BUITENLAND. BINNENLAND. Ned. Oost-lndië. Ned. West-lndië, Rechtzaken. SPORT. 19e Jaargang. MAANDAG 11 JUNI 1928 No. 5895 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij ome Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 CL per kwartaal, bij voor- pitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cl, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cl Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gow'one advertentlén 3P cent per regO*, Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 3 dnbbele van het tarief berekend. a Kleine edvertentlên, ran ten hoogste 80 woorden, waanii betrekkingen «urden aangeboden of gevraagd, haar en ver» huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSRAAD. Het HongaarschRoemeensch geschil. E'en weinig bevredigende oplossing. De volkenbondsraad heeft Vrijdag de traditioneele driemaandelijksche discussie over het Hongaarsch-Roemeensche agra rische geschil weder gehouden. Ditmaal heeft de volkenbondsraad echter voorloo- pig afscheid genomen van deze aangelegen heid met de hoop het geval niet weer te be hoeven te behandelen. Bij menigeen be staat echter twijfel of deze wel verwezen lijkt zal worden. De wijze, waarop de raad afscheid van het geval genomen lieefb, is heel weinig be vredigend. Men moet helaas vaststellen, dat deze geheele vijftigste raadszitting heel wei nig geschikt is voor een jubileumzitting, want heel wat besluiten laten veel te wen- schen over. Titulescoe bevestigde, dat Roemenië de aanbeveling van den raad van de Maart-zit- ,ing niet aanvaarden wil, om het gemengde "arbitragehof van Parijs weer in werking te doen treden onder de toevoeging van twee neutrale rechters. Deze weigering van Titulescoe gaf Cham berlain aanleiding om een hopelooze slappe motie voor te stellen, waarbij de volken bondsraad niet anders doen zal dan zijn leedwezen uitspreken over de mislukking zijner bemiddelingspogingen en den wensch uit te spreken, dat Roemenië en Hongarije door rechtstreeksche onderhandelingen en wederzijdsche concessies het geschil einde lijk tot. oplossing zouden brengen. Titulescoe aanvaardde terstond deze nietszeggende resolutie doch Apponyi was het niet ermede eens. Hij merkte op dat het wel heel naief van den*raad zou zijn te ge- looven, dat de partijen door rechtstreeksche 'onderhandelingen succes zouden kunnen hebben, nadat alle besprekingen onder vol- kenbonds bemiddeling waren mislukt. Apponyi wees ook erop, dat Hongarije uitdrukkelijk verzocht heeft, dat de volken bondsraad overeenkomstig het vredesver drag van Trianon een neutralen rechter be noemt in plaats van den stakenden Roe- meenschen rechter. Het gaat niet aan, zei ie Apponyi, dat de raad dit verlangen van Hongarije eenvoudig naast zich neerleg4". Het zou een slag zijn voor de arbitrage-ge dachte als de volkenbondsraad er in berus ten zou, dat door eigen nalatigheid in de vervulling van een plicht, die hem bij het verdrag van Trianon is opgelegd, het ge mengde hof van Parija, niet verder kan wer ken. Dit pleidooi van den ouden Apponyi, die al zijn geestesfrischheid nog onverzwakt be houden heeft, was geheel vergeefs. Een stemmig aanvaardden alle andere raads leden de slappe Chamberlainsche resolutie. Toen kwam een nieuwe sensatie. Titules coe deed een nieuw compromisvoorstel aan Hongarije, nu eenmaal de aangelegenheid van de agenda van den volkenbondsraad ge schrapt was. Dit nieuwe voorstel komt in het kort hier op neer, dat Chamberlain arbiter zal zijn om een beslissing te nemen, over de Hon- gaarsche eischen