N.V. De Leidsche Courant 19e Jaargang. ZATERDAG 19 MEI 1928 No 5877 De.ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afeonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 r POSTBUS No. tl BEEmx OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gowona edwertenllén 3P «ent per re Voor Ingeionden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tanef berekend. 3 Klolne advortentlén, van ten hoogste 30 woorden, waann betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop eu verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. Aan H.H. Aandeelhouders. Vanaf 21 Mei a.s. is het dividend bewijs No. 12 betaalbaar aan ons Bureau. Rapenburg Ns. 10, en bij de firma DUYNSTEE VAN DER VELDEN, Kassiers, Rapenburg 30, Leiden. DE DIRECTIE. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Een verkiezingsrelletje. Een doode. Bij een verkiezingsrelletje te Hamburg is een slotenmaker door een revolverschot gedood. De politie heeft gistermorgen een 20-jarig nationaal socialist Ehrhold, aan gehouden, die bekend heeft te hebben ge schoten, maar beweert in noodweer gehan deld te hebben. Arbitrage in het Rijnvaartconflict. De arbiter hqeft de bij de staking in de Rijnvaart betrokken partijen bijeengeroe pen tegen 22 dezer. De uitspraak is niet verbindend. ITALIË. Fascisten vermoord te Florence. Ir Men meldt ons uit Berlijn: Te Florence drong gisteren een bekend communist, die onlangs uit Frankrijk was teruggekeerd, een kleerruakerswinkel bin nen en schoot een fascist neer, die daar als bediende werkte. Nog een andere fascist werd ook door hem geraakt. Hoewel de militie en karabiniers terstond werden ge alarmeerd, slaagde de dader er in te ont komen. RUSLAND. De Sovjets en de vrede. Een eigen anti-oorlogscongres. Naar uit Moskou gemeld wordt, zal daar op instigatie van de sovjet-organisaties een congres worden bijeengeroepen, ter be strijding van de oorlogsgevaren. Dit con gres zal een antwoord zijn op het anti- oorlogspact van Kellogg. Uitgenoodigd zullen worden alle wetenschappelijke or- .ganisaties van beteekenis uit alle deelen van den wereld. Het congres zal onder voorzitterschap staan van Kamenew. Mos kou wil ook op dit congres bewijzen, dat de Sovjets nog steeds volledige ontwape ning voorstaan. Het Schachty-peoces begonnen. Gisteren is in de groote zaal van het vakvereenigingshuis te Moskou, de oude feestzaal van de Moskousche adelsvereeni- ging, het Schachty-proces (het geding te gen de gearresteerde ingenieurs en techni ci, wien economische spionnage en contra- re volutionnaire actie ten laste wordt ge legd) begonnen. De leden der rechtbank, onder voorzit terschap van den rector der Moskousche universiteit Wisjinski, de officier van justi tie Krilenko, de zestien verdedigers die zich met de behartiging van de belangen der verdachten hebben belast en ten slot te in verschillende dichte rijen de 53 ver dachten laatstgenoemden door soldaten der Gepeoe bewaakt waren op het rui me podium in de zaal ondergebracht. Vóór de verdachten zitten de 60 vertegenwoordi gers der Russische bladen en een gelijk aantal der buitenlandsche pers. De par terre was voor het publiek gereserveerd. De toeloop voor deze eerste zitting was evenwel veel geringer dan men had ver dacht, en de zaal was dan ook slechts ten halve gevuld. In een speciale loge werd de zitting door de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk, Polen en een aan tal andere landen bijgewoond, met aan het hoofd den Duitschen gezant, graaf Von Brockdorff-Rantzau en den gezant der Frartsche republiek, Herbette. Om redenen van internationalen aard zullen bepaalde gedeelten van het proces achter gesloten deuren worden behandeld. CHINA. DE STRIJD TUSSCHEN NOORD EN ZUID. Japan wil geheel Mandsjoerije bezetten. De Japansche regeering heeft door be middeling van haar gezant te Peking en haar