BINNENLAND. KERKNIEUWS. SPORT. LUCHTVAART. Burgerlijke Stand derde blad de leidsche courant dinsdag 22 mei 1928 RONDOM DEN LAATSTEN PARTIJRAAD. Onze Kamerleden. „De Tijd" schrijft:! pet aantal der aanwezige Kamerleden pan op de vergadering van den Partij- iad) was vrij groot. In ons verslag heeft ,en de namen kunnen lezen. Wij zullen ze jer niet herhalen, doch men veroorlove is de opmerking, dat degenen, die zonder innnisgeving afwezig bleven, ongelijk ibben gehad. Zij hebben niet alleen een 8bat gemist, waarmede zelfs Kamerleden un voordeel kunnen doen, doch boven- en zouden de afwezigen, die geen be- iht zonden, door in het vervolg ietwat eer deferentie ten opzichte van het hoog- e orgaan van de R. K. Staatspartij aan m dag te leggen, de zoo noodige samen- irking tusschen gekozenen en kiezers in it belang der katholieke zaak zeer zeker ter bevorderen. Contact met de Kath. Kamer-fractie. En „De Tijd" vervolgt: ^Overigens, aan de verbetering van het itact wordt nog gewerkt. Jhr. Ruys de erenbrouck, heeft hieromtrent belang- te mededeelingen gedaan. De Kiesver- ligingen kunnen voortaan, via het Par- )estuur, schriftelijke vragen richten tot Tweede Kamerfractie. Deze heeft zich reid verklaard voor opheldering en voor- htende beantwoording door een harer len in de Partijraadsvergadering zorg zullen dragen. Ook inlichtingen betrek- ig hebbende op de uitvoering van het rtijprogram, zal de fractie gaarne ver- ekken. Bovendien zal het Partij be ur aan de Kamerfractie telken jare i korte uiteenzetting vragen van hare rkzaamheden over het afgeloopen Jaar dit rapport aan de léden van den Par- aad toezenden. Met de Eerste Kamer- ctie wordt nog overleg gepleegd, i' ióó gaat het den goeden kant uitl [I rkt genoemd blad op. Even kijken naar de socialisten. ,Het Huisgezin" schrijft:] n de verhouding tusschen werkgever en rknemer moet liefst niet de macht het (tste woord hebben, doch behooren door nadering partijen tot elkaar te worden iracht. Iet lijkt niet moeilijk, maar het is moei- omdat men met menschen, met een- al gegroeide verhoudingen, met. tijden- g gekoesterde opvattingen te doen Trit. Bij de sociaal-democraton zou men mee- Jp de gewenschte verhouding vanzelf aan itreffen. tiaar de oprichting der sociaal-democra- Ihe journalistenvereeniging, gericht niet |en niet-socialistische patroons, maar te il hun eigen werkgevers en directeuren, rpt een eigenaardig licht op het geval. )e sociaal-democratisch journalisten ten een afzonderlijke organisatie noo- onx van de hun geestverwante leiding lezeggenschap af te dwingen. )ok zij willen veroveren wat hun niet izelf-sprekend wordt toegestaan. 7at in het socialistische kamp gebeurt ge bevestigen, dat menschen overal Dschen zijn en niet graag van hun chtspositie iets prijs geven, voor ons g het geen reden wezen om ons er op te oepen en niets te doen. ntegendeel, wij mogen er een spoorslag linden om, afgezien van wat de socialis- doen of laten, naar toenadering tus- en de beide elementen in het arbeids- ces te blijven streven en de sociale wet- ers in overeenstemming te brengen met katholieke beginselen. Ie vergadering van den Partijraad is rvoor geen slechte dag geweest, en hfet i zich aanzien, dat wat. in ons program Is in stippel vorm voorkomt, straks met stevige lijn zal worden doorgetrokken. Vragen van Kamerleden. Godsdienstvrijheid(!) in ons I n d i oor het Tweede Khmerlid, den heer Ier, zijn aan den Minister van Kolo- de volgende schriftelijke vragen ge lt .8 het den Minister bekend, dat al se- fc 1022 door verschillende groepen in- lers uit Bataklanden in Indië bij de tkelijke Overheid en