KI E* NA DE DUIVELSUITDRIJVING Uit de Omgeving. SPLI(MTER\ W"-T£N" 119.51» SCHAKEN. EUWE—BOGOLJUBOW. De Rus wmt het tournooi met 51/24 1/2. Zaterdagavond is in gebouw „Concor dia" te Amsterdam de tiende partij van de schaakmatch tusschen Euwe en Bogolju- bow gespeeld. Nadat de Rus na den 19dcn zet remise had aangebodene werd de partij voortge zet, waarop Bogoljubow zich bij den 41cn zet terugtrok wegens ongesteldheid. De partij werd hier afgebroken. Het verloop volgt hieronder: Wit: Euwe. Zwart: Bogoljubow. 1. Pgl—f3, d7d5; 2. c2—c4, c7—c6; 3. d2d4, PgS—f6; 4. e2—e3, e7—e6; 5. Lfl d3, PfC—o4; 6. Pbl—d2, f7—f5; 7. Pf3— «5, Dd8h48. 0—0, Pb8—d7; 99. f2—f3, Pd7Xe5; 10. dXe5, Pel—c5; 11. Ld3—c2, LfS—e7; 12. f3—f4, 0—0; 13. b2—b4, Pc3— «M; 14. Pd2Xc4, döXPel; li. Lel—d2, TfS t-dS; 16. Ddlc2, c6—c5; 17. Tfl—dl, Lc8 cl718. Ld2—el, Dh4—h6; 19. a2—a3, g7 -~-g5; 20. De2f2, g5g4; 21. Df2—e2, Dh6 fS; 22. Ta—bt, Ld7—c6; 23. Lel—c3, Td8 XTdl±; 24. DXTdl, Ta8—d8; 25. Ddl—e2, KgS—f7; 26. b4—b5, Lc6—e8; 27. Lc3—a5, Tdld728. Tbl—dl, b7—b6; 29. La5—c3, a7—a5; 30. b5Xa6, e. p., Td7—a7; 31. h2X h3, h7—h5; 32. h3Xgl, h5Xg4; 33. g2—g.3, TXa6; 34. Tc3bz, Df8—h6; 35. Tdl—<12, Ta6a71 36. De2—dl, Dh6— h3; 37. Ddl el, Dk3h6; 38. Td2—h2, Dh6—g7; 39. Kgl g2, Kf7g8; 10. Kg2gl, Le7f8; 41. Del—e2.8 Gisterenóchlend zou de partij worden voortgezet, doch dr. Euwe bood remise aaii, dat werd aanvaard. Hierdoor won Bo goljubow het tournooi met 5 1/24 1/2 en tevens den titel van kampioen van den j Wereldschaakbond. MENSCHENETERS AAN DE DIGOEL. De Digoelers zijn geen koppensnellers, maar vleeschjagers. Pater N. Verhoeven, pastoor te Me- rauke, schrijft over dit onderwerp in de jongste aflevering der Annalen van Til burg het volgende: Over de kwestie of er aan de Digoel wer kelijk menschen gegeten worden, is al heel wat geboomd, vooral door menschen die het zeker wisten omdat ze het hadden „van hooren zeggen". Ik heb zelfs wel eens hoo ien beweren, dat er op Nieuw-Guinea hee- lemaal geen menscheneters wonen, wat ze ker mis is, want ook de Ka ja kaja's aten bij sommige gelegenheden menschcnvleesch. Maar vooral de Digoel stond bekend als het land der menscheneters. Nu kwamen ongeveer alle gegevens tot nu toe van de vogeljagers, die zich na tuurlijk ook interessant maken en de baan vrij hadden, omdat ze niet te controlee ren waren: waar de geruchten zou alge meen waren, moet er toch wel iets „los" zijn geweest. Het is niet zoo gemakkelijk juist te weten te komen, hoe do toestan den daar zijn. Men kent tot nu toe te weinig van de taal om de menschen goed te ondervragen en te verstaan. Zelf ook heb 'k het met de paar dozijn woorden, die ik machtig was, geprobeerd, maar dan beschuldigen ze terstond allo anderen van menscheneton en spraken zich zelf vrij en een kruisverhoordaar begin je niet aan met 25 woorden! Heeft men jongens, die eenigen tijd in Merauke geweest zijn vroeger in den tijd der vogeljacht, dan kan men terecht met Maleisch, maar dan moet men hen ai heel goed kennnen of ze zijn „maloe" (be schaamd) om over hun gewoonten tc spre ken. Terwijl de rest der Digoeljongens na het sluiten der vogeljacht weer terugtrok ken naar hun bosschen, bleven er een paar in ons internaat hier in Merauke, zoodat we die jongens nu reeds 4 jaar hier hebben en ze voor den Toean geen geheimen meer hebben. Ook een andere, die ook reeds twee jaren bij ons was, maar