FONGE M» Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. Gem. Berichten. Buitenl. Berichter INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. [iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinninininninninniiiiii'ië Filiaal Breestraat Tel. 216 Met herstelplaats voor elk fal Siimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiriiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiuujxf' Hier mogen wij echter de vraag stellen, of het dan niet gewenscht is om de arbei ders eens goed in te lichten over alles wat mogelijk zou zijn zoo zij allen georgani seerd waren, dat dan een toestand be reikt kan worden, waarin van een werk loosheid zooals wij die thans kennen geen sprake behoefde te zijn. Maar ook, zou het geen overweging ver dienen, wijl toch deze zaak van zoo'n groo- te betcckenis is voor de arbeiders niet al leen, doch voor de geheele samenleving, de oplossing te zoeken samen met den mid denstand en de werkgevers; niet alleen de arbeiders te doen inzien wat voor hen dit vraagstuk beteekent (zij ondervinden dit aan den lijve) maar ook de andere groepen onzer samenleving te wijzen op den plicht om te komen tot een werkelijk christelijk productie-stelsel, dat geven kan voor allen de noodzakelijk stoffelijke goederen, noo- dig ter beoefening van de deugd (zooals Leo XITT in Rerum Novarum zegt) en de oorzaken weg te nemen, die ons steeds doen leven in voortdurend gevaar voor de revolutie. IK BEMOEI MIJ NIET MET POLITIEK Ja, zoo zijn er meer, schrijft Ons N o ord e n. Het leelijke is echter, dat de politiek zich wel met u bemoeit. „Gij zijt huisvader? Welnu, de politiek regelt de rechtsverhouding tusschen nian en vrouw; maakt echtscheidingen mogelijk of niet; bepaalt, wat gij aan uw kinderen moet nalaten, maakt onterving onmogelijk; stelt dc regels vast, waarnaar gij uw tes tament hebt in te richten. De politiek maakt u een godsdienstige opvoeding uwer kinderen mogelijk of onmogebik; geeft u geloovig of ongeloovig onderwijs voor uwe telgen; hpoaalt. hoeveel er onder dienst moeten. De politiek bepaalt of uwe kin deren in een geestelijk gezonde of ongezon de atmosfeer zullen opgroeien; of uwe kin deren later ook in aanmerking zullen ko men voor de tallooze staatsbetrekkingen. De politiek beoaalt, of gij in een rustige, vei1 ige, geordende maafs-diannij zult leven of in sovjettoestanden. De politiek behaalt, of gii in h*t rustig en volwip-^.'-r van uw spaarduiten of eigendommen zult blij ven. Ik kan nog wel ecnige Volornmau zoo doorgaan. Tk wil n echter alleen ma ar vra gen. of u dat alles wel aangaat of niet? De politiek soreekt dus een emst;'r wor-d mee in uw leven; is het dan ve-st.nndig zelf geen woord te willen meespreken?" voor haar tegenwoordigheid, den spr., de I Harmonie en allen die hadden meegewerkt I aan het welslagen van dezen avond. Er heerschte een opgewekte stemming- Moge de aanwezigen deze stemming ook uitdragen tot de niet-aanwezigen, opdat alle parochianen geven met milde hand hun bijdragen voor het zoo noodzakelijke dr. Schaepmanfonds tot oprichting van het R. K. Partijbureau. Dan zal Katholiek Oegstgeest ook in deze zijn goeden naam hoog houden! VOORSCHOTEN. Geboren: Johanna Helena d. v. P. Ilarremans en H. C. van der Krocht. Ni- c ilaas Charles z. v. N. L. J. Muller en A. C. Idzerda. Gerardus Lconardus Wil helmus z. v. C. J. Paardckooper en A. M. van Gent Maria Johanna d. v. H. de Graaff en P. J. Verhoeven. Ondertrouwd: D. G. Spuvman 27 j. en S. M. L. Verhoog 29 j. W. Zonneveld 20 j. en W. M. Koot 21 j. M. van Tol 27 j. en C. Werther 26 j. Gehuwd: A. G. J. Elsknmp en T. Verhorst. H. Elskamp en C. van der Korst. J. L. van Leeuwen en J. C. M. Groenendijk. P. Lardée