Gem. Berichten. Buitenl. Berichten Ned. Oost-Indië. Rechtzaken. Faillissementen. ONGELUKKEN. ONGELUK OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. Auto door afsluitboomen gereden. Maandagmorgen te ongeveer 5 uur had op den overweg van do spoorlijn Rotter damDordrecht onder de gemeente IJsel- znonde een ongeval plaats. Een vrachtauto uit Mechelen (België), geladen met bloem kool en op weg naar Rotterdam reed, door dat het nevelig was, tegen het afsluithek met het gevolg, dat de auto op de spoor baan kwam. Door de tegijwoordigheid van geest van den dienstdoenden spoorweg wachter slaagde men er in een naderenden 6neltrein tijdig te doen stoppen. De chauffeur van de auto, het gevaar ziende, gaf den wagen vol gas en reed ook door den tweeden afsluitboom heen. De in zittenden, twee mannen en een vrouw, kwamen met den schrik vrij. De auto is to taal vernield. „Tel." SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Autobotsing bij Utrecht. Op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht heeft gisteren een ernstige aan rijding plaats gehad. Twee luxe auto's wil den elkaar in volle vaart passeeren, doch door niet ver genoeg uitwijken kwam hét tot eene botsing, ten gevolge waarvan de éóne auto over den kop sloeg en in de sloot terecht kwam. Toegeschoten hulp slaagde er in door het stukslaan der ruiten do inzittenden uit hun benarde positie te redden. Het bleek, dat allen min of meer ernstig gewond waren. Na voorloopig te zijn verbonden, werden zij naar het ziekenhuis vervoerd. De andere auto bekwam slechts weinig schade. Rijwielongefuk. Te Heusden is zekere van W., die tot de ontdekking kwam. dat hij zijn rijwieMaafc- je vergeten had en naar huis wilde terug- keeren om het te halen, met zijn rijwiel tegen een boom gereden. Hij bekwam een hersenschudding en is in zorgelijken toe stand naar het Antonius-gasthuis vervoegd Drie werklieden te water geraakt. Een van hen verdronken. Gistermorgen is op het terrein van Kru- wal aan de Waalhaven een ernstig onge^k gebeurd. Eenige schilders waren daar be zig met het verven van een loopkraan. Daartoe had men aan den buitenkant bo ven het water een stelling gebouwd. Plot seling brak een der dwarsliggers, waar de stelling op stond. Do drie werklieden, die zich op de stellingen bevonden» vielen. Een hunner, Th. Meyer, bleef in zijn veiligheids- gordel hangen, doch de beide anderen ge raakten te water. Met behulp van een haak gelukte het een schipper een der drenke lingen, W Streef genaamd, op het droge te brengen, duch de derde M. Roose verdween in de diepte. Eenigen tijd later werd de man met een dreg ongehanld. Kunstmatige ademhaling, die onmiddellijk door het per soneel van de rivierpolitie werd toegepast, mocht niet meer baten. Verdronken. Te Halsteren is de 14-jnrige H. G. bii het spelen in de vaart geraakt en verdronken. BRANDEN. GROOTE BRAND TE KRIMPEN AAN DEN ÏJSSEL. Drie rietschelven, twee schuren en twee arbeiderswoningen afgebrand Gistermiddag tegen 5 uur brak te Krim pen a. d. TJssel brand uit in een der drie rietmattenfabrieken van gebr. van Wal- sum. Drie hoog opgestapelde rietschelven en twee 6ohuren zijn een prooi der vlammen geworden, alsmede twee der aangrenzende arbeiderswoningen. De vierde rietsche'f kon oog in allerijl worden weggehaald. Dank zij de zeer spoedige aanwezigheid van de twee brandspuiten en de slangen wagen dezer gemeente, alsmede de motor spuit uit. Ouderkerk a. d. IJssel kon de woning van den fabrikant, alsmede de in de nabüheid gelegen boerderijen behouden blijven. Door het steeds aanhouden van de riet branden is de hulp ingeroepen van de Rotterdamsche brandweer welke thans met groote stralen water geeft. Het blus- schingswerk zal wel een groot deel van den nacht voortduren. Alles was verzekerd. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek inge steld. De heide- en boschbrand te Ede aan kwaadwilligheid te wijten. Men meldt uit Ede aan de „Msbd.": Het. blijkt thans dat de groote heide- en boBchbrand van den heer Krüller aan kwaadwilligheid is te wijten- Op verschil lende plaatsen zijn brandglazen tusschen de bosschen opgesteld gevonden. Ruim 500 H.A. heide en jonge dennen zijn verbrand. De heer Kröller heeft 300 uitgeloofd voor het opsporen van den dader. Bosch- en heideb~and. Maandagmiddag heeft een groote bosch- en heidebrand gewoed op de Regte-heide tusschen Riel en Goirle. Het vuur werd ontdekt in de omgeving van het Rielsche Hoefje en plantte zich met groote snelheid voort tot aan het boschrijke landgoed de Golf op Nieuwkerk onder de gemeente Goirle. Dank zij vooral het krachtdadig opteecten van den heer Eduard van Puyenbroek, die met 50 fabrieksarbeiders het vuur kwam bestrijden en de hulp ook van den burge meester van Goirle kon men er na hard- nekkigen arbeid in slagen, om de kostbare bosschen in die streek te behouden. Van do Regteheide, goeddeels eigendom van do gemeenten Tilburg en Goirle gingen circa 250 H.A. verloren. Men begint zich in cteze omgeving ernstig ongerust, te maken ever de roekeloosheid, waarmee het publiek blijkbaar op de r- gronden optreedt. Een arrestant slikt eer lepel in. In den nacht van Zaterdag' op Zondag jj. is onder de gempente Waddinxveen aangehouden en in samenwerking met de Goudsche politie in arrest gesteld zekere A. B., wonende te Reeuwijk. die nog 4 maanden gevangenisstraf moest ondergaan wegens diefstal. Toen hij den eersten keer onder Reeuwijk werd aangetroffen wist de man te ontsnappen. Nu weer trachtte hij op andere wijze zijn straf te ontkomen. Tijdens het middagmaal brak B. zijn lepel doormidden en slikte daarvan den steel in. Een geneeskundig onderzoek, waaraan de man zich moest onderwerpen, wees uit, dat de lepelsteel zonder hinderlijke gevolgen, den natuurlijken voor het voedsel bestem den weg zou volgen en dat niet de minste vrees voor stoornissen behoefde te bestaan. B is inmiddels overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. ONGELUKKEN. Auto door trein gegrepen. 4 dooden, 10 zwaar gewonden. De sneltrein LinzTraag heeft gisteren bij een overweg een met 14 personen be zette auto gegrepen. Vier hunner werden gedood, de overigen zwaar gewond. Een volle auto-bus op hol. Catastrofe voorkomen. Een angstwekkend voorval, dat bijna tot een catastrofe had kunen worden, speelde zich Maandagavond tegen 9 uur af in de Potsdammerstrasse te Berlijn. Daar was bij een auto-omnibus, die ir volle vaart reed, de reminrichting bescha digd, zoodat de wagen niet tot staan ge bracht kon worden. De bestuurder van den wagen moest noodgedwongen in snel tempo door drukke straten rijden en den dichtbczetten auto tusschen talrijke andere voertuigen heen sturen, tot het hem gelukte, den wagen te doen stoppen. Talrijke pasagiers sprongen van den wa gen af, die e!k oogenblik met een van don tegenovergestelden kant bomend voertuig dreigde in botsing to komen. Bijna alle passagiers bekwamen lichtere kwetsuren. Een vrouwelijke inzittende werd in het vreeselijk gedrang een nog versche operatiewond opengescheurd, zoo dat de vrouw, naar den geneesheer moest worden gebracht. De politie heeft den auto in beslag ge nomen om de oorzaken van het ongeloof lijk voorval vast te stellen. Alleen aan do tegenwoordigheid van geest van den chauffeur is het te danken, dat de dolle rit zoo goed afliep. Een bijzonder geluk was het dat de stra- tenkruisingen, die de remlooze auto pas seeren moest, van passeorende voertuigen vrij waren. De auto legde over de 800 meter zon der remmen af. Spoorwegongeluk. Verscheidene gewonden. Uit Grodno wordt gemeld: Tengevolge van verkeerden wisselstand zijn hier een personen- en een goederen trein op elkaar