179.50 WAALS SPLINTER ONDERWIJS. SPORT. LUCHTVAART. Rechtzaken. STADSNIEUWS. fnïjn meeoing aw vergadering niet anders meer doen dan zelf de zaak ter hand ne men, krachtens het toekomend recht van enquête, ten einde het licht te verschaffen, dat de repeering tot heden onthonden heeft Het zij mij veroorloofd in dit verband te wijzen op het gevaar, dat aan verdere ver traging (waartoe het voorstel der commis sie ruimschoots gelegenheid biedt) verbon den is. Reeds nu toch 2ijn. sedert de feiten, waarover het hier gaat, zijn voorgovallen, tal van personen, wier getuigenis vangroot gewicht zoude geweest zijn, overleden. Lan ger uitstel zal het herinneringsvermogen van anderen zoodanig verminderen, dat over eenigen tijd een eventueel© enquête, geen betrouwbaar resultaat meer zou kunnen afwerpen". Nominatie Raadsheer Hooge Raad. De Hooge Raad heeft de volgende lijst van aanbeveling van zes candidaten bij de Tweede Kamer ingediend, waarop acht kan worden geslagen bij het maken der nomi natie voor'de vacature van een raadsheer- plaats, ontstaan door de benoeming van den raadsheer mr. C. O. Segers tot vice- president van dien Raad: Ie. dr. R. W. J. O. de Menthon Bake, raadsheer in hot gerechtshof te Arnhem; 2e. dr. A. H. M. J. van Kan, lid van he' Collego van Curatoren van de rechtshooge- schnol te Batavia en hoogleeraar in Ned - Indisch burgerlijk recht (voorzitter der fa culteit! aan de genoemde rechtshoogosehool 3e dr. J. A. F. van Asperen, rechter in de rechtbank te 8 Gravenhage; 4e. dr. J. E. van der Meulen, rechter in de arrondissementsrechtbank te Utrecht; 6e. dr. G. A. Servatius, rechter in de ar rondissementsrechtbank te Rotterdamj 6c dr L. A. Nijpels, advocaat en procu reur te 's Gravenhage. Persjubileum. De (A.R „Rotterdammer" hoopt 15 dezer haar 25-jarig bestaan te herdenken. Als klein plaatselijk dagblad begonnen, kan het blad thans tot een der grootste christelijke dagbladen worden gerekend. Ter gelegenheid van het jubileum zullen de abonné s een grootsch opgezet jubileum nummer ontvangen. Directie en commissarissen hopen te re- cipiecren op Woensdag 16 Mei van 35 uur in het gebouw der N.V. aan den Goudschen Singel te Rotterdam. Luitenant-generaal P. P. C. Collette overleden. Na een ongesteldheid van slechts enkele dagen is te s' Gravenhage in den ouder dom van ruim 69 jaar overleden de luite nant-generaal van het Wapen der Infante rie P. P C. Collette, lid van het Hoog Mi litair Gerechtshof. Door zijn verscheiden -is heengegaan de in anciënniteit oudste in dienst zijnde offi cier van het Neder1?v 's^e T,e"er. wnot de thans ontslapene heeft bijna 43 jaren deel uitgemaakt van het office scor s. Den 16en Juli 1830 werd hij benoemd tot 2e luitenant. Na de verschillende rangen van suba'tem en Ijebb^o doo^^or-pn werd d© heer Collette den lsten Februari 1914 benoemd tot generaal-majoor, waarna den lsten Mei 1919 zijn bevordering volgde tot luitenant-generaal. Generaal Collette was ridder in de orde van din Nederlandschen Leeuw en van de Oran;e-Nassan-Orde en voorts begiftigd met de medaille van het Kruis van Ver- dierste van het Nededands^he Roode Kruis, het Eereteeken voor langdurigen Ne 'e''andsnhen dienst als officier en de Al- bert Medaille van België. Kantongerecht Haarlem. De Regeering is voornemens, na de rech terlijke vacant)e over te gaan tot uitbrei ding van de rechterlijke macht door be noeming van een tweeden