bij de Regee- l in Indië dringend wordt gevraagd toelating en vestiging van Katholieke Gelijken onder de Bataks? Dat en- ks alle pogingen ook van de kerkelijke rheid de Indische regeering volstrekt jert, aan deze dringende verzoeken te loen, ja zelfs' weigert meer dienstrei- dan twee in een jaar toe te staan? i het. den Minister eveneens bekend, in Sibolga (gewest Tapanoeli) meer 6Q.Katholieke Europeanen wonen en sedert 1925 door de geestelijke over- l verlof is gevraagd aan de Indische eering, aldaar een katholiek geestelijke logen vestigen voor de zielzorg van de bolieke Europeanen in Sibolga en in gchcele gewest Tapanoeli en dat ook geweigerd wordt door de Indische re- ring? 8 de minister niet van oordeel, dat door B weigeringen ernstig inbreuk wordt laakt de godsdienstvrijheid, aan al- gewaarborgd bij art. 173 van de Indi- s Staatsregeling ^il de minister onverwijld alle maatre- fn nemen om de gevraagde vestigingen dienstreizen toe te staan?" 'eze vragen zijn gesteld naar aanleiding 1 een artikel van pater Valentinus, pastoor te Padang, in het „Koloniaal ^-tijdschrift". Het is goed, dat dit ar- geschreven is; het is ook goed, dat. de !r Holler bovenstaande vragen stelde, hierdoor wordt het eens in breedc DSr-Q bekend van welk mentaliteit vele ^ripgspersonen in Indië zijn< Rondom den Katholiekendag. Een ster-estafettenloop. Ter gelegenheid van den vierden Alge- meenen Nederlandschen Katholiekendag, zal op Pinkster-Maandag 28 Mei a.s. door den R. K. Gymnastiek- en Athletenbond in het Bisdom Roermond, een ster-eslafet- tenloop worden gehouden, waarna aan geestelijke hoogwaardigheidsbekleders een oorkonde zal worden aangeboden, als blij vende herinnering aan dezen Katholieken dag, maar tevens ook, als bewijs van aan hankelijkheid en trouw aan het hoogste ge zag. Ongetwijfeld een aardige gedachte van het Bondsbostuur. Als wedstrijd is deze loop bij gymnasten en athleten zeer gewild. Naar den vorm waarin deze wedstrijd gehouden wordt, onderscheidt men den estafettenloop in rechte of gebogen baan, den kruis-estafettenloop, ster-estafetten- loop, enz. Tot welke resultaten men kan komen, moge blijken uit de volgende gegevens. In 1921 werd door een 92-tal turners een estafettenloop georganiseerd van Aken naar Maastricht, welks afstand (34 K.M.) in ongoveer anderhalf uur werd afgelegd. In hetzelfde jaar werd door een groot aantal leerlingen van de H. B. S. en hel Gymnasium te Maastricht een estafetten loop gehouden van Maastricht naar Heer len en deed men over den afstand (plm. 20 K.M.) ruim één uur. In 1926 werd een estafettenloop afgelegd in pl.m. 35 minuten door 79 turners van Rotterdam naar Dordrecht (afstand ruim 14 K.M.). De ster-estafettenloop gedurende den Katholiekendag te Maastricht zal worden gehouden van 6 verschillende plaatsen van de grens der gemeente naar het Vrijthof, waar de oorkonden aan Zijne Excellentie den Internuntius en aan H. H. D. D. H. H. de Bisschoppen van Nederland zullen wor den aangeboden. Een tragisch overlijden. Gelijk men in het verslag óver de feest viering van St. Raphael heeft kunnen le zen, heeft pastoor Donders Zondagmorgen bij zijn predikatie te 's Bosch reeds aange stipt het tragisch overlijden van een der St. Raphaël-mannen. „De Volkskrant" meldt nog hierom trent: Gezond en wel is onze vriend Peters, een tramman uit Heerlen, wonende aan den Grasbroekerweg in de parochie der paters Franciscanen, Zondagmorgen met zijn medeleden vanuit Heerlen opgegaan naar het blijde feest van St. Rapliaël in Den Bosch om daar 8 uur 58 min. te arri- veeren. Plots, even voor de trein Boxtel binnen reed, toonde Peters