ZATERDAGS STADSNIEUWS. VERKOOP m ONZE PORTIEK s 42.90 0.22 0.25 SÏRIIMIKEIENSchopjes 5 cl., Harkjes k>cl; Trekwasens \T'°- ct. Morgen Balonnen en Gummiballen voor Uwe Kinderen!!! KERKNIEUWS. De nieuwe brug te Koudekerk a. d. Rijn. Een onderhoud met de directie der Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden. Naar wij vernemen, heeft het plan om cle oude ophaalbrug over den Rijn te Kou dekerk te vervangen dor een moderne brug met een doorvaartwijdte van 10 M., vasten vorm aangenomen; een beslising omtrent le uitvoering van dit werk, zal in de bin nenkort te houden vergadering der pro vinciale staten van Zuid-Holland, genomen worden. Ofschoon niet ontkend wordt, dat een doorvaartwijdte van 10 Meter, voor het scheepvaartverkeer, een verbetering van «len bestaanden toestand brengen zal, is deze verbetering niet vol doende voor de zich in en om Leider. Irrachtig ontwikkelende scheepsbouwnijver- heid. Als gevolg hiervan is er van die zijde de krachtige wensoh naar voren gekomen om de doorvaartwijdte der nieuwe brug te brengen op 12 meter. De steeds toenemen de afmetingen van de binnenschepen, van baggermateriaal enz. maakt deze breedte noodzakelijk. Wij hadden te dezer zake een onder houd met de directie der Kon. Ned. Grof smederij te Leiden, die o.m. veel bagger- materieel naar het buitenland levert, waar van de breedte in verreweg de meeste ge vallen 10 meter overschrijdt. Thans worden deze schepen opgebouwd op een opzettelijk daartoe vanwege de Kon.. Ned. Grofsmederij ingerichte non- tagewerf aan het Noordspaarne te Haar lem, waar ook de verdere montage ge schieden moet. Dit is een noodzakelijke, maar tevens omslachtige en kostbare me thode. Wordt de doorvaartwijdte van de nieuwe Koudekerksche brug op 12 Meter gebracht, dan kunnen, aldus verzekerde de directie ons, de breede schepen direct van haar werf to Leiden, via Gouda naar het groote scheepvaartwatcr worden vervoerd. Boven dien zal een nieuwe brug met een door vaartwijdte van 12 Meter er krachtig toe bijdragen, aldus verzekerde men ons, tot de verdere ontwikkeling van scheepsbouw- en metaalnijverheid en scheepvaart in en om Leiden. Gaat men hiertoe over en wordt zoo doende Leiden direct met het groot- scheepsvaarwater in verbinding gebracht, dan zou de directie der Kon. Ned. Grof smederij ernstig overwegen, een haar toe- behoorend terrein, gelegen aan de schei ding van Nieuwe- en Oude Rijn onder Lei derdorp in te richten tot scheeps- en mon- tagewerf, waardoor de omslachtige metho de van thans met de daaraan verbonden kosten vermeden kunnen worden. Hierdoor zou de concurrentie-mogclijkhcid met het buitenland vergroot worden. De Kamer van Koophandel voor Rijn land is ook reeds geruimen tijd bezig op het groot belang van de nijverheid bij een breedte van 12 Meter der Koudekerksche brug, te wijzen terwijl een dezer dogen hierover besprekingen gevoerd zijn met cle desbetreffende commissie uit do Provinciale Staten. Als bewijs welk een groot belang ook de Kon. Ned. Grofsmederij bij deze aange legenheid heeft, moge dienen, dat zij be sloten heeft, zich bereid te verklaren -oor een niet onbelangrijk gedeelte bij te dra gen in do hoogcre kosten, die een verbreo- ding van de brug tot 12 meter, inplaats van de voorgestelde 10 Meter, vorderen zal. „N. R. Crt." De verduistering in Indië. De gearresteerde administrateur. Naar aanleiding van in de pers versche nen onjuiste berichten als zou de eenigen tijd geleden te Leiden gearresteerde admi nistrateur éener handelsonderneming te 3vott o-Rad ja, de heer N. de Br., voorloopig in vrijheid zijn gesteld, deelt liet Haagsche Persbureau mede, dat deze zaak nog in con geheel ander stadium verkeert. Nadat als raadsman van den verdachte was opgetreden mr. J. We.vl te 's Graven- liage, heeft deze allereerst de opvatting van het parket bestreden, dat de heer de Br. onmiddellijk naar Indië zou moeten worden getransporteerd. Een bespreking van den raadsman met den minister van Justitie had tot resultaat, dat aan gemeld voornemen van het parket geen gevolg werd gegeven. 