kantonrechter te Haarlem en van een substituut-griffier bij het Kantongerecht te Haarlem. Esperanto-examens. Dat de belangstelling voor Esperanto in ons land reusachtig toeneemt, moge blij ken uit de volgende feiten Aan het voorjaars-examen» Zaterdag 5 Mei 1.1. te "s-Gravenhage gehouden, hebben niet minder dan 130 personen uit alle ran ge») der maatschappij deolgenomen; vooral het Underw ijs-personeel was sterk verte genwoordigd. Bovendien hebben zich nog zooveel can didaten aangemeld, dat er nog examens zullen plaats hebben in de volgend o ste den: 17 Mei te Groningen, waarvoor reeds 72 candidaten 2 Juni te Nijmegen, waarvoor reeds 59 candidaten 16 Juni te Maas tricht, waarvoor reeds 54 candidaten 30 Juni te Bergen op Zoom, waarvoor reeds 71 candidaten. Mochten er voor eer dezer examens nog belanghebbenden zijn, dan kan men zich nog aanmelden bij den secretaris der Exa men-Commissie. een heer H J. Bulthuis, Daguerresiraat 84 Den Haag. De Regeermg heelt ook weer blijk ge geven, dat zij verre van onsympathiek staat tegenover de nieuwe Wereld-hulptaal: Immers zij had wee. een gecommitteerde gezonden in den persoon van Dr van Swaay, Inspecteur bij het Middelbaar On derwijs. Deze \-erklaarde na afloop van het exa men, zeer tevreden te zijn over den ernst waarmede de examens worden afgenomen, en stond mee. malen verbaasd over de ge- makkelijkhei t waarmede examinatoren en candidaten zich in de nieuwe taal konden uitdrukken. Frater W1GBERTU8 VAN ZON, Reuseu. WIELRENNEN. Van de Rijswijksche baan. Zondag a.s. rijdt Henk Asberg met zijn gangmaker Jan Slesker op de Rijswijkscho wielerbaan. Als tegenstanders treft hij: Ch. Verkeyn, de Belgische en Amerikaan- scbe kampioen (gangmaker Coloana). F. Vallée, de Fransche Coming man (gangma ker Lavalade). P. Dickentman, ex-wereld kampioen (gangmaker Jahn). In den 25 K.M. wedstrijd met tandem- gangmaking starten K. van Nek, kampioen van Nederland, G. Leene (Holland) en O. Debaets (België). Verder tandemwedstrijd en course de primes voor professionals om geldprijzen. Deelnemers o.a. Bustraan, Bontekoe, Tul leken, Ikelaar, Anspach, Ooms, Bakker, Pf Leene, Willems, Hijzelendoorn enz., in to taal 30 deelnemers. ZEILEN. Wedstrijden „Braassemermeer,\ Zooals gisteren reeds gemeld, zal de zeil- vereeniging „Braassemermeer" Zondag a.s. het zeilseizoen openen met onderlinge wedstrijden. Er zal gezeild worden in de H-klasse; D-klasse, Regenboogklasse, Jollenklasse en Gemengde klasse. De wedstrijden vangen te 12 uur aan. Noodlanding. Men meldt ons uit Tiel: Gistermiddag heeft het postvliegtuig D. 927, dat van Schiphol naar Berlijn was opgestegen, wegens een defect aan den motor een noodlanding moeten maken bij Echteld. Nadat onderdeden uit Amster dam naar Echteld waren vervoerd ter re paratie, is het vliegtuig hedenmorgen weer opgestegen met bestemming Amsterdam, vandaar het vandaag weer naar Berlijn zal opstijgen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het verkeer In gevaar. In de gisterenmiddag gehouden zitting van het kantongerecht stonl voor den kantonrechter Mr. Lichtenberg allereerst terecht Tr. v. d. K. te B u s s u m, terzake dat hij te Noordwijk rijdende met zijn auto het verkeer in gevaar zou hebben go- bracht. Op den bewusten dag had hij tus- schen enkele auto's en file gereden en was plotseling daar tusschen uitgekomen, ter wijl eon andore auto, van tegenovergestel de richting kwam. Om