die het heimwee naar zijn bosschen weer teruggeroepen had, kwam dezer dagen hier aangevlucht, heolemaal te voet van de Moedjoe, een der zijriviern van de Di goel; een tocht van een twintig dagen door de bosschenZijn broer was reeds ge dood en opgegeten en hij zelf gezocht, zoo dat hij het veilge Merauke koos. Juist naar aanleiding van hem heb ik alle Di goelers die hier nog bij ons zijn, eens on dervraagd en ze gaven mij den toestand al dus: In alle streken, waar onze jongens van daan komen aan de Kowo en aan de Moed joe, twee zijrivieien van de Digoel, wordt menschenvleesch gegeten, maar niet ieder monsch wordt gegeten en ook niet iedereen mag het eten. Vrouwen en kinderen wor den niet gegeten cn mogen het ook niet zelf eten. Het doel van het menscheneton is, naast het zich verschaffen van vleesch, zich de kracht toe te eigenen van het slachtoffer. Daarom juist worden mannen en grootere jongcus gegeten, omdat zij meer moed hebben en dus meer moed ge ven ook wordt er alleen door hen gege ten, omdat zij alleen behoefte hebben aan moed. Het zich verschaffen van vleesch is echter ook een factor, want juist de jon gens die in Merauke zijn geweest en dus beter voed zijn, zich 'hebben leeren wasschen en dus een zuiverder huid heb ben, worden gezocht. Personen die op eigen gelegenheid ande ren aanvallen zijn zeldzaam alleen een of ander brani durft dat. De vluchteling die hier aankwam, was gevlucht voor twee menschen, die zijn streek onveilig maak ten. Hij noemde me 7 of S menschen op, die door hen gepijld en opgegeten waren, waaronder ook zijn broer. Hij zelf was des nachts gevlucht uit het hooge huis, waarin hij bepijld werd. Maar die twee die daar de streek on veilig maakten, waren een uitzondering. Do gewone methode is met een sterke macht er, op uit te trekken, een dorp te overvallen en alle mannen af te maken om zich vleesch en bloed te verschaffen. De Ivaja-kaja trok er ook zoo op uit zijn doel was echter koppen verzamelen, iets wat op de Digoel heclemaal onbekend is. De Digoelers zijn geen koppenjagers maar vleeschjagers. Bij een algemeen jacht wordt het vleesch gelijk verdeeld. Heeft een of andere brani echter op eigen gelegenheid iemand afge maakt, dan heeft hij tc veel voor zich al leen en wordt het vleesch verkocht. De prijs van een man (het klinkt wel „cru"), waarvan hij de dijen voor zich houdt, is nog een ijzeren bijl; ijzer is nog een zeer kostbaar bezit in die streken. Hot. lijkt, wel ongelooflijk, maar ik geef het juist weer zooals ik het hoor hier van onze jongens, die wel zoo met ons ver trouwd zijn, dat ze absoluut geen geheim voor ons hebben. Trouwens het klinkt toch heel wat gematigder dan de vele verhalen der vogeljagers. We kunnen gerust aannemen, dat „anthro- pophagie" aan de Digoel bestaat en veel vuldig voorkomt, en al gelooven we dan niet alles zooals de fantasie der jagers het heeft opgesierd: het is zoo in zijn nuchtere werkelijkheid al erg genoeg. Wordt er niet ingegrepen, dan gaat ook dit volk, dat voor zoover bekend zeer ont vankelijk is voor ontwikkeling en bescha ving denzelfden weg, waarlangs reeds heel wat volk op Nieuw-Guinea verdwenen is. EEN CHINEESCH GENERAAL. deze gewesten een auto verschijnt. Ook 1 was het een waar genot voor mij de ge- I zichten der Chineczen te zien in de dorpen j waar wij voorbij tuften. Blij als ze waren.. en zwieren en roepen en vooral kijken: al