DE KATHOLIEKENDAG TE MAASTRICHT WAALS liimiiiiiiimiiiiiinii min in ii hui ii milium in ii ii ii| WAALS WAALS iiimiiiniiiniiiiiiin iiiiiinniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiinii| WAALS SPORT. Rechtzaken. SPLIMTEIl Uit de Rijnstreek op het tand te verhalen, waarbij ook de afd. Noord-Eind, als afdamming zou zijn gebaat. De hooge kosten van onderhoud telkenjare aan de groote molen besteed, dekken aJ een groot deel der rente van het benoodigde kapitaal. Algemeen vond dit voorstel bijval en werd het bestuur gemachtigd dat technisch te laten onder zoeken, waarvoor door de vergadering het benoodigde op de begrooting werd toege zegd. Daarna had de bespreking heffing sluisgeld plaats. Door de vergadering werd hierover druk van gedachte gewis seld. Enkelen meenden schutgeld te moe ten heffen van een vaartuig boven de 4 ton anderen meenden ook kleine vaartuigen bij het te heffen schutgeld te moeten in sluiten. De opmerking werd gemaakt, dat 5-n dit geval hoge ksten het gevolg zouden '/.ija voor de tuinders, welke dagelijks van de sluis gebruik maken, terwijl het groot oordeel zou zijn voor de pachter der sluis. Na rijp beraad werd met groote meerderheid het voorstel verworpen. Volgt punt .9: Besluit tot heffing van belasting op de gebouwde eigendommen in de kosten «der waterkeeringen. De Voorz. zegt dat Gedeputeerden geen bezwaar hebben, hier op in te gaan en stelt voor, dat de lasten 40 cent per 100, naar de belastbare op brengst der grondbelasting zullen bedra gen. Hiertegen werden geen bezwaren ge maakt. Alleen zij, die tegen 200 belast bare opbrengst zijn aangeslagen, zullen stemrecht inzake de waterkeering verkrij gen. Nadat nog werd opgemerkt, of het mogelijk was in de verordening op te ne men, geen bagger zonder vergunningbewijs van bet bestuur te vervoeren, wat nader zal worden onderzocht, werd onder dank van den Voorz. gesloten. Polderbesturen. Tot Secretaris-Pen ningmeester van den Oosterpolder is be noemd de heer M. Boberts alhier. Tot bestuurslid van den Blokland- schen cn Ivorteraarschen polder is geko zen de heer D. Verlaan, in de plaats van den heer D. van Eijk. De heer C. Lok werd gekozen tot Secr.-penningm. Geboren: Aclriana Maria d. van F. Vermeulen en E. M. van Smoorenburg - Everdina d. van B. Dompe en J. Reek. Overleden: J. Hoogerrorst 63 j. L. Kempers 14 j. CHRISTUS' KONINGSCHAP WOENSDAG. DERDE ALGEMEENE VERGADERING. LETTERKUNDE. Rede door Pastoor E. Ribbligh. Spr. begon met een inleiding, waarvan hij de volgende samenvatting gaf: Een maatschappij doordeesemd door een echt christelijke levensbeschouwing, opdat uit deze opbloeie een echt christelijke let terkunde; maar dan ook omgekeerd: een letterkunde in dienst van Christus' Ko ningschap als de conditio sine qua non om individu en maatschappij te brengen tot Christus. En met heimwee gaan, aldus spr., onze gedachten naar de middeleeuwen toen dit ideaal werd benaderd, naar de ridderro mans, echte lofzangen op christelijke rid dereer en riddertrouw, liederen die zingen van edelmoedigheid en antieken helden moed, van liefde tot God en Vaderland, waarin de helden strijden voor de verdedi ging van Christus-rijk, om te sterven met een zachten glimlach op de lippen. Met de Renaissance, die geweldadig dc christelijke overlevering verbrak, dringt het heidendom den tempel der wetenschap en kunst binnen. De letterkunde loopt parallel met den stroom der wijsgeerige ideeën, zij