BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. WOENSDAG 13 JUNI 1928 No. 5897 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling IVoor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Hij onae Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal Eet Ge'ülnstreerd Zondagsblad to voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Covone advertentlén 3P eonl por rOgOj Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. 8 Kleine advertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waaien betrekkingen vurden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. ggwiijiMmmm ua. j Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Een voorbehoed-middel Onder het kopje: „De bijbel als voorbe hoedmiddel tegen zelfmoord" heeft het ïïaagsch Persbureau het volgend bericht: Chicago is een stad met een niet al te gunstige reputatie op het gebied van misdrijven. Deze zijn er talrijk en van velerlei aard. Het komt er niet zelden voor, dat men zich van het leven beneemt en dit droevig gebeuren geschiedt meestal in hotels. Men is indertijd van christelijke zijde op het denkbeeld gekomen, een stichting te vormen, welke zich ten doel stelt, de groote hotels in het bezit van bijbels te stellen, zoodat op elke kamer een exemplaar aanwezig zoude zijn. De resultaten moeten verrassend geweest zijn. en sindsdien kwamen er beduidend minder zelfmoorden in hotels voor. Het hotelbed-rijf heeft zich evénwel dermate uitgebreid, dat thans bij onderzoek is gebleken, dat in de Ver. Staten en Ca nada nog ruim één millioen hotelkamers zijn, waar de Bijbel niet aanwezig is. De vereeniging zet thans haar pogingen met verdubbelden ijver voort, en heeft wijd en zijd agenten aangesteld, om zoo spoedig mogelijk tot het gewenschte doel te ge raken. Wij weten niet, of met zekerheid gecon-' stateerd mkg worden wkt in dit bericht wordt geconstateerd. Maar in ieder geval is het volkomen waar, dat een herinnering aan wat boven de natuur ligt-, een herinne ring aan God en Diens wetten den mensch plots kan afhouden van wat verkeerd is, in eens kan onderdrukken een opstekende be geerte naar het kwaad. Ook daarin ligt het nut van religieuse voorstellingen en afbeeldingen in onze wo ningen. En daarom is het zoo jammer, dat wel licht menig slaapvertrek in een katholiek gezin minder herinnering aan Christelijke princiepen opwekt, dan de slaapkamers in de hotels van Chicago En misschien hebben dezulken wel een „voorbehoed-middel" hangen in hun auto in den vorm van een of ander dwaas poppetje. Aan de aankleeding van ons huis mag en moet gezien kunnen worden, dat wij Chris tenen zijn. Die aankleeding moet zóó zijn, dat zij onze gedachten kan losrukken uit het stof ni ópheffen! DUITSCHLAND. De kabinetsformatie. De gistermiddag te vijf uur begonnen onderhandelingen tusschen vertegenwoor digers van de Sociaal-Democratische 'frac tie uit. den Rijksdag onder leiding van Miiller-Franken en vertegenwoordigers van het Centrum onder leiding van Ge rard, duurden ongeveer twee uur. De onderhandelingen tusschen deze twee partijen werden reeds nu gevoer-d wijl beiderzijds reeds vaststaat, welke eischen zullen worden gesteld; daarente gen zullen bijv. bij de Duitsche Volkspar tij deze eischen nog in een heden te hou den zitting moeten worden besproken. Haar vernomen wordt, werd bij deze onderhandelingen reeds op verschillende punten overeenstemming bereikt. Het schijnt, dat hiermede de onderhandelin gen over de kabinetsformatie reeds ten deele tot een resultaat hebben geleid. De onderhandelingen worden heden voortge zet. Voorts wordt, nog vernomen, dat de af gevaardigde Müller-Franken tot den rijksminister van arbeid, en daarmede ook tot