DE KATHOLIEKENDAG TE MAASTRICHT G, TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 29 MEI 1928 CHRISTUS' KONINGSCHAP Maastricht schaart zich als vierde in de i van steden, welke den Nederlandschen atholiekendag binnen hare wallen zagen ■oiganiseerd. Naar het oude, natuurschoone, histori- he, Katholieke Limburg zijn de vaderland- he congressisten thans opgegaan. Is het met teekenend dat juist hier lar Christus in het openbare leven wordt jhuldigd, waar de eenvoudige kruisen ]gs den landweg getuigen van bijzondere ivotie, en de H. Hartmonumenten op de einen spreken van openlijke Godserken- ïg dat juist hier in velerlei toonaard ét Koningschap van Christus" het alge- iene onderwerp van bespreking zal zijn? Op den Haagschen Katholiekendag van !l >5 is aangetoond, dat het Katholicisme de middeleeuwen en in den lateren tijd pson machtigen invloed oefende op de be- ïaving van ons Nederlandsche volk. *En thans: in deze zuidelijke streek, vol srkwaardige herinneringen aan 'n geheel ;cn, van Katholiciteit doortrokken cul- ur, zal de bespreking van voor vier jaar irden vervolgd met het opbouwen der con- isie, „dat ook in de toekomst het Katho- isme een machtige culturfactor voor ons heele volk kan zijn; en dat het zulks ook irkelijk zal zijn, wanneer wij met allen ast en alle kracht er naar streven, het mingschap van Christus te verwezenlij kt op de verschillende terreinen van het ^enschelijk leven, en met de verschillende iddelen, die ons ten dienste staan". Kon voor de beschouwingen tijdens de nksterdagen beter uitgangspunt worden skozen dan de aanmoedigende encycliek -n Paus Pius XI „Quas primas"? Christus' Koningschap te vorderen in het tisgezin, in het sociale en het politieke le- in, in de wetenschap en in de literatuur, ,n t allereerst ook in de school dat is de eerlijke taak, waarvoor eminente inleiders de algemeene vergaderingen zich zullen spannen. Er zijn verschillende middelen ter ver- -jieiduig van dit Koningschap: het leeken- «jposfcolaat, de katholieke boekhandel, het ^tÉspaaningswezen, en de missie-actie. Ook ize zullen worden belicht, en wel op de 'eciale sectie-vergaderingen. "Waar zoo vel en uit alle oorden samen vamen, kon het waarlijk haast niet an- irs, of ook het vereenigingsleven moest 2 jn wapenschou houden. Boven dit alles staan de kerkelijke plech- jheden. En er naast de huldebetoogingen, de op- chten, en tentoonstelling van kerkelijke ïnst. Enkele weken geleden is de Nederland- he pers de gast geweest van de Kamer tal Koophandel te Maastricht, om er een K ist beeld te krijgen van de Zuidelijke in- tstrie, die achterlijk heet, en daarom in ifc Parlement als zoodanig werd behan- ild. En de journalisten zijn met andere velen waarschijnlijk ook met betere ge- ichten op hun redactiestoel teruggekeerd. Vervolgens zijn verleden week de buiten- ndsche krantenschrijvers, die de Olympi- :he Spelen bezoeken, op hun excursie oor Mooi Nederland, ook te Maastricht af- istapt. En daar in in velerlei taal lof ge- )roken over dit veelzijdige centrum. Nu zijn de Katholieken gekomen in deze rovinciale hoofdstad, die om velerlei reden loet trekken. De deelnemers aan den vierden Neder landschen Katholieken'1-g zullen Maas- I' icht daarom betreden met verheugende evoelens; men zal er zich thuis wanen, ijl zoo veel er spreekt van het onverwoestb are Katholicisme Wie echter na het congres ook eens gaat ien in de moderne industriegebieden rond .erkrade, Heerlen en Sittard, zal spoedig emerken, dat de kolenmijnen weliswaar an velen arbeid hebben geschonken, doch