DE RAMP DER VEENBRANDEN Buitenl. Berichten MODERNE DICHTKUNST. du opgaan, en de gashouder zou ontplof- dan was de ramp niet te overzien. 12.20 werd dan ook besloten de hulp tn de Rotterdamsche en Delftsche brand eer in te roepen. Inmiddels was ook de motorspuit uit Lr^schen hoek gearriveerd, wolko onmid- >llijk met twee stralen te werk werd istcld. Ondanks het feit, dat in totaal Ut acht stralen water werd gegeven, leidde het vuur zich nog steeds uit. Uit It graanpakhuis laaiden de vlammen Lg op en tot ver in den omtrek was een d^se gloed waar te nemen. Kuim halfeen stortte het pakhuis met verbindingsbrug in elkander. Nog Iheen gevaar voor uitbreiding niet ge kken, want reeds lekten de vlammen aan ,t dak van de maalderij, doch met het Inter van de motorspuiten wist men het bur ten slott© te beteugelen, zoodat de (aalderij behouden bleef. Ook de burgerij van Berkel weerde zich ^ducht. Er werd een lange rij mannen ivormd van de vaart naar de brandende bbouwen, waarlangs men emmers met gdjfcter beurt voor beurt doorgaf en op de Tannnen uilstorttte. Langs een andere d jerden de ledige emmers teruggegeven. Tegen 1 uur ariveerde een stoomspuit de Rotterdamsche brandweer. Cp st oogenblik woedde het vuur in het [aanpakhuis nog fel, doch de burgemees- van Barkel en Roderijs, de heer F. M. Vos de Wael, die op het moment, dat brand uitbrak, te Rotterdam vertoefde, leigorde den Rotterdammers toestemming verleenen, om aan de blussching deel te bmen, omdat, naar zijn meening, gevaar tor uitbreiding geweken was. Inderdaad nam de brand in hevigheid doch de zakken graan stonden nog in gloed en het zag er naar uit, dat, |s men zoo doorging, het vuur Zondags pg niet gebluscht zou zijn. Tegen twee uur zag de burgemeester It ook in en hij gaf toen toestemming om <x>4n stoomer in werking te stellen. Na een ir was de brand toen gebluscht. Over lieën kon het Rotterdamsche materieel inrukken. Het groote graanpakhuis is finaal uit- ibrand evenals de kleine schuur van v. jai Lugt. Een groot aantal kippen en ko- gwnen is mede een prooi dor vlammen ge- wjorden. Voorts is de hooiopslagplaats van d. Lugt geheel uitgebrand. In de woning van Gravestein heeft het tur zich tot de keuken beperkt. De maal- irij zelve kreeg aanzienlijke waterscha- k s. Alles was verzekerd. 1° Ook de burgemeester van Bergschen oek, de heer J. van Meeteren, was aan- j! ez!g- Tijdens den brand hebben vele bowo- irs van de omliggende huizen hun huis- ,ad in veiligheid gebracht. Gistermorgen heeft de burgemeester een ^derzoek ingesteld naar de oorzaak van ffien brand. Vermoedelijk is deze gelegen de brandende petroleumlampen van de lefunstmoeder, welke in de schuur van v. Lugt stond. Deze kunstmoeder is op pst van den burgemeester in beslag ge- lomen. Het V. D.-bureau meldt nog, dat de shade meer dan een halve ton bedraagt. Drie boerderijen in asch gelegd. ndf Vrijdagavond brandde te Ruinerwold »e(en drietal boerderijen af bewoond door landbouwers J. Mulder, Krs J. Appel- laielk en H. Maat. De brand moet ontstaan dajn doordat kinderen met brandglas heb- I Door den hevigen wind greep de brand snel om zich heen, dat van het aan- tezige huisraad weinig kon gered worden. Verzekering dekt de schade. Nog een boerderij verbrand. Zatei-dagmiddag ongeveer 3 uur ont- iond brand in de boerderij, genaamd de 'eine Bremen te Ooster Oenen, gemeente jpe, eigenaar baron van der Feltz to .peldoorn, bewoond door