geloopen. Acht wagons werden versplinterd22 personen werden ernstig gewond. Aardstorting op het eiland Moen. Zondagmiddag heeft wederom aan de krijtkust van het eiland Moen (Denemar ken) een sterke aardstorting plaats ge had, waarbij geweldige krijtblokken aan de kust kleine eilanden vormden, die het aspect van het landschap volkomen ver anderden. Hoewel zich tal van plezierrei- zigers in de nabijheid bevonden, liep al les zonder persoonlijke ongevallen af. In een leigroeve bedolven. In de leigroeve .,Gabe Gottes" bij Marktgoelitz in Thüringcn is Maandag een schacht ingestort, zoodat 4 arbeiders van de buitenwereld afgesneden werden. Men is met inspanning van alle krachten aan het reddingswerk bezig. Daar men hoort kloppen, bestaat de hoop, de veron gelukten nog levend te kunnen vinden. De dorpsbranden in Egypte. Een Reater-telegram uit Cairo meldt: In antwoord op een vraag betreffende de frequentie der dorpsbranden, zeide de eerste minister in de kamer, dat er ge durende do zes laatste maanden 34 bran den zijn uitgebroken, die 127 slachtoffers hebben geëischt, waarvan 27 dooden. Een leeuw ontsnapt. Maandag is te Southampton groote con sternatie veroorzaakt doordat een leeuw uit zijn kooi wist te ontsnappen. Het stoomschip „Ussu Kuma" lag aan de lan dingsplaats, komende van Kaapstad. Bij de bagage was ook een leeuw in een kooi. Toen deze in de goederenloods was ge bracht, wist het dier te ontsnappen. Het sprong woest in de loods rond, de passa giers en douanebeambten verschrikt op de vlucht drijvend en smeet de bagage door een. De loods werd onmiddelijk gesloten en de gevluchte passagiers,die op den trein stonden te wachten stonden door de ven sters het schouwspel gade te slaan. Twee inlandsche oppassers wisten het dier na een jacht van een kwartier in een hoek te drijven bij de telefooncel, en het we derom te overmeeste-en. INGEZONDEN MEDEDEELING. VERDUISTERING VAN 30.000. Een wedana te Batavia gearresteerd. Hij regelde de zaken van Mekkagangers. Aneta seint uit Batavia: Raden Haroen Al Rasjid wedana aan het kantoor van den adviseur voor Inland sche Zaken, is gearresteerd in verband met de verduistering van ruim 30.0p0. De aangehoudene was sedert jaren belast met de regeling der particuliere geldza ken tusschen bedevaartgangers en him op Java achtergebleven familieleden. Deze transacties liepen vaak over geldzendin gen en geldontvangsten tot belangrijke bedragen. De leiding van den dienst koes terde sedert lang reeds verdenking tegen den gearresteerde. Bij onderzoek van de kantoorkas werd een tekort van 300 ge constateerd, waarop de betrokken ambte naar onmiddellijk in zijn functie geschorst en aan de politie overgeleverd werd. Daarna werd van verschillende kanten bewijsmateriaal aangevoerd betreffende door liem ontvangen, maar niet verant woordde particuliere bedragen van Mek kagangers. Voorloopig blijft de verdachte drie dagen in verzekerde bewaring, waar na de raad vdn Justitie of de Landraad zullen uitmaken of het arrest gehand haafd blijft. Haroen Al Rasjid had reeds vijf en twintig dienstjaren. Vroeger was hij ambtenaar bij het Birmonlandsche Be stuur, eerst te Bandoeng en daarna te Ta- sik Malaja. Later was hij als secretaris toegevoegd aan den Nederlandschen Con sul te Djiddah. Elf jaar geleden kwam hij in dienst bij het Kantoor van Inlandsche Zaken. Hij is vrij gefortuneerd, bezit hui zen en een auto, waarop thans beslag ge legd is. Reeds bekende hij zijn schuld in verband met het geconstateerde tokort in de kantoorkas. HAAGSCHE RECHTBANK. Bedreiging en afpersing. Gisteren heeft terecht gestaan de tim- me.man J. L. K. uit Wassenaar, reci divist en gedetineerd, beschuldigd van be dreiging van iemand met een tegen het leven gericht misdrijf en van afpersing. Hij had iemand in totaal door bedreiging 7450.afgeperst. Het