1 Daarna wendde mr. Weyl zich met een uitvoerig telegram tot den Raad van Ju stitie te Medan, teneinde de opvatting van dit collego over deze kwestie te vernemen. Naar aanleiding hiervan heeft de procu reur-generaal bij het Haagsche Gerechts hof bericht ontvangen, dat cr bij genoem den Raad geen bezwaar bestaat, dat de heer Br. voorloopig op vrije voeten wordt gesteld. Alvorens evenwel daartoe over te gaan. heeft- de Procureur-generaal eerst weder via de Indische Regcoring bevestiging ge vraagd van het bij hem ingekomen tele gram. Dit verzoek ora bevestiging is reeds ruim een week geleden telegrafisch verzonden, maar hierop is nog steods geen antwoord ontvangen, zoodat de heer Br. zich op het oogenblik nog in voorloopige hechtenis be vindt. Het voornemen bestaat, ora den heer de Br., wanneer het verwachte antwoord is in gekomen, tegen het stellen van een cautie en tegen afgifte van zijn paspoort onvrije voeten te stellen. Jaarvergadering Leiilsche Burgerwacht In de bovenzaal van de sociëteit „Ami- citia" kwamen gisteravond de leden van de Leidsehe Burgerwacht in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer mr. P. A. Pijnacker Hordijk, opende te ruim acht uur de matig bezochte bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna de secretaris, de heer M. van Mens de notulen der vorige vergadering voorlas, welke onveranderd onder dank zegging verden goedgekeurd. Na lezing en behandeling der ingekomen stukken, bracht dc heer Van Mens zijn jaarverslag over 1927 uit, waaraan wij ont- leener., dat het anaatl gewapende ledeD momenteel 523 bedraagt, dat der gewone 62, dat der Roode Kruisbrigade 33 en dat der ondersteunde leden 92. Deze aantallen vertoonen een achteruit gang in vergelijking met verleden jaar, weshalve de secretaris opwekte to het voe ren van propaganda, vooral in de gelederen de> jongeren. Dc met één vierde verminderde rijkssub sidie dringt tot giootcre zuinigheid. Na vermelding van de diverse bestuurs- mutaties in het afgeloopen jaar, werd uit voerig stilgestaan bij de verschillende wed strijden en oefeningen, welke alle een uiterst vlot en geanimeerd verloop hadden. De kas wijst weliswaar een klein tekort aan, doch dio behoeft allerminste reden 4ot ongerustheid tc geven. De verstandhouding met andere vereeni- gingen en burgerwachten was ook dit jaar uitstekend. Het verslag eindigde met woor den van dank aan allen, die in het afgeloo pen jaar met raad en daad het bestuur in zijn streven tot bloei van de Leidsehe Bur gerwacht terzijde stonden. De heer Pijnacker Hordijk trad naar aanleiding van dit verslag nog in bijzon derheden en stelde de groote verdiensten van de heeren luit. Steenhauer en sergeant Blodkamp ten opzichte van dc L. B. op den voorgrond. Spr. richtte zich daarna nog in liet bij zonder to den nestor der vereeniging, den heer Van Bergen Henegouwen, wicn hij den hartelijke dank van bestuur en leden betuigde voor den grooton steun van hem ook in dit jaar weer ondervonden en wien hij den jongeren leden ten voorbeeld stel de. Ook den commandant, majoor Van Mens, dankte spr. voor de door dezen als zoodanig bewezen groote diensten. Daar na werd het jaarverslag onveranderd goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat. de ontvangsten hadden bedragen 3035.07 en de uitgaven /3211.2S met inbegrip van een nadeelig bcginsaldo van 1-10.65, zoodat cp 31 De cember j.l. de kas een tekort van ƒ178.21 aanwees. Nadat de kascommissie bij monde van den heer Kok gerapporteerd had de be scheiden in volmaakte orde te hebben be vonden, werd ook dit jaarverslag onder dankzegging