de Centrum-fractie het dringende ver zoek heeft gericht, of minister Dr. Braun ook mag aanblijven in zijn tot dusver be- kleede functie. Dr. Braun en de Centrum fractie hebben hierin toegestemd, echter met dit beding, dat. Dr. Braun voor herstel van zijn gezondheid een langdurige vacan- tie mag nemen. Verder wordt nog gemeld, dat. oolc de Duitsch-Nationale fractie is bijeengeko men; graaf Westarp hield een referaat over den politieken toestand. CHINA. DE CHINEESCHE CHAOS. De Noordelijke troepen verlaten Tientsin. Eenige afdeelinge.i Noordelijke troepen, die aanvankelijk voornemens waren, Tientsin te verdedigen, zijn in Noord-Oos telijke richting vertrokken; andere afdee- lingen hebben zich bij de nationalisten aangesloten. Tsjang Tsoeng-Tsjang, de commandant der Sjantoengtroepen, en Sjoe Joepoe, de aanvoerder der Tsjili-troe- pen, hebben een groote som gelds be machtigd van de Chineesche kooplieden als prijs voor hun vertrek. Gistermorgen zijn zij dan ook uit Loetai vertrokken. Bij Peitsjang zijn eenige schermutselin gen gevoerd. Te Tientsin hoort men nu en dan geweerschoten. Eenige Chineezen hebben geweerschoten gelost op Japansche schildwachten aan de grens van de Japansche concessie, maar er vielen geen gewonden. Nog steeds komen Chineesche burgers de concessie binnen, waar volmaakte orde heerscht. Men ver wacht, dat over een paar dagen de toe stand weer geheel normaal zal zijn. De nationalistische vlag waait reeds van verscheidene gebouwen. Ongetwijfeld is de invloed van de buitenlandsche inwoners oen belangrijke factor geweest bij het voor komen van een paniek. Ook in de Chinee sche stad schijnt de crisis voorbij. Circa 2000 man Chineesche troepen heb ben thans Moekden bereikt. Tusschen Tientsin en Moekden bevinden zich nog SO.OOO man, die naar het noorden marebee- Een officieus bericht van de Kwomin- tang maakt gewag van een telegram van Feng Joe-Sjiang aan zijn onderbevelheb bers, waarin hij verklaart besloten te heb ben, na de vernietiging van den vijand het gebied van Peking en Tientsin te ont ruimen en naar West-China terug te trek ken. Het aftreden van Tsjang Kai Sjek. Pogingen om hem op zijnbesluit te doenterugkomen. Uit Sjanghai seint men aan de „Times", dat krachtige pogingen zullen worden ge daan om Tsjang Kai Sjek te doen terug komen op zijn besluit om af te treden als opperbevelhebber van de nationalistische legers cn chef van den generalen staf der .Nationalisten. Het feit dat hij zijn legers verlaat zonder een enkelen bevelhebber van naam, die in staat is zo aan te voeren, is in strijd met alle aanvaarde gebruiken onder Chineesche generaals en veroor zaakt groote verontwaardiging. Is Tsjang Tso Lin nu overleden? Een avont. uurlijke loopbaan. Uit Tokio wordt weer eens gemeld, dat Tsjang Tso Lin overleden is. De „Mandsjoerijsche leeuw" heeft dan slechts weinige dagen zijn val overleefd. Op de vlucht van Peking naar zijn Mandsjoerijsche veste is hij het slachtoffer van een aanslag geworden, die op zijn trein was gericht.Zoo heeft de voormalige rooverhoofdman als hoedanig hij om hoog gekomen is na een leven van avontuur en vaak geweld ook zijn einde door geweld gevonden. Tsjang Tso-Lin was een der interessant ste figuren uit de jongste Chineesche ge schiedenis. Ergens in Mandsjoerije is hij als arme koeli begonnen, en de etappes van zijn fantastische loopbaan doen hem zien als bendehoofd, als betaald spion op wiens hoofd door de Bussen in den oorlog tegen Japan een prijs was gesteld. Op een of andere wijze wordt hij dan voor het Chi neesche leger aangeworven en onder Joean Sji-Kai ontmoet, men hem reeds als gouver neur van Mandsjoerije. Later breidde zich zijn invloed als gouverneur-generaal