BUITENLAND. BINNENLAND. LUCHTVAART. Uit de Omgeving 19ë Jaargang. VRIJDAG 25 MEI 1928 No. 5882 bo ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Moor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Pij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franoo per poet f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. 11 raeZBBHMVWSSI DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gowone advertentlén 3P cent per r 0 g e j Voor. Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. 3 Klelno advertentlén, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen wprden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. racn Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Anti-Rome De befaamde Evangelische Maatschappij vierde deze week haar 75-jarig bestaan met een feestvergadering te Haarlem. De voorzitter dr. Van Wijngaarden hield de „feestrede". Eigenaardig, dat dezfe feestre de weer moest beginnen met een plompen aanval op de katholieke Kerk. De Ka tholieken vieren op andere wijze feest! Eoomsclie blijdschap is iets an ders! Ds. van Wijngaarden zei o.a. in zijn ope ningsrede, dat de katholieken worden ge heid door de practijken van het heidendom en naar de heidensche magie. Het „Huisgezin" teekent hierbij aan: „Maar hoe is daarmee te rijmen het bij zonder welkomstwoord van ds. Van Wijn gaarden aan „Mgr. van Vlijmen, bisschop der oud-katholieke Kerk." Ook de oud-katholieke Kerk heeft nog de Mis en de Sacramenten, door ds. Van .Wijngaarden als „heidensche magie" be doeld en toch wordt de bisschop der oud- katholieke Kerk bijzonder verwelkomd. Blijkt hieruit niet zonneklaar, dat heb U gij de Evangelische Maatschappij alleen gaat tegen Kome, waarvan de oud-katho lieken zich hebben afgescheiden?" Inderdaad: alléén tegen Eome! En dan is alles, leugen en laster geoor loofd! Dan is men blind voor het gouden zonne licht, dat er straalt en schittert uit de ~1 gaarheid der katholieke Kerk, en uit haar schoonheid. Och, die menschen sluiten zichzelf bui en de waarheid, ontnemen zichzelf de :ennis van zooveel wat ieder onbevoor oordeelde moet erkennen als goed en ichoon.... Schreef nog niet deger dageil wij memoreerden het gisteren) de liberale ,Arnhemsche Courant". „Zoo ooit, dan heeft iet katholicisme zich een onvergankelijk nonument gesticht in zijn ziekenverple ging, die allen, zonder onderscheid des. ge- oofs, tot zegen strekt." En zoo is er velerlei terrein van charitas, m zoo is er de verkondiging en beleving fan goede zeden, de geestelijke heerschaji- ver de stof, de opstuwing naar het he- nelsche wat ook ieder niet-Katholiek in t Katholieke Kerk kan bewonderen. Alleen hij en zij niet die door anti-Rome - hetze, die door anti-papisme bevooroor- eeld en verblind is. DENEMARKEN. 3e autonomiebeweging in Noord-Sleeswijk. Gisteren is te Gramm een volksvergade- ing gehouden welke door ongeveer 10.000 lersonen bezocht was. In zijn op die vergadering gehouden re- Ie veroordeelde de Deensche premier Mad en Mygdal in scherpe woorden de autono- nie-beweging. Toen hij ten slotte verklaarde, dat men liet zoo luide behoefde te schreeuwen want lat Kopenhagen alles hoorde, wat in ioord-Sleeswijk voorvalt, werden er uit en boezem der vergadering luide protes- en gehoord. Na den premier sprak de Duitsche lei- Ier der beweging, Lei, die door het groot te deel der vergadering met stormachtig (ojuich begroet werd, terwijl de tegenstan- 'ers hem door interrupties voortdurend Jachtten te hinderen. Lei ontkende, op energieke wijze het hiitsche karakter der autonomiebeweging. Een andere spreker, Kylling geheeten, 'erklaarde, dat men met groote vreugde 'ij Denemarken gekomen was, doch thans *n zeerste ontgoocheld was. FRANKRIJK. Uitspraak in het proces te Colmar. Vier autonomist en veroordeeld. Het assizenhof tc Colmar heeft de auto- lomisten Josef Ricklin, Schall, Fasshauser Bossée tot een jaar gevangenisstraf en W-^jf jaar verbanning veroordeeld en andere Verdachten vrijgesproken. Na de voorlezing van het vonnis ont stond een