R. K. KAMER-CENTRALE, LEIDEN. j Aan de besturen der bij de R. If. Ka mer-Centrale Leiden aangesloten plaatse lijke kiesvercenigingen is door het Kring comité het volgende schrijven gericht in zake de Schaepman-actie. Voorzoover men zulks nog niet gedaan heeft, worden de besturen der plaatselijke R. K. Iviesvereenigingen verzocht, langza merhand hun actie voor het dr. Schaep- manfonds te gaan beëindigen en het ge bruikte zoowel als het niet-gebruikte ma teriaal, alsmede de ontvangen gelden, te zenden aan het adres van den Secretaris te Gouda, (Karnemelksloot 58, gironummer 135792). De beëindiging van de met behulp van materiaal gevoerde actie behoeft en mag ook niet zijn, de totale beëindiging, inte gendeel, dringend wordt verzocht om voor het dr. Schacpmanfonds te blijven ijveren, totdat het vereischte bedrag bijeen is. In plaatsen bijvoorbeeld alwaar de resultaten der actie niet hebben beantwoord aan de verwachtingen, zon een overleg met. de plaatselijke geestelijkheid cm door het houden van een colleste in de kerk het door de actie verkregen bedrag alsnog aan te vullen, een wellicht gunstig resul taat kunnen geven. Andere collecten op vergaderingen en bijeenkomsten van bij zonderen aard blijven mede dringend aanbevolen. Nog vestigen wij Uw aandacht op het dr. Schaepmanlied, dat tegen betaling van 25 cent per stuk verkrijgbaar is bij het Comité van Actie voor het dr. Schacp manfonds, Frankenslag 8 te 's-Gravenhage. Besturen van Kiesvercenigingen, die nog materiaal wenschen te ontvangen, gelieven er voor te zorgen, dat een opgaaf van het verlangde, uiterlijk 21 Juni a.s. in het be zit is van den secretaris: Karnemelksloot 5S, Gouda. Vragen van Kamerleden. De fout in de opgave voor het eindexamen. Ds Minister van- Onderwijs, K. en W. heeft op do vragen van het lid van de Tweede Kamer, mej. Westerman, betref fende een in de opgave voor het vak tri gonometrie voor het thans afgenomen wordende eindexamen voor de H. B. S. met 5-jarige cursus ingeslopen fout, ge antwoord, dat ook hij het zeer betreurt, dat, ondanks de controle, waaraan, vol gens de mcdedceling der inspectie, de examenopgaven zijn onderworpen geweest daarin een fout onopgemerkt is geble ven. Maatregelen, om te voorkomen, dat de examinandi van de gemaakte fout scha delijke gevolgen zouden ondervinden, zijn aanstonds getroffen. Zij bestaan hierin, dat de eandidaten in plaats van het vraagstuk, waarin de fout voorkwam, een ander vraagstuk zullen maken, terwijl zij, indien zij dit wenschen, ook in plaats van het andere vraagstuk, waarin niet. een fout voorkwam, een ander- vraagstuuk mo gen maken. De Minister zal de inspectie opdragen, voortaan aan. 'n nog scherper controle toe te passen, ten einde, zoo mogelijk, in de toekomst herhaling van een fout, als dit maal gemaakt, te voorkomen. De emaille-industrie. De heer Ivortenhorst heeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld Heeft de minister kennis genomen van het bericht, dat het Engelschc parlement heeft besloten, het. invoerrecht, op geëmail leerde ijzeren artikelen voor huishoudelijk gebruik met ingang van 13 Juni met een invoerrecht van 25 pet. der waarde te be lasten? Is de minister van oordeel, dat dit. in voerrecht voor de exporteerende Nederl. emaille-industrie het verlies van de zeer belangrijke Engelsche markt beteekent en dat inkrimping van werkgelegenheid hier te lande daarvan het. geVolg zal zijn? Is de minister niet van oordeel, dat de Nederl. Regering in dit geval over bevoegd heid zou moeten beschikken om het ver lies dezer markt, door bescherming der eigen markt, tijdelijk te compenseeren in gelijken geest als in Engeland het geval is? Zoo de minister déze vraag bevestigend beantwoordt» is de minister dan bereid, de maatregelen te nemen, die hem deze be voegdheden kunnen verschaffen? Bij ont kennende beantwoording der vorige vraag wil de minister dan mededeelen, welke maatregelen van regeeringswege zullen wor den genomen, om de Nederl. emaille-indus trie in deze