en K. M. v. d. Wetering. F. Los en A. de Graaf. Overleden: Levenl. aangegeven kind van A. J. v. d. Geest en G. van Leeu wen. Nic. Verweij 77j. OEGSTGEEST. Kiesvereeniging. In St. Willibrord hield gisterenavond de R. K. Kiesvereeni ging eerst haar algomeene jaarvergade ring, die slechts zeer matig was bezocht. De vergadering werd geleid door den heer L. J. van Douveren, die in zijn openings woord het overleden R. K. Raadslid, den heer v. d. Huht herdacht, die onze partij 18 jaar als Raadslid heeft gediend, tot de oudste leden der kiesvereeniging be hoorde en vele jaren een be.tuursfunctie met toewijding heeft vervuld. Onder dc ingekomen stukken waren o.m. 2 candidatenlijsten voor bestuursleden. Het jaarverslag werd door den secreta resse mej. Rietmeijer uitgebracht en onder applaus goedgekeurd. De heer A. v. d. Hulst deed als penning meester verslag van den financieelen toe stand, waaruit bleek dat het batig saldo op 1 Januari 19-28 sloot met een bedrag van 26 cent. De commissie van verificateurs, bestaande uit de heeren Hofman en Balk, verklaarde na onderzoek boeken en be scheiden in orde. Het periodiek aftredend bestuurslid me juffrouw van der AarMolenaar werd bij enkele candidaatstelling herkozen. In de vacature-den Dubbelden werd de heer A. Dofferhof benoemd. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna de vergadering op gebruikelij ke wijze werd gesloten en gevolgd door een prooaganda-vergadering. Het was inmiddels halfnegen en meer dere belangstellenden kwamen binnen de muren van „St. Willibrord"; de opkomst was bevredigend. De heer van Douveren opende deze bij eenkomst, herdacht het overlijden van on zen Bisschop en verzocht den pastoor een kort gebed voor zijn zielerusfc, waaraan werd voldaan. Vervolgens verwelkomde spr. de aanwe zigen in liet bijzonder den snreker van de zen avond, den heer Th. Wilmer, en de R. K. Harmonie „Triumph" die dezen avond met eenige muzieknummers zou opluiste ren. Na het spelen van een tweetal nummers verkreeg de heer Wilmer het woord die een rede hield over „Dr. Schaepman en do R. K. Staatspartij". Onder de pauze werd gezongen en wer den weer op verdienstelijke wijze eenige nummers gegeven door de Harmonie. Er werd gecollecteerd voor het dr. Schaep manfonds met n mooi succes. Na het twee de deel van de rede zong de heer A. v. d. Hulst het mooie Schaepman-lied. Met zang en muziek werd de avond besloten. Dc voorzitter dankte de eerw. geestelijkheid HAZERSWOUDE. Katholieke school. Het aantal nieuw ingeschreven leerlingen aan de R. K. school op het Dorp bedraagt 18, aan de R. K. school in den Groenendijk 20 en aan de R. K. school aan 't Zwaantje 17. Militie. Bij de gehouden keuring der ingeschrevenen der mil. lichting '29 zijn door de keuringsraad 10 jongelingen voor goed ongeschikt en 2 tijdelijk ongeschikt verklaard. ZOETERWOUDE (Dorp). R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" Gisterenavond was door het Hanzebe- stuur in Jt Patronaat aan den Schenkel- weg een Propaganda-avond georganiseerd welke om ongeveer kwart voor 8 een aan vang nam. Te voren was die vergadering èn vanaf den kansel en door een convoca tiebiljet aan alle georganiseerde en onge organiseerde R. K. Middenstanders aange kondigd. Hoe jammer dat weer velen aan de dringende uitnoodiging geen gehoor gaven en er slechts 31 middenstanders aan wezig waren. Want het was een leerrijke en gezellige avond, en een ieder der aan wezigen zal dit thans beamen. Na opening en welkomstwoord van don Voorzitter, den heer J. Vlasveld en van den geest, adviseur kapelaan J. Boon, trad als eerste spreker op de eminente voorzitter van de Haarlemsche Hnnze-afdeeling, de heer Van Teteringen. Spr. begon