is het middel om ze te verbreiden onder het volk. Wel blijven haar hoofdproducten nog door den christelijke» geest bezield en het hoogste, dat zij voortbracht, was ook in dien tijd door het christendom geïnspireer de poëzie. Nog triomfeerde Christus en het zou een gemakkelijke taak zijn een bloem lezing samen te stollen uit de wereldlitera tuur ter verheerlijking van Zijn Konings schap. Spanje zou daarin vertegenwoordigd worden door Caldcron, Duitschland door Klopstock, Italië door Tasso, Engeland door Milton, ons Vaderland door Vondel, Frankrijk door dc grootmeesters van zijn age d'or. Geheele fragmenten zouden er een plaats vinden uit Peter en Pauwels, uit de Altaargeheimenissen, uit Johannes de Boetgezant, uit de Heerlijkheid der Iverke, zoo terecht door Leo Fens, „gede gen werk van een principieel katholiek en van een fijn artistiek aangelegd theoloog" genoemd. Maar het proces gaat zijn gang en ster ker wordt steeds de heidensche strooming, gevoed door ideeën, die al langer hoe meer zich verwijderen van het christendom. Vol taire, ongodsdienstig tot in zijn vingertop pen, grijpt naar het wapen der letterkunde, om met werkelijk duivelsche woede onder don godslasterlijken kreet van: „écrasez rinfame" den Christus van zijn troon te slingeren. Na hem wordt het werk der ontkerste ning voortgezet door de Rationalisten, de Encyclopedisten en de mannen der Duit- sche Aufklarung en zoo komen we geleide lijk tot het socialisme van Mar*, wiens grondslag is de materialistische wereldbe schouwing en tot het platte materialisme van Hackel. De Romantische beweging in het begin der 19e eeuw is een vergeefsche poging ge weest om weer terug te keeren tot de tra dities der middeleeuwen, om de letterkun dige bezieling te putten uit de godsdien stige ideeën van dien tijd. We danken daaraan*de meesterwerken van de zuiver ste christelijke bezieling, waarvan de scheppers altijd met ecre zullen genoemd worden in het christenkamp: Silvio Pelli- eo en Manzoni voor Italië, Brentano, Eichendorff, von Gürres e.a. voor Duitsch land. Da Cost a en Alberdinck Thym bij ons. Met name in Frankrijk is die bewe ging van merkwaardige kracht geweest. Dat land vraagt altijd, meer dan elk ander, onze aandacht, omdat in geen ander zulk een verwoede strijd op leven cn dood ge streden werd tusschen engel en duivel en nog gestreden wordt. Zoo zal le Génie du Christianisme van Chateaubriand altijd onder dc eerste monuments littéraires chré tiens gerangschikt blijven, al is 't dan niet op de eerste plaats wegens zijn apologeti sche waarde. En met Chateaubriand dient als kloek bestrijder van den Voltairiaan- schen geest vermeld de edele graaf Joseph de Maistre, godgeleerde, wijsgeer, kam pioen der goddelijke Voorzienigheid en paladijn van het pausschap. Soo zal een Lamartine altijd een voorname plaats blij ven innemen onder de beoefenaars der christelijke lyriek. En zelfs zij, die in trots of blindheid het hoofd niet bogen voor Christus, hebben wonderschoone en aangrijpende verzen ge- Schreven over de heerlijkheid van Jesus, ©ver de kracht zijner liefde en over de el- INGEZONDEN MEDEDEELING. >n Katoen in uitgebreide sorteering geborduurde genre met en zonder MOUSSELINE VOILE vooral h'efcl randenl Speciale sorte«ingibordflringen voor Kinderkleeding IN SHANTUNG kleureiwariatie^, per el COMPOSE STOFFf maakt het U gejfak' vredigen verscheidenheid in soor ten, kleuren en dessins, Uwe