J BEEKMAN KERKNIEUWS. Rechtzaken. Uit de Omgeving KDREVAARSTR. tfBlJERT COSTUMES SPORT-K|EEOING REGENJASSEN OEMI-SAISWIS STADSNIEUWS. Bij de rondvraag sprak de heer A. P. R om som over den toestand van de land en fabrieksarbeiders in het Kroondomein in het rent-ambt Hontenissc in Zeeuwsch- Ylaanderen. Tenslotte voerde de ecrw. Reetor J. F. Bots het woord. Spr. betreurde het, dat er tusschen het R. K. Werkliedenverbond en de Katholieke kunstenaars zoo weinig contact bestaat. Do R. K. arbeidersbewe ging zou volgens spr. van de jonge Katho- i lieke kunstenaars veel steun kunnen on- dervinden. Zij zouden de Katholieke arbei- j dersbeweging kunnen idealisccren en on getwijfeld zoii hun werk in de arbeiders kringen, waarin nog'zooveel idealisme leeft en zooveel kunstgevoel bestaat, hooglijk wofden gewaardeerd. Het bestuur van het Werkliedenverbond dient er echter wel van doordrongen''te zijn, dat' het bier ook een brood-vraag voor de Katholieke kunste- maars betreft. Do voorzitter stemde volkomen in met de opmerkingen van Rector Bots. Het "Werkliedenverbond zou niets liever zien dan dat de jonge Katholieke kunstenaars zich voor de Katholieke arbeidersbeweging zouden dnteresseeren. De socialistische be weging heeft in dit opzicht veel op de Katholieke voor. Het bestuur is er zich yrel van bewust, dat het hier ook een „brood-vraag" voor de Katholieke kunste naars betreft. Het bestuur is echter altijd bereid geweest, om een behoorlijke vergoe ding te geven voor het werk der kunste naars. Herhaalde malen zijn reeds Feber, •Frits Bouwmeester en Vincent Berghcgge voor de bij het verbond aangesloten bon den opgetreden en steeds vonden zij een dankbaar gehoor. Tot- nog toe echter is het contact tusschen hot verbond en de kunstenaars slechts te danken geweest aan de stappen, die daartoe door het Verbonds- bestuur werden gedaan. Thans zou het be stuur ook graag zien dat de kunstenaars zich eens eigener beweging tot bet verbond richtten. Zeer juicht spr. de daad van de afd. Amsterdam van den Ned. R. K. Volks bond toe die het heeft, aangedurfd om een „R. K. Kunst voor allen" in het leven te roepen. Binnenkort zal thans naast het verbondsbestuur een kunstcommissie wor den geïnstalleerd, die tot taak zal hebben ccfl hechtere samenwerking tusschen het verbond en de Katholieke kunstenaars te bewerkeif. De geanimeerde vergadering werd daar op door den voorzitter 'met. den Christe- lijken groet gesloten. Ned. R .K. Bouwvakarbeidesbond. V oor uitgang. Wij ontvingen het'jaarverslag (1927) van den Nederh 'R. K. Bóuwvakarbeidcvsbond j,St, Joseph". Met moed en vertrouwen, zoo luidt o.m. het overzicht, is aangepakt en daarbij kon men constateeren, dat ook onder de arbei ders de gedachte moer veld won dat ook zij ja. dop strijd, die inderdaad loopt over de-wereldbeschouwingen, partij hadden te kiezen. Het waren er velen, die aldus dachten ca daarvan blijk gaven door lid tc worden van ?onze R. K. arbeidersbewe ging. i Het ledental ging steeds vooruit. Er werd een winst gemaakt, in 1927, van 1009 leden. Export ondeugdelijke waren. Een gevaar voor den naam van het Nederlandse li product. De direcetur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Rotterdam, dr. J. D. Jansen, zegt in zijn verslag over 2927, dat hij meent de aandacht tc moeten vestigen op practijken, welke een scherpe veroordeeling verdienen. „Het is mij n.l. gebleken, zoo schrijft hij, dat aanmerkelijke hoeveelheden ca caopoeder totaal ontvet en bijgekleurd met doodekop, naar het butienland