DE OLYMPISCHE SPELEN LUCHTVAART. ERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 8 JUNI 1928 VOETBAL-TOURNOOf. Uruguay met Argentinië in den eindstrijd. Een magere overwinning tegen Italië. De Italianen spelen een geestdriftig spel en verliezen zeer eervol. Een aantrek kelijke strijd. (Van een specialen verslaggever). UKUGUAY—ITALIË 5-2. Voor den laatsten wedstrijd van de hal ve finale bleek vrij groote belangstelling te bestaan. Geruimen tijd voor den aan vang heerschte er reeds groote drukte in de nabijheid van het Stadion en tegen reven uur waren er zeker wel 14.000 toe schouwers aanwezig. Om even voor zeven komen de Uruguee zen in lichtblauwe shirts en zwarte broek in het veld. Zij maken zoo als gewoon éen eere-saluut voor de eeretribune dan volgen de Italianen, die opmarcheeren naar de Marathontribune, vanwaar een donderend applaus opstijgt. De Italiaan sche aanhang is daar sterk vertegenwoor digd. De Italianen zijn eveneens in blau we shirts gekleed. De kleur is echter iets donkerder en zij dragen witte pantalons. 0 Italië wint den toss en kiest het voor deel van den sterken wind, die diagonaal over het veld staat. 1 De Italianen ondernemen direct een of fensief, dat door de middenlinie der Zuid- Amerikanen wordt gestuit. Scheidsrechter Eijmers (Nederland) kent al direct een free-cick tegen de Urugueezen toe, als Fer nandez met Bernardini overhoop ligt. j Na ongeveer 10 minuten geschiedt het belangrijkste moment van den avond. Ita lië komt in de meerderheid. Er volgen steeds goed opgezette aanvallen der Ita liaansche voorhoede, die goed op dreef is. Als Caligaris op schitterende wijze 'n aan val der Urugueezen afslaat gaat hij alleen langs de lijn en zet de middenlinie aan het werk, deze zet snel door naar voren en de rechtsbuiten Bivolta passeert Arispe. In een deel van een seconde schiet de rechtsbinnen Balonchierri den bal in het het (01).. Een donderend gejuich» stijgt uit de tribunes op bij dit fraaie doelpunt. 1 De Italianen spelen aangemoedigd door dit succes verder en zitten direct weer op de helft der Urugueezen, waar menig ge- vaar ontstaat. De keeper heeft daar volop werk en prachtige schoten van Bivolta en Bernardini gaan juist over. Een zeer ge vaarlijk moment ontstaat als de keeper is uitgeloopen en Balonchieri den bal voor het inschieten heeft. Canavesi weet het le der nog op het nippertje corner te wer ken. 1 De Urugueezen komen daarna geducht opzetten en een van hun aanvallen heeft succes. Cea weet zich na een doelworste- ling vrij te maken en met een kalm schot Combi te passeeren (11). De Italianen zijn geenszins ontmoedigd en onmiddellijk daarop zoeken zij Mazali weer op, die eenige angstige oogenblikken beleeft. De wedstrijd is dan juist twintig minu ten oud. Het keurige werken van de Italiaansche backs valt bij de volgende pogingen der Urugueezen bepaald op. Vooral Bosetta werkt daar subliem. Na 34 minuten breekt Gestido door en er ontstaat een schermutseling voor Com bi's doel. Campolo schiet dan een diago naal schot tegen de rechterpaal, dat den Italiaanschen keeper geen schijD van kans geeft (21). Vijf minuten later krijgt Petrone een Selrde kans en hij maakt er 31 van. Het spel wordt nu wat feller en scheids rechter Eijmers kent nogal wat vrije schop pen toe. Langzamerhand krijgt de betere tech niek der Urugueezen de overhand, doch de tegenstand der Italianen blijft groot. De keeper lijkt wat onsafe en de Uruguee zen schijnen dit ook