met een heerlijke enthousiaste lofspraak op den overleden Directeur van het Centraal-Han- zebureau, Chris Jansen z.g., het voorbeeld voor alle R. K. Middenstanders, daarna op den overleden Bisschop Mgr. A. J. Callier, die vooral den laatsten tijd zoovele ernsti ge lessen gegeven heeft aan de R. K. Mid denstanders, en hun de plicht van organi satie zoo ernstig onder de oogen bracht. Maar o, die erfzonde van lauwheid en traagheid, van lakschheid en onwil in de rangen van onze eigen Middenstanders. O, dat zij toch mogen inzien dat door een krachtig organisatieleven, zij mede moeten helpen den Middenstand hoog te houden, den stand, wa.ar steeds het echte gods dienstleven bloeide, die steeds aan de kerk een groot leger van priesters cn zusters le verde. Spreker is blijde, daartoe met zijn woorden den R. K. Middenstand te mogen aansporen. Dan van 't meer spirituecle en geestelijk element afstappend zet spreker uiteen hoe de ideëele organisatievorm van den geheelen Middenstand en in het bij zonder van den R. K. Middenstand er moet uitzien: O, wanneer zoo de Middenstand eendrachtig samenwerkte als een groot le ger het is immers ongeveer pl.m. 1/5 van de bevolking dan zou 't niet gebeuren, dat in openbare lichamen en instellingen zoo weinig rekening werd gehouden met Middenstandszaken, dat door bankinstel lingen eenheidswinkels werden bevoor deeld: dan zou 't niet zijn voorgekomen dat allerlei lasten den Middenstanders op de schouders werden geworpen, en een troonrede werd uitgesproken zonder be langrijke punten voor handel en industrie, zonder zelfs een poging tot welvaartspoli- tiek enz. enz... En voor ons katholieke Middenstanders: wij worden nog niet ge teld, wij zijn nog met te weinigen; waar immers blijven onze vertegenwoordigers in openbare lichamen, waar do R. K. Midden stander in de Tweede Kamer, waarom liet men dc R. K. Hanzebank crêpeeren? O, M. H., zeide spreker, wij moeten onze lauwheid en traagheid afleggen ook in het belang van onze kinderen, die anders na ons de lasten moeten dragen. Vooral de ongeorganiseerden doen hier afbrekend werk, waarvoor zij aansprakelijk zijn. Maar „bet daghet in 't Oosten"; steden en dor pen gewagen thans van een nieuw leven in do afdeelingen. Ook de Zocterwoudsche Middenstanders moeten zich krachtiger aaneensluiten, in hun eigen belang en dat van Kerk. en Staat Vooral ook de jonge ren moeten hier hun taak begrijpen. Zij zullen de mannen zijn van do toekomst En daarom, zoo zegt spreker tot de onge organiseerden: treedt toe, blijft niet lan ger lauw en traag maar strijdt mee met de kriigers in uw kamp!" Met grooten aandacht werd deze even pittige als kernachtige, even bloemrijke als zakelijke lezing door de aanwezigen ge volgd, waarna daverend applaus. Als tweede spreker trad op kapelaan G. an Diest, vorig geestelijk adviseur der af- i oeling, d:s nog zoo gaarne sprak tot zijn t ad-parochianen en begon met to herinne- n aan de Profetie van Ezechiël over don aodenakker. Hij moest profeteeren over l et doodsbeenderenveld en zie er kwam nieuw leven en spier en zenuw strengelden zich weer te samen. Zoo moest het ook zijn op den doodenakker van de Zoeterwoud- sche R. K. Middenstanders, er moet door de woorden van dezen avond weer nieuw leven komen in alle ledematen, in alle Hanzemannen, zelfs ook in diegenen die niet aanwezig zijn. Daarna behandelde spr. het zoo noodzakelijke van principiecle or ganisatie. Hij gaat na de oorzaken van het verval in do voorgaande eeuwen van de echte godsdienstige geest door de hervor ming, renaissance, liberalisme, socialisme etc. Hij herinnert dan aan de 3 laatste groote Pausen, die opnieuw do middelen en de richtlijnen aangaven