Nu wordt het spel wat forsch, doch het resultaat blijft voor de Belgen het zelfde, van de toeschouwers, die elk fraai staaltje met luid applaus beloonen. Ondanks het energiek aanvallen van bei de zijden wordt er dank zij de puike ver dedigingen tot de rust niet meer ge scoord. Na de hervatting neemt Holland weldra iweer het offensief in handen, doch de vreugde is van korten duur. Onmiddellijk daarop gaan Gateley en Dhyand Chand weer naar voren en na mooi samenspel vliegt de bal achter Katte (02). Het fraaie doelpunt van Dhyand Chand wordt hartelijk met applaus beloond. Bij een schermutseling voor het Holland- eche doel wordt een strafcorner toegekend. Deze wordt onschadelijk gemaakt, doch op zoo'n wijze dat een nieuwe strafcorner moet worden toegekend. Deze eindigt in Sticks'Nog volgen de aanvallen der !Britsch-Indiërs en de daarbij gepaard gaande strafcorners tegen Holland elkaar op. Uit één daarvan slaat Marthins on houdbaar in (03). Ook na dit derde doelpunt zijn onze spe lers niet uit het veld geslagen. Zij blijven fraai strijd geven tot groote vreugde en dankbaarheid van 40.000 mensehen. Talrijke aanvallen van beide zijde vol gen. Wellicht is de keeper der Britsch-In- diërs in het geheele tournooi niet zoo vaak in actie geweest als in den wedstrijd, die tijn team den eere-titel moest brengen. Kennen van Dhyand Chand en Gateley worden door Katte onschadelijk gemaakt. Na het derde doelpunt, dat in de eerste tien minuten van de tweede helft gescoord werd, slaagt geen der partijen er echter in den doelman te passeeren. Tegelijk haast met het langgerekt fuit- toontje, dat het einde van den strijd aan kondigt, barst als een orkaan het gejuich los, waaraan geen einde schijnt te zullen komen. Een plechtig oogenblik. De Indiërs zelf zijn ook ingenomen met het resultaat. Zij eeren de prestatie der Hollanders, door hun captain op de Behouders rond te dragen. Daar kondigt de luidspeker aan, dat de vermelding der prijzen volgens het Olym pisch Protocol zal plaats vinden.... De Britsch-Indiërs stellen zich op ge flankeerd door de oranjeploeg rechts en de Duitschers links. Heel langzaam gaan drie vallen boven het scoringbord om hoog, terwijl de muziek plechtig „Gott save the King" laat hooren. En daarna klinkt het oude Wilhelmus, meegejubeld door de duizenden en tenslotte het ,Deutschland über alles", dat ook zijn aanhang vindt Het was een moment om niet te verge ten Nog worden de spelers door verschillen de autoriteiten, waaronder Baron Schim- melpenninck van der Oye, toegesproken en dan wordt het Stadion langzaam ont ruimd. Tot zelfs de ontruiming toe is alles vlot van stapel geloopen. In weinige minuten hebben de verkeerswegen door de uitste kende politie-regeling de duizenden ver zwolgen en herinneren slechts bergen in- eengefrommelde strooibiljetten en pro gramma's, aan- de geweldige drukte, die daar in den middag geheerscht heeft.... HET V0ETBAL-T0URN00T. De inzet van het Voetbal-tournooi. Am sterdam vlaggestad. Portugal slaat Chili. België klopt Luxemburg. Twee aardige ontmoetingen. Het fraaie weer houdt aan. (Van onze speciale verslaggevers). 