SPLINTER; SPORT. „WILTON") 7Q a; vernietigd en oen nieuwe eeredienst in het leven geroepen. Pater Duynstee besloot zijn inleiding met de hoop uit te spreken, dat de een heidsbeweging in onze dagen de laatste stuiptrekking van het verbrokkelde Pro testantisme leiden moge tot de ééne Kerk. Wel eigenaardig is, dat heb groote struikelblok bij de planhen voor de her- ceniging is het primaatschap van den Paus. Men wil over alles heenstappen, maar het primaat daar wil men niet aan. lAls men Luther's werken leest, kan men deze gesteltenis begrijpen, want het is ontzettend met welk een haat Luther den 'Paus aanvalt. Het gemeenste, het lieder- lijkste wat de eene mensch tegen den an- dor zou durven uiten, heeft Luther uitge spuwd tegen den Paus. Het struikelblok fvan deze geincarneerde haat kon nog niet (Worden opgeheven. Hier moeten wij terug gaan tot de bronnen, die deze haat deden lamlnen en die de oorsprong waren van pile moderne ellende. Do eenige oplossing is deze, dat de in dividualistische levenshouding wordt op- fcoheven. Slechts de samenwerking van ihet eene in het vele kan een oplossing brengen. Ha deze inleiding was er gelegenehid tot debat, op voorafbekend gemaakte stellin gen. Door verschillende toehoorders vooral door prof. Nolet uit Warmond "werden vragen gesteld, die aanleiding ga ven tot belangwekkende besprekingen 7.00 belangwekkend, dat het debat na de «lerde stelling onverwacht werd afgebro ken, toen pater Duynstee op de klok keek en bemerkte, dat hij geen minuut te verlie zen had om den trein nog te halen. Praeses v. Oyen dankte den inleider voor zijn interessant betoog, en ook de debaters, op de eerste plaats prof. Nolet, voor de aangename discussies. 3 OCTOBER VEREENIGING. De Mei-vergadering. De plannen v.oor de feestviering. Gisteravond werd in café-restaurant „Tn den Vergulden Turk' de Mei-vergadering gehouden van de 3 October-vereeniging. Aangezien de voorzitter, de heer W. van der Laan, en de vice-voorz., de heer Touw, beiden wegens ongesteldheid ver hinderd waren de vergadering bij' te wo nen, werd het presidium waargenomen door den penningmeester, den heer R. de Wilde. Deze uitte in zijn openingswoord den wensch, dat beide functionarissen spoe dig hersteld mogen zijn. De notulen der vorige vergadering, door den heer P. Boot Jr., 2den secretaris, ge lezen, worden onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven namens H. K. H. Prinses Juliana met dankbetuiging voor gelukwenschen op haar verjaardag. Verder was ingekomen een verzoek van den heer Snel uit Hengelo, oud-Leidenaar, om op 3 October een radio-uitzending te geven van de cantate „Leiden's Strijd en Zegepraal", zulks ten behoeve van de vele oud-Leidenaars, die het feest jaarlijks in gedachten mee herdenken. Tenslotte was van een 22-tal leden der vereeniging een voorstel ingekomen om bij het a.s. 3 Octoberfeest een bloemencorso te houden, te verdeelen in twee groepen, n.l. één voor zakenmenschen en winkeliers on één voor particulieren. Van den heer Hannesen was in verband hiermede een nader voorstel ingekomen om aan dit.plan toe te voegen de vorming van een aantal praalwagens. Deze stukken werden aangehouden tot de bespreking der feestviering. Tot leden der kascommissie werden hier na benoemd de hoeren M. Poyers, P. v. d. Zanden en A. J. Stallinga, Vervolgens deelde de voorz. een en an der mede over de plannen der