DE KATHOLIEKENDAG TE MAASTRICHT Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. KERKNIEUWS. LUCHTVAART. Land enTuinbouw derde blad DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 1 JUNI 1928 CHRISTUS' KONINGSCHAP PONTIFICALE HOOGMIS. Gisteren was liefc de laatste dag van het rtholieken-congres te Maastricht. Te half 9 werd door Zijn Exc. Mgr. Lo- uZ0 Schioppa, pauselijk internuntius, in St. Servaaskerk een Pontificale Hoog- s opgedragen. Als presbyter assistens fungeerde de erEerw. Heer Pastoor Souren, als jondiakens de ZeerEerw. Heeren pas- De Guaser en Lenders. Z. D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van lermond, woonde dit H. Misoffer bij. PLECHTIGE SLOTVERGADERING. Om half 11 had, wederom in de St. Ser- askerk, de vierde algemeene vergadering rens slotvergadering van den vierden derlandschen Katholiekendag plaats, eze vergadering was maar matig be- [n het priesterkoor hadden weer niet ader dan drie doorluchtige kerkelijke waardigheidsbekleeders plaats geno- nam. Zijn Exc. Mgr. Schioppa, pause internuntius, Mgr. Schrijnen, bisschop |'|n Roermond en Mgr. Diepec bisschop Bosch. Mr. A. Baron van Wijnbergen opende de rgadering met een kort inleidend woord, arna Dr. Th. Verhoeven, Directeur van b R. K. Centraal Bureau voor Opvoeding onderwijs, hot spreekgestoelte betrad. Van deze rede hebben wij reeds gisteren a verslag geplaatst. Op deze schitterende rede volgde een rtelijk applaus. B De voorzitter was zeker de tolk der ver- dering, toen hij tot Dr. Verhoeven een rtgrondig dankwoord richtte. Hierna werd mededeeling gedaan dat n telegram was ingekomen van H. M. de tningin, waarin dank wordt betuigd voor gevoelens van trouw en aanhankelijk- id. Het woord werd nu verleend aan Z. D. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer- ond. TOESPRAAK MGR. SCHRIJNEN. Na de heerlijke rede van dr. Verhoeven ,m allereerst Mgr. Schrijnen het woord, a met zijn instemming de volgende mode lling van Z. D. H. Mgr. van de Wetering, artsbisschop van Utrecht, voor te le an; „Monseigneur, wees zoo vriendelijk aan vergadering van heden mede te dee- dat ik volkomen instem met hetgeen of. Aengenent in zijn schoone rede heeft zegd omtrent de houding der Katholie- op politiek terrein." Mgr. Schrijnen sloot zich geheel hierbij m en feliciteerde prof. Aengenent mét jn mooie rede, alsmede dr. Verhoeven met ja betoog: „Het was een goede gedachte ?er het onderwijs der kinderen te spre- m, omdat, wil voor de toekomst het ko- agschap van Christus worden gehand- lafd en uitgebreid, het geloof der ouders in de kinderen moet worden gegeven." Mgr. Schrijnen dankte Koning Christus nor Zijn genade, dezen Katholiekendag K) te doen slagen, dankte het hoofdbe- aur en plaatselijk comité. Limburgers en et Limburgers voor aller medewerking. In het bijzonder dankte Mgr. zijn dioce- men voor alles wat zij gedaan hebben om Bn bezoekers het verblijf zoo aangenaam logelijk to doen zijn. Vroeger jaren is er wel veel gesproken per annexionisme, in het bijzonder in het uiden van Limburg, voornamelijk in deze ïclave waarin wij ons bevinden. Welnu, j, die van buiten zijn gekomen, hebben ch kunnen overtuigen, dat van dit an- ïrionisme absoluut niets waar is. (Don- arend applaus). Wij zijn en blijven volop ederlanders, getrouw en onderdanig aan ize glorierijk regeerende Vorstinne, Ivo- ingin Wilhelmina Toch zijn wij annexionisten in dezen aest, dat wij op het gebied van geloof en adsdienst het Rijk van Christus en Zijn