DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 2 JUNI 1928 DE NENIJTO 1928 HET NIEUWE RAADHUIS VAN BOSKOOP 1 - 'i Wie het oude gemeentehuis van Boskoop kent, zal het geen overdadige weelde noe men, dat de Gemeenteraad, na rijp beraad, besloten heeft een nieuw vergaderhuis te stichten. Het oude gebouw met zijn vaal- 31 gepleisterde muren en ouderwetsche in richting was in zonderlinge tegenstelling met den bloei, die overal in deze gemeente H beerscht. Thans krijgt Boskoop een ge- 611 jneente-huis, dat een zinnebeeld is van de ontwikkeling van het dorp en van de rijk- dom, die de wereldhandel in boom en struik aan de inwoners heeft gebracht. Het nieuwe Baadhuis wordt opgetrokken aan de Zijdeweg, dichtbij het oude cen- tram: de brug en de Groote kerk, en niet ver van het eveneens aan de Zijde ont worpen spoorstation. De 31 Meter lange voorgevel (zie teeke- flS üing boven) ligt lanjfs den Zijdeweg aan i een voorplein, links geflankeerd door het nieuwe gebouw der Nationale Bankver- I eemging (van denzelfden architect als hert 3( Raadhuis) en rechts door een hoogopgaand plantsoen. De hoogte van het torentje is tl 22.50 M., de lengte van de zijgevel 21 M. Het geheele gebouw wordt opgetrokken in geel-grijzen steen, afgezet met donker plint-, met banden en versieringen van Ij/ Franschen kalksteen (Senonville Rosé). De dakbedekking zal bestaan uit genuanceer de Romaansche pannen (roodbruin). Het Raadhuis rust op 295 palen in den ft drassigen veengrond. De fundeering, de kelders en de beganen grond-vloer zijn •u uitgevoerd in gewapend beton. I" Zooals reeds bij den eersten oogopslag blijkt, is het Raadhuis in twee groepen te l verdeelen: het hoofdgebouw of het eigen lijke Raadhuis en de dienstafdeeling. I In het hoofdgebouw bevinden zich op den beganen grond de ruime ontvanghal en de kamers voor burgemeester en secre taris. Op de eerste verdieping is de Raads zaal gelegen, de kamer van B. en W., Pu blieke Werken en Commissie-kamer. Dè prachtige hal zal met geel- en groen kleurig marmer worden bekleed. De ramen in het hoofd trappenhuis worden bezet met gebrandschilderd glas in lood, het geen geschonken is door den bekenden Boskooper, den heer T. Ot.tolander, In disch planter, tijdelijk alhier verblijf hou dend. Ook in de Raadszaal welke aan de Zijde-zijde is gelegen, boven den hoofdin gang worden ramen van gebrandschil derd glas in lood aangebracht-, schenking van den Ned. Bond van Plantenhandela- ren, de Nationale Bankvereeniging en de Bank van Goedewaagen te Boskoop, allen betrekking hebbende op de Boskoopsche cultures en op de dertig landen, waar mede handel wordt gedreven. De Raads zaal heeft een lengte van 14 M. bij een breedte van 7.30 M.; zij is tevens gedacht als ontvangzaal bij officieele bezoeken van binnen- en buitenlandsche gasten. De ge heele zaal wordt in eikenhout betimmerd, bekroond met een fries van glas-in-lood- ramen. De Burgemeesters-kamer wordt eveneens in eikenhout betimmerd, met daarboven een stoffenbespannïng. De inrichting van de secretarie blijkt duidelijk uit bovenstaande schets. De ge meentenaren, die een boorlingske hebben aan te geven, in ondertrouw wenschen te worden opgenomen enz., komen binnen langs den ingang bij de politie-kiosk, een rond, uitstekend gebouwtje (op den platte grond komt dit beter uit dan bij het voor aanzicht), en vandaar in de hal met de lo ketten. Rechts daarvan bevinden zich an dere dienstvertrekken, waarbij een gara ge. Op de le verdieping boven deze ver trekken is de concierge gehuisvest. Onder het geheele hoofdgebouw is een kelder gelegen, welke dienst doet voor ar chief, centrale verwarming enz. Van het eigenlijke Raadhuis geheel af gescheiden, en langs een afzonderlijken toe gang in de zij-vleugel is het kantoor van den Ontvanger der Belastingen. Het hoofd trappenhuis met de ligging van de trap is zoodanig gekozen, dat bij eventueel noo- dige uitbreiding een vleugel aan de Noord zijde kan worden aangebouwd. De beplanting rondom het Raadhuis is gedacht in borde-Fü, waaitusschen