feestviering. Aan den vooravond der feestviering, op Dinsdag 2 Octoben, zal een fakkeloptocht met muziek door de stad gehouden worden. De laatste optochten der 3 Oct. Vereeni ging, gehouden ter gelegenheid van ovaties aan de burgemeesters de Gijselaar en v. d. Sande Bakhuyzen, zijn bijzonder goed ge slaagd, zoodat men hoopt, dat zulks ook nu zal geschieden. Waarschijnlijk zal deze hulde zich concentreeren op een hulde aan v. d. Werff, aan wiens standbeeld b.v. een krans zal gehecht worden. Do 3de October begint weer met de re veille, wanneer het politie-muziekkorps zich weer daarvoor wil leenen. Te 8 uur a 8.30 uur volgt de koraalmu- ziek, waarvoor het bestuur weer aller me dewerking inroept. Mogelijlc* zal men er ook enkele nummers voor kinderkoor inlas- schen, waarvoor dan noodig is de mede werking van B. en W. en de onderwijzers. Wellicht wordt daarbij nog gevoegd een algemeen nummer voor het publiek. Een cn ander heeft reeds de instemming van den dirigent, den heer Mens. De mogelijkheid- wordt onderzocht of radio-uitzending van de cantate mogelijk is. Maar deze laatste eischt veel voorbe reiding. Dan volgt de uitdeeling van haring en wittebrood en de verdere festiviteiten als gewoonlijk. Ook 's avonds vindt c]e gebrui kelijke feestviering plaats in Gehoorzaal, Schouwburg en op het Schuttersveld. Ten aanzien van het middagfeest het volgende. Het bestuur was reeds eenigen tijd bezig met een plan, toen er een door 22 heeren onderteekend plan inkwam tot liet houden van een bloemencorso. Dit plan kwam wel heel laat en bovendien is een bloemencorso reeds meer gehouden en op 31 Augustus wordt er in den Haag ook gewoonlijk een corso gehouden. Daarom kwam het bestuur met het voorstel tot het in beeld brengen van de verschillende voertuigen in den looj) dei- tijden. Het bestuur had voor de uitwerking van dit plan aangezocht den heer Jan de Quack architect te den Haag, die hierna een in teressante inleiding hield over dit onder werp. In een vlotte uiteenzetting gaf de heer de Quack een overzicht van heb rij dend exponum in den loop der tijden. Spr. beschreef in korte trekken cle voertuigen die in gebruik waren vanaf de tijden der Ivaninefaten tot heden toe en in een 'vlotTó betoogtrant dischte spr. een zoo aantrek kelijk verhaal op over allerlei vervoermid delen, dat men als het ware allerlei vehi kels reeds langs Leiden's straten zag trek ken. Men zou die categorie kunnen uitbreiden tot vervoermiddelen te water en in de lucht, maar dan zooveel mogelijk Hol- landsch, zoo mogelijk zelfs Leidsch, Spr. zeide voorts, dat deze uitbeelding niet alleen zuiver als tentoonstellings object is bedoeld, maar als een aantrek kelijk schouwspel door de entourage, er omheen aangebracht door de aankleeding. Na een dankwoord van den voorzitter was het woord aan de vergadering. De heer Aarse herinnerde eraan, dat in de vorige vergadering door het bestuur was gezegd, dat de volgende feestviering een beetje soberder zou zijn. Spr. vreest zeer, dat de kosten van het nu voorgestel de plan weer zeer hoog zijn. De heer Boekkooy vraagt of er wel tijd is voor een kindernummer in de koraalmu- ziek. Overigens is hij het eens met den vo- rigen spreker over de kosten van het mid dagfeest. De heer Mayer hield een pleidooi voor een bloemencorso. De feestviering der laat ste jaren is veel te hoog geweest. Daarbij komt, dat bij een bloemencorso tal van in