moeilijkheid ter hulp te komen? Van Gend en Loos. De houding van het spoorweg personeel bij een eventueel e staking. In verband met het ultimatum en liet dreigement, met staking van de hoofdbe sturen van den Centralen Bond van Trans portarbeiders en den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders, gericht to de firma Van Gend en Loos, heeft het „Hbld." aan gaande het standpunt, dat de Spoorwegen in deze kwestie zullen innemen, een mee- ning gevraagd van de leiders van de vak- .bonden van het spoorwegpersoneel. En daar hun oordeel geheel eenstemmig was, vat het blad het aldus samen: Indien het tot een staking bij Van Gend en Loos mocht komen, dan zal de directie der Nederlandsche Spoorwegen zich daar van ongetwijfeld afzijdig houden, omdat Van Gend en Loos geen onderdeel van de Spoorwegen uitmaakt. Het staat vast, dat het spoorwegperso neel het werk van de stakers niet zal be hoeven over te nemen, omdat het* in strijd zou zijn met de bepalingen van het Re glement. Dienstvoorwaarden 1926. Art. 15 van dat reglement zegt o.m.: Niemand kan worden verplicht do werk zaamheden van stakers over te nemen an ders dan wanneer deze werkzaamheden bepaaldelijk behooren tot den spoorweg dienst. Bij een behoorlijke handhaving van het i reglement is het uitgesloten, dat de spoor- INGEZONDEN MEDEDEELING. WIJ BRENGEN IN de nieuwste modellen. SPECIALE RECLAME Alle kleuren f 28.75" HAARLEMMERSTRAAT wegen bij een staking betrokken worden, verzekerde men. Benoeming Hoofdingenieur Prov. Waterstaat. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben heden met 41 van de 73 stemmen benoemd tot hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat den heer L. T. van der Wal, eerstaanwezend ingenieur te 's-Gravenhage. No. 2 van de voordracht kreeg 32 stem men. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. Het jaar 1927. L In druk is verschenen het jaarverslag 1927 van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. Het boekje, dat de Kamer in het eerste jaar uitgaf is thans uit gegroeid tot een lijvig boekdeek dat getuigt van den degelijken arbeid, die door de Ka mer in het. belang van handel en industrie ieder jaar verricht woédt. Het verslag begint met de vermelding van het gebied, dat. de Kamer bestrijkt, de samenstelling der Kamers de resultaten der verkiezingen, de samenstelling van het bu reau der Kamer en de Commissies, het doet mededeelingen over personeel en biblio theek, enz. Het tweede hoofdstuk vermeldt de han delingen der Kamer over het afgeloopen jaar, waarvan in onze courant geregeld melding is gemaakt. In het volgende hoofdstuk worden geme moreerd de werkzaamheden van het han delsregister. Hieraan ontleenen we het vol gende. In het jaar 1927 werden in het Handels register 267 zaken ingeschreven, waardoor het aantal ingeschreven, hetwelk op 1 Ja nuari 1927 4297 bedroeg, op 31 December 1927 was opgevoerd tot. 4564. Het aantal nieuw ingeschrevenen over 1926 bedroeg 141. Over deze 267 inschrijvingen vallen zoo wel de nieuw opgerichte zaken, als de za ken, van welke de handelsnaam werd gewij zigd door omzetting in een anderen rechts vorm. of door het intreden van een nieuwen eigenaar of anderszins. Totaal werden in 1927 1632 opgaven» voor namelijk wijzigingen, ingeschreven, terwijl dit cijfer over 1926 bedroeg 1232. De tusschenkomst van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie behoefde over 1927 slechts in 4 gevallen te worden ingeroe pen. om belanghebbenden te wijzen op de wettelijke verplichting tot het doen van op gaaf voor inschrijving van hun handelszaak in het Handelsregister. Door onze Kamer werd wederom, even als voorgaande jaren, een algemeene jaar- lijksche controle ingesteld. Dit geschiedde evenals voorheen door toezending van briefkaarten met betaald antwoord. Deze kaarten waren nagenoeg gelijk aan die, opgenomen in het Verslag der Kamer over 1926. Van deze kaarten werden in totaal 3347 verzonden, waarvan er 2593 werden terug ontvangen, waaronder niet