O. M., waargenomen door mr. Rij- kens, achtte het ten laste gelegde bewezen. Hij meende, dat men hier met een grooto schavuit te doen heeft en achtte een ern stige straf noodig. Èisch: 2 jaren gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. Moresco pleitte vrijspraak. Verduistering. Voorts heeft zich te verantwoorden ge had de fabrieksarbeider J. F. uit Lei den, wegens verduistering van geld, waarmede hij voor zijn patroon belasting moest betalen. Verdachte ontkende en be weerde, dat hij de belasting wel degelijk betaald had. Dit werd evenwel bestreden door eenige ambtenaren van het belasting kantoor te Leiden, die tevens verklaarden, dat het betreffende belastingbiljet val- sc.helijk was afgeteekend, voorzien van een datum enz. Als schriftdeskundige werd nog gehoord dr. Hesselink uit Arnhem, die na een door hem ingesteld onderzoek tot de conclusie is gekomen dat de aantee- keningen op het belastingbiljet zeer veel overeenkomst vertoonen met het schrift van verdachte. Het O. M. het ten laste gelegde herwe zen achtende eischte 4 maanden gevange- nistraf tegen den verdachte. Broomkali verkocht Nog heeft terecht gestaan de winkelier J. V. uit Nieuwveen terzake van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Op 30 Maart jl. heeft hij volgens de dagvaarding noch als apo theker noch als geneeskundige bevoegd- zijnde tot het afleveren van geneesmidde len, hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onachtzaam, buiten noodzaak, een hoe veelheid kaliumbromaat (bromas kalicum) voor inwendig gebruik door zijn dochter doen afleveren, tengevolge waarvan de 13- jarige Johanna de Lange, na gebruik, zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen, althans ziek is geworden. Verdachte gaf de feiten toe. De moeder van het meisje had hem al meermalen om broomkali gevraagd. Verdachte, die dit niet in zijn winkel had, is er ten slotte toe overgegaan 1/4 Kg. te bestellen. Aan de moeder is toen 30 gram verkocht. Deze heeft daarvan, blijkens haar verklaring, haar dochtertje twee theelepeltjes in wa ter toegediend. Kort daarop kreeg het kind brakingen enz. Het is ongeveer een week ziek geweest. Verdachte heeft tegen de moeder ge zegd, dat hij niet wist, welke hoeveelheid moest worden toegediend. De moeder heeft uit haar zelf twee theelepeltjes vol gegeven. Het O. M. meende, dat verdachte zeer onvoorzichtig gehandeld heeft on eischte 60 boete subs. 30 dagen hechtenis tegen hem. Verdachte's raadsman mr. K. F. Katz wees er op, dat bromas kalicum niet voor komt op lijst C der geneesmiddelen en dat verdachte dus volkomen bevoegd was tot het verkoopen daarvan. Reeds daar om zal geen veroordeeling kunnen volgen. De schuld van het gebeurde ligt trouwens bij de moeder, die zonder meer een veel te groote hoeveelheid heeft toegediend. Dat kan men verdachte toch niet aanre kenen. PI. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraken 19 dezer. Na het in ons vorig artikel gegeven overzicht van hetgeen de tentoonstelling biedt op het terrein van de scheepvaart en de havenbedrijven, willen wij nog even onze aandacht bepalen tot een tweetal gemeentelijke inzendingen die van Rot terdam, dat daartoe een eigen paviljoen bouwde, hebben wij reeds gemeld n.L die van de gemeenten 's-Gravenhage en Dordrecht, twee in karakter geheel ver schillende inzendingen. Die van Den Haag toch heeft ten doel aandacht te vestigen op de Residentie als ideaal woonoord; Dordrecht vraagt belangstelling voor zijn haven, zijn waterweg naar zee en zijn ge schikte terreinen voor de vestiging van industrieën. Den Haag geeft aan de hand van vele kaarten en plattegronden een overzicht van de toeneming van de bebouwde op pervlakte in den loop der jaren. Afbeel dingen en 8chetsteekeningen geven een indruk van de aantrekkelijkheid van het villa-park Marlot en