HET 25 JARIG JUBILEUM VAN TELEFUNKEN !S DE „ITALIA" IN NOOD LUCHTVAART DE OLYMPISCHE SPELEN pe Telefumken-Gcsellschaft, die 27 Mei ar jubileum vierde, heeft niet alleen op ontwikkeling der radiotechniek in itschland een overwegenden invloed ge el, maar zij heeft al heel vroeg, naast de irconi-Company, med een leidende posi- gchad in die ontwikkeling in het alge- ■en, over de geheele wereld. Als gemeenschappelijke .schepping van Allgemoine Elektrizitats Gcsellschaft E. G.) en Siemens en Halske, werd de jjefimken-Gesellschaft 27 Mei 1903 ge- cht. Daardoor werden de octrooien der >e groote Duitsche radiopioniers, de ifessoren Slaby en Braun, in één hand bracht. Het was de Duitsche keizer geweest, die het bekend worden der eerste succes- door MarConi in Engeland behaald lorjaar 1897), prof. Slaby met toezending krantenknipsels over die successen kkelde, om zich voor hot nieuwe ver- jrsmiddel, waarvan de keizer het mili- re belang intuïtief vóórgevoelde, te gaan eresseeren. Een bezoek van Slaby aan trconi om van hem een licensie voor de E. G. te verwerven, leidde, omdat Mar- li's eischcn overdreven werden geacht, resultaat. Daardoor gingen de itsche onderzoekers hun eigen weg; en lat de octrooistrijd tusschen Slaby en aun, over de prioriteit ten aanzien van gebruik van gekoppelde kringen, ten iste van Braun was beslist, bracht de richting van Telefunken de op dat ;enblik in Duitschland bestaande twee iepen van belanghebbenden bij elkaar. )e jonge firma ontwikkelde uit de beide item en een geheel nieuw stelsel en na m een half jaar waren in Duitschland al stations in bedrijf, terwijl de nieuwe paraten hun „vuurproef" kregen te door- an in den Bussisch-Japanschen oorlog en den Heroro-opstand in Duitsch Z.W. rika. Als onderzoekings-, ontwikkelings-, ver- ops-, bouw- en bedrijf-maatschappij heeft lefunken zich in de eerste plaats toege- ;d op de verwezenlijking in de practijk n datgene, dat in de uitgestrekte laho- oria werd uitgevonden en onderzocht. Begonnen werd met dien bouw van ïeepsradio-installaties, eerst voor oor- ([sschepen, daarna ook voor handelsdoel- ïden. De Hamburg-Amerikalijn was een der •ste scheepvaartmaatschappijen welke nut inzag der radiotelegrafie voor de ïeepvaart. Deze maatschappij liet reeds 1906 haar stoomschip „Bluecher" van radioinstallatie voorzien, niettegen- lande de kapitein van dat schip zich artegen met hand en tand verzette, en n dien „nieuwen zwendel" niets wilde stent Reeds na enkele jaren volgde oprichting n een speciale organisatie, welke zich sluitend bezig hield met de levering en ploitatie van scheepsstations, de „DE- (Deutsche Betriebsgesellschaft fuer ihtlose Telcgraphie), welke afdeeling in .6/1927 687 scheepsradio stations beheer- Een modern scheepsstation met gemo- leerden lampzender of met een kortegolf- ïder overbrugt heden ten dage de groot- s afstanden. In de laatste ]aren kwam arbij nog de radio-richting zoeker, welke n onontbeerlijk hulpmiddel voor de navi- tie is geworden. Op gelijke wijze ontwikkelden zich de egtuigstations van betrekkelijk primï- apparaten tot moderne installaties 't goniometer, zooals deze o.a werden bruikt op den Zeppelin-tocht naar >ord-Amerika. a Hand in hand met de ontwikkeling der leepsstations ging die der kuststations ontwikkelde zich de techniek zoover, n t groote zenders konden worden ge- uwd, die in 1905 met muzikale blusch- nk reeds den toen zeer grooten afstand d 1500 K.M. haalden. Typisch voor deze ontwikkeling zijn de daanteveranderingen van het station men, bij Berlijn. Het knal vonk systeem moest