oningschap willen uitbreiden. je deze Katholiekendag daartoe veel ijdragen. Zich alsdan in het Fransch tot en Internuntius wendend, dankte hij deze oor de des morgens opgedragen H. Mis en 'ijn hooge aanwezigheid en gaf aan Zijne kcellentie als vertegenwoordiger van den 'aus van Rome de verzekering van gehoor- aamheid, verknochtheid, liefde en onder- lanigheid aan Zijne Heiligheid. REDE MGR. L. SCHIOPPA'. Vervolgens nam Z.Exc. Mgr. L. Schiop pa het woord, om in een gloedvolle Fran- sche rede de vergadering toe te spreken. Z.Excellentie dankte Mgr. den Bisschop van Roermond voor diens woorden en sprak groote voldoening uit over het wel slagen van dezen Katholiekendag. „Gij hebt daardoor een daad gesteld van geloof aan Jezus Christus als Koning. Waarom als Koning 1 Omcl&t Hij is onze Redder, ons Licht en Leven, omdat Hij is onze God. Uw bisschop van Roermond heeft uiting gegeven aan uw eerbied en gehoorzaamheid jegens Gods Plaatsbekle der op aarde. Gij hebt deze woorden met instemming begroet en daardoor getuigd, hoe gij de hoofdgedachte van heel dezen Katholiekendag ook in de practijk van uw leven zult opnemen. Mgr. Schioppa beloofde voorts aan Zijne Heiligheid over te brengen, wat hij hier had. meegeleefd, en hij spoorde allen aan, den geest van Christus' Koningschap uit te dragen in ieders openbaar, zoowel als particulier leven. Jezus Christus moet heerschen op elk gebied van ons leven en zoo heeft deze Katholiekendag voor ons een dubbele beteekenis. Hij is een daad van geloof in deze stad vol historie, waar alles ons aan een heerlijk Katholiek verle den herinnert., maar hij moet ook zijn een stuwkracht voor de toekomst. Hij moet wezen de hoop van het katholiek geloof voor de komende tijden. Herinnerende aan hetgeen in den St.-Pieter te Rome gebei teld staat, wees Z.Exc. er op dat wat ook verdwijne, welke geslachten ook vergaan, Christus blijft leven in Zijn Kerk krachtens Gods beloften, dat de poorten der hel haar niet zullen overweldigen. Ten slotte schonk Z.Exc. aan de verga dering Zijn zegen. SLOTWOORD BARON v. WIJNBERGEN. Na deze luid toegejuichte, met geest drift voorgedragen, rede, bracht de voor- God, aan Maria, de Sterre der Zee, aan al len, die tot het welslagen van den Ka tholiekendag hadden medegewerkt. In het. bijzonder wendde hij zich in het Fransch tot Zijn Excellentie den Internuntius, het welk vertaald luidt; Excellentie Te allen tijde zijn de Katholieken van Nederland er trotsch op geweest, zich ten opzichte van den Heiligen Vader te gedra gen als onderworpen kinderen, naar Zijn woord te luisteren en Zijn lessen op te vol gen. Van hun sociale actie werd de ency cliek „Rerum Novarum" en van him poli tieke actie „Immortale Dei" de basis. Het decreet der veelvuldige en dagelijksche H. Communie werd door hen getrouwelijk na geleefd. Gedurende dezen Katholiekendag heeft men uiteengezet op welke wijze de encycliek „Quas primas" kan en zal in practijk gebracht worden. Overtuigd dat wij handelen overeenkomstig de verlangens van Zijne Heiligheid, uwen hoogen Souve- rein, hebben de Ned. Katholieken Uwe Ex cellentie uitgenoodigd de stad Maastricht op deze dagen te bezoeken. Wij danken U, dat U wel in ons midden heeft willen ko men, wij danken U van ganscher harte voor uwe groote belangsteling, voor uwe hoogelijk gewaardeerde tegenwoordigheid. Baron van Wijnbergen, zinspelende op hetgeen Z. D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, pas over het annexionismo had gezegd, Moot als