wor den gezonden. Hetzelfde bleek bet geval te zijn met flcschjes geëtiketteerd als „azijnessence", terwijl het gehalte slechts 25 bedroeg in plaats van 60 De fa brikanten beriepen zich op de artikelen der desbetreffende Koninklijke Besluiten, waarin bepaald was, dat producten, ken nelijk voor uitvoer bestemd, niet zouden behoeven, te voldoen aan do eischeu der Nederlandsche wetgeving. Nu heeft te recht de Nederlandsche wetgever bepaald dat-de eischen hier gesteld aan samenstel ling, toestand en etiketteering niet behoe ven te gelden voor producten bestemd voor het buitenland, maar het- komt mij voor, dat het desbetreffend artikel wordt misbruikt, wanneer men dat. laat dienen om het buitenland opzettelijk vervalschte waar toe te stoppen. „Ih deze wijze van doen schuilt m. i. een .gevaar voor do bona fide Nederland sche fabrikanten, welke huti best doen om ook in het buitenland den naam van onze Hollandsche producten (wij denken hier b<v.aan de Hollandsche cacao) hoog te ftoudëm „Wij liopèn dat maatregelen getroffen kunnen worden, welke beletten, dat in het vervolg ladingen, door een valsche vlag gedekt, worden uitgevoerd". Personeel van Gend en Loos. De Algemeeno en de Roemsch-Katho- lieke Bonden van Handels- en Kantoorbe dienden melden o.iu., dat hun beide bestu ren zich gewend hebben tot de desbetref fende autoriteiten, teneinde te verkrijgen, dat de oude firma van Gend en Loos (zoo als men weet gaat per 1 Juli het. personeel van Van Gend en Loos naar de nieuwe onderneming over) ter beschikking stelt een som voor den inkoop van de dienstja ren. als pensioenjaren. Studiebeurzen van de Ver. Instituut Pasteur Evenals vorige jaren heeft, ook thans de Ned: Vereeniging Instituut Pasteur twee studiebeurzen elk groot max. 2000, be schikbaar gesteld voor hen, die aan de Ne derlandsche Universiteiten, aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, de Veeartse- nijkundige Hoogeschool te Utrecht of aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen hun studie geheel of bijna geheel hebben voltooid, en in een der laboratoria van het Instituut Pasteur te Parijs hun studiën zouden willen voortzetten. Sollicitanten moeten zich eventueel onder opgaaf van aanbevelingen vóór 15 dezer opgeven bij den voorzitter der commissie voor rappor teurs, prof. S. C. J. Olivier te Wagenin gen. Recht op Katholieke verpleging. Eenigen tijd geleden verscheen in het R. K. Artsenblad een uiteenzetting, welke later door een groot gedeelte der R. K. pers werd overgenomen omtrent bet uit zonden door de Raden van Arbeid van R. K. patiënten. De R. K. patiënten, die door de Raden van Arbeid worden uitgestuurd voor rustkuren bij overwerking, operaties aandoeningen van tuberculeuzen aard enz. enz. kunnen eischen naar een R. K. inrich ting, ziekenhuis, sanatorium of rusthuis te worden gezonden. Niemand behoeft er ge noegen mede te nemen, dat men naar een neutrale inrichting wordt gedirigeerd. Het heeft dus zijn nut er in de R. K. pers nog eens ernstig op te wijzen, dat. iedere pa tiëntie) door den Raad van Arbeid uitge zonden het absolute recht heeft, die in richting aan te wijzen, waarin hij of zij gaarne wordt opgenomen. Mochten er toch nog abuizen worden gemaakt, dan deele men deze gevallen mede aan den R. K. huis- of gestichtsarts, aan R. K. Geeste lijken of aan iemand, die zich interesseert voor den goeden gang van zaken op ka tholiek sociaal terrein. „Tijd" Hongaarsche vacantie-kindertrein. We ontvingen het volgend communiqué: De Hongaarsche