plaats ma- n V001-' den bluschvonkzender, die op zijn urt werd verdrongen door den machine- ider, die sinds 1925 wordt gecompleteerd or den kortegolfzender met genehten aalbundel. De ondervindingen, welke te Nauen wer- n opgedaan, boden aan Telefimken de legenheid voor den bouw van andere - oote stations, zooals b.v. te Kootwijk, h or clen dienst NederlandJava; in •nje, Italië, Argentinië, Japan, enz. >e wereldoorlog dwong Duitschland, b van het kabelverkeer onafhankelijk maken waarbij Nauen, dat van 400 kW sgfrequentie machines werd voorzien, Q groote rol speelde. In 191S werd een dochter-maatschappij n Telefunken opgericht, de Transradio G., welke zich uitsluitend bemoeit met i Duitschen overzee berichtendienst. In tien jaren van haar bestaan is het door 0 iar overgebrachte aan tal woorden geste- tot 12.9 millioen in 1927. 3 V^0r S1'00*8^ radio-concerns ter we- r te weten Telefunken, Badio Corpora- &a of America, Marconi Wireless Cy en "npagnie Générale de T. S. F. sloten in 21 een overeenkomst tot gedeeltelijke sa- enwerking, waardoor concessie-aanvra- gen, kapitaalverstrekking, enz. voor ge meenschappelijk gebouwde stations verge makkelijkt worden. De eerste gemeen schappelijk gebouwde stations' verrezen te Buenos-Aires en te Rio do Janeiro. Ook de draadlooze telefonie heeft al zeer vroeg de aandacht der Telcfunken-inge- nieurs gehad. Niemand kon toen nog voorzien, hoe daaruit de huidieg omroep zou geboren worden. Zoodra de experimenten van den Deen- sehen onderzoeker Poulsen bekend werden, legde ook Telefunken zich toe op den bouw van zenders, waarbij door middel van booglampen ongedempte trillingen werden opgewekt. Vanaf den herfst 1906 vonden goedgeslaagde proeven en demonstraties plaats tusschen het Telefunken-laborato- ïium te Berlijn en Nauen, een afstand van ongeveer 40 K.M. In December van dat zelfde jaar had een demonstratie van draadlooze muziekoverbrenging plaats ten overstaan van den Keizer door professor Slaby. In het voorjaar van 1907 gelukte het een radio-telefonische verbinding tot stand te brengen tusschen Dresden en Nauen, over een afstand dus van ongeveer 200 K.M. Deze resultaten zijn daarom zoo op merkelijk daar voor de ontvangst slechts toestellen met kristaldetector werden ge bruikt, waarbij dijs geen versterking plaats had. In de jaren 1912 en 1913 werd aange vangen met proeven voor radiotelefonie door middel van hoogfrequentmachines. De eerste demonstratie met een dergelijke ma chine met frequentie-verveelvoudiging werd in 1912 gegeven door graaf von Arco, den tegenwoordigen -directeur-generaal van Te lefunken, ter gelegenheid van de interna tionale radioconferentie te Londen. Een omwenteling trad echter in toen professor Dr. Meissner den lampzender schiep. Reeds in 1914 werden door Telefunken proeven met radiotelefonie gehouden, waarbij de Lieben-iampen gebruikt wer den. Hetzelfde jaar zag de verschijning van de hoogvacuum-lamp, welke haar toe passing vond door detectie en voor ver sterking. "Vanaf 1915 construeerde Telefun ken lampzenders en reeds in 1917 werd een betrouwbare verbinding tot stand gebracht tusschen Duitschland en Turkije met slechts 20 Watt antennevermogen. Lamp zenders, terugkoppeling en hoogfrequent- versterking vinden thans hun toepassing over de geheele wereld- en zijn door de ont wikkeling van den radio-omroep tot ge meengoed geworden. Het aantal sedert 1913 door Telefunken afgeleverde lampzenders bedraagt 5000, hetgeen neerkomt op circa één zender per dag. Millioenen Telefunkenlampen en hon derdduizenden omrocpontvangtoestellen