BINNENLAND. KERKNIEUWS. Uit de Omgeving TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 11 JUNI 1928 XIMe Internationaal Katholiek Esperanto- Congres. Het Congresboek. Zoo juist is het Congresboek van c'.e. pers gekomen. Het telt 70 bldz. en ziet er keurig uit. Zoowel de samenstellers als de drukkers hebben er alle eer van. Wij kunnen ons voorstellen, dat het heel wat moeite gekost heeft, om zulk een net geheel te krijgen. Het boek bevat, behalve het volledig pro gram van het Congres, verschillende lezens waardige artikelen. Vooral het prachtig ge- illustreerd en vloeiend gestileerd artikel over Tilburg, de Congresstad (door den heer P. Schendeler) zal door iedereen, en zeker ook door de buitenlanders, met genoegen gelezen worden. Het geeft een goeden kijk op Tilburg als fabrieksstad; het wijst op haar ontwikkeling op godsdienstig- en on derwijsgebied. Werkelijk, de Tilburgers mo gen er groot op gaan, dat men zóó over hun stad kan schrijven Ook vooraanstaande Esperantisten uit alle deelen van Europa zijn er aan het woordAchtereenvolgens treft men er grootere of kleinere artikelen aan uit Span je, Oostenrijk, Hongarije, Engeland; Tjecho- Slowakije, Italië! Allen zijn vol enthousias me voor het a.s. Congres, allen drukken hun vurig verlangen uit om naar Tilburg te ko men en kennis te maken met hunne Neder- landsche Geloofsgenooten en Samideanoj Aan het einde van het boek nog een flinke verzameling van schoone Esperanto- liederen. In één woord: Het Congresboek mag er zijn! Laten nu velen zich spoedig als deelne mer aan het Congres opgeven, dan ontvan gen zij onmiddellijk het Congresboek, enz., opdat het L. O. K. voldoening hebbe van zijn werken en zwoegen en ons Katholiek Congres niet behoeve achter te staan bij de neutrale Congressen; maar vooral, opd"' het doel bereikt worde, dat met dit Congres beoogd wordt, n.l: De nauwere aan eensluiting van alle Katholie ken der geheele wereld en het bevorderen der belangen van het Katholiek Onderwijs! Men wende zich tot den heer P. Ver- speek, Broekhovensche Weg 100, Tilburg. Frater WIGBERTUS v. ZON, Reusel. Prof. D. Dresden. Eervol ontslag aangevraagd als hoogleeraair te Delft. Wegens zijn benoeming tot directeur der N.V. Machinefabriek „Jaffa" te Utrecht heeft prof. ir. D. Dresden tegen 1 Septem ber a.s. eervol onslag verzocht als hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool. Vragen van Kamerleden. De rare vergissing. Mejuffrouw Westerman, lid van de Twee de Kamer, heeft aan den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen de vol gende vragen gesteld: I. Is het juist, dat in een van de opgaven voor het vak trigonometrie op het eindexa men voor de hoogere burgerscholen (met vijfjarigen cursus), dat thans wordt afgeno men, een fout voorkwam, waordoor dat vraagstuk niet op te lossen was? II. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is dan de minister niet van meening, dat het zeer afkeurenswaardig is, dat deze examenopgaven blijkbaar zonder voldoende controle aan de examinandi zijn opgegeven? III. Is de minister bereid om te zorgen, dat de examinandi van deze fout geen na- deelige gevolgen zullen ondervinden? IV. Heeft de minister maatregelen geno men, om herhaling van een dergelijke fout zooveel mogelijk te voorkomen, en, zoo ja, welke R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond. Deze Bond houdt op 21 Juni a.s. te Haar lem zijne algemeene vergadering. Aan de orde komt o.m. naar de