groot lawaai in de rechtzaal. De verdediging trachtte nog herhaalde- aan het woord te komen, doch werd daarin door den voorzitter verhinderd. De- slottoespraak van den voorzitter tot de jury ging bij het algemeene lawaai verlo ren. De beklaagden namen afscheid van hun verdedigers en omarmden hen. Onder groo te opwinding stroomde daarop de zaal leeg. Buiten het gerechtsgebouw was het la waai nog veel heviger. De menigte gaf luide haar verontwaardiging door uitroe pen en fluiten le kennen. OOSTENRIJK. INNSBRUCK IN OPSCHUDDING. Italiaansche vlag neergehaald van het consulaat. Bètoogingen tegen Italië. Ter gelegenheid van den verjaardag van Italië's oorlogsverklaring aan Oostenrijk- Hongarije had het Italiaansche consu laat te Innsbruck gisteren de vlag uitge stoken, hetgeen door de bevolking der Ti- roolsche hoofdstad als een provocatie werd beschouwd. Gedurende de ochtenduren maakte zich dan ook reeds een hevige op winding van de bevolking meester en een dichte menigte, met studenten voorop, trok naar het consulaatsgebouw, waar door het zingen van liederen tegen het liijschen der Italiaansche vlag werd geprotesteerd. Voortdurend weerklonk uit de aan groeiende menschenmassa de kreet: ,Leve het Duitsche Zuid-Tirol!" De politie ontruimde de straat, waarin het consulaat is gelegen, doch de demon straties herhaalden zich. Onophoudelijk hoorde men „Pfui"-geroep en door de rede naars uit het volk werden toespraken ge houden, gericht tegen „de fascistische poli tiek -van onderdrukking in Zuid-Tirol". Plotseling tegen <ien middag zag men de vlag verdwijnen, waarop de menigte in luid applaus uitbrak, daar men aannam, dat het dundoek door ambtenaren van het consulaat was ingéhaald. Alras echter bleek, dat twee studenten er in geslaagd waren de vlag af tc rukken. De Italiaansche consul protcsteeerde on middellijk bij den „Landdcshauptman", dr. Stumm, en den burgemeester van Inns bruck, Eder, en hij stelde den categorische» eisch, dat de vlag onverwijld onder eerbe toon door een afdeeling Oostenrijksche mi litairen weer zou worden geheschen. Zulks geschiedde. Om halftwee posteerde zich een detachement van dertig man onder be vel van een luitenant voor het eonsulaats- gebouw. Een Oostenrijksch gendarme als vertegenwoordiger der landsregeering lieesch de Italiaansche vlag, terwijl de mili tairen het saluut brachten. Bij het hij- schen der vlag braken de aan dc ramen van het gebouw staande Italiaansche con- sulaatsambtenaren in „Evviva" geroep uit, hetgeen woedende tegendemonstraties van de menigte uitlokte. Luid „Pfui"-geroep en verwenschingen weerklonken alom. Nadat de militairen waren ingerukt, werd de straat door cbe politie afgezet. De demon stranten trokken zich in de aangrenzende straten terug, zongen nationale liederen en joelden tegen de Italianen. Om vijf uur trokken de studenten der universiteit opnieuw in optocht door de stad. In de Erlerstrasse stuitten de de monstranten echter op sterke afdeelingen politic, die de straat voor het verkeer had afgesloten. Spoedig groeide de menigte op nieuw tot duizenden aan en, nadat een paar nationale liederen waren gezongen, kwam het wederom tot stormachtige de monstraties tegen Italië. Toen de politie de menigte trachtte te verstrooien, kwam het tot talrijke botsingen. De agenten maakten van den gummistok gebruik, waar tegenover zij door de studenten on stok slagen werden onthaald. Ten slotte V hield de politie echter de overhand. POLEN. Prachtige legaten voor de Katholieke Universiteit van Lublin. Gravin Potulicka heeft bij testament al haar bezittingen vermaakt aan de katho lieke universiteit van Lublin in Polen, De zer dagen kreeg Pastoor Zaniewiez uit New York van een rijk geworden landver huizer een bedrag van 16.000 Dollar ook voor dezelfde universiteit. De Rectoren van deze ^hoogeschool Dr. Kruzynski en Graaf Dr. Woroniecki zijn de twee meest bekende Apologeten van Polen. RUSLAND. Het ingenieursproces. Valsche verklaringen. Tijdens de kruisverhooren bij het proces tegen de