zijn daarbij de wereld in gegaan. Bij de technische voorbereiding en ont wikkeling van den einde 1923 in Duitsch land ingevoerden algemeenen radio-omroep praesteerde Telefunken groote dingen. Het overgroote deel der Duitsche om- roepzenders, vanf het kleinste type met ongeveer 0.4 kW tot den nieuwen 75 kW Deutschlandsender bij Königswusterhausen, werd door Telefunken geleverd en gebouwd. Hier zij gewezen op de ontwikkeling van de z.g. Fremdsteuer-schakeling voor het onderhouden van constante golflengten, op de roostergelijkstroom-modulatie, de wa- tergekoelde lampen, de automatische be diening van de zenders, enz. Wanneer we ons afvragen, welke de ont wikkelingslijn in de eerste toekomst zal wezen, dan staan een paar punten wel al duidelijk vóór ons. De nieuwe kortegolfzenders, zooals deze door Telefunken worden geconstrueerd, veroorloven een 20- tot 24-urige verbinding over de grootste afstanden, terwijl een overbrenging-snelheid van 300 woorden per minuut kan worden ontwikkeld. Dit sys teem maakt voorts handschrift- en foto overbrenging mogelijk volgens de werkwij ze Telefimken-Karolus-Siemens, een vin ding, welke voor het economisch verkeer van buitengewoon nut is, daar hiermede teekeningen, brieven, cheques, enz. foto- telegrafisch kunnen worden overgebracht. Onder de mannen met vooruitzienden blik, die niet alleen Telefunken als onder neming hebben helpen groot maken, maar die de toepassing der radio in allerlei rich tingen hebben bevorderd, moeten wij noe men Dr. ~reHow, thans Commissaris van den radio-omroep, te voren één der direc teuren van Telefunken, als hoedanig hij o.a. in 1900 den stoot gaf tot de oprichting eener school voor opleiding van radiotele grafisten te Hamburg. Enorm veel heeft de Duitsche omroep hem te danken. Yan de geleerden en onderzoekers, die aan den groei van Telefunken aandeel hadden, noemden we reeds Slaby, Braun, Meissner. In Nederland beleende namen zijn ook die van Esau en Rukop Een volle dige opsomming van allo namen van be- teekenis zou ons te ver voeren. De geschiedenis van Telefunken is een stuk algemeene geschiedenis van techniek en wetenschap en daarom ook buiten de Duitsche grenzen iets, waarbij wel even stilgestaan mag worden. R. E. NAAR SIBERIË AFGEDREVEN? HULPEXPEDITIES GEORGANISEERD Vliegtuig tusschen de toeschouwers. Drie dooden, zes gewonden. Hit Orly wordt gemeld: Tijdens een ichtvaart-meeting op het vliegveld kwam e vliegmachine van een marine-luitenant, I een landing, in aanraking met de toe- :houwers, met het noodlottig gevolg, dat t drie gedood en zes gewond werden. Ook rie piloot liep een kneuzing op. Van Lear Black heden te Marseille. Hedenmorgen te 9 uur vertrok van het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een vliegtuig van de K.L.M., de H-NADR, met piloot Boekman naar Marseille. Hedenmid dag zal vermoedelijk ook de heer Van Lear Black met Geysendorffer daar arriveeren, waarna dan morgen vroeg de vlucht Mar seilleLonden zal aanvangen. Reuter seint uit San Francisco d.d. 98 dezer: Een radio-station, dat door de roeplet ters A.S.R.A. 03 geïdentificeerd werd als wordende bediend door een lid van den personeelsstraf der „Universiteit van het Verre Oosten" te Wladiwostok, zond giste ren in vier talen hulptroepen uit voor de „Italia". Het bericht, dat hier en te Portland op gevangen werd tusschen 5.05 en 7.10 luidt: „S.O.S. A.S.R.A. 03. Luchtschip „Italia" met generaal Nobile in nood. Luchtschip voorzien van draadlooze op golflengte van 4045 meter. Onmiddellijke hulp verzocht" i Een Reuter-telegram uit Seattle meldt d.d. 28 dezer: Geen van de zes draadlooze stations der Amerikaansche marine in Alaska hebben iets van de „Italia" gehoord, afschoon de berichten, door het expeditieschip „Cittta di Milano" uitgezonden wel voortdurend ontvangen worden. Een B.T.A.