STADSNIEUWS, TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 8 JUNI 1928 BUREAU DER GEMEENTEWERKEN. Reorganisatie. Den 21sten Februari 1927 besloot de Baad, de organisatie van het bureau der Gemeentewerken te wijzigen in dier voege, dat voor een der opzichters voor de be strating zoomede voor den opzichter voor de plantsoenen de rang van hoofdopzich ter in het algemeen bereikbaar werd ge steld. De bedoeling zat hierbij voor, den dienst der bestrating tot een zelfstandige afdeeling te maken, welke rechtsstreeks onder de Directie zou zijn gesteld en voorts een gelijken maatregel met betrek king tot den dienst der plantsoenen te zij- nertijd mogelijk te maken. B. en W. mee- nen, dat thans het oogenblik gekomen is, om deze gedachte ook voor de andere doe len van den onderhoudsdienst door te voe ren, aldus, dat de geheele onderhouds dienst gesplitst wordt in vier afdeelingen, n.l. a) Algemeene Zaken en Gebouwen, b) Bruggen en Waterwerken, c) Bestratingen Wegen en Rioleering en d) Plantsoenen, Beplantingen Landerijen en Sportterrei nen. De chefs der afdeelingen welke den rang van hoofdopzichter of technisch ambtenaar le klasse zullen bekleeden, zullen ieder rechtstreeks staan onder de Directie en benoemd en ontslagen worden door den Raad. Intus8chen komt het B. en W. voor, dat het gewenscht is, ook in de organi satie van andere deelen van den dienst1 der Gemeentewerken eenige wijziging te brengen. De groei toch van die organisa tie heeft in de laatste 20 jaren niet ge noegzaam gelijken tred gehouden met de uitbreiding van de gemeente in gebied en zielenaantal, welke in dat tijdvak heeft plaats gevonden, noch ook met de toene ming, welke in het algemeen de bemoei ingen van de gemeenten ook op het ter- Tein der Gemeentewerken vertoonen. De algemeene inrichting van den dienst, als mede het aantal der daarbij ingedeelde ambtenaren, in het bijzonder in de leiden de functies, zijn, behoudens enkele par- tieele wijzigingen van ondergeschikte be- teekenis, nog altijd, gelijk zij voor 20 ja ren waren. De tegenwoordige organisatie, is dientengevolge allengs enkele gebreken gana vertoonen. Hierbij treden in het bij zonder de volgende punten naar voren. 1. De positie van den Adjunct- Directeur. De bemoeiingen van den Adjunct-Di recteur beperkten zich tot dusverre, be houdens eenigen bijstand van den Direc teur bij het redigeeren van belangrijke raporten van algemeenen aard, of den on derhoudsdienst betreffende, tot den dienst tak „nieuwe werken". Hem was opgedra gen de voorbereiding en de uitvoering van \ftlangrijke nieuwe werken zoowel van waterbouwkundigen aard. Met den onder houdsdienst daarentegen had hij in den regel geen bemoeienis, met als gevolg, d"£*t een te groot deel van de rechtstree'icsche technische leiding van den onderhouds dienst en de taak van het redigeeren der desbetreffende rapporten, met hulp alleen van den hoofdopzichter in algemeenen dienst, kwam te rusten op de schouders van den Directeur. Moest eenerzijds de Directeur hierdoor dagelijks te veel aan dacht wijden aan allerlei technische fi nesses van den dienst, zoodat hem te wei nig tijd overbleef voor het bestudeeren van algemeene technische en organisato rische vraagstukken in grooter verband, het ontwerpen van regelingen en het doen van voorstellen deswege, anderzijds zag de Adjunct-Directeur zich van de dagelijk- sche aanraking met een te groot deel van den technischen dienst verstoken, hetgeen vooral daarom bezwaar meebrengt, om dat de Adjunct-Direcetur tevens plaats vervangend Directeur is en als zoodanig ieder oogenblik den Directeur, ook voor wat