r n nieuwe ■sr mantel jPURO.L/ Eerst - kijkeiz, DEN KAAG Buitenl. Berichten VOOR ONZE KINDEREN. ONGELUKKEN. Het doodelijk ongeval te Krommenie. 2e6 gevaar van bezinedampen. Dezer dagen ia bericht, dat een arbeider tg Krommenie, door een bus met benzine iakte en toen, in weerwil van de waarschu wing van zijn kameraden probeeren wilde, i de gevaarlijke vloeistof wel goed brand je. 0© gevolgen bleven niet uit. Men weet. eeds, dat deze arbeider, een jongeman van ga 23 jaar aan de bekomen brandwonden g overleden. Zoo oogenschijrdijk lijkt dit een geval au buitengewone onnoozelheid, doch is het [jfc wel 1 Tot voor een paar jaar geschiedde n een der zeildoekfabrieken aldaar het mpregneeren van het zeildoek, het ondoor- [ringbaa- maken, o.a. door middel van leazine. De arbeider, werkzaam bij dit jedrijf, ondervonden daarbij vaak eigen* ardige gevolgen. De benzinedampen in mn omgeving verwekte bij hen dezelfde erschijnselen, welke men waarneemt bij ronkenschap. Sommigen werden bene- eld, anderen deden dingen, zoo dwaas, als wel ziet bij beschonken menschen. Zij adden een slingerende gang en dansten i lachten, zonder reden. In de open lucht •rdwenen deze verschijnselen weer. Kan zich hier nu niet een dergelijk ge- al hebben voorgedaan Het jonge mensch erkte in de moffelafdeeling, een plaats, betrekkelijk hooge temperatuur eerscht en waar benzine dus snel ver- ampt. Zal deze damp hem beneveld en ebracht hebben tot een daad, waarvan ij de gevolgen in zijn toestand niet kon verzien? Wanneer dit werkelijk zoo is, reigt er dan geen gevaar ook in tal van utobussen, die soms ook gevuld zijn met lenzinedamp Overreden en gedood. De zesjarige A. B. werd gistermiddag irca 12 uur, door een auto aangereden in le Terpelkwijkstraat te Zwolle. In bewusteloozen toestand werd de jon en naar het Sophia-ziekenhuis overge- racht, waar hij, inmiddels, reeds is over men. Auto-ongeluk. Te Keridriel is een met vee geladen rachtauto van J. v. Galen uit Leeuwen lié van de Bossche markt kwam, oipgesla- en en in een sloot terecht gekomen. De ihauffeur en de heer v. Galen kwamen or net eenige schrammen af, B. van Echteld, lid achter in den auto zat, bleef onge leerd, doch P. v. Bijnen uit Puiflijk be- wam een schouderfractuur en brak twee ibbeo. Uit een auto gevallen. Zekere S., die van Heerlen naar Den 'Haag zou verhuizen, pakte zooals gebrui- .e/jffe is 'het meubilair in een verhuiswagen ok dit gebeurt meer, stopte zijn vrouw den wagen, bij de meubelen. Tot Delft g alles goed, doch daar gekomen viel de 'ouw, die oververmoeid was, uit den auto n bleef bewusteloos liggen op de Geer. ladat zij bij een winkelier was binnenge- ragen heeft de politie, haar per auto naar et gasthuis vervoerd. Daar bleek dat zij een ernstig letsel had bekomen. De chauffeur van den vrachtauto, die et verdwijnen van de vrouw niet had be- lerkt, was doorgereden naar Den Haag. Noodlottige val. Gistermiddag is de drie-en-twintig ja- schilder A. Warnaar uit de Stokroos- traat bij werkzaamheden aan een huis de Rozenburglaan te Rotterdam van 12 ïeter hoogte van een ladder gevallen. Iet een hersenschudding is hij per auto an den G.G.D. naar het ziekenhuis aan en Coolsingcl gebracht, waar hij tegen avond zonder tot bewustzijn gekomen zijn, is overleden. Te Bergen op Zoom is de wed. Andrea de woning der familie W. van He trap leyallen. Zij bekwam een schedelbreuk en aan de gevolgen overleden. Door de stoomtram gegrepen en gedood. Te Roosteren is de 36-jarige Jagers uit eyenbroek, toen hij mee zijn rijwiel de ramlijn wilde oversteken, door een juist asseerende stoomtram gegrepen. De on- werd over een grooten afstand leürd. Hij was terstond dood. De imi was