den heer H. bnker. Onmiddellijk was de brandspuit Jb Oenen ter plaatse, terwijl de motorspuit yt Epe telefonisch werd gewaarschuwd.' Jpoedig was ook deze aanwezig. De vlam- grepen snel om zich heen, zoodat in ^Jorten tijd de geheele boerderij tot den ]Tond toe afbrandde. Het vee was in de fei; evenwel kwamen 3 stuks-jong vee en varkens in de vlammen om. De geheele porraad hooi van het vorig jaar verbrand- e. Met de twee spuiten werd het vuur rachtig bestreden. De oorzaak van den brand is onbekend, .et huis en de inboedel waren verzekerd Begin van brand in een gasthuis. Zaterdagmiddag werd rook ontdekt op i bovenste verdieping van de vrouwen- e hniek in het Wilhelminagasthuis te Am- terdam. De rook, vergezeld van de reuk an smeulend gummi, kwam uit de mo- tiorkamer van de lift. De brandweer werd ,t ewaarschuwd, die op dat alarm met zeer eel materiaal uitrukte. Het bleek, dat door it verbolasting de automatische weerstand- chakelaar van de lift was gaan gloeien, 'aardoor de isolatiewindingen waren aan smeulen en den rook en de onaan- ;ename geur verspreidden. De lift werd Itroomloos gemaakt en het vuur met natte Roeken gedoof1 Arbeiderswoning verbrand. Doordat een vlam uit een petroleumstel Woeg ontstond brand in de woning van arbeider K. te Amstelveen. Het vuui *reop snel om zich heen, zoodat de brand van Nieuwer-Amstel, al was zij spoe- pig ter plaatse, niets meer te blusschen De geheele woning brandde tot den grond toe af. De schade wordt door ver zekering gedekt. Bosch- en heidebrand te Hoogeveen. Zaterdag werd uit Hoogeveen gemeld Er zijn hevige bosch- en heidebranden uitgebroken op het Pesserveld bij Hooge- 'een. Bij de huidige windrichting bestaat et geen direct gevaar voor het Spaar- Verbeterde toestand. Zaterdagmiddag werd uit Emmen ge meld: De veenbrand heeft zich dezen Zater dag wonderbaarlijk kalm gehouden. Wie zijn woede van Vrijdag zag en Zaterdag r door het land van zijn heerschappij trok, moest zich verbazen over het weinig sensationeele, dat er te aanschouwen viel. En de duizenden vreemdelingen, die uit alle oorden, getuigen de autoletters, naar het beruchte gebied snelden om hun aan deel van het zenuwprikkelende geweld der vlammen op te eischen, moeten wel bitter teleurgesteld zijn. Wellicht zijn ze huis waarts getogen met het idee, door do bla den wat beet genomen te zijn. Overal waar Vrijdag de vernietiging zich botvierde, was het nu kalm. Alleen wat lichte took en hier en daar een glimpje gloed waren zichtbaar cn voor den oningewijde maak ten de talrijke brandspuiten, werkend op volle kracht om water te smijten op plek ken, die zwart verdoofd leken, een ietwat mal figuur. De turfvelden liggen mijlen wijd in een tonig zwart-beroete gladheid nu ter de bulten oude turf afgebrand zijn, maar uit den bodem stijgt nog de stinkende rook ten bewijze dat het vuur niet dood is. Wij, die dagelijks met het veen omgaan, weten dat de brandspuiten nog bij lange niet gemist kunnen worden. Als het door- droogt in de omgeving van Klazinaveen- Noord met het zoo gevaarlijke oerveen, dan zullen zij er nog dagen en dagen moe ten blijven eer over heel het smeulende oppervlak het water overwinnaar is ge worden. De Haagsche brandweerlieden, die 1917 in de venen meemaakten, weten daarvan mee te praten. Veertien dagen hebben zij toen gewerkt over wat zij in enkele uren dachten klaar te spelen en had de regen hun toen niet het werk uit de handen