UIT HET VATICAAN. BUITENLAND. BINNENLAND KERKNIEUWS. 19e Jaargang. MAANDAG 4 JUNI 1928 No. 5889 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling IVoor Leiden t9 cent per week 12.50 per kwartaal. Pij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ls voor de Abonné'a ver- krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gowone advortontlén 3P cont por Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bot A s dubbele van het tarief berekend. 8 j 1 Kleine advertentiên, van ten hoogste 80 woorden, wflarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, buur en ver» huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. CHINA. DE ONTRUIMING VAN PEKING. Tsjang Tso-Lin vertrokken. Rondschrijven aan het Chineesde volk. VOLKENBOND. DE VIJFTIGSTE RAADSZITTING Begint heden. Voornaamste programpunten. Vandaag begint de 50ste zitting van den Volkenbondsraad te Genève. Op het pro gramma staat vooreerst cle kwestie der Hongaarsche optanten. De twist gaat over de benoeming van een paar nieuwe arbiters. Dan komt het Poolsch-Litausch conflict aan de órde. Het is bekend dat Litauens premier, de heer Woldemaras, de resolu tie van den Volkenbondsraad van Decem ber j.l op een andere manier dan Polen uitlegt. Over de juiste beteekcnis der resolutie moet thans dus uitspraak worden gedaan. Een derde belangrijk punt is de kwestie van de te St. Gotthard aangehouden mi trailleurs, die uit Italië kwamen en voor Hongarije bestemd heeten. Door de eom- missie-Beelaerts is daarover rapport uit gebracht. De zaak van de minderheid in Opper- Silezië is de vierde belangrijke kwestie. Duitschland beklaagt zich over de school politiek der regeering in Poolsch Opper: Silezië. Polen heeft namelijk een minder- hedenverdrag geteekend, zoodat ep con trole op de behandeling der nationale minderheden in Polen bestaat. En eindelijk is er een zeer belangrijke formeele kwestie. Men herinnert zich hoe verschillend de fungeerende presidenten van den Raad hun bevoegdheden opvat ten, gedurende den tijd, dat de Raad geen zitting heeft. Toen Briand voorzitter was, aarzelde hij in 1925 niet, in te grijpen in het Grieksch-Bulgaarsch conflict, zelfs vóór hij den Raad telegrafisch bijeenge roepen had. In Januari van dit jaar bij de mitrailleurs-zaak, greep Tsjeng Lo op t laatste oogenblik in, en slechts toen hij daartoe gebracht was door Briand en Politis. Over de bevoegdheid van zijn voorzitter zal de Raad zich dus eveneens hebben uit te spreken. DUITSCHLAND. Arbitrale uitspraak in 't Rijnvaartconflict? Stappen van minister Brauns. In het loonconflict in de Rijnscheepvaart heeft de rijksminister van Arbeid. Brauns, zonder dat partijen dit hebben gevraagd, een scheidsrechterlijke actie op touw gezet en partijen uitgenoodigd. Maandagochtend 30 uur te Berlijn voor het voeren van on derhandelingen aanwezig te zijn. FRANKRIJK. Tsang Tso-lin is uit Peking vertrokken. Vóór zijn aftocht heeft hij het volgende dringende telegrafische rondschrijven aan het geheele land gericht: „Met het oog op het lijden van het volk door den oorlog, kan ik het niet langer verdragen, dat de militaire operaties nog langer worden voortgezet. Ik ben derhalve bereid Peking met mijn troepen te ontruimen. Ik hoop, dat China niet te gronde gaat ten gevolge van de wijze, waarop ik 's lands zaken heb geleid en dat het bolsjewistische gevaar, dat ik onderdrukt heb, niet zal overleven. Voor de wereld en de toekomstige gene raties verklaar ik mijzelf onschuldig en ge tuig ik, dat mijn geweten zuiver is." Met