-telegram uit Kingsbay meldt d.d. gisteren: Men is nog altijd zonder bericht van de „Italia" op dit oogenblik (12 uur 's mid- De correspondent te Oslo van het „Berl. Tagebl." seint, dat do Italianen in King- bay aannemen, dat Nobile met zijn lucht schip misschien naar het Oosten is afge dreven en thans hoopt, de kust van Si berië, Keizer Frans Jozef-land, Nicolaas Il-land of Nova Zembla te bereiken. Het uitblijven van berichten verklaart men voorloopig door een waarschijnlijk de fect aan de radio-installatie. Deze optimistische opvatting wordt ech ter door velen niet gedeeld. De Italiaansche gezant te Oslo heeft derhalve aan de Noorsche regeering het verzoek gericht, een hulpexpeditie uit te rusten. De Noren hebben hun bereidwilligheid daartoe te kennen gegeven. De Noorsche regeering beraadslaagde onmiddellijk over de te treffen maatrege len. Aan Roald Amundsen en kapitein Ot to Soerdrup is eveneens hulp verzocht. Zij hebben zich echter nog niet over hun eventueele plannen uitgelaten. „De brandstof van de „Italia" moet reeds lang opgebruikt zijn. Veronderstellingen. Uit de bestudeering der gegevens en den dringenden toon, waarin het Vrijdag ochtend door de „Citta di Milano" onge vangen verzoek van Nobile was gesteld, concludeert men, dat het luchtschip door een ernstige ramp is getroffen, en wel waarschijnlijk op een afstand van 180 a 200 K.M. van Kingsbay. Luchtvaartdeskundi gen opperen de veronderstelling, dat de „Italia" op slechts geringe hoogte boven den zeespiegel of boven het ijs in djchten mist vliegend met een der bergtoppen langs de kust van Spitsbergen in botsing is gekomen. Hierdoor zou het luchtschip dan zóó ernstig beschadigd zijn, dat het onmogelijk was langer in de lucht te blij- ven. Mocht deze veronderstelling juist blij ken te zijn, dat moet de ramp in het ge bied tusschen Kaap New-Friesland en den archipel hebben plaats gehad. Het feit, dat de „Italia" om 10 uur 27 nog om gege vens seinde, doch de ontvangst ervan om 10 uur 40 niet meer bevestigde, schijnt er op te wijzen, dat in dien korten tusschen- tijd het noodlot zich voltrokken heeft. Wel haast is het dan ook onmogelijk dat de mannen tijd gehad hebben hun levensmid delen, tenten, geweren en andere benoo- digdhoden voor kampeeren op en marchee- ren over het ijs mee van boord te nemen. De bemanning moet dus in een wanhopige positie verkeeren en er is geen minuut te verliezen. In de buurt van Green Harbour bevin den zich eenige visschershutten, waar de bemanning, indien de geopperde veronder stelling juist is, misschien een onderjak heeft kunnen vinden. Zeer te betreuren is het, dat Wilkins zich niet meer te Green Harbour bevindt. Met zijn vliegtuig had hij volledig onderzoek langs de geheele kust van noordwest Spitsbergen kunnen doen en wel binnen enkele uren. Thans heeft nog slechts een langzaam varende boot, n.l. de „Citta di Milano", Kingsbay verlaten, om te trachten Nobilo te vinden. Desondanks heeft mon (ook in Italiaan sche luchtvaartkringen zelf) de hoop niet opgegeven, de dappere Noordpoolonder- zoekers door een onmiddellijk uit te zen den hulpexpeditie nog levend te bereiken, indien de „Italia" inderdaad een noodlan ding heeft moeten verrichten of een onge luk heeft gekregen. In luchtvaartkringen verheelt men zich echter de groote moei lijkheden niet, die