SPORT. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Dames-eKi'ndep Fr-icoL, Academienieuws. Uit de Omgeving BEZOEKT 55 TRIi Heden- en'Zond^gavond CONCERT. Uit de Rijnstreek VOETBAL R. K. FEDERATIE. Uit het „Leiden"-kamp. De wedstrijd „Leiden"—Z.P.C. te Haar lem, gaat morgen weer niet door wegens promotiewedstrijden van Z.P.C. SCHERMEN. De competitie van den Kon. Ned. Amateur Schermbond. Evenals vorige jaren ie de competitie van den Kon. Ned. Amateur Schermbond gedu rende de zomermaanden stop gezet, om in het najaar weer te beginnen. De eerste periode is dus afgesloten en de stands voor zoover de Leidsche afdee- ling betreft luidt: le klasse (heeren) Afd. D "ore*- gew. gow. wedstr. part. pnt. Schermv. Giandomenici I 3 32 6 R-'dam T.H.O.R. I 1 21 2 Schermv. Utrecht I 0 12 0 Degen:' Schermv. Giandom. I 2 30 4 Schermv. Utrecht I 2 24 4 R'dam T.R.O.R. 1 24 2 Leidsche Schermv. 1 15 2 Sabel: Schermv. Giandom. I 2 24 4 Schermv. Utrecht I J i 2 24 4 R'dam T.H.O.R. -f 1 32 2 Leidsche Schermv. 'f 1 16 2 2e klasse Afd. E. Dogen: Clubhuis te Werve 3 43 6 Leidsche Schermv. A.E.W. 3 31 G R'dam T.H.O.R. 1 22 2 Stud. Schermv. Odin 0 16 0 Clubhuis te Werve 4 47 8 Leiden A.E.W. 2 23 4 Stud. Schermv. Odin 1 27 2 R'dam T.H.O.R. II 0 15 O BILJARTEN. Om het wereldkampioenschap. Moons geslagen. De eerste partij van gisteravond tus- schen Martenet en Moons was een verras sing. De Zwitser gaf zich met. al zijn élan. Hij kon nu tenminste zijn spel ontwikke len al naar mate hij meer in zijn spel kwam zakte Moons af. Hij kon letterlijk niets. Zooals dat gewoonlijk gaat kreeg hij bo vendien slecht spel. Daarbij kwam de noo- flige nonchalance, zoodat Martenet zonder- moeite won. Robijns boekte zijn derde nederlaag. De Amerikaan Applebye heeft zich hersteld. Hij heeft gevochten als een leeuw en een partij uit het vuur gesleept, De uitslagen luiden: pnt. brt- h.s. gem. Moons 59 12 29 4.91 Martenet 400 12 105 33.33 Applebye 400 24 52 16.G6 Robijns 368 23 64 16.— Van Belle: 400 18 108 22.22 Foerster 218 19 55 12.82 Chasserofc 400 13 122 30.76 Soussa 238 12 84 19.83 De retourcommissie in het gasbedrijf. Twee zaken voor de rechtbank te Zutphen. Voor de rechtbank te Zutphen werd .gis teren de behandeling voortgezet van de zaken van J. H. A. en G. A. S., directeur van de gasfabriek resp. te Zutphen en Winterswijk, die 30 Maart j.l. hebben te rechtgestaan wegens corruptieve handelin gen. Daar de vraag of verdachten ambte naar zijn in den zin der wet nog geen be antwoording had gevonden, waren beido zaken door de rechtbank geschorst en do stukken gesteld in handen van den rech tercommissaris voor nader onderzoek. De officier van justitie bleef bij ziin vroegeren eisch, resp. 400 gld. sub. 1 maand hechtenis en 200 gld. sub. 1 maand hechto- R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Noordoinde 50. Wij ontvingen volgende circulaire van het bestuur der Zita-Vereeniging, afi. Vakschool voor Meisjes (secretaris de heer .f. Manders). Waar in de laatste jaren de behoefte aan goed huishoud- en handwerkonder- wijs, in onderwijsterm genaamd „vakonder wijs" voor meisjes steeds meer en meer wordt gevoeld, dit onderwijs wordt ge vraagd en zich meer en meer uitbreidt, zoodat zelfs Z. D. H. do Bisschop van Haarlem eene regeling daarvan, afgekon digd in de acten van pro-synode 1927, heeft voorgeschreven, terwijl daarbij de neutrale vakschool voor meisjes bier ter stede een grootere propaganda voor hare school is gaan voeren, nieenen wij Uwe bijzondere aandacht voor onze school moeten vragen en Uwe hulp in dezen tot j heil der R.