goedgekeurd. Als leden der kascommissie voor 192S werden bij acclamtie gekozen de heeren Q. P. KooremaVi, Th. Barthen cn Van der Drift. Dc aftredende bestuursleden, dc heeren mr. P. A. Pijnacker Hordijk, J. W. Henny en H. van der Velden, werden eveneens bij acclamatie herkozen en namen allen hun herbenoeming aan. Bij de rondvraag werd o.m. besloten tot toetreding als lid tot de Kon. Ned. Scherp- scluittersvereeniging, terwijl voorts uitvoe rig gesproken werd over de viering van het tienjarig bestaan van de Leidsehe Burger wacht in November a.s., waarvoor het be stuur plannen voor dc organisatie van een feestavond in vo irbereiding heeft. Tenslotte reikte de voorzitter de prijzen behaald bij den jongstcn bukswedstrijd uit, waarvan wij den uitslag reeds eerder publi ceerden en sloot daarna onder dankzegging voor de opkomst deze gemoedelijke verga dering. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ned. Vereen, van Pioenenkweekers en -Handelaren. Woensdagmidadg vergaderde in „In den Vergulden Turk" bovengenoemde vereeni ging, onder leiding van haren voorzitter, den heer J. van Leeuwen Lz. van Sassen- heim. Do heeren J. van Leeuwen Lz. en J. P. de Borst, werden als bestuursleden geko zen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer T. Bockee ge kozen werd de heer C. Captein Lz. van Leiderdorp. Na een uitgebreide bespreking kwam men tot de conclusie, dat de resultaten van een groote tentoonstelling van Pioe nen-bloemen in Holland, niet evenredig zijn aan de daaraan verbonden kosten. Zoowel het bestuur als de leden bleken er meer voor tc voelen te trachten in Londen of Berlijn eens flink voor den dag te komen, om daardoor meer de aandacht van de bloemenliefhebbers op de Pioen te vestigen. In verband hiermede werd besloten in 1929 geen tentoonstelling in Den Haag te organiseeren zooals oorspronkelijk de be doeling was. Het bestuur en de tentoonstel lingscommissie zullen onderzoeken, of het mogelijk zal zijn in 1929 in Louden of Ber lijn uit te komen. Verder werd besloten van 20 tot 22 Juni te Sassenheim in het gebouw „Bloemlust" een, keuring te houden van Pioenenbloe- Leidsche Belastingophaaldienst. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand aan den Rijksontvanger afgedragen een bedrag van 23.220.S7. Het aantal leden bedraagt thans 2817. Ingevolge het besluit van de ledenverga dering van 12 April 1.1. zal de volgende weekworden begonnen den leden een exemplaar van dc Statuten cn het Huis houdelijk reglement ie bezorgen, waarvoer •de leden verplicht zijn den kostprijs, ad 0.05 te betalen. Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. Aan het 36ste jaarverslag dezer vereeni ging, uitgebracht door de heeren prof. mr. D. van Blom en mr. E. A. Cosman, resp. voorzitter en secretaris, ontlcenen wij het volgende: Het verheugt ons dit jaarverslag te kun nen beginnen met de mededeeling, dat in den loop van het jaar 1927 de plannen voor den bouw van 174 woningen op een terrein benoorden den Morschweg. onze Vereeni ging door de gemeente verkocht, door het gemeentebestuur zijn goedgekeurd en met den bouw een aanvang is gemaakt. Op 1 Juni 1927 had de aanbesteding plaats. Het werk werd gegund aan den aan nemer T. W. Achilles te 's-Gravenhage. GEKLEURDE MACC0 DIRECTOIRS Kindermaten DAMESDIRECT01RS DAMESONDERJURKEN met ajour garneering en geborduurde pas Groot assortiment ZEPHIR, DAMES- PYAMA's, nieuwste dessins Groote partij BADHANDDOEKEN met gekleurde streepen MODERNE GERUITE BADHAND DOEKEN BLAUWE JEANS JONGENS SCHOOLBROEKEN PADVINDERSHEMDEN, kleurechte dril ZWARE JEANS SLAGERSJASSEN in alle maten ONGEBLEEKT TRICOT JONGENS BROEKEN. leeftijd 7 jaar 0.225 0.65 1.80 3.60 0.37 0.47 0.925 1.25 2.60 0.37 0.25 0.15 0.045 0.35 6 PRIMA BEUKEN STOELEN, ia 7Q voor EIKEN HUISKAMERSPIEGEL met geslepen rand GROOT ASSORTIMENT GEKLEURDE TRAPL00PERS 1 Zware kwaliteit GEBLOEMDE KARPETTEN. 