de toe gangen zijn vrijgehouden. In de borders zullen de Boskoopsche cultures een gunstig tentoonstellingsterrein vinden. De uitvoering van het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, de firma Scheer en Karreman te Bodegraven voor de som van 78.890; de aankoop van den grond heeft gekost 36000. Centrale ver warming, plantsoenaanleg enz. zijn bij dit bedrag nog niet inbegrepen. Het nieuwe Raadhuis is ontworpen door den Gemeente-architect, den heer D. L. Landman, die in dit kloeke werk een mo nument. heeft gesticht, dat getuigenis af legt- van zijn groote bekwaamheid. Met alle welwillendheid heeft hij ons inlichtin gen verstrekt en bovenstaande teekenin- gen ter publicatie in de krant afgestaan. Het zal misschien worden opgemerkt-, dat dit nieuwe Raadhuis van Boskoop ge lijkenis vertoont met het onlangs in de krant- gepubliceerde Gemeentehuis van Sassenheim. Hierbij zij echter vermeld, dat de plannen voor het Boskoopsche Raadhuis reeds den 27en Mei 1927 waren goedge keurd. Het feit-, dat een klein groepje Rotter- damsche ingezetenen, het initiatief nam tot deze tentoonstelling, zal wel tot oor zaak hebben gehad, dat ook die bedrijven sterk op den voorgrond treden, waaraan het levensbelang van Rotterdam, en daar mee aan oen groot deel van onze natie, verbonden is. Rotterdam is in de allereer ste plaats havenstad, en de ovcrheerscbing van de scheepvaart-, met alles wat daar aan annex is, komt op de tentoonstelling dan ook duidelijk uit. Hal A. is geheel aan de scheepvaart ge wijd en door het levendige van dit bedrijf is deze hal goworden tot een der mooiste en aantrekkelijkste van de heele tentoon stelling. Vooral voor den niet-Rot-terdam- mer. De ingezetene van de Maasstad ziet hier slechts bekende dingen. Kranen, grij pers, loodbruggen, schepen, baggermolens, zuigers, stoomketels, droogdokken, kolen- transporteurs, het zijn allemaal werktui gen, die zij in het dagelijksche leven in werking kunnen zien, waar zij het tech- nisch-mooie niet meer van waarnemen. Maar voor iemand, die niet in de gele genheid is een wereldhaven in de dagelijk sche drukte te aanschouwen, zijn deze mo dellen van veel meer waarde. Hij staat en met reden, verbaasd over al de techni- dan dood materiaal, terwijl in de haven uitrusting behooren, en zeer zeker zal hij er door bekoord worden, ook al geeft de tentoonstelling op dit gebied niet meer dan dood materiaal, terwijl in de haven- zelf de arbeid daaraan zijn bezieling geeft. Intusschen kan de oningewijde een inzicht krijgen in hetgeen tot de moderne outillee ring van een haven behoort- De grootste stuwadoorsmaatschappijen, wier naam over de geheele wereld bekend is, exposee- ren hier. Zoo vindt men er een belangrijke inzending van de N.V. Corn. Swarttouw Stuwadoorsmaatschappij, die met een ma quette de omvangrijkheid van haar bedrijf toont en haar stand geflankeerd heeft door een paar kolen- en ertsknijpers, waarvan één een geweldig exemplaar, die in één trek meer kolen kan versieepen, dan de ge middelde huisvader in zijn leven aan huis brand kan verstoken. Een andere wereldfirma is de N.V. Thom son's Havenbedrijf. Deze stuwadoorsmaat schappij is zoowel aan den Linker- als aan den Rechter-Maasoever gevestigd. Van het groote bedrijf aan de Maashaven, dat uit sluitend dient' voor den omslag van massa artikelen, als kolen en erts, zijn slechts foto's aanwezig, benevens een interessant model stoomkraan, voor dadelijke lossing dezer artikelen uit het zeeschip in het rivierschip, met automatische weging. Meer aandacht vraagt Thomson's Haven bedrijf voor haar etablissement aan de Keilehaven, dat geheel ingericht is voor do verwerking van stukgoed. Zooals men weet, heeft Rotterdam in het buitenland een uit stekenden naam als goedkoope en goed ge outilleerde haven voor het massa-artikel. Met het stukgoed blijft het nog wat sukke len, en daarom is het tenzeerste toe te juichen dat Thomson's Havenbedrijf ook voor het stukgoed de aandacht op de Rot- terdamsche haven heeft gevestigd. Een mooie