de technische leiding van den on derhoudsdienst betreft, moet kunnen ver vangen. Het voornemen van B. en W. is thans, aan deze bezwaren tegemoet te ko men, door den Adjunct-Directeur te stel len aan het hoofd, altijd natuurlijk onder opperleiding van den Directeur, van den geheelen technischen dienst, welke dus zoowel de nieuwe werken als den onder houdsdienst omvat. FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door Headon HilL SI) Groote Goden, dacht hij. Is dit een doorgestoken kaart? Er is niemand ter xereld behalve Lord Purbeck en zijn mannen hier die weten waar ik .ben. Als *e mij laten verdwijnen, zooals ze dat met Cassidy hebben gdaan, zou niemand ooit mijn spoor kunnen vinden. De oude beer zal hier aan boord zijn bemanning ook wel uiterst zorgvuldig gekozen heb ben. Hij stond op en grendelde de deur. Dit de eenige voorzorgsmaatregel die hij bon nemen. Toen hij weer in zijn bod lag, doelde hij zich al reeds weer geneigd om ?ver zijn vrees te lachen en spoedig was hij m een gezonden slaap. HOOFDSTUK XIV. Onraad. Hector haalde zijn horloge van onder j» kussen en zag dat het zes uur was. "ij had vergeten om het gordijn dicht te 'rekken en eer\ bundel zonlicht, die door Je patrijspoort zijn hut binnen stroomde, M hem vroeg wakker gemaakt. Hij deed toü poging om weer in te slapen, maar 2. De positie der afdeelingschef van den onderhoudsdienst. Met den onderhoudsdienst had, gelijk gezegd, de Adjunct-Direcetur tot dusverre geen bemoeienis, terwijl de verschillende deelen van dien dienst, zonder dat deze bepaaldelijk als zelfstandige afdeelingeH georganiseerd waren, tot voor kort alle niet rechtstreeks ressorteerden onder de Directie, doch onder den Hoofdopzichter. Voor wat den onderhoudsdienst betreft had de Directie derhalve alleen met den Hoofdopzichter rechtstreeksche aanraking Hierin is door een raadsbesluit van 21 Fe bruari 1927 ten aanzien van de afdeeling Bestratingen bereids wijziging gebracht, in dien zin, dat aan het hoofd van deze afdeeling en rechtstreeks onder de Direc tie een eigen hoofdopzichter is gesteld. De andere deelen van den onderhouds dienst bleven voorloopig onder den ande ren hoofdopzichter, thans hoofdopzichter in algemeenen dienst genoemd, ressortee ren. De bedoeling is nu, deze ontwikkeling olledig door te voeren en mitsdien vier af deelingen in te stellen: aan het hoofd van elke afdeeling zal als chef de technische ambtenaar worden gesteld, welke tot dus verre de directe leiding van het werk dier afdeeling had, behoudens, dat de hoofd opzichter in algemeenen dienst zal wor den belast met de leiding der afdeeling a: Algemeene Zaken en Gebouwen. In aan sluiting hieraan hebben B. en W. ge meend, den betrokken ambtenaar, den heer J. A. Verhoog, op grond van zijne bijzondere verdiensten jegens de ge meente, aan B. en W. te moeten voordra gen voor de toekenning van een persoon lijke toelage van 400.per jaar. De chefs der afdeelingen zullen, gelijk gezegd, voortaan rechtstreeks staan onder do Directie en wel meer in 't bijzonder onder den Adjunct-Directeur; zij zullen den rang bekleeden van hoofdopzichter, of tech nisch ambtenaar le klasse. 