R. K. Boerenstand meldt, het jaarverslag over 1927, de behan deling van de voorstellen der af deelingen, de winst- en verliesrekening en balans, me- dedeelingen in zake het Landbouwboek- houd'oureau van den L. T. B. en verkiezing van een voorzitter. Wegens periodieke af treding van den bondsvoorzitter, den heer N. Dekker, die zich om gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar stelt, moet 'n nieu we voorzitter gekozen worden. Het hoofd bestuur heeft den heer mr. dr. L. N. Deckers bereid gevonden bij een eventueele verkie zing het voorzitterschap van den L. T. B. te aanvaarden. Ten slotte houdt de heer ir. G. J. Heymeyer een lezing over de noodza kelijkheid van land- en tuinbouwonderwijs. HET GOUDEN FEEST DER PRIESTERS VAN HET H. HART. Z. Exc. Mgr. L. Schioppa op bezoek. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan der Congregatie van de Priesters van het H. Hart van Jezus, welk heuglijk feit door de Paters van het Juvenaat te Bergen op Zoom op H. Sacramentsdag werd ge vierd, bracht Z. Exc. Mgr. Lorenzo Schiop pa. Apostolisch Internuntius te Den Haag, titulair Aartsbisschop van Mocissos, een bezoek aan dit Juvenaat. Z.Exc. was daar bij vergezeld van zijn secretaris, Pater Kleyntjes, S. J. Aan de herdenking van het jubilé, dat Z.Exc. kwam meevieren, was 'n Eucharis tisch Triduum voorafgegaan. Door den Rector A. Witjes werd de hoo- ge gast Woensdagavond per auto van het station afgehaald. In den voortuin van het Juvenaat werd Z.Exc. opgewacht door al de Eerw. Paters en Broeders en door de circa 250 studenten, die den hoogen bezoe ker een welkomstlied toezongen. In de kapel werd hierna een Romeinsch Lof gecelebreerd door Pater Hennc old, ter wijl als assistenten bij Z. Exc. fungeerden Pater Brussel en Pater Swering. Donderdagmorgen werd in de kapel van het Juvenaat een pontificale H. Mis door Z. Exc. Mgr. Schioppa opgedragen. Als presbyter-assistens fungeerden hierbij de paters van het Westende en Roosen als diaken en sub-diaken, de pater Smeets en Muleners, als eerste ceremoniarius pater Kleyntjes, S. J., als tweede ceremoniarius pater dr. Dorresteijn. "Onder de vele belangstellenden, die de H. Mis bijwoonden, waren ook aanwezig de heer E. Laane, in ambscostuum van Ge heim Kamerheer van Z. H. den Pans» en de burgemeester van Bergen op Zoon, H. Stu- lemeyer. Door het koor onder directie van pater van dér Peet werd de Mis Papae Marcelli .van Palestrina op zeer verdienstelijke wijze gezongen. Te ongeveer half twaalf hield Z. Exc. re ceptie, gedurende welke de symphonie van het Juvenaat onder directie van pater Schwering verschillende muzieknummers ten gehoore bracht en het koor eenige liede ren zong. Op deze receptie voerde de de Rector in het Nederlandsch het woord, waarbij hij de beteekenis van het gouden jubileum der Congregatie schetste en Z. Exc. dankte voor zijne tegenwoordigheid. Z. Exc. Mgr. Schioppa dankte in de Fransche taal, waarbij hij zeer waardee- rende woorden wijdde aan de Congregatie en haar Stichter, die, zooals hij zeide, van uit den hemel met welgevallen dit feest zal gadeslaan. Een zeer fiin gevoelde attentie van Z. Exc. was, dat hij op het einde van zijn rede allen uitnoodigde een De Profun- dis te bidden voor den Stichter der Congre gatie. Pater De Hon, z.g. Daarna gaf Z. Exc. aan allen den Pauselijken Zegen. Het enthousiasme bij de jongere studen ten bereikte zijn hoogtepunt, toen Z. Exc. hun mededeelde, dat zij te zijner eere eel