UIT HET VATICAAN. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten fWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 11 MEI 1928 El Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG. (Rome). Ieder jaar viert Rome haar geboortedag, de Natale di Roma. Deze herdenkingsdag herinnert ons aan de onsterflijke groot heid der Eeuwige Stad. Geen andere stad N der wereld viert haar geboortedag, omdat er ook nergens ter wereld een stad gevon- Nden wordt, die de draagster kan genoemd I worden van zulke rijke beloften, of die vol gens Gods ondoorgrondelijke raadsbeslui ten het tooneel is geweest van zulke groote gewichtige gebeurtenissen. De eerste groe ve die Romulus rond den Palatijnschen heuvel getrokken heeft, was het symbool i een teeken dat zich voor de toekomsti- ontwikkeling van een geweldige over winning in de geschiedenis gegrift heeft Van die plek gronds stegen de adelaars [omhoog, om op hun vlucht de wapens van het Romeinsche rijk uit te dragen tot aan grenzen der aarde. Doch ook dit was maar een voorafbeelding en voorberei- IEI ding. Want nog voor dat de groote volks verhuizing plaats had, was op den wapen- ttandaard de adelaar reeds vervangen door Jet kruis. Dat was het verheven en aanbid- lenswaardige teeken van het nieuwe Rijk dat Rome als middelpunt voor het uitstra len van zijn gloedvolle zending gekozen Na de pro-consules kwamen de apos telen, na de legioen-soldaten de martelaars oa de volksredenaars dc missionarissen. Zonder deze door de Voorzienigheid gere gelde verandering, tengevolge waarvan de Heilige Stad, ondanks groote politieke ver- deeldheid en sociale omwentelingen toch de Koningin der wereld gebleven is, zou H Rome in do geschiedenis als een glanzende komeet zijn voorbijgegaan. Moeizaam door zoekt men thans de groote wereldsteden Babyion en Assyrie en tracht men de klassieke schoonheid van het Parthenon van den Accropolis weer te herstellen. Maar alleen de geest kan tegen deze ver gankelijkheid strijden en over haar zege vieren; alleen het woord der waarheid, de leer van Christus kan zonder menschelijke hulp of wijsheid aan nieuwe veroveringen denken. In dit licht beschouwd, is de vie- ring van de dies natalis in den loop der eeuwen een herdenkingsdag geworden van «de groote voorbereiding tot de machtige i christelijke verovering. Alles is symbool en voorafbeelding: Christus alleen is waar achtige werkelijkheid. Niet bij Romulus, maar bij Petrus komt feitelijk de eigenlijke geboorte van Rome tot waarachtige onvergankelijke grootheid. Het is leerzaam en nuttig de oude over blijfselen van de heidensche cultuur uit te graven, maar naast deze ruines verheffen zich de prachtige instituten, musea en scholen van het Christelijke Rome. De vrij gevigheid van den Paus is grenzeloos, en ihet nieuwe leven van de eeuwige stad Btraalt iederen dag in meer prachtvollen glans en heerlijkheid. Ja, er is nog meer. In alle declen der wereld breidt het Roomsch Katholieke geloof zich steeds verder uit, en de nieuwe martelaren zijn. als nieuwe bloedroode bloemen, die uit den grond die met het bloed der Apostelen doordrenkt is opbloeien. Want ook nog he den ten dage heeft de Roomsche Kerk, hare bloedgetuigen. Het leven heerscht, en het teeken van haar macht wordt door Christelijke harten en handen tot aan de grenzen der aarde gedragen. Eeuwige je- venskracht der triumfeerende Eeuwige Stad. Iedere 21ste April getuigt ons van haar roem. Rome is niet'vergaan in den 6torm der tijden, het blijft eeuwig bestaan. Onder de talrijke audiënties die Z. H. de Paus deze week verleende, was er ook een bestemd