bespeurd te hebben, want zij beginnen van grootere afstanden te schieten. Italië krijgt achtereen twee hoekschop pen te nemen. Levratto neemt de tweede fraai De bal komt tegen de linkerpaal en springt dan in het veld. Magnozzi schiet hoog over. Toch krijgt Italië nog fraaie kansen, maar het geluk is niet met hen. Een prachtig schot langs den grond van Schiavo wordt door Mazali nog juist cor ner getipt. De hoekschop die hieruit ont staat wordt onschadelijk gemaakt. Italië blijft nog verwoed aanvallen en van een overwicht der Urugueezen is op het oogenblik geen sprake. Met de Italianen in den aanval komt de rust met den stand 31 in het voordeel der Urugueezen. Na de hervatting gaat het spel eenigen tijd gelijk op. Na vijf minuten komt er wat overwicht in de Italiaansche opera ties. Voor doel wordt echter nog getreu zeld. Bernardini lost een prachtig schot, dat juist over gaat. Vele daarop volgende aanvallen van de Italiaansche linkerwenk worden corner gewerkt. De keeper krijgt het hard te verantwoorden, doch hij blijkt over schitterende kwaliteiten te beschik ten. Het spel wordt dan wat forscher en als Caligaris fraai redt krijgt hij een trap tegen de schenen. Het spel wordt eenige oogenblikken gestaakt. Dan hinkt hij weer inee en ruim een kwartier na de hervat ting gaan de Italianen weer ten aanval en dan komt het verdiende tweede doelpunt voor de Italianen. Levratto kopt bij een doelworsteling in de richting van Mazali, die den bal uit de handen in het doel laat Tallen (5—2). Het enthousiasme is geweldig en uit duizenden kelen worden de Italianen aan gemoedigd. Herhaaldelijk 6tormen zij goed combineerend op het Urugueesche doel af. Het is bepaald een schitterende strijd. Andrade is een groote hinderpaal voor het Italiaansche ofensief. 3ij een periode van overwicht der Uru gueezen wordt fanatiek verdedigd door de Italianen, waarbij hun keeper beter werk doet dan voor rust. Prachtige aanvallen der Italianen gaan dan door treuzelen zonder resultaat voor bij, of worden corner gewerkt. Italië heeft thans absoluut de meerder heid en verdient niet te verliezen. Inmiddels verstrijkt de tijd en nog steeds zijn de Italiaansche aanvalen tal rijker. Met verre schoten trachten de Uru gueezen hun voorsprong te vergrooten, maar deze gaan of over of worden wegge werkt. Nog eenige minuten moet er ge speeld worden en nog steeds hebben de Italianen het beste van het spel. Het Uru gueesche doel ontsnapt herhaaldelijk aan doorboring. Toch komt de verdiende gelijkmaker niet tot groote teleurstelling van de duizenden die van dezen aardigsten wedstrijd uit het geheele tóumooi volop, genoten hebben. Einde 32 voor Uruguay. De meening der Italianen. Na afloop van den strijd hebben wij de Italianen even opgezocht, schrijft de „Tel." Aanvoerder Balenchieri was over het spel van zijn elftal zeer tevreden. Het is one helaas niet meegeloopen, zei de cap tain. We hadden dezèn wedstrijd niet be hoeven te verliezen. Was het een faire strijd? Over het geheel genomen: ja! in een geestdriftigen kamp als deze doen zich in de hitte van het spel natuurlijk wel eens kleine ongerechtigheden voor, maar over 't geheel is er van weerskanten correct ge speeld. En voor het geval u het na afloop niet mocht hebben gezien, laat ik u dan zeggen, dat we als vrienden zijn gescheiden, wederzijds bezield met den Olympischen geest. Wij vernamen voorts nog, dat de Ita lianen zich niet speciaal voor het Olympisch voetbaltournooi hadden