extra-dag verlof zouden krijgen. Daarna voerde Pater Provinciaal het woord, waarin hij Z. Exc. hartelijk dankte voor de groote sympathie, jegens de con- gresatie aan den dag gelegd. Tegen vier uur van den feestdag werd des avonds in de kapel van het Juvenaat nog een plechtig Lof gehouden. PATER HENRI RAYMAKERS. Het testament van een missionaris. Op 12 April j.l. stierf plotseling te Nijme gen de in heel ons land bekende oud-mis sionaris van Mongolië en de Philippijnen, de zeereerw. pater Henri Raymahers. In zijn nagelaten papieren vond men volgens de „Geld" het hier volgend geestelijk tes tament. „Dominus vobiscum. De Heer zij met u allen. Glorie zij den Vader, den Zoon en den H. Geest. Gelijk het was in. den beginne, nu en altijd in de eeuwen der eeuwen. Amen. Ik hoop te sterven in trouwste liefde en diepste gehechtheid^ aan de Katholieke, Apostolieke Kerk, in het gezelschap van Jezus, Maria en Jozef, in de liefdestralen van het Allerheiligst Hart van Jesus en in de moederlijke zorgen van het Onbevlekt Hart van Maria. Ik dank God voor de ontelbare weldaden mij in mijn leven geschonken. Hem zij eeuwi gen dank\ eer en glorie. Voor mijt brave ouders. God vergelde hen. Voor mijn goede broeders en zusters. God vergelde hen en hunne kinderen. Deze is geen dag van treure. Zoo christe lijk, edelmoedig en blij hebt gij meer dan eens deelgenomen aan mijn vertrek naar den vreemde, thans is mijn vertrek naar ons Vaderhuis, waar ik verwacht wordt en waar wij u verwachten. Dank, dank voor mijn Priesterlijke-Re- ligieuze-Apostolische roeping. Dank aan het Onbevlekt Hart van Maria, dat mij heeft opgenomen. Dank aan al mijn leermeesters. God ver gelde hen. Dank aan onze dierbare Congregatie. God vergelde haar. Dank aan al mijn Oversten. God vergelde hen. Dank aan al mijn mede-broeders. God vergelde hen. Dank vooral aan hen, met wie ik meer bijzon der geleefd heb, de paters en broeders van Oost-Mongolië, van Sparrendaal, van de Philippijnen. God vergelde hen en zegene onze goede Chineezen, onze goede Flipino's en onze geliefde Igorotten. Dank aan de Religieuzen van „Regina Coeli". God vergelde haar. Dank aan al mijn weldoeners en vrien den. God vergelde hen. Missionaris zijnWelk genadeWelk ge luk! Mogen vele jongelingen deze genade er langen. Met de grootste dankbaarheid en diepste nederigheid jegens God betuig ik dat ik een overgelukkig priester-religieus en missiona ris gweest ben. Sint laudes Domino". NOORDWIJK. GOUDEN PRIESTERFEEST PASTOOR A. F. WIJTVLIET. Deze parochie heeft het voorrecht een gouden Priester-Jubilaris in haar midden te bezitten. De alhier in het St. Jeroensge- sticht vertoevende Zeereerw. heer A. F. Wijtvliet, zal Vrijdag 15 Juni a.s. het heuge lijke feit herdenken), waarop Zijneerw. vóór 50 jaren de H. Priesterwijding ontving. De Jubilaris werd geboren 16 Maart 1854 te Klundert en stamt uit een godvruchtig huishouden, waaruit niet minder dan vijf priesters zijn voorgekomen, waarvan nu twee overleden zijn en wel een als kapelaan te Etten en een als Rector te Halsteren, terwijl er nog drie in leven zijn en wel dén thans rustend pastoor van Aardenburg, de eveneens rustend Pastoor van Ossendrecht en de Jubilaris, die thans alhier vertoeft en de rectorale werkzaamheden van het St. Jeroensgesticht waarneemt. Na zijn H. Priesterwijding in 1878 werd Pastoor Wijtvliet kapelaan te Antwer pen, vanwege het groote priestergebrek des tijds in België, alwaar hij bijna 3 jaren ver bleef. Hierna was Zijneerw. 