3x4 el AXMINSTER SALONKARPET, in smaakvolle dessins ZWARE GRIJZE KAMPEER- DEKENS, 150/200 KLAPSTOELTJES met stofzitting voor strand en visschers 3-deelig KAPOK MATRASSTEL. schuin peluw en 2 kussens, alles gevuld met de beste Javakapok, compleet JAPANSCHE KOP EN SCHOTELS in blauw of rood LAN0HUISST0FFEN. de nieuwste dessins, per el 8.75 0.31 11.25 20.- 1.77' 0.60 Gemeentelijke Aankondiging] 5 PAK LUCIFERS voor. 6 STUKKEN KARNEMELKZEEP ASBESTPLAATJES STOFFER EN BLIK samen voor GROOTE l PARTIJ BA0HAND- n 995 DOEKEN, vanaf PARTII ^NGPBL^EKTE TRIÖQT g g-yj JONGENS- erf MEfyESBROEK)|S Dames I^IIaajct UwlHoo?Lii *>lf van |»ze ririma^p AFFIA.. rpor 20 grtms inw 0.20 WAAI HaarUtr. 130-I3B Wflfll S Hinderwet. Burgemeester en AyCtlyjuders den brengen ter door hen do beslissii de N.V. Nederlandsyhe schappij om, vergunning van de^dfukkerij en rijdschriften inl het q 22, is verdaag an Lei. ;ém|ene kennis, dat het verzoek van bfctogravure Maat- fot het uitbreiden ekwerken, platen rceel Galgewater LEIDEN) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 29 Mei a. tot en met Zondag 3 Juni waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Wij kunnen tot ons genoegen constatee- ren, dat de uitvoering van heb werk tot nu toe vlot verloopt en dat wij de hoop koes teren, dat in den loop van het jaar 1928 de huizen zullen opgeleverd en in gebruik genomen worden. De exploitatie der woningen had in het afgeloopen jaar een normaal verloop. De verhuring geschiedde gemakkelijk. Er zijn nog velen, die om een. <*<on,ing vragen en er zijn weinigen, die wij spoedig kunnen helpen. De vraag overtreft steeds het aan- bod. De opzichters en de adminisfrateur ver- DE PLECHTIGE OMGANG TE 'S-HERTOGENBOSCK. Een dubbel jubeljaar. 's Hertogenboseh, de hoofdstad van i Noord-Brabant, de stad der heerlijke St. Jariskathedraal, de Mariaistad bij uitne- mendheid sinds het jaar O. H. 1380, maakt 1 zich op ter viering van een tweetal heer- lijke Mafia-jubilea. -rDit jaar toch is het 75 jaar geleden dat richtten hun werk tot groote tevredenheid xvon'derbeeld der Moeder Gods, meer ran het bestuur. In de Algemeene Vergadering in 1927 gehouden, deelde dr. Th. van Lidth de Jende mede, dat hij als bestuurslid aftrad en zich niet herkiesbaar stelde. Een woord van dank voor het vele, dat hij voor onze Vereeniging heeft gedaan, is zeker in dit jaarverslag op zijn plaats. Dr. van Lidth de Jeude heeft jarenlang deel uitgemaakt van het bestuur en heeft steeds groote belangstelling voor de werkzaam heden der vereeniging getoond. Dat hij gemeend heeft uit het bestuur te moeten treden, betreuren wij. al eerbiedigen wij zijn besluit. In de plaats van dr. van Lidth de Jeude benoemde de gemeenteraad tot bestuurs lid mr. G. J. van Deventer, commies-re dacteur ter gemeente-secretarie alhier. Door heb stichten der 174 woningen zal de werkkring der vereeniging belangrijk worden uitgebreid. Overtuigd van de noodzakelijkheid om de Volkshuisvesting te verbeteren en van het groote sociale belang, dat daardoor gediend wordt, blijft het bestuur zijn taak vervullen verheugd over het feit. dat, dank zij de steun van het ltijk en de Gemeente, de Vereeniging in staat is mede te werken tot het doel, dat de oprichters zich voor oogen hebben gesteld. Door de politie alhier is aangehouden zeker D. H. W. uit Zoe terwoud e. Hij werd ervan verdacht een horloge gestolen te heb ben bij M. II. alhier, bij wien hij op bezoek was. De man heeft bekend den diefstal ge pleegd te hebben. Duor de macrechaussee te Wi aangehouden en naar Leiden overgebracht, H. W. v. d. W., zonder vaste woonplaats en beroep, gedomicilieerd te Leiden. De man wordt verdacht van verduistering cn op lichting van een groot, aantal fietsen in Leiden en omgeving. De man is ter beschik