voorbereid. Tot op het laatste oogenblik was het zelfs nog on zeker geweest, of zij wel zouden deelnemen hetgeen hun prestaties des te fraaier doet uitkomen. En als het u niet te veel moeite is, aldus zeide ons een der Italiaansche bege leiders, vergeet u dan niet in de krant te zetten, dat wij Holland een mooi en gast vrij land vinden. En wat het publiek bij onze wedstrijden betreft: wij hadden het gevoel alsof wij in Italië speelden Nederlandsch-Italiaansche verbroedering. Gisterenavond, na de match Italië Uruguay, ging het Italiaansche elftal, det zich zoo kranig tegen de Zuid-Amerikanen had geweerd, niet bepaald in opgewekte stemming naar zijn hotel, doch een veertig supporters met Italiaansche vlaggetjes in de hand vertrokken zingend van het Sta dion en werden door enkele honderden jeugdige Nederlanders gevolgd. Gezamen lijk trokken de Italianen en onze landge- nooten zingend naar de stad. Het ging door het Vondelpark, over het Leidsche- plein, waar van het Trianon-terras de. Ita lianen werden toegejuicht, een vriendelijk heid, die zij beantwoordden met een „vive la Hollande". De stoet nam in de stad in lengte toe. Van het L^idscheplein ging het door de Leidschestraat en langs den Singel naar het Bembrandtplein, waar, voor hotel Schiller, werd halt gehouden. Daar logee- ren de Italiaansche voetballers. Op het ge roep van „leve Italië, leve Italië", kwamen zij op het balcon en werden geweldig be jubeld. Een hunner sprak de menigte toe en verzocht zijn landgenooten een driewerf hoera uit te brengen op het gastvrije Hol land. Nadat hieraan geestdriftig was voldaan en de menigte ook een „leve Italië" had geroepen, was deze spontaan opgekomen manifestatie beëindigd. Het Duitsche elftal. Het Duitsche elftal, zonder Kalb en B. Hoffmann, heeft op de terugreis een wed strijd tegen het West-Duitsche elftal ge speeld. Er waren in het Stadion te Keulen ruim 25.000 toeschouwers om dezen wed strijd te zien. De West-Duitschers waren een stuk sterker, ze wonnen met 52, De uitgesloten spelers. De commissie-Lotsy heeft thans een be slissing genomen omtrent de bij den wed strijd DuitschlandUruguay uitgesloten drie spelers. De commissie heeft gemeend geen ver dere straf uit te moeten spreken, doch dat over te moeten laten aan de betrokken bonden. In verband daarmede had Uru guay besloten, Nazazzi niet te laten mee spelen in den wedstrijd tegen Italië. In een verklaring, door den Duitschen Votetbalbond (D. F. B.) gepubliceerd naar aanleiding van de voorvallen tijdens den wedstrijd DuitschlandUruguay, waarbij twee Duitsche spelers, Kalb en B. Hoff mann, door den scheidsrechter uit het veld werden gestuurd, erkent de D. F. B. de juistheid van dezen maatregel, daar beide spelers zich aan vergrijpen tegen de spelregels hebben schuldig gemaakt. De D. F. B. heeft beide spelers gediskwalifi ceerd en hun het medespelen in Duitsche elftallen in landenwedstrijden voor gerui men tijd ontzegd. Het Hollandsche elftal In het Troosttournooi. Naar wij vernemen zal het Nederland- sche elftal, dat hedenavond tegen Chili zal spelen in de finale van het troosttour nooi, naar men weet, vindt deze wed strijd plaats op het Spartaterrein te Bot terdam in dezelfde samenstelling uit komen als j.l. Dinsdagavond tegen België. De draadlooze uitzendingen. De uitzending van den wedstrijd Neder landChili vangt hedenavond aan te 7.35 uur. Zaterdagmiddag te 4.30 uur tot het einde van den wedstrijd zal worden uitgezonden