-K. vrouwelijke jeugd, wier be- j INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. I „ORSETTENi Buste - HOUDERS langen te behartigen het hoofddoel ook onzer Vereeniging is, te moeten inroepen. Tegenover het neutrale vakschoolonder- wijs moet door ons een zoo goed mogelijk R.-K. onderwijs gesteld worden. Dit ge schiedt. Wij mogen er trotsch op gaan zonder overdrijving te kunnen beweren, dat onze R.-K. Vakschool een eerste plaats inneemt. Zij zal die plaats blijven inne men, wanneer wij de medowerking van de Katholieken uit Leiden en omgeving blij ven behouden en waarop wij dan ook bij dezen een krachtig beroep meenen te moe ten doen. Aan onze school worden alle huishoud- vakken- en handwerkvakken onderwezen, voor de meeste bestaat' zelfs een opleiding tot leeraresalleen voor lingeriehaaien niet. De opleiding hiertoe werd ons eenige jaren geleden van Rijkswege ten gunste der neutrale vakschool alhier ontnomen, doch ook deze opleiding zullen wij trach ten terug te .krijgen, daar het niet aan gaat, dat Roomsche meisjes hierdoor ge dwongen worden een neutrale school te bezoeken, wanneer zij zich niet de kosten voor het volgen van een cursus aan een ver weg gelegen Katholieke school kunnen getroosten. Doch daarvoor ook moeten wij alle krachten inspannen, niets verliezen eu de plaats, welke onze school inneemt, niet alleen bevestigen, doch versterkon. Alhoewel er op vakonderwijsgebied in vele vakken nog een tekort aan Kathq- lieke leerkrachten is, waardoor ook onze school noodgedwongen de hulp Van eenige niet-Katholieke leerkrachten moest inroep pen, op dit gebied nog een goede,, met haar natuurlijken aanleg strookendc posi tie voor meisjes is weggelegd on Katho liek Nederland zeer groote behoefte aan een goede kern van vakonderwijs-leer- krachten heeft, is het toch niet op de eer ste plaats voor deze leeraressen-opleiding, dat wij Uwe aandacht vragen, doch veel eer en voornamelijk vragen wij deze voor het gewone huishoud- en industrie- (linnen- en costuumnaaien) onderwijs, waarbij op onze school den meisjes naast Godsdienst onderricht een algemeene opleiding op ka tholieken grondslag wordt gegevon, zoodat zij later een waardige plaats in de maat schappij zullen innemen, de gevaren der moderne samenleving zullen weten te fcrot- seeren en mede als degelijke Katholieke huisvrouwen een machtig voorbeeld ten goede zullen zijn. Na doze uiteenzotting meenen wij thans vóór den aanvang van het nieuwe school jaar, overtuigd van Uwe belangstelling, een nader beroep op Uwe welwillendheid te mogen doen en wel door te verzoeken: te willen toestand, dat in de maand Juni een nette, Eenvoudige kaart, maat 33 X 24 c.M., waarop datum en plaats van aan melding van nieuwe leerlingen vermeld zijn, in de gangen of portalen Uwer in richting, wordt opgehangen. Woningbouwvereen. „Ons Belang". Het jaarverslag van dezo Vereeniging vangt aan met een woord van dank aan den afgetreden secretaris, den heer P. J. Pont, die 13 jaar lang het secretariaat heeft gevoerd. Hij werd opgevold door den heer J. J. B. Faure. Genoemd wordt verder het in exploita tie-nemen van het bouwplan Marnixs-traat c.a., zoo ook het betrekken van het „Be- stuurshuis", Molenstraat 32a, grootendeels door vrijwillige bijdragen gerestaureerd. 