der z.g. drie Mandsjoerijsche provincies meer en meer over geheel N. O. China uit, en de succesrijke generaal nam de houding van een dictator aan. Hij vormde een complete hofhouding om zich heen, maar bovenal schiep hij een leger, welks kern een Rus sisch vrijwilligerskorps was en dat zijn technische toerusting uit Japan verkreeg. Beeds voor eenige jaren, en later na een voorbijgaande nederlaag, heeft Tsjang Tso-Lin zijn macht ook over Peking uitge breid en zelfs werd hem hot plan toege diend, zich tot keizer te laten kronen. Vanwaar zijn plotselinge val? Tsjang Tso-Lin's kracht was politek gesproken, naast zijn ondersteuning door Japan, het belang der mogendheden, die terecht in hem een vurig en consequent strijder tegen liet bolsjewisme zagen. Hoe fortuinlijker Moskou in China opereerde, hoe meer de invloed der 3e Internationale op de Ivwo- mintang, de nieuwe Chineesche nationalis tische partij, toenam, des te belangrijker werd de Mandsjoerijsche dictator als machtigste tegenspeler. Met de voorloopi- ge breuk tusschen de nationalisten en de communisten wilde men het blad echter omgekeerd zien. Tpeii de regeering van Nanking door haar generaal Tsjang Kai- Sjek zich zelf tegen het bolsjewisme keer de, toen de Chineesche nationale partij daardoor het. ontstaan van betere betrek kingen tot de bij China geïnteresseerde mogendheden mogelijk scheen te maken, verloor Tsjang Tso-Lin voor deze mogend heden aan beteekenis. Tegen de nationa listische beweging was hij bovendien niet opgewassen. Zij ondermijnde zijn vroegere populariteit, in de Mandsjoerijsche gebie den, waar men hem trouwens van liever lede zijn dure militaire operaties kwalijk Ten slotte faalde hij ook militair. Toen Tsjang Kai-Sjek met zijn nationalistische troepen zich met generaal Feng ver- eenigde, was de positie van den dictator te Peking steeds moeilijker geworden. In een halven cirkel rukten zijn tegenstan ders tegen hem op. De ontruiming der hoofdstad werd onvermijdelijk en zijn laatste zorg moest zijn, zich althans in Mandsjoerije te handhaven. AMERIKA. Het anti-oorlogspacL Kellogg zeer optimistisch. In zijn rede bij gelegenheid van de her denking van dc stichting van de eerste Nederlandsche Hervormde kerk in 1623 op het eiland Manhattan heeft Kellogg o.a. ook over het anti-oorlogsverdrag ge sproken. Na de geschiedenis van dat anti-oorlogs pact voorstel in herinnering te hebben ge bracht zeido Kellogg, dat de Britsche, Duitsche, Italiaansche en Japansche re geeringen alle haar principieele goedkeu ring aan het voorstel van de Vereenigde Staten te kennen gaven, benevens den ern- stig^n wensch, mede te werken aan het sluiten van 'n anti-oorlogsverdrag. De ontvangen antwoorden doen zien, dat de onderscheiden regeeringen het plan van harte toejuichen en bereid zijn deel te nemen aan dc onderhandelingen over een verdrag als door de Vereenigde Sta ten voorgesteld. Andere landen hebben eveneens informeel hun wensch te kennen gegeven deel te nemen aan een anti-oor logsverdrag en ik hoop ernstig, dat wij er spoedig in zullen slagen tot overeenstem ming te komen over den definitieven tekst. De kracht van de openbare mee ning in dit land en in het buitenland heeft zichzelf reeds doen voelen. De vol ken der wereld venschen ongetwijfeld, dat hun regeeringen den oorlog zoo effectief mogelijk uitbannen. Ik ben er Van overtuigd, dat er nog slechts één stap moet worden gedaan en dat is de eenvoudige verklaring tegen den oorlog als een middel voor de oplos sing van internationale geschillen. Sinds de besprekingen tusschen Frank rijk en de Vereenigde Staten zijn aange vangen, is het denkbeeld in toenemende kracht door de openbare meening van de wereld