minder dan 201 met vermelding van diverse wijzigingen. Dat het Handelsregister steeds meer po pulair wordt, blijkt wel uit het feit, dat het aantal verstrekte inlichtingen in 1927 steeg tot 4111, waarvan 3725 mondeling en 386 schriftelijk, welke cijfers in 1926 bedroe gen resp. totaal aantal inlichtingen 3525, mondeling 3176 en 349 schriftelijk. In 1927 werden in het. district 22 faillis sementen uitgesproken», waarvan 12 te Lei- dne en 10 in een zevental dorpen. Wegens niet-betaling der verschuldigde bijdrage werden in 1927 in totaal 78 aan maningen verzonden, terwijl 6 dwangbe velen werden uitgbracht. In 1926 werden 417 aanmaningen verzonden en 18 dwang bevelen uitgebracht, aldus een merkbare verbetering. Het hoogste dossiernummer bedroeg op 31 December 1927 4564. Doorgehaalde in schrijvingen totaal 1039. Totaal aantal be staande inschrijvingen 3525, waaronder 101 filialen en 3424 betalende zaken en hoofd kantoren. De rangschikking van de ingeschreven zaken over de verschillende klassen, waar bij de filialen niet zijn gerekend, is als vclgt: Klasse 1, bijdrage f 2.50, aantal 2328. 2. ƒ5, 605 3. 10, 236; 4. 20, 125; 5. 30. 116; 6. 50, i0; 7. 100, 3; 8. 20% 1, totaal 3424. Hieruit blijkt derhalve, dat van de ban- j delszaken, welke in het district onzer Ka- nier gevestigd zijn of althans haar hoofd zetel hebben, meer dan 2/3 gedeelte slechts ƒ2.50 per jaar aan het Handelsregister hebben te betalen. Van een drukkenden last kan derhalve moeilijk worden gespro ken. Opmerkelijk is ook het gering aantal on dernemingen, welke in het groot-bedrijf, beginnende bij klasse 4, zijn opgenomen. Dit. aantal bedraagt slechts 255 of even 7 Het aantal doorgehaalde inschrijvingen bedroeg over 1027205. Het aantal uitgaande brieven voor het Handelsregister bedroeg 850 en de ingeko men brieven 855. Bij de uitgegane brieven zijn niet gere kend de vele formulieren en drukwerken,- welke door onze Kamer werden verzonden. Op 14 April 1927 werden de Kamers van Koophandel in kennis gesteld dat de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid voornemens was belangrijke wijzigigen aan te brengen in de wijze waarop de opgaven voor het. Handelsregister zouden moeten worden gedaan. Tot nog toe werden door de betrokkenen drie exemplaren ingeleverd. Het witte for mulier werd ter inzage gelegd voor het pu blick. Het oranje exemplaar, hetwelk ook de kapitaalsopgave bevatte, werd als re- sorve opgeborgen voor het geval formulie ren door brancV diefstal enz. zouden zoek raken, terwijl het groene exemplaar, het welk eveneens de kapitaalsopgave bevatte, ann den aangever werd teruggezonden als bewijs, dat en hoe zijn opgave was inge schreven. De vereenvoudiging bestond daarin, dat thans maar één exemplaar behoeft te wor den ingeleverd, n.l. het witte en dat de ka pitaalsopgave op een afzonderlijke strook zou worden gesteld. De inwerkingtreding dezer wijziging benevens de nadere uitwer king valt echter in 1928, zoodat. daarom verwezen wordt naar het eerstvolgende jaarverslag. Het aantal afgegeven certificaten be droeg over 1927: 392. Het aantal legalisa ties van handteekeningen over 1927: 64. HET ST. ANTONIUS-PATRONAAT. Herdenking van het 10-jarig bestaan. Vandaag herdenkt het. Leidsche St. An- toniuspatronaat zijn tienjarig bestaan. F.en vreugdevolle dag mag dit zijn voor het Roomsche jeugdwerk, dat nu reeds tien jaren lang onder de auspiciën van den weleerwaarden Pater van Lubeek in dit patronaat wordt gedaan. Een vreugdevolle dag om de prachtige resultaten, die in die tien jaren zijn be reikt om het onzegbaar vele en goede, wat voor de jongens van het patronaat door het. ijverig werken van directeur en bestuur is tot stand gebracht. Want dat er uit het St.. Antomuspatro- nant veel goeds is voortgekomen weten allen bij wie dat patronaat, een ruime be kendheid geniet en dat. zijn er velen. Bij velen is bekend de gestadige"" groei van het patronaat, de goedé en prettige geest, die er heerscht en die steeds oor zaak was, dat de