tuinstadwijk Seg- broek als woonwijk. Dordrecht heeft een maquette van zijn bovenaanleg met den waterweg naar zee tentoongesteld en wijst op verschillende kaarten op de gunstig gelegen industrie terreinen. Het verkeer neemt in onze samenleving een belangrijke plaats in, en speciaal het luchtverkeer. De K. L. M. heeft deze ten toonstelling aangegrepen als een welkome gelegenheid tot propaganda. Fokker exposeert een gedemonteerd model, waarbij men ook het een en ander te zien krijgt van de uitwendige construc tie. Aviolanda demonstreert haar vlieg- booten, Lorraine toont twee harer be roemde motoren. Junker exposeert een 12-cylinder motor van hetzelfde type, als waarmede de Bremen haar trans-atlanti- sche vlucht volbracht, de Rijkstudie dienst voor de luchtvaart en de Kon. Ver- eeniging voor de luchtvaart vragen ook aandacht voor het nieuwe verkeersmiddel. Men kan zich het moderne verkeer niet meer voorstellen zonder benzine en olie, en evenals men overal langs den weg de bekende benzinepompen aantreft van de Shell, A. P. C., en Texaco, zoo ziet men ze ook op de tentoonstelling. Vooral de Shell heeft veel werk van haar inzending gemaakt. Zij geeft een mooi uitgevoerde schematische voorstelling van het petro leum bedrijf, van de boortoren tot de ver schillende eindproducten en vestigt vooral de aandacht op de door haar gefabriceer de asphalt. De A.P.C. en de Texaco leggen in het bijzonder nadruk op haar smeeroliën en beide maatschappijen demonstreeren de viscositeit van de door haar afgeleverde oliën op verschillende, doch voor beide op overtuigende wijze. In hal C., waarin reeds een gedeelte van de hierboven beschreven inzendingen is ondergebracht, weerklinkt aanhoudend het gedreun en getiktak van in wer king zijnde machines. Hier klinkt de be zoeker bij zijn binnentreden reeds een ge zellig geroezemoes tegen, hier heerscht bedrijvigheid, want het doode materiaal is er tot leven gewekt. Motoren van ver schillend typen en tot grooto verscheiden heid van arbeid geroepen staan den gan- schen dag te ronken, en toonen er hun technische volmaaktheid. Ook hier treft men onder de inzenders bekende namen. Kromhout, Deutz en Witte-motoren vindt men er in bedrijf. Roder en Verbeek en Van Wingerden exposeoren allerlei ma chines voor houtbewerking. Snijmachines, toegepast met het Schell's patent toonen en haar superioriteit boven andere. De N.V. Drijfwerk Rotterdam heeft van het door haar in den handel gebrachte artikel „Fischer's" rollen en tonnenlagers een heel aantrekkelijke inzending ge maakt. Beweegbare modellen waarbij men door het wegnemen van eenige gedeelten ook het inwendige zichtbaar heeft ge maakt wijzen overtuigend op de gewich tige rol, die deze lagers voor alle beweeg bare deelen van machines hebben. De Demay A. G. uit Duisburg neemt met haar belangrijke inzending een groot gedeelte van het middenvak in beslag. Een overstelpend aantal modellen van door deze fabriek vervaardigde kronen en an dere hefwerktuigen zijn hier tentoonge steld, en in het bijzonder valt daarbij op de drijvende reuzenkroon met een hefver mogen van 250.000 K.G. Dit model is uit gevoerd op 1/30 der ware grootte en een indruk van den respectabelen omvang krijgt men door een vergelijking ervan met het ernaast geplaatste model van de INGEZONDEN MEDEDEELING. DEN HAAG Opgeheven: A. L. Verhoog, te Sassenheim. Brandenburgsche Poort té Berlijn, even eens op 1/30 van de ware grootte uitge voerd. Ter demonstratie van het enorme hefvermogen zijn aan den kraanarm op gehangen een stoomcoot en drie locomo tieven. Reeds 4 maal heeft Demag een dergelijke kraan afgeleverd n-1- één voor de Duitsche Rijkswerf te Wilhelmshafen, twee voor het Panamakanaal en één voor een Engelsche scheepswerf. Een aardige voorsteling geeft Demag ook van een veeminstallatie, waarbij voor den overslag