ge nomen, dan waren zij nog langer op hun post in Drente noodig geweest. Zoo zal het ook ditmaal gaan. De oppervlakte van het brandende veen wordt op moer dan 1500 H.A. geschat. Dit zij vermeld om eenigen indruk te geven van de onmogelijkheid het vuur uit te spuiten. Wat men wel doen kan is, daar waar huizen gevar loopen, den onder- grondschen brand den pas afsnijden, en dit is dan ook de bedoeling van de groote maehtconcentratie op een betrekkelijk klein terrein. Terwijl daar de vreemde brandweerlieden zich uitsloven, doende alsof zij het niet onaardig vinden, zijn al lerwegen de veenarbeiders ijverig bezig met het droog maken van de voor den brand op de zetveldcn gebrachte bagger. Zoo gaat de arbeid op vele plaatsen zijn gewonen gang, alleen onderbroken wan neer plotselinge rookvlagen daartoe dwin- gen. Te Emmenerfscheiderveen ziet men op een dampende vlakte vrouwen en mannen, met de trippen-plankjes tegen het verzak ken in het veen onder de voeten, de droog- rol hanteeren, en daartusschen bewegen zich de natuurlijk tiptop geuniformde en gehelmde Haagsche brandweermannen, die hier met twee stoomspuiten onder com mando van den heer inspecteur-brandmees ter Otten den bodem doorvochtigen. Het gerucht^ als zou hier een kind zijn omgekomen, is onjuist gebleken. Werd Vrij dag gemeld, dat de arbeider A. Mulder vermoedelijk was verbrand, thans is ge bleken, dat hij den verdrinkingsdood is gestorven. Resumeerend kan worden gezegd, dat de toestand aanmerkelijk verbetert. Blijft do wind waar hij is en breekt er geen brand op nieuwe terreinen uit, dan is het gevaar voor uitbreiding zoo goed als be zworen. Uit Emmen werd gistermiddag geseind, dat er in den toestand geen wijziging is getreden. De toestand wordt gunstig ge acht. De genie komt te hulp. Van het regiment genietroepen te Utrecht zijn 360 man geconsigneerd voor onmiddellijke hulp in de venen, wanneer dit gevraagd wordt. De hulp van het Roode Kruis. Hot hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ontving van den commissaris dei- koningin in Drente telegrafisch bericht inzake de veenbranden te Emmen cn Odoorn. In antwoord deelde het Roode Kruis mede geheel ter beschikking te staan om, waar noodig, hulp te verleenen. „Het Oranje Kruis". De provinciale vertegenwoordiger van den Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", baron mr. A. W. van Hol- the tot Echten te Assen, bezocht Zaterdag de gemeenten, waarin de veenbranden woeden, en pleegde ook overleg met de burgemeesters, om zich te vergewissen, of en in hocvcre bijzondere hulp gewenscht is. De provinciale vertegenwoordiger blijft in geregelde verbinding met de burgemees ters; de Bond „Het Oranje Kruis" blijft paraat om alle hulp te verleenen, welke noodig zal blijken. Het Haagsche Comité tot steun van den opbouw van Drente heeft besloten een be drag van 3000 beschikbaar te stellen tot leniging van den nood, ontstaan door de veenbranden in die provincie. bankbosch. Reeds zijn er voorzorgsmaat regelen genomen. Het Noordorhuis is ont ruimd. Honderden H.A. heide staan in brand. Nader wordt gemeld, dat het gevaar voor het Spaarbankbosch en voor het Noorderhuis is geweken. De brand is waar schijnlijk veroorzaakt door vonken uit een* locomotief. Boschbrand bij Lochem. Zaterdagmiddag ontstond in Laren (Geld.), vlak bij de huizen van Lochem, een bosch- en heidebrand, die zich in den aanvang door den sterken wind zeer ern