feestavonden, die het pa tronaat. ieder jaar gaf, steeds zoo uitmun tend slaagden en ieder jaar opnieuw een groot succes werden. Dat waren echter slechts midelen, die dienden om liet groote doel te bereiken, de leiding der rijpende jeugd, hen te beschermen en te helpen in de moeilijkste jaren om hen te maken tot. brave cn tevens flinke men- schen in de maatschappij. En indien wij de geestelijke resultaten van die tien jaren lange arbeid mogen meten met de meer zichtbare materieele resultaten die er zijn behaald, dan is er bij de vie.ring van dit tweede lustrum van het St. Antoniuspatronaat, voor niets anders plaats dan voor een hartelijke felicitatie aan het adres van hen, die tijd noch moeite spaarden om te kpmen tot de re sultaten, die thans zijn bereikt. Nomina sunt odiosa; zegt een spreek woord, namen noemen is hatelijk en ge heel en al onwaar is dit niet, daar er zoo gemakkelijk een of meer namen kunnen worden vergeten, maar zonder gevaar om alle overigen, die hun beste krachten voor dit. patronaatswerk hebben gegeven, te kort. te doen, mogen wij er wel een noe men die vanaf de oprichting van het St. Antoniuspatronaat- steeds een ijverig en nimmer ontbrekend bestuurslid is ge weest, nl. den secretaris den heer W. Heijdeman. Dat ook onder zijn leiding de middelen om het patronaat tot bloei te brengen niet zijn verwaarloosd moge blijken uit de bloeiende tooneelafdeeling, die het patro naat bezit en waarvan de secretaris de ijverige regisseur is. Wij noemen voorts het jongenskoor der Hartebrugskerk, dat ook uit het St. Anto niuspatronaat ontstond. En ook de sport werd niet vergeten, kortom alles is er ge durende die tien jaren gedaan om de jon gens tot heil van zichzelf, op een aangona- rae wijze te binden aan het patronaat. Wat de geschiedenis in die tien jaren van het St. Antoniuspatronaat vertelt komt. neer op de volgende eenvoudige fei ten, die echter voor een gedeelte van Lei den's jeugd van groote bctcekenis zijn ge weest. Op 13 Juni 1928 werd het St. Antonius patronaat gesticht door den weleerwaar den Pater van Lubek. Het eerste patro naat werd gehouden in het St. Vincentius- gebouw aan den Middelweg, waarna het werd ondergebracht in een nieuw gebouw in de Haarlemmerstraat, waar nu de meis jesschool gevestigd is. In dit gebouw kwam het patronaat tot zijn grooten bloei. Ei- kwam een gymnastickafdeeling en een tooneelafdeeling, die heiden voor de pa tronaatsjongens een groote attractie wa ren. In den tuin werd het. korfbalspel be oefend en al ging de bal ook wel eens door de ruiten van de Zusterschool heen, de jongens konden zich bij de geestelijke leiding, die zij ontvingen, ook lichamelijk ontwikkelen. Uit het St. Antoniuspatronaat ontstond ook, zooals reeds gezegd, het jongenskoor, dat door verschillende omstandigheden op zich zelf kwam te staan los van het pa tronaat. Gemeentelijke Aankondiging Hinjta^wct. Burgemeester ent Wethouders van Lei den brengen tor lalgelieene konnis, dat door hen de bes/ssttig #p het verzoek van J. T. M. WinMlmah, om vergunning tot het oprichten vff.n een koek- en banketbak- kerij in het penceel Kicuwe Rijn No. 25 is verdaagd. Katholieke Agenda LEIDEN. Vrijdag. Voordracht met lichtbeelden over Mexico St. Antoniuspatronaat^ 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 Juni a.s. tot en met Zondag 17 Juni waargenomen door de apotheken van de H.H. G. F. Reyst Steen- straat 35, t e 1 f. 136 en A. J. Don k, Douzastraat 31, telf. 1313. INGEZONDEN MEDEDEELING. Voor Allen >die Sukkelen met Verstopping^ fof iloeilijken, tragen en onregel matigen Rtoclgang zijn Mijnhardf's Laxeertabletten onmisbaar. Werfeen vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers èn Drogisten. Doos 60 ct. 6099 Van de Haarlemmerstraat verhuisde het patronaat naar de Militaire Vereeni- ging aan de Mare, waar het tijdelijk ge vestigd bleef, tot liet werd overgeplaatst naar het gebouw achter de Hartebrugs kerk. En tenslotte is het door onvermoeiden arbeid aan den directeur Pater van