om het geloof te bewaren in onzen tijd omdat in al ons doen en handelen de godsdienst een voorname rol speelt. Daarom zeide spreker, had ook onze oveideden Bisschop den Amsterdam- schen ongeorganiseerde R. K. Middenstan ders een „langzaam maar zeker afglijden naar 't ongeloof" voorspeld, wanneer zich niet R. K. vereonigdon. Spr. heeft groot vertrouwen in den godsdienstzin der R. K. Zoeterwoudsche Middenstanders en in hun gehoorzaamheid aan 't opvolgen der geestelijke leiding, en daarom: „Weest ijverige Middenstanders en ongeorgani seerden, vereenigt U". Groote instemming betuigde de vergadering ook na deze woor den. De voorzitter bracht dank aan de spre kers en gaf het woord aan den Geest. Adv. die zeide, dat 't bij dezen avond niet mocht blijven, wij moeten nu doorzetten, de aanwezigen van dezen avond moeten van nu af een vurige propagandnclub we zen, die ook de afwezigen weten te bezie len en ze bij een volgende propaganda- avond weten binnen te leiden in 't kader der vereenigde Middenstanders. Na deze woorden volgde nog een geani meerd debat, over verschillende Midden standszaken, waaraan o.a. deelnamen de heeren Berkv. Remmen, v. d. Meer, Ben- nekom, A. Vlasveld en anderen, waaruit ten duidelijkste bleek het nut en de nood zakelijkheid der Hanze Meerderen gaven zich nu als lid op tot een goed voorbeeld van vele anderen, die niet aanwezig waren en rond half elf sloot de Voorz. deze schitterende vergadering. DE BRANDSTICHTING TE MAARTENSDIJK. Een arrestatie. Nader vernemen wij nog, dat de politie van Maartensdijk gistermiddag een bewo ner van Blauwkapel heeft gearresteerd, die verdacht wordt den moord te hebben gepleegd. De arrestant woont in de directe omge ving van(de plek, waar het misdrijf is ge pleegd en wordt als de vermoedelijke eige naar van t5 geweer beschouwd, dat naast het slachtoffer is aangetroffen. In het „U. D." lezen we omtrent dezen brand o.m. het volgende: Het eerste werk van de brandweer was te onderzoeken, of de bewoner van het huis nog binnen was. Dat was best moge lijk, omdat het achterhuis in brand stond floor kon dus heel best nog liggen te slapen. In de slaapkamer zag men niets, in de huiskamer evenmin. Eindelijk zag men iets in het achterhuis, dat in brand stond. Op den deel, vlak bij de achterdeur zag men het lichaam van den man liggen, in de onmiddellijke nabijheid van het vuur, dat zijn kleeren al had aangetast. Oogen- schijnlijk leek het, alsof de man gevlucht was voor den brand, en op weg naar bui ten was gevallen en in brand geraakt. De man had namelijk aan het achterhoofd een groote gapende wend, waaruit de hersens naar buiten puilden en naast het lichaam lag een dubbelloops-jachtgeweer, dat, naar gebleken is, niet l-loor's eigendom was. Men kon zich tenminste niet herinneren, het geweer ooit in zijn woning te hebben ge zien. Deze omstandigheden waren al zeer verdacht en daarom stelde de politie aan stonds 'n onderzoek in. Het bleek daaruit dat, zeer waarschijnlijk met het gevonden geweer, Floor een hevige slag op het ach terhoofd is toegebracht, waardoor de sche del is verbrijzeld, en de dood onmiddellijk is ingetre:len. Bij het voortgezette onder zoek vond men in do hiuskamer vóór een kast een geldkistje liggen, open en wel. Het vertoonde geen sporen, dat het was open gebroken; geforceerd is het dus waar schijnlijk niet. Men weet niet, hoevoi geld er in het kistje heeft gezeten. Wel was be kend, dat Floor altijd een zeker bedrag aan geld in huis had, omdat hij het zekerder vond, zijn geldswaardige eigendommen vlak bij zich te hebben. Van don inhoud van het kistje is goen spoor meer gevon den. DE VERDUISTERING BIJ DE „ROBAVER". Het verduisterde bedrag beloopt vele