BUITENLAND. BINNENLAND SPORT. 19e Jaargang.' DINSDAG 29 MEI 1928 No, 5884 pe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Pij onze Agenten 20 cent per ireek f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL feet Geïllustreerd Zondagsblad te roor de Abonné's rer» fcrijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd jZondagBblad 9 ct Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTl Gowona advartentlön 3P eant par I *SL2i 1 Voor Ingetondon Mededeelingen wordt bot a dubbele van het tarief berekend. 8 <-. Klolno adveriontlén, van ten hoogste 80 iroorden, waarin betrekkingen wprden aangeboden of gevraagd» huur en ven» huur, koop en verkoop f 0.50. j| Dit nummer bestaat uit twee bladen. DUITSCHLAND. Geen V. B.-onderzoek in zake de phosgeenramp? In Londensche diplomatieke kringen wordt, volgens de „Daily Telegraph", een Volkenbondsonderzoek naar de oorzaak ran de Hamburgsche explosie-ramp als weinig waarschijnlijk beschouwd. Alge meen is men van meening, dat, een gron dige enquête door de Duitsche regeering zelve vooropgesteld, niemand aanleiding kunnen vinden tot een Volkenbondsac- tie op grond van art. 213 van het Verdrag ran Versailles. OOSTENRIJK. Bela Kun wordt niet uitgeleverd. Per Russisch vliegtuig terug naar Rusland. De Oostenrijksche regeering heeft aan Bela Kun medegedeeld, dat hij, als Praag en Warschau ermede accoord gaan, door een Russisch vliegtuig naar Rusland terug tal worden gebracht. De Hongaarsche druk op de Oostenrjik- Iclie regeering tot uitlevering is mislukt. JOEGO-SLAVIË. BOTSINGEN MET ITALIANEN. Consulaat te Zara door Italianen aangevallen. Repressailles der Jocgo- slaviëers te Sebenico. Kaar de fascistische bladen melden, heeft een Italiaansche volksmenigte het Joegoslavisch consulaat te Zara aange vallen. Het consulaatspersoneel zou daar bij mishandeld zijn en de consul zelf, Si- mitotsjgewond naar het ziekenhuis over-, gebracht. In verband daarmee verspreidde zich te Sebenico in Joegoslavië het gerucht, dat te Zara door de betoogers twee Joegoslavi sche vlaggen verbrand zouden zijn, ten ge volge waarvan de bevolking in groote op winding geraakte. Er vormde zich een dichte menigte, die luidkeels voor de be vrijding van Zara van de Italiaansche heer schappij en tegen beraamde ratificatie der conventies van Nettuno demonstreerde. Ten slotte vormde zich een stoet van duizenden personen, die naar de villa van den Italiaanschen consul, die momenteel te Spalato vertoeft trok. Yan het gebouw werde nalle ruiten stukgeslagen. De woedende menigte trok daarop naar „Banca Dalmatina". Zij slaagde erin het gebouw binnen te dringen en vernielde er den geheelen inventaris. Ten slotte koel den de betoogers hun woede nog op de Ita^ liaansche school, die met steenen werd ge bombardeerd en op de kantoren der Ita liaansche scheepvaartmaatschappij „Pola", waar eveneens het gehcele meubilair werd rernield. Behalve te Sebenico hebben ook te Spa lato, Laibach, Belgrado en andere plaat sen, voornamelijk langs de kust van Dal- iiatië, anti-Italiaansche betoogingen plaats gevonden. Te Spalato trachtte de menigte de Ita liaansche leeszaal te naderen, waarin zij echter door het krachtig optreden der po- itie verhinderd werd. De betoogers trok ken daarop naar het Italiaansche consu laat, waar, evenals dit te Sebenico het ge val was, alle ruiten werden vernield. Onder het geroep van „Weg met Musso lini! Weg met de conventies van Nettuno" werden niet