17 jaren kape laan in de St. Antoniuskerk te Breda, waarbij hij tevens 10 jaren de moeilijke taak als directeur van de Militaire Vereeniging heeft vervuld. Hierop is Zijneerw. benoemd tot Pastoor te Rucphen, alwaar hij 12 jaren zijn heilig ambt uitoefende, waarna hij zich als rustend pastoor in Noordwijk vestigde en zijn intrek in het St. Jeroensgesticht Dat deze dag voor Roomsch Noordwijk niet onopgemerkt mag voorbijgaan is alles zins begrijpelijk en allen zullen zeker dien dag, den aan God gewijden Jubilaris willen huldigen en eeren, waarvoor reeds een Co mité is gevormd, bestaande uit de heeren: W. de Ruijten. Voorzitter; L. Kaptein, P. J. de Groot en J. C. v. d. Meer. De gouden Ju bilaris zal Donderdag 14 Juni 'a namiddag# te 5 uur met rijtuigen worden afgehaald vanaf het station Noordwijkerhout en naar het feestelijk versierde gesticht worden ge bracht, waar de Voorzitter van het Comité de heer W. do Ruyter, den Eerw. Jubilaris zal toespreken. Te 5.30 uur zal pastoor Wijt vliet in de kapel van het gesticht een plech tig Lof opdragen. Vrijdag te 9 uur zal de Jubilaris de plechtige H. Mis eveneens in de kapel opdragen en zal er van 1112 uur receptie zijn voor de inwoners van het ge sticht, terwijl van 12—12.30 de parochianen en verdere belangstellenden in de gelegen heid zullen zijn den Eerw. Jubilaris geluk te wenschen. Het verdere van dezen dag zal in intiemen kring feestelijk worden doorgebracht. Wij vertrouwen, dat geheel Roomsch Noordwijk deze dagen met den Jubilaris zal meevieren en allerwege door vlaggen- tooi van een blij meeleven zal getuigen. Trekhondenkeuring. Door het Gemeen tebestuur alhier werd een keuring van trek honden gehouden. In totaal werden er ter keuring aangeboden 51 honden, waarvan er 13 werden afgekeurd. HILLEGOM. Dr. Schaepman-fonds. Alhier is een co mité voor het Dr. Schaepman-fonds opge richt, bestaande uit een dertigtal personen. Wij hopen, dat in het belang van het mooie doel, het comité succes moge hebben. Geboren: z. van J. J. Lagendijk Boll d. van A. PhilippiHoogkamer z. van C. van DuivenbodeSmit d. van M. van DrunenMulder z. van A. M. van de HeisteegSalman d. van G. Schone- veldVedder z. van G. S. Sistermans— Zandbergen. Ondertrouwd: W-. Veneman en J. van der Voet. Getrouwd: A. Seijsener en C. Zand vliet. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Vergadering van Vrijdag 8 Juni 1927 des namiddags te 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de ver gadering met gebed. De notulen der vorige zitting worden voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Ingekomen i3 een verzoek van J. de Winter om een huis beschikbaar te stel len, waarin zijn invalide zoons een bedrijf kunnen uitoefenen. Op voorstel van B en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Aan enkele aanmerkingen door Ged. Staten gemaakt op de nieuwe legesveror dening wordt tegemoet gekomen. Met het eigen Pensioenfonds voor Euro- peesche Burgerlijke Ambtenaren in Ne- derlandsch-Indië te 's-Hage, wordt een leening aangegaan van 52.000.