aan do landing van een bestuurbaar luchtschip tijdens een cycloon en zonder dat van land of assistentie wordt geboden, verbonden zijn, afgezien nog van het feit, dat zich langs de geheele Noord kust van Spitsbergen rotsen verheffen, die vaak tot 1000 M. boven den zeespiegel uit steken. Deze rotsen dalen steil in zee af on vormen aan haar voet diepe fjorden, die zelfs voor een ervaren zeevaarder uiterst gevaarlijk zijn. Langs deze kust zal men thans naar eventueele overblijfselen van de „Italia" en haar bemanning nasporingen verrichten. De „Citta di Milano" is inmiddels reeds tot het Deneneiland gevorderd en zal zoo ver mogelijk langs de Noordkust doordrin gen. Het heeft den robbenvangers langs de kust verzocht, zich, indien eenigszins mo gelijk, met de jagers in het Noord-Oost- land en Nieuw-Friesland in verbinding te stellen, uit welke streek de laatste berich ten van de „Italia" Vrijdagochtend wer den ontvangen. Uiteraard worden in Italië alle berich ten over het lot van het luchtschip met koortsachtige spanning gevolgd. Het lucht schip zelf beschouwt men daar reeds als definitief verloren. HET H0CKEY-T0URN00I. De finale van het tournooi. Drie vlaggen in top. Nederland op de tweede; Duitschland op de derdo plaats. Tref fende momenten en fraai zomerweer. (Van onze speciale verslaggevers). 'AMSTERDAM, Zaterdagavond 26 Mei. Onder daverend gejuich hebben de luid sprekers in het Olympisch Stadion ver kondigd, dat Holland in het Hockey-tor- nooi op de tweede plaats geëindigd is. De Britsch-Indiërs hebben in een wed strijd, waarin zij hun zelfde overdonderen de spel toonden kans gezien driemaal Kat te te passeeren en de score in eigen doel blank te houden. Driemaalslechts. Welk elftal heeft het er tegen de geweldi gen beter afgebracht? Vanmorgen schre ven we, dat de Oranjeploeg er slechts voor zou kunnen zorgen het aantal goals, dat tegen hen gescoord zou worden zoo laag mogelijk te doen zijn en inderdaad wij zijn in onze verwachtingen toch geenszins te leurgesteld Integendeel, wat wij vanmid dag gezien hebben, deed de stille hoop koesteren, dat al onze vertegenwoordigers ter negende Olympiade in dienzelfdcn hurdnokkigen volhardenden en enthousias ten geest zouden vechten. Wij zouden dan meer dan tevreden kunnen zijn. Schitterend weer heeft de stemming vanmiddag in ruime mate verhoogd. Wat zijn helle kleuren, wanneer zij niet door vriendelijke zonnestralen worden besche nen 1 De vlaggenzee op het van Tuyllplein golfde vroolijk en kaatste gul de stralen bundels in alle kleurschakeeringen terug. Hockey heeft het gewonnen. Wie had ooit kunnen denken, dat de wedstrijden zoo n geweldige belangstelling zouden trek ken, als het geval is geweest* Het Olym pisch Comité althans niet, want zooals we vernamen bedraagt de opbrengst van het geheele tournooi ongeveer het dubbele van de aanvankelijke raming. Uit financieel oogpunt is het tournooi dus eveneens een succes geworden. De aardige sport heeft blijkbaar diepen indruk gemaakt op het publiek, dat gere geld de wedstrijden bezocht heeft en wel dra door enthousiast applaus toonde mooie staaltjes hockey voldoende te kunnen ap- precieeren. Hot fraaie spel van de Hol- landsche ploeg heeft er ten slotte niet wei nig toe bijgedragen, dat vanmiddag het Olympisch Stadion geheel uitverkocht was en dus 40.000 toeschouwers getuige waren van de match, wolke de Nederlandschc hockey-sport niet anders dan tot eer kan strekken. Onder de talrijke autoriteiten, die bij dit gebeuren blijk van belangstelling hebben gegeven merkten we op de ministers Kan en Lambooy. Op