het verslag van den wedstrijd tusschen Italië en Egypte. De finale, welke Zondagmiddag te vier uur aanvangt, zal worden uitgezonden gedurende het geheele verloop van den wedstrijd, te beginnen vier uur. De belangstelling voor den eindstrijd. De Sportredacteur van de „N. B. Ot." Bohrijft uit Amsterdam: De razernij is nog niet ten eindeze zal blijven tot den laatsten trap van het voet baltournooi. Vanochtend waren we even op het plaatskaartenbureau in het oude gebouw van de Handelmaatschappij in de Spiegelstraat. „Men" heeft daar geen toegang, althans niet om kaarten te koopen; maar tooh stond het er in de gang en op de trappen vol met liefhebbers, die op de een of an dere handige wijze door de verschansing van suppoosten waren geglipt. We liepen langs de wachtenden heen, door de antichambre naar de kamer van de distributie, waar de heeren Warner en Verwoerd de leiding hebben. De laatste zat er met den heer Karei Lotsy, die welwillend zat te helpen, en eenig personeel. We moesten kort zijn*' Hoeveel aanvragen? Thans 150.000behalve dan die twee nog onopengemaakte posten en de heer Verwoerd wees op twee luiermanden vol brieven. Drie juffrouwen sturen geld terug. Geld terug? Ja, de menschen sturen maar geld. Het zij per postwissel, hetzij in brieven. Soms tot bedragen van vijfhonderd gulden tee. Zouden ze net zoo vlot jegens den Fis cus zijn? De onmogelijkste smeekbrieven en smeektelegrammen krijgen we b.v. Mijn oude moeder van 72 jaar wil voor haar dood, toch nog Uruguay zien spelen; stel haar niet te leur en stuur twee mara thon-tribune N. N. te Spijkenisse. We krijgen ock brieven met portret; hier ligt een stapeltje. En waarlijk, allergenoeglijkste kiekjes, alsof het een inzending gold voor een schoonheidswedstrijd van een of ander weekblad. En dan, alles wat autoriteit heeft of denkt te hebben, vraagt privileges: een schoolhoofd in Brabant wil komen met 50 kindereneen politie-inspecteur in een klein stadje in Zuid-Holland seint: „reken voor mij op zes eeretribunes, kom ze Za terdag persoonlijk halen. Men moet schiften vóór men kan toe wijzen om de kaarten, zoo mogelijk, uit de handen van opkoopers te houden. Daarom helpt men de „vertrouwde adressen" eerst. Dit is geheel in de lijn van don N. V. B., die bij zijn distributie voor Nederland België precies op dezelfde wijze te werk gaat en zoo maar niet aan vreemden stuurt. Toen zijn we weggegaaner kwam een Pool binnen die uit Warschau kwam, uit sluitend voor UruguayArgentinië. We hebben hem met den heer VerwoerI alleen gelaten. Kaatsdemonstratie. Zondag 10 Juni a.s. wordt van half drie tot half vier op het cricketveld naast het Olympisch Stadion een demonstratie-wed strijd kaatsen gehouden, tusschen een Friesche en een Hollandsche partuur. Toe gangskaarten voor deze demonstratie zijn op den wedstrijddag zelf vanaf 12 uur ver krijgbaar d 0.50 aan de loketten van heb Olympisch Stadion. Houders van kaarten, voor de voetbal-finale, die om 4 uur aan vangt, hebben vrijen toegang. Yoor den voetbalwedstrijd zijn geen kaarten meer verkrijgbaar. HET ZWEMTOURNOOI. Kahanamoku komt niet. Uit Los Angeles wordt aan de „Tel." ge meld: De beroemde zwemkampioen Mar- madukc Kahanamoku, die tijdens de Olym pische Spelen te Stockholm (1912) met een wereldrecordverbetering op de, 100 M. vrije slag debuteerde en vervolgens successen to Antwerpen (1920) en te Parijs (1924) be haalde, zal ditmaal niet aan het Olym pisch Zwemfeest te Amsterdam deelne men. VOETBAL. NederlandEgypte. Naar de „N. B. Crt." verneemt zal Dins dagavond a.s op het terrein van Sparta te Botterdam een wedstrijd Nederland— Egypte worden gespeeld, uitgaande van den N. V. B. LAWNTENNIS. Internationale kampioenschappen. Op de M. E. T. S.