teekenen van een on wel worden. Peters zeeg neer in de armen van zijn kameraden, die hem opvingenen stierf. Groote verslagenheid heerschte er on der zijn medebroeders; him vriend, met wien ze opgingen in 'blijden jubel, lag nu ontzield in hunne armen. Voor zoover onder de omstandigheden gebruikelijk, werd de arme man bijgestaan door pater W. Meuffels, rector der Pries ters Vincentianen (Lazaristen), geestelijk adviseur der St. Raphaël-afdeeling Sus- teren. In Boxtel, waar het lichaam naar het ziekenhuis werd vervoerd, kon slechts door den dokter de dood worden geconstateerd. Droeve, doch harde werkelijkheid. Moge St. Raphaël Peters' ziel als gids hebben geleid tot voor den troon der Al- lerhoogsten. Peters, die 27 jaar oud is, laat een we duwe na met drie kindertjes. Men begrijpt de groote verslagenheid der afdeeling Heerlen van St. Raphaël, die Zondagmorgen deze treurige boodschap vanuit Den Bosch aan haar adviseur rec tor Gilissen telefonisch moest meedeelen om de familie Peters van het droeve ge beuren in kennis te stellen. Zondagavond was de rector aan het sta tion Heerlen present om zijn mannen te spreken. Het lijk zal van Boxtel naar Blerick worden vervoerd, waar Woensdag de be grafenis plaats vindt. PLOTSELINGE GENEZING TE LOURDES. Het geval van Agnes Klein. o o r z i c h ti g h e id van het medisch bu reau. Telegrafisch werd ons reeds uit Lourdes de plotselinge genezing geme^ van Agnes Klein uit Katernberg bij Essen. In het „Journal de la grotte Lourdes" vinden wij omtrent dit geval nadere bijzon derheden vermeld. De schrijver van het relaas ondervroeg de genezene met behulp van een vrouwelijke tolk, n.l zuster Mech- tilde van het hospitaal van Onze Lieve Vrouw der Smarten. Mejuffrouw Agnes Klein, wie de kalme vreugde uit de oogen straalde, vertelde rustig haar geschiedenis. Sedert een tiental jaren had zij groote pijnen geleden. Een groote open wond in de rechterdij, boven de knie, die gedurende vijf jaren etterde, belette haar eer3t het loopen. De wonde is nu sinds drie jaren ge sloten; het litteeken ervan is nog te zien. Daarna kreeg ze aan den rechterarm en nog later aan de linkerzijde etterende won den, die verscheidene langdurige verplegin gen in de ziekenhuizen noodig maakten. Vervolgens had zioh een soort samen trekking van beenspieren voorgedaan, zoo dat ze, toen zij haar bed of ligstcel verliet, slechts met groote moeite en met behulp van een stok kon loopen, alleen met de punt van den voet den grond rakend. Bovendien was zij lijdende aan een nier en een hartziekte. Haar gezichtsvermogen was onscherp. Zij nam zeer weinig voedsel tot zich. Zij werd eenmaal twee jaar en een an dermaal anderhalf jaar lang in het zieken huis verpleegd. Toen zij weer in den schoot harer familie terugkeerde vóór haar ziekte was ze dienstbode geweest was zij niet meer in staat, ha&r brood te verdie nen. De reis naar Lourdes had haar zeer ver moeid. Sinds haar aankomst op Dinsdag in het hospitaal te Lourdes, tot Zaterdag, den dag harer genezing, leed zij vreeselijk door haar nierziekte. Vóórdat zij in den morgen van Zaterdag in de piscine werd ondergedompeld, schreeuwde zij het uit van pijn en liepen de tranon van smart haar over de wangen. Toen zij in het bad werd ondergedom peld, voelde zij een begin van bezwijming opkomen, doch een volgend oogenblik stond zij recht op de voeten. Zonder steun begaf zij zich naar de grot om haar dankzegging te doen en van de grot naar het Hópital St. Frai. Op het bureau der medische constatee- ringen is vastgesteld, dat men zich een na der onderzoek dient voor te behouden, daar de doktersattesten, die