daarvoor uit te wij ken, moest hij voor de voor hem rijdende auto heenschieten en zich weer tusschen de rij voegen. Een tweetal getuigen, w.o. de verbali sant! bevestigde het proces-verbaal. Ze hadden gereden in een andere auto dicht achter verdachte, hoewel nog een andere auto tusschen hen was. Daardoor kon den ze hem niet direct volgen maar later hadden ze hem ingehaald en de auto her kend aan een roclameteekening op de reserveband. De ambtenaar van het O. M. vroeg 10 subs. 5 dagen. Verdachte kon zich het geval niet meer herinneren en was zich niet bewust in overtreding te zijn geweest. De kantonrechter veroordeelde tot 5 subs. 3 dagen hechtenis. Een dam In de stoot. Daarna stond terecht C. v. d. P, uit Saasenheim, die op 14 April tusschen de perceelen 10 en 11 in de Floris Schou- tenvrouwenpo'der te Sassenheira in een sloot een dam zou geworpen hebben, zon der daartoe vergunning te hebben vap Ijet polderbestuur. Get. Speelman, de voorzitter van het polderbestuur legde de geschiedenis van deze zaak uit. Vroeger heeft in de betref fende sloot altijd een dam gelegep, maar omdat deze daar lag in strijd met de keur en een belemmering is voor de machinale bemaling, die dezer dagen in zal gaan heeft het polderbestuur hem er uit laten halen. Verdachte heeft hem er echter weer in geworpen en dit spel is tot twee maal toe herhaald. Nadat nog een andere getuige was ge hoord, werd d9 zaak twee weken uitge steld om nog eenige andere gotuigen te hooren. Voorts werd door den Kantonrechter nog uitspraak gedaan in de volgende zaken: H. P. v. d. M., Voorhout, con valschen naam opgeven, 10 of 5 d.; W. K., zonder verg. den openbaren weg tot werkplaats gebruiken, geen straf; M. J. v. Z„ openba ren dronkenschap, 5 of 3 d.; C. L. v. E., Leiderdorp, een trekdier onbeheerd laten* staan, 3 of 2 d.; G. A. S., met een voer tuig rijden zonder licht en rood achterlicht 2 maal 3 of 2 maal 3 d.; R. W. B. Haar lem, geen nnmroerbewijs vertoonen f 3 of 2 d.j L. F. C., fietsen zonder bel, idem; J. v. cl. H., Oud-Ade, met een wagen door verb, straat rijden idemA. S. idem, 0.50 of 1 d.; K. G., Beverwijk, met een auto 1 door verb, straat rijden, 4 of 3 d.; P. P- P. op den openb. weg voetballen 2 of 1 d.; A- H., te snel rijden met een auto 6 of 3 degen; J. J. T., idem./ 6 of 3 d.: H. N. Alphen, idem idem; W. J. W, Wateringen idem 5 of 3 d.; A. d. N: Katwijk, idem idem; A. O. Utrecht idem idem; R. S., een café te laat open hebben o of 2 d.; A. G. v. d. E., te laat in een café verblijven idem J. B., Noordwijk, fietsen zonder licht, idem G. v. B., Voorschoten( met een auto over een verboden weg rijden, 4 of 2 d.; E. S., Noordwijkerhout, feitsen zonder licht 3 of 2 d.j J. P. geen rijbewijs vertoonen, INGEZONDEN MEDEDEELING. Zware blauwe Keper Jassen Blauwe keper Pan talons Extra Reel, blauw keper Pantalons Haarlemmerstraat 2 of 1 dag; G. v. d. S., Noordw ijkerhout, op een hondenkar zitten, 3 of 2 dagen; J. M., Leidschendam, te snel varen 10 of 5 dagen; F. B., Dordrecht, geen rijbewijs vertoonen 3 cf 2 d,; J. J. M-, Den Haag, geen nummerbewijs vertoonen idem; K. S. Boskoop, fietsen zonder bel idem; A. J. d. H., Nieuwkoop, geen rij- en nummerbewijs vertoonen 2 maal 3 of 2 maal 2 dagen; N. H. van S., Warmond, overtreding der Leerplichtwet 4 of 2 d.; F. B., Sassen- hoim, idem idem; W. B. Oegstgeest, fietsen zonder licht 3 of 2 dagen; H. E. T., Kat wijk, idem