Gem. Berichten. genooten. Ton tweede uit zich dat besturen in de tallooze algemeeno maatregelen van bestuur, die vooral in onzen tijd van de verschillende Departementen uitgaan. De gecompliceerde moderne wetgeving maakt het onmogelijk, dat alles wordt geregeld in de wet zelf. Tallooze aanvulling worden hoe langer zoo meer noodzakelijk. En zulks geschiedt door hetgeen men noemt alge- meene maatregelen van bestuur. Welnu, do- ze maatregelen worden tot stand gebracht door den Minister onafhankelijk van de Staten-Generaal. Al is er dus samenwer king bij de tot Btandkoming eener wet, zulks waarborgt volstrekt niet, dat ook de nadere uitwerking van belangrijke on- derdeelen en de uitvoering er van beant woordt aan de verlangens der samenwer kende partijen. Dit tweevoudige gevaar wordt dikwijls veel te weinig onder het oog gezien, als er sprake is van een eventueele andere partijgroepeering. En ten slotte, het moge misschien waar zijn, dat som mige groepen van onze katholieke bevol king enkele voordeelen van stoffelijken aard zouden kunnen bereiken, indien sa menwerking met niet-christelijke partijen wat betreft het wetgevende gedeelte der regeeringsmacht tot stand zou komen, men beweert niet te veel, als men zegt, dat die voordeelen van stoffelijken aard altijd ont zaglijk duur betaald moeten worden, om dat men er steeds voor moet prijsgeven de eede taak, die volgens de katholieke opvatting tot de politiek behoort, n.l. de verdere doorvoering der christelijke begin selen in het staatsbestuur. En nu ga ik nog uit van de veronderstelling, dat men op het gebied van die stoffelijke voordeelen van wetelijke bepalingen werkelijk het zelfde zou willen. Doch meestal zal het niet meer zijn dan oppervlakkige schijn- Want sommige politieke verlangens op stoffelijk of sociaal-economisch terrein mo gen bij katholieke en niet-christelijke par tijen somtijds denzelfden klank hebben, za kelijk is er dikwijls ontzaglijk verschil. De verwerkelijking van Christus' Koning schap in het politieke leven wordt dus zon der twijfeld het allerbest benaderd door samenwerking met. de christelijke partijen. Voor hen, die objectief oordeelen, blijft die samenwerking dus het ideaal. Geen pessimisme inzake herstel der coalitie. En nu meen ik te mogen en te moeten waarschuwen tegen een noodlottig pessi misme, dat zich helaas in sommige kringen der onzen in den laatsten tijdo baan- breekt, n.l. dat die samenwerking ongetwij feld wel als een ideaal moet worden be schouwd, maar dat het onbereikbaar ideaal is en d^t men daarom bedacht moet zijn op een andere partijgroepeering, die de schei dingslijn doet loopen tusschen de meer de mocratische en de meer conservatieve ele menten. Ik acht dat piessimismo uiterst noodlottig. Immers het verspreiden van een pessimistischen stemming zaait lusteloos heid en verslapt de energie. Alleen optimis me is in staat iets grootsch te doen gebo ren worden. En voor een gezond optimis me bestaat alle grond. Immers de samen werking met één 'der christelijke partijen is in onze dagen vooral zóó hecht en sterk als men het maar wenschen kan. En uit de ander partij van christelijke huize be luisteren wij voortdurend stemmen, die een herstel der coalite ten zeerste wensc-helijk achten. Daar is dus reden om te verhopen, dat vóór de verkiezingen in 1929 de coalitie hersteld zal zijn. Maar zelfs al mocht zulks dan nog niet het geval zijn, dan zou ik mij er volkomen kunnen indenken, indien de groote leiders van onze partij, die ons vol ste en meest onbeperkte vertrouwen ver dienen, het toch beter zouden achten om een afwachtende houding aan te nemen, dan de scheidingslijn tusschen de politieke partijen te verleggen. Want is deze een maal verlegd, dan wordt het in de toe komst uiterst moeilijk om de oude lijn te