evens een bijzondere godsdienstige en so- iale zorg vorderen. behoeven slechts er op te wijzen, dat Ie mijngemeenten in Zuid-Limburg op het (ogenblik rond 190.000 inwoners tellen, 'Q dat er jaarlijks ongeveer 8500 bijkomen van welke laatste verschillenden uit het Soorden, dus meestal nist-Katholiek) om e weten, dat hier gezwoegd moet worden het behoud. In de Mijnstreek moet harder dan elders 'orden gearbeid aan de volksontwikkeling. zij, die vanuit het Noorden de weldadige iociale Studieweek van Rolduc wisten te ontdekken, zullen er over kunnen meespre ken, dat in Zuid-Limburg de geestelijke en Maatschappelijke leiders er van doordron gen zijn, dezen, onzen tijd te moeten doordeesemenen van het eeuwen-oude en lltijd nieuwe Katholicsime t De verbreiding van Christus' Koning schap geldt voor geheel ons vaderland: bo ven den Moerdijk om te staan tegenover het steeds voortschrijdende moderne hei dendom; in het Zuiden om het erfgoed der vaderen te handhaven 1 MAANDAG. DE FEESTELIJKE ONTVANGST. Maastricht is in feestttooi. Heel de stad is in feeststemming en de duizenden, welke op Pinkster-Maandag de stad zijn binnen gestroomd, zijn eveneens in feeststemming. De straten hangen met vlaggen en wim pels. Er trekken aldoor muziekcorpsen door de straten en brengen warmte en gloed in de harten. Om half twee wordt het druk. zeer druk op het groote plein voor het station. De hooge gasten worden verwacht. In een gereserveerde coupé arriveeren H.H. D.D. H.H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, bisschop van Roermond, Mgr. P. A. W, Hopmans, bisschop van Breda en Zijn Exc. J. M.'J. Lambooy, minister van oorlog. Zij arriveeren in een speciaal voor hen gereserveerde coupé, voor welke attentie wij hier gaarne onze erkentelijkheid betui gen aan de Ned. Spoorwegen. Ter begroeting waren op het perron aan wezig de leden van het hoofdbestuur: Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, voorzit ter; Prof. J. D. J. Aengenent, secretaris; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, penning meester; Mr. F. Bolsius, Roermond; Ple baan J. L. Brekelmans, 's Bosch; Mgr. Prof. Dr. J. H. E. Hoogveld, rector-mag- nificus der Universiteit te Nijmegen; A. Th. van Rijen, Tilburg; en N. J. L. Kor- tekaas, adj.-secretaris, Den Haag. Verder waren aanwezig de leden van het Uitvoerend Comité, Deken Wouters en Receveur, eere-voorzittersde burgemees ter van Maastricht M.r L. B. J. van Oppen, en de voorzitter van het dagelijksch be stuur Dr. E. J. H. Jaspar. De hooge gasten werden door de ge noemde leden van het hoofdbestuur en van het Uitvoerend Comité hartelijk verwel komd en door de gereserv. Ie klas wacht kamer naar de rijtuigen geleid die vóór het station gereed stonden. De fanfare St. Jo seph" stond in de hal van het station op gesteld en blies „Aan U, o Koning der Eeuwen". Buiten stond een eerewacht te paard op gesteld, welke de rijtuigen vergezelden op den tocht door de stad naar het Vrijthof. De tocht door de stad werd een ware zegetocht. Duizenden menschen stonden langs den weg geschard en de tonen der muziek en de toejuichingen waren niet van de lucht. Aan het Vrijthof verlieten de hoogwaar digheidsbekleders de rijtuigen en namen hun intrek in de pastorie van den hoog- eerw. heer Deken. DE OPTOCHT. Om half drie begon de opstelling van den stoet, die met ontplooide banieren door de stad zou trekken. Terwijl de vroolijke tonen der muziek van onderscheidene corpsen de straten vulden en onophoudelijk tromgeroffel weer klonk, stelden de verschillende organisa ties