'AMSTERDAM, Zondagavond 27 Mei. Het fraaie weer boven de Amstelstad heeft gelukkig aangehouden en het voet- baltournooi, dat hedenmiddag een aanvang heeft genomen prachtig doen inzetten. Ongeveer 12.000 toeschouwers hadden zich de moeite getroost het Olympisch Stadion op te zoeken om getuige te zijn van de eerste ontmoetingen. Vergeleken bij het bezoek aan de hockey-wedstrijden is dit aantal niet hoog, maar men moet hierbij in aanmerking ne men, dat op het oogenblik heele bedragen worden besteed aan een kaartje voor Hol land—Uruguay en dat er duizenden zijn, die niet rustig in bet Stadion kunnen zit ten, zoolati" zij nog geen plaatsbewijs voor deze geweldige match veroverd hebben. Het voetbaltournooi ingezet.... Hon derden winkeliers in de binnenstad zijn van meening, dat met de voetbalwedstrij den het Olympisch festijn eigenlijk eerst goed begint. Dat konden we constateeren, omdat met den overgang naar het voet baltournooi plotseling de city een gedaan teverwisseling heeft ondergaan. Langza merhand hebben daar zoo ongeveer alle winkelgevels een of andere versiering en overal bijna wapperen, naast de nationale driekleuren vlaggen van alle mogelijke na ties in de meest fantastische uitvoeringen. Wat ook een geweldige verandering te weeg gebracht heeft is het feit, dat Am sterdam door de komst van het Neder- landseh elftal, dat Zaterdagavond zijn in trek in het American hotel genomen heeft, weer voetbal-stad geworden is, maar dan nog eenige graden moeten we zeggen erger dan bij een HollandBelgië-ont- moeting. In „American" zetelen dus nu de „men- schen die het kunnen weten", de officials, die elk oogenblik door ons, lastige journa listen worden geplaagd met een vragen lijstje of een meer officieel interview. Daar huizen ook de menschen, die naar HollandUruguay willen (waar huizen die eigenlijk niet?) Zij vallen den kellner lastig: „Weet u nog plaatsen te krijgen voor Hol land....?" Het onverbiddelijk afwijzend gebaar stelt honderden teleur. Ook uw verslaggever wordt in deze ban ge tijden voor meer dan vol aangezien. „Zeg j ij kunt me toch wel aan een plaats voor HollandUruguay helpen?" En als het antwoord dan oprecht ontkennend moet luiden, dan wordt daarop gereageerd met een gebaar, dat zooveel wil zeggen als ,,nu ja, anderen gaan mischien voor, maar als je wilt, kan je me wel helpenEn zoo gaat het met alle gelukkigen, die in deze dagen een min of meer officieel tintje dragen, of het genoegen smaken een soort van insigne op de borst te dragen. Zij worden bestormd met vragen, verzoeken en smeekbeden door menschen, die vroeger nimmer notitie van hen hebben genomen, of van hun bestaan niet geweten hebben, door menschenzonen, die maar één doel voor oogen hebben: plaatskaarten bemachtigen, hoe komt er absoluut niet op aanDeze enthousiasten zijn gevaarlijk voor hun medemenschen. Zij belemmeren hen in de ademhaling, bene men hun de nachtrust, nestelen zich in hun huizen, in alle vertrekken en zijn het best te vergelijken met de sprinkhanen, die op het oogenblik Transjordanië teisteren. Wij opperden deze week de vraag, of het voor de gebouwen van de Nederlandsche Handelmaatschappij niet harder toe zou gaan. dan Woensdagavond op het voetbal veld we hebben Zondagavond, toen we toe valligerwijze in de nabijheid van die gebou wen wandelden, het antwoord op die vraag gevonden en komen daar in een afzonder lijk relaas op terug. Laten we thans overgaan tot een korte bespreking van wat ons de eerste dag van het Olympisch Voetbaltournooi geboden heeft. Vroolijk wapperden de door zonneschijn opgehelderde vlaggen in den wind, toen wij het nieuwe Stadion betraden. Portugal—Chili 4—2 De ontmoeting PortugalChili is door een sportief publiek bijgewoond, dat kwam niet om te zien winnen, doch om voetbal te zien spelen en in deze verwachting is nie mand teleurgesteld. Het werd een aardige strijd, vol span ning waaruit de sterkste ploeg