voor een groep Spaansche pel grims, die onder leiding van den Aartsbis schop van Madrid een pelgrimstocht maak ten naar het H. Land. Ter gelegenheid van het veertiende con gres van de vereeniging Santa Caecilia en het negende eeuwfeest van Guido van Arezzo heeft Z. H. de Paus een gelezene H. Mis willen opdragen in de Vaticaansche Rasiliek van Sint Pieter. Behalve de Congressisten was er een groot aantal geloovigen tegenwoordig. Om acht uur '-wam de H. Vader op den klei nen draagstoel en met de kleine hofhou ding in Sint Pieter, waar Hij ontvangen werd door Z.Eminentie Kardinaal Merry del Val, die aan het hoofd stond van <le Kanunniken van Sint Pieter. Bij het bin nenkomen speelden de trompetten van de gendarmerie de Pauselijke hymne, terwijl er een groot gejuich opging uit de wach tende menigte. Aan den voet van het Pauseiijk altaar, boven de Confessio Pe tri werd do draagstoel neergezet en kniel de Z. H. neer op den bidstoel om Zijn voor bereiding te doen voor de H. Mis. In de koorbanken hadden de Kardinalen Merry del Val en Bisleti, beschermheer der Cae cilia vereeniging plaats genomen. De H. Vader werd geassisteerd door den geheim- li aalmoezenier en Pauselijke Sacrista, door den Pauselijke Majoordoom en de Maestro di Camera en de Geheim-kapelaans. De gelezen H. Mis werd begeleid door liturgi sche gezangen, die werden uitgevoerd door de ieerlingen der Pauselijke Hoogere Mu ziekschool, en door de leerlingen der ver schillende colleges en seminaries. Mgr. Ca- aimiri leidde de meerstemmige gezangen, terwijl Abt Feretti de Gregoriaansche me lodieën dirigeerde. Het geheel maakte op do aanwezigen 'n diepen indruk, 't Was 'n ontroerend schoone plechtigheid. Onder do Consecratie klonken vanuit den koepel de bazuinen, die een melodie speelden die door Sil vcri is getoonzet. Na de H. Mis gaf de H. Vader plech tig den Zegen. Daarna werd Z. H.' de Paus op den draag stoel naar het altaar van den H. Grcgo- rius den Grooten gebracht, waar de H. Vader eenige oogenblikken in gebed door bracht. De zuster des Pausen Movrouw Ratti was met haar dochter Markiezin Perischet- ti Ugolini bij deze plechtigheid tegenwoor dig, evenals vele leden van het diploma tieke korps en van de Romeinsche aris tocratie. Z. H. de Paus ontving ook in plechtige audiëntie de leden van den Hoogen Raad van het genootschap tot voortplanting des geloofs, met de buitenlandsche vertegen woordigers van dit werk, die voor de ver gaderingen van den Hoogen Raad naar Ronie waren gekomen. Zijn Eminentie Kardinaal van Rossutn stelde de leden aan Z. H. voor. Vanaf den Pauselijken troon hield de PI. Vader een hartelijke toespraak over het missiewezen. Z. H. verheugde zich over de groote werk zaamheden der leden van den Hoogen Raad, vooral over den grooten ijver en werkdadighcid van Kardinaal van Rossum wiens ijver geen nadere aansporing noodig had. Z. H. schonk daarna plechtig den Zegen. Reeds eenigen tijd geleden maakten wij melding van het Concordaat dat tus- schen Rome en de republiek Lithauen ge sloten is. Volgens de bepalingen van dit Concordaat zou de H. Stoel bij de regee ring van deze republiek vertegenwoordigd worden door een Internuntius. Tot dus verre werd deze betrekking waargenomen door den Internuntius bij dc Nederland- sche regeering Mgr. Schioppa, die beurte lings te 's-Gravenhage en te Kowno ver bleef. Z. H. heeft dezer dagen een nieuwe Internuntius voor Litauen benoemd, die te Kowno zal resideeren, nl. Mgr. Bartoloni, die aan de nuntiatuur van Venezuela ver bonden is geweest, en die thans op de Pauselijke <5taatssecretarie werkzaam