weduwnaar en vader van één nd. Pont aangevaren. Donderdagavond voer een boot op den lijn bij Rhenen eenigszins uit de vaargeul, 'aardoor het anker van de achterste leep in aanraking kwam met een ketting an de veerpont. Door den schok knapten Ie twee kettingen af, eveneens die waar- nede de pont gemeerd lag. De op de pont •evinden personen konden zich in veilig- ieid brengen. De pont dreef roerloos naar iet hiidden. Met behulp van een motor- loot werd zij opgeduwd, waarna onmiddel- ijk ihet de h rstelling werd begonnen. De boot, die na de aanvaring was door- lestoomd is bij het volgende veer aange- louden. De heeren Streek en Te Selle, die het ongeval zagen, sprongen ijlings gekleed te water en het gelukte hun na veel mceite, de drie drenkelingen naar den oever te brengen. De meisjes M. en D. waren half bewuste loos, doch men wist ze spoedig weer bij te brengen. Het gebeurde heeft begrijpelijkerwijze een groote opschudding teweeg gebracht. Wederrechtelijke vrijheidsberooving. Gepleegd door een vrouw. Aan het Vredenburg te Utrecht kjva-m zich een man in een winkel beklagen over een hem geleverd artikel. De winkelierster stond hem te woord. En daar zij de klach ten van haar klant ongegrond vond. maak te zij zich nog al kwaad. Zij wond zich ten slotte zóó op, dat zij de deur op slot deed en den sleutel uit het slot haalde. De man vroeg haar de deur weer te openen. Maar zij weigerde en de man kon haar niet be wegen hem in vrijheid te latn. Hij zal zoo ongeveer een kwartier opgesloten ge weest zijn, toen er een politie-agent voor bij kwam. Hij waarschuwde dezen agent, zoodafc hij ten slotte uit zijn „gevangen schap" verlost werd. Tegen de winkelier ster werd proces-verbaal opgemaakt we gens wederrechtelijke vrijheidsberooving. En dat noemt men het zwakke ge slacht 1 De moord op een liefdezuster te Roermond. De sedert 3 October in het Huis van Be waring te Roermond gedetineerde A. H. 8., verdacht van moord op een liefdezuster uit het R. K. ziekenhuis, is ter observatió over gebracht naar de psychiatrische inrichting „Maasoord" te Poortugaal. Een gestoorde nachtrust In de villa van den heer C. te Bloemen- daal is gisternacht ingebroken. De heer C. en zijn zoon sliepen op dezelfde kamer. Zij waren reeds vroeg naar bed gegaan. Om streeks half twaalf werd de heer C. wak ker door gestommel en meenende dat een vogel door het geopende raam was binnen gevlogen dat gebeurde wel meer stond hij op en, zonder licht aan te steken, wilde hij naar het raam gaan. Toen hij langs het ledikant van zijn zoon kwam. zag aij iets op den grond liggen en meenende dat het een deken was, greep hij er naar. Hij greep echter een manspersoon, die schielijk opstond en door het open raam ontsnapte.„C. schrok geweldig, waarschuw- ie de politie, doch deze zoekt den inbre ker iiog. INGEZONDEN MEDEDEELSNG. Doorzitte Zonnebrand Het weer in Mei. Volgens het voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut van het weer in Mei 1928. was gemiddela over de vijf hoofdstations de ochtendtemperatuur 1,5 gr. C. te laag. Het was tot den 27sten alle dagen te koud, gemiddeld 2.5 gr., van den 8sten tot den 27sten alle dagen le koud, gemiddeld 3,5 gr. De grootste afwij kingen kwamen voor op den 3den en den llden, resp. 5 gr. boven en 5.5 gr. benedeu normaal. De gemiddelde maximum-tempe ratuur was 2 gr., de gemiddelde minimum temperatuur 1 gr. beneden normaal. In den nacht van 10 op 11 kwam sterke nacht vorst voor. In het Noorden van het land lag op sommige plaatsen ijs op het water. De neerslag was over het grootste deel van het land 40 tot 70 pet., in het midden van het land 30 pet, boven normaal. In den achterhoek en in Zuid-Limburg