les wagenwijd open, oogen, neus en mond." INGEZONDEN MEDEDEELING. tabletter» De Annalen van Scheut publiceeren een uittreksel van een brief van pater Jos. van Eygen aan zijn familie te Neeritter. „Wat ik dezer dagen in onze missie (Je- hol) heb kunnen doen, had ik vroeger nooit kunnen droomen. Een reis gemaakt in een auto ruim 30 uren ver. Ik was op reis geweest naar de naburige stad Ta Ze- keou, waar wij ook een residentie hebben en Pater Joosten uit Grubbenvorst pas toor is. Ik had ruim 2 1/2 dag in de Chineesche kar gezeten om er te komen, en daalr ik mij juist die dagen minder goed gevoelde, was ik erg vermoeid. Toen ik er eenige da gen was, hoorde ik zeggen, dat de gene raal onze stad Chao yang voorbijkwam met zijn auto. Persoonlijk had ik er wel nooit relaties mee gehad, maar hij is een goed vriend van onzen hoofdcatechist en kent bij naam de kerk heel goed. Ik ging hem dan felieiteeren met de laatste overwiningen der Mantsjoerijsche legers, waarvan ook hij deel maakt, en liet hem verstaan, dat ik wel gaarne in zijn auto meereed naar huis. Hij stond aanstonds toe en zoo legden wij met gemak een weg af waarvoor ik an ders 2 1/2 dag in de Chineesche kar moest schokken cn botsen. Die weg is een zooge naamde autobaan, maar denkt nu niet aan een Hollandschen steenweg: dat scheelt te veel. Verschillende lceeren reden wij door kleinere, (gelukkig geen groote) rivieren, aanhoudend door droge ravijnen. Gelukkig hadden wij slechts eenige kleine, bergen, zoodat alles bijeen die weg als een der ge- schikste van heel onze missie gerekend wordt. De handelaars uit de stad hier zou den heel gaarne een autodienst inrichten, maar durven niet uit vrees, dat de militai ren de auto's zouden aanslaan. Des zomers in den regentijd spoelt die weg weer erg dooreen en moet dafl hermaakt worden. Die generaal was in zijn jeugd ook roo- ver. Ongeveer 20 jaar geleden ging hij over tot de soldaten en hij schijnt zich eenige malen te hebben onderscheiden in het bevechten van oproerlingen en aiyiere bandieten. Zoo is hij langzaam opgeklom men. Hij hoopt nog hooger op te klimmen want onderweg sprak hij ervan, dat hij een waarzegger zou raadplegen dm te weten of hij ook niet gouverneur zou kunnen wor den. Gij moet weten, dat de militaire gou verneur van onze provincie ook een oudB roover is. Ik heb hem ook wel eens ont moet. Deze heeft zijne verheffing te dan ken heelemaal niet aan zijn dapperheid of bekwaamheid. Zijn groote verdienste in de oogen \an den generalissimus te Pe king is, dat hij hem steeds getrouw geble ven is, eerst als roover en later als mili tair. Daarenboven is hij niet bekwaam genoeg om zich onafhankelijk te verklaren. Dit laatste is in China aan dc orde van den dag bij legerhoofden. Gij ziet dus door wie .wij tegenwoordig geregeerd worden en aan. wie wij nog een betrekkclijken vrede te danken hebben. O. L. Heer gebruikt dikwijls heel wonderbare middelen om tot zijn doel te geraken. Heel schitterend is deze toestand juist niet. Deze generaal zelf maakt er geen ge heim van, dat hij vroeger roover geweest is. Hij is overigens afkomstig uit deze streek en elkeen kent zijn verleden. Hij is er trotsch op, dat hij het zoo ver gebracht heeft enkel door zijn dapperheid want ge studeerd heeft hij heelemaal niet. Toen wij onderweg in een herberg wa ren afgestapt om wat te eten, en mijn ge neraal om eens flink opium te