en wel op den grondslag van de aanbevelingen van den raad uit de zitting van September. Dit voorstel klonk op het eerste geluid prachtig maar Apponyi doorzag terstond, dat het eigenlijk een val was, waarin de lis tige Titulescoe Hongarije wilde laten loo- pen. Apponyi merkte dadelijk op, dat de aanbevelingen van den raad van September over het algemeen neerkomen op een ver werping van de Hongaarsche rechtsopvat tingen, Daar Chamberlain de groote voor stander van die aanbevelingen geweest was, zou de aanvaarding van het Roemeensche voorstel dus als het. ware er op neerkomen, dat Hongarije bij den duivel te biecht zou gaan. Apponyi kon dus niet anders beloven, dan dat de Hongaarsche regeering het nieuwe voorstel ernstig overwegen zal. Hiermede waren de debatten gesloten en hield alleen de voorzitter van den raad nog een naar Zuid-Amerikaansche wijze lyrisch gestemd slotbetoog, waarin hij jubelend verklaarde, dat thans eindelijk licht aan den horizon verscheen. De voorzitter beging hierbij de domheid nog te verzekem dat thans de kwestie van de Hongaarsche optanten voor den raad be ëindigd was Natuurlijk zal Titulescoe zich in September op deze onvoorzichtige woor den beroepen indien de onderhandelingen tusschen Roemenië en Hongarije wederom mislukt zijn en Apponyi overeenkomstig zijn reeds afgelegde verklaring zijn eisch om de benoeming van een nieuwen arbiter bij den raad zal indienen. Eeen protest van Apponyi. Graaf Apponyi heeft Zaterdag tot den Voorzitter van den raad van den volkenbond een schrijven gricht, waarin hij protesteert tegen de verklaring van den voorzitter van den raad, dat de HongaarschRoemeensche optantenstrijd thans voor den raad afge daan is. Hij doet dit protest, officieel namens de Hongaarsche regeering, die zich nadrukke lijk het recht heeft voorbehouden, om, in dien de onderhandelingen met Roemenië geen resultaat opleveren, terug te komen op haar verzoek aan den raad, om een nieu wen scheidsrechter te benoemen in het ge mengde Roemeensch-Hongaarsche gerechts hof in plaats van den scheidsrechter, die door de Roemeensche regeering terugge trokken is. De slotvergadering. De Volken bondsraad heeft Zaterdag, na eenig minder belangrijke kwesties te heb ben behandeld, zijn 50ste zitting gesloten. SPANJE. Primo's verloving af. Het Fabra-agentschap meldt, dat Primo de Rivera zijn plan, om met mej. Castella- nos te trouwen opgegeven heeft. Volgens een nader bericht heeft Primo de Rivera zijn verloving verbroken, om dat zijn verloofde zich Maandag j.l. in een lokaal heeft begeven, waar na de beurs nog effecten worden verhandeld en er eenige operaties in aan de beurs genoteer de waarden zou hebben uitgevoerd. HONGARIJE. Politieke moord? Naar de bladen uit Boedapest verne men, is daar Vrijdag het lijk va.i den mili tairen referent Toth gevonden. Het lijk vertoonde een wonde, door een revolver schot toegebracht. Men vermoedt, dat een politieke moord is gepleegd. Een onder zoek wordt ingesteld. CHINA. DE CHINEESCHE WARWINKEL. Een eedbreuk der Zuidelijken. Een weinig hoffelijke ontvangst van het protest. De strijdkrachten van generaal Pao Yoe Lin, welke met toestemming der nationa listische regeering in Peking achter ble ven, om de politie te helpen de orde te bewaren, werden bij Toïng-Tsjau. tot.n zii uit Peking noordwaarts oprukten door Feng Joe Sjang's troepen aangevallen en naar Peking teruggedreven, waar zij werden ontwapend en ge%rangen genomen. Het corps diplomatique kwam tevergeefs tusschen beide bij de plaatselijke autoritei ten en