zich op. Voorop de politie, dan het Plaatselijk Hoofdcomité, regelingscommissie enz. en vervolgens een onafzienbare stoet van R. K. werkliedenbonden uit heel Limburg. Dan volgden de Roomsche midènstanders, werkgevers, het Limburgsche Groene Kruis verschillende sportbonden, „Voor Eer en Deugd" en tientallen andere organisaties. Het was een luisterrijke stoet vol kleur en afwisseling. Het voorbijtrekken duurde ongeveer drie kwartier en het aantal deelnemers werd op ongeveer 10.000 personen geschat. Op het ruime Vrijthof trok de stoet, na een ommegang docr de stad, binnen en de tientallen vaandeldragers stelden zich op voor de balustrade, waarop de hoogwaar- digheidsbekleeders hadden plaats geno men. Behalve de drie reeds gc-noemde Kerk vorsten, Zijne Exc. Minister Lambooy, de leden van het Hoofdbestuur van den Ne derlandschen Katholiekendag en verschil lende andere autoriteiten hadden hier ook plaats genomen. Zijn Exc. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat en Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Koningin in de Provincie Limburg. Toen de stoet gedefileerd had, hield Z. D. H. Mgr. Schrijnen een korte toespraak. Mgr. sprak er zijn groote vreugde over uit dat dit jaar, onder leiding van het Doorluchtig Episcopaat, de Katholiekendag in Maastricht werd gehouden. Mgr. bracht uit naam van het Episco paat hartelijk dank voor de gunst Maas tricht bewezen en heette allen hartelijk welkom in de stad van St. Servaas. Onze bonden en organisaties, aldus Mgr., staan hier vast aaneengesloten voor ons onder hunne banieren om daardoor te ge tuigen, dat zij vast aaneengesloten rijen willen vormen in het groote leger van Ko ning Christus. Onder leiding van de hoogefe en lagere bevelhebbers, die Christus heeft aange steld, willen zij strijden voor de handha ving van Zijn rijk. En, al mag de strijd vooral hier in het Zuiden zwaar worden, hun moed zal niet verflauwen. In het particuliere en in het openbare leven zullen zij pal staan tegenover hen, die de rechten van Christus willen misken nen. Wij staan hier in de stede van den H. Servatius, die het geloof in deze streken gebracht heeft. Dat geloof is in den loop der eeuwen hier ongerept bewaard geble ven en ook het thans levend geslacht wil, zooals van den H. Servatius gezegd wordt: Servatius servavit fidem (Servatius heeft het geloof bewaard) ook het geloof hoog blijven houden. Onze leuze hier in Limburg is: Limburg aan Christus. Maar nu Katholiek Nederland hier op deze historische plek is bijeengekomen wil ik de leuze aanheffen: Nederland aan Christus De .toespraak van Mgr. Schrijnen was, zooals begrijpelijk, slechts voor een klein gedeelte der duizenden omstanders ver staanbaar. Maar degenen, die het voorrecht hadden, haar te kunnen volgen, hieven na afloop een geestdriftig bravo-geroep aan. Alsnu volgde een treffend moment. In de warme middagzon, die alles in kleurigen gloed zette, stonden voor de tri bune de banieren opgesteld, vaandels van allerlei organisaties, naar schatting een tweehonderd in getal, vele met een blin kend kruis in top. Op een gegeven wenk bogen al die vaan dels neer en brachten aan de autoriteiten eerbiedig hun groet. Toen traden de estafette-loopers naar voren, vertegenwoordigers van den R. K. Gymnastiek- en Athletiekbond in het bis dom Roermond en boden aan ieder der aanwezige bisschoppen een oorkonde aan. En onmiddellijk zetten de muziekkorp sen het: „Aan U, o Koning der Eeuwen", in, dat door de duizendhoofdige menigte werd overgenomen. En hiermede behoorde deze schitterende