Tsjang Tso-lin zijn ook zijn lijfgar den en het kabinet, op twee ministers na, in drie treinen naar Moekden vertrokken. De treinen waren volgeladen met de meest uitcenloopende artikelen, zooals af fuiten en papegaaien, machinegeweren en huishoudgerci. De ontruiming van Peking heeft in volmaakte orde plaats. De troepen van Feng zijn, naar gemeld wordt, te Pautingfoe aangekomen, terwijl de meest voortuitgeschoven troepen van het Sjansileger zich te Jitsjau bevinden. De achterhoede van liet leger der noorde lijken is nog te Lioeliho, terwijl de hoofd macht geconcentreerd is te Tsjangsintien. Van dit punt af zullen zij terugtrekken zonder Peking aan te doen. Vrijwel al het rollend materieel van de spoorwegen in Noord-China is in gebruik genomen voor het terugtrekken van de noordelijke legers, zonder dat. er rekening mee wordt gehouden, dat het grootste deel van dit materieel als garantie dient voor de buitenlandsche leeningen en dat hi' in vele gevallen nog niet eens aan de lev-, fan ciers, buitenlandsche firma's is betaald. Als dit materieel eenmaal in Maridsjcefije* is, acht men het niet waarschijnlijk, dat men het nog eens terug zal krijgen. Witte vlag boven Peking. Uit Peking wordt gemeld, dat sedert Zaterdagmorgen de witte vlag boven Pe king waait. Nog slechts weinig Chineesche troepenafdeelingen liggen in Peking. Deze schijnen geneigd te zijn bij den intocht van de Zuidelijke troepen over te loopen naar Tsjang Kai-sjek. Vandaag wordt de in tocht van de Zuidelijken verwacht. Behalve de Japanners zijn alle andere vreemdelin gen in de hoofdstad gebleven. Tsjang Tso-lin heeft afstand gedaan van zijn waardigheid van dictator ten gunste van den voormaligen president Toean Tsji- Joei, die geheel onder Japarischen invloed staat. Samensmelting van spoor- en trampersoneel met personeel in Overheidsdienst. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen een bespreking plaats gevonden, tusschen vertegenwoordigers van de Neuei'.mdsche Vereeniging van Spoor- en Tramv/c epejso- neel en den algeineenen Bond van Over heidspersoneel iri Nederland teneinde de wenschelijkheid te bespreken, over bet in één organisatie samengaan van al het Overheids- en Scmi-Overheidspersoneel in Nederland. Behoudens enkele stemmen, vond het denkbeeld algemcci.e instemmingin bei de organisaties zal het nader worden be handeld. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe organisatie zoowel ambtenaren als beambten zal orgnnisecren en haar werk zaamheid over het geheele land zal" uit strekken. Wanneer in beide organisaties het voorstel tot samensmelting zal worclcn aanvaard, dan ligt het i'i de bedoeling re samensmelting op korten termijn aan de orde te stellen. De zwemmende minister. D. Hans vertelt in „De Vrijheid": U weet toch dat minister Kan iederen morgen nog aan de zwemsport doet En daar ontmoet lij in het zwembad altijd den bekenden popr.lairen en geestigen predi kant van Ghcei Cildemeesler, den nestor der Hangsche zin'e-herders. Nu, die twee geven elkaar niet voel toe. Het is onlangs gebeurd, dat ds. Gildemcestcr ie's later in het zwembad kwam, en toen hij minis ter Kan niet bespeurde riep hij uit„Is de regeering onder water 1" Waarop uit één der kleedhokjes het prompte antwoord kwam: „De regeering staat in d'r hemd!" Andermaal, toen dc twee zwemmatadors elkander op straat tegenkwamen, vrceg de minister: „Gaat u morgenochtend zwemmen?'' Dc dominee repliceerde: „Als u minister van Waterstaat was, zou ik u daarop antwoorden, maar Binuenlandseho Zaken heefL^r