smaak ten volle te be naar \}jwe eigen keuze gekleed te gaan lende van hen die Hem zoeken zonder Hem j te vinden: een Alfred de Vigny, een Victor Hugo, een Alfred de Musset; ook Leconte de Lisle, Sully Prud' homme, Verhaeren, al j kunnen deze niet meer gerekend worden onder dc vertegenwoordigers der roman tiek. Ook na deze periode blijft het geloof in Christus of Zijn Verwerping de inzet van den strijd in het letterkundig kamp. Ter wijl Verlaine zijn berouw uitschreit „aux pieds du Christ" of zijn liefde stamelt in I den „dialoque mystique", terwijl Broere zijn dithyrambe dicht op het H. Sacra ment, terwijl Veuillot cn Ozanam strijden voor Christendom en Kerk, zet het Chris tus' Godheid sloopend werk zijn vernielen den invloed voort. Wie telt de slachtoffers van Ben an, van Feuerbach, van Douwes Dekker? Zoo was 't in het verleden. Indien 't gis teren aldus was, is 't heden beter? Maar zijn wij er dan niet de getuigen van hoe eiken dag door de wereldpers een stroom van schandlectuur wordt uitgegoten, waar van de strekking geen andere is dan prik- keling van de laagste hartstochten in den I mensch? Maar ook thans zijn er bemoedigende teekenen. Ik wijs op den renouveau catholique en denk alweer aan Frankrijk, waar een inni ge vereeniging groeiende is tusschen Kunst en Geloof, waar jonge veel belovende dich ters vrij en spontaan hun katholieke over tuiging en hun liefde tot den Eucharisti- schen Christus uitzingen in de lyriek, waar Glaudel, Copeau en Ghéon moedig te vel de trekken tegen de school des verderfs die modern tooneel heet en met v vh lijdend gevolg; Ghéon, stichter en leider van de Compagnons de Notre Dame, jonge men sehen, artisten, studenten die leven voor het geloof, voor de Kerk en wier ideaal is „schoonheid voor God" te geven. Maar ik denk aan Frankrijk niet alleen, ik denk aan de katholieke beweging in Duitschland, zich uitend in den Gral en in Hochland, de uitmuntende tijdschrifen voor katholieke literaire cultuur, ik denk ook aan Nederland. Onder de katholieke jongere letterkun digen is bij ons het besef levendig gewor den, dat de kunst moet zijn een uiting van streven naar God. De volkomen aanvaar ding van deze theorie is tevens onder hen de duidelijkste aanvaarding van Christus' Koningschap. Meer dan iemand anders toont zich Pie- ter v. d. Meer de Walcheren de propagan dist van deze. opvatting; in „Branding", zijn gebundelde artikelen, ligt het duide lijkst de bedoeling en de wil der katholieke jongeren uitgesproken. In betrekkelijk weinig letterkundig werk is echter dit hooge streven waarlijk hooge kunst geworden; maar wordt in Pater Mo lenaar'? „Geertruid van Helften" het ko ninklijk heerschen van Christus over een menschenziel niet treffend weergegeven? Dient hetzelfde niet gezegd van de „Lof litanie voor Sint Franciscus" van den Zuid- Nederlander Marnix Gysen en van zijn verzenbundel „Het Huis?" Zuiver katholie ke geest ademt, in het werk van Anton van Duinkerken „Onder Gods oogen", in dat van Feber, van Gerard en Henri Bruning; ook Albert Helman en Jac Schreurs heb ben brokstukken zuivere katholieke kunst gegeven. Maar wat een Toorop, om wiens dood heel kunstminnend Nederland nog in rou we is, voor het katholiek ideaal in de schil derkunst bereikte, hebben wij lang nog niet in onze katholieke letterkunde gevon den; een Vondel, een Stalpaert v. d. Wiele, een Anna Byns, een zuster Hadewijck, een Ruusbroeck kunnen wij onder