rooken, kwam een zijner officieren, aldaar gesta tioneerd, met de boodschap, dat er in de streek een dertig roovers waren, die ook in het leger wilden ingelijfd worden op voorwaarde, dat zij belast werden met de rust in die zelfde streek en niet naar het front moesten. Ik mocht dat allemaal en nog veel meer aanhooren. Wij zijn in Chi na, onthoudt dat wel. Zijn antwoord gepaard met een heele lijst van liefelijke benamingen aan het adres van die roovers was ten slotte: dat tegenwoordige tuig is voor niets meer goed Laat hun weten, dat zij onder die voor waarde niet aangenomen worden, en al wie gij van die bende kunt te pakken krij gen, maak hem een kopje kleiner. Daar mee was dat verhoor afgeloopen. Tegen woordig zijn de militairen en welke mi litairen? heelemaal baas in China. Ook hebben wij wat over Europa gespro ken en den godsdienst. Door onzen hoofd- cateehist en vroegere relaties onet christe nen weet hij wel, wat wij beoogen. Zijn kinderen komen, als zij ziek zijn, ook heel trouw naar de apotheek onzer zusters. Hij vond onze wet, volgens welk een man man maar één vrouw mag hebben uitstekend voor huiselijken vrede en maatschappelijke samenleving. Maar dat belet toch niet, dat hij nu bezig is met een vierde vrouw tc be spreken. Ik wist dat toen nog niet. Heb js maar een zeldzaamheid, dat in Elk voorval in het leven van Christus is zijne belichting waard,- ook al is het nu juist niet van zoo'n buitengewoon ingrijpenden aard. Wij volgen daarom den Meester stap voor stap, en zien Ilem nu de synagoge verlaten, waar Hij met bewondering was gadegeslagen omdat Hij een bezetene had genezen. De menigte verspreidde zich en ieder, die de machtsontplooiing tegen den duivel had meegemaakt, vertelde het aan allen die het maar hooren wilden, dat een Groo te, een Machtige ónder hen was opgestaan. De gevolgen van deze verhalen bleven niet uit, en werden nog den eigen avond en nacht merkbaar. Jezus ging van uit de Synagoge naar heb huis, dat Petrus en Andreas te Caphar- naüm hadden, ofschoon zij van Bethsaïda, dat dicht in de buurt lag, afkomstig waren. Waarschijnlijk hadden zij het huis noodig voor hun bedrijf. Dc schoonmoeder nu van Petrus was als zorgzame vrouw aldaar, maar ze werd overvallen door een plotse- lingen koorts, zooals deze meerdere malen in dat land voorkomt; en ze bevond zich ziek te bed. Het verwondert ons in het geheel niet, dat al de huisgenooten. en natuurlijk op de eerste plaats Petrus zelf, bij het zien van deze zieke, zich richtten tot Jezus, om voor haar beterschap te vragen; Hij, Die zoo pas den duivel had uitgedreven, zoii ook wel deze ziekte kunnen wegnemen. Het Evangelie vermeldt ons niet, dat zij langen tijd gevraagd hebben, en daarom mogen we wel veronderstellen, dat Jezus terstond op de lijdenssponde toetrad en voldeed aan het zoo van vertrouwen getui gende verzoek. Hij nam haar bij de hand en richtte haar op.eenvoudige daad zijner menschheid en dc koorts verliet haar op dat oogen- blik, door Zijne goddelijke macht, verdre ven. Zoo leefde Christus mee met de zijnen, die vol medelijden waren met de zieke vrouw en toonde Zijne groote goedheid door zelf tot haar te gaan, en niet door een woord, op afstand gesproken, maar door een liefdevolle aanraking de zieke te genezen. Ongetwijfeld wilde Jezus aldus ook ver sterken het geloof van Petrus, en hem steeds meer aan zich verbinden door het bewijzen