consul-generaal te Sjanghai een ge lijkluidend memorandum laten overhandi gen aan Tsjang Tso Lin, en aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken van Nan king, waarin in verband met het oprukken der zuidelijke troepen officieel wordt me degedeeld, dat Japan voornemens is met alle middelen de rust en orde in Mand sjoerije te hahdhaven en geen vredesver- storingen zal dulden. Deze Japansche aankondiging beteekent practisch een totale militaire bezetting van Mandsjoerije. Men verwacht in de eerstvolgende dagen de mobilisatie van een sterke troepen macht. Te Tokio wordt aan deze maatrege len groote international béteekenis ge hecht. Aan den Engelsehen, Anierikaanschen, Franschen en Italiaanschen ambassadeur is een afschrift van het memorandum aan China ter hand gesteld. Een succes van Peking? Het Noordelijke hoofdkwartier maakt bekend, dat een nederlaag is toegebracht aan de Zuidelijke en Sjansi-troepen op on geveer 50 K.M. ten Zuiden van Pautingfoe. De Japansche troepen nemen nog steeds in aantal toe; hun sterkte overtreft thans verre die van alle andere nationaliteiten te zamen. ZUID-AMERIKA. Nieuw yevecht in Nicaragua. Tijdens een ontmoeting tusschen Ameri- kaansghe marinesoldaten en aanhangers van Sandino zijn één Amerikaanscne fuse lier, één man der Niearaguaansche hulp troepen en vijf opstandelingen gewond. In een door Sandino onderteekenden brief waarschuwt de leider der rebellen, dat, tenzij de V.S. hun mariniers uit Nica ragua terugtrekken, de Noord-Amerikanen niet meer veilig in Nicaragua kunnen wo nen. Hij deelde mede, dat hij de Amerika nen zal dooden, die hij gevangen heeft ge nomen en beschuldigt de regeering van Coolidge er van, verantwoordelijk te zijn voor de „vreeselijke rampzalige situatie in Nicaragua." BINNENLAND. R.K. STAATSPARTIJ VIERDE VERGADERING VAN DEN PARTIJRAAD UIT GEMEENTERADEN. De Carnaval in 's Bosch afgeschaft. De gemeenteraad van den Bosch heeft Woensdag in twee zittingen de behandeling van de nieuwe poitileverordening en de daarop ingediende amendementen voortge zet. Het amendement-Van Nispen, houdende verbod van het houden van optochten en het maken van muziek op straten en wegen godurend de drie dagen, welke den Asch- woensdag voorafgaan, dus de drie Carna valsdagen, werd met 13 tegen 11 stemmen aangenomen. Door dit besluit is dus niet meer toegestaan het houden van optochten en het maken van muziek, waaronder te verstaan muziekcorpsen, op straten en we gen gedurende de drie Carnavalsdagen. Een voorstel van den heer Kuypers om het Carnaval 1929 weer gemaskerd toe te staan, werd verworpen. Met 15 tegen 9 stemmen stelde de raad vast, dat het sluitingsuur van café's 2 uur zal zijn. Voor besloten bijeenkomsten bleef de sluitingstijd op 3 uur gehandhaafd. Op voorstel-van de heeren Van Nispen en Nivard werd met 1311 stemmen besloten geen verlengnig van sluitingsuur toe te staan bij gelegenheid van Carnavl. Een motie-Van de Pol en Van Nispen om dansen toe te staan alleen op Zaterdagen en Zondagen alsmede feestdagen en dit over te laten aan den burgemeester, werd aangenomen met 20 tegen 4 stemmen. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Omkooperij in den handel. Op de dit jaar te Middelburg te houden algemeene vergadering der Maatschappij zal o.m. besproken worden het vraagstuk van de omkooperij in den handel en de dienaangaande door eenige departementen ingediende antwoorden en voorstellen. In het Mei-nummer van ..Maatschappijbelan- gen" zijn deze antwoorden afgedrukt. De verschillende rapporten komen hierin over een, dat er iets moet gebeuren om het euvel te bestrijden. Het Hoofdbestuur on derschrijft dit oordeel en adviseert om een commissie te benoemen, die het vraagstuk tn studie zal nemen en maatregelen zal overwegen, die tot de bestrijding hiervan kunnen leiden. Corruptie in gemeente-bedrijven. Te