onze'moder nen nog niet aanwijzen; ook onder de too- neelschrijvers hebben wij nog geen Ghéon; een Papini heeft om zijn „Christus" in ons land tallooze bewonderaars maar geen na volgers; een Léon Bloy, een Chesterton evenmin. Welke taak wacht dan de letterkunde? of liever, welke taak hebben wij katholie ken in dit opzicht te vervullen? Mijn bede richt zich allereerst tot de be gaafden, dat zij hun talenten in dienst stel len van Christus' rijk. Mijn bede richt zich in de tweede plaats tot al wie leiding Lebben te geven, tot de opvoeders, tot de ouders vooral. Mogen zij toch de noodzakelijkheid beseffen van toe zicht op lectuur. Er zou veel ten goede veranderen, als al leen het goede boek werd gelezen- De keu ze wordt ons zoo gemakkelijk gemaakt se dert wij in den „Jaarlijksehe" en in do „Boekzaal der geheele wereld" zulke bui tengewoon veilige gidsen hebben. Spr. weidt uit over den grooten invloed die de taallceraar kan uitoefenen. Een machtige factor in de aesthetische vorming en christelijke pedagogie is vol gens spreker ook het schooltooneel, afge zien zelfs van de pakkende ontspanning en liet gezond vermaak dat 't onze leerlingen kan bezorgen. Ik beveel, aldus spr., het schooltooneel met aandrang in de welwillendheid der di recteuren aan en leg dit mijn troetelkind vertrouwvol in hun vaderarmen! Hetgeen ik zeide van 't schooltooneel geldt evenzeer voor hetgeen onze katholieke dilettanten met zooveel toewijding doen buiten de school. Zij verdienen ons aller steun en sympathie, hetzij ze spelen in de patrona ten, hetzij ze optreden voor missievergade ringen en charitatieve instellingen of als qjoderne troubadours in dienst van het schoone over het land trekken. Yele jonge tooneelclubs bereiken verrassende resulta ten in Amsterdam zoowel als in Maastricht en bij allen vergoedt de piëteit van het spel altijd, ruimschoots wat soms uit artis tiek oogpunt mocht te wensclien overlaten. Als mijn diepe overtuiging Spreek ik het uit, dat aan ons jonge, volk, vooral in onze dagen van bioscoop- en radiogevaar en van stukken die een voortdurende belcediging zijn van de moraliteit, jweldoende en behoe dende schoonheid kan en moet gegeven worden door het godsdienstig, door het christelijk tooneel. Katholieke plicht ïs 't te ijveren voor en belang te stellen in het goede boek en de katholieke courant; dan kunnen' we met gerust geweten dagelijks in het Onze Va der bidden: „Ons toekome uw rijk". Laten ye ons èn door productie, èn door consumptie het eerbiedwaardig erf deel onzer vaderen waardig toonen. En dat zal gebeuren indien wij diep in onze overtuiging de waarheid heien, dat alleen een katholieke courant op onze tafel mag liggen, dat. het katholieke boek ten allen tijd verlriezelijk is boven neutrale lectuur; dat zal gebeuren indien zij die talenten hebben aan het werk tijgen om onder de genade van den H. Geest aan onze katholieke gemeenschap het onont beerlijke katholieke boek te geven. VIERDE ALGEMEENE VERGADERING In de slotvergadering hedenmiddag is gesproken over CHRISTUS' KONINGSCHAP IN DE SCHOOL. Rede van Dr. TH. Verhoeven. De bekwame Directeur van ons door Ka tholiek en niet-Katholiek gewaardeerd Ka tholiek Onderwijsbureau te 's-Gravenhage gaf een historisch overzicht van den onder wijsstrijd in ons vaderland en vergeleek daarna den toestand in ons land met die in andere landen. Eenige grepen uit dit overzicht zouden slechts een zeer onvolledige