— tegen een rente van 4 1/2 pet. een een koers van 99. De voorz. merkt op dat van deze 52.000 een bedrag van 21.000 dient voor conversie van eene 6 pet. leening. De ove rige 31.000 dienen voor reconstructie van de Dorpstraat, voor schoolmeubelen in de St. Josephschool en in de Zilk en enkele andere kleinere buitengewone uitgaven. De heer L. M. vun Noort vraagt of er nog onkosten op deze leening komen. De voorz. zogt, dat er niets geen onkosten op de leening vallen. De plaatsing geschiedt bij gewone onderhandsche overeenkomst en provisie wordt niet gevorderd. Op het verzoek van het bestuur der R. K. Parochiale school te Zilk om leermid delen beschikbaar te stellen voor een be drag van 973.75 wordt gunstig beslist. Tot 2e ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Warmerdam, wordt benoemd de heer E. Oostdam H.zn. Daarda wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan in geheime zit ting. Geboren: Hubertha Johanna d. v. A. Duivenvoorden en H. Schrama. Hen drika Margarctha Helena d. v. J. H. H. ter Veen en H. H. Steenvoorden. Joan nes Albertus Petrus z. v. A. H. Warmer dam en A. G. Waaijer. Ondertrouwd: Cornelis Gerardus Hulsebosch 26 j. en Geetruida Johanna Beelen 25 j. Gehuwd: Theodorus den Elzen 33 j. en Duwertje Spigt 21 j. Overleden: Willem Rogaar 78 j. z. vaste woonplaats. Theodorus Nicolaas de Jong 12 dagen. Quirinus van der Peijl 92 j. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 12 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 3.004.00 Knipcursus door mevr. do Leeuw van Rees. 6.007.15 Dinermuzick door het Trio Rentmeester. 7.15—7.45 Duitsche Olympiadeles. 8.009.15 Kerkconcert. Riek Broekman: alt. en Ferd. Kloek: orgel. 9.1511.00 Populair concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Huizen, 340,9 M. (N a 6 u u r 1870 M.) (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 12.30 Tijdsopgave. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 6.007.00 Dinermuziek. 7.308.00 Cursus Latijn door Leo Speet. 8.00 Opera-concertavond m. m. v. het Orkest en als solisten mevr. M. Bouwmees ter: sopraan, Jules Moes: tenor. Joh. Ise- ko: bas en aan den vleugel F. BosharL Spreekster: Mej. A. A. M. Hutten, secre taresse v. d. Centrale Commissie voor de Vrouwen-organisatie in de Katholieke ar beidersbeweging. Onderwerp: „De taak der Katholieke vrouw als huismoeder en of Werkneemster". Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.201.20 Onthulling van het Welsh* oorlogsgedenkteeken door den Pnns van Wales. (Aanwezig zijn o.m. Lloyd George en vele bisschoppen). 12.20 Lunchconcert (sopraan, bariton, piano). 1.202.20 Het G. Boulanger-orkest. 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40 Fransche les. 4.10 Muziek. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Causerie: Good and bad buildings. 4.50 Orkestconccrfc. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing: Australië. 7.35 Bach sonate s voor fluit en piano. 7.45 Lezing: Engines for road and the air. 8.05 Vaudeville. Dans-orkest en variëté- artisten. 9.20 Nieuwber. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsber. 10.00 P. Cochrane: viool. Myra NessJ piano. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.00 Gramofoonmuziek. 12.502.10 OrkestconcerL 4.055.05 Orkestconcert. 9.0511.20 Galaconcert. Koor en soli van het Conservatorium Parijs. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 4.205.00 Pechvogel und Glückskind'j sprookje. 6.207.15 Orkestconcert, j, 8.35 Dansmuziek. 9.2011.00 „Wettlauf", hoorspel van B, Leonhard en G. Kneip. Z e e s e n, 1250 M. 12.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.208.05 Lezingen. 8.20 Concert door de Berliner Lehrer* Gesangver. Vocaal concert. Hamburg, 395 M. 4.35 Vocaal concert. 6.20 Walsconcert voor orkest. 