het Van Tuyllplein en nog verre in den omtrek deden opkoopers al goede za ken met kaartjes voor Nederland-Uruguay. Exhorbitant hooge prijzen werden zoomaar betaald. Wat zal dat Woensdag wqrden? Nog een opmerking omtrent het verkeer, dat om het Stadion door inspecteur Bakker op schitterende wijze geregeld was. Een Incident. Een luid rumoer in de staantribune leidde eenige oogenblikkcn vóór den aan vang de aandacht af. Het bleek, dat een groot gedeelte der bezoekers was gaan zit ten,, hetgeen veroorzaakte, dat er plaats gebrek ontstond. Bij dit incident bleken de luidsprekers van onschatbare waarde. Zij noodigden het publiek vriendelijk uit toch vooral te gaan staan en voorkwamen zoo, dat eenige hon derden ontevredenen, die daartoe reeds aanstalten hadden gemaakt, de Marathon tribune zouden bestormen. De wedstrijd Duitschland—België ging aan de groote ontmoeting van heden vooraf. Te ongeveer 10 over twee neemt deze wedstrijd een aanvang. De Duitschers zijn geheel in het wit ge kleed, de Belgen verschijnen in roode shirts met zwarte pantalon. De Duitschers gaan direct tot den aan val over en vinden een hechte verdediging tegenover zich. Het spel is vooral in den aanvang bijzonder spannend en het pu bliek juicht enthousiast do spelers toe. Duitschland doelpunt na een half uur, door Haag, die uit een straf-bulley on houdbaar scoort (10). De Belgen komen dan even opzetten en brengen voortdurend het Duitsche doel in gevaar. Zij slagen er echter niet in te sco ren. Rust gaat in met den stand 10 in het voordeel der Duitschers. Na hervatting nemen de Belgen het eerst heb offensief in handen. Haag zorgt voor het tweede Duitsche doolpunt, dat hij uit een voorzet van Kemmer door de palen jaagt (20). DE H0CKEY-E1NDSTRIJD. En wat zich daarvoor rond het Stadion afspeelde. Degene, die ooit zou hebben durven zeg gen, dat het Olympische Stadion voor eert hockey-wedstrijd uitverkocht zou zijn, zou men wellicht voor abnormaal versleten hebben. Toch is het schier onmogelijke Zater dagmiddag werkelijkheid geworden. De Hollanders loopen niet gauw warm, maar als ze het eenmaal te pakken heb ben, zijn ze niet te temmen.. Hockey toch was tot voor de Olympische Spelen een sport, waar do doorsnee-Hollander niet alleen geen interesse voor heeft, maar zelfs zich niet eens mee bemoeide. Tot he den gespeelde landenwedstrijden tegen Duitschland zoowel als België, trokken nauwelijks een 6000 belangstellenden.... En nu do Olympische hockey-eindstrijd tusschen de Oranjemannen en de pheno- mennale Britseh Indiërs! Dat was iets voor do „kouwe Hollanders" om warm te loopen. Het bericht in de Zaterdagochtendbln- den, dat het Stadion nagenoeg uitverkocht was, word door velen niet geloofd, gewoon weg als onmogelijk beschouwd. Toch was het zoo. De velen, die het er desondanks op waagden, moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Er waren er ook, die overhaast langs den weg en in winkels staanplaatsen kochten.... voor twee gulden en dat terwijl in de lo ketten aan het Stadion nog rustig ver kocht werd voor twee kwartjes. Intusschen waren te 2 uur ook de staan plaatsen overvol, terwijl de bezoekers nog maar steeds binnenstroomden. Tientallen sportkijkers liepen rond de muren van het Stadion, overal probeerend een plaatsje te bekomen, maar do suppoosten aan de ove rige ingangen waren onverbiddelijk en die aan do staantribunes scheurden maar lus tig de kaartjes van nieuwe bezoekers, ter wijl er bij hoopen van de staantribunes te rugkwamen. 