aanvaard. Wanneer men terug denkt aan de geschiedenis van de vier ja ren van dat weergalooze bloedbad met zijn spoor van verwoesting en dood dan kan men niet gelooven, dat de naties zullen aarzelen zich duidelijk en plechtig te ver binden, af te zien van het aanwenden' van den oorlog. TWEEDE KAMER. Wijziging der Militiewet. Twee punten, waarvan één geen meerder heid zal vinden. Een Klompen wetje. Het debat over de wijziging der Dienst plichtwet is gisteren voortgezet. Ongewijzigd zal het wet<sontwerp-Lam- booy tot wijziging van de Dienstplichtwet niet in het Staatsblad komen. In de eerste plaats zal de voorgestelde vormindeling van den aftrek voor eerste oefentijd voor diplomahouders (voorgeoefen don) van 4 tot 3 maanden geen genade bij de Kamer vinden. Stemmen de groepen, die niet of minder naar legerbelang zien, vanzelf tegen de verlenging van den kazer- netijd van G op 10 weken, ernstige beden kingen uitte j.l. Vrijdag reed do heer D u y- m a e r v. Twist (A.R.) en gisteren zijn de Katholieken bij monde van dr. Deckers (B.K.) en den heer Krijger (C.H.) zich komen voegen bij degenen, die dit voorstel onvoldoende gemotiveerd achtten. Anders staat het met dc andere voorge stelde wijziging: het in mindering van het contingent rekenen dergenen, die v r ij w i 1- 1 i g bij de Militie willen dienen. Dit zou men een bescheiden stap naar een vrijwilligersleger kunnen noemen, waarte gen reeds soc.-democr. en vrijz.-democr. zich verzetten. Van andere zijde is er echter wel sympathie voor het denkbeeld. In de avondvergadering is het Klompen wetje aan de orde gekomen. De hoeren F 1 e s k e n s (R. K.) en Smeenk (A.B.) hebben oen wetsvoorstel ingediend om tot 1 Jan. 1933 een invoerrecht op klompen te heffen van 12 pet. Een tijdelijk invoerrecht dus: De beide lessen en een eenvoudige op telsom zouden een voorspelling van een nieuwe nederlaag gerechtvaardigd hebben indien er in den Christel.-Historischen hoek niet iet1? veranderd was. Uit dien hoek was een amendement ingejliend, niet om een tij delijk invoerrecht van 12 pet. te heffen, maar klompen thans vrij van invoerrecht, eens en vooral gelijk te stellen met schoe nen t-n laarzen en dus blijvend aan een recht, van 8 pet. te onderwerpen. Nu moet men weten, dat bij de behandeling van de Tariefwet-Colijn de Chr. Historischen nog gestemd hebben tegen een amendement om de klompen erin op te nemen, zooals ze over het algemeen, als goede vrijhandelaars ook tegen de verhooging tot 8 pet. hebben gestemd. De heeren Van C ij n (V.B.) en Vlie gen (S.D.) deden een poging het amende ment ontoelaatbaar te verklaren maar zij verloren den slag met 45 tegen 33 stem men: De linkerzijde plus de twee anti-revo- lutionaiien Beumer en Schouten. De Chr.-Historischen schijnen hun min of meer sterke voorkeur voor vrijhandel on derdrukt te hebben met de voorstelling, dat klompen toch eigenlijk niet te onderschei den zijn van ander schoeisel en dus ook aan hetzelfde invoerrecht moeten worden onder worpen. Van katholieke zijde vond het voorstel nog een verdediger in den heer Bulten, die er de aandacht, op vestigde, dat door de lage loonen in de klompenindustrie de klom penmakers geen behoorlijk bestaan vinden. De sociale dumping is de oorzaak van de malaise in de klompenindustrie, welke zal verdwijnen indien niet wordt ingegrepen op de wijze, zooals het wetsvoorstel-Fleskens beoogt. En in den heer Van Voorsttot V o o r s t. Het gaat niet aan de klompenin dustrie aan haar lot over te laten onder de leuze: ,Vivent les principes, périsse le mon de", aldus deze spreker. Bij de krachtige en goed geargumenteer de verdediging van zijn initiatief-voorstel, plaatste de heer Fleskens, om aan te too- nen het verschil tusschen de Belgische en Nederlandscho klompen, gisteravond ver schillende paren klompen, gesierd met zij den vlaggen van beide landen, op de tafel van den voorzitter. Het voorval verwekte be grijpelijk nogal hilariteit. Een beslissing is gisteren niet genomen. De heer De Visser (C.H.) stelde gis termiddag aan de Kamer voor van de agen da af te voeren het wetsontwerp betreffen de de schoolgeldregeling. Het ontwerp be treft een zeer ingewikkelde materie, t.er be handeling waarvan thans de tijd ontbreekt. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. EERSTE KAMER. Het wetsontwerp op de N.V. De Eerste Kamer heeft gisteravond als nieuwe leden beëedigd en geïnstalleerd de heeren J. Gelderman uit Oldenzaal (V.B.) in de vacature-baron Van Nagell en mr. R. P olie ma uit Bolsward (A.R.) in de vacature-L. de Vries. De heer Pollema, die 37 jaar oud is, is de jongste senator. De voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst, deed nog de mededeeling, dat voor het hedenmorgen 11 uur aan de orde ge stelde wetsontwerp op de N.V. reeds veer tien sprekers zijn ingeschreven. Vermoede lijk zullen er nog meer bijkomen. In ver- band met dezen toevloed zeide de voorzit ter voornemens te zijn, dat, mocht blijken dat de debatten Vrijdag niet beëindigd zullen kannen worden, de tegen dien mid dag aangekondigde afdeelingsvergadcring zal worden gehouden op Donderdagavond. Eventueel zal ook Vrijdagavond worden vergaderd. Op verzoek van den heer Wi- baut, die bezwaar had tegen een even- tueele stemming op Vrijdagavond, omdat vele leden daar niet op gerekend hadden, werd besloten, dat de stemming over het wetsontwerp Dinsdagavond 19 Juni bij den aanvang der vergadering zal plaats heb ben. De volgende week zullen in openbare behandeling komen o.a de wetsontwerpen in zake de Ongevallenwet en L.O.-wet. In de afdeelingen zullen Dinsdagavond de Pensioenwetten worden onderzocht. De Eerste Kamer zal vóór het recés nog zooveel mogelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen afdoen. De Kamer ging daarop in comité-generaal ter behandeling van de huishoudelijke bcgroo- ling-1929. De vergadering is verdaagd tot Woensdagmorgen 11 uur. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND (Vervolg 2de blad). Het voorstel betreffende subsidie voor verbetering van wegen onder Spijkenisse wordt na eenige discussie z. h .st. aange nomen. De Koudekerksche brug. Aan de orde is vervolgens het voorstel betreffende bediening en onderhoud van de Koudekerksche brug en opheffing van het provinciaal veer aan het Boeren- schouw. De heer W. Warnaar (A.R.) brengt aan 't college van Ged. Staten dank en hulde voor de uitnemende wijze, waarop het in deze zaak tot overeenstemming is geko men met de localiteiten. De lieer Balvers (R. K.) sluit zich hierbij aan en dringt er op aan om de breedte van de brug te stellen op 12 M. inplaats van op 10 M. De heer Van Egmond (C.H.) en van Eesteren (C.H.) wenschen eveneens een breedte van 12 Meter. Dc heer Kortland (V.D.) kan zich niet met het voorstel vcreenigen en geeft in overweging om de zaak nog eens ern stig te onderzoeken met deskundigen en Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Noordelijke troepen in China geven hun tegenstand bij Tientsin op. Hongersnood in Brazilië. Meer dan 100 slachtoffers. (Buitenl. Berichten 2e blad). De toestand van generaal Nobile wordt hoe langer hoe kritieker. Over het lot van een groote groep verkeert men in volko men onzekerheid. Majoor Maddalena is gisteravond nog naar Kopenhagen ver trokken. (2e blad). BINNENLAND. Dienstplichtwet en Klompenwetje in de Tweede Kamer. (1ste blad). Vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland. (2de