de genezene bij zich had, niet volledig waren. Men weet, dat genoemd bureau met de uiterste voorzichtigheid te werk gaat bij het beoordeelen van Lourdes-genezingen en inzage verlangt van de medische verkla ringen omtrent ziektegeschiedenis, diag nose enz., op het geval van de(n) palient(e) betrekking hebbend, en na de genezing nog langen tijd met haar uitspraak wacht om te zien of de genezing zich bestendigt. „Msbd." Pater Hyacinth Derksen O.P. t Gistermiddag om ongeveer half drie is na een langdurig en vaak smartelijk maar met groot geduld en overgeving gedragen lijden in het Sint Franciscus Gasthuis le Rotterdam overleden de Zeereerwaarde Pator Hyacinth Derksen O.P. Velen in den lande zullen met droefheid kennis nemen van het overlijden van dezen priester. Want zoowel om zijn in de'n bes ten zin van het woord klassiek geschool den geest als om zijn aantrekkelijke per soonlijke eigenschappen genoot hij in ruime kringen veel achting en werd hij door ve len als raadsman en leider gezocht. Pater Hyacinth Derksen was 18 Maart 149 te Nijmegen geboren; hij werd 30 Sep tember 1806 geprofest, 15 Augustus 1872 werd hij priester gewijd. In 1880 kwam hij voor het eerst te Rot terdam. Van 1888 tot 1891 trad hij op als prior te Huissen en daarna tot 1894 als prior te Utrecht. In 1894 keerde hij reeds weer te Rotterdam terug, waar hij sedert werkzaam bleef. Op 30 September 1920 vierde hij onder groote belangstelling zijn diamanten professie-feest. De laatste jaren genoot hij in de „Olde" zijn „otium cum dignitate". Zijn ziel ruBte na zijn welbe steed priesterlijk leven in vrede. „Msbd." Uitvaart Broeder Jacobus. Te Stokerhorst, het bekende St. Vincen- tiushuis te Nederweert, had Zaterdag de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den eerw. Broeder Jacobus, di^Jpldaar in den ouderdom van 69 jaren is overleden. Met Broeder Jacobus (in de wereld H. van Mierlo uit Leende) is een zeer ijverig werker dezer stichting ten grave gedaald. Hij had zich in zijn langdurige klooster loopbaan zeer verdienstelijk gemaakt en de vele jaren, welke de overledene in Gods dienst op „Stokerhorst" doorbracht, heb ben hem tevens gemaakt tot den onvergete- Jijken vriend van vele in den loop der ja ren op „Stokerhorst" verpleegde en opge voede jongens. Naar de Missie. Op verzoek van Z. D. H. Mgr. C. Jur- gens, Bisschop van Tuguegararo, zal de Congregatie der Franciscanessen te Veghel, volgens de „St. J." eenige zusters beschikbaar stellen om Z. D. H. le helpen in het stichten ecner Congregatie van in- landsche Zusters op de Philippijnen. WIELRENNEN. DUITSCHLAND—NEDERLAND. De Hollandsche beroepsrenners verre de minderen. Zondag is voor de vijfde maal de lan- denwedstrijd tusschen Duitschland en Ne derland op de Stadionbaan te Keulen ge houden. In het eerste nummer reeds toonden de Duitschers zich veel sterker. Da acht se ries toch van den sprintwedstrijd leverden even zoovele Hollandsche nederlagen op, zoodat in de kwart-finales slechts acht Duitschers uitkwamen. De kwart-finales verliepen als volgt: EÖrste rit: 1. Schamberg, 2 Rausch. Tweede rit: 3. Fricke, 2. Oszmella. Derde rit: 1. Rütt, 2. Steffes. Vierde rit: 1. Frankenstein, 2. Engel. In de eerste demi-finale klopte Rütt op overtuigende wijze Fricke; in de tweede demi-finale werd Frankenstein na feilen kamp door Schamberg met een wiellengte overwonnen. In den strijd om de derde en vierde plaats verloor Fricke van Frankenstein. De eindoverwinning behaalde Scham berg voor Rütt, die niet doorzette. Hiermede was het eerste nummer van den landenwedstrijd afgeloopen. Duitsch land behaalde 62 punten, Nederland 