niets mee te maken!" Huldiging Mgr. Jurgens. Men meldt uit Oss aan de „Msbd.": Bij zijn eerste bezoek als Bisschop aan Oss, zijn geboorteplaats is Mgr. Jurgens een luisterrijken ontvangst bereid. Huis aan huis wapperde de nationale vlag, waarvan vele gesierd met paai sen wimpel. Mgr. werd aan het station verwel komd door den heer H. v. d. Elzen, bur gemeester en vele Eerw. Geestelijken. Nadat Mgr. in den voor hem bestemde auto plaats genomen had trok de stoet onder de tonen der Harmonie naar de ge wezen ouderlijke woning van Mgr., waar een knapenkoor was opgesteld, dat onder leiding van Frater Venantius een wel komstlied zong. Bij aankomst aan de pastorie werd Mgr. door den heer Th. Wolters, redacteur der „Stad Oss", een jubileumnummer aangeboden. Pater Norbertus Groot 0. Carm. f In het klooster te Oss is na een kort stondige ziekte, voorzien van de H.H. Sa- ermaenten der Stervenden ove leden de Zeereeiw. Pater Norbertus Groot O. Carm. Pater Groot was 84 jaar oud. V/eer een nieuwe Kath. kerk in Den Haag. Naar de „Res." verneemt, is grond aangekocht in Rustenburg on; aldaar vei le gaan tot den bouw van een nieuwe Ka tholieke kerk en s'icliting van ecu nieuwe parochie. De kerk zal komen te liggen in de z.g. Gooibuurlcn aan den overkant van den Loosduir.schen weg. Thans behoort dit stuk van den Haag tot de pa i och ie van de M. Familie. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De 50ste zitting van den Volkenbonds raad komt vandaar bijeen. De nota van Joego-Slavië aan Italië wordt Uevredigend geacht. Peking is door Tsjang Tso Lin ontruimd. Een teeken van Nobile? (Telegrammen). BINNENLAND. Eij een botsing tusschen een tram en paard en wagen te Hurr.melóo werden twee personen zwaar gewond. (Laatste Ber.). Het Olympisch voetbaltournooi voort gezet. België door Argentinië, Duitsch land door Uruguay geslagen. De laatste was een wedstrijd met incidenten. (Sport, 2de blad). De eind-roeiwedstrijden en zeilwedstrij den van Hollandia schitterend gpsiaagl. (Sport, 2de blad). LEIDEN. Het a.s. Eucharistisch Triduum voor zieken. (2de blad). De jaarvergadering van het L. 0. P. (Ie blad). OMGEVING. Eerste plechtige Heilige Missen te Ha- zerswoude en te Sassenheim. (2de en 1st© blad). feestdag. Na eenige welwillende woorden schonk de H. Vader plechtig den Zegen. Een groot gedeelte der Romeinsche aristocratie had het goede voorbeeld gege ven en bevond zich onder de parochianen ter audiëntie. Dezer dagen bracht de H. Vader een be zoek aan de Vaticaansche Bibliotheek die aanmerkelijk wordt, uitgebreid. Daar de Paus vroeger Bibliothecaris geweest is, stelt Z. FL natuurlijk bijzonder belang in de verschillende werkzaamheden dor uit breiding en reorganisatie waarvoor hij des tijds zelf de plannen heeft opgemaakt die nu volgens zijn persoonlijke aanwijzingen worden uitgevoerd. Het schijnt nu wel als vaststaande te mogen worden beschouwd dat in het a. s. Consistorie, dat rond 20 Juni zal plaats hebben, twee Italianen tot de waardigheid van Kardinaal zullen verheven worden, nl. de vroegere Nuntius te Berlijn,: Mgr. Eu- gen Pacelli, Aartsbischop van Sardes. en Mgr. Piovella, Aartsbisschop van Cagliaria die dan tot kardinaal-Aartsbisschop van Palermo benoemd zal worden. Over de aan vulling van de Nuntiatuur te Berlijn is nog niets bekend, ofschoon in Vaticaansche kringen Mgr. Pizzardo veel genoemd wordt. In het Vaticaansche paleis werd de vol ledige vergadering der Riten-congregatie gehouden,' waarin door de kardinalen, leden dier congregatie, de volgende zaken be handeld werden: 1. Inleiding der zaak van Zalig- en Hei ligverklaring van de Dienares Gods, Rosa Vinerini. 