ingenieurs, betrokken bij de Do- netz-affaire zijn de „bekentenissen", die enkele der verdachten tijdens het voor onderzoek hebben afgelegd en die voor de aanklacht van groot belang zijn, sterk aan het wankelen gebracht. Een typisch voorbeeld hiervoor vormt het kruisverhoor van den verdachte Kal- ganof ten aanzien van verschillende geval len van omkooperij, waarbij de Duitsche firma Knapp betrokken zou zijn geweest. In strijd met zijn beweringen in het voor onderzoek, dat genoemde firma hem voor elke geleverde machine een bedrag van 50 roebel had betaald, moest Kalganof thans erkennen, dat dit niet zoo was en dat hij slechts van eenige der verdachten bij geruchte had gehoord, dat de firma Knapp dergelijke provisies wilde uitkeeren. Ofschoon de procureur-generaal van het hooggerechtshof, Kriienko, herhaaldelijk naai het protocol verwees, bleef Kalganof bij zijn nieuwe verklaring. Voorts moest hij toegeven, dat de bezwarende verkla ringen, die hij in het vooronderzoek tegen sommige zijner medeverdachten had afge legd, slechts op veronderstellingen en ver moedens en niet op positieve feiten hebben berust. Een ander typeerend geval is dat van den verdachte, ingenieur Samoljof, die ver klaringen had afgelegd over anti-sovjetis- tische uitlatingen op bijeenkomsten van Russische en Duitsche ingenieurs; o.a. werd de Duitsche verdachte Badstieber ernstig door hem belast. Desgevraagd verklaarde laatstgenoemde echter, van zulke bijeen komsten niemendal af te weten en Samol jof zelfs niet- te kennen! Aldus bleef Kri ienko s poging meer materiaal over anti- sovjetiistischc gezindheid bij de verdachte Duitschers te verzamelen, dan het voor onderzoek heeft opgeleverd, zonder resul taat. CHINA. Tsjang Tso Lin contra Japan. Successen van de Noordel ij ke troepen. Maarschalk Tsjang Tso Lin heeft aan de pers verklaart, dat hij niet van plan is Pe king zonder strijd over te geven. Tsjang Tso Lin liet zich op afkeurende wijze over Japan uit, dat, zoo zeide hij, tegenover hem een dubbelzinnige politiek voert. Wan neer Japan aan het ultimatum blijft vast houden, zal hij alle diplomatieke betrekkin gen met'Japan verbreken. Hij is bereid vredesonderhandelingen met de Zuidelijken te openen, wanneer dezen de Sjangtoeng- provmeie ontruimerf .4, De laatste berichten maken melding van enkele overwinningen, welke de Noorde lijke troepen op de Sjansi-troepen en op de cavalerie van generaal Feng konden behalen. MEXICO. EEN STATISTIEK OVER DE GRUWELEN. Aan het te El Pas verschijnende blad „El Diaro" ontleenen wij het volgende: 14/4 1928. De Statistiek, die volgens amb telijke gegevens is samengesteld geeft een droevig beeld van de schrikkelijke vervol gingen die het droeve land teisteren. Se dert 8 April 1927 heeft de vervolging een intensiteit gekregen: Vanaf dien datum tot op heden bedraagt het aantal slachtof fers 4.047, waaronder 160 vrouwen. Hier bij niet gerekend de priesters, die voor dien datum werden gedood. In het afge- loopen jaar hadden er verschillende mas sa's terechtstellingen plaats, de eerste op 8 April 1927 te Los Altos, waarbij 37 per sonen als slachtoffer vielen. Korten tijd daarna werden in Oazara 36 menschen doodgeschoten. Op 3 October werd Gene raal Servano en zijn dertien gezellen ver moord, terwijl zij op weg waren naar Cuer- nanoros. Op denzelfden dag werden er in Terrion 28 terechtgesteld. In de maand October alleen werden 822 doodvonnissen uitgesproken. De minister van Oorlog Ge neraal Amaro verklaarde dat hij het aan tal terechtgestelden niet nauwkeurig ken de maar hij wist wel dat alleen in Los Al- tos 837 mannen en 60 vrouwen onder heuls- handen gestorven waren. In Guana Nuato werden 36 mannen gefusileerd, in Sala manca, San Miguel e Alto 105, waaronder 20 vrouwen. Volgens de officieele cijfers zijn van Januari 1928 tot April 1928 622 personen terechtgesteld. Deze cijfers zijn echter niet volledig; men kan gerust rekenen, dat sedert het optreden van Galles 4500 menschen als slachtoffer vielen van deze gruwelijke kerkvervolging. Bommen in Mexico's parlement. Geen slachtoffers. In het toilet van de Mexicaarische Ka mer van Afgevaardigden is Woensdag avond een half uur na het einde eener bui tengewone zitting van het Congres een bom ontploft. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor de aangerichte schade was onbeteekenend. Een tweede bom werd in de onmiddellijke nabijheid gevonden. Deze wordt thans door de politie onder zocht. TWEEDE KAMER. Ammoniakbereiding door het Staatsbedrijf Invoering Staats pensioenEen nieuw denkbeeld inzake pensionneering. In de gisteren gehouden vergadering heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de verhooging van de begrooting voor 1928 der Staatsmijnen in Limburg met 2.5 millioen gulden, als eer ste termijn voor den bouw van een fabriek voor de bereiding van synthctischen am moniak. Volgens de plannen, die daartoe door de directie van de Staatsmijnen zijn ontwor pen, zal, volgens een globale raming, voor de gebouwen, machinerieën enz. 12.5 mil lioen gulden noodig zijn. Het voor de nieu we fabriek noodige kapitaal zal als obliga- tieschuld en niet als aandeelenkapitaal van de Staatsmijnen beschouwd worden. Deze fabriek zal hoogstwaarschijnlijk verrijzen in de nabijheid van de Staatsmijn „Mau- rits". De zitting is gevuld met een debat ovor de reeds medegedeelde motie-Sannes be treffende invoering Staatspensioen. Een nieuw geluid deed de heer Kor te n h o r 3 t (R.-K.) hooren, die een betoog van den heer Smeenk, ter verbetering van de verzekeringswetten onderschreef, doch daarnaast het pleit voerde voor een be- drijfsgewijze georganiseerde verzekering der arbeiders met toepassing van een een heidspremie, d.w.z. een collectieve verzeke ring van alle ondernemingen in een be paald bedrijf in den zin als het Algemeen Mijnwerkersfonds. Daarnaast wees de Ka tholieke afgevaardigde op de wensehelijk- heid van een verplichte spaarverzekering om den spaarzin bij de jonge arbeiders, die genoeg verdienen om wat over te leggen, aan te kweeken. Minister Slotemaker stond geens zins onsympathiek tegenover de denkbeel den van den heer Kortenhorst, welke ook door den heer Kuiper werden gedeeld. Met den heer Kortenhorst erkende de mi nister het bestaan van eenige juridische bezwaren tegen de doorvoering van deze denkbeelden, maar deze zijn ongetwijfeld te ondervangen. Een onderzoek, zooals de heer Kortenhorst vroeg, naar de mogelijk heid van verwezenlijking zijner plannen, nam de bewindsman gaarne in overwe ging. De heer Sno'eck Henkemans (Chr. H.) kwalificeerde de motie-Sannos als een verkiezings-inzet. Niet zonder re den! Tot stemming is het nog niet gekomen; de verwerping staat vast. Raadsheer in den Hoogen Raad. Mr. de M e n t h 0 n Bake benoemd. Bij K. B. is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad mr. R, W. J. O. de Menthon Bake, thans raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem. Staking bij „De Schelde". Het werk neergelegd door 1750 arbeiders. Gisteravond waren alle vakorganisaties in vergadering bijeen ter bespreking van de loonactie bij „De Schelde" te Ylissingen. Besloten werd de staking te proelameeren met ingang van heden, zoodat 1750 geor ganiseerde arbeiders heden niet aan den arbeid gaan. hegongeluk in Hongarije. Wolff seint uit Boedapest d.d. gisteren: Een vliegtuig van de „Internationale Flug- verkehrgesellschaft", dat hedenmorgen vroeg te Weenen was opgestegen, wilde nabij Buda-Oer een noodlanding doen. Bij het landen sloeg het vliegtuig om en stort te van een hoogte van 11 meter neer. De drie inzittenden bekwamen verwon dingen. Zij werden verbonden, waarop één der gewonden naar een hospitaal te Boe dapest gebracht werd, terwijl de beide anderen hun weg met den trein naar Boe karest vervolgden. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd. De piloot bleef ongedeerd. Nieuwe Poolvluchtplannen van Wilkins. De Noordpoolvliegcrs Wilkins en Eiel- son zijn per spoorweg uit Bergen te Oslo aangekomen. Wilkins heeft nieuwe plannen tot Pool tochten. Thans zal zijn reis de Zuidelijke Poolzee ten doel hebben, waar hij zal zoe ken naar geschikte plaatsen voor het ves tigen van meteorologische stations. Naar zijn meening hebben de Poolzeeën grooten invloed op het weer en zal men, wanneer er bij dc Polen een betere meteorologische dienst is georganiseerd, in staat zijn. te voorspellen of de zomers droog, nat, warm of koud zullen zijn. Den duur van dit on derzoek schat Wilkins op vijftien jaar. Daarvan heeft hij, naar hij verklaart, reeds zeven jaar achter den rug. Wilkins is van oordeel, dat expedities in de Noordelijke IJszee met duikbooten die nen te worden ondernomen. Deze zullen de beste resultaten opleveren. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Uitspraak in het Colmar-proces. Het uitsteken van de Italiaansche vlag op den verjaardag van de oorlogsverklaring heeft in Innsbruck groote opschudding ver wekt. Valsche verklaringen in het ingenieurs proces te Moskou. Bij Landsberg in Brandenburg zijn door den bliksem 8 vrouwen gedood en 17 ge wond. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De Rotterdamsche Nijverheidstenloon- stelling. Een beschouwing van een spe- cialen verslaggever. (2de blad). De vergadering van de Algemeene Ned. Zuivelbond verklaart zich voor handhaving van het rijksmerk op boter en kaas (3de blad). Weer een ongeluk op een onbewaakten overweg in Groningen. (Gem. Ber., 2de blad). Door gelukkige 10 zege op Denemarken zal België morgen met Duitschland om de derde plaats in het hockey-tournooi strijden (Sport, 2de blad). De Duitsche filmindustrie steunt den Ned. Bioscoopbond in zijn conflict met het N. 0. C. inzake de verfilming der Olym pische Spelen. (Laatste Berichten). KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Uit 42 sollicitanten is tot bakker in de Coöperatie „Helpt elkander" benoemd de heer J. v. Duivenbode. Woonwagenkamp. Door verschillende bewoners van den Nieuwen Commandeurs- laan is bij B. en W. geprotesteerd tegen de stichting van een woonwagenkamp in de onmiddellijke nabijheid van deze volkrijke buurt. Mocht geen andere plaats te vinden zijn, waaraan getwijfeld wordt, zou een veel verder van den weg af, nog voor een gedeelte een oplossing zijn. Waar overwo gen wordt om de muziekvereeniging toe stemming te geven om de te plaatsen mu-. ziektent in dc „Konijnshol" te zetten, het geen in de nabijheid dan is van genoemd kamp. kan het daar in de toekomst een vroolijke boel worden. NOORDWIJK. Strandkieken. Door B. en W. is een vergunning om het beroep van fotograaf op het strand uit te defenen verleend aan de heeren C. Marijs, A. van Kampen, H. C. Admiraal en J. van der Steen, alhier en aan den heer Van Gelder te Den Haag. Door B. en W. is vergunning verleend om met fruit op het strand te venten aan de firma's Vink, Koelewijn en Schild. Bouwen. Bouwvergunning is verleend aan de heeren D. Bakker voor het bouwen van een landhuis aan den Gnoweg en H. Alders voor verbouwing van het hotel „Royal". VOORSCHOTEN. Trekhondenkeuring. De op 14 Mei ;1. alhier gehouden keuring van trekhonden heeft het volgende resultaat gehad: goed gekeurd 13 honden, afgekeurd 7. WOUBRUGGE. Polderbestuur. In de heden gehouden vergadering van den Vrouw-Gecstpolder is tot voorzitter gekozen do heer Buitelaar te Alphen aan den Rijn. In dc vergadering van den polder Ouden dijk werd de rekening 1927 vastgesteld aan ontvangsten op 10379.83, aan uitgaven op 7793.67, batig saldo ƒ2586.16 en de be grooting 1928 aan ontvangsten en uitgaven op een gelijk bedrag van 8946.45. De om slag werd bepaald op f 6 per H.A. De heer mr. Kroes werd als voorzitter herkozen. Personalia. De onderwijzeres van do naai- en knipschool alhier, mej. Binnen dijk, zal haar functie neerleggen wegens be noeming elders. -OETERMEER. In brand. Op de eierveiling geraakto de jas van den boterhandelaars-bediendo P. K. door onbekende oorzaak in brand. Door zich spoedig van dit kleedingstuk te ontdoen en door oprollen daarvan de brand te smoren, werd erger voorkomen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1