12 December j.l. was de heer J. Gerritsen 5 jaar voorzitter. Dit feit werd herdacht door het bestuur dat zijn voorzitter een blijvend aandenken aanbood. Eenige verbeteringen en verfraaiingen werden door de gemeente op verzoek der vereeniging aan de straten aangebracht. Wederom kwamen weer veel aanviagen in tot het plaatsen van anten nes. Het, mocht niet gelukken tot verderen bouw van huizen te komen, hoewel er nog eenige hoop daarop bestaat. Gezien de vele leden, die nog geen huis hebben en het steeds nog toenemen van het ledental, is verdere bouw hard noodig. Er werden besprekingen gevoerd met de Federatie van Woningbouwvereenigingen alhier om tot toetreding te geraken. Tot op heden zonder succes. Huurverlies kwam zoo goed als niet voor. De bewoning gaf over het algemeen reden tot tevredenheid Er werden 2 leden- en 35 bestuusvorgaderin- gen gehouden. Het aantal leden was eind December 653. De ingestelde Commissie van Geschillen trad in 1927 reeds enkele malen op. Het verslag van den secretaris eindigt met een woord van dank aan B. en W. en aan den Directeur van Bouw- en Woning toezicht voor hun medewerking, der Ter- eeniging verleend. Hierna volgen een reeks tabellen, die den financieelen toestand der Vereeniging weergeven. Gisteravond hield genoemde Vereeniging in „Prediker" haar jaarvergadering. De Voorz. opende op de gebruikelijke wijze. De notulen der vorige ledenvergade ring werden gelezen en goedgekeurd. Hier na volgen verschillende mededeelingen en voorlezing van ingekomen stukken. De kas- commissie bracht verslag uit over haar on derzoek, alles was in orde bevonden. De verslagen van den secretaris en den penningmeester worden na enkele opmer kingen goedgekeurd. Hierna had de bestuursverkiezing plaats, welke tot uitslag had dat herkozen worden als voorzitter de heer J. Gerritsen, als 1ste penningmeester de heer G. F. Hemerik, als 2de secretaris de heer J. v. d. Bos en als commissarissen de heeren Hansen, en Bree- develd. Het punt al- of niet aansluiten bij de Fe deratie van Wonigbouwveraenigingen lok te een'zeer warme discussie uit, doch werd tenslotte met een zeer kleine meerdorheid van stemmen aangenomen. In de woningtoewijzing werd ook een wij ziging gebracht, waardoor de mogelijkheid goepend wordt, dat leden met een hoog nummer eerder kans krijgen op een wo ning der vereeniging. Tenslotte worden nog penige leden ge royeerd, terwijl 21 leden als lid werden aangenomen. Van de rondvraag werd door enkele le den gebruik gemaakt. Te ruim ruim elf uur-sloot de voorzitter oncjér dank aan de aanwezigen de verga dering. Brutale autodiefstal. Ten nadeele van den heer H. uit Noord wijkerhout is gisteren alhier op de Vee markt een Ford-auto gestolen. De auto is later op den dag teruggevonden op het Rustenburgerpad op de grens der ge meente Oegstgeest en Valkenburg, waar de dief in de berm van den weg was ge reden. Daarop heeft hij zich uit de voeten gemaakt. De politie is er in geslaagd hem later op te sporen. Het bleek te zijn de 22- jarige H. O., hier ter stede woonachtig. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij met den auto naar Wasenaar, Lisse en Haarlem is geweest. Hij zal ter beschik king van de- justitie worden gesteld. Voor den cursus III der Normaal Schiet school komen de res. le luitenant O. Dek ker en G. J. Otten van het 4e Reg. Ipf, alhier van 416 Juni te 's Gravonhage on van 1823 Juni te Harskamp onder de wapenen. Een Aneta-bericht meldt, dat de eerste marconist van het stoomschip „Blomraers- dijk', de heer A. P. Gadri, van hier, na een bezoek aan de „Sarraririda" van de valreep is