2. Bevestiging van den eeredienst sedert onheuglijke tijden, bewezen aan de Diena ren Gods, Simoon, Falcone, Marino, Benin- casa, Pietro Balsamo, Leonardo en Leo II, Abten van Cava. 3. Over de goedkeuring van een eigen Officie en Mis ter cere van den II. Pacifius van de Orde der Minderbroeders. 4. Over de goedkeuring van een eigen officie en Mis ter eere van zeven Marte laren van de Orde der Minderbroeders. 5. Over het onderzoek der geschriften van den Dienaar Gods Br. Mueianus Ma ria van de broeders der Christelijke Scho len. 6. Over het onderzoek der geschriften van de Dienaren Gods, Caroline de Bro- chard, religieuze der Visitatie. Z.Exc. Demetroi Ponnescoe, minister van Roemenië bij den H. Stoel, wordt wel haast teruggeroepen om benoemd te wor den tot. gezant te Stockholm. Te dier gole- genhied gaf de minister dezer dagen een groote receptie aan de Kardinalen en Pre laten rler Curia. Tijdens het verblijf van Pennescoe te Rome kwam het concordaat, tusschen den H. Steel en Roemenië tot stand. Mgr. C.ioler, Kanunnik van het Kathe draal Kapittel van Chur, werd Bisschop titularis benoemd van Milevi en hulpbis schop met recht van opvolging van Mgr. Schmid, die reeds een zeer hoogen leeftijd bereikte. Te Caserta waar het koninklijk paleis der vroegere vorsten van Napels nog be staat, hetwelk heden koninklijk paleis van Koning Emanuel is geworden, werd dezer dagen een Diocesaan Eucharistisch con gres gehouden, gesloten met een plechti ge processie die eindigde onder het ko ninklijk paleis. Jvarcl. Ascoleisi, Aartsbis schop van Napels gaf van het balcon van het Koninklijk paleis, waar eerst de toewij. ding aan het H. Hart had plaats gehad, De opwinding in den ETzas. Zorn v. Bulach aan Poincaré. Volgens een bericht uit Straatsburg heeft baron Claus Zorn von Bulaeh, in verband met het voornemen van Poincaré om, in dien voorgesteld wordt, de mandaten van R.osse_ en Rickling geldig te verklaren, de kwestie van vertrouwen te stellen, tot den minister-president een telegram gericht, waarin hij, hoewel hij zegt, dat hij zich uit de andere actieve politiek heeft, terug getrokken, Poincaré verzoekt de gemoeds gesteldheid in den Elzas wel in overweging "te willen nemen en geen maatregelen van strengheid te willen treffen, die slechts ttog grootere opwinding van de gemoede ren ten gevolge zouden hebben, in plaats van de algemeene pacificatie van het volk van den Elzas te laevorderen. JOEGO-SLAVIË. EEN NOTA VAN BELGRADO. Bevredigend voor Italië. Het incident gesloten geacht.. De Joegoslavische regeering heeft op de Italiaansche nota's in zake de gebeurtenis sen te Sebenico en Belgrado geantwoord, dat zij de incidenten betreurt. In het artf- ^oord wordt verklaard, dat de autoriteiten verrast waren door de snelheid, waarmede de betoogingen waren uitgelokt door die té Zara, welker beteekenis overdreven was. Niettemin hebben de Joegoslavische auto riteiten alle mogelijke maatregelen geno men. De Italiaansche onderdanen, wier be zittingen beschadigd zijn, zullen hiervoor vergoeding ontvangen. Ten slotte geeft de regeering uiting aan de hoop, dat de goede betrekkingen en de vriendschap tusschen beide landen niet zullen worden verstoord. De Romeinsche pers publiceert met groote koppen deze nota van antwoord. In hun commentaren leggen alle bladen er den nadruk op, dat het Italiaansche volk door den inhoud der nota bevredigd kan zijn. Men acht het incident dan ook geslote». R.