herstellen, terwijl bovendien de samenwer king met niet-christelijke partijen, zooals ik zeide, vooreerst slechts problematische voordeelen biedt, en ten tweede het ont zaglijk nadeel met zich meebrengt, dab van doorvoering der christelijke beginselen in liet staatsbestuur geen sprake meer zijn kan. Onze politieke eenheid. De derde conclusie, die wij moeten trek ken, is deze, dat wij katholieken vóór alles ook als staatkundige partij onze eenheid moeten bewaren. In onze eenheid ligt onze kracht. Indien ons gezond verstand reeds dit niet zeide, zouden de droeve ervarin gen het kunnen getuigen vooral in d:e lan den, waar de katholieken, ofschoon zij zelfs het meerendeel der bevolking uitmaken, in bet staatsbestuur geen invloed hebben, om dat zij als politeke partij geen eenheid be zitten. Dat wij in ons land, waar wij ver in de minderheid zijn, een beleekenis bezit ten, die ons door de katholieke van alle landen worden benijd. Lebben wij te dan ken aan de kracht, die uit de imponeeren- de eenheid van onze katholieke partij van zelf voortvloeit* Spr. weer vervolgens op de gebruikelijke redeneering, die dwe noodzakelijkheid van onze politeke eenheid tracht te ontken nen. Vooreerst, de katholieken, in hoeveel par tijen zij zich ook splitsen, zullen elkander in criteke momenten, wanneer gevaar dreigt voor hoogere belangen, onmiddellijk we ten te vinden. Ten tweede, dat katholiek is vrij in kwesties van practisch staatsbeleid. Tij derde, de eenheid kan niet bewaard blijven wegns de sterk uiteenloopende mee- ningsversehillen. Wat nu het eerste punt betreft, dit geeft van den gang der staatszaken een zóó simplistische voorstelling, dat duidelijk blijkt, dat men er volstrekt niet van op de hoogte is. Men stelt heb voor, alsof de ka tholieke beginselen maar eens een enkele maal, zoo eens van tijd tot tijd, bij het be stuur van den staat ter sprake komen en dat zij dus maar eens een enkele maal in het gedrang kunnen geraken. Zeker, het is mogelijk, en zulks zal niet ieder oogenblik voorkomen, dat een regeering een maatre gel wil nemen, die rechtsreeks een katho liek beginsel of de belangen der Kerk aanrandt. En in dergelijke omstandighe den zouden zeker alle katholieken zich tol een bloc vereenigen. Maar men vergeet, dat de katholieke beginselen als een goud draad door heel het politieke leven liggen geweven, zooals Dr. Wagenaar terecht schreef in zijn mooi Beiaard-artikel in 1924, dat zij min of meer verband houden met heel wat onderdeden van wetgeving en be stuur, en dat zij daarom, meestal broksge wijze, zoo goed als blijvend aan de orde zijn. Wat aangaat het tweede punt, uit het betoog, n.l. dat de katholieken toch vrij zijn in politieke vraagstukken, als beginsel ia deze stelling volkomen juist. Talrijke uit spraken in de pauselijke Encyclieken be vestigen dit onomwonden. Doch daarnaast staat een ander niet minder iuist beginsel, n.l. dat men verplicht is af te zoen van de uitoefening eener in zich rechtmatige vrijheid, wanneer daardoor andere belan gen van hoqogere orde in het gevaar zou den komen. Welnu, zoo is het met de vrij heid der katholieken in betrekking tot po litieke kwesties vooral in onze dagen. Leefden wij in een volledig katholieke staatsgemeenschap, waarin dus de katho lieke beginselen en de rechten der Kerk volstrekt veilig waren, dan zou een split sing in staatkundige groepen geen gevaar opleveren voor de hoogere belangen. Maar wij leven in een maatschappij, waarin ver schillende wereldbeschouwingen heerschen- de zijn. waarvan er meerdere, de ervaring in binnen- en buitenland is er om het te be vestigen, een vijandige houding tegenover de katholieke beginselen en de rechten der Kerk aannemen. Maar kan de eenheid wel worden be waard1? dat is het derde punt van het be toog. Welnu, op deze