tienduizenden. In verband met deze geruchtmakende zaak welke allerwege groote opschudding heeft verwekt, kan nog het volgende wor den gemeld: De gearresteerde directie-secretaris, de heer v. d. E.B. had door zijn functie ge legenheid belangrijke financieele aangele genheden met buitenlandsehe cliënten, in dit geval speciaal met een Fransche rela tie, geheel zelfstandig te behandelen. Opgeklommen van jongsten bediende tot deze vertrouwenspositie, door zijo vlot op treden en hard werken, genoot hij aller achting en was in vele intieme aangelegen heden volkomen ingewijd. Hij leefde buitengewoon luxueus en deed uitgaven, welke zelfs een zeer hoog inko men niet konden rechtvaardigen. Korte lings was hij naar Wassenaar verhuisd. Terwijl hij heeft mceten bekennen, gei len te hebben verduisterd, weet hij zelf et totaal bedrag niet te bepalen, het on derzoek bij de bank heeft inmiddèls uitge- ezen, dat dit vele tienduizenden moet be- lragen. Terwijl volgens het tegenwoordige wet oek van strafvordering de mogelijkheid bestaat, den adressant op borgstelling vrij te laten en hiertoe pogingen worden aange wend, is de kans tot invrijheidstelling mo menteel niet groot, daar er nieuwe ge zichtspunten in het politioneel ondtrzoek zijn gekomen, welke op nog andere straf bare handelingen zouden kunnen wijzen. In hoeverre deze zaak zeer onaange name gevolgen kan hebben is nog niet te overzien. De aangehoudene ontkent inmiddels elk verband tusschen zijn optreden en de op lichting van de 12.500 gulden door de dame. De dame-oplichtster gearresteerd. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Hoewel slechts langzamerhand, komt er toch steeds meer licht in de geheimzinnige ::aak van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, waarbij de verduistering van gelden uoor den directie-secretaris v. d. E.—B. cn de oplichting van deze bank door een dame voor een bedrag van 12.500 gulden nog steeds met elkaar in verband worden gebracht De politie is er n.l. in geslaagd, het adres van deze dame to weten te komen en haar te arresteeren. Men herinnert zich uit het uitvoerige re laas dat wij verleden weck gaven, dat deze dame, die zich mej. L. noemde, bij dï Rot terdamsche Bankyereeniging zou zijn ge komen om inlichtingen in te winnen om trent het stichten van een fonds voor men- schen uit den hocgeren stand, die buiten hun schuld in financieele moeilijkheden wa ren geraakt. Zij zou toen te woord zijn ge staan door den -lirectie-secretaris, die te vens afdeelings-ehef was en een week la ter een carte de correspondence hebben af gegeven, waarop een rijke ingezetene onzer stad de bank machtigde tot de afgnto van 12.500 gulden aan haar. De secretaris zou, nadat de handtceke- ning op de carte gefiatteerd was, het geld in ontvangst hebben genomen, haar een kwitantie hebben laten teckenen en ver volgens het geld hebben overgegeven. Bij het onderzoek wist de secretaris niet te verklaren, waar hij een bedrag van 7000 gulden vandaan had gekregen, welke op den dag, waarop de dame de carte (die van een voortreffelijk nagemaakte hand- teelcening bleek te zijn voorzien) had age- geven en het gold in ontvangst had geno men, door hem betaald waren tor afdoe ning van speculatie-schulden. Toen kwam ook aan het licht, dat v. d. E.B. zich schuldig had gemaakt aan ver duisteringen en volgde zijn arrestatie. Men kwam h'crna tot het vermoeden, dat de dame wellicht niets met de 12.500 gulden te maken zou hebben gehad, ofwel dat zij met den secretaris had medege werkt in do bedriegerijen. Daar de arrestant elk verband tusschen zijn knoeierijen en de oplichtingen door de dame ontkende, kwam de politie ten op zichte van haar niet veel verder. Gisteren echter kreeg inspecteur Die penhorst van den justitieelen dienst, bu reau Groote Paauwensteeg, nade.