heeft nu krachtig geprotesteerd bij de regeering van Nanking tegen deze eed breuk der zuidelijken. De nieuwe nationa listische minister die verwoed anti-vreem deling. is, ontving het protest echter wei nig hoffelijk. Strijd voor Tientsins poorten verwacht. Volgens berichten uit Tientsin bewegen zich troepen van Feng langs de Paiho-ri- vier naar Tientsin. De stad schijnt in een benarde positie te verkeeren. Voor Tient- sinds poorten zal het vermoedelijk nog tot een botsing tusschen Noordelijke en Zui delijke troepen komen. Japansche torpedojager beschoten. De noordelijken hebben gevuurd op den Japanschen torpedojager „Maki", op tien mijl afstand van Takoe, toen de „Maki"' twee Japansche schepen van Takoe naar Tientsin coiivoyeerde. De torpedojager heeft het vuur der noordelijken beantwoord cn tot zwijgen gebracht. MEXICO. Mexico en het Vaticaan. De Osservatore Romano verklaart in een officieele mededeeling, d«» de geruchten als zou de Paus de Mexicaanschc katholie ke opstandelingen gezegend hebben, en goed gevonden hebben, dat geld voor hen verzameld wordt, geheel ongegrond zijn. De Amerikaansche pers schijnt zich ge haast te hebben om mede te deelen, dat er tusschen het Vaticaan en Mexico over eenstemming bereikt zou zijn. Er is geen enkel accoord bereikt. Er schijnen wel po gingen gedaan te zullen worden om te on derhandelen, maar men weet niet of het Vaticaan en de Mexicaansche geestelijk heid zich daartoe zullen leenen. DE ACTIE BIJ VAN GEND EN LOOS. In beginsel tot staking besloten. In het N.V. Huis te Utrecht werd gis terenmiddag woderom een buitgewone vergadering gehouden van de Nederland- 6clien Roomsch Katholieken Transportar beidersbond en den C'entralen Bond van Transportarbeiders. Doel der vergadering was een verdere bespreking van de be langen van Jt Van-Gend-en-Loospersoneel zulks in verband met de voorgenomen re organisatie van genoemd bedrijf. De vergadering stond onder leiding van den heer Zieverink van den Centralen Bond, terwijl de lieer Lindsen van den katholieken bond een uiteenzetting gaf van den stand der onderhandelingen met de Van-Gend-en-Loos-directie cn de be trokken instanties der Nederlandscke Spoorwegen, waarmee het Van-Gcnd-en- Loos-bedrijf nauw verbonden zal v orden. De heer Lindsen besprak in het bijzon der de pensioeneischen van het personeel Hij wees er op, dat reeds lang door de directie van het oude bedrijf een regeling in uitzicht was gesteld en een grondkapi- taal was toegzegd. Nu gaat de reorgani satie komen, maar de regeling is er nog niet. De Spoorwegen blijken niet bereid te zijn, zonder meer voor het over te ne men personeel pensioen in uitzicht te stel len. Wel zou het bereid zijn, wanneer het oude bedrijf alsnog de toegezegde 130.000 gulden ten berde brengt. Met allen klem zal er daarom bij de directie van 'Van Gend en Loos op aangedrongen moeten worden, dat 't haar eens gedane, toeaeggin gen ook in vervulling doet gaan. Naar aanleiding van deze uiteenzettingen en van de daarop gevolgde gedach- tenwisseling heeft- de druk bezochte ver gadering tenslotte met algemeene stem men volgende resolutie aangenomen: „De vergadering enz. „gehoord de meedeelingen van de be sturen inzake de gevoerde besprekingen met de hoofdinspectie van Van Gend en Loos en de directie der Nederlandsche Spoorwegen, ten aanzien der pensioenre geling; „keurt het optreden der besturen goed en vereenigt zich met het advies om tot scherpe maatregelen over te gaan, indien aan den gosteldon eisch niet in den loop dezer week wordt voldaan; „zij