stig liet aanzien. Door de vele hulp, die spoedig ter plaatse was, kon het vuur echter na betrekkelijk korten tijd worden gestuit. Twee a drie H.A. werden echter door het vuur vernield. Boschbranden te Eindhoven. Zondagmiddag woedden onder de ge- mc....te Eindhoven op twee plaatsen tege- - ijk boschbranden. Versehoidcne hciaren mooie bosschen werden een prooi der lammen. Het ergst brandde het nabij den Oirschotschen dijk, waar verschillende uit gestrekte bosschen van verschillende eige naren werden aangetast. Een minder ern- s.ige brand toisterde op hetzelfde moment de bosschen van Koudenhoven or.der Eindhoven. De brandweer-corpsen van Phi lips en van de gemeente slaagden er in het vuur te stuiten. Boschbrand bij Zeist. Gistermorgen omstreeks 9 uur brak tus- 8 .en Auster.iitz en Zeist oen groote bosch brand uit. Dikke rookwolken stegen op en drongen door tot boven Zeist. Teistond na de waarneming van den brand werd hulp ter blussching gorequi- icerd. Tal van inwoners spoedden zich op het eerste gerucht derwaarts, gewapend met spaden en schoppen, om daadwerkelij ke hulp te verleenen. Bosch- en heidebrand te Ede Barnevcld. Nabij den Walderveenschen molen op de grens van de gemeenten Ede en Bar- ntveld ontstond gisterochtend een bosch- en heidebrand. De brandweer uit Ede, Lun- teren en Barneveld wist den brand tot 10 a 12 H.A. te beperken. Een afdeeling mi litairen uit Ede, die reeds gerequireerd was, behoefde niet meer handelend op te Treden. Een zestal jongelui had er even tevoren een koffievuvrtje gestookt. De po litie uit Ed«- stelt een onderzoek in wie dit geweest zijn. Heide en boesehen waren voor het groot ste deel eigendom van den heer Lehman uit Den Hang. jaar jonger is dan hij en als sorteer'er werkzaam is bij den postchèque- en giro dienst in Den Haag. Nu komt het vaak voor, dat bij de adviezen, welke rekening houders opzenden, tevens bij vergissing de cheques worden ingesloten. Deze chèques eigende v. d. H. zich toe, zond ze aan zijn broer te Bennebroek, die zich dan begaf naar de woonplaatsen der geadresserrlen, om daar de gelden te innen. Zij hebben bekend, op die wijze 950 ontvangen te hebben; ook de sorteerder is -ugehouden. Beide broers zijn vandaag ter beschikking van de justitie gesteld. Diefstal van chèques. De politie te Rotterdam heeft aldaar aangehouden, als verdacht van medeplich tigheid aan diefstal van chèques ten na- deele van den postchèque- en girodienst, den 20-jarigen F. van den H., van beroep stucadoor, wonende te Bennebroek. Hij werd aangehouden op het oogenblik dat hij een gestolen chèque trachtte te verzil veren.. Van den H. heeft een broer, die een Veenbrand in Sleeswijk—Holstein. In het district Binnenberg in Sleeswijk- Holstein zijn geweldige veenbranden uit gebroken, die zich voortdurend verder uit breiden. In de nabijheid van Elmshorn staan gqweldigo oppervlakten veen in brand eii het is volstrekt onmogelijk het vuur meester te worden, daar de branden de plaatsen door hitte en rook niet te na deren zijn. Het ongeluk in het Kanaal. Van de uit 22 koppen bestaande beman ning van het Grieksche stoomschip, dat Vrijdag na de botsing niet het proviandee- ringsschip der Engelsche marine „Bac chus' in het Engelsche kanaal is ge zonken, zijn er volgens de laatste berichten 10 verdronken, terwijl twee man nog ge storven zijn nadat zij gered waren. De Bacchus zelf werd ernstig bes'J adigd en wordt naar Portland gesleept. Ernstig auto-ongeval. In dc nabijheid van Grottkau zijn Don derdagmiddag de vakvereemgingssecreta- risscn van de textielbonden van Neustadt bij den terugkeer van onderhandelingen, welke zij hadden gevoerd tot bijlegging van den loonstrijd, mcl hun auto veronge lukt. De drie inzittenden, vertegenwoordi gers van de christelijke vakbonden, worden zwaar gewond. ONGELUKKEN. Boot omgeslagen. 