maquette toont het grootsche veem aan de Keile- en Lekhaven, en demon streert duidelijk, hoe door een kunstig- teebnische inrichting de stukgoederen da delijk uit het langs do kade gemeerd lig gend zeeschip in het veem worden opge slagen. Iets nieuws op het gebied van het lossen van schepen toont de scheepswerf en ma chinefabriek van P. Smit Jr., welke werf, in samenwerking met den heer Valstar, van de Steenkolen Handelsvereeniging, een belangrijk verbeterd model kraan heeft gebouwd, de Parallelogram-kraan. Deze krijgt, bij de lossing niet, zooals dat bij andere dergelijke werktuigen gebruikelijk is, ligplaats tusschen zeeschip en lichter, maar bevindt zich buiten op den lichter. Buiten! Weekoverzicht Het ging alles zoo prachtig met do „Italia", het luchtschip van generaal No bile. Het had een vrij vlotte reis van het zonnige Zuiden naar het sneeuwland Spits bergen. Vanuit den Konigsbaai maakte het een goed geslaagden kruistocht naar Ni- colaas Il-ïand en verleden week zou het trachten, het groote doel van de expeditie, de Noordpool 'te bereiken. Het luchtschip vertrok ondanks minder gunstige weers omstandigheden, doch Nobile meende dat hij wel weer terug zou zijn, alvorens het weer al te slecht zou zijn geworden. Dank zij de radio bleef de Noordpool in voortdurend c-ontact met do bewoonde we reld en wij konden zijn vlucht over de witte wereld van sneeuw en ijs als het ware voet voor voet volgen. Met eenige vertraging werd de Pool bereikt en het zwarte ebben houten kruis, door Z. H. den Paus aan ge neraal Nobile geschonken, werd uitgewor pen en diep drong de metalen punt in het Poolijs. Daar staat het nu, het kruis op den top der wereld, als een symbool voor hen die gelooven in het Koningschap van den gekruisten Christus. Waarschijnlijk is dat zwarte kruis op de witte vlakte geworden tot een teeken, dat degenen, die dit kruis plantten, niet meer zijn teruggekeerd tot het land der leven den. Waarschijnlijk is de Poolstreek hun graf geworden, en hebben zij hun graf go- wijd met het kruis, dat door den Paus eigenhandig is gezegend. Nog is alle hoop niet vervlogen, dat de Italianen zullen terugkeeren. Men denke slechts aan de tocht van de twee vliegtui gen, waarmede Amundsen indertijd naar het Poolgebied vloog. Dagen lang bleven de vliegers op het ijs zitten, om te trach ten een der beide machines, die vastgevro ren zat, weer los te krijgen. Toen dacht men ook algemeen, dat de stoutmoedige manne verloren waren. En toch koerden zij weer. Nu is het hier wel weer een ander geval. Door de uit- en intrekkende beweging van den kraanarm wordt de last horizontaal verplaatst, zoodat hot rondzwaaien ver meden wordt. In één greep kan ongeveer 600 ton kolen verplaatst worden. Bepalen wij ons nog even tot de scheep vaart-, dan kan, behalve do groote inzen ding van don Mctaalbond, van de 13 scheepswerven langs de oevers van de Maas, en do inzendingen van de Holland— Amerika-Lijn met haar hutten en eetzaal van de Statendam en de Rotterdamsche Lloyd met zijn luxieus ingerichte hutten, waarvan wij melding maakten, nog ge noemd worden een prachtige stand van Kuyper Van Dam en Smeer als agente van de Union Castle-lijn wolke een dienst on derhoudt op Zuid- en Oost-Afrika. Prachti ge modellen van de 4 pijper Arundel Castlo en van het s.s. Caruavon Castlo geven een indruk van de trotsche kastcelen, waarmee deze lijn cte zeeën bevaart-. Een luxo-hut en verder tal van foto's laten zien mot welk een comfort en luxe de passagier geduren de zijn reis wordt omgeven. Veel werk van haar inzending hebben ook de gezamenlijke Amsterdamscke lijn diensten gemaakt-. In eendrachtige samen werking zien wij hier de Maatschappij Ne derland; de Kon. HoU. Lloyd, de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij en de Hollandsche Stoombootmaatschappij. De booten dezer maatschappij bevaren aüe zeeën van de wereld en groote landkaarten, waarop met lichtende transparante lijnen, de verschil lende routes worden aangegeven, bewijzen dit. Interessant in hooge mate is