Lu- beek mogen gelukken een flink, mooi en ruim eigen gebouw te krijgen in de Haze- windsteeg. Daar wordt nu sinds een jaar het pa tronaatswerk voortgezet, al heeft dit ook weer zware financieele zorgen en lasten geladen op de schouders van directeur en bestuur. En al is er dan hij dit jubileum reden tot juichen, er is geen reden om nu te gaan zitten met*de handen ineen en te zeggen: er is genoeg gedaan. Veeleer willen wij Leiden's Katholieken opnieuw aansporen het St. Antoniuspatro naat te blijven steunen als beste en groot ste geschenk op het feest, dat. bij dit twee de lustrum ongetwijfeld zal worden ge vierd. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Protest tegen deze tyrannie en de houding der pers. Er bleek over-groote belangstelling te be staan voor de lezing met lichtbeelden over de Mexicaansche Kerkvervolging, welke gisteravond door het Katholiek Intern. Persbureau (K. I. P.) in het St.. Antonius patronaat was georganiseerd. De toeloop was zoo groot, dat tientallen geen plaats meer vonden en de leider van den avond daarom toezeide, dat Vrijdagavond te S.15 de lezing zal worden herhaald. In den Haag is deze actie van het Ivath. Persbureau om het floers van stilzwijgen op te lichten, dat door de neutrale pers over de gruwelijke gebeurtenissen lafhartig werd geworpen, met een groot welslagen bekroond. Wij twij felen er niet aan, of ook in Leiden zal dit het geval zijn. Deze eerste avond was een goed voorteeken. Sommigen zullen de licht beelden, waarop enkele terechtstellingen waren weergegeven, shocking" gevonden hebben, of het verhaal der onmenschelijke martelingen wat al te luguber maar het groote doel is bereikt: we zijn wakker ge schud. En treffend was de opmerking van den spreker, dat w»ij wel op de hoogte zijn van de laatste woorden van veroordeelden als Sacco en Vanzetti, maar totaal onkundig van het heldhaftig sterven onzer martelaren De spreker van het K. I. P. penseelde het naamloos wee, dat over de „terra ca- liente", het warme land van Mexico was af gedaald. Niettegenstaande het stilzwijgen, dat bijna de geheele niet-katholieke pers over de ontzettende gebeurtenissen, die ginds plaats hebben, opzettelijk heeft be waard, is het toch ruchtbaar geworden, dab daar een strijd wordt, gestreden, een strijd op leven en dood tusschen het Katholieke geloof der Mexicanen en de vrijmetselarij van C'alles. De willekeur van dien dwinge land is onbegrensd. Het „bedrijf' duurt thans reeds sedert jaren voort, in welk tijds verloop honderden zijn gemarteld, of in massa terechtgesteld uit haat tegen Chris tus. Want heeft Galles niet zelf verklaard een persoonlijk tegenstander te zijn van den Christus Reeds als minister van binnenlandsehe zaken betoonde Galles (en zijn vermoedelij ke opvolger in het presidentschap, Obregon, is niet veel beter) zich een fel anti-clerikaal door de uitbanning van bisschoppen en niet- Mexicaansche priesteis en de sluiting van Seminaries en zelfs van ziekehhuizon. Doen dit was slechts het voorspel van de tragedie Toen Calles aan het bewind kwant werden alle openbare godsdienstoefeningen verbo den. Sedert September van het vorig jaar, heeft de anti-katholieke beweging onmen schelijke afmetingen aangenomen, waarbij de ruwe halfbloed Oberto Cruz, met zijn zinnelijke gelaatsuitdrukking, de „groote man" is. Sommige van zijn slachtoffers z.g. opstandelingen, rebellen, enz. werden in de kelders der politie-inspectie afge maakt, andere verbannen naar dc Islas Ma rias, de Maria-eilanden., met hun uitmoor dend klimaat. De aanklacht tegen hem be staat. niet uit een, maar uit honderden moorden. Hij is de ziel van het. treurspel. Doch Roberto Cruz wordt overtroffen in. wreedheid door den president zelve, den halfbloed Plut-a^eo Elias Calles, tegen wien de geheele lezing van gisteravond één groo te aanklacht was. Deze Calles maakte bij v,?r. •••ing een reis naar Europa, en hij kvai-i r.r schootsvelbroeders niet tover-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2