'n Twintigtal kinderen verdronken. Naar uit Moskou wordt gemeld is op de Iluban-rivier een boot omgeslagon. De op varenden, 22 kinderen, geraakten te ter. Zij zijn op enkele na allen verdron ken. Mijnongeluk in Zuid-Afrika. Dertien dooden, vijf gewonden. Uit Johannesburg wordt gemeld: In East Rand Proprietary mijnen geraakte een liftkooi los cn viel van 50 meter hoogte te pletter. Dertien inlanders \vorden ge dood en vijf ernstig gewond. Ernstige dijkbreuk in Amerika. Een nieuwe catastrofe dreig t. Naar uit New York wordt gemeld, heeft in den staat Zuid-Carolina een dijkbreuk plaats gehad, waardoor een ramp van den zelfden aard dreigt, als onlangs in Califor- nië heeft plaats gehad. In het dal van de Saluda rivier is nl. gen dam bezweken, zoodat het bovenste ge deelte van het dal overstroomd werd. De bowonerR van dit gedeelte van het dal, in het geheel ruim 1000 personen, konden echter nog tijdig gewaarschuwd worden, zoodat zij zich nog in veiligheid konden stellen. Het gevaar bestaat, dat de andere lager gelegen dijken het thans tengevolge van den druk van het water het niet zullen kunnen houden. Mochten ook deze bezwij ken, dan zal eon ontzaglijke vloedgolf zich over het geheele dal uitstorten. Ontploffing van een vrachtauto. Negen dooden. Bij Menkes in Marokko is de lading van -:en vrachtauto, die uit ontplofbare stoffen >estond, welke bij het aanleggen van we gen worden gebruikt, ontploft. Acht per sonen, die op den auto zaten, en de chauf feur werden letterlijk in stukken ge scheurd. DE AARDBEVING IN BULGARIJE. De schade, in de Missie geleden. De „Osservatoro Romano" geeft bijzon- Jerheuen over de ernstige schaue, welke dc Katholieke1 missiën door de aardbeving in Zuid-Bulgarije geleden hebben. Juist in het centium der aardbeving, be vindt zich het apostolisch-vicariaat van So fia en Philippopel, dat bestuurd word' door mgr. Cleto Vinccnzo Pejov. Onmiddellijk na hot bekend worden dei- ramp bezocht de Pauselijke visitator, mgr. Konealli, mgr. Pejov en beiden maakten een tocht door het aardbeviugsgobied van Tsjirpan, 'n stadje van 11.000 meest ortho doxe inwoners, waar bijna alles verwoest was. Na<lat mgr. Roncalli naar allo bij zonderheden had geïnformeerd, gaf hij hot steuncomité een belangrijke bedrag van de gift van den H. Vader. Tegelijk met de Latijnsch-Katholieko prelaten, was ook de orthodoxe bitschip Paver van Stava Zagora aanwezig. Dc reis ging dan verder naar Besolem, waar onder vele orthodoxen ongeveer 500 Katholieken leven, dio erg trotsch op hun kerkje waren, dat nu echter volkomen verwoest is. Te Baltagia, dat daarop be reikt werd, wonen alleen Katholieken, on geveer een 4000. Hot is dc belangrijkste plaats van het geheele vicariaat, doch ook hier heeft do kerk ernstige schade gele den. Nog tijdens het verblijf der bcido prelaten, hadden hier nieuwe aardschok ken plaats. Nauwelijks naar Philippopel teruggekeerd, beleefden zij weer een nieu we aardbeving, waarbij de voorgevel der kathedraal instortte. Eenige moedige priesters snelder naar het hospitaal om de zieken en do zusters te redden, terwijl de paters Assumptionis- ten er voor zorgden, dat hun seminaris ten en weeskinderen in veiligheid werden gebracht-. Evenzoo zorgden de Zusters van St.