voorziter der Katho liekendag met de verklaring: „Wij en de Limburgers voelen ons sa men verbonden en één en blijven dit, wij met hen en zij met onns." Hierna zette het orgel: Aan U, o Koning der Eeuwen in, dat uit volle borst werd mede gezongen. LOF EN PROCESSIE. Gistermiddag om half 3 werd een Pon tificaal Lof gehouden. Ondër de statige orgelklanken der 6e Symphonie van Widor schreed Roermond' Bisschop, die het plechtig Lof celebreeren zou, begeleid door de geestelijkheid, de groote St. Servaaskerk binnen. Nadat het Lof plechtig was gecelebreerd besloot een indrukwekkende processie, waarin de relikwiëen van Sint Servaas werden meegedragen, den 4den Ned. Katho. liekendag. LISSE. Koos Faas. f Alhier is overleden, Voorzien van de H. t Sacramenten der Stervenden, in den 'uderdom van 83 jaren, Koos Faas, gedu bde lange jaren in dienst geweest bij wij- en den heer Jac. RiggeL Koos Faas was len zeer bekende persoonlijkheid bij zeer iele priesters in het bisdom Haarlem. KATWIJK AAN DEN RIJN. Koolvlieg. Het Bestuur der Tuinbouw- ^reeniging Katwijk en Omstreken vestigt J® aandacht der leden per circulaire op nadeelen die de koolvlieg kan veroorza ken cn noemt als zeer goed voorbehoed middel het bemesten der planten (indien kilks noodig is) met kunstmest. Het ge- b,rik hiervan wordt in de circulaire duide- "ik aangegeven. Wanneer de worm op het *a&ibed der planten al flink bestreden j*0rdt kan zulks zeker goede gevolgen heb- ek Het bemesten der planten op het ^aibed met beer werkt het kwaad zeker in de hand. De koolvlieg zoekt die bemes ting op en doet intusschen haar heilloos werk door het eitjes leggen bij den voet der plant. De wenk-circulaire zal zeker ter harte genomen worden. Deze is leerzaam en kan veel voordeel doen. ROELOFARENDSVEEN. Vroege augurken. Door den tuinder J. van der Meer Jz. werd Dinsdag de eer ste augurk ter veiling aangeboden; den daarop volgenden dag 30 Mei werden door den tuinder G. van Leeuwen reeds stuks aangebracht. Dit is wel vroeg en kan een bijzonderheid genoemd worden. SASSENHEIM. Gouden Bruiloft. Het echtpaar Cor- nelis Berg—Johanna v. d. Reep, vierde gis teren zijn gouden huwelijksfeest. Des mor gens had de kerkelijke viering van het feest op plechtige wijze plaats. Des mid dags werd in het hotel „Het Bruine Paard" een drukbezochte receptie gehouden. De feestdag werd besloten met een serenade, gebracht door de Harmonie „St. Ambro- sius". Pioenkcuring. Door de Nederl. Ver. van Pioenkweekers cn Handelaren zal van 20 tot 22 Juni een grooto keuring van Pioenen georganiseerd worde in het ge bouw „Bloemlust" alhier. VOORHOUT. Hanze. Gisteravond vergaderde do R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze, afdeeling Voorhout, in het Patronaatsge bouw alhier. De waarnemend voorzitter, de heer B. Schulte, opende de vergadering met den Chr. Groet en heette alle aanwezige leden welkom. In het bijzonder verwelkomde hij den heer Forstehövel, die de bespreking over het programma van actie zon inlei den. Hierna las de secretaris, de heer O. v. Velzen, de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden goedge keurd. De spreker van dezen avond deed het genoegen negen leden van de zestien aan te treffen. Door hun opkomst is hij er van overtuigd, dat alle aanwezige leden bekend zijn met het doel der vereeniging. Alleen weet men hier niet hoe de vereeni ging moet loopen en op welke manier men tot grootero bloei kan komen. Do vereeni ging loopende te houden bereikt men door