3. De bezetting der leidende func ties bij den diensttak Nieuwe Werken. Bij den diensttak „Nieuwe Werken" waren tot dusverre in leidende functies werkzaam de Adjunct-Directeur en de Bouwkundig Hoofdambtenaar. Reeds in de laatste jaren is gebleken, dat deze be zetting bij de zich steeds uitbreidende werkzaamheden onvoldoende is, om een afdoende controle zoowel op de technische uitvoering als op het economische beheer, te waarborgen. Dit klemt te meer, nu de Adjunct-Directeur zal worden gesteld aan het hoofd van den geheelen technischen dienst en derhalve voor het geven van di recte leiding bij den diensttak Nieuwe Werken alleen de Bouwkundige Hoofd ambtenaar overblijft. B. en W. achten mitsdien thans het oogenblik gekomen, om over te gaan tot de aanstelling van een jonger ingenieur, welke naast den Bouw kundig Hoofdambtenaar en evenals deze onderleiding van de Directie bij den Diensttak Nieuwe Werken werkzaam zal zijn. Tusschen den Ingenieur en den Bouw kundig Hoofdambtenaar, aan wien de juis tere titel van Architect ware te geven, zou alsdan een verdeeling van werkzaamhe den en samenwerking tevens tot stand kunnen worden gebracht, waarbij zooveel mogelijk van ieders bijzondere bekwaam heden partij wordt getrokken, in dier voege, dat de Architect meer in het bij zonder de bouwkundige werken en het bouwkundig gedeelte der werken van ge mengd karakter zal verzorgen en in 't al gemeen als aesthetisch adviseur bij den dienst der Gemeentewerken zal optreden, terwijl de Ingenieur zich meer zal bezig houden met het waterbouwkundig ge deelte, het maken van constructiebereke ningen, het maken van bestekken en be grootingen voor de desbetreffende werken en het geven van dagelijksche leiding bij de uitvoering daarvan. De voorgestelde uitbreiding van personeel brengt uiter aard eenige uitgave mee, doch B. en W. achten deze grechtvaardigheid, ook uit hoofde van de betere controle op een voortdurend zuinig beheer, welke aldus zal worden verkregen. Dat overigens een aantal van 3 ingenieurs (de Directie in begrepen) bij den dienst der Gemeente werken voor éen stad als Leiden waarlijk niet als een overdreven luxe mag worden beschouwd, moge ook daaruit blijken., dat in het heldere licht van den vroegen mor gen trachtte hij zijn vrees van den vorigen avond te ontleden. Zijn vrees van den vo rigen avond kwam weer terug. Als Lord Purbeck hem uit den weg wil de ruimen, kon hij het moeilijk subtieler cn practischer hebben aangelegd. Het scheen Hector toe, dat het uitgangspunt van alles kon zijn geweest het oogenblik dat hij, gedreven door liefde voor Madge, Lord Purbeck te kennen bad gegeven, dat hij het doode lichaam dat hij in de baai had gevonden, had geïdentificeerd als dat. van den verdwenen Ier. Lord Purbeck had onverschilligheid geveinsd, maar even la ter had hij Madge als lokaas gebruikt en hem uitgenoodigd bij hem te komen lun chen en het einde van alles was, dat hij daar nu lag, zonder dat iemand wist waar hij zich bevond. Niemand wist dat hij bij Lord urbeck geluncht had en wanneer hij vermist zou worden, dan zou zijn lordschap gemakkelijk kunnen toegeven dat de ver miste bij hem was geweest, dat hij hem ergens onderweg had afgezet. De chauf feur zou zonder twijfel de verklaring van zijn meester bevestigen en Hector dacht in dit verband het zijne van het gebruik van een gesloten autoToch geloofde hij niet, dat men hem zonder meer over boord zou gooien. Het waa misschien niet moeilijk voor iemand die zoo rijk was als Lord Purbeck geluncht had en wanneer hij elkaar te krijgen, waarop hij kon vertrou wen voor zijn smokkelhandel, maar hij zou nooit volkomen veilig kunnen zijn als vijf tig man wisten, dat er een openlijke ge welddaad gepléegd was aan boord. Maar er waren andere middelen om het aantal ingenieurs (de Directie inbe grepen, doch ongerekend de architecten of bouwkundige ingenieurs), in Haarlem 6 bedraagt, in Delft 4, in Arnhem 3, in Bus- sem eveneens 3. 