draagt den besturen op, om het stakingsparool uit te vaardigen op het meest geëigende moment en op t a wijze, als naar liet inzicht der leiding net meest doeltreffend moet worden geac! t, en spreekt de verwachting uit, dat hieraan door het personeel als één man üevolg zal worden gegeven". Het onderwijs aan Schipperskinderen. Zaterdag werd te Utrecht in een aldaai gehouden vergadering van vertegenwoor digers van schoolfondsen voor schippers kinderen opgericht de „Federatie van Vereenigingan voor huisvesting van Schippers- en Kramerskinderen. Bij deze federatie zijn alle schoolfondsen in den lande aangesloten. Tot leden van het be stuur werden gekozen mej. Mr. Katz, voor zitster, de heer G. de Jong, Directeur van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart te Amsterdam, secretaris, de heer F. H. van Kempen, secretaris van het Natio naal Comité voor onderwijs aan Schip perskinderen door Christelijke Scholen met Internaat te Hillegersberg, penning meester en Mr. H. Smeenge te Amster dam en D. Rollema te Wildcrvank, leden. De statuten en het huishoudelijk regle ment der Federatie werden goedgekeurd. Het bestuur wordt gemachtigd de Konink lijke goedkeuring aan te vragen. LONGENPEST IN INDIE. Elf gevallen geconstateerd. Aneta seint uit Solo: In de omgeving van Prambanan ziin twee gevallen van longenpest geconstateerd. De patiënten werden in de isolatiebavak ondergebracht. Tn Klaten blijken negen personen met Ion-, genpest besmet te zijn. Een verloren schat? Een boschneger van de Gran Rio, ver uit het zuiden, kwam dezer dagen te Parama ribo met medeneming van zijn brandkast, waarin hij jarenlang zorgvuldig fevi doe soen (vijf duizend) aan zilverbons van 1 had geborgen. „Een duizend" vertegen woordigt bij de Saramaeeaners een waar de van 80, zoodrt zijn rijkdom was 400. Hoe vreemd keek onze vriend op, toen hij hoorde, dat zilverbons van een gulden niet mem- in omloop zijn. Zijn rijkdom is dus nihil, tenzij het gouvernement- kans ziet- hem op de eene of andere manier te helpen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Verkeersdelicten. In de hedenmorgen gehouden zitting van het kantongerecht stond voor den kanton rechter Mr. Ligtenberg, allereerst terecht M. O. te Overschie, die rijdende met zijn vrachtauto op den Haagweg bij het tegenkomen van een andere vrachtauto niet voldoende naar rechts was uitgewe ken, waardoor een aanrijding was veroor zaakt. De chauffeur van d<^ aangereden auto, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat hij verdachte zelf niet had gezien cn dat hij a.leen het nummer van zijn auto had opgenomen. Overigens was de schade aan zijn auto nog al belangrijk. Uit de verklaringen van eenige andere getuigen kwam de schuld van verdachte duidelijk vast te staan. De verdachte herinnerde zich niets van de aanrijding. Aan zijn auto was er niets van te zien. Een getuige h décharge, die in de auto van verdachte had gezeten, had eveneens niets van een aanrijding gemerkt. De ambtenaar van het O. M. achtte de schuld van verdachte bewezen en vroeg 10 of 5 dagen. Veroordeeling conform. P. A. S. te den Haag had met zijn auto een man met een handwagen die bij den overweg aan de Vink voor de spoor- bo'omen stond te wachten aangereden, waardoor deze man door het handvat van de handwagen was lieengedrukt en ernsti ge beenkneuzingen had opgeloopen, zoo dat hij drie weken niet had kunnen wer ken en ook thans nog niet geheel genezen was. De verdachte was niet verschenen. Een tweetal getuigen verklaarden dat de auto veel te snel had gereden en niet op tijd had geremd. De ambtenaar vroeg 10 subs. 5 dagen. Veroordeeling conform. R. K. FEDERATIE. UtrechtHaarlem 4—1. Op het Vitesse-terrein te Arnhem had gisteren een wedstrijd plaats tusschen het Utrechtsch en Haarlemsch elftal, in ver band met de samenstelling van het R. K. Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen R. K. Duitschland, welke samen stelling na dezen wedstrijd plaats vond, doch nog geheim gehouden werd. Over den wedstrijd geeft de „Mndmg." volgend verslag. Evenals in Lisse, toen de wedstrijd tus schen dezelfde twee tegenstanders na 10 min. spelens wegens den regen afgelast moest worden, trof men het ook thans niet met het weer, wat vanzelfsprekend zijn ongunstigen invloed deed gelden op de publieke belangstelling en het spelpeil Niettemin was er nog een bevredigend aantal toeschouwers aanwezig, dat getui ge was van een aantrekkelijken wedstrijd met goede spelmomenten, een partijt»e voetbal dat over 't algemeen van het go- halte was van een middelmatigen le klas- ser, dus bevredigend. Ondanks het feit, dat Utrecht invallers had voor Koopman Bergers en Agter- berg, had Utrecht vrijwel geregeld het beste deel van het spel en toonde zich over bijna alle liniën de meerdere van het Haarlemsche elftal, dat slechts een inval ler had voor Liebrand. Het Utrechtsche elftal speelde uitstekend samen, wist bij tijd en wijle de noodige snelheid en Aus dauer aan den dag te leggen, waarbij en kele uitstekende krachten op den voor grond traden. Hiertegenover stak het optreden van het Haarlemsch elftal erg ongunstig af: dit elftal telde weiuig uitblinkers, terwijl van eenig verband tusschen de linies on derling weinig of geen sprake was. Telkens viel er een groot hiaat tus schen de middenlinie en de voorhoede waar te nemen, zoodat het niet behoefde te verwonderen dat dit aanvalsquintcc slechts zelden een goede aanval wist op te zetten en wanneer het soms zoover kwam, dan was er niemand om de „fi nishing touch" te verrichten. Door de voor hoede der Haarlemmers werd bijna geen enkel goed gericht schct gelost zoodat v. Velsen slechts zelden gelegenheid kreeg om zijn talenten te toonen. Neen, dan kreeg Hoeboer aan de an dere zijde heel wat zwaarder werk te ver richten, daarvoor zorgden Vloedbeld c.s. die de kunst van schieten heel wat beter bleken te verstaan dan hun collega's aan de overzijde. Het Utrechtsche aanvals- quintet speelde werkelijk keurig samen, waarbij de zware doch watervlugge wing- spelers niet verwaarloosd werden in te genstelling met het aanvalsspel der Haar lemmers, die meestal de fout begingen het alleen te willen doen. Dat van de Utrecht sche voorhoede zulk een kracht uitging, komt voor een groot deel op rekening van de Utrechtsche raiddenlinie, die zoo wel haar verdedigende als steunende taak in praktijk bracht. Zonder tekort te wil len doen aan de verdiensten van de beide kanthalfs v. Deun (VDZ) en Hassing (Lim- vio) die beiden ten volle voor hun taak Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het Roemeensch-Hongaarsche geschil In den Volkenbondsraad. De zitting gesloten De „Citta di Milano" blijft in contact met de bemanning van de „Italia". Zij drijven op twee ijsschotsen ten Noorden van Spitsbo gen. Allen zijn in leven. (Luchtvaart en Te legrammen). Ernstig spoorwegongeluk in Beieren met den trein München—Nederland. Er zijn reeds 22 dooden. Geen Nederlanders onder de slachtoffers. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. In beginsel is besloten tot staking bij van Gend en Loos (1ste blad). Echtelijk drama te Hilversum. Een man schiet zijn vrouw dood (Gem. Ber., 2de blad) De eindstrijd van het Olympisch Voetbal- tournooi brengt geen beslissing. Italië op de derde plaats (Sport., 2de blad). Holland wint in de derde ronde om den Davis Cup van Oostenrijk (Sport, 2de blad) Het kampioenschap van Nederland op da Rijswijksche baan (Sport, 2de blad). LEIDEN. Ernstige kloppartij op den Lage Rijndijk (lste blad). OMGEVING. Doodelijk auto-ongeluk te Alphen aan den Rijn (lste blad). berekend bleken, diont vooral geroomd het uitstekend spel van den P.V.C.'er Fijen, die bij den Misiewedstrijd te Nijmegeu reeds als rechtsback opviel, en thans als centerhalf de ster van liet veld was. Hij toonde zich metterdaad do spil van het elftal, een speler die, wanneor hij don bal heeft er steeds iets goeds mede weet te doen, een onvermoeide werker, die zelfs enkele gevaarlijke schoten op Hoeboer's heiligdom loste. In de Utrechtsche ach terhoede trad v. Ililten het meest op den voorgrond, ofschoon v. Wijk (PVC) die Koopman op de rechtsbaekplaats verving, in capaciteiten niet veel voor hem onder deed. Een vergelijking tusschen beide doel- verdedigers valt moeilijk te maken; bei den toonden zich volkomen voor hun taak berekend, al heeft v. Velzen zijn rijzig postuur mede. Naar onze meening heeft deze wed strijd, die door den heer Slee uit Nijme gen uitstekend werd geleid, verschillende goede krachten naar voren gebracht, die hun verkiezing in het R. K. Nederlandsch elftal wettigen. De samenstelling der beide ploegen was als volgt: Utrecht: v. Velzen (EMM)v. Wijk (P CV) cn v. Hilten (HMS); v. Deun (VDZ), Fijen (PVC), Hassing (Limvio); Wanrooij (NEO), de Groot (PVC), Vloedbeld (Alme- lonia), Lcenders (VDZ), Lenshuis (NEO). Haarlem: Hoeboer (De Meer); v. Deur- sen (HBC), v. d. Wardt (VVZ); Verheijen (Wilskracht), v. d. Berg (SJC), v. Bohe- raen (L. en S.); Renckens (RKAV); v. Geysel (De Meer), Kemporman (Gr. W.), v. Rooyen (Lisse) en De Lange (VVZ). DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Teijlingen Junioren I— SJ.C. Junioren I 8-4). Gisteren is het eerste elftal van de Teij lingen junioren er in geslaagd, na een doelpuntenrijkcn wedstrijd tegen de dito S.J.C.-crs het kampioenschap te behalen. En zij hebben dit verdiend, ten eerste door hun enthousiast spel tijdens de gcheelo competitie gegeven, ten tweede door het steeds aanwezig zijn op de wedstrijden. Zij hebben zich daardoor aan elkander ge wend gemaakt, en vormen zoodoende een sluitend geheel, wat heel goed spel ver toond. Ook gistermiddag speelde het ge- heele elftal in kampioensvorm, en men wist het doel der tegenstanders 8 maal te doorboren. De wedstrijd, welke door den heet P. v. Nobelen werd geleid, had het volgende verloop. Precies 2 uur werd afgetrapt en al di rect worden de S.J.C.-ers op eigen helft teruggedreven. Als cr vijf minuten is ge speeld heeft Teijlingen al succes door toe doen van den rechtsbinnen, die uit een voorzet met een goed schot scoort (10). T. blijft in den aanval en forceert eenige corners waarvan uit een dezer weder wordt gedoelpunt (20). Steeds dreigt cr gevaar voor de S.J.C.-veste, maar de aan vallen worden of naast geschoten of door de taaie verdediging weggewerkt. Het duurt niot lang of Iloman vergroot met een mooi schot den voorsprong (30). Even later doet J. v. Reisen goed werk en maakt no. 4. Met dezen stand komt rus ten. Na de hervatting wordt het een spel van kat en muis, en lijkt liet ons, dat de

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1