idem; C. J. H., Lisse, geen rij en nummerbewijs vertoonen, 2 maal 3 of 2 maal 2 dagen: P. O., openbare dronken schap 5 of 3 dagen; H. v. d. M., Noord wijk, op een hondenkar zitten 3 of 2 d.; H. v. d. M, Noordwijk, geen nummerbewijs vertoonen van een hondenkar idem; A. P. van R., Noordwijk, np verb, wijze mest ver voeren idem; W. S., openbare dronken schap 5 of 3 d.; A. E. J. K., idem idem; C. Z., Katwijk, idem idem; M. K., Bode graven, met een auto op een trambaan verblijven 3 of 2 d.; W. O., werd wegens overtreding der Woningwet vrijgesproken. Raadsman was mr. de Clercq. Waar geen woonplaats vermeld is deze te Leiden. HAAGSCH GERECHTSHOF. Gisteren is uitspraak gedaan in de vol gende zaak: P. A. de Gr., bloemistknecht te Noord wij k e r h a u t, is door de Haagsche Rechtbank wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf Het Hof veroordeeld© verdachte, wegens mishandeling, tot 3 maanden gevangenis straf en tot- betaling van ƒ100 schadever goeding aan de be'eedigde partij. Verder as bevestigd: het vonnis van de zelfde Rechtbank, waarbij D. P. J. V., kellner te Leiden, wegens heling, is ver oordeelt tot 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf. De gaslucht. Te Beverwijk, Vcor de rechtbank te Maastricht had zich heden te verantwoorden de hetr J. J. de Gr., directeur der gasfabriek te Bever wijk, eenige jaren geleden boekhouder-di recteur der gasfabriek te Vaals. Hij zou van den vertegenwoordiger der Dordt3che gasmeterfabriek een bedrag van 800 aan genomen hebben. Het O.M. vroeg geen ge vangenisstraf, doch 500 boete c.f 30 da gen hechtenis. Mr. Salomonson pleitte vrijspraak voor zijn cliënt. Uilr a-aak 23 Mei. Mot een broodmes gestoken. Twee jaar geëischt. Toen den 21-jarigen H. Bmeets te Hou thom bij den 28-jarigen grondwerker R. op de kamer was gekomen, om over een kleinigheid te spreken, (een huurkwestie) maakte R. zich zoo kwaad, dat hij een broodmes opnam en dit den ander onder de linker schouder in de borst 6tak. Vol gens verklaring van den medicus was het mes tot in de borstholte doorgedrongen en de longtop geraakt, zoodat de wonde le vensgevaarlijk was. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenis straf. Uitspraak 23 Mei. De Inbrekende politie-agenton te Groningen De rechtbank te Groningen heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de 3 Groningsche politie-agenten, die 14 dagen geleden terecht stonden wegens diefstal met braak in vereeniging gepleegd in de sigarcnmakerswerkplaats van den heer Slijver te Helpman en in het café de Pas sage aldaar. De rechtbank achtte het ten la«fe geleg de bewezen en veroordeelde W. ten B. en P. T. beiden tot 1 jaar en 9 maanden en J. H. tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf, alle drie met aftrek van de preven tieve hechtenis. De eisch luidde voor ten B. en T ieder 2 jaar en voor H. 1 jaar en 6 maanden. R. K. KIESVEREENIGING. De R. K. Kiesvereeniging, afd. Leiden, vergaderde gisteravond in Hotel „Den Burcht", De Voorzitter, mr. Bolsius, opende de vergadering en heette de vrij talrijke aan wezigen welkom. Door den secretaris, den heer J M. A. Horickx, werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd, Het verslag der kascommissie werd, nog maals wegens afwezigheid der commissie leden, uitgesteld tot dc volgende vergode- rin5- t Daarna las de secretaris het jaarverslag. Hieruit zij vermeld, dat het ledental be draagt 720, waarvan 