als overwin naar is getreden. Alleen stond in de eerste helft van den wedstrijd nog niet vast, wie de sterkste ploeg was. Eerst stonden de Chileenen, die van den aftrap af aanvankelijk in prachtvorm wa ren met 20 voor. Toen volgden in weinige minuten de tegenpunten der Portugeezen en half-time ging in met gelijken stand 2-2. Na rust kwam weldra het winnende puntje en ten slotte nog de vierde goal. Het was over het algemeen een krachti ge wedstrijd met enkele extra forsche mo menten. Toen A. Silva en Saavedra onzacht met elkaar in aanraking kwamen, beleef den we een grappig moment. Eerstgenoem de diende zijn slachtoffer een oorvijg toe, doch schudde hem op het zelfde moment de hand als blijk van berouw, hetgeen met een hartelijk applaus uit de menigte beant woord werd. Het noodige gelach ontbrak natuurlijk niet. BelgiëLuxemburg 53 Ook deze wedstrijd, welke om zeven uur 's avonds aanving, had veel aardige mo menten. Er ontwikkelt zich van den aftrap af een snel spel, waarbij de Luxemburgers het meest aanvallen, doch dit duurt maar heel kort, want weldra doet de voorhoede der Belgen van zich spreken. Diddens en Moeschal zijn daar op het oogenblik de wenk, waarvan het meeste ge vaar te duchten valt. Moeschal weet uit een schitterende voorzet van Diddens in te schieten; het doelpunt wordt wegens off side niet toegekend. Kort daarop is het weer Diddens, die een prachtige voorzet geeft. Raymond Braine zet deze kans in een goal om (10). Even later weet de zelf de speler uit een schermutseling het tweede doelpunt voor België te scoren (20). Bij een uitval der Luxemburgers moet Lavigne reddend optreden. Ook de Bie krijgt dan eenige schoten te verwerken. Hij doet dit onberispelijk. Het derde doel punt der Belgen wordt door Moeschal uit een voorzet van Diddens ingezet (30). Nu is het den blauwen hemden blijkbaar te machtig. Zij ondernemen ren op ren en stuiten daarbij steeds op de hechte verde diging der Belgen. Toch geschiedt het bijna ongelooflijke. Vóór rust maken de Luxem burgers nog gelijk. Er moeten ongeveer nog 5 minuten gespeeld worden als Schütz het eerste tegenpunt scoort (31). Deze goal ontstaat uit een schermutseling voor het Begische doel, welke op een corner tegen België gevolgd is. De twee andere goals worden door den midvoor Theissen tus- schen de palen gejaagd (33). Zoo is de eerste helft van den strijd emotievol ge ëindigd. Dat het publiek zich hierbij niet onbetuigd heeft gelaten spreekt vanzelf! Rust 33. De tweede helft begint spannend en ein digt minder aantrekkelijk. De Luxembur gers trachten met goed succes den strijd voort te zetten, doch de Belgen spannen hun uiterste krachten in om den strijd in hun voordeel te beslechten. Inderdaad gelukte hun dat. Raymond Braine en De Vos scoren achtereenvolgens en daarmede is het pleit beslist (53). De Luxemburgers hebben vooral in het eerste gedeelte van den wedstrijd flink strijd ge geven. Hun spel kenmerkte zich meer door groo- ter snelheid, dan baltechniek. Voldaan zijn de duizenden huiswaarts ge keerd. De eerste dag van het voetbaltournooi mag zeker geslaagd heeten! Zwitserland—Duitschland 0—3. Het fraaie weer was ook Maandag oor zaak, dat de Amstelveensche weg in den omtrek van het Stadion druk bevolkt was. In tegenstelling met den vorigen dag was het Stadion zeer goed bezet en kon bij den aanvang van bovengenoemde ontmoe ting zelfs bijna van een uitverkocht huis gesproken worden. In de officieele tribune zien we de be kende trouwe bezoekers. Natuurlijk ont breekt minister