-Jo- seph voor de haar toevertrouwde kinde ren. Het is werkelijk te verwondern, dat in dien vreeselijkcn nacht in de wijk Plovdiv volstrekt geen Katholieken aan de aardbe ving ten offer vielen. Dadelijk nadat hot licht geworden was, gingen mgr. Foncalli met den Latijnschen pater Nicola Selimoff overal rond om te troosten en te helpen zoo goed mon kon. Het was een allerdroevigst schouwspel: de bisschoppelijke residentie was bijna geheel verwoest, het gioote college van den II. Augustinus der Fransche paters Assump- tionisten, een der fraaiste gebouwen der geheele stad, stond, evenals het Fransche meisjes-instituut der Zusters van St. Jo seph, op invallen en hei nieuwe nrachtigc hospitaal, waarvoor de Barmhartige Zus ters van den H. Vincentnis van Paulo van Zagreb bijna 12 millioen bijeenbrachten en besteedden, is voor twee derden verwoest terwijl de rest zwaar beschadigd is. Ook het klooster der paters C'apucijnen heeft groote schade geleden Bij het oude ziekenhuis lagen stei venden en zelfs geopereerden onder den b'ooten hemel in den regen öp den grond, omdat het gebouw eveneens geheel verwoest is. Toen de apostolisch-visitator juist het arme kleine klooster der Zusters Francis canessen der kloosterlijke Derde Orde, waar deze sedert den tijd der Turken een weeshuis hebben, verliet, had er weer een zoo hevige aardschok plaats, dat alle aan wezigen op den grond vielen. Mgr. Pejov zag overal waar hij kwam, te Baltagia, te Kalaslia, te Alifakovo, dat eens zijn bloeiendste parochies waren, kloosters en hospitalen óf met den grond gelijk gemaakt óf zwaar beschadigd. Bij de verwoeste kerk te Alifakovo vereenigde zich het geheele volle om zijn herder en al len baden en weerden bij het zien der ont zettende verwoesting. Met de den Bulgaren eigen berusting en kalmte waren echter volstrekt geen wan ordelijkheden of onlusten te vreczen alle menschcn behielden hun bewonderens waardige houding, ook te midden van den grootsten schrik. Overal heerschto innige dank en blijdschap over de warme deelne ming van den H. Vader en diens groot moedige giften. Ontusschon heeft dc Paus nog meer ge schonken. Hij bepaalde n.l. dat 10.000 dol lar zoo verdeeld zouden worden, dat Bulgarije 4000, Griekenland 3000 en Smyr na 3000 dollar zou krijgen. xn. Dr. P. C. Boutens door Sw. Er is m de „Stemmen" een lied dat ik u nog af wil schrijven: „Aan de Schoonheid". To hoog en te heilig is zij nog, moent do dichter, om naar deze verworden aarde af te dalen. Men zou dit prachtige gedicht, tot de sociale lyriek kunnen rekenen Het past geheel in den gevoclskring van mevr. Roland Holst. Kom niet, Schoonheid eer we u zijn bereid In ons huis, in ons te ontvangen; Kom niet, voor de wereld openbeit. Breede bedding uwer heerlijkheid; Kom nie» eerder: ons verlangen Is sterker dan de tijd! Niet zoolang aan aardes blonde brood Wij ons vloek en smaadheid eten; Niet. zoolang met maat van veler nood De overvloed der enklen wordt gemeten; Niet voordat ons alles jeugd den dood Om het blijde leven kan vergeten Als een zuivre zelfverlichte Zogenzware wolkkolom Doemt gij in de diepe vergezichten Achter zeeën, maan en zon; Geen gedachte die met felste schichten Ooit uw glans