BUITENLAND. Buitenl. Berichten BINNENLAND. 19e Jaargang. MAANDAG 21 MEI 1928 No 5878 e Seidóelve (Soii/tomt Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling (Voor Leiden 10 cent per ireek f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cl per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ot., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et» Ott blad verschijnt eiken dag aHgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103Ó03 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewon* s d verte n II n 30 cent per regcl^ Voor Ingezonden Mededeelingea wordt het s dubbele van het tarief berekend. 8 Kleine edvertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wDrden aangeboden of gevraagd, hum en ver huur, koop en verkoop f0.50. J Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Naar den bedrijfsvrede In de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij op jl. Zaterdag zijn behandeld de vier prae-adviezen over hot vraagstuk „De taak van den wetgever in den tegenwoordigen tijd ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever Cn [werknemer in het bedrijfsleven". Eenigen tijd geleden hebben we gepubli ceerd deze verkorte praeadviezen van de heeren dr. J. v. Beurden oud-Praem., C. J. Kuiper, Lid der Tweede Kamer, prof. mr. dr. Ch. Raaijmakers S.J., en mr. P. L. Steenberghe, industriëel. Het Zaterdag gevoerde debat stond op hoog peil. Eenstemmig waren de meeningen zoowel van prae-adviseurs als van debaters over dit punt: er moet worden gestreefd naar sedrijfsvrede; de toestand is niet 500, als hij zijn kan en moet. Verschillend was echter het inzicht in het constateeren van het tekort aan bedrijfsvrede en in het a a n w ij- i e n van de middelen, welke naar be drijfsvrede voeren. De drie eerste prae-adviseurs zagen den C toestand, waarin de verhouding tusschen ^werkgever en werknemer verkeert, het te kort aan bedrijfsvrede, donker in. Dr. v. Beurden schreef in zijn prae-advies m. (blz. 10): „In 't algemeen kan niet u worden ontkend, dat de verhouding tus- ichen patroon en arbeider in de diverse ondernemingen zeer veel te wenschen over- aafc". De heer Kuiper (blz. 24) constateerde: ,0p maatschappelijk gebied hebben we nog altijd te kampen met de erfenis van de n euwenlange practijk der liberale econo- nie, die het menschelijk arbeidsvermogen e! ils koopwaar behandelt en ons nog doet :d oortleven in een onchristelijke miskenning 2 Ier waardigheid van den arbeidenden nensch". Prof. Raaymakers drukte zich zeker niet nc ninder sterk uit (blz. 68): „Als vijandige nachten staan de vakvereenigingen van m werkgevers en arbeiders tegenover elkaar. i< Jitsluitingen en werkstakingen zijn aan de irde van den dag. Geen courant kunt ge ezen, of ge vindt er berichten in omtrent en uitgebroken of dreigend conflict, nu in leze industrie dan weer in gene". De vierde prae-adviseur mr. Steenberghe leeft in zijn geschreven prae-advies zich liet uitdrukkelijk uitgesproken over het te- rort aan bedrijfsvrede, dat er in .het huidi- bedrijfsleven te constateeren valt, maar e a zijn mondelinge verdediging bleek hij. lf an meening, dat de toestand, hoewel eze beslist om verbetering roept, och nog zeker niet zóó slecht is, als ande- Bn het wilden voorstellen. En ook van de ijde der debaters, nl. uit werkgevers-krin- en, zooals door mr. Kortenhorst en mr. v. paendonk, werd laatst-bedoelde voorstel ling gewraakt. De heer v. Spaendonk oemde de boven-geciteerde uitspraak van rof. Raaymakers voor 90 pet. overdreven, j n durfde bout zeggen, dat deze Nijmeeg- che hoogleeraar een „absoluut averecht- che voorstelling van de werkelijke verhou- ingen heeft gegeven" en „bedenkelijke onclusies heeft getrokken uit een abstrac- b van de werkelijke verhoudingen." Wij gelooven, dat de debaters, die zich too sterk beriepen op hun werkelijkheids- in, en tot de slotsom kwamen, dat 't toch. clukkig, nog niet zoo héél erg is, herhaal- lelijk ih hun betoog blijk gaven, de werke- ijkheid toch wel wat oppervlakkig te be- len> en zich dan daardoor in hun conclusie list buiten de werkelijkheid