gezetenen leveranciers kunnen zijn, het geen bij andere feestelijkheden niet zoo gauw het geval is. De heer Loeb vraagt waarom of de cos- tuums door huizen buiten de stad geleverd worden en waarom den heer v. d. Lijkp voor costuumlevei'antie 295 te kort is ge daan. De heer Kouwenberg dringt er op aan alle leveranties zooveel mogelijk aan inge zetenen te gunnen. Verder vraagt spr. van het bestuur de teugels strak in handen te houden, opdat niet de een of andere groep zelf voor costuums gaat zorgen. De voorzitter, de heer De Wilde, beant woordt hierna de sprekers. Ten aanzien van de geopperde bezwaren omtrent de kosten, zegt spr., dat zulks wel degelijk overwogen is. 't Is echter ondoen lijk al de benoodigde wagens te laten ma ken. Vorig jaar zijn er reeds aanbiedingen dienaangaande gedaan en men hoopt hier en daar te kunnen leenen. De aankleoding der wagens vraagt veel geld, doch men zal zoo goedkoop mogelijk te werk gaan. Des ondanks moet men er prijs op stellen de tradities der vereeniging hoog te houden. Wat gezegd wordt over de leveranties voor een bloemencorso, geldt ook voor an- .dere optochten. Overal moet getimmerd en geschilderd worden, zijn er planten, groen en bloemen noodig en daarvoor is het be stuur steeds bij stadgenooten gebleven. Bovendien zou een bloemencorso ook veel geld kosten. Ten aanzien van- de bemerking van den heer Kouwenberg zegt de voorz., dat heb bestuur de teugels strak in handen zal houden. Het voorstel van de feestviering werd hierna bij acclamatie aangenomen. De rondvraag leverde deze keer langdu rige debatten op. Een heele stroom van sprekers uitte zich in allerlei toonaarden, middenstandskwesties en vereenigings- kwesties werden dooreengehaspeld, er wer den „klachten" geuit De heer v. Appel opendè de rij. Hij wees erop, dat er ontevredenheid in de Leid- sche lucht heerscht, dat er vele klachten zijn over de leveranties der laatste jaren, vooral ten aanzien van costuums- en ha ring-levering. In verband hiermede wees spr. erop, dat bakkers lid moeten zijn om brood te kun nen leveren. Spr. diende hierop een motie 'in, waarin het bestimr werd uitgenoodigd bij' leveranties zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van stadgenoo ten. De heer Aarsse herinnert eraan, hoe in het jaarverslag van den secretaris geme moreerd wordt van het zenden van een adres aan den gemeenteraad inzake vrij stelling van vermakelijkheidsbelasting. Het geldt hied een volksfeest en geen publieke vermakelijkheid. Spr. vroeg, of er al ant woord van B. en W. hieromtrent was ont vangen. De heer Kouwenberg beval aan het be schikbaarstellen van een insigne voor de leden (instemming bij de vergadering). Ver der vraagt spreker hoe het staat met de opvoering van de revue. De hoer v. d. Lijlce herinnert eraan, dat bij den optocht der elf provincies de groe pen desgewenscht zelf voor costuums kon den zorgen. Men kreeg toen een subsidie van 100 en de optocht is goed tot zijn recht gekomen. Spreker geeft voorts in overweging de costuums voortaan niet zelf te laten fabi'i- ceeren, maar zulks over te laten aan de leveranciers. Toen spr. indertijd commissie lid was en leverancier werd hij niet herko zen als commissielid, omdat hij leveran cier was. Thans zou spr. wenschen, dat er ook geen leveranties van costuums maken werden opgedragen aan een bestuurslid. De voorz. krijgt dan weer het woord en drukt er zijn