gevallen en verdronken. Parkconcert Dinsdag 5 Juni, 8 uur. No. 1. „Einzug dor Gladiatoren", marsch, Fucik No. 2 Spanische Lustspiel Ouvertu re, Kéler-Béla. No. 3. „Wienerblut", wals, Strauss. No 4. Potpourri aus „Die Keusche Suzanne", Gilbert. No. 5. Spanische Tan- ze, Moszkowski. No. 6. „Minnen und Wer- ben", "Wals, von Blon.. No. 7. Jubileum marsch, Geijp. BIOSCOPEN. Trianon. Lon Chaney is een van do weinige ka rakterspelers, die de filmkunst als de beste onder de besten kan aanwijzen. Hij is bo vendien wel de sympathiekste figuur van de filmartisten, omdat men in zijn optre den enkel ziet het spel, dat hij geeft en dat, terwijl zijn persoon zelf op den ach tergrond staat, tot in de fijnste onderdee- len, vooral in gebaren en mimiek, uitste kend verzorgd is. Zoo is het in deze film „De Merel" waar in hij op meesterlijke wijze de dubbelrol van „Do Dominé" en „Do Merel" vervult. Als de Merel is hij in de beruchte havenstad Limhouse bekend als een berucht oplich ter en inbreker, terwijl hij als dominé be kend en bemind is bij de wrakken der mis- dadigerswijk, voor wie hij een zendings huis heeft opgericht, waar zij steun en on derdak vinden. Zulk een gegeven geeft een artist als Lon Chaney gelegenheid tot volle ont plooiing van zijn rijkste spel, wat hij in dezo film dan ook op meesterlijke v ijze doet. Zoo staat hij er als de inbreker, met de onverschillige houding en de loerende blik en enkele seconden later is hij de goede gebrekkige dominé die op krukken loopt en die voor iedereen een vriendelijk woord over heeft. Het is een prachtige en zeer bijzondere film. Voor de pauze gaat na een kluchtige twee-acter van den bekenden film-komiek Buster Keaton een comedie in zes acten „Hou de leeuw vast", wat de geschiedenis inhoudt van een jongmensch, die door dc halve wereld een meisje achterna reist, daarbij de dolste dingen meemaakt en ten slotte om het meisje een pleizier te doen met haar vader en anderen op de leeuwen jacht gaat. Hij heeft nog wel gewed om 10.000 dollar dat hij het eerst een levende leeuw zal vangen en per ongeluk speelt hij dit klaar. Een leuke ontspannende film, waarom hartelijk gelachen zal worden. Onder de pauze treden bovendien nog „The Niblets" op, die geannonceerd staan, als de „Vice versa Vocalists". Het zijn een dame en een heer, die zingen, maar hoe zij zingen, verklappen wij niet. Dat is ver makelijk en origineel, zooals 't heele pro gramma. f Casino. In het voorjaar van '27 versoheen in dit dagblad als feuilleton „De groote weldoen ster", een vertaling van „La grande amie", een door.de Fransche Académie bekroon den roman van den go vierden priester schrijver Pierre l'Ermite (abbé Loutil). Naar dezen "roman is onder denzelfden titel een film vervaardigd, die, ingevoerd door de K. S. A., van 17 Juni zal loopen in het Casino-theater aan de Hoogewoerd. Deze film geeft grepen uit het volle le ven en wel uit het leven van dezen tijd en teekent ons het verweer van hen, die het land liefhebben en bewerken tegen do bru tale invasie van materialisten, die niet be oogen het welzijn van hun arbeiders en nog veel minder het algemeen welzijn, doch slechts winst en rijkdom najagen, zoo noo- clig ten koste van allo gemeenschapsbelan gen. De ongekunstelde eonvoud van het landleven staat hier scherp tegenover de opgeschroefde overdadigheid van een zoo genaamde beschavingdo opofferingen, die een edel mensch zich getroost om zijn ideaal te bereiken tegenover het huichel achtig egoïsme van den