minder dan 25 winkels van Italianen vernield, waarbij talrijke goede ren werden gestolen. Tot de leeggeplun derde winkels behoort ook een juweliers zaak. In verband met den ernst der uitspattin gen en de steeds stijgende opwinding der betoogers moesten ten slotte militairen worden gerequireerd, die er eindelijk in slaagden de menigte te verstrooien. De gemeenteraad van Spalato heeft aan de regeering een protest doen toekomen, waarin de raad verklaart, dat het onmoge lijk is de conventies van Nettuno ongewij zigd te ratificeeren. De Italiaansche gezant te Belgrado, [Bodrero, heeft onmiddellijk bij den Joego- slavischen minister van Buitenlandschc Zaken, Marinkowitsj, tegen de anti-Ita liaansche demonstraties en uitspattingen geprotesteerd en namens zijn regeering schadevergoeding voor de aangerichte schade geëischt. Marinkowitsj heeft tegen over den gezant zijn leedwezeji over de in cidenten tot uiting gebracht en verklaard, dat maatregelen genomen zullen worden, ten einde een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. GRIEKENLAND. Grieksche kabinetscrisis oj. Reorganisatie van het oude kabinet. De Grieksche kabinetscrisis is opgelost, het afgetreden kabinet zal worden her vormd. Metaxas heeft den steun van de Yenizelistische partij aanvaard. CHINA. Groote overwinning van Tsjang Tso-lin? Peking naar zijn zeggen niet meer bedreigd. Tsjang Tso-lin beweert, in de nabijheid van Pautingfoe een overweldigende over winning op de nationalisten te hebben be haald, waardoor naar zijn zeggen een ein de is gemaakt aan de bedreiging van Pe king door de nationalisten. Engelsch stoomschip buitgemaakt. Door zeeroovers der Biasbaai. Het Engelsche stoomschip „Tean" is door zeeroovers overvallen, die blijkbaar te Hoitsjau als passagiers aan boord van het schip zijn gegaan. Een der roovers, die door zijn makkers voor passagier werd aan gezien, werd doodgeschoten. Het schip werd naar de Biasbaai gebracht, waar de bandieten zich met hun buit uit de voeten maakten. Acht Chineesche passagiers wer den door de piraten meegevoerd en van deze acht is inmiddels een van de rotsen dood gevallen. De bandieten worden ach tervolgd door matrozen van een Engel- schen torpedojager. JAPAN Japans antwoord in zake Kellogg's pact. Krachtige steun toegezegd. De Japansche premier Tanaka heeft aan den Amerikaanschen gezant Mac Veagh het antwoord van Japan op Kellogg's voor stel in zake een verdrag tot het uitbannen van den oorlog doen toekomen. In het ant woord wordt warme sympathie betuigd met het Amerikaansche voorstel, dat wordt opgevat als een plan om den oorlog ge heel af te schaffen. Voorts wordt veronder steld, dat het voorstel niets bevat dat aan onafhankelijke staten het recht op zelf verdediging zou kunnen ontzeggen of dat onvereenigbaar zou zijn met verplichtingen krachtens het Volkenbondspact of de ver dragen van Locarno. Japan gelooft stellig, dat het plan uitvoerbaar is en zal zich gelukkig achten mede te werken tot het tot stand brengen van den permanenten wereldvrede. MEXICO. Ernstig gevecht in westelijk Mexico. 