spijt over uit, dat er vroeger altijd leveranciers zijn geweest, die minder waardige haringen leverden. Daarna is op initiatief van den heer Pcra de leverantie opgedragen aan de firma Meerburg te Kat wijk, die tegen marktprijs leverde. Ook wees spr. op de broodleverantie en zeide, dat het noodit? was, een keurmeester in de Waag te hebben voor de keuring en het wejren van het brood! De heer Appel zegt dan, dat de heer v. d. Lijke el twee jaren met zijn klacht rond loopt! (De secretaris, de lieer Spaargaren, interrumpeert: „Ja, en bij 10 advocaten in Amsterdam!"). Ook van den heer v. Rosse had spr. klachten vernomen over de haring leverantie. De vóorz. antwoordt den heer Aarse, dat B. en W. nog steeds geen bericht heb ben gezonden op het adres van 6 Juli 1927. Wel zijn er eenige besprekingen gehouden, merkte de secretaris op. Ten aanzien van de bemerkingen van den heer v. d. Lijke, zeide de voorz., dat heb maken van costuums door een der be stuursleden geschiedt in het belang der vereeriging, zonder dat hiervoor winst be rekend wordt en alleen in gevallen, dat men ergens anders niet terecht kan of in spoedgevallen. Bovendien zouden leden, die buiten de stad wonen, ook in aanmerking kunnen komen. De klacht van den heer v. d. Lijke noemt spr. totaal ongegrond. Deze heeft niet te klagen. Spr. toch heeft in zijn bezit een kwitantie ter finale kwijting met beider goedvinden van het betreffende bedrag. Ten aanzien van het beschikbaar stellen van een insigne voor de leden, merkt de voorz. op, dat hij reeds eerder iets in dien geest beproefd had, zonder resultaat even wel. Echter zal het bestuur de mogelijk heid nog eens onderzoeken. Op verzoek van den heer Aarse zegt de voorz., dat er nog eens bij B. en W. zal worden aangedrongen op antwoord inzake het request der belasting. Hierna kwam de motie-V. Appel weer ter sprake. De heer Tieleman, bestuurslid, op poneerde ten sterkste hiertegen. Deze mo tie werpt onverdiend een blaam op het bestuur, dat altijd gehandeld heeft zooals in de motie gewenscht wordt. De secretaris, de heer. Spaargaren, tart dan den heer v. Appel en ieder ander, te bewijzen, dat er behalve voor costuums en haring, leveranciers van ook slechts één gulden buiten de ^tad te noemen zijn. De heer v. Appel zegt zulks niet te kun nen doen en geeft toe,'dat de motie geïn spireerd is door den heer v. d. Lijke. Er ontstond dan eèn hoogloopend debat over deze kwestie, die volgens den een in dé Neutrale Middenstandsvereeniging (waarvan cle heer v. d. L. lid is), volgens den ander op de vergadering der 3 Octo ber Vereeniging thuishoorde. De heer Loeb merkt hierbij nog op, dat noch de heer Mayer noch de heer- v. Ap pel eenig mandaat van cle vergadering der Middenstandsvereeniging hebben gehad, om hier do belangen van het lid v.*d. Lijke te bepleiten. De heer Meijers betoogt dan, dat deze kwestie niet op cle Middcnstandsverg. thuis hoort. Daarom is hij op deze vergadering gekomen. Daar heeft hij nu bakzeil ge haald De heer v. d. Lijke wil het woord om een brief voor te lezen van den advocaat Jul. Iveijzer uit Amsterdam,, doch de voorzitter ontneemt hem het woord, omdat deze kwestie is afgedaan! De heer v. Appel wijzigt zijn motie dan in een verzoek, hetwelk door het bestuur aanvaard wordt. Hierna volgde sluiting der vergadering. VOETBAL. DIOO. HAARL. BOND. R.