8.20 Klassiek concert Joh. Schuier en Georg Meyer. Daarna dansmuziek en ca^ baret to 11.20. i Brussel, 599 M. w.' 5.206.20 Orgelconcert. Daarna orkest concert. 6.50 Trioconcert tot 7.50. 8.2010.35 Concert in den dierentuin t« Antwerpen. FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door Headon Hill. 23) En niemand zou er in slagen om zijn Bpoor terug te vinden. Het plan zat prasf#- tig in elkaar! Wolken kwamen in het Westen opzetten en verhaastten het vallen van de duister nis. Gaan we over den pier loopen of in een van de trollies? vroeg Hector, schijn baar argeloos, zoo goed mogelijk zijn in tense spanning verbergend. De trollies zijn niet al te schoon, ik loop meestal, was het antwoord. De Meermin lag aan den pier en de loopbrug werd neergelaten. Het was nu pikdonker, zelfs de rots was nauwelijks zichtbaar vanaf het dek van het jacht, maar de gelige schijn van een lantaarn was zichtbaar in de rolsopening. Nu Yeldham, voorzichtig, volg mij maar, zei de Graaf. Het is vloed en een misstap beteekent kopje onder. Ofschoon bet misschien minder erg zou zijn dan een Val op de rotsen. Hector dankte den hemel dat het vloed was. Voorzichtig daalde hij af langs de loopplank zonder leuning, achter den Graaf. Hij merkte dat kapitein Bannister achter hem liep. Op den pier stond een rij trollies, zoodat. ze achter elkaar moesten loopen, maar toen ze de trollies voorbij waren, bleef de kapitein achter üector loopen. Om mij den weg af te snijden, als ik het jacht mocht verkiezen boven de groe ven, dacht Hector, terwijl hij trachtte in de dikke duisternis iets te onderscheiden. Eindelijk gelukte het hem een groep van drie mannen te ontdekken, die aan het einde van den pier stonden. Zonder twijfel om, zoo noodig de behulpzame hand te bieden. Hij keek neer op het donkere, ldotsende water. Op dit punt was nog water genoeg maar een paar pas verder, zou het te ondiep zijn om te kunnen dui ken. Het was nu tijd om te handelen en hij waagde den sprong. Na enkele se conden keek hij omhoog en zag de vage omtrekken van twee gestalten op den pier 't Spijt me U te moeten verlaten, Lord Purbeck, riep hij, maar ik geef de voor keur aan dezen weg. Dank voor den pret- tigen tocht. De graaf en zijn kapitein fluisterden. Hector zwom naar land en uitstekend zwemmer als hij was bereikte hij spoe dig de kust. De plaats welke hij voor zijn landing had uitgekozen was het punt, waar de vallei-weg op het strand uitkwam; een punt zoo dicht mogelijk bij Martha Cal- lowa's huisje. Hij stak het smalle stukje strand over en rende de vallei in. Vijftig meter ongeveer van het tuinhekje af, hoorde hij het geluid van een geweerschot en een kogel suisde langs zijn hoofd. Hij was niet getroffen en een oogenblik later drukte zijn knie op de borst van den man die geschoten had uit de hooge varens aan den kant van den weg. Om Godswil worg me niet, hijgde de man, Lady Madge zei dat U neerge schoten moest worden, daarom probeerde ik het te doen. HOOFDSTUK XV. „Ik ben geen moordenares". Hector liet den man opstaan zonder hem los te laten. De onverwachte bekentenis had hem getroffen alsof hij door een kogel gewond was. Een oogenblik maakte deze ontstellende mededeeling het hem onmo gelijk zijn volle kracht to gebruiken. Het eerste dat door zijn gedachte flitste was, dat deze poging tot moord onbekend moest blijven, terwille van het meisje, dat on mogelijk de draagwijdte van datgene waar toe zij den man had aangezet, begrepen kon hebben. Er bestond natuurlijk een moge lijkheid, dat de kerel loog, maar