ongeveer 10 pet. beneden normaal. Sneeuwval kwam voor op den 9den en lOden, hagel vooral op 9, 10 en 11. Te De Bilt werden 181 uren zonneschijn waargenomen tegen 203 normaal. In den Raad ten plattelande. De Raad van Wychen heeft behandeld een nadere nota van opmerkingen op de begrooting 1928 met het voorstel van B. en W. om, in verband daarmede, het heffings percentage der G. I. B. onveranderd te be houden op 2. Do secretaris legde aan de hand van de cijfers uit. hoe het niet mogelijk is minder te beramen daD 2 als heffingspercentage. De leden poelen niet veel, om hooger te gaan dan l1/s. De voorzitter betoogde, dat hiermede het tekort op de begrooting niet kan worden De heer Van Silfout twijfelt of de ge meentelijke geldmiddelen wel goed worden beheerd, 2C00 zijn 7 maanden ónder de berusting geweest van den secretaris. Hoe kan dat? Hoe kon toen de kas kloppen? Er is in ieder geval eèn renteverlies te constateeren. Dit diende vergoed te wor den. De voorzit i or bestreed dit; de gelden zouden op de gemeentelijke giro zijn ge zet. Bovendien, door de kasopname is ge bleken, dat de 2000 nog mankeerden. De heer v. Silfout: Ja, 7 maanden na derhand. Wethouder Roelofs: De gelden werden in de kas nicl gestort., waren dus ook niet te vinden. Alleen door het aanspreken van dengene, die de 2000 moest betalen, bleek dat de gelden waren betaald en afgedra gen tegen kwitantie. Dit is toch duidelijk en doet zien lat het zoo erg niet is. De heer v. Silfout: Dit zien we, maar wat gebeurt rr dat we niet zien? Wethouder Roelofs: Spreek eens dui delijker, wat bedoelt u daarmee, dan zal ik antwoorden. I'e voorzitter: Mijnheer v. Sil fout heef1 de Justitie er in gemoeid en nu spreekt hij weer voor het volk. Natuurlijk moet u sensatie bewerken in de courant. U moet den schijnheilige uithangen, mijn heer Silfout. Elders o.a. op het postkan toor zit ge te vloeken en spot ge met den christelijken groet, waarmede de vergade ring begint en sluit. Dit mag nu ook wel eons in de krant. Ga re~ht door zee I INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. Prima fi-'" Jt Glycerinezeep Qj da PER STUIC OP VERTOON VAN DEZEN BON. ONGELUKKEN. treinbotsing in Illinois. Zeven personen gedood. Bij een botsing van twee voorstad-trei nen, die gisteravond bij Fithian tusschen Danville en Champaign (Illinois) plaats vond, zijn zeven personen gedood. Nieuwe aardschok te Corinthe. Wederom huizen ingestort. Uit Corinthe wordt gemeld, dat aldaar gisterochtend wederom, nadat in den voor- gaanden nacht reeds herhaaldelijk onder- aardsch gerommel was gehoord een krachtige aardschok is waargenomen, dio vijf seconden duurde. Verscheidene huizen stortten in, terwijl zich van de onlangs reeds zoo zwaar beproefde bevolking op nieuw een paniek meester maakte. Voorts is in het dorp Litoselo do grond zoodanig gezakt, dat twee huizen zijn in gestort, terwijl voor nog 33 huizen gevaar voor instorting bestaat. Do kerk en de school zijn ernstig beschadigd. Cycloon in Paraguay. Door een cycloon zijn in het plaatsje Ita (Paraguay) dertig woonhuizen vernield. Vele personen werden zwaar gewond. Ernstige verkeersongelukken te Berlijn. Donderdag hebbon in den loop van den dag te Berlijn drie ernstige verkeersonge vallen plaats gehad, waarbij drie personen om het leven kwamen. In de poort van een huis in de Wiisterhauserstrasse werd de in genieur Frtiz Knhn door een vrachtauto aangereden en tegen den muur gedrukt. Hij overleed bijna onmiddellijk aan zijn ver wondingen. De postbeambte Gustav Mar- quardt word op den hoek van de Berliner- en de Ringbahnstras'se in Tempelhof door een tractor overreden. Geneeskundige hulp mocht ook hier niet meer baten. Ten slotte kwam te Westfalen de postbeambte Gustav Dachrodt mot zijn motorfiets in botsing met een vrachtauto. Dachrodt werd van zijn motor geslingerd en kwam zoo onge lukkig te vallen, dat hij spoedig daarop overleed: Nasleep van de ether-ontploffing op de Dnjepr. 