en 1ste blad). De Ned. R. K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus". (2de en 1ste blad). belanghebbenden, teneinde te komen tot een allen bevredigende oplossing, ook wat betreft de kosten. De heer Boek en kamp (V.B.) merkt op, dat er slechts een betrekkelijk gering bedrag meer noodig is om de zaak hee- Iemaal goed in orde te maken. Daarover moeten we heen stappen. Spr. voelt daar om meer voor een breedte van 12 M. welke ook in de toekomst voldoende zal zijn. Do heer Van Eek (S.D.A.P.) betreurt eveneens, dat de breedte niet op 12 M. is gesteld. Het komt spr. voor, dat Ged. Staten bij hun voorstel niet voldoende rekening heb ben gehouden met de belangen der ge meente Leiden bij de doorvaart door deze brug. Spr. betreurt, dat do Kamer van Koop handel voor Rijnland niet spoediger de aandacht van Ged. Staten heeft geves tigd op de noodzakelijkheid van een door- vaartwijdte van 12 M. De industrie van Leiden is hiermede ten zeerste gebaat, en de meerdere uit gave, benoodigd om de breedte op 12 M. te brengen, staat, tegenover dat dc werk gelegenheid in Leiden wordt verruimd. Spr. wil niet zeggen, dat bij een min dere breedte, welke belemmerend werkt, do industrie uit Leiden zal worden ver plaatst, maar toch wenscht hij er met na druk op te wijzen dat de moglijkhcid daartoe bestaat en verplaatsing der in dustrie zou voor Leiden een groote ramp zijn. Door verbreeding van de doorvaart- wijdte moet derhalve gezorgd worden dab de schepen Leiden gemakkelijk zullen kunnen bereiken. De heer Van B o e y e n lid van Ged. Sta ten merkt op, dat het gewenscht was, om doze kwestie zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. Verder was er de omstandigheid, dat het veerrecht moest worden afgekocht, terwijl cr een gemeen te was, die aanvankelijk meende bij deze zaak geen belang te hebben en tweo ge meenten, die financieel onmachtig waren. Voor dit vraagstuk zagen Ged. Staten zich geplaatst, en zij zijn er ingeslaagd tot een oplossing te komen, zooals deze in hun voorstel is belichaamd. Spr. merkt verder op, dat het kosten- vraagstuk niet culmineert in de vraag, of do brug op een breedte van 10 of van 12 M. moet worden gebracht. Wanneer aan de brug een breedte van 12 M. wordt ge geven, dan zitten hieraan allerlei conse quenties vast en na een nauwgezet onder zoek en na voorlichting van verschillende deskundigen zijn Ged. Staten tot de con clusie gekomen, dat het onverantwoorde lijk zou zijn om de breedte te brengen op 12 M. Trouwens voor de binnenvaart is een breedte van 10 M. ruim voldoende, hetgeen de praktijk uitwijst én spr. is er van over tuigd, dat, wanneer do brug op 1° M. wordt gebracht, slechts een enkel schip met een breedte van 11 M. hier zal pas- seeron, aangezien dergelijke schepen onkel worden gebruikt in het transitoverkeer. Laat men schepen met een breedte van 11 M. of meer toe, bestaan er twee moge lijkheden: of de scheepvaart wordt daar door gestremd of de kleine scheepvaart komt geheel in gedrang. Spr. acht het toe laten van schepen met zoodanige b.eedte derhalve onverantwoordelijk. Daarbij komt, dat de aan verbrecding tot 12 M. verbonden consequenties een meerdere uitgave van eenige tonnen zal vorderen. Het voorstel van Ged. Staten wordt daarna z. h. st. aangenomen. Aan de orde zijn daarna het voorstel betreffende het buitengewoon lager on derwijs met het voorstel—Van Sleem. De heer Van Sleem (S.D.A.P.) is van meening, dat door het voorstel van God. Staten geen noemenswaardige verande ringen in den thans bestaanden onbevre- digenden toestand zullen worden aange bracht. Spr. juicht het toe, dat de indiening

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1