was. Mgr. Bartoloni werd in 1885 te Florence geboren en studeerde te Rome waar hij doctoreerde in Godgeleerdheid en in Ker kelijk Recht. Mgr. Bartoloni zal de Bisschopswijding ontvangen en benoemd worden tot titulair •aartsbisschop van Laodicea van Syrië. In de vertrekken van Kardinaal Gaspar- ri werd dezer dagen een overeenkomst ge- teekend tusschen den H. Stoel en Portugal betreffende de Missiën in Indië voorzoover dat eilandenrijk onder Portugeesch beheer valtè Als gevolmachtigde van den H. Stoel toekende Kardinaal Gasparri, voor Portu gal Zijn Excellentie de Castro, Portu geesch Minister bij het Vaticaan. Bij deze eenvoudige plechtigheid waren mede aan wezig Mgr. Borgoncini-Duca en Mgr. Piz- zardo, 'aé twee onderstaatssecretarissen, alsmede het personeel van de Portugee- sche legatie. Dezer dagen verleende Z. H. ook een audiëntie aan een groep pelgrims uit Ne derland, spoorwegmannen die in een bond vereenigd zijn onder de schutse van Sint Rafaël, den aartsengel die Tobias veilig heenleidde naar het doel van zijn reis. De audiëntie had plaats in de prachtige Con sistoriezaal van het Vaticaan. De H. Vader reikte allen de hand en onderhield zich met verschillende pelgrims afzonderlijk, vooral met Pastoor Donders, de algemeene adviseur van deze groote organisatie, die persoonlijk aan Z. H. werd voorgesteld. Toen de H. Vader op den troon had plaats genomen en zich vergewist had dat iemand zijn toespraak zou vertalen sprak Hij als volgt: Het is. voor ons altijd een groote vreugde onze kinderen hier te zien, maar vooral doet het ons goed kinderen van Ne derland hier te zien, die in ons hart, en terecht, een zeer bijzondere plaats inne men. En de Nederlanders hebben recht daarop. De geschiedenis immers spreekt steeds over uw land, over uwe schoone kunsten, over uwe letterkunde, de wapen- feiten uwer voorouders te land en ter zee. Maar dit alles kan niet opwegen tegen do faam die de Nederlanders bezitten van een goed en zeer bevoorrecht volk te zijn naar geest en hart. Wij weten dat er in dat klei ne land zulke talrijke en schoone priester roepingen bloeien, voor het land zelf en ook voor de missies. Wij kennen uwe vrij gevigheid en uwe edelmoedige bijdragen aan kerken en kloosters. Wij nemen elke gelegenheid te baat om daar onze voldoe ning over uit te spreken. Gij zijt naar Ro me gekomen zoo vervolgde de H. Vader niet alleen om de schoonheden van Ro me to zien, hare prachtige kerken en basi lieken, maar ook vooral om er te bidden en om den Vader der Christenheid te be zoeken. Uw prachtige banier in de Vader- landsche kleuren hebben wij reeds bewon derd. Gij zijt een strijdkorps van vreedza me en weldoende strijders. Gij zijt het korps dat het leven van geheel uw land in rechte banen leidt. Het keurkorps der spoorwegmannen zal dan vooral goed werk verrichten wanneer het zich schaart onder de katholieke vlag zooals gij gedaan hebt. De katholieken hebben een grooto taak te vervullen in onze tegenwoordige maatschappij; daartoe is het ook noodza kelijk dat zij zich vereenigen in katholie ke vercenigingen, zooals wij U altijd heb ben voorgehouden. Dan schonk Z. H. aan allen zijn bijzonderen pauselijken zegen. Toen de Paus de trappen van zijn troon afdaalde zongen de geestdriftige Nederlan ders een lied dat door een hunner grootste zonen, door Dr. Schaepman gedicht was: Aan U o Koning der Eeuwen, hetwelk door den Paus staande werd aanhoord. Terwijl de Paus zegenend de zaal verliet, werd Hij luide toegejuicht. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto aangereden en vernield. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond te ongeveer zeven uur is op den onbewaakten overweg onder de gemeente Aalt-Waalre bij Eindhoven na bij het station een ernstig ongeluk ge beurd. Een vrachtauto van den heer E. van Rooy uit Eindhoven reed over den overweg, juist op het oogenblik dab de trein No. 911 uit Eindhoven passeerde. De auto werd gegrepen en totaal vernield. De inzittenden kwamen er zonder verwondin gen af. ,>Teh" EEN GEVAARLIJKE BEWAAKTE OVERWEG. De afsluitboomen niet gesloten. Toen deze week de middagtrein uit Gro ningen den bewaakten overweg achter de Hoven te Leéuwardeu moest passeeren, waren de boomen niet gesloten. Er bevon den zich juist veel voetgangers en wielrij ders op den overweg, die geen van allen het groote gevaar, waarin zij verkeerden, bemerkten. Een postbeambte was er zich echter wel van bewust en sloot direct de boomen. Ook de machinist bemerkte het gevaar, en remde uit alle macht. Langzaam rijdend passeerde de trein den overweg, waar tal van onthutste menschen binnen de boomen stonden. Dit is reeds de tweede maal in betrek kelijk korten tijd, dat zulks gebeurt. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Overreden en gedood. In de Lange Poten te 's-Gravenhage is gisterenmiddag een dame, vermoedelijk door onvoorzichtig oversteken van den rijweg, door een vrachtauto overreden. Met een hersenschudding en inwendige kneuzingen is de getroffene, mevr. F. geb. B., een Engelsche dame, uit Portsmouth, naar het Gemeentelijk Ziekenhuis overge bracht, waar zij eenigen tijd later is over leden. Ernstig motorongeval te Papendrecht. Gistermiddag had bij de Oostelijke School to Papendrecht een zeer ernstig motorongeluk plaats. De heer Van Schel ven, molenaar te Alblasserdam, kwam op een Indianmotorfiets uit de richting Dor drecht rijden. Op genoemde plaats, waar de dijk zeer gevaarlijk is, keek de motor rijder om, wat tot gevolg had, dat hij met groote vaart tegen een van dc tegenover gestelde richting komende A. T. O.-bus reed. De gevolgen waren ontzettend. De heer Van Schelven werd op de motorkap van de bus geslingerd, terwijl een zijner voeten totaal werd afgeklemd en hij ook aan het andere been ernstig werd gewond. In zeer ernstigen toestand werd hij opge nomen en bij omwonenden binnengebracht. Dr. Rollos te Papendrecht was spoedig ter plaatse, evenals de marechaussee. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het Zie kenhuis te Dordrecht vervoerd. Men vreest voor zijn leven. In een kanaal gereden. De motorrijder D. kwam Woensdagmor gen in razende vaart over de Brasserskade te Delft gereden in de richting van den Haagweg. Hij bleek daar den bocht niet to kunnen nemen, en reed de provinciale vaart. in. In de nabijheid zijnde schippers brachten den drenkeling en later de mo torfiets op den wal. De motorrijder, die er wonder goed was afgekomen, verklaarde, dat hij zijn vaart niet had kunnen vermin deren, vermoedelijk door een defect aan den gasregulateur. VLEES CH-VER GIFTIG ING. Eén doode. In een gezin te Enkhuizen heeft zich Zondag een geval van vergiftiging voorge daan, men vermoedt door het gebruiken van gehakt vleesch. Dinsdagavond is de moeder des huizes overleden; de overigen zijn aan de beterhand. Verdronken. Woensdagmiddag, is bij de sluis te En gelen, schipper H., van Kessel van den lich ter „Koopvaart 32" overboord geslagen en verdronken. Aan de gevolgen overleden. Een vierjarig meisje te Rhedcn, dat met een brandend stukje sigaret had ge speeld, welk stukje sigaret in aanraking kwam met haar jurkje, dat in brand vloog, is gisteren in het. ziekenhuis te Velp over leden. HET MISDRIJF