-banen te Schevenin- gen zijn gisteren de internationale kam pioenschappen begonnen. De uitslagen van dezen dag zijn? Ie ronde: Jhr. van Lennep (Nederl.) si. A. Iweins (Belg) 60 63 61; Morea (Arg.) sl. Imhoff (Nederl.) 61 61 61; Matejka (Oost) sl. Olliff (Eng.) 62 63 6—3; Cattaruzza (Arg.) sl. J. Kan (Ned.) 62 62 60; Boyd (Arg.) sl. Jhr. v. Bent- hem v. d. Berg (Nederl. 60 62 60; Lacroix (Belg) sl. Balli (Eng.) 86 5—7 75 63 60; L. Eikendal (Nederl.) w.o._ Siedhof (Duitschl.) w.o.; Daneo (Griekenl.) w.o.; Du Plain (Frankr.); C. Torrelroi w.o.; H. Timmer (Nederl.) w.o.; Zerlendi (Grie kenl.) sl. Hagen (Noorw.) 6—2 4—6 6—J3 62; Aron (Frankr.) w.o.; Leisner (Noorw.) sl. Adam (Nederl.) 62 68 86; Bobson (Arg.) sl. Noë (Nederl.) 6—2 6—2 6—2; Feith (Nederl.) bL de Borman (België) 4—6 63 7—5 36 64; H. Lester (Eng.) sl. mr. J. Kreemer (Nederl.) 46 64 63 15—13. Dames Enkelspel :1e rondeMiss Bidley (Eng.)) sl. mevr. Steenhuis (Nederl.) 6—2 6—2. OM DEN DAVIS-CUP. NederlandOostenrijk. Heden spelen Nederland en Oosten rijk do eerste partijen van den wedstrijd voor de derde ronde. Om drie uur begint Timmer met zijn enkelspel tegen Matejka, die een goeden indruk gemaakt heeft in zijn partij tegen Ollif, terwijl daarna de partij ArtensDie- mer Kool wordt gespeeld. Ook in het dubbelspel zullen dezelfde spelers tegenover elkaar komen, aange zien de Oostenrijksche dubbelspeler Salm niet aanwezig iB. Er is lang geaarzeld of Diemer Kool wel Bpelen zou, in verband met de verstuiking van den enkel, onlangs in den wedstrijd te gen Hongarije bekomen, waardoor hij min der snel is dan gewoonlijk, doch de aan voerder, de heer Broese van Groenou heteft na overleg met de spelers en met leden van de keuze-commissie, ook met den heer Dutilh, besloten Kool te laten spelen. ZWEMMEN. LEIDSCHE ZWEMCLTJB. Wat komen gaat Nog is het zomerweer verre, al schrijven we al Juni, maar niettemin mogen de zwem vereenigingen toch niet werkeloos toezien ,en zorgen, dat er leven is, wanneer het wa ter tot zwemmen noopt. Ook de Leidsche Zwemclub heeft haar programma voor het a.s. seizoen reeds op gemaakt en in korte trekken hebben we hierover reeds een en ander medegedeeld na de gehouden jaarvergadering. Het voornaamste is wel, dat de L. Z. C. dit jaar geen nationale wedstrijden zal houden eensdeels om te bezuinigen, ander deels, omdat het seizoen toch wel gevuld kan worden. In een kort overzicht willen we het pro gramma hier even memoreeren. De Kaagdag. Het vorig jaar werd een plan gemaakt tot het houden van een zwemdag op do Kaag en dat plan was reeds zoover ge vorderd, dat een datum werd vastgesteld. Door onvoorziene omstandigheden ging deze Kaagdag echter niet door en van uitstel kwam afstel. Nu echter staat de Kaagdag als eerste punt op het programma en indien net weer wil meewerken, zal de 17de Juni een goe de dag voor de L. Z. C. (l$pnnen worden. Bij de wedstrijden op den Kaagdag zul len de vereenigingen Z. I. A. N., N. V. G. B. en Zignea (dames) haar medewerking verleenen. Het programma is als volgt samenge steld: Waterpolo heeren Z. I. A. N., H. V. G. B. en L. Z. C.; waterpolo dames Zig nea, L. Z. C., estafette heeren 5 X 50 M. vrije slag; estafette dames 5 X 25 