steeds en geregeld te vergaderen. Men heeft steeds voeling met elkaar noodig, omdat de belangen van de R. K. Midden standers ter plaatse zulks eischen. De af deeling Voorhout dceft deze voorname fac tor steeds min of meer verwaarloosd en spr. drukte er met nadruk op dat door te ergaderen, de gemeenschappelijke belan gen zoowel als de persoonlijke belangen hiermede gebaat worden. Tegen deze rede neering wordt het bezwaar geopperd, wat moet men in zulke vergaderingen behan delen. Er zijn immers geen voldoende pun ten. Spreker zegt dat men overvloed van stof heeft om te vergaderen. Bij gebrek stof ter behandeling geeft men on derling meer aandacht aan de principieele punten der vereeniging, welke punteh hij even aanstipt. Bovendien heeft men plaat selijk steeds wel even de aandacht te wij den aan de nering ter plaatse. Vervolgens wijst spr. op een der punten n.l. het lezen van het orgaan. Hierin vindt men steeds actueele punten, welke in de vergaderin gen nader kunnen worden besproken. De Voorz. stelde hierna aan de orde de bestuursverkiezing wegens het collectief aftreden van het oude bestuur. De wnd. voorzitter verklaarde op een desbetreffen de vraag, dat de voorzitter, de heer W. van der Laan, die wegens zaken niet aanwezig kon zijn, zich niet herkiesbaar stelde. De heer Forstehövel lichtte toe, dat do heer van der Laan berid is om een be stuursfunctie te aanvaarden. Alleen meen de de heer Van der Laan het vertrouwen der leden niet meer te hebben, omdat de winkeliers tevens Hanze-leden buiten de vereeniging om een adres hebben ge richt aan den Gemeenteraad en hem daar in niet hebben gekend. Het adres, hetwelk de winkelsluiting betrof, behoorde naar de meening van den voorzitter uit te gaan van de vereenigiitg. Spr. wijst terecht op de verkeerde handeling der leden en bil lijkte de houding van den heer Van der Laan. De heeren Angevaare en Heerings waren van meening, dat de meesten hebben ver moed, dat „de Hanze" alhier was opgehe ven. Zij waren eveneens van gevoelen dat er geen Hanze meer bestond. Hierna werd tot stemming overgegaan en werden de heeren W. van der Laan, B. P. Schulte, C. van Velzen herkozen, ter wijl als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heeren H. Bakker en F. M. An gevaare, welke laatste de benoeming niet aanvaardde. Wegens het bereiken van het sluitings uur werd het overige deel der agenda als mede het kiezen van één bestuurslid, uit gesteld tot de volgende vergadering, welke gehouden zal worden op Donderdag 5 Juli s.a. Gunning. Door de R. K. Vereeniging tot Bevordering van Onderwijs in den Land- en Tuinbouw in het Bisdom Haar lem, is het maken van een landhuis voor den Directeur van de R .K. Landbouw school alhier onderhands gegund, aan den heer H. Bakker, aannemer alhier. ZOETERMEER. Polderbesturen. Gisteren werd de jaarlijksche vergadering van den Nieuwen Zoetermeerschen of Drooggemaakten Pol der gehouden. De door het bestuur voor- loopig vastgestelde rekening over het jaar 1927 werd dienovereenkomstig vastgesteld. Eveneens werd de begrooting voor het jaar 1928 goedgekeurd. Het bestuur werd gemachtigd tot het doen van de noodige af- en overschrijvingen. Besloten werd do recognitie ad 15 voor het hebben van Norton-leidingen te doen vervallen. Naar aanleiding van een daartoe gedaan ver zoek, tot plaatsing van een molentje, werd besloten een algemeene vergunning daar toe te verleenen, naar regelen, door het bestuur va-t te stellen. De aftredende be stuursleden J. van