4. De organisatie van de Teeken kamer. In de overige functies bij den diensttak Nieuwe Werken zullen in de vaste formatie elf technische ambtenaren werkzaam zijn, welk aantal in de laatste jaren steeds in vasten dienst aanwezig is geweest en der halve in verband met de zich steeds uit breidende werkzaamheden thans als een minimum kan worden beschouwd; zij zul len al naar den aard van hun werk en hunne bekwaamheid den rang bekleeden van technisch ambtenaar, le, 2e of 3e klasse, adjunct-technisch ambtenaar, klerk le of 2e klasse of hulpklerk. Deze ambte naren in de eerste plaats en voorts ook somtijds de technische ambtenaren van den onderhoudsdienst zullen van tijd tfrt tijd werkzaamheden hebben to verrichten op de Teekenkamer. Het komt B. en W. gewenscht voor, om hen, zoolang zij op de Teekenkamer werken, te stellen onder di recte leiding en toezicht van een hunner, die daartoe naast zijn gewone werk met de functie van chef der Teekenkamer zal worden belast, en die den rang van hoofd opzichter zal bekleeden. Al het teeken- werk, ook dat voor den onderhoudsdienst, zal alsdan zooveel mogelijk op de teeken kamer worden geconcentereerd en door de daar bij voortduring werkzame teekenaars worden verricht, zoodat de eigenlijke op zichters zooveel mogelijk voor den bui tendienst beschikbaar blijven. Aan het bureau van Gemeentewerken zullen daar zijn verbonden de na^lgeiide vaste ambtenaren: een Dirtecteur, een Adjunct-Directeur, een Ingenieur en een Architect, een Chef der Afdeeling Algemeene Za ken en Gebouwen, een Chef der Afdeeling Bruggen en Wa terwerken, een Chef der Afdeeling Bestrating, We gen en Rioleeringen, een Chef der Afdeeling Plantsoenen, Beplanting, Landerijen en Sporttereinen, een Technisch Ambtenaar, tevens Chef der Teekenkamer, een Boekhouder, een bewaarder der Stadstïmmerwerf. Bovendien zijn aan het bureau verbon den technisch personeel in den rang van hulpklerk tot en met technisch ambtenaar le klasse, en administratief personeel in den rang van hulpklerk tot en met admi nistratief ambtenaar 3e klasse, al naar de behoefte en de noodige werklieden. UIT DE PRACTIJK VAN WOEKER EN WOEKERBESTRIJDING. Op de sociale ontwikkelingsweek te Groningen, georganiseerd door de Nederl. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid te Amsterdam, is vanmorgen door de heer P. A. van Aggelen, Directeur der Gemeente lijke Bank van Leening alhier, een rede gehouden, die als titel had „Uit de prak tijk van woeker en woekerbestrijding". Spr. begint met op te merken, dat bet den maatschappelijken werkers wel bekend zal zijn, dat de woeker in het volkscrediet- wezen onrustbarende afmetingen heeft aangenomen. Uit de prakrijk van den woe ker blijkt, dat door vele voorschotbanken met hunne nevenbedrijven van verplichte levensverzekering of spaarbrief, welke vooral door middel van hunne agenten werken, evenals door vele geldschieters, fondsboden, volkswinkeliers, ja zelfs door vele neringdoenden, die de consumplie-be- noodigdheden aan huis brengen, credieten worden verstrekt op een wijze, «die de maatregelen, om de levensvoorwaarden der economisch cn sociaal zwakken te verbe teren en hun maatschappelijken weerstand te vergrooten, ondermijnen. Op 't geluk van menig g>zin ligt een schaduw, doordat men in een warnet van moeilijkheden is geraakt, waaruit geen ontkomen mogelijk is. Talrijke gezinnen worden moreel en financieel geheel ten gronde gericht, hetgeen spr. met talrijke voorbeelden aantoont» iemand uit den weg te ruimen. Er kunnen allerlei ongelukken op zee gebeuren! Katrollen kunnen naar beneden vallen, men kan door een luik naar beneden plof fen, de kok kan een noodlottige vergissing begaanLord Purbeck zou iets dergelijks in scène