M. vrije slag; 50 M. rugslag dames; idem heeren, 100 M. schoolslag heeren, 50 M. schoolslag dames; 100 M. vrije slag heeren en plank- varen achter motorbooten. Het aantal deelnemers aan dit laatste nummer wordt e. v. bij loting bepaald. In de jury voor deze wedstrijden hebben zitting de heeren J. J. F. la Bivière, J. do la Court en mevr. A. Croesvan Noortt (Leiden), de heeren C. de Haas en H. H. Loeven (Den Haag) en dr. Huizinga en Boeree (Haarlem). Inschrijvingen voor deelname aan de wedstrijden moeten uiterlijk Donderdag tf4 Juni te 6 uur schriftelijk worden ingeleverd bij den secretaris B. Planjer, Mare 31. Leden in het bezit van Zeil-, Motor- of Boeibooten worden verzocht daarmede op het wedstrijdterrein (over de Kaagsocie- teit) aanwezig te zijn. School-, onderlinge- en Invita tiewedstrijden. Op Zaterdag 7 Juli zullen in de inrich ting aan den Hoogen Bijndijk de jaarlijk- sche school- en onderlinge wedstrijden ge houden worden, aangevuld met eenige in vitatie-wedstrijden. De estafette-wedstrijden voor meisjes on jongens der diverse scholen vormen een voornaam deel van het programma. Twee wisselmedailles zijn hiervoor beschikbaar gesteld. Verder zal er een hindernisbaan ge zwommen worden, terwijl de H. Z. en P. C. een polowedstrijd speelt tegen een L. Z. O. combinatie en beide vereenigingen een estafette-wedstrijd zullen houden. De ver- eeniging De Zijl is uitgenoodigd met twee ploegen uit te komen tegen de L. Z. C. voor een nummer touwtrekken. Als nieuw nummer staat op het pro gramma: reddingzwemmen: heeren 40 M. -f- 20 M. met drenkeling, dames 40 M. -j- 10 M. met drenkeling. Dit nummer staat open voor L. Z. C.- en Zijl-leden, deelne- mers(ster) aan de cursussen in het Bed- dingzwemmen en houders van diploma's van den Bond tot Bedden van Drenkelin gen. Voorts zullen verschillende onderlinge nummers verzwommen worden, terwijl er ook een nummer paren-zwemmen in voor bereiding is. Op deze wedstrijden zal bovendien de v. Spall-wisselbeker verzwommen worden in het nummer 100 M. vrije slag om het clubkampioenschap van Leiden. Tot slot zal er een demonstratie schoon- springen zijn. Propagandadag te Hillegom. Te Hillegom is vorig jaar een zwemver- eeniging opgericht. Ter meerdere kennis making met de zwemsport zal nu op 21 Juli aldaar een propaganda-zwemdag ge houden jvorden. Er zal een polowed»trijd gespeeld wor den tusschen een Haarlemsch en een Leidsch zevental, terwijl estafette-ploegen van beide steden elkaar zullen bekampen. Voorts zullen diverse zwemslagen gede monstreerd worden, terwijl er ook een de monstratie schoonspringen zal zijn- Een en ander belooft een genoeglijken zwemsport-middag te Hillegom te gorden. WIELRENNEN. Kampioenschap van Nederland. Prins Hendrik heeft het voorzitterschap aanvaard van het Eere-comité dat gevormd wordt voor het verrijden van het kam pioenschap wielrijden van Nederland, a.s. Zaterdag op de Wiolerbaan te Bijswijk, welke wedstrijd is uitgeschreven door de Nederlandsche Wielren Unie. DE OPSPORING VAN DE ITALIA. De hulpexpedities. Naar Wolff uit Moskou meldt, zijn de vliegers, die de Italia zullen helpen op sporen per watervliegtuig naar Archangel vertrokken. Het vliegtuig zal van Nova Zembla naar ©en bepaald punt op Frans Jozefland vliegen en van daar in een om trek van 150 K.M. straal naar de Italia zoeken. Een ander bericht van andere zijde meldt, dat Rusland de drie ijsbrekers waarvan al eerder sprake was, alle drie naar Frans Jozefland