vraag zal onvoor waardelijk bevestigend worden geantwoord door allen, die na het bovenstaande over tuigd zijn, dat het behoud onzer staatkun dige eenheid absoluut noodzakelijk is om wille onzer hoogere belangen. Heb moge dan om de verscheidenheid der meeningen omtrent sommige punten van practisch staatbeleid niet altijd even gemakkelijk zijn om tot overeenstemming te komen, wanneer de overtuiginng leeft, dat het noodzakgelijk en plicht is om de eenheid te bewaren, zal de weg worden gevonden en is de mogelijkheid aanwezig. Het Regle ment van onze partij waarborgt de volko men vrijheid om in den Partijraa-d alle mee ningen volledig tot ui+ing te brengen. Wel nu, waar de goed wil voorzit om de eenheid te behouden, kan het niet anders of uit den strijd der meeningen zal het compromis geboren worden, dat in bepaalde kwesties de uitkomst zal brengen. Indien alle leden onzer staatspartij de overtuiging bezitten, dat wij een partij zijn, waar compromissen de oplossing moeten bieden voor de aan hangige meeningsverschillen, is onze een heid volkomen gewaarborgd. De schitterend-klare voordracht, die meermalen door applaus was onderbroken, werd aan het einde langdurig toegejuicht. Nadat een Marialied was gezongen ook tusschen de beide redevoeringen had de vergadering gezongen sprak Z. D. H. de Aartsbisschop de vergadering toe. TOESPRAAK MGR. V. D. WETERING. Nu ik morgen de algemeene vergadering niet meer kan bijwonen, voel ik mij gedron gen openlijk te verklaren, dat deze Katho liekendag mij voldaan heeft en dat ik God dankbaar ben dezen dag te hebben mogen bijwonen. Gisteren hebben wij den optocht der katholieke bonden gezien en vandaag de hulde der kinderen. Monseigneur Schrij nen, gij hebt ons laten zien, dat het geloof nog diep wortelt in de harten der Lim burgers. Verder ben ik dankbaar, aan de spre kers, ik heb den heer Hermans verzocht zijn rede in druk uit te geven, omdat ik overtuigd ben, dat de rede veel nut kan en zal stichten. Dankbaar ben ik ook dr. Deckers, die in zoo'n vurig betoog het Ko ningschap van Christus op elk gebied van het sociale leven heeft belicht. Welnu moge meer en meer deze Katholiekendag ertoe bijdragen ons te overtuigen, dat wij allen zijn kinderen van Onze Moeder de H. Kerk. Is het niet opvallend, dat wij Katholie ken, die elkaar soms maar eens ontmoeten en dan welicht elkaar nooit meer zien, ons toch tot elkaar voelen aangetrokken. Naar mijn meening is dit toe te schrijven aan het gebed van Christus, Die op den avond van zijn Dood gebeden heeft tot Zijn He- melschen Vader: Geef dat zij één mogen zijn, gelijk Gij Vader en Ik. Laten we allen een zijn in geloof, hoop en liefde en een in het dienen van Chris tus, nu en in alle eeuwigheid, Amen. WOENSDAG. Vanmorgen om 8 uur is in de St. Ser- vaaskerk een gezongen H. Mis gecelebreerd voor de zielerust van Mgr. A. J. Callier z.g. door de hoogeerw. hooggel. heer kanunnik prof. J. D. J. Aengenent. P Vandaag was het de dag voor secties- en nevenvergaderingen. Wij sommen hier op en komen morgen op enkele nog nader te rug: Sectie I: Het Koningschap van Chris tus door middel van het Leeken-apostolaat. Spreker de heer P. Kasteel. Sectie II: Het Koningschap van Christus door middel van het Ontspan ningswezen. Spreker de heer A. A. van Nij- natten. Sectie IIIHet Koningschap van Christus door middel van den BoekhandeL Spreker prof. W. Nolet. Sectie IVHet Koningschap van Christus door middel van de Missie-actie. Spreker rector Th. Bekker. Vanmiddag waren er neven verga deringen van de Federatie van Litur gische Vereenigingen in Nederland (Spre ker pater L. Verwilst O.P.), van den H. Vincentius a Paulo (spreker mr. L. J. W. Smit), van de Federatie van R. K. Vrou wenbonden in Nederland (spreker pastoor G. W. Bolder), van de Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging (spreker pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M.), van het Sint Petrus Canisius Genootschap tot behoud des geloofs (spreker de heer J. J. M. H. Nijst). Vanavond is de derde algemeene verga dering. Alleen gisteren zijn de redevoeringen per radio uitgezonden. MAANDAG. (Het volgende verslag is geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). DE BIDWEG. Om door de voorspraak der H. Maagd Maria Gods zegen over den 4en Nederland- schen Katholiekendag af te smeeken is tweeden Pinksterdag 's avonds de Bidweg gehouden. Deze Bidweg draagt het ka-rakter van een stillen omgang. De deelnemers en deelneemsters trek ken biddend en zingend door de smalle straatjes der oude stad. Uitgangspunt is de O. L. Vrouwekerk, waar de miraculeuze beeltenis van Onze Lieve Vrouwe „Sterre der Zee" vereerd wordt. De beeltenis van O. L. VrouAve, dat.ee- rend uit de 14e eeuw, werd op den Bidweg meegedragen. Voorop trokken de vrouwen en meisjes, honderden, duizenden in getal. Dan volgde het miraculeuze beeld der Moeder Gods met het Goddelijk Kind, voor deze gelegenheid omhangen met een rijk- geborduurde fluweelen mantel. Achter het genadebeeld sloten zich de mannen aan. Voorop H.H. DD. H.H. de bisschoppen van Roermond en Breda. Dan de Commis saris der Koningin in de provincie Lim burg, Zijn Exc. Jhr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, minister van Staat, de aanwezige leden van het hoofdcomité en de verschil lende uitvoerende comité's, een lange stoet van geestelijken en daar achter weer hon derden, duizenden mannen openlijk langs de straten het «Ave Maria" biddend. Toen de duizendhoofdige biddende en zingende menigte weer op het O. L. Vrouwe plein was teruggekeerd en de beeltenis van de Sterre der Zee, op een verhevenheid ge plaatst, glimlachend op die duizenden neerzag, betrad Pater Dr. Cassianus Hent zen het bordes der kapelanie en hield een hoog gestemde treffende toespraak. Hier staat gij dan, zoo sprak hij, schou der aan schouder, gij volk van Katholiek Nederland. Hier staat gij, met de blijdschap der kin deren Gods in uwe oogen, met do blijd schap der kinderen Gods ook in uwe har ten. Meer dan de optocht van hedenmiddag met zijn kleurrijke banieren en schitteren de muziek is deze Bidweg een uiting van innig Katholiek leven. Onder den stralenden hemel van den heiligen Pinksterdag te midden van de bloemen en plaggen en wimpels zijt gij getrokken en uw gebed daverde omhoog als de stem van de zeven donders uit de Apocalyps. Wat zijt gij, Katholieken, toch een won derlijk volk. Eeuwen geleden, toen de moderne tech niek nog niet gekend was, ging de naïeve middeleeuwer denzelfden weg, met dezelf de „Ave's" op de lippen, met dezelfde lief de in zijn hart. En nu, ondanks den vooruitgang der techniek, ondanks de vliegmachines, de ra dio, de felle booglampen, den jacht van den modernen tijd, gaat gij, moderne Ka tholieken, nog denzelfden gang. En van uw lippen vlieden dezelfde Ave's, in uw harten, brandt dezelfde liefde. Wat zijt gij een wonderlijk volk. En wat is Maastricht toch een wonder lijke stad, een stad, die elke Katholieke Nederlander moet liefhebben, omdat het goede Maastrichtsche volk zoo trouw het geloof heeft bewaard in Jezus Christus. Maastricht handhaaft vandaag een van zijn glorieuze tradities. In de dagen van nood, die deze stad ge kend heeft, zweepte de angst de bevolking naar deze beeltenis van de Lieve Vrouwe. En in dagen van blijheid stond het volk te juichen om dit beeld van Maria, wier zoete glimlach nu nog neerziet op haar liefhebbend volk. Op den vooravond van den vierden Ne- derlandschen Katholiekendag zijn we nu allen hier gekomen om een koninklijke hul de te brengen aan de Moeder vein Hem, Dien we in de komende dagen als