604 mannen en 116 vrouwen. Dank werd gebracht aan de pro- pagandaclubs voor hun ijver bij de Staten verkiezingen, bijzonder aan den heer F. v. Noort, onder wiens leiding de propaganda in de St. Petrus-parochie werd gevoerd. Het verslag gaf verder een overzicht van de resultaten der Staten- en Raadsverkie zing en van de werkzaamheden en vergade ringen der afd. in het afgeloopen jaar. Het jaarverslag van den penningmees ter, den heer v. Berge Henegouwen, gaf aan ontvangsten 1.096.96, uitgaven 1075.22, batig saldo 21.74. Het finan- tieel verslag van het Verkiezingsfonds vermeldde aan ontvangsten 914.12, uit gaven 492.22, batig saldo 421.90. Bestuursverkiezing, wegens periodieke -aftreding van de heeren P. van Berge He negouwen, A. H. Boekraad, mr. E. J. M. H. Bolsius, G. Th. Koekenbier en H. Lombert, allen herkiesbaar. Een candidatenlijst was ingediend voor den heer J. v. Oyen. De heeren v. Berge Henegouwen, Bolsius, Koe kenbier en Lombert werden bij eerste stemming herkozen. Na herstemming tus schen de heeren Boekraad en v. Oyen werd gekozen de heer v. Oyen. Tot voorzitter werd bij acclamatie her kozen mr. Bolsjus. De Voorzitter sprak een woord van dank aan het niet-herkozen bestuurslid, den heer Boekraad voor zijn werkzaamheden in het bestuur der afdeeling. Naar de vergadering van de Kamer- en Statencentrale werden gekozen de heeren Wilmer en Sontrop, plaatsvervangend de heeren Heemskerk en Lombert. Daarna kwam ter sprake de oprichting van een R, K. Bevolkingsbureau. Door een commissie, bestaande uit de bestuursleden de heeren Donders, Molkenboer, Heems kerk en Horickx is de oprichting van een dergelijk bureau onderzocht. De commissie heeft haar bevindingen neergelegd in een uitvoerig rapport, waaruit inderdaad bleek dat de oprichting van een Kath. Bevol kingsbureau mogelijk was. Het spreekt vanzelf, dat de inrichting daarvan met fi- nantieele offers gepaard gaat. Bij het rap port was tévens een begrooting van de on kosten gevoegd de opriehtingsonkosten worden geraamd op 1250.de kosten van instandhouding op 900. Deze bedra gen zijn noodig voor abonnementen op het bevolkingsbureau, de aanschaffing van een kaartsysteem en de salarieering van oen ambtenaar, die zich met de noodige werk zaamheden zal belasten. Door de commis sie is ook onder het oog gezien, vanwaar dit bedrag moet komen. Voor de Kiesver eeniging alleen te dragen is het bedrag te hoog. Op de eerste plaats komen voor bij dragen in aanmerking, degenen die het nut ervan inzien en hebben, dus de vereenigin- gen en de parochies. Door de pastoors der stad en door den pastoor van Oegstgeest was het voorstel om bij te dragen gunstig ontvangen. Met de besturen der vereeni- gingen was nog geen bespreking gehouden. Gezien het grocte nut en de gcede vooruit zichten had het bestuur der kiesvereeniging daarom besloten tot oprichting van een R. K. Bevpllcingsbureau over te gaan, welk besluit ter goedkeuring aan de vergadering werd voorgelegd. Nadat de voorzitter aan enkele leden inlichtingep had verstrekt over de wijze, waarop de verschillende belanghebbends^ bijdragen, werd z. h. st. bet bestuursvoor stel aangenomen. Bij de rondvraag besprak de heer Mink de interpellatie van den heer Sijtsroa in den gemeenteraad over de politie. Spr. be vreemdde het, dat enkele Kath. raadsleden niet vóór 'fc houden der interpellatie hadden gestemd. Voorts verzocht spr. voor de leden der