manifestatie van Roomsch leven weer tot het verleden. Hulde aan Maastricht, dat een zoo luis tervollen stoet wist te organiseeren en zoo ordelijk te doen verloopen. DE BIDWEG. Om door de voorspraak der H. Maagd Maria Gods zegen over den 4cn Nederland schen Katholiekendag af te smeeken is tweeden Pinksterdag 's avonds de Bidweg gehouden. Deze Bidweg draagt het karakter van een stillen omgang. De deelnemers en deelneemsters trek ken biddend en zingend door de smalle straatjes der oude stad. Uitgangspunt is de O. L. Yrouwekerk, waar de miraculeuze beeltenis van Onze Lieve Vrouwe „Sterre der Zee'' vereerd wordt. De beeltenis van O. L. Vrouwe, datee rend uit de 14e eeuw, werd op den Bidweg meegedragen. Voorop trokken de vrouwen en meisjes, honderden, duizenden in getal. Dan volgde het 'miraculeuze beeld der Moeder Gods met het Goddelijk Kind, voor deze gelegenheid omhangen met een rijk- geborduurde fluweelen mantel. Achter het genadebeeld sloten zich de mannen aan. Voorop H.H. D.D. H.H. de bisschoppen van Roermond en Breda. Dan de Commis saris der Koningin in de provincie Lim burg, Zijn Exc. Jhr. Ch. Ruys de Beeren brouck, minister van Staat, de aanwezige leden van het hoofd comité en de verschil lende uitvoerende comité's, een lange stoet van geestelijken en daar achter weer hon derden, duizenden mannen openlijk langs de straten het „Ave Maria" biddend. Toen de duizendhoofdige biddende en zingende menigte weer op het O. L. Vrouwe plein was teruggekeerd en de beeltenis van de Sterre der Zee, op een verhevenheid ge plaatst, glimlachend op die duizenden neerzag, betrad Pater Dr. Cassianus Hent- zen het bordes der kapelanie en hield een hoog gestemde treffende toespraak. Hier staat gij dan, zoo sprak hij, schou der aan schouder, gij volk van Katholiek Nederland. Hier staat gij, met de blijdschap der kin deren Gods in uwe oogen, met de blijd schap der kinderen Gods ook in uwe har ten. Meer dan de optocht van hedenmiddag met zijn kleurrijke banieren en schitteren de muziek is deze Bidweg een uiting van innig Katholiek leven. Onder den stralenden hemel van den heiligen Pinksterdag te midden van de bloemen en vlaggen en wimpels zijt gij getrokken en uw gebed daverde omhoog als de stem van de zeven donders uit de Apocalyps. Wat zijt gij, Katholieken, toch een won derlijk volk. Eeuwen geleden, toen de moderne tech niek nog niet gekend was, ging de naïeve middeleeuwer denzelfden weg, met dezelf de „Ave'sop de lippen, met dezelfde lief de in zijn hart. En nu, ondanks den vooruitgang der techniek, ondanks de vliegmachines, de ra dio, de felle booglampen, den jacht van den modernen tijd, gaat gij, moderne Ka tholieken, nog denzelfden gang. En van uw lippen vlieden dezelfde Ave's, in uw harten brandt dezelfde liefde. Wat zijt gij een wonderlijk volk. En wat is Maastricht toch een wonder lijke stad, een stad, die elke Katholieke Nederlander moet liefhebben, omdat het goede Maastrichtsche volk zoo trouw het geloof heeft bewaard in Jezus Christus. Maastricht handhaaft vandaag een van zijn glorieuze tradities. In de dagen van nood, die deze stad ge kend heeft, zweepte de angst de bevolking naar deze beeltenis van de Lieve Vrouwe. En in dagen van blijheid stond het volk te juichen om dit beeld van Maria, wier zoete glimlach nu nog neerziet op haar liefhebbend volk. Op den vooravond van den vierden Ne derlandschen Katholiekendag zijn we na allen hier gekomen om een koninklijke hul de te brengen aan de Moeder van Hem, Dien we in de komende dagen als Koning gaan huldigen. En daarom, o