Kan ook niet op het appèl. Om twee uur komen de elftallen in het veld, onder leiding van scheidsrechter W. Eijmers (Nederland). Duitschland wint den toss en kiest den wind, die van doel tot doel staat, mee. Er ontwikkelt zich onmiddellijk een vlot spel, waarbij van beide zijden energiek wordt aangevallen. De Duitsche vleugel spelers zijn bijzonder snel, doch vinden een HOLLAND-URUGUAY. De slag aan den bocht van de Heerengracht Vouwstoeltjes en sinaasappelenkisjes Een uni cum in de geschiedenis der Am stelstad Het nachtelijk beleg om de plaatskaartenbureaux. Amsterdam, Maandag 28 Mei. Wat ons van gisteravond tot het krieken van den dag van onze nachtrust heeft be roofd mag zeker een unicum in de geschie denis van Amsterdam heeten Lieve hemel I Wat is het daar hard toe gegaan, daar aan den bocht van de Hee rengracht, waar het oude gebouw van de Nederlandsche Handelmaatschappij als plaatskaarten en inlichtingenbureau is in gericht voor de Olympische Spelen. Maar daar niet alleen. Ook het monumentale ge bouw daar aan de Vijzelstraat heeft vanaf Zondagavond 8 uur drommen menschen tot zich getrokken, die den nacht onder den blooten hemel hebbei doorgemaakt om den volgenden morgen bij het openen der bu reaux present te zijn. Dit alles het resultaat van een greep, die Z. K. H. Prins Hendrik op een bepaald oogenblik in kamer no. 45 in de gewelven van het Olympisch Stadion gedaan heeft Wie had dat kunnen denken? Duizen den en nog eens duizenden hebben daar, geduldig als lammetjes, queue gemaakt, ver- veroorzaakten een verkeersopstopping ten gevolge waarvan inde Nieuwe Spiegelstraat en aan den hoek van Heerengracht en Vij zelstraat het geheele doorgaand verkeer is stopgezet. De queue was weldra zoo gewel dig in omvang, dat niemand zich meer daarbij kon aansluiten en talloozen genoe gen moesten nemen buiten de afzetting. Die duizenden stonden daar reeds dicht opgedrongen, toen het eerste avondrood nog niet was gevallen, te wachten op het ochtendglorenHoe de tijd daar werd doorgebracht? Gepraat werd er.... ge praat, gelachen, geschertst en gevochten, maar niet in zoo een erge mate, of de poli tie, die in den loop van den nacht nog ver sterkt werd, greep in. Zoo op het eerste gezicht maakte het enorme beleg een nogal gemoedelijken indruk. De meesten hadden zich op het nachtelijk verblijf uitgerust door het meenemen van alle mogelijke etenswaren en meubelen. Ja, talloos velen hadden vouwstoeltjes meegebracht en zaten op hun gemak af te wachten wat er verder gebeuren zou. Nog talrijker waren degenen, die zich de luxe van een stoeltje niet kon den, of wilden permitteeren en tot dit doel een sinaasappelenkist hadden ingericht en zelfs zagen we weer anderen, voorzien van een echte luierstoel, languit liggend blauwe rookwolkjes omhoog blazend, zich vermoe delijk verbeeldend ergens aan het strand in de Rivière te vertoeven..,. Tientallen ^ooplieden met sigaretten, chocolade, sinaasappelen, pinda's, etc. de den goede zaken. Zij ventten langs de lan ge rijen wachtenden en raakte zoodoende heel wat van hun koopwaar kwijt. Ook is er vannacht tusschen een aantal wachtenden gevochten, maar dat kabaal is door de politie gauw beëindigd. Toen wij vanmorgen na ons nachtelijk bezoek weer de Spiegelstraat doorkruisden, zagen we daar nog steeds dezelfde gezich ten. Alleen wat slaperig, maar in de beste stemming. Want immers over eenige.... uren zou het plaatskaartenbureau toch opengaan.... De Heeren- en Keizersgracht waren van- hechte verdediging der Helvetiërs