BUITENLAND. .KERKNIEUWS 19e Jaargang. ZATERDAG 2 JUNI 1928 No. 5888 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEORAAGTl Govont «d»ert«ntlèn 3P e»nl por re gé", Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentién, van ten hoogste 80 woorden, waarin' betrekkingen *t)rden aangeboden of gevraagd, boor en ver* huur, koop en verkoop 10.50. t{ wmr Dit nummer bestaat uit vier blacien waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. Het Liberalisme Gelukkig in klare taal wordt herhaal delijk gewezen op het feit, dat vele Katho lieken in hun doen en laten nog te veel doordrongen zijn van het liberalisme. Of beter gezegd: in him denken. Als zij alleen in de practijk blijk gaven van gemis aan christelijk handelen, dan be hoefde zulks nog niet een gevolg te zijn van een verkeerde theorie, van on-christe- Ijjke beginselen, 'fc Zou kunnen zijn incon sequentie uit menschelijke zwakheid. Maar feitelijk is het dikwijls erger en veel erger dan dit. Feiteiijk is dit optreden vaak juist de logische consequentie van li beralisme in hoofd en hart. Tegen dat liberalisme onder Katholieken is op den laatsten Partijraad stelling geno men o.a. door prof. dr. Raaymakers, S. J., en op den jongsten Katholiekendag o.a. door prof. mr. Beuns, S. J., en op den K. K. Bon dendag in Limburg op 2den Pinksterdag - door dr. Poels. De groote redenaar en geweldige werker, mgr. dr. Poels, zeide in bedoelde rede o.m.: „Wat op de levensopvatting en wereldbe schouwing van veel Katholieken een ver- derfelijken invloed heeft uitgeoefend, is d© geest van het vroeger ook op politiek ter rein zoo machtig Liberalisme. Met zijn door de Kerk zoo uitdrukkelijk veroordeeld grondbeginsel heeft het Libe ralism p hoe vreemd het klink© onder bet mom van Clericalisme in de Kerk zelf willen binnendringen. Wat het door de Kerk veroordeeld Libe ralisme wil, is in theorie terzijdestelling en abstraheering van het Christendom in het openbare leven. .Wanneer wij ons goed rekenschap geven van >de stemming, die onder onze vaderen heerschte, toen, na zooveel eeuwen van verdrukking en vervolging, het Liberalisme ook hier m Limburg met vlag en wimpel werd binnengehaald, dan begrijpen wij ter stond wat daarvan in ons katholiek Zuiden htet gevolg moest zijn, zoowel op kerkelijk als op wereldlijk terrein. Het is toen, dat in onze vroeger alle ver volgingen trotseerende volbloed katholieke streken, weldra veel van die halfbloed Ka tholieken geboren zijn, die zich op wereld lijk terrein het liberaal beginsel trouw om de specifiek katholieke belangen niet bekreunden; en die, al bleven zij op kerkelijk terrein zich Katholieken heeten, op wereldlijk terrein zich spoedig zelf Li beralen noemden. Maar het is toen ook, dat, onder den in vloed van hetzelfde liberaal beginsel, an dere, meer vrome Katholieken er toe ge komen zijn, de zorg voor de behartiging van de katholieke belangen geheel aan den clerus over te laten. De halfbloed Katholieken, die zelf op wereldlijk terrein zich openlijk Liberalen noemden en dan ook op dat terrein weldra één lijn trokken met de rasechte volbloed Liberalen, hadden ook in katholieko stre ken heel makkelijk spel. Zij, die wij „clerïcalen" noemden, en voor wie, onder den invloed der heérschende li berale geestesrichting, „katholiek" en „ker kelijk" een zelfde begrip geworden was, hebben veel te laat bespeurd, hoe de chris telijke beginselen van sociale gerechtigheid en christelijke liefde op wereldlijk terrein onder de voeten geloopen werden. Van het op wereldlijk gebied verwringen en verminken van vele groote en heilige ka tholieke beginselen, gaven zij langen tijd zich niet voldoende rekenschap. De heiligste rechten van ontelbare eenvou dige. brave en hard