dezer weldaad. De vrouw verliet haar legerstede en was terstond bereid om haar dankbaarheid te toonen door voor Jezus en ce zijnen de tafel gereed te ma ken; waaruit ook tevens blijkt, dat zij ge heel en al genezen was en er niets meer was overgebleven van hare ziekte. Wat Jezus doet. doet Hij volkomen. De Sabbath geraakte ten einde; de zon was ondergegaan. Dat oogenblik had men afgewacht. Terwijl in het huis van Petrus vreugde heersebto over het herstel van zijne schoon- I moeder, speelde zich daarbuiten een heel I ander tooneel af. Rondom het huis ver drong zich een dichte menigte; zij voerde met zich mee een groot aantal zieken en vooral degenen, die bezeten waren van den duivel De menigte was zoo groot, dat de Evangelist zegt, dab de gansche stad Ca- pharna-um voor de deur stond. I In zulke omstandig'heden kan de mensch heid, naar den mensch gesproken, zoo rnec- doogenloos zijn. Was het nu niet een beetje ver gedre ven, nog op den laten avond van een ver- mooienden dag, bij Jezus te komen, om Hem genezing en gezondheid te vragen? Hadden zij niet kunnen wachten tot den volgenden morgen, cn Jezus een weinig nachtrust gunnen? Maar zoo zijn de menschen, ook nu nog, wanneer het. er om gaat een weldaad te ontvangen. Gelukkig is het echter even verheugend voor dengene, die het kan, een weldaad te mogen bewijzen, aangezien het zaliger is te geven, dan te ontvangen. Gezien de goedheid van Jezus, kunnen we dan ook niet verwachten, dat Hij zich schuil houdt en aan Petrus opdracht geeft de menigte weg te zenden tot den volgen den dag. Hij gaat naar buiten en begeeft zich onder de eerbiedig smeekencle menschen- massa. Geen enkele zieke slaat Hij over, hier, een blinde en daar een kreupele, ginds een doove en daar weer een stomme vrouwen en mannen, kinderen en grijs aards, voelen Zijne weldoende handen cn hooren Zijne klankvolle stem, en de ziekten en kwalen wijken, terwijl een hooggestemd danklied weerklinkt. Ook tegen de bezete nen treedt Hij op, en met gebiedende stem jaagt Hij den duivel weg uit die ongeluk kige. Zoo werd die nacht doorgebracht. Inderdaad het is een beeld van het werk, dat Jezus kwam verrichten. Door de zonde van Adam was het menschengeslacht in de duisternis van het ongeloof gezeten en in dé ellende van ziekten en kwalen, als gevolgen, van de heerschappij der hel over het menschdom. Christus kwam als het Jicht en de verlos ser, om den duivel te verwinnen en het on geloof te verdrijven, en aldus den vrede, te herstellen Wat lag er in dit alles voor Jezus een roem en glorie.opgesloten, en hoe werden de Apostelen en al het volk Hem aanhankelijk. Had Hij zijn roem gezocht. Hij had hier heerlijk kunnen genieten, en niemand zou Henï li ebben durven kwaad doen to mid den van een volk, dat Hem zóó liefhad. Maar Jezus zocht zijn eigen eer niet; Hij zocht slechts den eer des Vaders; Hij bezat een waar apostolisch hart, dat, brand de van liefde, niet alleen voor de inwo ners van Capharnaum maar ook voor alle anderen. Daarom verlaat Hij vroeg in den morgen het huis van Petrus en gaat de stad uit, om zich te begeven naar een eenzame plaats, waar Hij zich onledig; houdt met het gebed. Wie iets groots wil werken, moet zijn kracht zoeken in het gebed; dat leert ons Jezus hier. Hij dankt den Vader voor het geen Hij heeft -mogen doen, en bidt om nieuwe genaden voor dc toekomst. Wijst dit. ons niet op het