210 Gesneuvelden en gewonden. Uit Mexico-City wordt gemeldBij een poging van opstandelingen om de haven stad Manzanillo aan de Westkust in den staat Colina te bezetten, heeft Vrijdag tusschen hen en regeeringstroepen een ernstige botsing plaats gehad. In den strijd zijn 82 opstandelingen en 25 federale soldaten gesneuveld, terwijl 75 rebellen en 2S man regeeringstroepen werden gewond. UIT GEMEENTERADEN. Gouda. In de vergadering van den gemeente raad van Gouda is na langdurige 'bespre king aangenomen het voorstel der meer derheid van B. en W., om den vermenig vuldigingsfactor voor de gemeentelijke in komstenbelasting voor den dienst 1928 1929 te bepalen op 0.62. De motie van de heer Verkerk (a.r.) c.s. om den factor te bppalen op 0.60, werd verworpen. In een aan den gemeenteraad gerichten brief had den Gedeputeerde Staten de verwachting uitgesproken, dat uitzicht bestond op den factor 0.60. Tot keuringsvee-arts, tevens plaatsver vangend directeur van 't openbaar slacht huis en plaatsvervangend keuringsveearts hoofd van dienst, werd benoemd dr. Hup- kes, te Gouda. De heer P. A. Vingerling (a.r.) zal we gens vertrek uit de gemeente bedanken als lid van den gemeenteraad. De candi- datenlijst wijst als opvolger aan de heer W. J. Dercksen HMzn., die eveneens bin nenkort de gemeente gaat verlaten. Dan is aan de beurt de heer E. A. Polet. EEN LEGENDE BEGRAVEN. Eisch van gezond verstand. Mr. Treub, Dr. Zimmerman en anderen hebben de legende verspreid, als zou de stijging der uitgaven voor het lager onder wijs te wijten zijn aan de pacificatie, aan de financieele gelijkstelling. Herhaaldelijk is met cijfers aangetoond, dat deze bewe ring van a tot z onjuist is. Het gevaar dreigt echter, dat deze le gende herleeft. Daarom lijkt het noodi bij het grafzerk, waaronder zij voor eeuw; dient te blijven rusten, de wacht te betrek ken. Dat doet „De Tijd" als volgt: „De Eerste Kamer heeft zich vereenigd met de vervroegde invoering van den ze venjarigen leerplicht. De uitvoering van dezen maatregel zal 4 1/2 millioen per jaar kosten. Indien onze Senaat nu ook nog het voorstel-Zijlstra aanneemt, dan wordt dit bedrag met nog een slordige twee mil lioen verhoogd. Bovendien is de kans groot, dat in de s_larisregeling der onderwijzers nog enkele plooien zullen worden gladge streken, wat zonder' beeldspraak wil zeg gen, dat sommige onderwijzers méér sala ris zullen krijgen dan nu? Het gevolg van een en ander zal zijn, dat op de onderwijsbegrooting voor 1929 enkel millioenen meer uitgetrokken moeten worden, dan op die van het loopende jaar. Aan deze ijzeren consequentie is niet te ontkomen. Invoering van den leerplicht, verlaging van de leerlingenschaal, verbetering van salarissen, met dit alles heeft de finan cieele gelijkstelling niets te maken. Wij hebben derhalve het recht te ver wachten dat de heeren Treub, Zimmerman c.s. ons van het lijf zullen blijven met het verwijt als zou de pacificatie aan deze ver hooging der onderwijsuitgaven eenige schuld hebben." De legende is en blijft begraven. Dat is een eisch van gezond verstand en politiek fatsoen. HUWELIJK PRINSES JULIANA. Onder het opschrift „Prinses Juliana van Holland zal met den Hertog van Glouces ter huwen" neemt de „Matin" een bericht uit een New Yorksch blad over, welk laat ste verzekert, dat Let bezoek van Sir Aus tin van Chamberlain te 's Gravenhage be trekking had op hot tot stand brengen van een verloving tusschen het Huis van Oran je en dat van Windsor. De naam van het New Yorksclie blad wordt evenwel niet genoemd. Zaterdagavond jl. werden zelfs in genoemd blad de foto's der beide vor stelijke personen als zoodanig gepubliceerd In dit verband berinneren wij nog eens aam den officieelen tegenspraak welke inder tijd op een dergelijk cloor een Haagsch blad gelanceerd L, icht gegeven werd. Nederlandsche