kunnen zetten met behulp bij voorbeeld van de kapitein, „die alle initia tief miste, maar toch zoo'n pracht-kapitein wasHij herinnerde zich de blik van hei melijke belangstelling, waarmee de gezag voerder hem had aangekeken. Geen vroolijk vooruitzicht, dacht hij, misschien doe ik beter op te gaan staan en eens gaan rond te kijken. Naast zijn hut was een. badkamer en nadat hij daar naar hartelust har geplast en geploeterd, kleedde hij zich en ging naar boven. De friescho koelte van den Westenwind bracht zijn zenuwen tot rust en hij nam zich voor, om al zijn krachten in te spannen om tegen den hinderlaag van Lord Purbeck op zijn hoede te zijn. In dat vroeg© morgenuur waren er maar enkelen van de bemanning aan dek. Er was nog geen spoor te ontdekken, noch van Lord Purbeck, nóch van kapitein Ban nister. Een stuurman had de wacht en liep de brug op en neer, nu en dan een enkel woord zeggend tegen den man aan het stuurrad. Een dozijn matrozen waren be zig het dek met schuursteen te bewerken, terwijl enkele anderen het koper poetsten. Er was niets in de houding van al deze mannen, dat deed vermoeden dat er een of ander complot tegen hem bestond. Hec tor ging naar boven naar het promenade dek, leunde over het hek en keek naar de zacht deinende zee. Twee dingen troffpn De volksovertuiging moet zich kanten tegen den woeker, vooral niet lichtvaardig leenen of goederen op afbetaling koopen. Het publiek moet leeren voorzichtig te zijn en zich niet laten misleiden door schoon schijnende aanbiedingen waarbij geld op gemakkelijke voorwaarden wordt aange boden. Het komt voor dat de meest fu neste bepalingen niet in de vocraf ver strekte tarieven staan, doch in het con tract., dat meestal nauwelijks wordt gele zen. Leiden is per aanplakbiljet ge waarschuwd tegen het teekenen van huur koop- en geldleeningscontracten, zonder dat men zich vooraf goed van den inhoud en de gevolgen van de voorgelegde con tracten heeftovertuigd. Er moet ook strijd worden gevoerd te gen de uitwassen van het huurkoopsys teem. Betreffende de voorschotbanken met ne venbedrijven als verplichte levensverzeke ring of spaarbrief wijst spr. op de krach tige hulp in den strijd tegen den woeker van de Verzekeringskamer te Amsterdam. Een ieder die op dit gebied misstanden ontmoet, raadt spr. aan dit aan deze instel ling mede te deelen. Ook de groot werkgevers kunnen den woeker tegen gaan door hun personeel te verbieden agent te zijn van een geldschie- tersbedrijf of inlichtingen daaraan te ver strekken. Meer dan tot nog toe moet door de maatschappelijke werkers door het geven van voorlichting, bemiddeling en advies den woeker Vordcn tegengegaan. Op tact volle wijze moet men den Arme behulp zaam zijn in het financieel beheer van zijn gezin. Spr. betoogt verder de wensèhelijkheid om plaatselijke borgstcllingsfnndsen te vormen. Doel moet zijn woekerbestrijding door borg te staan voor crerlietwaardige credietbehoevenden, die trots ernstige po gingen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geeischte borgen of in het. vinden van gevorderde zakelijke ze kerheid. Hier is een taak voor de instel lingen van Armenzorg en Weldadigheid. Met medewerking van de Overheid is hier veel tot stand te brengen. Wat de bestrijding van den woeker door wettelijke maatregelen betreft verwacht spr. alleen dan gunstige resultaten, wan neer tevens op afdoende wijze in de be hoefte aan volksorediet wordt voorzien. In Engeland heeft men getracht alleen door wettelijke maatregelen den woeker tegen te gaan. Men dacht het le hebben ge wonnen, maar vele geldschieters hebben om buiten de wet te