Dorp Jr. en P. Bos J.A.Wz. werden met bijna algemeene stem men herkozen. Dezer dagen vond de jaarlijksche vergadering plaats van den Driemanspol der, onder de gemeenten Zoetermeer er Stompwijk. Vastgesteld werden de door het bestuur voorloopig vastgestelde reke ning over dienstjaar 1927, en de aangebo den begrooting voor het dienstjaar 1928. Machtiging aan het bestuur werd verleend tot wijziging der begrooting 1927 voor het doen van af- en overschrijvingen. Onder voorwaarden door het bestuur te stellen, mogen molentjes worden geplaatst. De af tredende bestuursleden J. van Dorp Jz. te Zoetermeer en M. G. Ammerlaan te Stomp wijk werden herkozen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Handelsavondschool. Gisteravond werd de cursus van de eerste klas der Handels avondschool alhier gesloten. Aan de vol gende leerlingen, allen wonende alhier, werd het- getuigschrift uitgereikt, dat zij sinds 1 Sept. 1927 de lessen der 1ste klas hebben gevolgd: 1. N. Ververs. 2. W. v. Reek. 3. C. Ketel. J. Verduijn. 5. D Raap horst 6. P. Verhoeff. 7. H. Penders, 8. J v d. Neut, 9. J. Timmers, 10. P. Tuijn. 11 W. Verboom. Tevens ontvingen zij de proefwerken der laatste weken cn hun rapport. Een leerling ontving geen getuigschrift, wegens onvoldoende vorderingen. Zij, die na 1 October 1927 werden ingeschreven ontvingen het getuigschrift evenmin. Gedurende Juni worden de cursussen in talon en boekhouden met 26 leerlingen voortgezet. De nieuwe cursus begint Sep tember a.s. Winkelweek. Door de beide plaatselij ke middenstandsvereenigingen zal een win kelweek worden georganiseerd, welke ge houden zal worden van 17 tot 24 Dctober a.s. Aan deze winkelweek worden verschil lende attracties verbonden, welke nader bekend worden gemaakt. Hondenkar te water. Gistermorgen is nabij de betonfabriek van den heer Van Dijk de 70-jarigé lorrenhandelaar IJdo met de wagen en hondengespan te water ge raakt. Hulpvaardige handen hielpen. IJ. en zijn gespan uit de sloot op de wal. Uitkijken. Een drietal fietsers, die gisteravond de van Boetselaerstraat uitre den, werden door een ander per fiets ge volgd. Doordat deze laatste omkeek, reed hij pardoes op het rijwiel, bestuurd door van der E. De aanrijding was zoo hevig dat het karretje vrijwel vernield werd. v. d. E. deed aangifte bij de politie. Even het stuur overnemen. Langs den Steekterweg had gisteren een vrij ernstig auto-ongeval plaats. De chauffeur van de Coop. Verbruiksvereeniging „De Hoop" had een tweetal mede-passagiers naast hem zitten. Toen een hunner de bestuurder ver zocht even het stuur te mogen overnemen, kwam de catastrophe. De auto zwenkte eensklaps sterk. Door de schok schoot toen de derde persoon door de voorruit der auto met gevolg dat hij vrij ernstig aan hoofd en handen werd verwond. Hevig bloedend werd hij binnengebracht bij den landbou wer K., waarna hij vervoerd werd naar dr. Schreuder om aldaar te worden verbonden. De auto kwam er evenmin goed af, want het voertuig reed zoodanig tegen een boom, dat het geheel onklaar werd. Tuberculose-bestrijding. De bloempjes dag ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" afd. van het Chr. Nat. Vakverbond, heeft hier gisteren 245.241/a opgebracht. De kantonrechter. Bij Kon. besluit is aan mr. A. Korver op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1928 eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Alphen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. BOSKOOP. Personalia. De heer W. Eelderink, te