muziektentoonstelling. T n het Kurhaus te Scheveningen. In het Kurhaus te Scheveningen is Za terdagmiddag officieel geopend de Neder landsche muziektentoonstelling, georgani seerd door de Haagsche afdeeling van het Alg. Ned. Verbond, door een voorzitter dier afdeeling, kolonel K. E. Oudendijk. De tentoonstelling bestaande uit onge veer 70 inzendingen is ingericht in alle zij zalen van het Kurhaus. De danszaal is thans bestemd voor het geven van uitvoe ringen en concerten; daar is ook gelegen heid voor de Nederlandsche toondichters om hun eigen muziek voor te dragen. Dr. H. P. Berlage. Eeredoctor der Technische Hoogeschool te Weenen. Zaterdag heeft in de groote zaal van de Kamer van Koophandel in de Beurs te R. N. Roland Holst een herdenkingsrede gehad van het 25-jarig bestaan van de Beurs, in tegenwoordigheid van Dr. H. P. Berlage en zij familie. In de geheele gevulde zaal heeft Prof. B. N. Noland Holst een herdenkingsrede uitgesproken. Hij deelde mede, dat de Technische Hoogeschool te Weenen aan Dr. Berlage het eeredoctoraat in de tech nische wetenschappen heeft verleend. De gift uit Uruguay aan het Dorus Rijkersfonds. In een der zalen van het hotel De Oude Doelen in Den Haag heeft Zaterdagmid dag met eenige plechtigheid de aanbieding van de gift van 1274 van de Tweede Ka mer van Uruguay aan het Dorus Rijkers fonds als erkenning van dankbaarheid naar aanleiding van het optreden van Ne derlandsche redders bij de ramp der Ma- falda. Prof. dr. M. E. Mulder, f In den ouderdom van 80 jaar - te 's-Gravenhage overleden Prof. L. E. Mulder oud-hoogleeraar in de ooghc xun- de aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebstelling heeft plaats Dins dag om 12 uur op de begraafplaats Oud- Eik en Duinen. De toepassing der Bioscoopwet. In verband met de gerezen moeilijkhe den naar aanleiding van de toepassing der Bioscoopwet heeft de Burgemeester van Haarlem beslist, dat de schouwburgen en openbare danshuizen op eersten Pinkster dag, eersten Kerstdag en Eersten Paasch- dag gesloten zullen zijn. Alleen bioscopen zullen geopend zijn. VOETBAL. R. K. FEDERATIE. De missiewedstrijd te Nijmegen. Den Bosch wint van Utrecht met 6—4. Ondanks de zeer groote warmte was de animo onder spelers, supporters en toe schouwers zeer groot te noemen. Reeds des morgens om 10 uur zag men in Nijmegen de eerste teekenen van het eigenlijke ge beuren. In hotel Victoria zetelde de ont vangstcommissie, op het perron van het station stonden eenige harer leden, om dp gasten uit Brabant en Utrecht waardig te ontvangen. Toen om half een de Utrechtsche ploeg binnen kwam, werd per atuo naar het veld gereden. Onderweg werd halt gehouden bij de standbeelden van den II. Petrus Cani- sius en Mgr. Hamer, waar door den heer Hunink namens allen een krans werd neer gelegd. Tegen 2 uur arriveerde men op 't met tallooze vlaggen versierde terrein, wat er keurig uitzag. Even voor halfdrie komen door de eere- wachten der Union-juniores de spelers der beide diocesane elftallen in het veld. On danks de warmte zijn eenige duizenden toeschouwers present, waaronder wij op merkten den hoogeerw. heer deken van Nijmegen, Mgr. v. Son, de hoogleeraren aan de R. K. Universiteit, professoren Brandsma en Franses, meerdere oversten dgr te Nijmegen gevestigde missie-huizen. Verder zeer vele vooraanstaande geeste lijke en wereldlijke autoriteiten. Namens de R. K. S. V. Union werd een keurig uit gevoerd en schitterden