stelden. Zoo 3ag uit 't feit, dat er 'n betrekkelijk gering antal stakingen en uitsluitingen is, zonder neer, zeker geen gunstige conclusie worden etrokken ten aanzien van den bedrijfsvre- eJ daarvoor kunnen immers andere oorza- en aanwezig zijn. En zulk een conclusie r°k o. a. de heer Kortenhorst. Terecht perd dan ook door anderen, o.a. door den nae-adviseur, den heer Kuiper, en vooral oor prof. Raaymakers, op het onwerkelij- van een dergelijke redeneering gewe- bitusschen was het debat hierover wel feressant, maar niet van zoo héél veel ïcn. belang voor de p r a c t ij k eigenlijk, mee- nen wij, niet van beslissenden in vloed op de vraag: wat moet er nu gebeu ren en wat moet er nu door ons, door de R. K. Staatspartij, worden gedaan. Want zooals gezegd, allen toch waren 't er over eens, dat de toestand hoezeer zij ook gradueel in de beoordeeling ervan ver schilden niet is, zooals hij zijn kan en moet. En allen waren daarom van oordeel, dat er moet worden gestreefd naar meerderen, beter-gefundeerden bedrijfs vrede. In de keuze van den weg naar den be drijfsvrede waren niet allen het eens. De drie eerste prae-adviseurs spraken zich uit voor de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in verschillend tempo de vierde wilde niet verder gaan dan het wet telijk verbindend verklaren van collectieve arbeidscontracten. Toch stonden deze allen niet zóó heel ver van elkaar als 't oppervlakkig schijnt, even min als de verschillende debaters. En de wensch van den afgevaardigde uit den kieskring Haarlem, dat de vier prae- adviseurs er naar zouden streven om tot een compromis te komen welke wensch hilariteit verwekte was toch heusch nog niet zoo utopistisch, althans niet, wanneer men zich afvraagtt, wat wil men eigenlijk wil voor de eerstkomende jaren. Wij zullen dit morgen nader aantoonen; om dan ook een opmerking te maken over in debat zich openbarende scherp en spits schijnende meenigsverschillen tusschen prof. Raaymakers en mr. Kortenhorst. DUITSCHLAND. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Een kalme dag. Toch nog twee dooden. Dank zij den aanhoudenden regen, waar door geen Berlijner er aan dacht de stad te verlaten, is er gisteren, den dag der rijksdagverkiezingen, te Berlijn druk ge stemd. Overigens was het een kalme dag, de stemming was koel en zakelijk en het kwam slechts tot enkele botsingen, welke niet veel om 't lijf hadden. In het Zuid oosten van Berlijn kwam het evenwel tot een treffen tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij van vuurwape nen gebruik werd gemaakt. Verscheidene personen werden licht gewond. Een jeug dig communist, die een schot in de borst kreeg, is aan de gevolgen overleden. De politie moest van den gummistok gebruik maken om de vechtenden te scheiden. De stemming te Berlijn gold, volgens de uit de provincie ontvangen berichten, ook voor geheel Duitschland. Slecht weer, druk ke opkomst der kiezers en kalm verloop. Een betreurenswaardige uitzondering maakt het Saksische stadje Glauchau, waar de leider der sociaal-democraten Za terdagnacht door communisten werd ver moord. De daders zijn reeds gearresteerd. De voorloopige uitslag. De uitslag van de verkiezingen was tot hedenochtend 6 uur als volgt: Sociaal-Democraten 134 zetels. Duitsch Nationale Volkspartij 63 zetels. Centrum 58 zetels. Duitsche Volkspartij 41 zetels, Communisten 44 zetels. Democraten 21 zetels. Beiersche Volkspartij 14 zetels. Linksche Communisten O zetels. Economische Partij 20 zetels. Nationaal Socialisten 10 zetels. Duitsche Boerenpartij (Beiersche Boe renbond) 7 zetels. Völkisch Nationale Blok 2 zetels. Duitsch Hannoverschs Partij 3 zetels. Landbond 3 zetels. Christ. Nat. Boerenpartij 8 zetels. Volksrechtpartij 4 zetels. ENGELAND. Engeland steunt het anti-oorlogspact. Een voorbehoud voor speciale belangen. De Britsche minster van Buitenlandsche Zaken heeft Zaterdagmorgen aan den Amerilcaanschen gezant te Londen den tekst overhandigd van het Britsche ant woord op de Arcerikaansche nota betref fende een verdrag tot uitbanning van den oorlog. Na de ontvangst te hebben