't Was eenvoudig een janboel en de on tevredenheid onder de teleurgestelden steeg naar gelang zich meer gedupeerden bij de overige voegden. Men liep in troepjes achter den heer v. Ros8em, secretaris van het N.O.C. en den heer v* d. Borg, stadiondirecteur. Dezen wilden gewillig het geld terug geven, doch zulks wilde men niet. Men had kaarten verkocht, dus wilden de koopers ook wat zien. De ontevredenheid groeide, men dreigde toegangen te bestormen. En steeds maar weer vroeg men de lei ders om voldoening. Als eenige oorzaak kon de heer v. Ros som zeggen, dat de eerste bezoekers op staantribunes waren gaan zitten. Terecht wees men er den heer v. Ros- sem op, dat zulks de fout was in de orga nisatie en dat de suppoosten daarop dien den te letten, doch de suppoosten stonden daar tegen machteloos, zei de heer v. Ros- sem, en do politie bemoeide er zich niet mee. Toen de politie daarover geïnterpelleerd werd zeide een comissaris, dat men bij de directie moest wezen 1 Intusschen, hetgeen voorzien was ge beurde. Aan een der ingangen van de Ma rathon-tribune overmande de wilde me nigte de suppoosten en velen zochten zich een plaatsje op de tribune maar.... de politie was er ook nog en manschappen to voet zoowel als te paard vormde spoedig een haag voor do ingang en de boosdoe ners werden teruggehaald. Toch miste de bestorming haar doel niet. De leiding zag in, dat men de onte vredenen niet kwijt kon raken. En toen kwam er wel een oplossing.... Op de onoverdekte zuidelijke zittribune werden alle teleurgestelden geborgen. Zeer velen vonden er zelfs nog zitplaat sen, ja zelfs tot het einde van den wed strijd waren daar zitplaatsen onbezet! Hoe is zulks mogelijk! Intusschen znl deze gebeurtenis de lei ders van het N.O.C. wel leering hebben gegeven en men zal er goed aan doen ën bij den kaartverkoop èn bij het ordenen op de tribunes meer regelend op te treden. Zij slagen er ondanks alle moeite niet in een tegenpunt te scoren. Bij een tegenoffensief der Duitschers maakt Haag nog het derde doelpunt. Do Duitsche meerderheid is dan een feit. Hoewel het doel der Belgen steeds in ge vaar verkeert, blijven verdere doelpunten uit. De Duitschers komen dus met 3—0 uit den strijd. NEDERLAND—BR ITSCH INDIE 0-3. Een voorbeschouwing noch een uitvoe rige bespreking van deze match behoeven we eigenlijk te geven. Een zakelijk verslag van het gebeurde kan U toch niet den in druk geven van hetgeen de duizenden, die vanmiddag de tribunes van het Olympisch Stadion bezetten, bezield heeft. Het was een wedstrijd, spannend van begin tot eind met prachtige momenten, welke elkaar in tempo opvolgden. Een wedstrijd om niet licht te vergeten. Een kleine 40.000 kelen hebben onafgebroken de Hollandsche spelers aangemoedigd- en ten slotte gedeeld in de vreugde, toen heb eervolle slot gekomen was. Omtrent het verloop het volgende: Om 3.40 wordt afgeslagen. De eerste aanvallen zijn voor de Britsch-Indiërs wel ke door de middenlinie onschadelijk wor den gemaakt. Hierbij doet vooral Anker man goed werk. Bij een der 'Hollandsche tegenaanvallen, die daarop volgen, rent Kop alleen langs de lijn, luide toegejuicht door het enthou siast publick, dat huilt als onze rechtsbui ten vlak voor het Britsch-Indische doel komt te vallen. Ongeveer een kwartier is gespoeld als Vusuf den bal opbrengt en Gateley gele genheid biedt scherp voor te zetten naar den vluggen Dhyand Chand, die zich geen oogenblik bedenkt en hard inslaat (QI). Wat treffend is in het spel der Oranje- truien, is dat zij niet het minst ontmoedig, blijven aanvallen onder grooto geestdrift 3-2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7