0. Als tweede nummer volgde een achter- volgingswcdstrijd v. Nek, v. d. Wulp, Bak ker en Willems tegen Miethe, Rausch, Hürtgens en Buschenhagen. Reeds in de eerste ronde valt Miethe wegens banddefect uit. De drie overblij vende Duitschers zetten door. Juist als de vijfde ronde ingaat en de Nederlanders een 10-tal meters zijn ingeloopen, krijgt Rausch banddefect. Aangezien de derde man van de ploeg voor de plaatsing telt en er diliiHiUHtt deze race afgebeld en de overwinning aan de Nederlandsche ploeg toegekend, waar door de onzen hunne eerste 12 punten boe ken. De totaal-stand luidde nu: Nederl. 12 p., Duitschland 68 p. Inmiddels was het, als met den recordrit over 1 K.M. wordt begonnen, gaan rege nen. Steeds vochtiger wordt de baan, de lucht blijft donkerder. Met moeite worden de tijdritten op een steeds natter wordende baan afgowerkt. In volgorde leggen de navolgende ren ners de 1000 M. af in de achter hunne na men vermelde tijden: Willems 1.20 3/5, Steffes 1.20 2/5, Ramschaert 1.18 3/5, Schamberg 1.19 3/5, P. Leeno 1.18 2/6, Fran kenstein 1.15 3/5, Jan v. Kempen 1.18 4/5, O. Rütt 1.16, Ikelaar 1.19 2/4, Fricke 1.14 3/5 Gerard Leone 1.14 4/5, Oszmella 1.15, v. d. Wulp 1.15 1/5, Engel 1.14 2/5. Resultaat: 1. Engel, 2. Fricke, 3. Gerard Leene, 4. Oszmella. In dit nummer krijgt Duitschland 22, Nederland 4 punten. De totaalstand is thans: Nederland 16 p., Duitschland 90 p. De baan was nu zoo nat. geworden, dat verder rijden niet mogelijk was. De twee nog te rijden nummers (tandemwedstrijd en 50 K.M. koppelwedstrijd) zouden gister avond worden gehouden. TOERISME. Het Handboekje van den A.N.W. B. Een vraagbaak voor ieder een. Verschenen is het handboekje van den A.N.W.B. voor het jaar 1928, dat niet al leen voor den wielrijder cn den automobi list, maar voor den toerist in het algemeen een verrassend groote hoeveelheid nuttige gegevens en inlichtingen bevat, die voor hem van belang zijn. Elke toerist immers, hetzij hij per fiets, met een auto, per spoor of boot op reis gaat, of naar klassieken trant den wandel staf opneemt, om te voet den oudsten vorm van toerisme te beoefenen, ziet zich hij het samenstellen van zijn reisplan, vooral wan neer hij de grenzen des lands wil over schrijden, geplaatst voor een aantal vra gen wier beantwoording hem niet altijd ge makkelijk zal vallen. Waar vindt hij een goed onderdak, tot welken prijs en welk gerief wordt hem daar geboden Met welke het verkeer boheerschende regelen behoort hij rekening te houden in de landen die hij bezoeken w.il? Hoeveel sigaren mag hij in 't buiten land onbelast meenemen of hoeveel invoer recht moot hij ervoor betalen en met welke douanebepalingen heeft hij in 't- algemeen te maken? In welke landen moet hij een extra automobiel-belasting betalen Op welke uren kan liij vnn de verschil lende pontveren gebruik maken, hoe zijn de tarievontot welk gewicht en welke lengte worden daar auto's toegelaten en waar is vooruitbestelling gewenscht Welke kaarten, reiswijzers enz., die op het Hoofdconsulaat verkrijgbaar zijn en daar ter inzage liggen, kunnen hem van dipust zijn bij de voorbereiding van zijn reis? Hoe moet in het buitenland de weggo- bruiker rekening houden met de regels van het verkocr en hoe met hij, bijv. op Zwitsersche Alpenwegen, uitwijken bij het ontmoeten van postwagens? Een beknopt, maar toch zoo volledig mogelijk antwoord te geven op deze en dergelijke vragen, is het doel van dit boek je, dat met voordacht zoo klein en licht mogelijk is gehouden, opdat men het ge makkelijk in den zak zal kunnen meene men. Met behulp van teekens en cijfers is een code