Koning gaan huldigen. En daarom, o Lieve Vrouwe, sterre der zee, laat uw zachte glans stralen in de zie len van hen, die hier bijem zijn om het Koningschap van Christus te gaan verkon digen. O Sterre der Zee, bescherm ons. Verlicht de bestuurders, die het schip der Kerk van Nederland in deze dagen door de woelige branding moeten heen stu- Bestraal ons, opdat het Koningschap va-q Jezus Christus bevestigd worde in onze harten en zich uitbreide over heel ons va derland. Deze toespraak van Pater Hentzen maakte op allen diepen indruk. Met begeleiding van de fanfare Sint Joseph werd hierna door allen het bed van de Sterre der Zee gezongen. En tot slot gaf Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond aan de eerbiedig neerknie lende menigte zijn bisschoppelijken zegen. De Bidweg ter gelegenheid van den 4den Nederlandschen Katholiekendag zal onge twijfeld een der treffendste momenten blij ven van dezen tweeden Pinksterdag. Van de eerste christengemeente door Pe trus na het eerste Pinksterfeest gesticht, lezen we in de Handelingen: „En in de me nigte der geloovigen was slechts één hart en één ziel". Hier was heel een stad één hart en één ziel. Heel het goedgeloovige volk van Maas tricht, de honderden die van buiten geko men waren, zij allen spraken één taal, zon gen een en hetzelfde lied, het lied van Lief de bij aanhankelijkheid jegens ons aller Lieve Moeder. Het was een buitengewoon treffend en aanbhk, al die duizenden biddend en zin gend door de straten te zien trekken. Het was buitengewoon treffend na den BidAveg voor het genadebeeld biddend neer geknield te zien liggen twee onzer Koog- waardige kerkvorsten, wereldlijke autori teiten als de commissaris der Koningin en de voorzitter van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Het was ontroerend de treffende Maria- liederen devoot te hooren opklinken in de sereene avondlucht op dit oude stadsplein, getuigend van een glorievol katholiek ver leden. Moge Maria, de Sterre der Zee, de dui zenden, die zoo devoot haar lof bezongen hebben en de tienduizenden, die met hen hébben meegeleefd, beschermen met Haar moederbjke voorspraak bij Jezus, Haren Zoon. BEGROETINGAVOND. Tot slot van dezen tweeden Pinksterdag had nog een begroetingsavond plaats in de Redoute-zalen. De drie kerkvorsten: Mgr. van de Wete ring, Mgr. Hopmans en Mgr. Schrijnen ver eerden dezen avond met hun tegenwoordig heid. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Autobus met zestien personen te water. Gisternacht te ongeveer 12 uur is een autobus, waarin zestien personen uit Per nis een pleizierrit maakten, onder Nieuwer- kerk a. d. IJssel van den dek gereden en te water geraakt, in het tamelijk breede en diepe water langs dien dijk. De chauffeur was de macht over het stuur kwijt ge raakt, doordat de wagen in een vrij diepen put van den weg terecht kwam. Het zware voertuig raakte nagenoeg on der water, zoodat de toestand le\rensge- vaarlijk werd. Alle inzittenden wisten zich echter te redden, doordat eenigen hunner de ruiten verbrijzelden en er Avederkeerig hulp werd geboden. Hierbij bepen verscheidenen echter lichte snijwonden op. Overigens kwam men met een nat pak en den schrik vrij. Gelukkig kon een andere autobus de pas sagiers spoedig naar Rotterdam brengen, waar de gewonden in het ziekenhuis aan den Coolsingel werden verbonden. Daarna konden allen naar Pernis wor den teruggebracht, waar men echter pas tegen vier uur in den morgen aankwam. Voor zoover kon worden nagegaan, trof den chauffeur geen schuld. Autn met zes personen te water. Maandagavond werd de politie gewaar schuwd dat aan den Schieweg, bij de ge meente Kethel, een auto to water lag. De pobtie ging er heen en ontdekte, dat de auto omgekeerd in de Schie lag. Zes perso nen hadden er in gezeten, die