24 personen gearresteerd. Zooals mm zich zal herinneren, vond onlangs op een stoompoot op de Dnjepr een ernstige ramp plaats, doordat namelijk bij het ontplc ffen van op lichtvaardige wij ze vervoerde mandflesschen met ether, 19 personen werden gedood. Het onderzoek heeft thans uitgewezen, dat de catastrophe een gevolg is geweest van groote wanorde op het schip De bemanning bevond zich niet op haar post cn stak na de ramp geen hand uit tot redding der slachtoffers. In verband met het resultaat van het on derzoek zijn 24 personen gearresteerd, o.w. bijna de geheele bemanning vanh et schip. Hevige stormen in Frankrijk. Boven verschillende deelen van Frank rijk hebben Donderdag hevige stormen ge woed. Op tal van plaatsen is door hagel en wolkbreuken veel schade aan de te velde staande gewassen toegebracht, terwijl door het inslaan van den bliksem verschillende branden werden veroorzaakt. In de buurt van St. Calais in het departement Sarte is een huis van drie verdiepingen ingestort. Een geheel huisgezin werd onder de puin- hoopen begraven. De herkomst van de kauwgom. Hoewel tegenwoordig de kauwgom een zeer ingeburgerde lekkernij is, weten be trekkelijk weir igen van onze menschelijke kauwers wat zij eigenlijk verwerken of aan wie ze hun lol.kernij te danken hebben. De ruwe grondstof kent men onder den naam „chicle' dat een product is van den Zuid-Amerikar nschen zapota-boom en de man die 's werelds kaken inbeweging bracht, was T: omas Adams, natuurlijk een Amerikaanïgeveer 60 jaar geleden ont moette de jonge Adams een zwervende Mexicaanschen generaal die tijdelijk we gens een revolutie zonder emplooi was. Deze was in het bezit van een staaf, uit een gomachtige substantie bestaande, waarop hij tob Adams groote verbazing blijkbaar mei smaak begon te knabbelen. Ook hij beproefde het, was echter min der voldaan. Toch zag hij er iets in, hoewel hij het, heel vergeeflijk, als een soort rubber wilde behandelen en wel voor tand-dooleinden. Het wilde zich echter niet met zwavel ver binden en zoo begon Adams het aan te wenden voor het doel, waarvoor hij het 't eerst had zien gebruiken. Er werd ee smaakje aan toegevoegd en door het verspreiden van een enorme hoe veelheid gralió monsters werd een marüt. geschapen. Toen Mr. Adams 2 jaar geleden stierf, had de kauwgom-industrie een om zet van ca. 9.000.000 dollar per jaarl CORRESPONDENTIE. Lieve Neefjes en Nichtjes, Voor -ik begin aan 't beantwoorden der briefjes, wil. ik nog een woord zeggen over den afgeloopen wedstrijd. De prijzen zijn afgezonden en.... zullen wel met blijde gezichten in ontvangst zijn genomen. Van verschillenden hoqrde ik dan ook dat het prijsje zoo mooi was en deed men mij de ■belofte den volgenden keer weer van de partij te wezen. Hieraan twijfel ik geen oogenblik. Wie eenmaal wat gewonnen heeft en thans bij het zien van dien prijs zich herinnert de kleine moeite, die aange wend werd om dien prijs machtig te wor den, zal vast en zeker bij zich zelf het voor nemen maken wéér mee te doen, als iets te verdienen valt :„Men kan immers nooit weten 1" Maar de anderen? Zij die nooit iets wonnen en altijd trouw op post waren, bij deze staat de zaak eenigszins anders. Zij wonnen niets, herhaaldelijk niets. En toch deden zij mee. En toch zullen zij blij ven meedoen en dat vooral zijn flinke jon gens 1 Dat zijn er, die later zich niet laten afschrikken door het eerste het beste