kiesvereeniging een uiteenzetting te doen geven van bedrijfswetgeving. De voorzitter antwoordde, wat het eer ste punt betreft, dat hij de zienswijze dier Kath. raadsleden deelde. Wat zou men er aan gehad hebben om vóór te stemmen, terwijl men wist, dat de burgemeester niei interpellabel was ep het verzoek dus niet gegrond was op de wet? Het zou eep ver keerde taktiek geweest zijn, die eenigszins geleek op" relletjes maken. De burgemees ter was bovendien zoo vriendelijk den vra ger van antwoord te dienen. Tegen het laatste verzoek, van den heer Mank had spr. niet het minste bezwaar. De heer Kok informeerde naar de moge lijkheid van een socialen cursus, waar ac- tueele onderwerpen uit de sociologie dieper zouden worden behandeld. De voorzitter meepde, dat de oprichting van een derge- lijken cursus niet op den weg der Kiesver eeniging ligt. Voor belanghebbenden zijn de vakvereenigingen het aangewezen lichaam. De here v. Oyen sprak daarna een woord van dank tot de leden voor zijn verkiezing. De heer Boekraad dankte het bestuur voor de prettige samenwerking. De heer Mank Sr. merkte op, dat het Levendaal dezer dagen weer zoo heerlijk geroken heeft. Spr. meent, dat de raads leden toch eens een kijkje mceten gaan nemen. De voorzitter was met den spreker eens, dat het Levendaal niet smakelijk geurt. Hierna sluiting der bijeenkomst. „Sanctus Augustinus". Bij het bestuur der R. K. Studcnten- vereeniging „Sanctus Augustinus" alhier is in antwoord op het telegram aan Z. H. den Paus, verzonden ter gelegenheid van het zevende lustrum, het volgende antwoord ingekomen: „Ag-^ant hommage véneration filiale Confédération Catholique des étudiints k Leyde, „Sanctus Augustinus", Saint Pêre ïemeicie et envoie gage faveur céleste bó- nédiction apoatolique" (w.g.) Cardinal Gasparri. Hetwelk vertaald luidt als volgt: .„In dank aannemend do hulde van kin derlijken eerbied van de R. K. Stud. Ver Sanctus Augustinus, d -t de Heilige Va- LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst ij*, apotheken wordt van Maandag 7 Me a.s. tot en met Zondag 13 Mei waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon ,*a" INGEZONDEN MEDEDEEüNG Het Speciale Hkiiskamer-Karpet der en zendt als onderpand van hemelsche gunsten zijn Apostolischen Zegen". Tijdens de officieel© lunch bij de feest viering werd nog het volgende telegram verzonden aan dr. v. Oppenraay S. J. Rome. „Leden en oud-leden van St. Augustinnj, vervuld vau dankbaarheid jegens hun oud- moderator, brengen u hun groet op hel zevende liistrum". .11 K' Het bezoek der Hongaarsche studenten, Toen de Hongaarsche studenten alhie: aankwamen, wachtte bij hun aankomst aai het station van de zijde der Leidsche stu denten een aardige verrassing. Een deel dezer studenten, die bij verwelkoming hunner Hongaarsche ga s op het station aanwezig waren, ha< zich namelijk gestoken in de veelkleurig! militaire uniformen der Magyaren, eej attentie, welke door de Hongaarsche stu ja] denten blijkbaar op hoogen prijs werd ge- steld. Bij hun bezoek aan de Universiteit w< den zij in den senaatskamer der Universi- teit ontvangen door den rector-magnificus, Prof. Wensinck, en den secretaris van den academischen senaat, Prof. Jhr. Eysinga. Gistermiddag zijn zij ten stadhuize ont. mgen, waar de burgemeester, Mr. A. van 1 de Sande Bakhuyzen, die geruimen tijd zaakgelastigde van ons land te Boedapest is geweest, hen in het Duitsch