tegen over zich. Na ongeveer 6 minuten wordt de eerste corner op het Zwitsersche doel genomen. De snelle linksbuiten R. Hofmann neemt den hoekschop, welke echter geen resul taat oplevert. Hierop volgt een doorbraak der Zwit sers, waarvan de populaire Abbeglen de leider is. Het offensief strandt echter op het kordaat optreden van Beier. Het spel gaat dan eenige minuten ge lijk op. De aanvallen der Duitschers zijn over het. algemeen flinker opgezet, doch het blijft een spel zonder een bepaald overwicht van een der ploegen. Totdat de wedstrijd ongeveer een kwartier oud is en de spil Kalb een aanval der Zwitsers on schadelijk heeft gemaakt. De bal belandt dan bij den rechtervleugel. L. IJofmann neemt het leder mee en geeft met een laag schot den Zwitserschen keeper, die niet bijster op zijn gemak schijnt te zijn, geen schijn van kans. (01). Een donderend gejuich, dat het bouw werk van Jan Wils op zijn grondvesten doet trillen, bewijst dat een enorm aan tal Duitschers getuige is van deze ontmoe ting. De Zwitsers zetten geenszins ontmoedigd den strijd voort. Hierbij valt op, dat zij in letterlijken zin van het woord veel en goed met het hoofd werken, doch dit kopwerk lévert hen niet veel succes op. Ongeveer vijf ^linuten later volgt weer een doorbraak der Duitsche linkervleugel, waarbij de linksbinnen Hornauer kans ziet het tweede Duitsche doelpunt te scoren (02). Séchehaye is tamelijk onzeker. Hij loopt vaak onnoodig ver uit en veroor zaakt zoo gevaarL.ke momenten voor zijn doel, welke hadden kunnen voorkomen. Met luid gejuich wordt de aankondiging van*de rust door de in de tribunes aanwe zige Duitschers begroet. De tweede helft van den wedstrijd geeft een overwicht der Duitschers te aan schouwen, waartegen de Zwitsers niet veel kunnen inbrengen. Het is ongeveer half vier als weer een schermutseling ontstaat voor het Zwitser sche doel, waaruit de linksbinnen L. Hoff man onhoudbaar boven in het doel schiet (03). Het spel na rust is aanmerkelijk forscher en menigmaal moet de scheidsrechter in grijpen. Vaak nog te weinig, naar den zin van het publiek, dat af en toe een fluit concert geeft, wanneer bij een zichtbare handtastelijkheid de bestraffing achterwe ge blijft. De Zwitsers kijken bij het opbrengen slecht uit en brengen het daarom zelden verder dan de Duitsche middenlinie. morgen als het ware gedempt met sinaas appelenkistjes. Om van bananen-, sinaas appelen- en andere schillen of omhulsels maar niet te spreken. Duizenden zullen den eersten nacht van Pinksteren 1928 niet licht vergeten In plaats van tien uur gingen de loketten om halftien open. In de Vijzelstraat, waar maar weinig plaatsen ter beschikking waren er wer den daar uitsluitend plaatsen van vier gul den verkocht was de verkoop spoedig ge daan. Reeds om tien uur was daar geen plaats meer te koop. De honderden en honderden, die daar vergeefs hadden gewacht, waren woedend. Het gaf hier aanleiding tot heftige toonee- len, die niet minder werden toen de politie onder leiding van commissaris Tinholt de straat begon te intruimen en die menigte, waarvan de meesten van gisteravond tien uur hadden gewacht, aanmaande heen te gaan. Aan dit bevel wilde men aanvanke lijk geen gevolg geven en toen dan ook zach te drang niet hielp werd van de wapens gebruik gemaakt en werden eenige charges uitgevoerd. Hierbij vielen eenige harde klappen en werden lichte verwondingen opgeloopen. In de Spiegelstraat, waar kaarten van drie, twee en één gulden werden verkocht, was het in den beginne