te- genvallertje maar volhouden zullen, tot. de zege is bevochten. Dat zijn de jongens van Jan de Wit. Dat zijn ze, waarop ik re ken ook.... in de toekomst.... En nu wil ik nog iets over iets anders zeggen. Ik heb de lijst voor me liggen, van alle deelnemers en ik zie.... dat ze kwa men opdagen van uren in het rond. Van alle omliggende plaatsen, van Voorschoten tot Hillegom en van Woerden tot Noord- wijk aan Zee kwamen do brieven binnen. Dat verheugt me. Dat verheugd me om dubbele reden. Het is een bewijs, hoe niet alleen ons „Hoekje" gewaardeerd en gele zen wordt, maar ook hoe onze mooie Leid- sche Courant bij duizenden rondom Leiden gelezen wordt en als een goeie trouwe, wa re vriend wordt binnengehaald. Dat is een verheugend feit. En omdat ons blad bij duizenden wordt gelezen, daarom is hét getal van 300 deelnemers aan den Raadsel- wedstiijd, nog zoo bijster groot niet. Dat getal moet nog groeien. Dat moet worden 500. En, ik ben er van overtuigd, het zou reeds 500 geworden zijn, als wij ons gewo ne Hoekje des Zaterdags hadden kunnen behouden. En danreken ik in de toe komst op jullie zelf. Hoe! zullen jullie vragen. Hoort, ik zal het jullie eens zeggen. Jullie moet don vol genden keer een handje helpen om het ge tal op te voeren en wel, door do vriendjes en vriendinnetjes aan te sporen om meo te doen. Hoe meer er mee doen, hoe grooter het getal prijzen zal zijn, die we geven zul len. Dat is dus afgesproken! Ik wil jullie aan deze onderlinge afspraak nog eens her inneren, als ik na de groote vacantie weer kom. Deze correspondentie is langer geworden dan ik dacht, weshalve ik geen ruimte meer heb, voor het beantwoorden der briefjes, wat ik uitstellen zal tot de volgen de week. Met hand en groet voor n allen, Jullie liefhebbende, Oom W i m. TOEN DE STOK NIET SLAAN WILDE door Cadier. Voor Hubert. Weet je nog, hoe wij lachen moesten, toen wij dat versje lazen van de stok, die den hond niet wilde slaan? Wat hadden we dien middag een schik hé. 't Was dan ook een allergrappigste ge schiedenis. En nu ik daar op het oogenblik weer aan denk, wil ik een verhaal voor je maken, dat veel op dat leuke versje lijkt. Ga nu rustig in het hooge gras bij d en starttoren 7 Itten, waar om heen do paarde bloemen en madeliefjes weer voor maan den lang ha r bescheiden pracht zijn ko men vertoon' n. Neem Nel en Antoon mee en dan begin ik te vertellen: Op een kl< in stuk land ,dat omgeven is van woilandon en korenvelden, waar nu 'n menigte grillig gevormde wilgen groeien, stond vele jaron geleden een oud vervelooB huisje, waarin een arme boer met zijn vrouw en eenigste zoon Piet in woonden. Piet was een allerbeste jongen, maar hij was verbazend lui. lederen morgen reed hij met zijn kar en honden het pad door do weiden af naar de dorpen om aan de boerinnen borstels, pannen en schalen en andere voorwerpen te verkoopen. Maar Piet, die liever lui dan moe wilde zijn, ging soms wel eons een uurtje in ee i korenveld liggen en tuurde dan onafgebroken naar de diepblauwe lucht, waara n stralend de zon gloorde. Wijd om hem heen ruischte dan vredig het koren en hoe; boven hom zongen de leeu weriken hor danklicdjes op eenvoudige wijzen. Op een warmen zomermorgen, toen gloeiend heel de zon scheen, was Piet, toen hij een half uur op weg was naar het dorp, in het goude i koren gaan liggen en over weldigd door het wonderschoone en do doodsche sti o zijner omgeving,— niets anders drong tot zijn ooren door dan het dankbare en uichende wiet-wiet der leeu weriken v s hij in slaap gevallen. Héél den langen ochtend en een groot gedeelte van den middag daarbij, had hij slapende doorgebracht, toen hij eindelijk, door de in dikke droppels