kinderliga berichtte ons dat het aantal aanvragen van Hollandsche pleegouders om voor een paar maanden hun Hongaarsch kind weer te hebben, rechtstreeks in Boedapest gevraagd, zoo groot, is dat de Liga dezen zomer toch een kindertrein zal laten loopen. Waar anders toch een leege trein uit Boedapest komen zou om nog hier aanwe zige kinderen af te halen, meende de Liga het voordeeliger en nuttiger alsdan de aangevraagde kinderen te laten meeko men. Waar liet (Prot.) Leidsche comité ook kinderen laat komen, is een groep uit de leden van het voormalig R. K. Hongaarsch Kindercomité, op verzoek der Liga, bij elkaar gekomen en heeft, doch voor i.ezen trein alleen, de administratie op zich ge nomen. Het. secretariaat wordt waargeno men door den heer Joh. Kroh, van Speyk- straat 55. Amsterdam. Wij zijn al zoo, ge zien de omstandigheden, voor den herhaal den aandrang der Liga bezweken. De kinderen per heer Larsen aange vraagd, zijn hieronder begrepen, daar de heer Larsen zijn volledige administratie aan de Liga heeft overgedragen. Wij ves tigen er de aandacht op, dat de trein in begin September teruggaat en dus is geen geval de vacantiekindcren mogen blijven. Tevens wordt verzocht in September de hier nog aanwezige Hongaarsche kinderen terug te zenden naar hun land. Het Hongaarsche gouvérriefnent staat daar zeer sterk op en heeft recht de kin deren van zijn natie terug te vorderen, al is het dankbaar voor het vele goede door Holland verricht. INGEZONDEN MEDEDEELING. DAMES-en KINDERKOUSEN I SPORTKOUSEN Naar de Missie. Yanuit het klooster der E.E. Kruishee- ren te Diest vertrok wederom naar de Ivruisheerenmissie in Congo (Prefectuur Bondo) de Zeereerw. Pater Fr. Uten. Aan vankelijk zou Z.E. reeds in Maart met Mgr. Konings, den Prefect der Missie, en de andere toen vertrokken missionaris sen zijn meegegaan. Zijn gezondheid be lette hem evenwel dit plan ten uitvoer te brengen. De inbraak in de zuivelfabriek te Schimmert. Yoor de rechtbank te Maastricht had zich gisteren te verantwoorden zekere M. Z. A. R., 32 jaar oud, wegens diefstal met braak in de zuivelfabriek tc Schimmert. Hij had daar 50 Kg. boter in een jutezak ontvreemd. Hoewel de man een sterke neiging tot stelen had, bleek toch bij het psychiatrisch onderzoek, dat hij volkomen toerekenbaar moet worden geacht. De Officier van Justitie, mr. Kneepkens eischte derhalve de minimumstraf, C jaar gevangenisstraf. Vergiftiging van een drinkwaterput. Yoor de rechtbank te Maastricht werd gisteren behandeld de zaak tegen C. Vr. te Susteren. Verdachte had een drinkwater put, welke tusschen twee woningen inlag, en welke alleen door haar én haar buur vrouw werd gebruikt met carbid en rat- tenkruid vergiftigd. Tusschen beide vrou wen was om een kleinigheid ruzie ont staan. Tegen verdachte, die niet was versche nen, werd bij verstek twee jaar gevange nisstra geëischt. WARMOND. GEMEENTERAAD. Verordening tot behoud van na tuurschoon en bevordering van de belangen .van de Watersport. Voorzitter de heer A. J. Schölvinck, bur gemeester. Afwezig met. kennisgeving, we gens verblijf in het buitenland de heer J. K. He ijl. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna door den Secretaris de notulen der vorige bijeen komst worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken genummerd I en II, betreffende goedgekeurde eomptabili- teitsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Op het adres no. 3 van de Ned. R. K. Politiebond St. Michaël wordt voorge steld t. z. t. op de begrooting, zoowel voor dezen bond als voor den algemeenen Politie Bond te Hilversum een bedrag van 10 uit te trekken, zooals dat reeds meer dere jaren geschiedt. Met dit voorstel van B. en "NV. gaat de vergadering accoord. Aan de orde is nu het request van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsport-vereeni- ging „De Kaag" luidende a.v.: Het Bestuur van de Kon. Zeil-, Roei en Motorsportvercehiging „De Kaag'" heeft de eer zich tot Uw College te wen den met het hierna omschreven verzoek. Een belangrijk gedeelte der Kagerplas- sen ligt binnen Uw gemeente. Dat deze wateren door hun natuurschoon 'n uitne mende gelegenheid bfeden tot verpoozing, is Uw College bekend, evenzoo, dat de watersport en inzonderheid de Kaagweek voor Uw gemeente van zeer groot belang zijn. Nu zijn deze plassen reeds herhaalde lijk misbruikt als grondberglng. Door het storten van baggerspecie wordt telkens weder een stuk onbruikbaar gemaakt voor do Watersport. Wij meeneri, dat Uw Raad het raiddel in handen heeft om paal en perk te stel len aan dezé langzame doch zekére ver nieling van dit'schoone natuurmonument Cn wel door vaststelling van een verorde ning, zooals wij in concept hier bijvoegen. Wij kunnen daarbij opmerken, dat de.mee ning van professor Dr.'G. A. van Poelje, wiens advies wij inwonnen, is, dat er geen redelijken grond bestaat om te twijfelen aan de rechtsgeldigheid van een verorde ning volgens bedoeld ontwerp. Wij refereeren ons te dezer zake aan het onderhoud, hetwelk Uw Voorzitter aan ondergeteekenden heeft willen toe staan en verzoeken Uw College eerbiedig wel zijn medewreking te willen verleenen tot vaststelling van een verordening als hierboven bedoeld. B. en W. lichten dit adres a.v. toe: Gevaar dreigt dat het natuurschoon de zer gemeente in het gedrang komt, waar bij zij meer speciaal het oog hebben op de meren die telken jare door tal van zeil- en natuurliefhebers bezocht worden. Dit gevaar ontstaat, doordat deze zoo schoon gelegen wateren, althans een ge deelte waarvan gebruikt worden of ge bruikt zullen worden óm daarin stads- en ander vuil, althans diep-specie te storten. Waar dergelijke stortingen reeds plaats vonden en wel in het Norremeer, nabij de eendenkooi. Hierop door hestuur der Kon. Zeil-. Roei-, en Motorsportverecniging „De Kaag" opmerkzaam gemaakt, hebben B. en W. zich direct alle mogelijke moeite gegeven zulks voor liet vervolg te voorko men. Hoewel deze moeite niet geheel cn al tc vergeefs is geweest, meenen B. en W. evenwel te moeten bevorderen dat een verordening in het leven wordt geroepen, die aan de vernieling van 't natuurschoon door deze stortingen en waarvan ook de gemeente de nadeelige gevolgen zoude on dervinden, paal en perk worden gesteld. Het Bestuur van de Kon. Zeil-, Roei- cn Motorsportvereeniging „De Kaag" heeft zich alle moeite getroost een oplossing te vinden ter verdere voorkoming van deze vernieling, waarvoor B. en W. genoemd Bestuur grooten dank verschuldigd zijn. Ondermeer hebben zij zich in verbinding gesteld met bij uitstek terzake deskun digen, die van oordeel zijn, dat een des betreffende verordening, bindende kracht heeft, waarom B. cn W. voorstellen de na-* volgende verordening vast te stellen. De Raad der Gemeente Warmond-; ge hoord de mededeelingen van den Voorzit ter,'dat de Ivagerplassen herhaaldelijk misbruikt zijn als grondberging door het storten van baggerspecieoverwegende, dat daardoor het gevaar bestaat, dat op den duur een gedeelte dezer plassen on bruikbaar wordt gemaakt voor