TE BLAUWCAPEL". Een moeilijk onderzoek. Ook gisteren heeft de burgemeester van Maartensdijk, de heer v. d. Voort van Zijp, zich den heelen dag bezig gehouden met het afnemen van verhooren aan verschil lende personen, van wie kon worden ver ondersteld dat zij bij den moord te Blauw- capel waren betrokken of hierover inlich tingen konden geven. Nam de politie te Maartensdijk aanvan kelijk aan, dat de verdachte, die giste ren met het lijk werd geconfronteerd, de da<ler zou zijn, thans is zij een andere mee- nig toegedaan. Uit zijn verklaringen, die men bij onderzoek juist heeft bevonden is gebleken, dat hij ongeveer drie maanden geleden, toen hij 's nachts met twee vrien den aan het stroopen was, het geweer bij de nadering van een rijksveldwachter in een houtmijt heeft verstopt. Twee dagen la.ter wilde hij het wapen daar weer gaan ophalen doch bemerkte", dat het verdwe nen was. Ook kwam reeds vast te staan, dat een der vrienden, het jachtgeweer we derrechtelijk uit zijn schuilplaats moet hebben gehaald, om het aan den der den strooper van dien nacht te verkoopen. Het spoor van dezen laatste leidt, naar Utrecht, terwijl de andere medeplichtige zich in een stad in Overijsel moet op houden. DE VEENBRANDEN. Besproken Emmen. den Raad van In den gemeenteraad van Emmen wer den gisteren, zooals reeds gemeld, uitvoe rig do veenbranden besproken. Naar de „Asser C'rt." meldt heeft de burgemeester op de vragen van den heer Portegics het volgende geantwoord: „Geruchten, als zouden de branden in de veenderijen niet in alle gevallen door ongeluk of onachtzaamheid zijn ontstaan, hebben door dc grooto vaagheid geen aan leiding gegeven tot het instellen van een zeer ernstig onderzoek. Wel is een bepaald geval oorzaak ge weest, dat een nauwkeurig politieonderzoek plaats vond. B. en W. zijn niet bereid te bevorderen, dat aan verzekerde vervcners voortaan een bedrag als schadevergoeding wordt uitge keerd, beduidend lager dan de waarde der verbrande turf, daar de verzekering de schade behoort te dekken. Voorzoover onbetrouwbaarheid of onwil ligheid in het spel mocht blijken to zijn om medewerking te verleenen tot het blusschen of het voorkomen van uitbreiding van den brand worden maatregelen overwogen. De Haagsche brandweer weer vertrokken. De Haagsche brandweer, die heeft deel genomen aan het. blusschingswerk is gis terenavond weer in de residentie terugge keerd. BRANDEN. Woensdagavond is te Zelhem dc woning van G. B. Radstake op den Palmberg door brand vernield. Verzekering dekt. de schade Gisternacht half drie schrok de be woner van perceel Westergracht 117, hoek Westenstraat, te Haarlem, wakker door een uitslaande brand, die in zijn huis woed de. Vermoedelijk ontstond de brand eergis teravond, doordat, de vouw des huizes 's avonds laat nog op zolder met een luci fer naar waschgoed heeft gezocht. De zol der brandde uit en dc plafonds brandden door. Een in dat perceel gevestigd café van en heer G. kreeg waterschade. Gistermorgen is te Hoogczand het dubbele woonhuis met motorwerkplaats bewoond door Tammeling, vader en zoon, totaal afgebrand. Oorzaak onbekend. Het pand was verzekerd. Gistermorgen 11 uur is brand uitgebro ken in de cacaofabriek van de N.V. v.h. J. Pette Hzn. te Wormerveer. Een molen, waarin cacaopoeder wordt gemalen, is in brand gevlogen en verspreidde dikke rook wolken. De brandweer gaf met een slang op de motorspuit water. De schade beperkt zich tot den molen en een hoeveelheid cacaopoeder. Verzekering dekt de schade. Inbreker-brandstichter gearresteerd. Do politie te Leeuwarden arresteerde gisteren den 