neervallende regen, werd wakker geschud. Versuft wreef hij in zijn oogen en toen hij zag, dat de zon al een poosje op' weg was om weer onder te gaan, ging zijn ver suftheid plotseling ovor tot schrik en daar na tot angst. Wat zouden zijn ouders zeggen, nu hij niet verkocht had? En zeker zou hij flink slaag krijgen. Piet peinsde. Zou hij zeggen, dat niemand vandaag iets koopen wilde? Slaag doet pijn, maar liegen is slecht, dit wist hij en hij besloot de waarheid te zullen zeggen. Toen hij thuis kwam vertelde hij direct aan zijn ouders dat hij onderweg in slaap was ge vallen en niets had verkocht. Zachtjes be gon zijn moedor te huilen en z'n vader sprak barsch: „zulke streken zullen we jo wel handig afloeren. Direct zonder etèn naar bed!" Maar Piet ging niet. „Wacht zei z'n vader, toen hij een stok nam. „Stok wil je Piet slaan!" „Nee," zei de stok". „Wacht", zei zijn vader, „ik zal het aan het vuur vragen. Vuur wil je den stok branden? Stok wil Piet niet slaan en Piet niet naar bed toe gaan, zon der gegeten te hebben". „Nee", zei het vuur. „Wacht", zei z'n vador, „ik zal het aan het water vragen. Water, wil je het vuur blusschen. Vuur wil den stok niet branden, stok wil Piet niet slaan en Piet niet naar bed toe gaan zonder gegeten te hebben." „1 ee", zei het water. „Wacht", zei vader, „ik zal het aan de koe vragen. Koe wil je het water drinken? Water wil het vuur niet bluschen, vuur wil den stok nieit branden, stok wil Piet niet slaan en Piet niet Daar bed toe gaan zonder gege ten te hebben. „Nee", zei de koe. „Wacht" zei z'n vader, „dan zal ik wel een slachter halen, die do koo zal slachten. En do slach ter kwam. Het. was een groote, dikke kerel met een bol, roodglimmond gezicht. Hij had een lang blinkend mes bij zich waar hij wild mee zwaaiende, de koe achterna liep. En de koe liep naar het water, het wa ter naar hot vuur, het vuur naar den stolL de stok naar Piet en Piet.... Piet lag al in bed Het Moedertje. Een krielkipje, dat reeds dagen lang Op zes eitjes te broeden zat heel rustig, Kwam 's morgens eten aan 't bakje met voer, Ging dan op het nestje weer lustig. Zoo ging het nu al drie weken lang, Maar nu ging een wonder gebeuren Van binnen tikten een snaveltje tegen het ei, En deed dan de eierschaal scheuren. En zie trip trip trap, heel parmantig en vlug Stapt daar een lief kuikentje buiten, En eer er een uurtje verstreken was, Waren ze reeds met hun zessen, die guiten Voorzichtig gaat 't moedertje een beetje op zij, Neemt de kindertjes onder haar veeren, Met haar snaveltje gooit ze de doppen op zij, Die mochten haar kleintjes eens deren. Zoo bleef ze stil zitten, een dag en een nacht. Kwam zelf niet drinken of eten, Dat is voor de kleintjes het beste gewis, Zoo iets kan alleen 't moedertje weten. Maar daags daarop, o, 't was een lust om te zien, Gaat ze met de kleintjes een wandeling maken. Ze trippelt zoo trotsch door de kuikenren heen, En trouw volgen de vroolijke snaken. Ze piepen en piepen, maar daar komt de vrouw! En brengt him een bakje met eten, En 't moedertje tokt, doet het eten hun voor, Zie toch oens hoe gauw ze het weten. Zes snaveltjes tikken op het bordje zoo vlug, En alles *s in 'n ommezien verdwenen; Nu wordt hun nog even het drinken geleerd, En dan is ze klaar, zou ik meenon. Eén kruipt onder moeders vleugeltjes gauw, Gluurt dan tusschen do veertjes zoo oolijk, En twee zitten bovon op moedertjes rug En koest'ren in 't zonnetje zich vroolijk. En 't moedertje, och vertellen kan ze het niet, Maar 'k weet het ze voelt zich zoo blije, Ze hooft door Gods hulp dat wonder gewrocht Een wonder in de lieve maand Meie. Tante Cor.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7