-K. Sportvereerdging A. V. V. Onder begunstiging van goed voetbal- weer werden de seriewedstrijden van A. V. V. Zondag voortgezet. Te 12 uur speelden R.I.A. 4Celer 4 voor de Jun.-afd. B. Celer bleek de sterkste, of schoon R.I.A. door mooi samenspel dikwijls het Celerdoel belaagde. Celör won met 3—1. Te 1.15 uur betraden V. V. L. 1—L. en S. 2 het veld, terstond ontwikkelt zich een vlug spel, waarbij beide doelen om beurten in gevaar zijn, doch de verdedigingen hou den stand. Voor een blinken regenbui moet dan eenige minuten worclon ge-staakt, doch spoedig is het weer opgeklaard en blijkt het terrein wel glad, doch uitstekend be speelbaar, zoodat terstond weer begonnen wordt. De wedstrijd blijft spannend en de strijd gaat geheel gelijk op. L. cn S. heeft clan bij een mooien aanval succes (10), met welken stand ook wordt gedraaid. Na de rust blijft de strijd gelijk opgaan, ofschoon de L. en S.-aanvallen gevaarlij ker zijn dan die van V. V. L. Toch komt succes voor V. V. L., als bij een goed ge nomen corner de bal keurig wordt inge schoten. (1l). Wij denken, dat de strijd aldus eindigen zal, als 1 minuut voor tijd een L. en S.-speler in het beruchte gebied den bal met de hand bewerkt en de toe gestane penalty in een doelpunt wordt om gezet (21), waardoor V. V. L. niet 21 won, waardoor zij meer kreeg dan haar toekwam. Te 2.30 uur verschijnen A.V.V. 1Edoh 2 binnen de lijnen; A.V.V. verschijnt met 2 invallers. Direct wordt een mooi en vlug spel vertoond en beide partijen geven zich geheel, voorloopig zonder sueccs, daar beide verdedigingen in uitstekende conditie zijn en alles retourneeren. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is, krijgt bij een mooie aanval do A. V. V,-midvoor den bal te pakken en met enkele Edoh'ers op de hielen, weet hij op keurige wijze te doelpunten (10). Edoh blijft vurig dóór- spelen, doch de A. V. V.-verdediging, uit stekend gesteund door de middenlinie, geeft geen krimp, doch ook de Edoh-verde- diging laat zich niet meer passeeren, zoo dat met 10 voor A.V.V. wordt gedraaid. Na de rust is het spel nog spannender en mooier, daar beide elftallen keurig sa menspelen en er volkomen fair gespeeld wordt. Langzamerhand komt A. V. V. iets in de meerderheid en belaagt voortdurend het Edoh doel. Bij een der aanvallen weet de links-buiten op fraaie wijze te doelpun ten (2—0). Edoh tracht dan nog op te ha len, doch de A. V. V.-verdecliging geeft geen krimp en retourneert alles. Tot slot kregen wij den wedstrijd voor de eerc-afdeeling R.I.A. 1G.D.A. 1, wat een alleszins prachtig en fair gespeelden wedstrijd geworden is, waarin vooral het keurige werk der beide keepers opviel. Be houdens enkele gevaarlijke uitvallen van R:I.A., was G.D.A., dat met een 5-tal in vallers uitkwam, geregeld in den aanval, daar de geheele G.D.A.-middenlinie een sublieme partij voetbal speelde en de R. I. A.-voorhoede geen kans gaf, doch ook de R.I.A.-verdediging wist keurig stand te houden, zoodat rust ingang met 00. Na cle rust wist G.D.A. twee doelpunten te maken, zoodat zij zich met een 20 over winning in de finale plaatste. Het was een schitterend geslaagde voet baldag, daar alles een aangenaam en pret tig verloop had.over de scheidsrechters niets dan lof. POSTDUIVEN. „De Vooruitgang" Nieuwkoop. Prijsvlucht vanaf Pont St. Maxeuse (Frankrijk). De duiven werden 6.30 uur los gelaten, afstand 365 K.M. Aankomst 1ste duif 105453 uur. Ie fïrijs H. v. Zanten, 2e prijs