van goederen gebruik gemaakt wordt van duplo- en half-portaalkranen. Voor de industrieën, die haar producten in flesschen afleveren bestaat de noodza kelijkheid de flesschen, nadat zij van den verbruiker terug ontvangen zijn, weer grondig te reinigen, alvorens deze weer opnieuw gevuld kunnen worden. Die fles schen reiniging is een heel vraagstuk ge worden, welks oplossing niet zoo heel een voudig was. Eenerzijds toch moest men hebben een inderdaad grondige reiniging, daar anders het nieuwe product door de in de flesch achtergebleven onreinheden spoedig tot bederf zou overgaan, ander zijds moest de reiniging niet te langen tijd en niet te veel arbeidskrachten in be slag nemen, terwijl ook de breuk bij de reiniging een belangrijke factor voröit, Goede reiniging bleek alleen mogelijk' door de flesschen gelegenheid te gever? ini te weeken, met de daarvoor benoodi&^M vloeistoffen. Dit werk is zeer tijdroovendl niet alleen, doch ook kostbaar door het arbeidsloon en veroorzaakte bovendien een groot percentage flesschenbreuk. De heer G. J. van Zijdeveld sedert ruim der tig jaren zich bewegend op het gebied van flesschenmelk, heeft voor de reiniging der flesschen een machine uitgedacht, welke den naam draagt van Inweekflesschen- spoelmachine. Het patent is aangekocht door den heer \V. J. v. d. Kloot, directeur Exploitation of International Patents te 's Gravenhage. Op de tentoonstelling staat deze machine opgesteld en is zij in werking te zien. De verschillende bezwa ren, die de industrie tot nog toe bij het reinigen der flesschen ondervond, worden met deze machine geheel opgeheven. Elke flesch heeft in de verschillende trommels, waaruit deze machine bestaat, en die alle om één as draaien, haar eigen kamertje. Vijf malen wordt de flesch, in schuddende beweging, door de verschillende baden gevoerd, waarna ze automatisch aan bin nen en buitenzijde wordt schoon gespoeld. Tijdens de behandeling worden de fles schen ontdaan zelfs van het meest vast zittende etiket. De capaciteit bedraagt 3000 flesschen per uur. Daar de verschil lende industrieën op het oogenblik dui zenden guldens verspelen door breuk bi de reiniging van flesschen, zal de nieuwe machine, die slechts weinig ruimte vraagt en door slechts door twee personen be diend behoeft te worden en waarbij breuk uitgesloten is, een enorme besparing kun nen geven. Het is wel jammer, dat men ook in deze hal de radio-inzendingen heeft onderge bracht. Radio toch vereischt een stiller* omgeving, dan hier verschaft kan wordej Philips heeft een zeer attractieve stand waarin met de aan- en uitlamp aardig' kleurschakeeringen worden verkregen De nieuwe luidspreker van het electro* dynamische type wordt er in combinati® met de electrocal pick up, gedemon* streerd, waardoor het mogelijk wordt ook gramophoonmuziek door den luidsprekof ten gehoore te brengen. Op dit gebied beweegt zich ook do R.O.R.A.F., die hier een geheel nieu* type van luidspreker brengt. The Tempi® Air Column Speaker, een Amerikaanscli product, is gebaseerd op een drietal g®" patenteerde nieuwe vindingen, die tot een werkelijk natuurgetrouwe weergave heb ben geleid. Ook hier vindt men de elee- trische overbrenging van gramophoonmu ziek, maar wij zouden zoggen, dat dit vraagstuk verder tot zijn oplossing is ge bracht dan door Philips, omdat men hie' er in geslaagd is het hinderlijke knarsen de geluid, dat uit den luidspreker komt- voordat de muziek klinkt en nadat do plaats is afgedraaid, volkomen te eli®1' neeren. Op het terrein van gereedschapssfcuu en werktuigen vindt men nog belangrijk® inzendingen van de firma Eyle en RuygC als importrice van het Balfour staal ®D van Boelsum en Beker als agenten va0 de bekende fabriek van Rohde Dorren- berg te Dusseldorf. DE NENIJTO 1928

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6