Lieve Vrouwe, sterre der zee, laat uw zachte glans stralen in de zie len van hen, die hier bij om zijn om het Koningschap van Christus te gaan verkon digen. O Sterre der Zee, bescherm ons. Verlicht de bestuurders, die het schip der Kerk van Nederland in deze dagen door de woelige branding moeten heen stu ren. Bestraal ons, opdat het Koningschap van Jezus Christus bevestigd worde in onze harten en zich uitbreide over heel ons va derland. Deze toespraak van Pater Hentzen maakte op allen diepen indruk. Met begeleiding van de fanfare Sint Joseph werd hierna door allen het lied van de Sterre der Zee gezongen. En tot slot gaf Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond aan de eerbiedig neerknie lende menigte zijn bisschoppelijken zegen. De Bidweg ter gelegenheid van den 4den Nederlandschen Katholiekendag zal onge twijfeld een' der treffendste momenten blij ven van dezen tweeden Pinksterdag. Van de eerste christengemeente door Pe trus na het eerste Pinksterfeest gesticht, lezen we in de Handelingen: „En in de me nigte der geloovigen was slechts één hart en één ziel". Hier was heel een stad één hart en één ziel. Heel het goedgeloovige volk van Maas tricht, de honderden die van buiten geko men waren, zij allen spraken één taal, zon gen een en hetzelfde lied, het lied van Lief de bij aanhankelijkheid jegens ons aller Lieve Moeder. Het was een buitengewoon treffenden aanblik, al die duizenden biddend en zin gend door de straten te zien trekken. Het was buitengewoon treffend na den Bidweg voor het genadebeeld biddend neer geknield te zien liggen twee onzer hoog waardige kerkvorsten, wereldlijke autori teiten als de commissaris der Koningin en de voorzitter van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Het was ontroerend de treffende Maria- liederen devoot te hooren opklinken in de sereene avondlucht op dit oude stadsplein, getuigend van een glorievol katholiek ver leden. Moge Maria, de Sterre der Zee, de dui zenden, die zoo devoot haar lof bezongen hebben en de tienduizenden, die met hen hebben meegeleefd, beschermen met Haar moederlijke voorspraak bij Jezus, Haren Zoon. BEGROETINGSAVOND. Tot slot van dezen tweeden Pinksterdag had nog een begroetingsavond plaats in de Redoute-zalen. De drie kerkvorsten: Mgr. van de Wete ring, Mgr. Hopmans en Mgr. Schrijnen ver eerden dezen avond met hun tegenwoordig heid. NEVENVERGADERINGEN. Op den eersten dag, Maandag, hadden er verscheidene nevenvergaderingen plaats. Te 12 uur kwamen de R. K. Handelsrei zigers bijeen in hotel „Centraal" en de zeereerw. pater Engelbertus, O. M. Cap. toon de aan, hoe een Katholiek handelsrei ziger, als hij zijn Katholiek Geloof overal en altijd beleeft, Christus' Koningschap propageert. Te 31/* uur vergaderde de R. K. Bond voor Groote Gezinnen, in de Leo-Srichting, en de zeergel. heer drs. Jos. de Boor, leer- aar aan het St. Thomas-College, te Venlo, betoogde hier, hoe Christus' Koningschap in en door het echt Katholieke groote gezin op heerlijke wijze wordt verbreid. Om 5 uur hielden de keur-corpsen van de. Derde Orde van Sint Franciscus drie bij eenkomsten, voor mannen en vrouwen, voor de mannelijke en voor de vrouwelijke jeugd. De redenaars waren op deze druk bezochte vergaderingen de zeereerw. pater Quirinus O. M. Cap. te Rotterdam, Wilhelmus de Leeuw, O. F. M. te Heerlen en dr. Cassianus Hentzen, O. F. M. te Maastricht. Christus' Koningsohap op bijzondere wijze erkend door de Tertiarissen, door hun offervaardig leven, hun onvoorwaardelijke gehoorzaam heid a-an de leiding der