Stadskanaal is benoemd tot hoofd van de Chr. School aan de Nieuwstrat. NIEUWVEEN. Wilhelminavereeniging. Uit het ver slag van den Penningmeester der Wilhel- rainaver. bleek, dat de kas sloot met een batig saldo van 349.57. De heeren W. v. Egmond, Bergsma, Abr. v. Zoest, A. Schalij en Ban werden herkozen tot bestuurs leden. WOERDEN. Huldeblijk Koningin-Moeder. De col lecte voor het huldeblijk aan H. M. de Ko ningin-Moeder heeft opgebracht 342. Geboren: Teunis Adrianus, z. van B. Karsemeijer en A. M. v. Vliet. Jan Willem Martinus, z. van M. Kassteen en J. Smaling, Margje Cornelia, d. van N. Jongeneel en C. J. W. Kars. Petrus Laurentius, z. van A. Teunissen en J. den Hollander. Cornelia Maria, d. van H. J. Hendrikse en M. T. Gottenbos. Ondertrouwd: A. Blonk en W. van der Graaf. Dornier-Wal-vliegtuigen ,voor een hulp expeditie beschikbaar te stellen. De Deut sche Lufthansa is bereid, eveneens een vliegtuig uit te rusten. Luchtballors door den bliksem getroffen. Als ontzaglijke toortsen omlaag gestort. Uit Pittsburgh (Pennsylvania) wordt gemeld: Twee van de veertien ballons, welke» deelnamen aan een ballonwedstrijd, zijn tijdens oon ontzettend onweer door den bliksem getroffen. Do ballon vnn den leger- vlicger luitenant Paul Evart vloog in brand en stortte omlaag als een ontzaglijk© toorts. Evart kwam om het loven; zijn pas sagier werd gewond. Ook do ballon „City of Cleveland" viel omlaag, waarbij de bei de luchtvaarders gewond werden. HET VERDWIJNEN VAN DE „ITALIA" De hulpactie. Misverstand met Italië opgeheven. De Italiaansche gezant heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat in de pers misverstanden verschenen waren omtrent do maatregelen, welke voor de red ding van Nobilo zouden worden getroffen. De Italiaansche regeering werkt sedert do eerste hulpmaatregelen voor de „Italia" met de Noorsche regeering samen. De Ita liaansche regeering rekent op de hulp van de Noorsche autoriteiten. De piloot Holm, die zich aan boord van heb s.b. „Hobby" met zijn vliegtuig op weg naar Spitsbergen bevindt, komt waarschijn lijk heden Ie Kingsbay aan, waarna hij on middellijk met het maken van verkennings vluchten znl aanvangen. Voorts is de vlie ger Riser Larsen nu het misverstand, veroorzaakt door het stilzwijgen der Itali aansche regeering, opbehelderd is naar Bergen ve trokken, waar de groote kolen boot ,Inger IV" reeds gereed ligt, om hem en zijn toestel eveneens naar Kingsbay over te brengen. Holm en Larsen zullen de na sporingen naqr de bemanning der „Italia" volgens een gemeenschapeplijk plan ver richten. De Zwecische hulpexpeditie onder lei ding van kapitein Tornberg zal uit vier ma rinevliegtuigen bestaan. Een er van ligt reeds gereed en zal heden starten; de drie andere, die door de piloten Jacobson, Trol- le en Christ ell bestuurd zullen worden, wor den met bekwamen spoed in gereedheid gebracht. Gemeld wordt, dat de Dornier-fabrieken te Friedrichshafen hebben aangeboden twee Wijdingen van Nederlanders in het buitenland. Den 2den Juni a.s. zal Z. D. H. Mgr. Jacquet, bisschop in partibus infidclium van Salamis, in de kapel van hot „Colle gium Albertinum", to Freiburg (Zw.) de vier kleinere wijdingen n.l. het Ostiariaat Lectoraat, Exorcistaat en het Acolytaat toe dienen aan de Eerw. Heeren Adr. van Veen van Lcidschendam (Z.-H.), P. van Ganzcnwinkcl van Gcmort (N.-Br.), P. Schouten van Heer Hugowaard (N.-H.) en H. Veger, van Rotterdam (H. Antonius Abt). Den 3den Juni -d.a.v. de H. Subdiaco- naatswijding aan de Eerw. Heeren Eug. Laudy van Sittard (Z.