de wa tersport; dat deze plassen door hun na- tursehoon een uitnemende gelegenheid bieden, tot verpoozing voor natuur- en wa tersportliefhebbers; dat deze sporten in zonderheid de Kaagweek voor vele nering doenden in deze gemeente en elders, een bron van inkomsten is en het algemeen be lang dus medebrengt, dat de ongerepte instandhouding van het natuurschoon der Kagerplassen gehandhaafd blijft, besluit vast te stellen een verordening tot behoud van natuurschoon en bevordering van de belangen van de watersport in de gemeen te Warmond, luidende: Art. 1 De plassen en wateren waarop deze verordening van toepassing is, zijn plaatselijk bekend en kadastraal aange duid a. v.: De Laeck A 14S 't Sweiland A 149 Eijmerpoel A 150 Gravcnwa- ter A 151 en A 173 Norremeer A 153 Dieperpoel A 198 de Zijp B 82 Venenmecr B SS Molengat E 417 Sprietlaak E 418 E. 419 E 4*20 en E 421 de Spriet E 422 Warmonder Lee E 363. Art. 2. Het is verboden, in artikel 1 ge noemde plassen en wateven, grondbag- gerspecie te brengen, welke het natuur lijk karakter daarvan verstoren, of de tot stand te brengen, welke het natuurlijk ka rakter daarvan verstoren, of de opper vlakten en (of) diepten verkleinen. Deze bepalingen geldt niet voor stortingen en werken, welk door een waterschap ter vervulling van zijn taak worden bevolen of uitgevoerd, dan wel, die door een water schap ter vervulling van zijn taak aan derden zijn opgelegd. Afwijking van het eerste lid van dit artikel kan worden toegestaan, bij besluit van den Raad in zeer bijzondere gevallen voor werken van beperkten ofvang, mits vast sta, dat daardoor het karakter der betrokken plassen en wateren ongerept blijft en de oppervlakten en diepten niet noemenswaardig worden verkleind. Art. 3. Overtreding dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste vijf en twintig gulden, alsmede verbeurdverklaring van de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, voorzoover zij den veroordeelde tocbehoo- ren. Art. 4. Deze verordening treedt in wer king op den dag barer afkondiging.. Na dat door de heeren Alb. Oudshoorn en J. Haverkort de al of niet rechtsgeldigheid van deze verordening is besproken en laatstgenoemde er op aangedwongen heeft, dat streng aan deze verordening za> worden gehouden, wordt aldus besloten. Nog is ingekomen een adres van de R. K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging St .Matthias te Warmond, waarin deze mededeelt, dat de lichtleiding van de haar behoorende muziektent door de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, met liet oog op het gevaar voor het leven, is afgekeurd; dat door de vereeniging in overeenstem ming met de Inspectie der lichtfabrieken een nieuwe leiding is aangebracht, dat hieraan 70 kosten waren verbonden, dat deze uitgave voor de betrokken vereeni ging te zwaar is cn dat zij daarom, over wegende dat alle in- deze gemeente con- certgevende vereenigingen alsmede het publiek hiermede gebaat zijn den Raad verzoeken haar een subsidie toe te ken nen, van 70. Aldus toegekend. Punt 4 der agenda. B. en W. krijgen machtiging tot het verrichten van die comptabiliteitsbesluiten, welke noodzake lijk mogen blijken. Punt 5 der agenda. Wat verder ter ta fel zal worden gebx*acht, wordt door den voorzitter naar geheime zitting verwezen. Van de rondvraag wordt door geen der aanwezigen gebruik gemaakt, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. Hoofd der openbare school. Door on gesteldheid van den heer Zorn, is mejuf frouw Hicmstra van Leiden als plaatsver vangster aangesteld. katwijk Aan zee. De verloren zoon. Gistermorgen kwam bij de politie alhier, uit Strijbeek bij Bre da een telefonisch bericht van den com mandant der marechaussee, dat aldaar was aangehouden de jongen v. D. die een paar dagen geleden per fiets (zonder belasting plaatje!) op stap was gegaan, zonder zijn ouders te waarschuwen. lisse. Het Patronaat op reis. Gisteren maak ten de leden van het St.