samengesteld, waardoor het mogelijk is in een klein bestek allerlei bijzonderhe den te vermelden omtrent de ruim 1300 binnenlandsche en ca. 750 buitenlandsche hotels die genoemd worden. Van do bin nenlandsche hotels worden verschillende geriefelijkheden medegedeeld, die de keu ze vergemakkelijken, zooals de aanwezig heid van vaste waschtafels, eventueel ook met warm water, badkamers, electrisch licht, lift, veranda, tuin of terras. Men vindt aangegeven, of het hotel centrale verwarming heeft, of er een garage is en voor hoeveel auto's, of de amateur foto graaf er de beschikking over een donkere kamer heeft, of vegetarische menu's ver krijgbaar zijn en zoo al meer. De buitenlandsche hotels, verdeeld over elf landen, zijn gerangschikt in vier klas sen: luxe hotels, eerste rangs, iets eenvou diger en eenvoudige en eveneens is aange geven welke voorzien zijn.van vaste wasch tafels en van garages en of ze het geheele jaar geopend zijn. De prijzen van de kamers, maaltijden, het pension worden ieder jaar gecontro leerd; een omvangrijke inlichtingsdienst met nauwkeurig bijgehouden kaarlregistor is door het Hoofdconsulaat ingesteld voor deze jaarlijksche controle, zoodat het boek je in dit opzicht vollediger en meer up to date is bijgewerkt dan de meeste reisboe ken waarvan niet elk jaar een nieuwe uit gaaf verschijnt. Een zeer belangrijk onderdeel van de ve lerlei gegevens die voor het reizen in het buitenland van groot belang zijn vormen de inlichtingen betreffende de passen, visa, douaneformaliteiten enz. Terloops worde hier vermeld om een indruk te geven van den omvang van dezen Bondsdienst dat de Bond per jaar ca. 30.000, dertig dui zend douanedocumenten behandelt. In alfabetische volgorde wordt in het boekje aangegeven in welke landen een vi sum wel en in welke dat niet noodig is en wat de kosten ervan zijn; waar een in ternationaal rijbewijs gevorderd wordt; welke waarborgsommen voor motorrijtuigen geëischt worden en hoe men dit het gemak kelijkst regelt; op welke uren de douane kantoren geopend zijn; of fototoestellen al dan niet vrij van invoerrecht zijnwelk in voerrecht van sigaren en tabak geheven wordt. Bij elk land wordt vermeld, .welke be- en motorwielrijders hebben te betalen welke bijzondere verkeersbepalingen er gelden en ook deze opgaven worden gere geld bijgehouden. Zoo zijn o.m. vermeld de sedert kort in België in werking getreden nieuwe wettelijke bepalingen op het ver keer en de politievoorschriften waarmee de toerist te maken heeft ten opzichte van verblindende verlichting, het voeren van achterlichten en auto-spiegels, den mini mum leeftijd voor bestuurders van motor rijtuigen, enz. Het boekje geeft verder nog tal van an dere nuttige inlichtingen, b.v. hoe lastige en tijdroovende grensforniaüteiten kunnen worden voorkomen, en al wat de automobi list weten moet omtrent triptieken, het aanvragen en invullen van internationale rijbewijzen en dergelijke documenten, die bij het passecron van de grens onmisbaar zijp. en de gewone toerist vindt bovendien de meer algemeen© bepaling vermeld, zoo als die ten aanzien van belastingen in som mige landen op verleringen in hotels en restaurants. Wie binnen de grenspalen blijft wordt door het Handboekje ingelicht, waar rij wiel- en motorherstellers zijn op welke uren hij kans heeft daar ook des Zondags 'te worden geholpen; vp.ii welke stoomboot- diensten hij gebruik kan maken; waar zweminrichtingen zijn en wat hij moet weten van de nieuwe Motor- en Rij wiel wet en de WegcnbelastingweL waarvan een overzicht gegeven wordt, dat voor velen duidelijker zal zijn dan de wet zelf. Natuurlijk