bruut, die den minderen man rijkdom en voorspoed in 't vooruitzicht stelt alleen slechts om in zijn zelfzuchtige plannen te kunnen slagen. De artisten, die waardig zijn gekeurd een onmmaellijk aandeel te nemen in dit mooie filmwerk, dat den toeschouwer boeit en. in spanning houdt van 't begin tot het' eind'en hem rijkelijk stof tot overdenking geeft, spelen hun rollen op meesterlijke wij ze. En als we er dan nog aan toevoegen, rlab de schrijver met „De groote weldoen ster" de vruchtbare aarde bedoelt, die wel daden verschaft aan allen, die haar in eere louden, en dat van denzelfden auteur hier indertijd ook vertoond is de film: „Hoe ik njjiï kind gedood heb", dan meenen we /erdere aansporing om deze film te gaan zien overbodig. Van geheel anderen aard is de rolprent, lie voor de pauze draait: „Moet je nog 'n augurkie". En ieder, die graag weten wil,, ■oe augurkie's in verband kunnen gebracht vorden met een revolutie op Jamaica on Is gevolg van zijn ontdekking eens harte- ijk wil lachen, richte in den loop der vol- geiKfle week zijn schreden eens naar „Casi- ia", dat wegens het welverzorgd program ma wel verdient met een bezoek vereerd te worden. LEIDEN. Geslaagd: Doet. examen Nederl. Letteren de heer L. Sutdorp (Schiedam); Candidaats-examen: Wis- en Natuur kunde letter E de heer A. J. G. Kaptein (Den Haag); Letter K: Mej. A. M. James (Den Haag), de heer W. A. van Bronkhout (Rotterdam), Mej. J. M. van Tiel (Den Haag). Voor het examen Apothekers-assistent zijn opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd zijn de dames: D. A. Geertsema (Vlaardin- gen) en M. C. Kolthoff (Batavia). VOORSCHOTEN. Te water. Gistermiddag omstreeks twee uur reed een expediteur, geheeten B., van alhier, nabij de Horst met zijn auto te water. Er bleek een fout in het stuur te zijp, wat de oorzaak van het ongeluk is ge weest. De bestuurder kwam er zeer goed af. Met een paar natte voeten en den schrik kwam hij vrij. Met vereende krach ten bracht men de vrachtauto wederom op het droge. Verkooping. Bij de in hotel DeurToo. ten overstaan van notaris W. A. Hoogen- straaten, gehouden verkooping van een perceel weiland met opstal, gelegen aan de voormalige Rouwkooplaan alhier, werd kooper dë heer A. J. Turion q.q. alhier voor de som van 4750. -VASSENAAR. Gemeenteraad. De raad der gemeente Wassenaar vergadert op Woensdag 's-voor- middags 10 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Reclame schoolgeld. 3. Verhuur terrein aan de Haven aan fa. Scheffer en De Haan. 4. Voorstel intrekking sluiting Lange Kerk- dam voor rijwielen. 5. Kohier Hondenbe lasting 1928. 6. Vergoeding Bijz. U. L. O. Scholen (art. 100 L. O.-wet). 7. Wijziging begrooting. 8. Reclames vergunningsrecht. 9. Overname eigendom Waalsdorperlaan en Buurtweg. 10. Kostenbegrooting verharding Waalsdorperlaan ep Buurtweg. 1. Bouw- verbod Achterweg en Schoolstraat. 12. Re quest in zake leveringen door Waterlei dingbedrijf aan particulieren. 13. Request wijzzging Waterleidingtarief. 14. Vaststel ling salariB machinist waterleiding. 15. Voorstel tot combinatie van Elecertisch-., Gas- en Waterleidingbedrijf. 16. Afsohaf- fing rondvraag. Gemeentelijke Aankondiging Burgemeester en Wethouders van Lei- den brengen te| ope ïbare kennis, dat zij ten aanzien van der op 19 en 20 Juni a.s, den Stillen Rijn zaar, ontheffing heb- sluitingsuur in het Wijkgebl No. 13 te houdln b ben verleend vfn h rinkels. A. VAN Si|NDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1928. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van: a. R. L. Kallenberg om vergunning fcot het uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Hansenstraat No. 91, kadastraal bekend gemeente Leiden, b. M. Beulink om vergunning to^ het uitbreiden van de bj'ootibakkeyij perceel Oude Heerepgracht Nd gelet op de art. 6 enJ 7 der jHindd! geven kennis aan het pabliek, dat gei| de verzoeken piet de bjplagen cl) de J tarie dezer gemeente hér visie feelegj^ alsmede dat op Zateaaag, d^ra e.k. des voormiddags jte hartf eH het Raadhuis, gelegenhpiazal wordel geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacK*' op vestigen, dat niet tot beroep gemachtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der- Hinderwet. voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Katholieke Agenda LEIOEN. Donderdag, 8 uur. Ledenvergadering R. K; Bouwvarkarbeidcrsband, Bondsgè- bouw. Woensdag, Leidsch Kruisverbond, Bonds- gebouw, 8.15 uur. Zondagsdienst der Huisartsen te Leidon. A.s. Zondag 3 Juni 1928 zal de dienst worden waargenomen door: Dr. Horst, Meijboom en Sorei. De dienst te Oegstgeest wordt waarg nomen door: Zondag: Dr. Timmerman. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 29 Mei a.s. tot en met Zondag 3 Juni waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. INGEZONDEN MEDEDEELING. Jiét intieme Café 11 G eb o r e n: Jacoba, d. van J. Remmers- waal en C. van Haastrecht. Jan Corne lls, z. van J. Sluimer en C. Bouwmans. Cornelia Maria Gerarda, d. van H. J. M. Kenens en C. C. M. Kurvers. Petrus Joannes en Bartholomaeus Wilhelmus, zns, van W. B. Alkemade en C. G. M. van Eeden. Emerentiana Johanna Maria, d. van Th. A. Rooijakkers en A. M. Ruigrok. Ondertrouwd: A. M. Beijersbergen en E. W. van der Krogt. A. Oost-ervoer en Th. J. van der Spek. B. Eggink en A. E. Cordes. W. Eshuis en G. N. Eggink. J. W. van Beek en M. Th. O. van Veen, Overleden: J. P. O. van der Pol, vr, van G. F. Verboog 62 j. P. M. van der Harst, vr. van H. J. Ganderheijden 71 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Auto-ongeval. Langs den Kortst eek», terweg is gisteren een auto tegen een lan taarnpaal gereden. Persoonlijke ongeluk- ken hadden niet plaats, doch de auto be- I liep aanzienlijke schade en werd door oen auto van v. B. van de plaats des onheils weggehaald. Brand. Gisteravond omstreeks 9 uur ontstond brand in een houten schuur op het erf van den landbouwer de Jong aan den Oudshoornschen weg. 't Vuur, dat zich reeds had medegedeeld aan de rieten dakbedekking onder de pannen, werd dooi" krachtdadig ingrijpen van omwonenden met emmers water bedwongen. De twee motorspuiten, die spoedig ter plaatse wa ren, behoefden geen dienst te doen. Bijz. Vrijw. Landstorm. In het Pa- tronaatsgebouw had gisteravond de prijs uitreiking plaats aan de winnaars van de jaarlijks in April gehouden wedstrij den van de Bijz. Vrijw. Landstorm. Aan wezig waren o.m. het Bestuur, de heer van Pelt. Secr. van de Nat. Gew. Land stormcommissie. Kapelaan- Boekei verwei; komde in zijn openingswoord comité en prijswinnaars, waarna de heer L. Verleun tot uitreiking der prijzen, welke op tafels waren geëtaleerd, overging. Een medaille werd uitgereikt aan den heer Roest, als winnaar bij de Prov. Schietwedstrijden in Maart j.l. Tot zijn spijt gaf de heer Ver leun te kennen dat Alphen met het laagst aantal punten was uitgekomen. Voort? deelde hij mede dat de leden der B. V. 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2