22-jarigen S. C., bakkers knecht, vroeger wonende te Hilversum. Hij wordt verdacht te hebben ingebroken bij den heer Fcitsma, door het forcceren van een slot in een deur. Een stel inbrekers- werktuigen werd op hem bevonden, terwijl van het gestolen bedrag 212.50, 150 bij hem thuis in een kistje gevonden werd. Ook kwam thans aan het licht, dat ge noemde S. C. brand gesticht heeft bij zijn patroon Granada, bij wien op 1 Augustus 1927 een uitslaande brand is geweest, ter wijl C. drio weken voordien zich had la ten verzekeren voor 500, om daardoor uitgekeerd te krijgen. Verder had hij nog do dienstbode van zijn patroon voor onge veer 20 afhandig gemaakt. Boefjes. Men meldt uit Hengelo aan de „Msbd.": De nog minderjarige jongelieden v. d. V. en G„ welke sedert een week spoorloos ver dwenen waren, en waarvan de eerste een bedrag van plm. 200 uit zijn dienstbetrek king had meegenomen, zijn thans terug en hebben zich bij do politie aangemeld. Het geld was op. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Poolsche zakkenrollers gearresteerd. Woensdagmiddag zag een surveilleerend rechercheur van de Centrale Recherche te Rotterdam dat op den hoek van de Hoofd- steeg en den Middensteiger voor den win kel, waarin de door water beschadigde" goederen uit het City-magazijn worden ver kocht, drie personen, twee mannen en een vrouw, zich op verdachte wijze ophielden. Hij zag, dat de vtouw het taschje van een dame openmaakte, en daaruit iets weg nam, doch toen gewaarschuwd werd door een der mannen, die blijkbaar had opge merkt, dat iemand hen bespiedde. Het drietal ging hierop haastig weg. De rechercheur volgde hen geruimen tijd om na te gaan, of zij wellicht anderen zouden trachten te bestelen, doch daar dit niet gc- beurdo, hield hij twee hunner, een man en de vrouw, tenslotte aan en bracht ze naar het hoofdbureau. Daar bleek, dat de man de 28-jarige Miec Zijland uit Mamer, de vrouw de 35-ja- rige Sofja Mazinska, laatst gewoond heb bende te Keulen, waren. Beiden zijn van Poolsche afkomst en kwamen via Belgic in ons land. DE OCEAAN-TOCHT VAN DE „SCHUTTEVAÉR". Bij Zuid Wester-storm in het Engelsch Kanaal. Bij de meeste menschen bestaat nog al tijd een verkeerd begrip omtrent het stre ven van den 70-jarigen ouden heer Schut- tevaêr, zegt de „Maasbode". Over het algemeen hoort men zeggen? „Het duurt te lang". In de eerste plaats dient opgemerkt, dat deze tocht in geen ge val een snelheidstocht is. Schuttovaer's be doeling is de wereld te bewijzen, dat dit systeem-reddingboot gevaarloos de onstui mige zeeën kan doorstaan. Dat zij dit kan, heeft de „Schuttcvaêr" met den hevigen Z.W.-storm in het Engelsch Kanaal wel be wezen. Immers wat zou er van een open boot terecht zijn gekomen 1 Na het bekend worden van de weder waardigheden di© de „Schuttevaér" in de zen storm heeft meegemaakt, zijn er stem men opgegaan om te trachten den verderen tocht van overheidswege to doen verbie den, onder het motief, dat. belet moest wor den dat. de bemanning zich noodoloos in gevaar stelde. Hoe denken deze geachte heeren, di© in elk geval blijk gaven van mcnschelijk ge voel, over het volgende: „Dagelijks vertrekken uit groote zeeha vens schepen soms met 500 of meer passa giers. Het blijkt uit de statistieken vand© Lloyds, dat jaarlijks ongeveer 50 schepen der wereld vloot verdwijnen, waar men nooit meer iets van hoort. En al deze sche pen hebben nog altijd alü wettig reddings middel de open booten aan boord". Zou het niet beter zijn om chliir zijn stent tegen te verheffen'! Tob geruststelling van een ieder dien» echter dat: de bemanning van de „Schut tevaér", die toch den hevigsten storm in het Engelsch Kanaal medemaaktc, éénpa* rig verklaart: „de boot heeft zich schit terend gedragen en kan absoluut geen kwaad. De bemanning en vooral do heer Schutte vaér zijn dan ook vast besloten den tocht ondanks de financieel© moeilijkhedoi| voort te zetten. Schuttovaér heeft reeds jarenlang met zijn proefboot uitstekend geslaagde proe ven genomen o.a. de duikproeven. Voorts is Schuttevaér. indertijd met oen Z.W.