king van de Justitie gesteld. De politie heeft alhier aangehouden de 48-jarige C. K., schoenmaker van beroep, verdacht van een ernstig zedenmisdrijf. De man zal naar den Haag worden overge bracht. Dc Commissaris van Politie der Afd. D. en E. te 's Gravenhage waarschuwt tegen kooplui, die zich als stuurman of bootsman op de groote vaart voordoen en Perzische tapijten en andere Oostersche kleeden en goederen als echt te koop aanbieden, waar bij later bleek, dat deze goederen niet echt zijn en te duur zijn betaald. Zij zoeken hun slachtoffers voornamelijk onder uit Indië hier te lande vertoevende families en wekken door hun kleeding en hun be spraaktheid vertrouwen. gekend als de Zoete Lieve Vrouw van den Bosch, na de ballingschap, waarin het sinds 1629 in België vertoefde, door dén kardinaal Aartsbisschop van Mechelen, En- gelbertus Sterkx den lGen December 1S53 weer aan de stad Den Bosch werd afge staan. Statig en met grootsch feestbetoon, deed de wonderbare beeltenis den 27sten December 1853, St. Jansdag na groote plechtigheden, weer haar triomphalen in tocht in de Stad en de pompeuse Kathe draal, die van boven tot onder was ver sierd en verlicht en waar het door Z. D. H. Mgr. Zwijsen roemrijker gedachtenis werd ontvangen. Het tweede jubilé, dat eveneens in dit jaar te herdenken valt, is de ploclitige kroning van het wonderbeeld op 27 Decem ber 1878, nu 50 jaren geleden verricht, met bijzondere toestemming van Z. H. Paus Leo XIII door Z. D. II. Mgr. Godschalk, toen bisschop van 's-Hertogenbosch. Voor de herdenking van deze beide ju bilea maakt het JSossche volk zich op, met een ijver en een kinderlijke godsvrucht, met een onversaagde liefde voor Maria en Hare wondere beeltenis, de trots en glo rie van do stad, de Meierij, het bisdom, ja van ganseli Nederland. In haar „Plechti ge Omgang", die ieder jaar met plechtsta- tigen luister door de Bossche straten trekt en die steeds meer en meer op dien dag het volk van Nederland naar de oude Her togstad doet stroomën, zal Koomsch en Maria-minnend Den Bosch op Zondag 15 Juli van dit jaar, deze beide gebeur tenissen ton grondslag leggen. In majes- tueuse groepen zal men ze beide uitbeel den zonder dat iets aan de vorige Omme gangen zal worden bekort. Zij die ooit den „Plechtige Ommegang" hebben .cc/ion in Den Bosch het. Brug ge van Nederland. kunnen zich eenigs- zins een denkbeeld vormen van wat in de zen heerlijken stoet Maria ter eere wordt te aanschouwen gegeven. Het eorste gedeelte van den stoet wordt gevormd door de jongclingcn-vereenigingen en sociale organisaties, waarachter zich aansluiten de godsdienstige en charitatie ve verecnigingen cn Broederschappen. Allen dragen zij de vaandels dier corpo raties en vormen fleurige en kleurige groe pen, die het karakter der vereeniging uit drukken. Dan volgt een historisch gedeelte uit beeldend de geschiedenis der Zoete Lieve Vrouw. Mogen wij hier iets uit de geschiedenis zeer in liet kort aanhalen. Het beeld werd in 1380, bij den bouw der Kathedraal door een godvruchtig werk man voor vernieling behoed. Sinds dien dag is het een middelpunt van vereering geworden door de talrijke mirakelen die er bij geschiedden. Bijna 500 staan cr ge boekt in het oude lijvige register, dat, in kostbaren band gebonden, met eerbiedige zorg bewaard en ieder jaar in de groote indrukwekkende processie wordt rond ge dragen. Al deze wonderen waren wel in staat! y, om het katholieke, vrome en diep gods-jee dienstige volk van de Nederlanden in de meest dankbare en opgetogen stemming te brengen ten opzichte van de Zoete Moe der. Haar eeredienst, is het wonder, werd tot den hoogsten top opgevoerd. Edelen, vrije burgers, lijfeigenen, krijgers, jongelie den, rijk en arm, de oudheid, in één woord, alles ging ter Bedevaart naar de zoo rijk gezegende stad 's-Hertogenbosch. In