Kerk dit was de grondtoon der redevoeringen. In de Aula van het klooster van het Arme Kindje Jezus sprak Prof. Alph. Mul ders uit Hoeven om half vier over het Apostolaat der Hereeniging. DINSDAG. PONTIFICALE HOOGMIS. Vanmorgen om 101/, uur droeg Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, een Pontificale Hoogmis op in de St. Servaaskerk. Uitgevoerd werd de Jubileumsmis van Gruber, door het Koor der Kerk, onder di rectie van den heer B. Franssen; organist de heer Th. Beckers. EERSTE ALGEMEENE VERGADERING. Deze is vanmiddag om 21/- uur gehouden in de Sint Servaaskerk. Aan de openingsrede, uitgesproken door den Voorzitter, baron A. v. Wijnbergen, wil len wij hier reeds het volgende ontleenen. OPENINGSREDE. Wanneer wij straks onder het bezielend woord van hen, die ons wel zullen toespre ken, de beste voornemens maken ons dien overeenkomstig te gedragen, zullen we ons willen herinneren, dat onze arbeid, met name de gevaarvolle arbeid in het open baar sociaal en politiek leven, noch voor ons zelf, noch voor de gemeeenschap ten zegen ja zelfs tot schade zal kunnen zijn, in dien die niet voortkomt uit-, steunt op diep gaand godsdienstig, inwendig leven. Dank baar zullen we beseffen het groote voor recht, ons geschonken, te mogen leven on der het Decreet van Paus Pius X, groot- scher en zaliger gedachtenis, over de veel vuldige H. Communie en metterdaad toonen overtuigd te zijn, dat, naarmate het leven drukker wordt, naarmate in het bijzonder het openbaar leven meer van ons vragen gaat, we in diezelfde mate en niet het minst met het oog daarop eteuni» kracht en sterkte hebben te zoeken bij Jezus in het H. SacranSent.^ Christus' Koningschap willen we erkend! zien vóór alles, hoe zou het anders kunnen* in het huisgezin, waartoe op te wokken het me een voorrecht zal wezen aanstonds aan een onzer meest gevierde redenaars het woord te mogen verleenen. Zeker, vele en velerlei zijn de problemen, die op heden zich stellen en oplossing be hoeven. Maar al te vaak wordt echter ver geten, dat vóór alles het gezin de aandacht vragen mag en moot, het gezin, dat onder verwijzing naar Gods schepping, aanspraak maken mag en moet op de prioriteit. Hulde daarom, groote hulde aan de „Union Internationale des Ligues Fémini- nes Catholiques", die het zij met recht- matigen trots en voldoening geconstateerd: onder de bekwame leiding onzer sympa thieke landgenoote, mevrouw Steenberghe— Engeringh, de vorige maand in Den Haag samenkwam om te spreken over de verhef fing van het zedelijk peil van het gezin, een onderwerp van zoodanige beteekenis, dat Zijne Excellentie Mgr. Schioppa in de ope ningsrede meende te mogen zeggen, dat, naar het hem voorkwam, het door God in gegeven wezen moest. Christus' Koningschap gaat ons worden voorgehouden op sociaal en op politiek ter rein, en meer dan elders wellicht zullen we daarbij gevoelen de groote verantwoorde lijkheid, die op ons rust. Dankbaarheid, groote dankbaarheid zijn we verschuldigd aan het voorgeslacht, dat, generatie na generatie, heeft gearbeid om te verkrijgen, waarvan wij nu genieten mo gen; dankbaarheid in bijzondere mate aan' onzen grooten emacipator Dr. Schaepman, wiens afsterven, 25 jaar geleden, we 21 Ja nuari j.l. eerbiedig hebben herdacht, Christus' Koningschap gaat ons worden! voorgehouden op het terrein der weten schap, waar wij slechts hebben voort te gaan op den ingeslagen weg. Reeds staat te Nijmegen onze R. K. Uni versiteit, wachtend op verderen uitbouw, die ongetwijfeld zal komen, wanneer de of fervaardigheid van NeêrlandB