weergave van het gesprokene geven; wij bevélen de le zing in het later te verschijnen Verslag boek aan Spr. besloot: Nooit waren de tijden zoo ernstig als nu! De grondslagen van het huisgezin, van het familieleven zijn ondermijnd; het mis bruiken van het huwelijk en de moord op het kiemende leven nemen zoo schrikba rend toe, dat men spreekt en schrijft, van een wegrottend Europa en „den Untergang des Abendlandes" voorspelt. Avond in, avond uit lelt Koning Chris tus vanaf Zijn t-abernakeltroon de weinige getrouwen, die Hem een kort bezoek ko men brengen, terwijl Satan de duizenden om zich heen verzamelt in herberg, dans zaal, theater en bioscoop, om in den walm der zedeloosheid hun zielen te versmoren. Nooit was de- vloed van pornografie, over de wereld uitgestort; zoo verwoestend als tegenwoordig. In de historie valt geen tijdperk aan te wijzen, dat zoovele vrouwen en meisjes, ook katholieke de mannen en jongelin gen durfden tegentreden als thans, in zoo schaamtelooze Weeding, met zoo perverse blikken, zoo uitdagende manieren. Onafzienbare rijen gaan gekromd in de slavenketenen van het materialisme; zij kennen geen Kerstviering, geen Paascliju- bel, geen Pinksterweelde ,geen zielevrede, geen ziele-vreugde meer: zij zoeken niet meer het Rijk Gods en Zijne gerechtigheid hun kortstondig leven gaat op in de vra gen, wat zullen wij eten, wat. zullen wij drinken en waarmede zullen wij ons klec- den? Millioenen ontheiligen den dag des Hee- ren door de eer van God en de belangen hunner onsterfelijke zielen op te offeren aan losbandige vermaken en waanzinnige sportvergoding. Een intensieve stelselmatige communis tische propaganda laat geen middel onge bruikt, om de massa den haat tegen God en godsdienst in te prenten; vooral ook op de jeugd heeft zij het gemunt, die zij met en door de moeders en de volksonderwij zers voor heb communisme tracht te win nen. Het kind is ons, het kind blijft ons! De kinderen, de lievelingen van onzen Eucha- ristischen Koning, zullen een overvloed van Hémelsche zegeningen doen afkomen over het Christusleger van heden op de kinde ren bouwt dat leger de stoutste verwach tingen voor de toekomst! Hecrsche dan Christus' Koningschap in onze scholen, op dat het heersche nu en later in heel ons kerkelijk, huiselijk en maatschappelijk le- Maar zal het ooit zoo ver komen, dan is het niet voldoende, dat wij onze bestaande katholieke scholen in stand houden en voortgaan nieuwe te stichten, waar het noodig is. Zeker, wij mogen niet rusten, zoo lang nog katholieke kinderen openbare scholen bezoeken, maar, ales 't laatste ka tholieke kind de katholieke school zou bin nengaan, dan ware daarmee onze taak nog allerminst volbracht. Er is meer te doen, dan met zelfingenomenheid de honderd duizenden te berekenen, die we op onze scholen hebben, en den was van ons leerlin gental te stellen tegenover de daling bij het openbaar onderwijs. Uiterlijke bloei van onze scholen mag ons niet verblinden; de vruchten daarvan zouden in het eincl onzen vijanden toevallen, wanneer innerlij ke bloei zou uitblijven, beeld op hun zielen voelen'inwerken? Hoevele. oud-leerlingen van ka tholieks scholen staan thans als vijanden van Christus' Koningschap tégen over ons, maar niet louter en alleen door hun eigen schuldOok door de schuld van degenen, op wie Christus doelde, toen Hij, de .zachtmoedigheid zelve, met fonkelend oog die vreeselijke bedreiging uitsprak: „Wie ergernis geeft aan een van deze klei nen, die m Mij gelooven, het ware hem be ter, dat hem een zware molensteen om den hals gehangen en hij in de diepte der zee verdronken wercl"! Laten wij ons er toch die.p van doordringen, dat in de op voeding van het. katholieke kind alle half slachtigheid en laksheid zich op ontzetten de wijze wreekt; dat, als wij er niet insla gen, den kleinen, die in Christus gelooven, grondige degelijke kennis van hun gods dienst. bij te brengen en hen to gewennen zich door een echt godsdienstig leven aller nauwst met Christus Koning te vereenigen, zij ernstig gevaar loopen onder te gaan in den zwaren strijd, die hen wacht. Door en door katholieke karakters moeten wij vor men; geen weerhanen; geen schepen zon der roer! Eerst dan zal in den vollen zin des woords het Koningschap van Christus heerschen in de school, wanneer deze zich met kracht en macht beijvert, om hare leer lingen op te voeden tot menschen van bo vennatuurlijk leven. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Junioren-Competitie. District Leiden. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld Maandag -28 Mei (2en Pinksterdag) zijn: Leiden IILisse I 02 Teijlingen I—S. J. C. n. gesp. Voor Zondag 3 Juni a.s. zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Leiden; Leiden I>S. N. A. Lisse: Lisse IS. J. C. Sassenheim: Teijlingen IILeiden II Alle wedstrijden vangen te half één aan. De Competitieleider. POSTDUIVEN. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Prijsvlucht vanaf Compiegne (Frankrijk). Afstand 341 K.M. De duiven werden losge laten 6 uur. Aankomst 12136 uur. le pr. en 2e pr. St. Akerboom. 3e pr. H. van Zan ten, 4e pr. P. Pietersen, 5e St. Akerboom, 6e en 7e pr. G. Voorsluis, 8e J. Middelkoop 9e P. Pietersen, 10e A. v. Houten. Aan komst laatste duif 42739 uur. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Dc Kantonrechter heeft vervolgens ver oordeeld: W. v. d. V., zwervende, te Kat wijk, zonder vergunning venten ƒ2 of 2 d. J. v. d. L„ overtreding der Visscherijwet 2 X 3 of 2'X 2 d. W. B., idem, 3 of 2 d.; R. J. de W., idem 3 of 2 d. G. V., Wad- dinxveen, overtreding der Arbeidswet 6 X ƒ2 of 6 X 1 d. G. S., Voorschoten, idem, 2 X 4 of 2 X 2 d. P. S„ Den Haag, geen rijbewijs vertoonen 3 of 2 d. F. L. v. R., Berlicum, met een a-uto lijden zonder licht, 2 X 4 of 2 X 2 d. A. C., Gegstgeest, idem, 3 X 4 of 3 X 2 d., en geen nummerbewijs vertoonen. E. B. vr. W. B., een valsclien Katholieke Agenda. LEIDEN. Donderdag. R. K. Vrouwenbond. Nieuw( St. Antoniuspatronaat. 8 uur. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst di apotheken wordt van Dinsdag 29 Mei a> tot en met Zondag 3 Juni waargenoim door de apotheek van den heer P. d n Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. INGEZONDEN MEDEDEELING. naam opgeven 5 pi 5 d. J. P„ Voorsch ten, overtreding dat Arbeidswet, 3 of 2 J. v. 't H„ zwerrende, varen zonder ve gunning, 10 of 5 d. H. Th. E., overtri ding der Arbeidswet 4 of 2 d. J. v. B! met een wagen links van den weg rijde: 3 of 2 d. N. T„ geen nummerbewijs vertot nen 3 of 2 d. D. A. J., Hillegom, fietse zonder licht 3 of 2 cl. H. A. K., fietse over een trottoir, 1 of 1 d. G. C. G., iden 2 of 2 d. A. J. L„ fietsen door een verbc den steeg, 2 of 2 d. G. J. y. d. G., Delfl 1© snel rijden 4 of 2 d. H. v. d. K., Riji wijk, met een auto rijden over een verbt den weg 4 of 2 d. A. K., varen zonder