geïllustreerd pro gramma aangeboden. Het Bossche elftal toonde zich sterker dan het Utrechtsche en won met 64, na dat de rust met 3—3 was ingegaan. Om het kampioenschap. Lisse is in de kampioenscomnetitio niet bijzonder gelukkig geweest. Slechts twee punten uit één /erwinning in de vier wedstrijden heeft de Lisser-club weten te behalen en daarmee blijft zij de ondersre plaats in deze kampioenscompetitie bezet ten. Ook de tweede wedstrijd tegen Wils kracht, gisteren te Lisse gespeeld, heeft opnieuw een nederlaag opgeleverd. Voor Wilskracht een bijzonder succesvol ver loop, want indien de Amsterdammers erin slagen ook uit den laatsten wedstrijd te gen N.E.O. één punt te behalen hebben zij het kampioenschap behaald. De stand luidt thans: gesp.gw.gel.vrl. v.t. pnt.gem. Wilskracht 3 2 1 62 5 1.66 N.E.O. 3 111 3—4 3 1.— Lisse 4 1 3 6—9 2 0.50 LisseWilskracht 25. In een vrij forsch, maar van beide zijden tamelijk zenuwachtig gespeelden wedstrijd is het Wilskracht gelukt opnieuw van Lisse te winnen. Daardoor is Lisse defini tief voor den kampioenstitel, uitgeschakeld Voor den aanvang van den wedstrijd huldigt de Wilskrachhaanvoerder do Lis- senaren met het behaalde kampioenschap en onder leiding van scheidsrechter An.- kermans stellen beide ploegen zich ieder met één invaller, als volgt op: Lisse H. Weyers J. Beyk A. Busehman J. de Jeu J. v. d. Zwet J. Langelaan II. Elfring W. Busehman A. v. Rooyen M. v. d. Vlugt L. Beelen 0 de Ruyter v. Leuven Tulleken Busch Geeve ten Have B. Stuvel Liebrand Verheyen Keek Wilskracht J. Stuvel De aanvoerder van Lisse won dci$ toss en koos de zon in den rug. Alzoo trapte Tulleken met den wind in den rug af, doch de Lissenaren namen spoedig het leer over en zaten direct fanatiek voor het doel der gasten, waar binnen de tien minuten reeds drie corners te nemen waren, die echter geen van alle succes opleverde. De eerste goede aanval van Wilskracht dreigde te mislukken toen Tulleken hands maakte. De scheidsrechter kon zulks echter niet zien en van Leuven opende de score door van dichtbij onhoudbaar in te schieten (0l). Het spel verplaatst zich snel en de zenuwen spelen den meesten zoo nu en dan parten, waardoor een vrij onsamen- I hangend spel wordt vertoond, tamelijk forsch van beide kanten. Bij een Lisse-aan- val neemt Elfring den bal met de hand mee, doch het ontging den arbiter niet. De verdediging van Lisse kreeg het zoo nu en dan hard te verantwoorden, maar zulks leek ons grootendeels een gevolg van het feit, dat Lisse met één back speelde, ter wijl Beyk nagenoeg in de middenlinie toef de. Zoo kon de voorhoede der sten meer malen tot dicht bij het doel doordringen Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Botsingen tusschen Italianen ®n Joego- Slaven. Japan zegt krachtige steun toe aan het anti-oorlogsverdrag van Kellogg. Het luchtschip van generaal Nobile, d» „Ita'.ia" is zoek. Men maakt zich ongerust, daar sinds dagen reeds geen seinen ont vangen worden. Waarschijnlijk is het luchtschip afgedreven naar Siberiï, (2de blad). BINNENLAND. De 4de Nederlandsche Katholiekendag te Maastricht. (2de blad). Het hockey-tournooi op de Olymp. Spe len geëindigd met een 3—0 overwinning van Britsch-lndië op Holland. Het voet- baltournooi begonnen. De belangstelling voor den wedstrijd HollandUrugay. (Sport, 2de blad). De Missie-finale te Nijmegen; den Bosch wint met 6—4 van Utrecht (Sport le blad). Lisse verliest van Wilskracht, Teylin- gen wint van Gr .Willem (Sport le blad). Een meisje doodgestoken op de kermis te Oudeschouw. (Laatste Ber.). en binnen een kwartier is het door Busch 02. Tien minuten later benut v. d. Vlugt een toegestane strafschop en het is 12. Elfring mist dan een prachtkans voor den gelijkmaker, door alleen voor den keeper komend, juist in diens handen te schieten. Bij een nieuwen W.K.