onder den invloed van sterken drank verkeerden. En kelen konden zich zelf redden, de anderen werden door omstanders op het droge ge trokken. Twee van hen waren gewond. De eene kon ter plaatse worden verbondende andere, die ernstiger gewond was, moesu naar het ziekenhuis te Delft worden ver voerd. De auto, die bestuurd werd door den eigenaar, iemand uit Pijnacker, was op den smallen weg over den kop geslagen en in het water geA'allen. Het voertuig werd zwaar beschadigd. Kindje overreden en gedood. Op den Haagweg te Loosduinen wandel de gisterochtend tegen elf uur een vrouw met haar Aderjarig dochtertje. Rij de Evert- senstraat liep het kind van de moeder weg Het stak de straat over, juist op het mo ment, dat de stoomtram naderde. De machi nist kon üiet meer voorkomen, dat de kleine gegrepen werd. Het meisje werd voor de oogen der moeder deerlijk verminkt opge nomen. Het was onmiddellijk dood. Gverreclen en gedood. Op den weg van Schijndel naar St.-Mi- chielsgesteld is de TO-jarige van V„ die daar op zijn fiets reed, door een vracht auto aangereden. Ernstig gewond werd hij opgenoipen en naar het gasthuis te Vught overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. De chauffeur van den auto, die was doorgereden en onder den imdoed van drank verkeerde, is door de politie ach terhaald. Door een auto gegrepen. Maandagavond omstreeks zes uur is de 16-jarige W. Witvliet uit Herkingen in het Korte Wegje onder Dirksland overreden door een auto, bestuurd door B. v. d. Sli1" in Middelharais. De jongen reed tusschen twee auto's die kort op elkander volgden. Doordat hij wilde uitwijken om de laatste auto te passeeren, is hij vermoedelijk in het losse .grint langs den weg uitgpgleden en door de passeerende auto gegrepen en in de sloot geslingerd. Met een ernstige hoofdwonde eri een zware hersenschudding moest men den jon gen bij J. van Dalen aldaar binnendragen. He-denmorgen was zijn toestand nog zeer zorgwekkend. Auto tegen een boom gereden. Te Arcen had Pinkster-Zondag een ernstig auto-ongeluk plaats. Een uit de richting Nijmegen komende auto kwam in botsing met een motorrijwiel. Tengevol ge daarvan reed de auto tegen een boom. Een dame, de echtgenoote A-an den bestuur der, werd levensgevaarlijk verwond en kreeg een zware hersenschudding. De an dere inzitenden bekwamen lichte kneuzin gen. De auto vloog in brand en werd ge heel vernield. Over den kop in de sloot. Op den Rotterda-mschen weg nabij de Zwetb is Zaterdagavond een C.A.B.-bus, door te ver uitwijken voor epn tegemoetko mende auto, van den weg over den kop in de langs den weg loopenden sloot geraakt. De inzittenden hebben geen ernstig letsel I bekomen. De zwaar beschadigde auto werd later door den heer J. de Graaf met be hulp van een bergingswagen gelicht. Eon kind overreden. Zondag is bij het voormalige tolhuis No 9, gelegen op circa 5 K.M. van Voorthuizei rt een kind van den wegwerker aldaar doo een auto overreden en zeer ernstig vei wond. De kleine bleek o.m. een schedel breuk een een beenbreuk te hebben bekc men. j|u Auto's verbrani >a Op den weg tusschen St. Oedenrode j pri Veghel is een auto in brand geraakt en gidii heel vernield. 1& Nabij Jachtlust te Nuland is een aul «v« geheel verbrand. De inzittenden kondi zich redden. e( 10( MOORD TE DORDRECHT. 'e' - >el Gistermiddag ruim half drie heeft t 1JV Dordrecht in de Torenstraat een afschuw Qf lijke moord plaats gehad. De 25-jarige o [a gehuwde W. de Haan, wonende in de Wij e\ gaardstraat hoek Torenstraat, kwam i |0 zijn woning naar buiten toen geheel onvt er wachts de voddenkoopman D. D. in b er schonken toestand op hem afkwam met e e: groot kaasmes in de hand en onder i ei woorden: „Heb je wel eens een mes in ie lichaam gehad?" dit den niets vermoede 4 den H. in den buik stale. Het slachtoffer liep nog een eindje straat in doch zakte daarop in elkaar i overleed spoedig. 