-storm op eigen kracht IJmuidon uitgezeild, eenige uren buiten gebleven en op eigen krachten weder binnengekomen. Met als resultaat, dat het oordeel van vooraanstaande des kundige personen éénparig luidde: „Dc uit vinding van den lieer Schuttevaér is voor het reddingwezen ter zee een groote stap vooruit". Andermaal is nu weer een schitterend» prestatie met de „Schuttevaér" geleverdi tijdens den hevigen Z.W.-storm in het J2n- gclsch Kanaal is de bemanning geenszins verdronken; integendeel, niettegenstaande men tijdens den storm tweemaal in een woe dende branding kwam, den eersten keer voor Eastborne, de tweede maal voor do huizenhooge rotsen van Folkestone, is de boot veilig de baai van Margate binnen geloopcn. Wel was dit een teruggaan op den eens ingeslagen weg, maar zonder anker in liet Engelsch Kanaal tijdens een hevigen Z.W- storm en met tij tegen, heeft een zeilboot niets in te brengen en is alleen aan de orde: het leven behouden, en dat de „Schut tevaér" daarvoor zorgde, is bekend. Het practisch resultaat voor Schuttevaér na den storm is, dat men van Fransche zijd© het systeem „Schuttevaér" aangevraagd heeft. Dit is echter niet voldoende. Schutte vaér tracht te bereiken, dat men in de ge- heele wereld de overtuiging krijgt, dat in voering van zijn uitvinding een groote ver betering beteekent. voor het. rcuuingwezeii ter zee. Dit kan alleen bereikt worden door voortzetting van den voorgenomen tocht. Ook al mocht, dc boot in den Oceaan door een plotseling opkomenden orkaan over vallen worden en evontucel mast en tuigage worden afgeslagen, dan nog is dc beman ning niet verloren. Dan blijft alleen de vraag, hoe lang duurt het, alvorens de opva renden opgenomen worden door ccn pas- seerend schip. Maar ook in zoo'n geval zou de „Schutte* vaêr" bewezen hebben haar plicht te heb ben vervuld n.l. dat dc schipbreukelingen niet ten doode waren opgeschreven. Denkt aan de ongeveer 50 schepen waar men nooit meer iets van hoort! ONGELUKKEN. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. 10 dooden 18 gewonden. Verzakking van den spoordijk. Ten gevolge van aanhoudenden regen is gisterochtend tusschen Grottommare en Ascoli Piccno een stuk van den spoordijk verzakt, dat op eenige huisjes in het dal is neergekomen. De huisjes stortten in cu tot dusver zijn reeds zes dooden uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. Een passagierstrein, die kort na de aardver schuiving passeerde, is ontspoord en alle wagens zijn omgevallen, gelukkig echter naar do zijde waar de dijk nog hield. Uit den voorsten wagen, die geheel in elkaar gedrukt werd, zijn 4 dooden en 18 gewon den te voorschijn gehaald. Het roddings- werk wordt voortgezet. Cycloon In Dalmatlë. Drie dooden. Uit Ragusa wordt gemeld: Door een he vigen cycloon zijn de muren van een in aanbouw zijnde school ingestort en op hui zen terecht gekomen, waardoor de bewo ners bedolven werden. Er zijn drie dooden. Een orkaan in Hongarije. 50 gewonden. Een hevige orkaan heeft te Boedapest aanzienlijke schade veroorzaakt- Vijftig personen werden gewond. J

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5