bereiken kon, Maar geen hart, dat zich naar simple blijdschap richtte En uw wilden dauw niet won! Van al teraplen is gebouwd Uit de marmeren gedachten Van de schoone levende geslachten, Is er geen die u besloten houdt; Als voor steen en goud U dc volkren offer brachten, Vond en zong u 't eenzaam smachten Van een kind in lentewoud! Al wier oogen smart verklaard Aan den eindor hunner dagen Uw bestendig weerlicht zagen, Vreugdes morgen over schemeraard, Hebben vrij en onbezwaard 't Donker menschenhart gedragen; Al hun lijden is melodisch klagen Dat gij niet voor allen waart. Vochte koelte zweeft door 't bruino riet; Sappen gieten in het dor geraamte Overval ons niot in onzo schaamte: Schoonheid, kom nog niet! Ik vind dit oen van do prachtigste ver zen, die Boutens geschreven heeft. Een die pe toon van mededoogen met de ontoerei kendheid der menschen om de schoonheid in haar volle statie en haar eeuwig kinder» lijke onbevangenheid te mogen begroeten, vibreert er door. De idee der schoonheid zelve heeff in het vers vorm en gestalte aan genomen. Hierin is éénheid van gedachte en sentiment, heimwee naar de schoonheid en borusting, dat zjj er nog niet kan, niet mag zijn. Rhythme en melodie in wondere eenheid. Begrip door zielsemotic verleven digd tot een bloem. Boutens is de vriend der schilders. In 1905 maakte Toorop te Domburg een tcokening in krijt: „Regenboog". Boutens droeg naar aanleiding daarvan een gedicht op aan Toorop, dat wc in de „Stemmen" vinden opgenomen. Gij die de kleurge pracht van 't Ooste kwaamt Vieren in onze bleeker Noorderzon, Tot blij-verdwaasd onze oogen in hun dag Hervonden van uw oogen sprank aan n- j- sprank- Gij die vervolgden met gewette stift De strakke gratie van 't verstild symbool, De stoere kiacht van 't zwoegende gebaar; Die de aardsche ster van 't kinderlijk gelaat VI ier stralen onze ontroering bevend zag, ingt m den vasten streek der zuivere lijn, Gij kwaamt, gelukkig pelgrim, naar mijn land, Mijn blond-omduind Zeeuwsch eiland, als het ligt V oor mij voorgoed in den mystieken glans Van al de zonnen, die dit leven brengt, Jeugd cn geluk, en smart, en weer geluk?.. Dat is bet eigen land van mimen d-nnm; Want al de kimmen stralen in den schijn Van zomeravond, en do voorgrond ligt In grille schaduw van geweken bui Waar door Gods helle boog naar d'aarde reikt: Een jong man niet zijn blikkerende zeis, En roerloos naast hem staat in 't avond- Een landkind rooddoorgloeid als van den droom Waarin zij leeft en dien zij niet doorgrondt. In de eerste helft van dit gedicht vindt men een volkomen karakteristiek van Toorp s kunst, zooals zij zich sinds dien tijd had ontwikkeld. Het tweede gedeelte waarin de dichter, die zelf van Zeouwschen bloede is, Toorop gelukkig prijst, dat hi| op Walcheren verblijf ging houden, geeft aan vorder een poëtische impressie van Toorops teekening. Boutens heeft herhaaldelijk liederen aan 1 oorop opgedlagen. Eén, dat nit een late ien bundel „Zomerwolken" genomen is, zal ik hier nog af laten drukken- Het vers „Ad Virginera Matrem" is ge maakt naar aanleiding van een van Toorops Madonna-teekeningen. Wen lette op het rhythme; net is hetzelfde van het „Stabat Mater". Tusschen wake en droom geheven Boven lust en leed te zweven, Wiegt uw onschuld onverlet Op de vleuglen onzer wijzen Waardoor smart en vreugde rijzen Tot gelijk gestemd gebed.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7