Haarlem. In de Woensdag gehouden Raadsverga dering van Haarlem, heeft wethouder Slin- genberg op betreffende vragen geantwoord, dat te Haarlem geen corruptie bij de be drijven heeft plaats gehad. In de groote zaal van. het Jaarbeursge bouw houdt de R. K. Staatspartij haar vierde vergadering van den Partijraad, dié gisteravond om 8 uur werd geopend. De openingsvergadering was goed bezocht. Onder de afgevaardigden en de leden van het Partijbestuur merkten wij op: het Eerste Kamerlid mr. Heerkens Thijssen, de Tweede Kamerleden Mgr. W. H. Nolens, voorzitter van den Partijraad, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der R. K. Staatspartij, J. Sunng. J. Wintermans, G. Bulten, mr. A. baron van Wijnbergen, J. Kuiper, mr. Kortenhorst en mr. van Rijcke- vorsel. De openingsvergadering stond onder lei ding van den voorzitter van den Partijraad. Mgr. W. H. Nolens, die de afgevaardigden verwelkomde. Openingsrede. Op de eerste plaats zegt spreker zich la moeten kwijten van den duren plicht twee der medeleden te herdenken, die het tijde lijke met het eeuwige hebben verwisseld. Spreker heeft professor de Langen Wen- dels het eerst ontmoet in 1879, toen deze een referaat hield op een wetenschappelijk congres te Freiburg. Pater de Langen Wen- dels is daar vele jaren werkzaam geweest en hij was nadien een sieraad van de R. K. Universiteit te Nijmegen. Zeer ter harte ging hem de vredesbeweging en spreker ge looft dat het werken voor deze beweging den dood van prof. de Langen Wendels heeft verhaast. De werkkring van den heer Chris Jansen lag op een ander terrein. Hij was de steun van den middenstand en een voorbeeld van het leekenapostolaat. Mogen beiden voor hun arbeid en hun strijd rusten in vrede. Staande hoorde de vergadering deze her denking der dooden aan. De organisatie, t't.l de Staatspartij vervolgt spreker 'hierop heeft nu lang zamerhand vaste vormen aangenomen. Mis schien ontbreekt er nog iets aan. Zij wacht nu nog maar op de voltooiing van een blij vend Partijbureau en dat Bureau wacht nog slechts op het binnenkomen van enkele dui zenden guldens De verschillende onderdeelen der organi satie zullen nu steeds meer in functie gaan treden. Nu zal het zegt spreker min der voor de kiezers en de bestuurders der kiesvereenigingen, doch misschien voor candidaten, die tot de oude garde behoord hebben, nog wel een beetje vreemd zijn, maar ook dat komt wel in orde. In het vooruitzicht van de verkiezingen in 1929 zal een hernieuwing van het Pro gram moeten worden overwogen. Candida- tenlijsten zullen moeten worden samenge steld en in ieder geval zal overwogen moe ten welke houding de gekozenen zullen aan nemen bij eventueele kabinetsformatie en partij-groepeering. Hierop kan intusschen later worden ingegaan. Sperker meent nu van de gelegenheid gebruik te moeten maken om enkele alge meenheden naar voren te brengen, Op de eerste plaats wenscht spreker dan te zeggen dat in een organisatie die uit zooveel deelen bestaat en zooveel personen en besturen omvat; die daarbij werkt over zoo langen tijd; dat 't bij 'n dergelijke or ganisatie gcwenscht is dat ieder der orga nen en der afzonderlijke personen onder de oogen houdt ieder op zijn plaats te moeten zijn en alles op zijn tijd te doen geschieden. Ieder op zijn plaata dat wil zeggen, dat de verschillende functionarissen hun be voegdheid niet moeten uitstrekken en tre den op het terrein van een ander. Dat ge beurt wel eens door grooten ijver, waardoor men behept kan worden met imperialisti sche neigingen in het algemeen belang. In de tweede plaats moet gezegd dat bij de organisatie alles op zijn tijd moet komen, hetgeen zeggen wil, dat men bij het nemen van beslissingen rekening houdt met de om standigheden. En als er dan toch nog wel eens schepen verbrand moeten worden, dan heeft men te zorgen dat deze in