een geweldig op dringen van het wachtende publiek. Hier werd met geweld de menigte in een rij ge bracht. De omgeving werd afgezet. Toen ook hier bleek, dat lang niet alle wach tenden aan een plaats zouden worden ge holpen, heeft de politie deze menschen la ten vertrekken. Bij groepen van veertig, later van twintig, werden de menschen het gebouw binnen gelaten. Aan de zijde van de Heerengracht werd het weer verlaten. Om half één was ook hier de verkoop ge daan. Zij die tot aan de deur genaderd waren, waar zij hoopten het lang verwach te kaartje in ontvangst te mogen nemen, waren wel zeer teleurgesteld. Het was ook hard, zeer hard. Het elftal van Uruguay. Naar wij uit Velzen vernemen, is, naar verluidt, het Urugueesshe elftal, dat Woens dagavond tegen Holland zal uitkomen, als volgt samengesteld: Mazzali Arupe Nasazzi (aanv.) Gestide Fernandez Andrade Arremon Cea Borjas Scarone Urdinaran De scheidsrechter Naar men verneemt, zal de wedstrijd NederlandUruguay geleid worden door den Belgischen scheidsrechter John Lan- genus. Als grensrechters zullen optreden Carlo Dani (Italië) en Youssof Mohammed (Egypte). Extra treinen. Naar wij vernemen, zullen Woensdag avond na afloop van den voetbalwedstrijd HollandUruguay van het Centraal Sta tion te Amsterdam extra treinen loopen zoowel in de richting Hilversum als in de richting Haarlemden Haag. Ook zullen eenige extra treinen naar Utrecht rijden, vertrekkende van het sta tion Weesperpoort. De vertrekuren worden op de stations medegedeeld. Een spannend moment ontstaat, als Ab beglen er in zijn eentje van door gaat. Doordat hij aan het slot van zijn ren den bal vlak voor de voeten van den Duitschen spil schopt, loopt dezen aanval op niets uit. Thans vinden de strubbelingen steeds voor het Zwitsersche doel plaats. De rechtsbuiten der Duitsche ploeg zet onge veer 5 minuten voor het einde scherp voor naar binnen, waar Hoffmann het vierde doelpunt scoort (04). De Zwitsers komen dan nog even opzet ten, doch het lukt hun niet een tegenpunt je te scoren. Tegelijk met het eind-signaal klinkt het Deutschland über alles van de tribunes. Egypte—Turkije 71. Als deze ontmoeting te circa 7 uur aan vangt is het Olympisch Stadion maar ma tig bezet. Yeel spanning biedt deze strijd niet be paald. Van eenig systeem in het spel beider ploegen hebben we niets kunnen consta teeren. De Egyptenaren krijgen de leiding na on geveer 25 minuten, als hun spil Nihad een penalty naar binnen jaagt (10). Het tweede doelpunt volgt eenige minu ten later. De rechtsbinnen Rihad benut een voorzet en geeft den Turkschen keeper geen schijn van kans (20). Rust gaat in met 20. Na de hervatting zijn de mannen uit het land van Toeth-Ank-Amen eerst goed meester van het veld. De veel zwakker spe lende Turken worden geheel overrompeld. Achtereenvolgens moet nog vier maal het Turksche net trillen, vóór deze heeren er onder groote vroolijkheid van het pu bliek in slagen een tegenpuntje te maken. Er komt dan een periode van overwicht bij de Turken, doch dit duurt niet lang. De Egyptenaren achten het nog noodzakelijk de score tot 71 op te voeren, waarmee het einde komt. LAWNTENNIS. OM DE DAVIS CUP. Denemarken—Oostenrijk 1—4, Nederlan dO ostenrijk voor de derde ronde. De Davis Cup-wedstrijd tusschen Dene marken en Oostenrijk is door de Oostenrij kers met 41 gewonnen. Daardoor komt Oostenrijk in de derde ronde tegen Nederland. De wedstrijden worden vermoedelijk in Oostenrijk ge speeld, 4—2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8