werkende menschen zijn geradbraakt onder de wielen van de steeds zwaarder wordende wagens van het steeds harder jagend winstbejag. Naarmate de geld kostende machines een steeds betere verzorging vonden, werden, hij de opkomst der groot-industrie, zoowel de zedelijke als de stoffelijke behoeften en nooden van de met onsterfelijke zielen ge schapen menschen dikwijls zoo schandelijk verwaarloosd, dat velen hunner in hun krotten bijna vergeef me het woord „beesten" moesten worden". Tot zoover mgr. dr. Poels. En dan als men dan ziet, wat er van vele menschen is geworden, tengevolge of al thans mede tengevolge van de liberale oeconomie, dan durven diezelfde liberale economen nog laag neerzien op wat men noemthet plebs! Wat vaak getuigt van een ontstellende harteloosheid, een ijs-harde gewetenloosheid Wij moeten ons weten los te maken, ge heel en al,'in alles, van het Liberalisme! FRANKRIJK. Geen gratie voor de autonomisten van Colmar. De kabinetsraad heeft zich bezig gehou den met het bijeenkomen van de Kamer en heeft o.a. besloten het voorstel van den El- zasser Walther om aan de autonomisten van Colmar gratie te verleenen, te verwerpen. Hierbij zal de regeering de kwestie van vertrouwen stellen. JOEGO-SLAVIt. DE ANTI-ITALIAANSCHE DEMONSTRATIES. Nieuwe nota's van Italië. In zeer scherpe term en vervat. De „Daily Mail" verneemt uit Belgrado, dat Italië aan Joegoslavië twee nieuwe protestnota's heeft doen toekomen, welke in bijzonder scherpe termen zijn vervat. Daarin' wordt de bestraffing gcëischt van de burgerlijke autoriteiten en de politie ambtenaren, die bij het onderdrukken der a nt i-1 tal ia a u s ct ie onlusten ëen sc'huldigé achteloosheid aan den dag hebben gelegd. De „Matin" wijst op de rol, welke bij dé incidenten in Joegoslavië gespeeld is door betoogers, behoorend tot de communisti sche minderheid en op den wensch der op positie, een portefeuille te verkrijgen. Voorts vestigt het blad de aandacht op de kracht, waarmede de Joegoslavische regee ring de ongeregeldheden heeft onderdrukt, hetgeen door Engeland en Frankrijk is ge prezen en, naar het blad hoopt, ook door Italië zal worden geapprecieerd. Verscherpte houding der oppositie. De algemeene verontwaardiging over de jongste demonstraties in Italië, waarbij herhaaldelijk portretten van koning Alexan der en Joegoslavische vlaggen verbrand en bespuwd werden, hebben ondanks de maat regelen der' politie opnieuw tot opgewon den tegendemonstraties te Oeskjoeb, Sera- jewo en Ragusa geleid. Overal werden daar- ïaij nationale liedren gezongen, terwijl hoe rageroep voor koning Alexander weerklonk De politie greep telkens krachtig in, som tijds zelfs met de bajonet en verhinderde, dat de Italiaansche consulaatsgebouwen door de betoogers werden aangevallen. Te Oeskjoeb zijn 24 personen gearresteerd. In laatstgenoemde plaats hield een me nigte van verscheidene duizenden personen een sympathiebetooging voor het Tsjecho- slowaaksche consulaat. De consul hield daarop een toespraak tot de demonstran ten, waarin hij verklaarde, dat de Tsjecho- slowaken dezelfde gevoelens als hun Joego slavische broeders koesteren. Te Ragusa heeft de gemeenteraad zich in een in zeer scherpe bewoordingen ver vatte resolutie tegen de ratificatie der con venties van Nettuno uitgesproken. Na de zitting had op het hoofdplein der stad een anti-Italiaansche demonstratie plaats. Overigens worden ook uit de Italiaan sche havenstad Bari nieuwe demonstraties tegen Joego-Slavië gemeld. Daarbij werd van het Joego-Slavische consulaatsgebouw door de demonstranten de vlag verwijderd, zonder dat do politie ingreep. De coalitie der Kroatische boerenpartij en van de democraten, die de kern der op positie tegen de regeeringsmeerderheid