G. Voorsluis, 3e pr. St. Akerboom, 4e pr. J. Middelkoop, 5e pr. St. Akerboom, 6e pr. P. Pietersen, 7e pr. A. v. Houten, 8e pr. P. Pietersen, 9e pr. St.. Akerboom, 10e pr. H. v. Zanten, lie pr. G. Voorsluis. Aankomst laatste duif 1.58.7 uur. DE VERFILMING DER OLYMPISCHE SPELEN. Gunning aan een buitenlandsche firma. Naar wij vernemen is het alleenrecht van het'vervaardigen van films van de Olympi sche Spelen te Amsterdam thans geschon ken aan het Instituto Nazionale Italiano „Luce". Uit de Landbouwwereld. Een Coöperatieve Exportslachterij. Er is in de laatste jaren, afwisselend met meer of minder kracht in landbouw- kringen geregeld propaganda gemaakt voor het coöperatief slachten, verwerken en verhandelen van varkens en ander vee. De moeilijkheden en bezwaren, daaraan ver bonden, werden door de voormannen ern stig onder de oogen gezien. Toch houdt men zich overtuigd, dat het daartoe komen moet en komen zal. Het wordt gevoeld als een noodzaak, omdat de winst, welke het produkt oplevert, niet goeddeels in handen lcomt van den producent, den boer, die voor zijn maandenlangen arbeid soms maar karig.beloond wordt, maar in die van den handel, van den eenvoudigen opkooper af tot den grooten exporteur toe. De boer laat den handel den handel, en vergenoegt zich met zijn eenvoudigen, maar zwaren ar beid, zoolang men hdm niet al te zeer te na komt, en voor hem ook de kans blijft bestaan om zijn bedrijf voort te zetten en met zijn gezin te leven, zij het dan ook op een wijze, waarmee menig burgerman en menig arbeider zich geenszins zou verge noegen. Nood leert echter bidden; dringt en dwingt tot aanpakken, tot het de-haix- den-ineenslaan. En er is nood: de varkens- mesterij loont absoluut niet meerGaat het zoo voort, dat wil zeggen: krijgt de boer, als varkensmester, de gemaakte voe- derkosten maar amper, of zelfs niet eens vergoed, (van den velen arbeid, er aan ver bonden, spreken we nu niet eens) dan zal hij ten slotte, hoe noode ook, dat deel van zijn bedrijf moeten staken. Wat danis er geen uitwegis de varkenshouderij niet nog rendabel te maken1? Zoo vraagt men, en zoo neemt men zijn toevlucht, evenals dit reeds bij den zuivelafzet en bij den aankoop van veevoeder en meststoffen met groote succes is geschied, tot de coöperatie. Te Akkrum (Fr.) is reeds jaren lang een coöp. exportslachterij, maar cle andere pro vinciën hielden zich terug. Nu echter volgt Drente.' Op 2 April is te Assen, in een ver gadering geleid door den Rijkslandbouw- consulent Prof. Elema, besloten tot de op richting van de N.Y. Drentsche Export- slachterij. Reeds 2000 landbouwers hadden zich voor medewerking opgegeven, en men zou nog vóór Mei met het slachten aan vangen. Het doel is: het slachten en het verwerken van varkens en ander vee en de afzet der verkregen produkten, maar ook het verhandelen van levende varkens, Het kapitaal is verdeeld, in aandee.len A van 500 en aandeelen B van 10. De bezitters van aandeelen B verbinden zich op straffe van boete van 25 gedurende 3 jaren al hun varkens, welke geschikt zijn voorverwerking of voor export, alleen te leveren aan de N.V., en wel minstens, per aandeel per jaar, 5 varkens, welke geschikt zijn voor bereiding van bacon. Imker en Fruitteler. Bijenhouder en fruitteler waren vroeger ghen vriendende eerste werd niet zelden door den laatste geweerd, d.w.z. den imker werd verhinderd zijn bijenvolken in