-Jozef- en St.- Aloysiuspatronaat hun jaarlijkjschcn boot tocht. Dc tocht stond onder leiding van den eerw. directeur, kapelaan v. Zon, bij gestaan door eenige patronaatslieeren, en werd opgeluisterd door de R.-K. Harmone „Adolf Kolping". Dit jaar werd een bezoek gebracht aan Boskoop en haar mooie om geving. Het weer liet zich 's morgens r>u juist niet zoo mooi aanzien, doch in den namiddag helderde de lucht op en bleef het prachtig weer, zoodat de jongons voor zeker een genotvollen dag hebben gehad. VOORHOUT. Mond- en Klauwzeer. Bij den veehou der G. Onderwater alhier is onder liet vee mond-_en klauwzeer uitgebroken. W0UBRUGGE. Klachten over de post. De op 1 Juni jl. veranderde postbestelling alhier geeft aanleiding voor vele gegronde klachten. Per dag een bestelling minder, zoodat de lezers van groote dagbladen deze niet meer 's avonds doch 's morgens van den anderen dag om 9 uur pas ontvangen. De bladen blijven vernachten te Alphen aan den Rijn, evenals andere poststukken. Brieven enz. na 5 uur ;s middags gepost,- gaan de andere dag voorni. 9.30 op reis. Klachten dienaangaande, yooral van za- kenmenschen, "zijn hierover gezonden aan den heer Directeur der Posterijen en Tele grafie. Naar wij hopen met' succes. Woubrugsche Eierenveiling. Dc kort geleden opgerichte vereeniging „Woubrug sche eierenveiling" mag zich in een gesta dige groei verheugen. De kippenhouders begrijpen hun belangen, zoodat liet leden tal tot 70 is geklommen. Het eere-voorzit- terschap, aangeboden aan den Burgemees ter, is door Zijne EdelAchtb. aanvaard. De Veenderpolder. In de vergadering van ingelanden van den Veenderpolder werd de rekening over 1927 vastgesteld aan ontvangsten op 14799.71 en aan uit gaven op 13S64.S7, batig saldo f 934.81 en de begrooting voor 1928 aan inkomsten en uitgaven op een gelijk bedrag van 6176.13, met een omslag van 16.per H.A. Het aftredend bestuurslid de heer H. van Rijn, werd herkozen. Katholieke Agenda LEIDEN. Donderdag, S uur. Ledenvergadering R. K. Bouwvarkarbeidersband, Bondsge- bouw. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag4 Juni a. s. tot en met Zondag 10 Juni waar genomen door de apotheek van den heer M. Boëkwijt, Vischmarkt S, Tel. 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. HOEK STEjENSCHUUR OMZE KLEEDING is SUPERIEUR NIET DUUR KRUISVERBOND. Een propaganda-rede. Gisteravond hield het Kruisverbond in het B'ondsgebouw een vergadering. Na de opening las de secretaris het jaarverslag Voor dat onveranderd werd goedgekeurd. Hierna kwam aan het woord de heer G. Bon uit 's-Gravenhage, voor het houdeu van een propaganda-rede Spreker begon met een woord van aan moediging. Hij constateerde dat de trou we leden als steeds aanwezig zijn. Het verheugde hem aan de bestuurstafel iemand te zien die reeds 29 jaar voor de goede zaak gewerkt heeft. Dit mag voor de andere leden een aansporing zijn. Slecht vergaderingbezoek is er overal. Dit is een teeken des tijds Gelukkig heeft het Kruis verbond niet veel doch wel goede krach ten noodig, die den strijd tegen het alcoho lisme aan