-K. Bouwvakarbeidersborid „St.-Joszeph" D e 14 000 leden overschreden. Men deelt aan de „Volkskr." van de zijde van het. bestuur van dezen bond mee, dat. het ledental de 14000 overschreden is. Sinds 1 Januari 1928 heeft deze bond een ledenaanwas van meer dan. 1600 leden. Het personeel van Van Gend en Loos. De kwestie der dienstja- en. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft verklaarJ, dat de nieu we N.Y. die de expediiieonderueming vin Gend en Loos overneemt, de dienstjare-.: van het personeel bij de oude firma door gebracht, niet in aanmerking zal nemén en allen dus zal beschouwen als te zijn "n dienst getreden op 1 Juni 1928. Naar aanleiding van deze medeueeling hebben de samenwerkende bonden zich thans gericht tot de directie der Neder landsche spoorwegen met het dringende verzoek om een onderhoud en tot den mi nister van Waterstaat met liet. verzoek cm een spoedige bespreking te voeren. Slaking bij ipederijen te Rotterdam. Ilet conflict op den Bove n-R ij n. Zaterdagmorgen is het personeel van de drie te Rotterdam gevestigde Rijn- beurtvaartreedcrijen, n.l. dc finua Konigs- fcld, de Holland-Rijn Mij. en de Yola. Transport Mij., in staking gegaan. Deze staking houdt verband met het ocnflics cp den Boven-Rijn. Het personeel heeft bijslag verzocht van 3 per week voor het varen in Duitschland. Voor overuren in Rotterdam tot 's avonds tien uur wordt T5 cent gevraagd, van 's avonds tien uur tot 's morgens zeven uur 85 cent en na Za terdagsmiddags één uur- eveneens 85 et. Voorts worden verschiller.de verbeteringen in arbeidsvoorwaarden verzocht. De trekken firma's hebben geweigerd met de Ned. Federatie van Transportar beiders te onderhandelen. Daarop zijn Za terdag de booten niet uitgevaren. Door- Prof. ANDREAS RASETSCHING (Rome) De schitterende feesten, die op 19 Mei in het Carnpo Santo bij den St. Pieter ge vierd zijn, zuilen voor de Duitschers in Ro me in onvergetelijke herinnering blijven. Door Mgr. Eugcn Pacelli, de Apostoli sche Nuntius te Berlijn, die juist in deze dagen te llome verblijf hield, werd in te genwoordigheid van Kardinaal Ehrle, Pa triarch Huyn, en talrijke voorname prela ten, en diplomaten en vooraanstaande vertegenwoordigers van Duitsche orden en congregaties in de Eeuwige Stad, een ter racotta monument onthuld als gedenktee- ken van dc vele Duitsche pelgrims, die in het heilig jaai te Rome kwamen. Alle pel grims hebben voor dit monument hunne bijdragen geschonken, het is ontworpen volgens teekeuing van Prof. Augusto Or- landi die de uitvoering daarvan had opge dragen aan den jongen kunstenaar Giulio Rufa, die een schitterend stuk werk gele verd heeft. Het monument stelt voor den H. Petrus die woorden van aanmoediging spreekt tot de eerste christenen, die in het circus van Nero worden gemarteld. Het Campo Santo der Tcnonen is gevestigd op de plaats waar weleer het circus van Nero lag. Rome is weer een monument, rijker ge worden, een monument waardoor opnieuw getuigenis wordt afgelegd van de Duitsche trouw en aanhankelijkheid aan de rots van Petrus. Ondanks het aanhoudende regenweer wordt de stroom van pelgrims die een be zoek brengen aan de Eeuwige Stad iede- ren dag steeds grooter, hetgeen natuurlijk voor het Vaticaan heel wat meer werk be- teekent, want niemand wil Rome verlaten, of hij moet minstens genomen den II. Vader gezien hebben, en deze verleent onver moeid iederen dag opnieuw aan honderden en duizenden menschen particuliere audiënties. En als de pelgrims huiswaarts keeren om in den