de kun stig uitgevoerde reliëfkaart van Neder- landsch Indië, waarin met, eveneens lich tende lijnen de routes der schepen worden aangegeven. De JavaChinaJapan-lijn exposeert een maquette van haar uitgebreid etablis sement te Tandjong Priok. Als ten nauwste met de scheepvaart verband houdend mogen wij nu nog even aandacht vragen voor de inzendingen der scheepswerven. Burgehout's machinefabriek en Scheeps werf heeft haar inzending opgefleurd met mooi geschilderde havengezichten. Men vindt er voorts het model van het groote droogdok Tandjong Priok, dat, naar men zich nog wel herinneren zal eenige jaren geleden met zooveel moeite onder de Maas brug doorgesleept is, toen deze nog niet omhoog gebracht was. Als een proeve van haar kunnen staat daar ook het model van Hr. Ms. torpedobootjager Evertsen, terwijl één van do schroeven van Hr. Ms. torpedobootjager Kortenaer, in aanbouw bij Burgerhout en een zusterschip van do Piet Hein, die er in riaagde met 2 dezer schroeven een snelheid te ontwikkelen van 36.1 knoop, dat is circa 67 K.M., een indruk geeft van den omvang dezer scheepsonder- deelen. Wilton, ook geen onbekende in de scheepsbouwwereld, geeft de modellen te zien van Mr. Ms. Flottieljevaartuig Soem- ba, in 1925 op deze werf gebouwd, van de baggermolen Ville de Toulon en den zuiger Cosmopoliet, welke beide voor buitenland- sche rekening door Wilton zijn gebonwd. Interessant ook zijn de foto's van belang rijke 8cheepsreparatiën door Wilton ver richt-, zoo aan het s.s. Rijndam en aan het s.s. Bandoeng. De machinefabriek en scheepswerf Feijen- oord toont dat zij ook op ander <3an scheep vaartgebied, kan bewegen. Zij heeft in haar stand opgesteld een kolossale suikerriet- molen, met een grafische voorstelling van de persingsresultaten met zulk een machi ne bereikt in de campagne 1927 in de sui kerfabriek Wonosarie op Java. Verder ont breken ook hier de noodige scheepsmodel len niet. Dat men ook de technische hulp middelen steeds blijft verbeteren en ver volmaken, toont de klinknagelverkitter met oïïestookinrichting, die hier is opgesteld. Vooreerst betreft het hier een luchtschip, dat vrij onhandelbaar is als het geen ben zine meer heeft, en door den wind wordt meegesleurd. Bovendien had het schip wel drie radio-installaties aan boord, zoo dat juist het uitblijven van seinen de don kerste vermoedens doet rijzen. De „Italia" was er geheel op ingericht cm voortdurend in radiografisch contact te kunnen blijven. Zelfs iu geval van een nood landing had men maatregelen getroffen om de verbinding in stand te kunnen blijven houden. Daarom vreest men, dab het lucht schip geheel vernield is en de bemanning is omgekomen. Om dezen tijd van het jaar schijnt het daar in de Poolzee ook allesbehalve ge makkelijk reizen te zijn. Het ijs begint thans te smelten, waardoor heb bezwaarlijk is om met sloeën over het ijs te glijden, torwijl er van den anderen kant weer te veel ijs is om er met een schip doorheen te komen. De meerdere waterdamp in dezen tijd geeft vervolgens aanleiding tot mist- vorming en sneeuwjacht-, zoodat het ook voor een vliegtuig levensgevaarlijk is. Als er dus nog hoop is, dan is deze wel heel gering. In officieele kringen iil Italië heeft men den moed rcods opgegeven. Vol gons het Italiaansche luchtvaartministerie moet het luchtschip gevallen zijn in heb tijdsverloop, dat verliep tusschen het zen den van het laatste telegTam en het niet beantwoorden van de opriep van de „Cit-ta di Milano" een kwartier later. Dan zou de ramp vorige week Vrijdag om half elf plaats gehad moeten hebben. Men heeft uitgerekend, dat de „Italia" zich op dat oogenblik tusschen Liefdebaai en Hin- loopenstraat moet hebben bevonden. De hulpexpedities zullen dan ook wel hun on derzoekingen daar concentreeren. Zoowel Noorwegen als Zweden en Sovjet-Rusland hebben hulp gezonden. Het is te hopen, dat zij althans eenig resultaat bereiken. Herrie te Bolprrp do. De ver houding tusschen Italië en Joego-Sl&viö

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9