in de Skoepsjtina vormt, heeft in een eergis teravond gehouden vergadering besloten, haar oppositioneele houding nog meer te verscherpen. Allereerst zal in het parle ment een voorstel worden ingediend, om den minister van Binnenlandsche Zaken Korosetjs, die door de oppositie voor de bloedige incidenten in Joegoslavië verant woordelijk wordt gesteld, in staat van be schuldiging te stellen. BRITSCH-INDIE. Weer godsdienstonlustert. Negen dooden, negen gewonden Donderdag braken te Malikpoer, in het district Ambala, onlusten uit als gevolg van het slachten van een koe voor gods dienstige doeleinden. Het schijnt dat Sikhs een poging deden om de offerande te beletten, waarop §en gevecht ontstond, waarin zes Sikhs werden gedood en vier gewond, terwijl twee Mahomedanen wer den gedood en vijf gewond. De politie moest het vuur openen om een eind te ma ken aan het handgemeen, doch zonder slachtoffers te maken. Ook een Sikhpolitie agent werd door de menigte gedood. Opschudding in de haven van Singapore. Duitsche legioensoldaten springen van de „A t h o s" overboord. Een dramatische scène heeft zich te Singapore voorgedaan, doordien vier Duit sche leden van het Fransche vreemdelin genlegioen, van het Fransche s.s. „Athos" overboord sprongen, juist toen het schip naar Marseille ging vertrekken. Drie der Duitschcrs wisten de kade te bereiken, waar zij in verzekerde bewaring werden genomen, de vierde verdween in het water en verdronk, ondanks moedige reddingspogingen van twee Europeanen. Zijn lijk is nog niet gevonden. De „Athos" brengt verscheidene honderden legioensol daten van Saigon naar Marseille. In den ochtend was een aantal hunner aan wal geweest, doch onder degenen, die aan boord moesten blijven, waren zeventig Duitschers, o.w. de vier die trachten te vluchten. CHINA. ONTRUIMING VAN PEKING. Terugtocht der Noordelijken gelast. Onderhandelingen over de overgave der stad. De te Peking geaccrediteerde gezanten der buitenlandsche mogendheden hebben een langdurig onderhoud met Tsjang Tso- Lin geten einde te beraadslagen over de te nemen maatregelen voor de veilig heid der te Peking wonende buitenland sche onderdanen, wanneer Tsjang Tso-Lin de hoofdstad des riiks mocht ontruimen. Naar verluidt,-i T.t. Tsjang Tso-Lin den datum van zijn vertrek nog niet genoemd. Men meent echter te weten, dat hij telegra fisch een rondschrijven zal laten versprei den, waarin stopzetting der vijandelijkhe den wordt bevolen. Naar verder wordt vernomen, is door de gezanten de instelling besproken van een comité voor openbare veiligheid gedurende het interregnum. Volgens sommige uit Pe king ontvangen berichten moeten Tsjang Kai-Sjek en Jen Sji-Sjan Tsjang Tso-Lin hebben voorgesteld Peking zonder strijd over te geven. Tsjang Kai-Sjek heeft den Japanschen gezant te Peking verzocht een Japansclie delegatie naar hem te zenden, opdat over den intocht der zuidelijke troepen in Pe king kan worden onderhandeld. De gezant heeft geantwoord, dat een lid van het ge zantschap voor deze besprekingen beschik baar is, zoodra Tsjang Kai-Sjek veront schuldigingen heeft aangeboden voor de incidenten te Tsinanfoe. Terwijl de bondgenoot van Tsjang Tso- Lin, Tsjang Tsoeng-Tsjang, den noordelij ken troepen aan den Tientsin-Poekau- spoorweg opdracht heeft gegeven over de geheele linie teiug te trekken, staan de troepen van Tsjang Tso-Lin nog steeds na- ben Lioeliho, op ca. 50 K.M. ten zuiden van Peking, doch men verwacht, dat deze troe- penafdeelingen eveneens spoedig zullen terugtrekken. De noordelijken moeten zeer gedemoraliseerd zijn door het voortdurend terugtrekken van de afgeloopen dagen. Tokio's politiek tegenover China. Wijziging na een zege der Zuidelijken verwacht. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat, wanneer de nationalisten in China mochten zegevieren, Japan bereid is een radicale wijziging te brengen in de betrek kingen tusschen China en de vreemde mo gendheden door het aanhangig maken van voorstellen tot volledige herziening der oude verdragen en der exterritoriale rech ten. Hierdoor zouden andere landen, zooals Engeland, in een geïsoleerde positie kun nen geraken, tenzij zij bereid zijn, onver wijld Japans voorbeeld na te volgen. Naar verluidt heeft Japan reeds gerui- men tijd geleden met de nationalisten over deze nieuwe relaties geconfereerd. Men ge looft dat de Vereenigde Staten, die altijd de open deurpolitiek in China verdedigd hebben, zich met Japans voorstellen zullen vereenigen. Welke houding Engeland zal aannemen, is thans nog niet bekend. Ver moedelijk zou het eerste resultaat zijn, dat zoo spoedig mogelijk na de verovering van Peking de internationale douaneconferen tie weer bijeen zal komen, ten einde de grondslagen vast te stellen voor de be trekkingen tusschen 't nieuwe China en de vreemde mogenheden. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Een „priester-opstandeling". Zesvoudige moord. In de mededeeling der Mexicaansche re geering kan men telkens weer opnieuw le- BODEGRAVEN. WELEERW. PATER ALPHONSUS VAN BENTEN. Heden heeft Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch de II. Priesterwijding toe gediend aan den weleerw. pater Alphonsus van Benten O. Carm. Pater Alphonsus van Benten werd ge boren te Bodegraven op 14 Mei 1902. Van September 1915 tot 1921 volgde hij de 6-ja- rige cursus van het Gymnasium St. Alberti te Zenderen onder leiding van de eerw. pa ters Carmelieten. Op 1 September 1921 trad hij in het no viciaat bij de Paters Carmelieten te Box meer. Zijn verdere studies maakte hij te Oss en Merkelhoek. De neomyst zal den 2den Augustus zijn eerste H. Mis in de parochie-kerk te Bode graven opdragen. SASSENHEIM. WELEERW. HEER A. M. VAN NOBELEN Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft hedenmorgen aan den weleerw. heer A. M. van Nobelen in de Kathedraal van St. Bavo te Haarlem de wijding van het H. Priesterschap toegediend. Morgen draagt de Neomyst de plechtige eerste H. Mis op in de parochiekerk van Sassenheim. zen, dat in Mexico de priesters aan het hoofd van de opstandelingen staan. Zoo werd eenige weken geleden in Amerikaan- sche bladen het bericht verspreid, dat de priester Antonio Mende? met vijf andere Mexicanen wegens verzet tegen de wetten der republiek Ier dood veroordeeld en doodgeschoten werden. Nu heeft het New-Yorker blad „Ameri ca" van een redacteur uit Mexico verno men, hoe de zaak zich in werkelijkheid heeft toegedragen. Tot in Februari van dit jaar woonde pastoor Antonio rustig in een dorpje aan de Sierra Alvarez. Toen de anti-clcricalc wetten echter in werking werden gesteld, legde hij diensovereenkomstig zijn geeste lijk gewaad af en hield geen openbare godsdienstoefeningen meer; doch hjj be ijverde zich om zooveel mogelijk zorg te blijven dracën voor het geestelijk wel zijn zijner kleine kudde. Hij was een rus tige, bedaarde man, een voorbeeldig pries ter. In Februari trok een bende „Libertado- res" over de spoorlijn uit den staat Guana juato naar den staat Louis Potosi. Op ze keren avond hielden rle troepen halt bij het dorp waar pastoor Antonio Mendez woon de. Toen de priester dit zag, begreep hij dadelijk in welk gevaar hij verkeerde (n.l. beschuldigd te worden van in betrekking te staan met de rebellen) en oordeelde dus beter, een tijdlang naar de stad Louis Po- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Nog steeds demonstraties In Joego slavië. De ontruiming van Peking door do Noordelijken