dafc zou hem niet weerhouden de beschuldiging vol te houden als hij aan de justitie werd overgeleverd. Je houdt vol, dat Lady Madge St. Alhelm je gezegd heeft op mij te schieten? vroeg Hector. Dat zweer ik voor den rechter als het moet. Hector bukte zich en met zijn vrije hand pakte hij het geweer op dat aan de hand van den man ontvallen was: Hij opende den grendel, haalde er een ongebruikte patroon uit, gooide toen het wapen weg en doorzocht de zakken van den man. Toen liet hij hem los. Ik zou je aanraden te maken dafc je weg komt, voor ik van gedachten veran der, zei hij streng. Als de politie dit ge waar wordt is het alleen je eigen schuld. Je houdt je mond, versta je? Geeft u me dan niet aan? stamelde een stem uit het duister. Neen, maar als je zooiets weer pro beert, draai ik je den nek om- Toen de gedaante in het duister ver dwenen was, vervolgde Hector zijn weg. Pas, toen hij het tuinhekje bereikte, bedacht hij dat hij niet eens den naam had gevraagd van zijn aanrander, wat ongetwijfeld verstandiger zou zijn geweest eensdeels als voorzorg tegen een volgenden aanval, anderdeels als bewijsmateriaal voor het geval dafc hij zou besluiten Lady Madge ter verantwoording te roepen. Op het geluid van voetstappen in de gang, kwam Martha uit de keuken aan rennen, bleek en beschreid. O meneer Hector, riep ze, ik dacht dafc Bessie teruggekomen was? Neen ik bon het, zei hij opgewekt. Toen, het verdriet op het gezicht van Mar tha opmerkend, zei hij: Er is toch niets met Bessie? Martha legde haar vinger op haar lip pen en maakte 'n veelbeteekcnende bewe ging naar de gesloten deur van Mapleton's kamer. Hector volgde haar naar zijn eigen eigen kamer en daar stortte de arme vrouw haar hart uit. In verwarde zinnen vertelde ze hem van de vermiste kleedingstukken, die wezen op een vrijwillige vlucht en ook van de onbe wezen vermoedens die Budge koesterd.- tegen Mapleton. Wat er met het arme kind gebeurd is, weet God alleen, maar het is dwaasheid van Budge om hem daarvan te verdenken, Bnikte Martha. Waarom? vroeg Hector, die er zijn eigen opinie over den heer Mapleton op na hield. Ze kan toch niet wegloopcn met iemand, die hier al dien tijd is geweest? Hij is beide dagen bijna niet weg geweest, nooit langer dan een half uur achter elkaar. Een man die een meisje verletd heeft om met hem weg te loopen, kan toch niet op twee plaatsen tegelijk zijn? Het was onmogelijk hier iets tegen in te brengen. Wat denk jezelf dan, Martha? vroeg Hector. Ik weet niet wat ik er van moet denken, was het antwoord, vergezeld van een vloed van tranen en onsamenhangen de woorden welke Hector alleen kon stui ten door te zeggen dafc hij doornat was, daar hij van het jacht van Lord Purbeck was gevallen, toen ze landden. In haar angst dafc hij ziek zou worden, liep ze weg ora warme kruiken voor hem tc maken en ze stond er op dat hij dadelijk naar bed zou gaan. Hij voelde ook dafc hij niet in staat zou zijn, de zaak verder uit te den ken, voor hij eens flink gerust had. 's Morgens bij het ontbijt was Martha iets kalmer, ofschoon ze nog niets had gehoord over Bessie. Hector ondervroeg haar en beloofde haar alles te doen wat hij kon om het geheim op te lossen. Hij stemde toe dafc het feit, dat zij haar beste kleeren had meegenomen, erop wees, dat zij vrijwillig gegaan was en dat het daar om misschien raadzamer was nog niet de politie er in te mengen. (Wordt yervolg

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5