bevestigd van de nota van Kellogg en van die van Briand, zegt sir Austen Chamberlain, dat het plan om te komen tot het sluiten van een verdrag, ten einde den oorlog, als een instrument van nationale politiek, buiten de wet te stellen, in Engeland groote be langstelling heeft gewekt. De Engelsche regeering zal dan ook een dergelijk plan met al haar macht steunen. De bewoordingen van artikel 1 aangaan de het buiten de wet stellen van den oor log als instrument der nationale politiek, maken het wenschelijk, dat er aan wordt herinnerd, dat er zekere gebieden op de wereld zijn, waarvan de welvaart en in tegriteit van speciale en vitale beteekenis zijn voor Engeland's vrede^n veiligheid. De Engelsche regeering h^t het in het verleden steeds duidelijk trachten te ma ken, dat inmenging in die gebieden niet toegelaten kan worden. De bescherming dezer gebieden tegen aanvallen is voor het Britsche rijk een maatregel van zelfbescherming. Het dient goed begrepen te worden, dat de Engelsche regeering het nieuwe verdrag aanvaardt onder de absolute voorwaarde, dat het haar vrijheid van handelen in dit opzicht niet aantast. De regeering der Ver. Staten heeft gelijke belangen en zij heeft verklaard, dat zij elke geringschatting daarvan door een buitenlandsche mogendheid als een on vriendelijke daad zou beschouwen. De En gelsche regeering gelooft daarom, dat zij bij het definieeren van haar positie uit drukking geeft aan de bedoelingen der Amerikaansehe regeering. ITALIË. HET FASCISME EN DE JEUGD ORGANISATIES. Mussolini heeft den prefecten der Ita- liaansche provincies een circulaire doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat na de ontbinding der Katholieke padvinders- groepen geen andere organisaties meer door het decreet van 17 April worden ge troffen en dat alle speciaal godsdienstige jeugdvereenigingen zooals de oratoria, de Maria-congregatie enz., welke een deel van de Katholieke actie zijn, evenals vroeger kunnen blijven besruan. TURKIJÉ. Koning Aman Oellah in Angora. Uit Angora wordt gemeld, dat Koning Aman Oellah van Afghanistan aldaar is aangekomen. Hij werd door Kemal Pasha en door het kabinet ontvangen. Tijdens zijn verblijf te Angora verblijft hij in het presidentspaleis. Gisteren werd hem een feestmaaltijd aangeboden, waaraan zes honderd personen aanzaten. CHINA. DE STRIJD TUSSCHEN NOORD EN ZUID. Japans politiek in Mandsjoerije. Eventueel ontwapening der Noordel ij ken. Ondanks het succes, dat de Noordelij ken bij Pautingfoe hebben behaald, zoo als door de telegrammen werd gemeld, zijn de Japansche autoriteiten er van overtuigd, dat het moreel der troepen van Tsjang Tso-lin zoo slecht is, dat zij niet Peking en Tientsin zouden kunnen verdedigen tegen een ernstigen nationalistisehen aan val. Indien de Noordelijken in de richting van Mandsjoerije terugtrekken, zullen de Japanners hen bij Sjanhaikwan ontwape nen. Het Japansch hoofdkwartier is bereid nauw samen te werken met de andere bui tenlandsche militairen in geheel Noord- China, maar het zal geen inmenging dulden in de Japansche politiek in Mandsjoerije. Dertien studenten te Peking doodgeschoten. Bij te Peking plaats gehad hebbende relletjes zijn dertien studenten doodge schoten. Naast de gezantenwijk is een vliegter rein voor Japansche vliegtuigen ingericht. ONCELUKKEN. MIJNRAMP IM DE V. S. Reeds 32 lijken geborgen. Nog veertien vermisten. Uit Brownsville (Pennsylvania), wordt geseind: Een aantal mijnwerkers is door een ontploffing en daarop gevolgden brand in de Mother-mijn opgesloten. Naar nader uit New-York aan V.D. ge meld wordt, hebben de reddingsbrigades tot nu toe, volgens de officieele berichten, reeds 32 lijken geborgen. Negen mijnwer kers werden levend naar boven gebracht. Veertien mijnwerkers worden nog vermist. Men neemt aar., dat de mijnwerkers om gekomen zijn door rle ontwikkeling van gassen na de ontploffing. Aan de ingangen van de mijn hebben den geheelen nacht de familieleden in angstige spanning in den stroomenden regen op berichten gewacht. Hartverscheurende tooneelen hebben zich afgespeeld, toen de eerste