strijd van het leven hun harden dagelijksehen plicht moeizaam te gaan verrichten, dan herinneren zij zich in oogenblikken van moeilijkheden en be proeving dat beeld en die vermanende woorden van goedheid en liefde van den II. Vader, die zij in hun hart mee naar huis hebben gedragen, en waaraan zij zich vastklemmen en waardoor zij opnieuw wor den gesterkt, om op te staan en verder te gaan, zooals reizigers die in den woestijn storm een liefelijke oase vinden en daar nieuwe kracht en moed puttten. Onder de bijzondere audiënties die de zer dagen werden verleend behoort zeker vermeld te worden die welke de H. Vader toestond aan de Benedictijnen van Subia- ro, die ter gelegenheid van het Generaal Kapittel van de Congregatie C'assinensis in de abdy van de H. Scholastica waren samengekomen. Van de 35 leden van het Kapittel bekleedden 23 de waardigheid van Abt. Mgr. Salvi, Titulair-Bisschop en Abt van Subiaeo stelde den nieuwen General Abt, Dom Maiinus Etschvervy en den nieuwen Procurator Dom Feretti aan den II. Vader voor, waarbij hij een huldigingsaanspraak hield. De II. Vader dankte hiervoor in welwil lende woorden en gaf hun de volmacht om hunne medebroeders, leden van de Congre gatie C'assinensis, en de geloovigen die hunne kerken bezoeken den Pauselijken zegen met den vollen aflaat te schenken. Z. II. de Paus heeft in een plechtige audiëntie ontvangen de leerlingen van het Internationaal Scrnfijnsch College der Minderbroeders Convcntueelen, alsmede de kleine leerlingen van het Seminarie dier Orde voor dc Missies. Z. H. liet al deze kloosterlingen en toekomstige missio narissen de hand kussen, en plaats nemend op den troon hield Z. H. den een vaderlij ke redevoering, waarna Z. H. den zegen gaf, dien de Paus wilde uitgestrekt zien. tot de geheele orde der Minderbroeders Conventueelen. Z. H. de Paus ontving in bijzondere audiëntie ongeveer 500 leden van de Ka tholieke mannen vereeniging van Tivoli, in bedevaart naar Rome gekomen met den bisschop van Tivoli. In den morgen woonden de mannen de H. Mis bij in Sint Pieter gecelebreerd door den bisschop van Tivoli, waaronder de mannen allen tot de H. Tafel naderden. Daarna werden de mannen de gasten van de leden der Katholieke mannenver- eeniging van Rome. Om 1 uur had in de Consistoriezaal de audiëntie plaats. Z. H. de Paus ging de lango zaal rond en gaf aan allen de hand te kussen. Daarna hield Z. II. een welwil lende redevoering vanaf den Pausclijken troon, met vreugde de bedevaart van de katholieke mannen van Tivoli begroetend, de eerste van dit soort bedevaarten, inge richt door de katholieke ïnanncnverceni- ging. In den namiddag ontving dc H. Vader, een duizendtal parochianen van de buiten- parochie van Tor di Quinto, een voorstad van Rome. De Heilige Vader ging langs de rijen der parochianen en gaf allen de hand te kussen en hield van den Pauselijken troon een vaderlijke redevoering tot de pa rochianen. Z. H'. ontving ook in plechtige audiëntie de parochianen van cle parochie van het H. Hart, welke parochie dezer dagen-haar tienjarig bestaan vierde. Nadat in clcn na middag een plechlig Te Deum gezongen was door Kard. Pompili, Vicaris van Z. H. voor het Bisdom Rome, begaven meer dan vier duizend parochianen zich naar het Vaticaan waar ze in verschillende zalen in rijen werden opgesteld. Z. H. de Paus ging de lange rijen langs en gaf allen de hand te kussen. Vanaf den troon sprak de H. Vader allen toe Zn wenschte de parochianen geluk met den

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1