-L.), en Hugo v. d. Vlugt, van L i s s e (Z.-H.). Z. D. H. Aartsbisschop B. Gijlswijk. Z. D. H. Aartbis8chop B. Gijlswijk, Apos- togisch Delegaat van Zuid-Afrika, die vo rige week Donderdag te Antwerpen is aan gekomen en voor eenige dagen te 's-Gra- venhage bij zijn familie heeft vertoefd, is gisteren met zijn secretaris den Zeereerw." Pater de Groen O.P. voor eenigen tijd naar Rome vertrokken. Gouden Jubileum Groot Seminarie te Liesbosch. Het groot Seminarie der priesters van het H. Hart te Liesbosch-Princenhage zal dit jaar op feestelijke wijze zijn 50-jarig ju bileum hordenken. Binnen oenige maanden zal voor deze gelegenheid een jubileum boek der stichting worden uitgegeven. L. T. B. Onderlinge Brandverzekering. Deze Brandwaarborg-Mij. hield Woens dag hare jaarlijksche algemeene vergade ring in Hotel „Het Gulden Vlies', te Alk maar. Na opening der vergadering en goedkeu ring der notulen, volgden eenige mededee- lingen van huishoudclijken aard. De Directeur gaf daarna toelichting op het reeds in druk verschenen jaarverslag. De finanticele commissie rapporteerde met veel lof over het gevoerde beheer, en adviseerde tot volledige decharge. Uit het verslag bleek, dat het nieuwe premietarief een beduidende premieverla ging beteekende en in de praktijk uitste kend voldeed. Het verzekerd kapitaal was gestegen tot 23.917.165. Herkozen werden tot leden van het College van Commissarissen, de heeren J. G. Beukeboom te Weesperkarspel en S. P. Kapteijn, te Alkmaar, welke de benoeming onder dankzegging weder aan vaardden. Aan de finantieele commissie werd een nieuw lid toegevoegd. De Directeur, de heer Nico van Ommen te Leiden, hield daarna een causerie over enkele belangrijke punten in het Brandverzekeringsvak, waar op eenige gedachtonwisseling volgde. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat men er in geslaagd was op zeer gunstige condities uitstekende brandbluschappara- ten van de allernieuwste vinding voor onze verzekerden beschikbaar te stellen. Nadere mededeelingen zullen daarom trent binnenkort aan alle vertegenwoordi gers worden gedaan. Groote landbouwtentoonstelling te Leipzig De 43? te tentoonstelling do „Deutsche Landwirtschaftsgesclschaft", welke van 5- 10 Juni n.8. te Leipzig gehouden wordt, zal de grootste tentoonstelling zijn, welke na den oorlog van dien aard in Duitsch- land georganiseerd is. Zij zal een opper vlakte beslaan van ong. 40 H.A. Er zullen op deze tentoonstelling niet minder dan 7500 machines aanwezig zijn, en wel door het grootste gedeelte in bedrijf. Onder de tentoongestelde dieren zullen zich 4ÖhO paarden, 750 runderen, 700 varkens, 900 schapen en 250 geiten bevinden. Aan prij zen wordt een totaal bedrag van ongeveer 150.000 mrk. uitgeloofd. Aan het oordeel van de keuringscommissie zullen niet min der dan 1100 soorten boter cn 800 soorten kaas onderworpen worden. Hollandsche bloemenweelde in New York. Do bewoners van New York City kun- neVi nu do tulpen bewonderen, welke door de Hollanders geschonken zijn aan de stad New York, cn welke thans in bloei staan in het Battey Park. Do honderden tulpen rond het monument op het Battery Park, dat drie jaar geleden ter herinnering aan Now York's stichting door Hollanders aan de stad was geschonken, hebben allen de levendige oranje-kleur, de kleur van het Huis Oranje, tevens de kleur van de stads- van Manchattan.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9