den boomgaard te plaatsen, omdat men bang was voor den bijensteek. Soms werd plaat sing toegestaan tegen betaling. Nu is het echter anders: de fruitteler weet thans dat zijn boomen de bijen evenzeer behoeven, n.l voor cle bevruchting der bloesems, als de bijen zijn boomen, om er stuifmeel en honing van te halen. Daarom laat hij den imker met zijn korven en kasten nu gaarne toe, en juist omgekeerd als vroeger geeft hem daarvoor eenige belooning per volk. Ja, de aanwezigheid van bijen in een boomgaard of frpittuin tijdens den bloei is een der factoren, die van invloed zijn op de hoeveelheid en de hoedanigheid (kwali teit) van het fruit. Vooral in het vroeger voorjaar, als liet weer nog erg wispelturig is en de bijenkorven of -kasten nog zwak bevolkt zijn, is het noodig om zooveel mo gelijk bijenvolken in de boomgaarden te plaatsen. Anders kunnen de vroege bloeiers, als kersen, pruimen en bessen, niet voldoende vrucht zetten. Zijn er bijen genoeg aanwezig, dan staat men vaak ver steld van wat er kan geschieden. Daarvan vertelt de heer J. H. Claessens in „De Fruitteelt". Hij vertelt hoe guur en winde rig April '27 over 't algemeen was: alleen cle 5 laatste dagen waren vrij goed. De vroege kers scheen dus weinig bestuivings- kans gehacl te hebben. Toch bleek het an ders, dank zij de krachtige hulp cler bijen, die op een oppervlakte van 3 H.A. in een 80-tal bijenvolken aanwezig waren. Wel vertoonde de zon zich schaars, maar als ze ook slechts een oogeriblik door de wolken brak, dan stortten de bijen zich in massa op de smachtende bloesems. Alleen zoo schrijft de heer Claessens alleen door het getal arbeiders uit te breiden, is het mogelijk veel werk gedaan te krijgen. Veel bijen zijn dus in April noodig, om bij de vroegste bloeiers het onontbeerlijke werk der kruisbestuiving te verrichten. Als de appels in bloei geraken, worden de om standigheden heel wat gunstiger. De vol- Gemeentelijke Aankondiging Hinderwet. Burgemeester en wethouders van Lei. den brengén ter algemfeerte kennis, dat door j hen vergunning is vdHeetd aan de firma IL J. C. van der Steen/en rechtverkrijgenden t tot het uitbreiden van dffl banketbakkerij in het perceel LanJebrugVNis. 33b, 35, 3] 5 en 37a, kadastraal bekeM gemeente Lei- o den, Sectie G. Nis. 1771, m73 en 847. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei apotheken wordt van Maandag 21 Mei a.s. tot en met Zondag 27 Mei (I'sten Pinksterdag) waargenomen door de apothe- pE ken van de H.H. G. H. Blanken, Hooge Da woerd 171, telefoon 502 en D. J. van Drie -e sum, Mare 76, telefoon 406. j Den 2den Pinksterdag neemt waar di apotheek van den heer C. Duystei Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. £E j I» INGEZONDEN MEPEDEELING. ,r Het Speciale Huiskamer-Karpe 2 Mtr. x 3 Mtr, f Oilll ai leen zijn dan reeds zeer ili' kracht toege nomenmassa jong broei# van het voor 0 jaar is al tot vliegbij onfiwikkeldde da 0 gen zijn ook heel wat langer en de zoi ,r schijnt warmer. En al moge het weer 00! niet steeds constanter, bestendiger, ziji - dan in April, de gelegenheid tot het doei van uitvluchten is toch zeker ruimer. Ver m afgelegen appelboomgaarden moeten dai echter ook beslist geholpen worden doo de plaatsing van enkele bijenvolken. Wan c als cle bijen baden in een zee van bloesem dichtbij, dan gaan ze den nectar en he stuifmeel niet zoeken een half uur vet1£ Fruittelers, die