0 Naar buurtbewoners mededeelden liep 3 reeds lang rond met het plan eens iemai 0 dood te steken. Hij had niets tegen d< vermoorde doch toevallig kwara H. na CI buiten toen D. het kaasmes in de hat a had. el De politie heeft het lijk in beslag gen nl MOORD UIT BALDADIGHEID. jc Zaterdagavond is te Augustinusga t 22-jarige H. A. doodgestoken. Hij kwaia samen met den 21-jarigen R. S. uit een he c berg en geen van beiden was beschonkei S. begon op te snijden, dat hij voor nii mand bang was. „Nou, ik ook niet", an woordde A. en op hetzelfde oogenblik tro S., die nog nooit iets met A. gehad ha<>r een mes en stak den ander daarmede bi ATen het linkeroog in het hoofd. Deze e gisterennacht aan de gevolgen overlede u De dader is naar Leeinvarden overgB' bracht. Noch de dader, noch het slacktoffi 1 stonden in hun omgeving ongunstig bi1* kend. 11 STORING BIJ DE ELECTRISCHE. Door kortsluiting te Haarlem* Omstreeks half tien gisterenavond u door kortsluiting in een onderstation vo de stroomlevering der electrische treint j, te Haarlem het netgedeelte tusschen Haa lem en Vogelensang voor de treinen die de richting Leiden reden, zonder strooi geraakt. Omstreeks kwart over tien had men ii het onder-station de In. oi^ doch de vertraging van meerdere treine was het natuurlijke gevolg. Te Rotterdam D.P. is van even voor ti t nen af tot circa twaalf geen electrisclr trein binnengekomen. Twee treinen onde j vonden door deze kortsluiting circa ande a half uur vertraging. Verschillende volgei de hadden circa een uur oponthoud. Voor zoover men ons bij het storingsbi rëau van de electrische tractie te Haarlei kon mededeelen, zijn de treinen Rottei damAmsterdam volgens de dienstregelin blijven loopen. Het spreekt vanzelf, dat vele reizigei door deze onaangename storing gedupeei werden. Twee electrische treinen zijn met stoon locomotieven opgesleept. In den Haag werden de reizigers verwi zen naar den trein Pijnacker Rotterdai Hofplein. In het geheel zijn er twee treinen uitgi vallen. De trein die om 22.39 van Rotterdam I P. naar Gorcum moest vertrekken is pa om 23,25 uur weggegaan. De trein die oi 23.25 naar Dordt had moeten gaan vertro om 23.50 uur. Hierdoor zijn de aansluitin gen in Rotterdam behouden gebleven. ONGELUKKEN. Verdronken* Gisterenmiddag is de 52-jarige J. Popi gewoond hebbend in Voorburg, door onbfi kende oorzaak bij den Schiemond in d Nieuwe Maas te Rotterdam geraakt. Ni korten tijd kon de man worden opgehaak In bewusteloozen toestand werd hij naa 't ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar hij zonder tot bewustzijn t zijn gekomen, na eenige uren is overledei De 13-jarige M. L. uit Gouda is gisterd van een Westlander in den mond van dl Waalhaven te Rotterdam te water geraai en verdronken. Het lijk van het jongetji is tegen 5 uur gistermiddag opgehaald ei naar de algemeene begraafplaats Crooswij! overgebracht. Het kind was bij zijn oom die kapitein is op de Westlander, op bezoel Gestikt. Maandagmorgen is de tweejarige M. 1 te Schiedam gestikt bij het drinken ui een kraan, die geheel open stond. Ontsporing. Maandagmorgen is de locomotief vaneei tram der Geld. Over. Stoomtr. Mij. bij La ren (G.) ontspoord, den weg opgeloopen ei daarna omgeslagen. De machinist kon ziel uit zijn machine werken en had slechts lich te wonden. De locomotief werd zwaar be schadigd en het verkeer op den weg en o| de trambaan ondervond den geheelen mid dag moeilijkheden. Uit een luchtballon gevallen. De 14-jarige V., uit Sliedrecht is op d kermis te Breda uit een luchtballon ge vallen. Per auto werd de jóngen naar zip woning vervoerd, waar bleek, dat M slechts zijn been had gebroken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6