namen der ver ongelukten bekend werden gemaakt. Schuilplaats door den bliksem getroffen. Twee personen gedood en vier zwaar gewond. Te Heddel bij Brunswijk sloeg tijdens een hevig onweer in een afdak, waaronder een aantal personen een schuilplaats had gezocht. Een jonge vrouw en een knecht werden daarbij gedood, terwijl vier ande ren zwaar werden gewond. De ongeluk- kigen waren deels verlamd, deels hadden zij ernstige brandwonden aan de voeten op- geloopen. Ook twee paarden, die men on der het afdak had geleid, werden gedood. Als door een wonder ontkwamen acht jonge meisjes aan de ramp. Zij haastten zich om nog voor het losbarsten van het onweer het afdak te bereiken, doch juist voordat zij er aankwamen, sloeg de blik sem in, zoodat zij ongedeerd bleven. Weer aardschokken in KleirvAzië. Uit Angora wordt gemeld: Zaterdag zijn te Demidjo bij Koelabia vijf aard schokken gevoeld. Weder rust op Nieuw-Guinea. Een patrouille vermoedelijk opgegeten. Aneta seint uit Ternate: De toestand bij de Zuid Vogelkop op Nieuw-Guinea is thans rustig. De resident van Ternate, de assistent-resident, alsmede de divisiecom mandant zijn teruggekeerd. Een gezagheb ber is achtergebleven met drie brigades gewapende politie. De door de opstandige bevolking vermoorde patrouille is door haar waarschijnlijk opgegeten. Gedurende de politioneele actie in de onrustige streek stuitte men slechts eenmaal op gewapend verzet, waarbij leden van een patrouille onbeduidend gewond werden. Enkele ver zetslieden werden gedood. Schipbreukelingen uitgeschud. Naar u»t Rio de Janeiro gemeld wordt, heeft een rooverbende van ongeveer 200 man de bemanning van het Grieksche stoomschip Constante Pateres, dat in de nabijheid van de Cerapebuskust aan den grond geloopen was, overvallen. De onver laten beroofden de schipbreukelingen van hunne papieren, kostbaarheden en klee- ren. Slechts de woelige zee weerhield hen er van ook het. schip uit te plunderen. De autoriteiten hebben een troependetache ment ter sterkte van 300 man uitgezonden om de orde te herstellen. Meikeverplaag in Belgisch Limburg. De omstreken van Zonhoven, Genck, Asch in Belgisch Limburg hebben te lij den van een ware meikevers-invasie, waar door groote schade aan de gewassen wordt toegebracht. HET GEDOCUMENTEERDE MIRAKEL. Van niet-katholieke zijde is wel eens ge spot met de historie van het Amsterdam- sche Mirakel, dat als geschiedkundig feit onhoudbaar werd genoemd. Sedert dr. J. F. M. Sterck zijn „Heilige Stede in de Ge schiedenis van Amsterdam" heeft uitge geven, wordt deze spot niet meer gehoord, want de bewijzen, welke hij voor de his toriciteit van het Mirakel bijeenbracht, moeten door alle onpartijdige deskundigen als afdoende worden erkend. Zoo schrijft in het jongste nummer van den groenen „Amsterdammer" prof. dr. H. B rugmans „Een ieder weet, dat de Heilige Stede vastgehecht is aan het befaamde Mirakel van Amsterdam. Men mag over dat mira kel denken, zooals men wil Maar ieder zal moeten erkennen, dat het documenteel vrij stevig staat. De oorkonden, die er van spreken, gaan bijna tot het feit zelf terug. Ik zou zelfs wel eenige meerdere waarde willen hechten aan de verklaring van den baljuw van Amstelland en de regeering van Amsterdam van Donderdag in de oc taaf van Paachen dan dr. Sterck doet: maar het stuk heeft geen jaartal en het is blijkbaar alleen een bevestiging van de eigenlijke verklaring omtrent het mirakel. Maar dit en dergelijke onzekere documen ten daargelaten, het oudste stuk, waarin van het mirakel wordt gesproken, is van 19 October 1346, dus ongeveer anderhalf jaar nadat het feit zou hebben plaats ge had. Uit een ander stuk van 21 October 1347 blijkt, dat op dien dag de kapel der Heilige Stede met vier altaren is gewijd. Met de documenten zijn wij dus al vrij dicht bij het feit zelf. Wij mochten wen schen, dat alle historische feiten var. oude geschiedenis en middeleeuwen zoo goed ge documenteerd waren." Nadat sommige niet-katholieke histo rici het Mirakel van de H. Stede als on controleerbaar naar vage en onhistorische tijden hadden verwezen, blijkt het Ihans ook van die zijde voor de historische kri tiek gegrond. „Tijd". Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De rijksdagverkiezingen in Duitschland. Engeland steunt het anti-oorlogsverdrag. De speciaal godsdienstige jeugdvereeni gingen in Italië zullen niet worden ontbon den. Mr. v. Lear Black te Khartoem in Afrika aangekomen. (Luchtv., 1ste blad). Ernstige mijnramp in Amerika. Reeds zijn 32 lijken geborgen. (Buitenl. Ber-'-Mm, lste blad). BINNENLAND. Vervolg verslag vierde vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij (2de blad). De „Veendam" aangevaren (2de blad). De uitvoer van boeren-Leidsche kaas. (L. en T., lste blad). Het Olympisch Hockey-tournooi. Ne derland slaat Duitschland met 2—1. (Sport, 2de blad). HET ZILVEREN BONDSJUBILé VAN „ST. RAPHAëL." „St. Raphaël" jubileert. Het Bondsor gaan „Het Rechte Spoor" heeft een ge ïllustreerd feestnummer uitgegeven, dat, keurig verzorgd, de jubilaresse waardig is. En Zaterdagavond hebben de feesten van den Nederl. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël in Den Bosch een aanvang genomen. Onder leiding van het Hoofdbestuur kwamen in Hotel Noord-Brabant bijeen de buitenlandsche afgevaardigden en de afge vaardigden der afdeelingen, die heden niet tijdig ter plaatse kunnen zijn. Voorzitter Ilellemons sprak een kort woord van welkom, in het bijzonder tot de buitenlandsche gasten en de aanwezige da mes. Aanwezig waren als vertegenwoordigers der zuster-organisaties uit het buitenland, de heer en mevrouw M. Garnier (Parijs,», voorts de heeren O. Knebel (Berlijn), Ir. Haider, Joh. Wallner en Ferd. Geisslinger (Weenen), J. Boullet, G. Delecura en J. van Maldeghem (Brussel), dr. M. Grenczer, J. Szlavy, en G. Horv&th (Budapest). Verschillende dezer heeren voerden het woord en brachten namens hun organisa ties de beste gclukwenschen over, waarbij zij dank zegden voor het vele goede, dat Holland voor de vrouwen en kinderen der in nood verbeerende volkeren had gedaan. De avond werd verder in gezellige kout doorgebracht. Zaterdag is in het Concertgebouw een groote feestvergadering gehouden. Deze vergadering werd voor een belang rijk deel vereerd het de hooge tegenwoor digheid van Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch. Met extra- en verstrekte treinen werden uit alle deelen des lands een 9000-tal man nen en vrouwen naar Den Bosch gevoerd, waarbij zich vele adviseurs aansloten. Mgr. A. Diepen, bisschop van Den Bosch droeg om kwart voor twaalf in de St. Jab een H. Mis op aan het statig met bloemen gesierde Maria-altaar, dat gedurende de Meimaand in het midden der kathedraal is opgeslagen. Onder de H. Misi werden gezangen uit gevoerd door het kathedrale koor en het knapen-koor van de fraters. Pastoor Donders hield een korte predi- catie, na afloop waarvan hij meedeelde, dat des morgens een der Raphaëlmannen, heer Peters uit Heerlen, in den trein bij Boxtel plotseling was doodgebleven. Deze man was met zijn collega's op weg naar Si Raphaël, doch hij werd plots geroepen bij Mgr. Mutsaers z.g. Voor de zielerust van Mgr. Mutsaers en de overleden leden werd gebeden. Na de H. Mis wijdde Mgr. Diepen het nieuwe St. Raphaël-vaandel, dat vervaar digd is naar een ontwerp van Joep Nicolas. Na afloop der plechtigheden in de kerk vond de opstelling van den stoet plaats op de Parade. Tijdens deze opstelling bespeel de de heer Van Balkom, beiaardier van St. Jan, het carillon. De groote stoet van 9000 personen met meer dan honderd vaandels en een tiental muziekkorpsen defileerde voor Mgr. A. Diepen. Bij het H. Hart-monument bracht het hoofdbestuur van St. Raphaël door zijn voorzitter en vier bruidjes een bloemenhul de aan Koning Christus. Het gemeentebestuur ontving de hoofd bestuursleden en hunne dames, alsook de buitenlandsche gasten ten atadhuize, waar burgemeester Van Lanschot in de raads zaal een keurige rede hield. Van het bordes sloeg dit gezelschap ver der den stoet gade. In het plantsoen had vervolgens ondanks het zeer slechte weer de openluchtmeeting plaats.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1