durven. Want het alcoholisme is er nog steeds. We zien niet zooveel dronkenschap meer doch dit is ook slechts een stukje van het groote vraagstuk. Het volk moet tot de overtuiging komen dat het als geheel te veel alcohol gebruikt niet de gevolgen daarvan op zedelijk en maat schappelijk gebied. Duizenden zijn propa gandisten vóór het alcoholisme zonder ook maar ooit dronken te zijn geweest. Spre kor schetst uitvoerig de nadeelige invloed,, van sterken drank op velerlei gebied. Hij stipt aan dat er jaarlijks voor 360.000.000 gulden aan drank wordt uitses-8-veu- Hier^ van komt 120.000.000 op rekening der Ka*, tholieken. Als wij in twee maanden geen drank gebruikt hadden, was met het vrij komende kapitaal do Katli. Universiteit opgericht geweest. Ook het bestaan van drinkideeën houdt bij het publiek verkeerde opvattingen om trent het alcoholisme wakker. De drinkgewoonten zijn nog lang niet verdwenen. Toch is er wel wat veranderd. Men kan heden ten dage vrijwel algemeen alcoholvrije consumptie in cafés e.d. krij gen zonder uitgelachen te worden. Doch partijtjes en feestjes zonder alcohol zijn niet goed denkbaar. Deze gewoonten zijn de sterkste bondgenooten van het alcoho lisme. Verder is het drankkapitaal er ook nog om de tegenstanders van de drank bestrijding te steunen. Altijd nog lokt het sehijnschoone van het alcoholisme. Daar om moet vooral de jeugd beschermd wor den, anders valt deze later ten prooi aan deze ondeugd. ■Spreker toonde verder aan dat er ook wel degelijk een wijn- en bieralcoholisnie bestaat, dat al heel veel kwaad heeft aangericht. Vooral het Zuiden en Zceuwscli Vlaanderen lijdt er onder, zij het niet in die mate als vroeger. Een aardig voorbeeld gaf spreker vai iemand uit Z.-Vlaanderen die de meenin; was toegedaan, dat er in zijn omgevinj veel tc veel gedronken werd. Hij gaf dat ook het goc^e voorbeeld, zei hij, door be slist niet meer dan twintig potjes bier per keer te drinkenSpreker meende hierme de aan te toonen dat bet bestaan van bier-aleoholisme zeker niet illusoir is te noemen. Het gebruik van alcoholhoudende dran ken, zelfs zonder nog onmatig te zijn brengt menigeen tob dingen waarover hj later spijt heeft. Er wordt heel veel ge vloekt door menschen, die ,,'in half om' hebben. Vele auto-ongelukken kunnen op de rekening van drankgebruik geschreven worden. Niet voor niets bestaan er pro vinciale bepalingen waarbij alcoholge bruik gedurende de diensttijden aan autc- chauffeurs wordt verboden. Nog veel te veel gezinnen worden onge lukkig gemaakt, omdat de kinderen hl goede voorbeeld onthouden wordt. Ooi schijnt in de laatste jaren de openbar' dronkenschap weer toe tc nemen. De oi ficieele cijfers blijven echter vaak bene den dc werkelijkheid, omdat men nif over alle gegevens kans beschikken. Draol smokkelarij, die aan de grens welig tier maakt juiste controle onmogelijk. Er b staat dus nog wel degelijk een alcoholi' me dat bestreden moet worden. Zelfs H dien het er niet meer was, dan zou hó; Kruisverbond toch nog moeten blijven bfr staan om steeds waakzaam te zijn tegf* een hernieuwd optreden van deze zoo diePj gewortelde ondeugd. Het Kruisverbond daarom steeds klaar staan om dit offej te brengen. Een offer uit liefde tot Go» en de evenmensch. Het Kruisverbond Is een werk van barmhartigheid, dat andere werken van naastenliefde insluit heeft Pater Borromaeus de Greeve cen> gezegd. Spreker spooide daarom ten slotte 0 leden aan, mede door de kra^* van l>j 8-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2