-o aanwij zingen omtrent de geheimzinnige vrouw in handen. Terwijl men reeds van het begin af aan vermoedde, haar niet. in Rotterdam te moeten zoeken, doch veeleer in Den Haag, kwam hij te weten, dat zij in Rijswijk woonde. Gistermorgen ging de inspecteur, in ge zelschap van den portier van het kan toor Boompjes naar Rijswijk, en trof daar de langgezochte in haar woning aan. Zij is gebleken de 3<>jange Duitsche vrouw W. v. L. te zijn, gotrouwd met een zekeren B. die uit Boedapest afkomstig is. Zij bewoonde een groot huis en is in het bezit van een eigen auto. Toen do bank-portier haar zag, herkende hij in haar onmiddellijk degene, die op de bewuste dagen aan de Bank was geweest en met den neer v. d. E.B. had gespro ken. De arrestatie volgde toen terstond. In haar eigen auto ging de aangehoudene met den inspecteur en den portier naar Rotterdam, waar zij aan het bureau Groote Paaëfwensteeg in verzekerde bewaring werd êfesteld. Aan een langduriglverhoor onderwerpen ontkende zij alle^ schuld, wat betreft de oplichting. Zij verklaarde alleen, vroeger met den heer v. d. E.B. te hebben omge gaan, doch ontkende pertinent op de be wuste dagen op de Roterdamsche Bank- vereeniging te zijn geweest, zoodat zij de verklaringen van den portier heet liegen. Het is dus thans nog niet bekend, in hoeverre zij schuldig of medeplichtig zou zijn. Men kan hierover thans alleen nog maar vermoedens koesteren. Wellicht dat, wanneer hedenmorgen v. d. E.B. met haar geconfronteerd wordt, er meer licht in deze zaak komt. Inmiddels kunnen wij nog mededeelen, dat de directie-secretaris de Bank heeft benadeeld voor een bedrag van ongeveer 48.000 gulden. Hij is thans in het Huis van Bewaring opgesloten. DE VEENBRANDEN. Zoo goed als bedwongen. De correspondent van V. D. te Emmen seinde gisteravond te half acht: De veenbrand te Emmen-Erfscheiden- veen, die zich hedenmiddag plotseling weer ernstig deed aanzien, is thans, doordat de wind is gaan liggen en het flink geregend heeft, veel minder gevaarlijk. De motor spuit uit Groningen en die uit Amsterdam zijn vertrokken. Het vuur wordt thans be streden onder leiding van de Haagsche brandweer, die werkt met de kleine spui ten uit deze omgeving. Het terrein waar de brand op het oogenblik nog voort duurt is namelijk met de groote stoom spuiten niet te bereiken. Te Klazina-veen-Noord is geen brand weer meer aanwezig; het vuur is hier go- bluscht. Te Valthermond werken nog steeds de Hoogeveensche brandweer en de brand weer uit Musselkanaal. De spuit uit Nieuw- Amsterdam, die aldaar werkte, is naar ~!mmon teruggcLeerd en werkt thans mede te Emmen-Erfscheidenvcen. Op het bran dend terrein staat nog een aanzionlijke hoeveelheid baggerturf en eenige wonin gen. Deze laatste laatste loopen echter geen direct gevaar. BRANDEN. Te Made is de kapitale hofstede den landbouwer J. Prinsen afgebrand. 1 inboedel, een kalf en een stier werden i prooi der vlammen. Verzekering dekt schade. Te Wijhe werd gistermiddag brat n ontdekt in de draadvlechterij, waarna* woonhuis v» schuur van de firma Gree 31 aan den dijk. Met drie slangen op de u torspuit werd de brand bestreden, huis brandde nagenoeg geheel uit. vee, dat zich in de schuur bevond, k 1 gered worden. Als gevolg van de koude had de woonster van de benedenwoning Nieujf Looiersstraat 83 te Amsterdam, een troleumkachel aangestoken. ,Dit kachel' stond dicht bij een portière welke veria delijk door tocht met den petrolcumkacl in aanraking iB gekomen. Daar op oogenblik niemand in de kamer was j de vlam vrij spel en stak de goheole oi geving aan. Toen