in dit geval verkeeren doen verstandig zelf esn 2 3-tal bijenvol®1 ken te houden. lf sr Wenken en mededeelingen. m In deze voor cle boeren moeilijke tijdei moeten ze ale zeilen bijzetten, om uit di verschillende onderdeelen van het bedrij - zooveel mogelijk te halen. Zij moeten al schaffen de koeien, die weinig of schraliL' melk geven, welke dieren men dijor d "c melkcontrole kan leerenaanschaffen ku kens of eieren van goede legrassen; ai m schaffen de aardappelsoooren, welke ee^" gering schot geven, en aanschaffen, iedej' jaar een gedeelte, pootgoed van elders, van te velde en op monster goedgekeurd partijen. Zij moeten mesten en voedere met oordeel. Voor het eerste is noodig, da men van zijn grond een monster tot ondei zoek op kalktoestand opzendt naar he0 Boclemkundig Bedrijfslaboratorium te Gri ningen, voor het laatste leze men geregel jj een vakblad en de landbouwrubriek in zijl G nieuwsblad, en volge, zoo mogelijk, een cui sus in voedingsleer in zijn woonplaats 01( omgeving. De grondstoffen voor het bea drijf (kunstmest, veevoeder, zaaizaden e moeten steeds worden aangekocht onde a A. H. V., onder controle van het Proefsta z tion; wie dit niet doet, loopt gevaar zie! e groote schade te berokkenen. Wie vai n zijn gewassen de hoogste opbrengsten w g verkrijgen, moet echter niet enkel goei mesten en goecl veredelde rassen uit zaaien, maar bovendien op krachtig wijze heb onkruid bestrijden. Weet gij? C| Weet gij,'dat Prof. Peter te Hamburg thans ook carbolzuur heeft aanbevole e tegen de runderhorzellarven; dat deze 11( de aanwending eerst nog levendige bewi gingen vertoonen, maar na 11/2 a 2 uu 0 bewegingloos worden en den volgende dag dood zijn? Weot gij, dat men in d Veenkoloniën reeds sinds 20 jaar zoekend is naar een doelmatige aardappedrooim chine, maar dat de ideale constructie nc niet is gevonden en ook daar verreweg d t meeste aardappelen, nog wel 95 pet., m(1 menschenhanden worden gerooid?' WacD gij, dat thans in deze Denemarken va zich cloet spreken; dat daar de firma 5! Seeft te Aarhuus een rooimachine in dep handel heeft gebracht, die, naar het hee twee jaren tot groote tevredenheid de gebruikers is beproefd? Weet gij, dat dei* machine, welke door drie paarden word getrokken, in S uur een hectare kan rooiei f de aardappelen op een wagen brengt, we ke er naast rijdt, en ongeveer 2000 kost Wetenschappel. Berichten Radium-behancieling van kanker. Commissie vanwege den volkenbond ingesteld. De hygiëne-commissie van den volke! bond, oncler leiding van sir George Buck nen, waarin voor ons land zitting heeft d Josephus Jitta, houdt zich sinds eenige tijd ook bezig met heb vraagstuk der n dium-behandeling van den baarmoedei kanker. Aan leiders van verschillende groote tl nieken in de wereld zijn daarover rappoi 1 ten gevraagd. Ook prof. A. H. M. J. vai Rooy te Amsterdam heeft, daartoe uifcgf 8 noodigd, in samenwerking met dr. J. 1' F. Jansen en dr. Joh. Salomonson, een rap 1 port uitgebracht daarin de ervaringen 1 cle resultaten, met radium-bchandeling, J de Amsterdamsche vrouwenkliniek verkfl gen, bewerkt zijn. Thans is door de hygiëne-commissie v» den volkenbond een speciale commissie U gesteld, die verder het vraagstuk der bj handeling van den baarmoederkanker1 11 studie zal nemen en zoo uitgebreid mof 8 lijk gegevens zal gaan verzamelen. In 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2