Katholieken zich zal weten te handhaven, en daardoor te sterker de rechtmatigheid zich zal doen gevoelen van het verlangen, in de naaste toekomst aan den wetgever te stellen, dat op inwiliging meent te mogen rekenen. Na Nijmegen is de R. K. Handelshooge- school te Tilburg gevolgd; terwijl, waar Christus als Koning gekend en erkend moet worden op gansch het terrein der we tenschap, we gaarne Katholieke mannen beschikbaar zullen blijven stellen ook voor de Openbare Universiteiten en hoogescho- len. Christus' Koningschap gaat ons worden voorgehouden op elk terrein, ook op het ter rein der school, opdat, hetgeen na langen strijd door de wetgeving mogelijk gemaakt werd, tot volle werkelijkheid kome, nu het van ons en van ons alleen afhangt, of in de Katholieke school gegeven wordt Katholiek onderwijs in den vollen zin des woords. En eindelijk, en niet in de minste plaats, zal ons worden gevraagd dat wij door ons gebed, door onzen arbeid, door ons geld be vorderen, dat de millioenen buiten het Rijk in Europa, voor wie wij ook dragen groote verantwoordelijkheid, tot de erkenning van: Christus' den koning mogen worden ge bracht* Zoo zal gansch ons streven er op gericht zijn, te bereiken, dat overal, waar de Ne derlandsche vlag is gcheschcn, er plaats zij voor het Kruis. Hetgeen hier gaat worden gesproken, is allerminst bedoeld besloten te blijven ia eigen kring en gaarne aanvaarden we dan ook de hulp van den nog jeugdigen, maar niettemin reeds krachtigen Katholieken Ra dio-Omroep, opdat het woord, hier gespro ken, worde gehoord door allen, die het ver langen ook door onze niet-Kath. landge- nooten, van wie we vertruwen, dat ze zullen kunnen beseffen, wat het zeggen wil vooral in dezen tijd voor het belang vaif den Staat, voor de handhaving van het Ge zag, voor de orde en rust in de samenle ving, voor den steun van den Koninklijke troon, wanneer het Katholiek volksdeel, een derde der natie, zich openlijk neerwerpt, voor den Christus-Koning, en verklaart Hem te willen dienen op elk terrein. En in bijzondere mate zal zulks kunnen gevat worden door hen, die, op zoo menig punt helaas! van ons gescheiden, toch ook op den Kerstdag gaan tot het Kind in de Kribbe, met Paschen jubelen over 's Heererf Verrijzenis, op den Pinksterdag bidden tot den H. Geest. De vorige Katholiekendag mocht worden gesloten met den zegen, gegeve^ door Mon seigneur Gallier, zaliger gedachtenis. Een maand geleden werd hij geroepen tot God. Nu voor de eerste maal na dien de Katho lieken vergaderd zijn, zullen wij stellig dezer dagen den ontslapen Kerkvorst in onze go- beden gedenken, daarmede gevend het bes te bewijs van onzo groote, hartelijke dank baarheid voor het vele en goede door den beminden Bisschop gedurende een zoo lan ge reeks van jaren ten bate van het door hem zoo wijs bestuurd Bisdom Haarlem, ten bate van de Nederlandsche Kerkprovincie, ten bate van het vaderland verricht. Moge op de voorbede van den H. Serva tius Gods onmisbare zegen rusten op onzen arbeid. De secretaris, prof. Aengenent, deed vervolgens voorlezing van telegrammen, gezonden aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. Ingekomen was een telegram van mgr. dr. Nolens, die wegens ambtsbe zigheden in het buitenland vertoeft, en de hoop uitspreekt, dat deze Katholiekendag de eenheid van de Katholieken mogen be vestigen en versterken. Insgelijks een tele gram van verhindering van de presidente der Intern. Unie van Kath. Vrouwenbon den, mevr. SteenbergheEngerink.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5