-aanval wil A. Buseh man den bal voer den keeper laten loopen, hetgeen deze niet tijdig genoeg bemerkte, zoodat v. Leuven een schitterende kans krijgt, die hij dankbaar accepteert (13). Dan komt de rust. Na hervatting weer hetzelfde spel. Eerst verschillende corners op het A'damsche doel, weer zonder resultaat. En weer komt het succes het eerst van den anderen kant, als Weyers niet ingrijpt bij een voorzet van v. Leuven en Tulleken onder den vollenden keeper inschiet (14). Bij een dadelijk daarop volgende corner op het Lisse-doel slaat de keeper den bal terug, doch hij wordt weer hoog voor het doel gezet, de keeper grijpt mis en do Ruyter kopt over den in doel staanden Beyk fraai in (15). Lisse speelt dan een verloren wedstrijd, want hoewel Beelen uit een goeden voor zet van v. d. Vlugt, na treuzelen van Ver heyen, den achterstand tot 25 weet te verkleinen, zijn de aanvallen van Lisse verder te onsamenhangend om succes op te leveren. Daarbij weet Keek den linker vleugel der Lissenaren volkomen in be dwang te houden en wijl ook de Lisse-ver- dediging van geen wijken meer weet, komt het einde met 52-overwinning der Am sterdammers, die daardoor een goede kans op het kampioenschap hebben. Scheidsrechter Akkermans had zijn dag niet. >100. HAARL. BOND. Promotie-Degradatie Teylingen IGraaf Willem 2 II 72. Te 2. 30 uur was deze wedstrijd vastge steld. Wel Teylingen I op tijd, ook scheidsrechter Tillemans, maar geen Graaf Willem, doch te kwart voor 3 uur komen er 7 Graaf Willemera. Het is intusschen 3 uur, voordat beide elftallen zich opstellen, maar met 7 man mag men niet spelen. Er werd geconfe reerd met elkaar en men zou maar spelen voor de competitie, daar er onmiddellijk nog 2 spelers zouden verschijnen. Graaf Willem brengt den bal aan het rollen, maar Teylingen neemt dadelijk over en stormt op het Gr. W.-doel af. Een prachtkans wordt hier gemist. Onmiddel lijk krijgt Teylingen de eerste corner t© nemen, maar deze levert mets op. Een tweede heeft hetzelfde resultaat. Graaf Willem onderneemt, een aanval, maar do bal gaat achter. De Teylinger voorhoed© wordt door de halflinie aan her werk ge zet en P. v. Nobelen rent door alles heen, zendt een keihard schot in en het is 10. Graaf W., hierdoor geprikkeld, onder neemt een aanval, een voorzet langs doel volgt, maar alles mist. Hierna krijgt Tey lingen een corner te nemen, welke door Jac. G'aspers wordt ingezet (2—0). 10 Mi nuten is er nu gespeeld, waarbij Gr. W. intusschen met 9 man speelt. Als de rechts buiten den bal krijgt toegespeeld zet hij voor, doch hij krijgt hem weer terug en zorgt voor 30. De rechtsback van Teylin gen moet uitvallen wegens blessuur aan zijn voet, waarvoor Mceuwense invalt, doch de aanvoerder van Gr. W. protesteert hier tegen en hij verlaat dan ook het veld. Het spel golft nu op en neer, waarbij dan Tey lingen en dan Gr. W. het tot de verdedi gingen brengen. Toch is het Gr. W., die tweemaal gevaarlijk doorbreekt, maar Th. Homan, die nu onder de lat staat, geeft geen schijn va», kans.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1