toesprak, waarop een der gasten in het HolJandsch antwoordde. Na het bezoek aan het stadhuis werden ,gt nog eenige bezienswaardigheden in de stadf bezichtigd. .Gisteravond hebben de bezoekers een 01 tocht m den omtrek van Leiden gemaakt, zi welke tocht was aangeboden door de Leid sche Studenten Motorclub. Hedenmorgen vertrokken zij naa-r Dsn ei ut ft ro Ned. Indon. Verbond van jongeren organisaties. Zooals reeds gemeld zal Zaterdagavond a.s. door het Nederlandsch Indonesisch Pc Verbond in de grooie zaal der Stads#- r1 hoorzaal do eerste propaganda-kunstavonl gegeven worden. Het Verbond beoogt versterking nu den band tusschen Nederland en de Uvei- zeescl-e Gewesten, daartoe worden o.m, zoowei in Indië als in Nederland kunst avonden, lezingen en excursies georgani* seerd, opdat zooveel mogelijk het peisoon- lijk contact tusschen Nederlanders en In donesiërs worde bevorderd. In Nederland telt het Verbond thape ruim 1000 leden het werd eerst 2 jaren geleden opgericht waarbij 60 pet. van de hier in Nederland verblijvende Indone sische studenten. Het Nederlandsch Indo nesisch Verbond diene niet verward met de Indonesische Vereeniging Perhimpoenaq Indonesia, welke laatste staat onder voor- ziterachap van den heer Mohammed Hatta Het Nederlandsch Indonesisch Ver bond heeft afdeelingen te Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht en Leiden. De afd. Leiden telt ongeveer 200 leden. De afdeelingen Den Haag, Amsterdam en Rotterdam gaven reeds verschillende kunstavonden welke tot een zeer groot succes leidden, n.L steeds uitverkochte za len. In Leiden wordt thans eenzelfde kunstavond gegeven. Het programa voor Leiden bevat o.m. de uitvoering ven het Wajang Wongspel, waaraan wordt mede gewerkt door een groep Indonesische stu denten de muzikale begeleiding geschiedt door het Gamelan-Orkest van het Ven bond. Dit Wajang-Wongspel is nog slechtt éénmaal in Nederland opgevoerd, en wel te Den Haag, eenige maanden geleden' waar het Verbond dit spel o.m. in tegen, woordigheid van H. M. de Koningin-Moe der en van Z.K.H. Prins Hendrik mocht uitvoeren. Leiden zal dus thans de tweede vertooning van deze oorspronkelijke In dische kunst krijgen. Behalve het Wajang Wongspel zullen worden uitgevoerd Nederlandsche Reidan sen, met medewerking van leden van de R.-K. Stud Vor. „St.-Auguslinus", terwijl Indische Krontjong en Hawaianmuziek ten gehoore zal worden gebracht door leden van de Indische Club te Den Haag. Ten slotte bevat het programma nog enkele nummers voor viool en piano en Neder- landsche en Afrikaansche kampliederen, Leerlingen van inrichtingen van Onderwijs hebben toegang tegen ver minderden prijs, n.l. 75 centde toegangs prijs bedraagt 1.25, alles inbegiepen. Tot dezen feestavond zijn o.m uitge- noodigd het College van B. en W., de Leid sche hoogleeraren, de militaire autoritei ten hier ter stede, Leidsche civiele vereeni- gingen en de Leidsche Btudentencorpora- lies. R.-K. Handolsreizigsrsvereenigbi" „St.-Christoffel". De afd. Leiden van de Ned. R.K. Han del s.eizigersvereeniging St.-Christoffel hield Zondagavond haar jaarlijkschen teest avond in den foyer der Stadsgehoorzaal. Te circa 9 uur opende de voorz.. de beer Chr. W. Driesscn, den avond met een har telijk welkomstwoord aan den Alg. Voorz. dor vereeniging den heer Bekkering, wien« tegenwoordigheid spr. op hoogen priia 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2