vallen hun bedrijf omgezet in een afbetalingsrnagazijn. En de maximum rente was nog wel 43 pet. In ons land heeft men iels dergelijks kunnen constateeren na cle tót standko- ming van de pandhuiswet 1910. Maar de pandhuiswet heeft ook in de behoefte aan volbscrediet voorzien, door in artikel 2 te bepalen: wanneer in een' geincnle aan een Gemeentelijke Bank van Leening ge noegzame behoefte bestaa1, moet zoodani ge bank worden opgericht. Gcd. Staten kunnen de oprichting zelfs bevelen. Spr. stelt de vraag: wordt aan deze bepaling wel genoeg aandacht gewijd? Vervolgens geeft spr. een overzicht hoe door de Gemeentelijke Bank van Leening te Leiden den woeker wordt i egengegaan, waar o.a. behalve voorschotten op panden en pensioenvoorschotten ook eeldlccningen worden verstrekt met weke'ijkscho en maandelijksche aflosingen, terwijl ook be middeling en voorlichting wordt gege ven. Spr. brengt hulde aan de pers voor hare medewerking tot bestrijding van den woe ker. Spr. verwacht ook veel van de hulp van de vakorganisaties, die door middel van hunne organen moeten waarschuwen tegen den woeker en goed dienen tce te zien, dat in hunne bladen geen adverten ties voorkomen die het kwaad van den woeker in de hand werken. Ten slotte wekt spr. de aanwezigen op. om met woord en daad mede te werken den woeker te bestrijden. Kot geldt hier voorkoming van armoede en het brengen van levensgeluk in vele gezinnen. Na deze rede volgde een geanimeerde gcdachtenwisseling. hem: ten eerste, de langzame gang, die ze hadden, nauwelijks acht knoopen in het uur, ten tweede, de afwezigheid van eenig Bpoor van land. Hij had dikwijls over het Kanaal gevaren en wist dat bij helder weer de kust zichtbaar is van de Thames- mond tot Portland Bill. Aan de heldere lijn van den horizon zag hij zelfs de rook pluimen van twee stoombooten. Het was dus duidelijk, dat zij in ieder geval niet de gewone route door het Kanaal volgden. De bestemming van het jacht was dus, óf niet de kust van Dorset, óf ze wilden niet gezien worden, waarom een grooten bocht werd gemaakt, mede misschien om niet bij de „Duivelskloof" aan te komen, voor het donker was. Hier op het promenadedek was hij onge veer op één hoogte met de brug en met een blik op het frissche jonge gezicht van den dienstdoenden officier, stond Hector op het punt dezen aan te spreken, toen hij voelde dat er een hand op zijn schou der werd gelegd. Zich oinkeerend keek hij in de vriendelijke oogen van zijn gastheer. Wat een prachtige morgenzei Lord Purbeck. Ik hoop, dat Uw hut naar Uw zin was en dat U goed geslapen hebt? De hut was als een kamer in een eer ste klas hotel en ik heb geslapen als een roos, lachte Hector. Ja, het is een schit terende morgen. Daarom stond ik er juist over te denken, hoe hot komt dat we geen spoor van land zien. We moeten toch on geveer bij Bognor of Littlehampton zijn. Lord Purbeck's breed gezicht plooide zich tot een glimlach. Daar zouden we zijn als ik U graag kwijt wou, zei hij. Maar waar is eojx jacht aaders voor dan UIT DE RADIO-WERELD. Programma's Coor Zaterdag 9 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio V erhey. 2.004A0 Aansluiting van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. Concert dooc hot Theater-orkest, jazzband. Optreden van solisten etc. Max Tak: muzik. leider. 6.306.00 Zwemles door Ben Cartpn. (j.007.45 Concert door het Omroep-or- kest» 8.05 V.A.R.A. Opvoering van „D® Grond", spel van boerenleven in 3 bedr. van «eert T'eis Pzn., uit het Groningsch door G. W. Spitsen. Huizen, 340,9 M. (N a 6 u u r 1870 M.) (K.R.O.-uitzendingen uitsluitend). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. 5.0O—7.00 Dinermuziek. 7.007.30 Cursus Hollandsch. 7.30—8.— Spr.: Prof. H. F. M. Huybers van de Keizer Karei Universiteit. 8.0010.30 Concert» Het K.R.O.-orkest o. 1. v. M. v. d. Endo. Öpr. Pater Jac. Zey, SJ.: Apostolaat des Gebeds. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Cambridge Universiteits-athletiek- wedstrijden. Dans-orkest. 4.45 De militaire kapel en F. Foxon: ba riton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert-orgel-bespeling. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Vaudeville Turn. 7.20 Dansmuziek. 7.35 Brahms piano-composities. 7.45 Sportcauserie. 8.05 Licht orkestconcert. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Motorpraatje. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Vaudeville. Dans-orkest en variéte- artisten. 10.012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 Af. 10.5011.00 Gramofoonmuziek. 12.602.10 Gramofoonmuziek. 4.05—5.05 Dansmuziek. 8.50—9.20 Kinder-halfuurtje. 9.2011.20 Orkestconcert. Langenberg, 469 M. 1.202.20 Orkestconcert. 4.204.50 Declamaties door P. Kania. 6.207.20 Orkestconcerl. 8.40 Vroolijke avond. Orkest en solisteL Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. C.208.03 Lezingen. 8.20 „I.'lvrogne corrigé", kom. opera in 2 acten van Gluck. Daarna tot 12.50 Dans muziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Bandonion-concert. 5.20 Nederduitsche volksdansen met zang. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 Frankfurter avond. Brussel, 599 M. 5.206.20 Orkestconcert. 7.057.50 Orkestconcert. 8.3510.35 Concert. „Mionora". De R.-K. Oratorium Vereeniging heeft in studie genomen het voor Leiden alge meen bekende werk „Mionora" dat met de lustrumfeesten van het St identen- corps zoo'n enorm succes heeft geliad bij de opvoering destijds in het Plantsoen, waar duizenden bezoekers hebben geno ten van dit toonwerk van den componist F. A. Koeberg. Nieuwe leden kunnen zich nog manmei den op de repetitiën, die gehouden worden Vrijdagsavonds van 8.15—10.15 uur in bet voormalig Patronaat, achter da Harte- brugskerk, ingang L. Mare. om van het leven op zee te gecieten. De „Meermin" is geen mailstoomer die den koristen weg kiest. Daar ik het voorrecht heb, een bekend journalist als gast aan boord te hebben, voor wier., doordat hij vacantie heeft, tijd geen bezwaar kan zijn, heb ik mijn mannen instructies gegeven een beetje naar het Zuiden te koersen om niet al te vroeg onze plaats van bestem ming te bereiken. Het lag Hector op de lippen om te zeg gen: „niet voor het donker is", maar hij hield zich in. Als zijn vrees ongegrond was, zou zijn opmerking zonder zin zijn, terwijl in het tegenovergestelde geval, hij zou verraden dat hij op zijn hoede was. Dat is buitengewoon vriendelijk van U, Lord Purbeck, antwoordde hij opge wekt. Kom, laten we een wandeling maken voor de ontbijtbel gaat, zeide gastheer, als om allen verderen dank af te wijzen. Hector dacht ernstig na over wat hem verder te doen stond, terwijl hij deed als of hij luisterde naar de conversatie van den man naast hem. Plotseling werd zijn oog getroffen door een installatie boven hem in de mast. Hij onderdrukte een plotselinge impuls, daar zijn instinct hem waarschuwde dat hij niets van eenige onrust mocht laten blijken. Maar een uur later zei hij, zoo zakelijk als hem mogelijk was: Ik heb juist ontdekt dat ik gisteren een belangrijke mededeeling aan mijn hoofdredacteur heb vergeten. U heeft er zeker geen bezwaar tegen dat ik hem een ..lidloos telegram stuur? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5