wordt voorbereid. Japan wij zigt zijn houding tegenover de Zuidelijken. Volgens de meening van Amundsen be staat er nog hoop, dat de leden der beman ning van de „Italia" in leven zijn. (Lucht vaart 1ste blad). BINNENLAND Toediening H. H. Wijdingen in het Bis dom Haarlem. (Kerknieuws, l6te blad). tosi te gaan waar hij veiliger zou zijn. Maar 't is voor een priester zeer moeilijk zijn stand te verbergen, vooral wanneer hij reeds meer dan 20 jaar dit ambt be kleed heeft. Zoo werd Mendez reeds in den trein herkend en gevangen geno men. Onmiddellijk na zijn vertrek had er een samentreffen plaat* van een afdeeling re- geeringstroepen en de Libertadores: de Callisten verloren eenige mannen in den strijd. Daarop werden vijf boeren uit heb dorp die niet aan den strijd hadden deel genomen, gearresteerd en tegelijk met hun pastoor in de gevangenis geworpen. Ze bleven daar tot 14 Maart 1928. Op den vooravond van dezen dag kwam er een be vel, van het ministerie van oorlog uit Mexico-stad, dat de gevangenen wegens hoogverraad voor den krijgsraad moesten verschijnen. Dit bevel kon slechts ééne be- teekenis hebben: gefusilleerd worden. De gevangenen werden dus voor de recht bank gebracht. Er waren geen bewijzen en de aangeklaagden ontkenden iedere be schuldiging. Men telegrafeerde dit naar Mexico; doch vandaar kwam het ant woord ongetwijfeld vergezeld van een vloek over hun domheid dat die Zes toch moesten terechtgesteld worden. De gevan genen verklaarden daarop, dat ze alleen voor hun geloof wilden sterven. Twee uur later bij zonsondergang liad de moord plaats. Alle zes werden op een rij geplaatst tegenover een afdeeling sol daten, en toen kraakte het doodelijk salvo. Toen de kruitdamp opgetrokken was, ston den de pastoor en Juan Grimaldo nog rechtop. Twee anderen wentelden zich in doodstrijd over den grond. Men hoorde Juan Grimaldo roepen: „Vergeef hun Heer En pastoor Mendez zeide„Moge mijn bloed het laatste zijn, dat in Mexico vergoten wordtEen tweede salvo volgde. Toen leefde er nog een Angel Samarron hij draaide zich om cn riep: „Macemme bien(doodt mij heelemaal). Toen gaf men hem met een bajonet den genade- stoot in zijn hartstreek. Een menigte nieuwsgierigen was getuige van dit vrecse- lijk schouwspel. H. H. WIJDINGEN. Op verzoek van wijlen Mgr. A. J. Cal- licr destijds gedaan, heeft Z. D. H. de Aartsbischop van Utrecht heden in de Ka thedrale Kerk van St. Bavo de H. Pries terwijding toegediend aan de volgende E.E. Heeren: W. Berding, W. Blok, A. Brouwer, J. van Dael, J. Dekker, J. van Et- tinger, J. Franse, W. Haring, P. Jong, J. Karskens, A. van Nobelen, H. Rouw. C. de Ruyter, A. Schaaper, P. Stammeyer, N. Steur, J. van Stralen, H. Tabink, M. van der Togt, J. Veerman en Th. van Vugt. en de H. Wijding van het Subdiaconaat aan de E.E. Heeren: H. Agterof, G. v. d. Burg, B. Damen, P. de Groot, J. v. d. Hoek, A. v. d. Hoeven, A. van Houten, M. Jansen, A. Kat, W. van Kester, Th. Klepper, J. Kraakman, J. Lansbergen, C. Lautensehutz J. v. d. Linden, Th. Plaat, J. Rutten, H. Schrama, A. Schute, J. Slykerman, C. van Steen, S. Stroek, J. Tesselaar, A. van der Togt J. Velzeboer, J. Verhaar en W. Wes terhoven. De Missie der Kruisheeren in Minnesota. 't Is voor de Kruisheerenmissie in Min nesota (U.S.A.) 2 Juni een heugelijke dag. Dan zal de eerste Amerikaansche Kruis heer de H. Wijding van het Priesterschap ontvangen. Zoo wordt er dus een kroon ge zet op het werk der Kruisheeren in deze Missie, welke in 1910 door den tegenwoor- digen Generaal dezer Orde, Mgr. W. A. v. Dinter, werd aanvaard, en welke zich op steeds meer en meer gelukkige wijze ont wikkelt. De HoogFerw Vicaris-Kapitulnar van het Bisdom Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1