ieder geval niet te vroeg verbrand worden. Steeds heeft men verder voor oogen te houden het wezen en doel der Katholieke Partij. Tien jaar geleden hield spreker na het vaststellen van het program een rede over de Katholieke Partij en haar pro gramma. Daarvan zal hij thans iets in het kort aanhalen, al is het niet prettig zich zelf te moeten citeeren. Maar ook Homerus herhaalde zich wel eens, hetgeen vpor de studenten, die hem moesten vertalen, dan een meevallertje was (vroolijkheid). In bedoelde rede vervolgt spr, heb ik beloofd dat de Katholieke Partij er is en niemand haar recht van bestaan meer be twist. Nu is zij nog en ze zal er wel steeds blijven. liet doel van deze Katholieke Partij heb ik in mijn rede genoemd het algemeen be lang omvattend den Staat als eenheid. De Kath. Partij mag en kan niet zijn de partij van één stand, maar met de andere christe lijke partijen rekent zij de handhaving en doorvoering van de christelijke beginselen in het staats-bestuur als de reden van haar bestaan. Zij acht zich daarbij geroe pen op te komen voor de vrijheid en de be langen der Kerk. De Kath. Partij is dan ook een volkspartjj in den goeden zin van het woord, haar afgevaardigden vertegen- wqordingen het Katholieke volksdeel in al zijn geledingen. Dat zelfde, zegt spr., geldt ook op dit oogenblik. Past men dat toe op de bespre kingen van de naaste tokomst, dan zal men zich. te wachten hebben voor al te theore tische, speculatieve beschouwingen en men zal rekening hebben te houden met het practische doel der Katholieke Staatspartij Dat practische- doel is in casu, en dat blijft het ook, de partij cn met name de vertegen woordigers in de bestuurscolleges zoo tal rijk en zoo sterk mogelijk te maken op een door allen aanvaardbaar program, waarin vooral uitkomt hetgeen voorshands in de naaste wetgevende periode bereikbaar en te verwezenlijken is. Ten slotte, zegt spreker, ligt de kracht van de Partij in haar eenheid. Spreker hoopt dat zij, die gemeend hebben zich te moeten afscheiden, door den gang van. za ken zuilen geleerd hebben terug te keeren en zij zullen met groote bereidwliligheid worden opgenomen. Het bewaren van de enh .1 is een dure plicht en aan die eenheid mag men denken als de Kerk ons in de litanie van Alle Hei ligen leert bidden: Ut cuncto populo pa- cem deligere digneris, Te rogamus audi nos. Zoo moge het zijn en zoo moge het blij ven. Hiermede verklaart spreker de vierde vergadering van den Partijraad geopend. Berichten van verhindering waren inge komen o.a. van de Kamerleden Jac. Vos mej. Annie Meyer en prof. dr. Veraart. Na vaststelling der notulen der Partij raadsvergadering van 25 en 26 November 1927 worden de ingekomen stukken ter ken nis van de vergadering gebracht en volgen enkele mededeelingen van het Partijbestuur In behandeling kwamen na punt 5 (zie elders) de door de Rijkskieskringorganisa- teis ingediendo voorstellen. Het verslag moeten wij tot Maandag la- ten liggen. Wel heeft een tweetal ambtenaren be kend, geschenken in geldsbedrag te hebben aangenomen, doch dit hield geen verband met leveranties, en had daar ook geen in vloed op. De circulaire aan het personeel gericht, waarin gevraagd is, of zij zich aan corrup tie hebben schuldig gemaakt, is niet door alle ambtenaren onderteekendtegen hen zal niet opgetreden worden. Blijkt later, dat zij toch corruptie gepleegd hebben, dan zal hun de volle straf treffen. Aan de politie is de bewuste circulaiio niet toegezonden, omdat B. en W. zich op het standpunt stelden, dat degenen, die be last zijn met het opsporen van misdrijven, zich niet schuldig maken aan m:«=drijven. Fraai. De „Trjbune" heeft 't over den voorzit ter der S. D. A. P., den heer Oudegeest en schrijft dan: Gij hebt, lezer, nimmer van uw leven een koningstijger of leeuwin in de sche mering van het oerwoud aanschouwd? Nou, wij ook niet. Maar dan toch wel op een prentje, in een boek van Hagen beek, of op de film. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Sovjets willen een eigen anti-oorlogs» congres bijeenroepen als antwoord op de voorstellen van Kellogg. Uit China wordt weer een succes voor Peking gemeld. De heer v. Lear Black te Cairo aange» komen. (Luchtv.) BINNENLAND. Gisteren is te Utrecht de vierde verga dering van den Partijraad der R. K. Staats partij begonnen, welke heden wordt voort gezet (1ste blad). Ernstig ongeluk bij de wedstrijden der Kon. Marine Jachtclub te Helder (Gem. Ber. 4de blad). Nadere bijzonderheden over het misdrijf te Blauwcapel (Gom. Ber., 4de blad). De verduisteringszaak bij de Robaver. Bekentenis van den aangehoudene. (Gem. Berichten, 4de blad). Het Olympisch hockey-tournooi voortge zet. Britsch-lndië slaat België met 9—0, Denemarken wint van Oostenrijk met 31. (Sport, 2de blad). Holland leidt in den strijd tegen Hon garije om den Davis-Beker. (Sport, 2de blad). Onze geïllustreerde pagina. De foto-pagina van heden brengt in beeld een fraaie overzichtsfoto van het nieuwe en het oude Stadion, waar de Olympische Spe len zijn aangevangen. Een overzicht van den hockey-wedstrijd Nederland—Frank rijk. Het moderne vliegtuig. De begrafenis van den Argentijnschen gezant. Welnu, neem de facie van deze dieren en neem Jan Oudegeest zijn pijp uit zijn bek. Zet dan de drie portretten rondom een gemeenschappelijk middelpunt en laat ze daarna draaien. Zachtjes-aan en dan een ietsje harder, en wij zijn er zeker van: na een oogenblik zult gij geen verschil meer ontwaren. Fraaie journalistiek! R. K. Kamer-Centrale, Leiden. De heer H. G. de Boer te N o o r d w ij k, heeft zijn benoeming als bestuurslid van de R. K. Kamer-Centrale, Leiden (vacature Warmerdam), aangenomen. Uitvoering van de Pensioenwet. De minister vah Binnenl. Zaken en Land bouw heeft een circulaire gericht tot Ged. Staten der onderscheidene provinciën be treffende de uitvoering van de voorschrif ten der Pensioenwet 1922 door de gemeente besturen, waarin er op wordt gewezen dat blijkens een mededeeling van den Pensioen raad bij de uitvoering van de Pensioen wet 1922, sedert gewijzigd, belangrijke moeilijkheden worden ondervonden, omdat vele gemeentebesturen bij de naleving van de hun bij die wet en hare uitvoerin; voor-I Dr. C. C. BERG wiens benoeming tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit zeer spoedig te¥ ver wachten is. schriften opgelegde verplichtingen, voor zooveel betreft de opgave van de mutaties der in hun dienst zijnde ambtenaren de betaling der verschuldigde pensioens bijdragen, weinig medewerking betoonen en zelfs blijkbaar trachten aan de financieele verplichtingen te ontkomen.. In de circulaire worden verschillende punten opgesomd, waarmede rekening is te houden. Oneervol ontslag. Gisteravond besloot da gemeenteraad van De Bilt na een geheime zitting met al- genjeene stemmen tot oneervol ontslag, ing. 1 Oct. a.s., van den gemeentearchitect I J. Vermaak, in verband met gepleegde cor- ruptieve handelingen. Bij dit ontslag werd tevens overeengekomen dat genoemde func tionary} onder geen omstandigheden meer in dienst der gemeente De Bilt zal mogen terugkeeren. Gemeente-secretaris van Halsteren. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Halsteren wérd met 7 tegen 4 stemmen besloten den secre taris den heer A. van Hoek in de gelegen heid te stellen binnen acht dagen vrijwil lig heen te gaan Indien hieraan niet zal worden voldaan, zal de Raad van het be sluit van Ged. Staten, waarbij de goedkeu ring van het raadsbesluit het ontslag van genoemden heer werd onthouden, in beroep te gaan bij de Kroon en zal het ontslag br- s. lit door mr. dr. Buriks uit Den Haag voor drii Raad van State worden verdr'igd.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1