ontbreken de noodige inlich tingen niet omtrent de Bondsadministratie, de bondsuitgaien, de samenstelling der verschillende commissies, de consuls, de bepalingen der bondsgarantie, den verze keringsdienst van den A.N.W.B., het ver voer van rijwielen en motorrijtuigen op de spoorwegen en ten slotte is aan het boekje nog toegevoegd een kalender met de uren van op- en ondergang van zon en maan en getijtafels. Aan de samenstelling van het Hand boekje en aan het geregeld bijhouden daar van wordt groote zorg besteed, om het te maken tot een vraagbnak voor den toerist, die er in een klein bestek een menigte ge gevens vindt, die hem van nut kunnen zijn en die hem een bevredigend antwoord ge ven op de lionderd-en-één vragen, waarvoor hij dagelijks komt te staan. N0BILE NAAR DE POOL. Vertrek gisteravond? Twee geleerden zullen er aan land worden gezet. Generaal Nobile heeft medegedeeld, dat de „Italia" gisteravond naar de Noordpool zou vertrekken, waar twee uur gestopt zal worden om de geloerde» Mainigren en Cro- jani in de gelegenheid te stellen, het lucht schip to verluien ten einde wetenschappe lijke onderzoekingen te verrichten. VAN LEAR BLACK'S VLUCHT UITGESTELD. Terreinmoeilijkheden en storing aan het vliegtuig. De direotie der K. L. M. deelt mede, dat de wereldvlucht van den heer Van Lear Black naar Kaapstad voorloopig is uitge steld, in verband met do moeilijkheden der terreinen en een technische storing, die bij inspectie van het vliegtuig op het vlieg veld te Khartoem is ontdekt. Deze omstan digheden maken de voortzetting van de reis voorshands niet raadzaam. DE „BREMEN" ERNSTIG BESCHADIGD De marconist van Point Amour tegen over Greenly-eiland heeft, blijkens een te legram uit Halifax, geseind, dat de Bre men Zondagmiddag bij een poging tot ver trek is beschadigd en per boot van Labra dor teruggezonden zal moeten worden. Intussehen zijn do beide marinevlieg- tuigen, die den vlieger Mclchior van Jun kers overgebracht hebben, te St. Georges gebleven om de Bremen af te wachten, waarvan men de komst dus nog scheen te verwachten. Een draadloos bericht uit Berlijn beves tigt, dat do Bremen bij de poging tot ver trek van Greenly-eiland ernstig bescha digd is. Melchior was reeds van den grond, toen het toestel, na een eindje gevlogen te hebben, weer op het ijs viel. Het zal nu vermoedelijk onttakeld moeten worden. De bemanning van de Breinen vertoeft thans te Albany. Gisteren is hun te Bos ton een grootsche ontvangRt bereid. Oceaanvlucht van Costes en Le Brix. Via de A z oren en Nieuw- Schotland. Costes en Le Brix zijn gisterochtend van Le Bourget met het vliegtuig, waar mede zij hun wereldvlucht volbrachten, gestart voor een rondvlucht door Europa. Na beëindiging van dezen tocht zullen zij zich, naar vernomen wordt, voorberei den voor een vlucht van Parijs naaf New York met tusschenlandingen op de Azo- rén en Nieuw-Schotland, ora de vliegmo- gelijkhcden van deze route te bewijzen. LEIDEN. Ondertrouwd: J. v. Hoeken jm. 24 j. en M. M. Vogel jd. 27 j. J. Kranen burg jm. 25 j. en J. van Schie jd. 28 j. J. Nievaart jm. 26 j. M. A. v. d. Berg jd 30 j. J. v Hooven jm. 24 j. en R. M. Schin kel jd. 19 j. C. Scheurwater jm 23 j. en G Visser jd. 23 j. T. Post jm. 24 j. en F. W. Scheen jd. 26 j. J. J. Stikvoort jm. 26 j. en J. F. \V. Galjaard jd. 19 j. J. L. Hamming jm. 24 j. en M. F. Schreuder jd. 25 j. B. Bekkering jm. 25 j. en A. W„ A. Copier jr. 23 j. M. P. Kuipers jm. 27 j. en E. M. Kramer jd. 29 j. G. Kroese- or jm. 29 j. en S. v. d. Wijngaard jd. 24 j. .1. v. Aoyen jm. 20 j. en S. de .Vink

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9