de St. Janskerk, om haar schoonheid beroemd, maar nog meer ota het wonder beeld wereldberoemd geworden, zag men duizenden Mariakinderen uit de stad, uit cle Meyerei en cle omliggende landen, neer knielen, zingend en biddend, dankend, en vragend voor den troon der Smeekende Ar macht, die door Hare Zoete bemiddeling wonderen wist te bewerken. Voor dit beeld heeft geknield, keizer Maximilinan, hier werd Philips cle Schoons tot ridder geslagen. Karél V, in wiens rijk de zon niet onder ging, bad hier nederig voor Maria's gena- cleboeld, alsmede zijn zoon Philips die hem opvolgde op den troon. De sturc, norsehe hertog van Alva boog hier de knie, alsook een hertog van Parm». en Albertus, aartshertog van Oostenrijk. De glorievolle martelaren, de H. Leonar- dus van Veehei (Bosschenaar), de H. Cor- nelus van Wijk bij Duurstede en de H. Ni colaas Piok storttten hier hunne gebeden. De H. Petrus Canisius, de Nederland- sche Heilige en Kerkleeraar, de apostel van Duitschland smeekte hier om sterkte en bijstand voor zijn grootsch en moeilijk werk. Arnoud, de ongelukkige hertog van Gel der, dankte hier Maria voor de verlossing uit den kerker waarin hij door zijn zoon was geworpen. De godsvruchtige Joanna, Castilië's ko' ningsdochter, offerde hier haar kostbaar bruidskleed. Ontelbaar zijn de kardinalen, de bis schoppen, cle priesters die geknield heb ben voor Maria's troon. In 1193 nog was het Z.Em. W. Kardinaal Van Rossum, die vol eerbied een bezoek bracht aan datzelf de beeld, dat heden nog door duizenden zoo hoog vereerd, zoo vroom bezocht wordt Al deze feiten worden in het historisch gedeelte weergegeven, waarbij dit jaar nog geheel in het bijzonder de terugkomst van het beeld binnen Den Bosch en de kro ning zullen worden in beeld gebracht. Het derde gedeelte geeft de voorafbeel ding van het leven der Allerheiligste- Maagd Maria als: de mensch in 't aardsch Paradijs, de zondeval, de heerlijkheid der genade welke den mensch verloor, do barmhartigheid Gods, de verwachting van Maria, de profeten, die de komst van Ma ria hebben aangekondigd, de boodschtp des Engels, de geboorte van Christus, do voltoooiing van het verlossingswerk oj» Calvaric, enz. Het slot van den stoet wordt gevormc! door een hoofdgroep, Maria's verheerlij king uitbeeldend, omgeven door zingen de engelen. De geestelijkheid der stad en alle leden der verschillende kloosterorden sluiten den heerlijken stoet. Deze wordt nog opgeluisterd door ver schillende muziekkorpsen, terwijl diverse koren als engelen-koren, Middeleeuwscho vrouwen, de herders van Bethlehem enz., mede de processie met hun gezang afwis selen. Zoo staat Den Bosch ieder jaar maar nu gansch in het bijzonder, in liet teeken van eenc grootsche Mariahulde, die de belanjy- stelling verdient van ieder Katholiek Ne derlander. CORRESPONDENTIE. N. N. te V o 0 rh out. Naar aanlei ding van cle mededeeling, over een vreemd luchtverschijnsel, dat u hedennacht hebt waargenomen, hebben wij de Sterrenwacht gevraagd, waar men echter niets bijzon ders had gezien. Niet onmogelijk is het evenwel, dat het door u opgemerkte ver schijnsel een merkwaardige cn raadselach tige vorm v bliksem is, dc z.g. „bolbliksem" Hij bestaat uit een ronde lichtende massa, volgens beschrijvingen van de grootte van een vuist tot een hoofd, welke zich met matige snelheid beweegt. Dc wegen, die ze volgen, zijn dikwijls heel merkwaardig. Meermalen heeft men aan de juistheid der waarnemingen getwijfeld, cn in het geval van bolbliksems gedacht aan gezichtsbe drog. Echter zijn er zooveel geloofswaar- dige berichten daaromtrent van betrouw bare waarnemers bijeenverzameld, dat het werkelijk bestaan van het verschijnsel niet meer in twijfel tc trekken is. Een volledige verklaring ervan bestaat echter nog niet.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2