zal zenden en dat elke ijsbreker een watervliegtuig mee aan boord zal nemen. De Braganza en de Hobby melden, dat er zich door den krachtigen wind ten N. van Spitsbergen veel drijfijs ophoopt; iij zetten hun opsporingen voort. Uit Oslo wordt gemeld dat een Zweed- sche expeditie, die onder leiding van kapi tein Thornberg Vrijdag uit Gothenburg naar Spitsbergen zal vertrekken als moe derschip de „Queet" heeft gehuurd, het be kende Zuidpoolschip van Shacklcton, dat zich in het Noorden van Noorwegen be vindt Een Zweedsche machine van heb Fokker-type is per spoor naar Gothenburg verzonden, vanwaar het per boot naar Spitsbergen zal worden geëxpedieerd. Verder wordt gemeld dat Italië een vliegtuig zal zenden om eveneens aan het 'onderzoek deel te nemen. De vlucht Amerika—Australië. Een mild gebaar. Beuter meldt uit Sydney, dat de regee ring van New South-Wales besloten heeft, onmiddellijk een bedrag van 2500 dollar beschikbaar te stellen voor Kingsford Smith cn zijn medovlieger Ulm als bijdra ge in de bestrijding van de kosten voor den vliegtocht over den Stillen Oceaan met de Southern Cross. Een nieuwe vlucht over den Oceaari. Wittebroodsweken tusschen ParijsenNe w-Y o r k. Do Amerikaansche vliegers Kangun, Johnson en Young, die binnenkort den Oceaan zullen oversteken van Parijs naar New-York, werden Woensdag door den voorzitter van den Parijschen gemeente raad ontvangen. Zij brachten hem de groe ten van den burgemeester van New-York over. Kangun zal nog voor de start te Parijs in het huwelijk treden en zijn vrouw op de vlucht over den Oecaan medenemen. Nog geen der Oceaan-vliegers gestart. Allerlei moeilijkheden. Miss Boll en haar metgezellen zijn' na een vlucht van zes uur onverwachts met de „Miss Columbia" naar Curtis Field te ruggekeerd. Naar zij verklaarden, konden zij ten gevolge van den mist den weg naar Old Orchard niet vinden. Uit St. John's op New Foundland wordt gemeld, dat de „Friendship", het vlieg tuig van Stultz en miss Earheart, drie vergeefsche pogingen heeft gedaan om te starten. Het vliegtuig kon niet van den grond komen ten gevolge van het gewicht der medegevoerde hoeveelheid benzine en den te zwakken wind. De vliegers zullen thans wachten totdat de wind zal zijn aangewakkerd. Vliegtuig voor diamant-vervoer. Reuter verneemt, dat weldra een lucht- dienst zal worden ingesteld tusschen Alexandra Bay, waar de diamantvelden; der regeering gelegen zijn, en Kaapstad, voor het vervoer van diamant. Duitschland heeft weer een Zeppelin. Uit Friedrichshafen wordt gemeld: Het nieuwe luchtschip „Graaf Zeppelin" zal binnen ongeveer een maand met de proef vluchten aanvangen. Dit is het-eerste luchtschip, waarover Duitschland na den oorlog vrij kan beschikken. Het luchtschip blijft voorloopig eigendom van de Zeppc- linwerf. Over de definitieve bestemming is nog geen beslissing genomen, daar de desbe treffende onderhandelingen met Spanje en Argentinië en eveneens met de Vereenig- de Staten voor de opening van een lucht- vaartverkeer over den Oceaan nog tot geen resultaat hebben geleid. Welke vluchten het luchtschip zal on dernemen is nog ©venmin bekend, daar de vluchten zeer kostbaar zijn en de finau- cieele positie van de Zeppelin-maatschap pij niet zeer rooskleurig is. Wel heeft de Eckener-Spende een bedrag van 2.6 mil- lioen mark opgeleverd, doch desniettegen staande is er op het oogenblik een tekort van 11/2 milliocn mark.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9