de brand ontdekt w« stond reeds de geheele kamer in vlam. Toen de brandweer kwam sloegen vlammen reeds voor en achter uit en dreigden de bovengelegen verdiepingj bewoond door mej. Umanna Met twee strD len op een moterspuit werd het vuur streden. De beide kamers van de benedj verdieping brandden uit. De tweede u dieping kwam er door het snelle optred van de Brandweer goed af. De ruiten spi D gen en de kozijnen werden geblakerd. |t| de woning werd betrekkelijk weinig sch aangericht. De kelderwoning, waar groentpn-affaire wordt uitgeoefend kr ernstige waterschade. Toen de brandwachts de woning binn rij gingen met fakkels rook de hoofdbrat meeste? Brunet de Rochebrune gaslue Hij waarschuwde hen met de fakk IU heen te gaan en een electrische lantaa te nemen. Nauwelijks had hij de wa In schuwing uitgesproken of een ontploffi )i had plaats, waardoor do brandwacht F. Jong brandwonden in het gelaat opli Hij werd naar het Tessolschade-ziekcnh i overgebracht. li ONGELUKKEN. Door een sneltrein gegrepen en gedooin Gistermiddag omstreeks halfzes is s het station Delftsche Poort te Rotterdi |e een ernstig ongeluk gebeurd. De 53-jari kruier J. T. van Wijk wildo zich van 1 eerste naar het tweede perron begev waar juist de Pullman uit Parijs was a; gekomen. Hij bemerkte daarbij niet van den anderen kant een trein uit Ma P sluis na-derde, die doorgaat naar T)i drecht. De man werd door den trein") grepen en was terstond dood. Noodlottig ongeval. In de Tuinbouwstraat te Groningen gisterenmiddag de 25-jarige mej. J. Haïi kamp, uit de tweede verdieping gevall en met een ernstige rug wervelfractuur fl™ genomen en naar het ziekenhuis vervou Haar toestand is zorgwekkend. Plotselinge dood. Dinsdag bleef voerman Smulders i het Goirke te Tilburg tijdens zijn bez gingsroute te Kaatsheuvel plotseling do i'( Sm. laat een vrouw met zeven kinderen Als 't uitraakt. Een meisje in Zutphen had haar zinni e gezet op een jongen uit Arnhem en 't gii geruimen tijd goed. Men ging van Z. nu ei A. en van A. naar Z. Het zou echter ni^d altijd rozegeur en maneschijn blijven, kwam verschil van meening en op mooien dag, nog maar kort geleden, W ze niets meer met hom te maken hebbt Daarna liep ze met wraakzuchtige plu nen naar de politie, die eigenlijk met eindigde engagementen niets heefv uit staan, doch nou 't uit was, ging ze nai )r de politie. Wat was 't geval Bij een b rer bezoeken aan Arnhem en aan de schot ouders in spó had ze, zoo meldt d° ,,N. Cr.", van den aanstaande schoonpapa zilveren dameshorloge ten geschenke kregen. En juist dat horloge daar ging voor naar de politie, want ze wist dat aanstaande schoonpapa daar waarsck lijk niet op regelmatige wijze was aangeh men. Ze bracht het klokje bij de pol van Zutphen, vertelde haar wedervart en dat 't nou af was en dat ze het taorloj - niet langer wilde hebben, want dat er luchtje aan was, waarmede zij niets te ken wilde hebben en de politie moest h uurwerk maar houden. Alzoo gesch'edd en omdat er thans geen rechtmatige eigt naresse is, wordt door de politie gezochi totdat deze is gevonden. ONGELUKKEN. NOODLOTTIGE MIJN1NST0RTING II COLUMBIA. Tien dooden en vela gewonden. Uit Riosucio in het departement Cald( lt wordt gemeld, dat bij een aardstorting i do Ycndecabezas-mijnen tien personen het leven zijn gekomen en velen werdt gewond. Men vreest, dal er nog meer p« sonen bedolven zijn. Negen lijken gevonden. Noodlottige auto-tocht, Reuter seint uit New-Orleans: De politie vond de lijken van negen pef sonen, behoorende tot twee gezinnen, d? Zondagmiddag waren uitgegaan oro e"y( autotochtje te maken, onder den oi#] leerden auto in een kanaal.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6