ver gunning, 6 of 3 d. B. W., te Oegstgees langs den berm van een weg liggen 3 o 2 d. B. K., idem, 3 of 2 d. J. B. Haai lem, een trekdier onbeheerd laten staan 3 of 2 d. R. D., Den Haag, geen rijbewij vertoonen, geen straf toegepast. J. B Katwijk, overtreding der Leerplichtwet, f of 2 d. C. v. D. vr. H„ Katwijk, idem, of 2 d. W. v. L. vr. de M„ idem, idem of 2 d. W. v. L. vr. de M., idem, idem 3 o 2 d. W. G„ Leiderdorp, op verboden wijz 13 melk uit een bus scheppen, 4 of 2 d. S R. vr. D„ ZoeterwoucU, overtreding de Leerplichtwet 3 of 2 d. P. B„ Leiderdorp fietsen zonder licht 3 of 2 d. A. P. v. -<j H., Noordwijkerhout, op een honderkar zit ten, 3 of 2 d. A. S., openbare dronken schap, 5 of 3 d. J. J. d. B„ fietsen zonde licht 3 of 2 d. M. B., fietsen over ee> klinkerstraat 2 of 2 d. W. S., Noordwijkla fietsen zonder licht, 3 of 2 d. W. W., me i wagen door een verboden steeg rijden 2 of 2 d. H. W. M., fietsen over eei klinkerbestrating 2 of 2 d. F. H., idene 1 of 1 d. W. R„ een hond gebruiken zon der muilkorf 3 of 2 d. P. v. L., op dei^ openbaren weg voetballen 2 of 1 d. A. J! B„ fietsen zonder licht, 3 of 2 d. G. R., A] phen, geen rij- en nummerbewijs vertoonei i 2 X 2 of 2 X 2 d. G. W. S, Oegstgeesl 1 fietsen zonder bel f 1 of 1 d. C. K., met eei v rijwiel door verb, steeg rijden 2 of 2 d. Waar geen woonplaats staat vermeld, np' deze te Leiden. Ir Het mitrailleur-ongeluk bij Budel. De krijgsraad in Den Bosch heeft uit spraak gedaan inzake het mitrailleur-on geluk bij Budel en veroordeelde sergeant majoor v. L. tot 14 dagen gevangenisstra voorwaardelijk met een proeftijd van eei jaar, en sergeant v. E. tot 1 week onvoor waard el ijk. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verdronken. Gistermorgen beeft er alhier een droe vig ongeval plaats gehad. De 14-jarige zoon van den landbouwer v. Z. in den Ot weg geraakte met zijn fiets in de vaar langs de Otwegkade en verdronk. Pogin gen om de levensgeesten op te wekken mochten helaas niet meer baten. Angstige jongedame. Een jongedame die met het rijwiel aan haar hand, gister morgen in de Julianastraat zich wat ang stig maakte voor een naderende auto kwam daardoor te vallen. Zij bleef op straat liggen en werd door personeel dei Alphensche Bank aldaar binnengebracht en verzorgd. BOSKOOP. Gevestigd: A. van Soest, Puttekade 27A. P. de Groot, Goudschc Rijweg 1 Vertrokken: M. P. de Witte naai Hillegom. J. Hoogendoorn naar Wad dinxveen. KOUDEKERK. Geldbeurs gevonden. Bij de gemeente politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden damesportemonnale met inhoud. LEIDERDORP. Huldeblijk Koningin-Moeder. Dc in zameling tot het aanbieden van een hul deblijk aan H. M. de Koningin-Moeder heeft opgebracht SS.60. 0ETERW0UDE. Brandweer. Tot adjunct-brandmeester! bij de spuit aan den Vliet is benoemd de' heer C. Kooloos, zulks in de plaats van den heer T. Los, terwijl tot commandeur is benoemd de heer A. Hoogendoorn, als opvolger van den heer Kooloos. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich de laatste dagen weer uit. Voornamelijk wordt deze ziekte! dan geconstateerd bij veekoppels, waarbij' pas gekochte beesten van de markt ge bracht worden. Wegverbetering. De gevaarlijke hoek aan den Vrouwenweg bij de Lammebrug is) thans verdwenen. De weg is ter plaatsel aanmerkelijk verbreed waardoor tevens een schooner geheel is verkregen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2