verhevene en het noodzakelijke tevens van het geregeld bidden, en vooral van het gebed in de af zondering, ver van het wereldsche gewoel. Is dit hier niet een stille vermaning voor ons allen tot het-gaan naar do retraite, eïi tob het geregelde terugkeeren tot dien re- trnitegeest in de maand el ijksche recollectie. Wie-zich nog niet tot dit hooge inzicht heeft opgewerkt, bidde tot God om de ge nade daartoe. Men vreeze niet, wat minder gehecht te worden aan de wereld en de aardsche genietingen, die toch niet groot genoeg zijn om "het. menschenhart te vullen. Begrijpelijkerwijze lieten de- inwoners van Capharnaum, met Petrus aan het hoofd, Jezus niet zoo maar gaan. Zij wil den hun Vriend bij zich houden. Het was echter verkeerd gezien. De ware liefde voor het Godsrijk vraagt ook offers. Als Petrus dan óok met de gansche me nigte Jezus heeft gevonden, en tot Hem zegt, dat de heele wereld Hem zoekt, en dat Hij hen niet mag verlaten, krijgt hij •ten antwoord, dat er nog andere menschen ook zijn, die ook recht hebben op het leeren van de waarheid eii het kennen van den Zoon Gods „Daartoe ben Ik gekomen" zegt Jezus, Hij moet ook in andere steden en dorpen prediken. Zoo was Jezus bezield met den waren apostolischen ijver, die zich niet beperkt tot dezen of genen, maar die allen wil omvatten. Het is goed, dat Jezits de Vriend is van Petrus en zijn stadgenoóten, maar zij moe ten Hem ook toestaan "Zijn werk, het werk des Vaders te volbrengen. Zoo is ook" de priester niet voor één, maar voor allea En Jezus liet zich niet overhalen te blij ven, maar Hij begaf zich naar den omtrek en predikte ook daar. Ons ven-rouwen op Jezus worde vergroot door deze gebeurtenissen, en wel vooral door do gedachte, dat Jezus kwam niet voor enkelen, maar voor allen, en dat Hij niemand uit zijn liefde buitensluit. HILLEG0M. Coöp. Bloembollenveiling. Vrijdag werd in Hotel Sistermans een vergadering gehouden van de leden der pas opgerichte Coöp. Bloembollenveiling-verecniging al hier. Aanwezig waren 40 leden. De verga dering werd geleid door den heer C. Car- lier. Deze opent met een woord van wel kom en zet uiteen, hoe de zaken staan. De heer Hopman stelt voor, dat dc leden het door hen genomen aantal obligaties ver dubbelen. Als gevolg daarvan is het benoo- digd kapitaal gegarandeerd. Voor de be stuursverkiezing deelt de heer Carlier me de, dat hij als staande buiten het vak in geen geval een functie in het bestuur of in den Raad van Commissarissen wil bekleeden. Al den invloed der vergadering, om den heer C. op zijn besluit te doen te- rukomen, is vereefsch. Het bestuur wordt nu als volgt, samengesteld: John B. Mes kers voorz„ Jac. Wicdemeijer Jr. secr., G. H. Hermans penningm. De heer R. Veldh. v. Zanten wordt gekozen tot President- Commissaris, terwijl nog als commissaris sen worden benoemd de heer C. J. W. van der Schoot, W. M. Ruigrok, B. Rijnveld en H. Walkers. Laatstgenoemde wordt tevens gekozen als veilingmeester. De vergadering machtigde het Bestuur om een terrein aan te koopen en daarop een gebouw -tich- Katholieke Agenda. LEIDEN. Woensdag. R. K. Kiesver., „Den Burcht'', S uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 7 Mei a.s. tot. en met Zondag 13 Mei i genomen door de apotheek van den heet M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. INGEZONDEN MEDEDEELING Het Speciale/'l^uiskamer-Karpet 99 2 Mtr. x ijkt ten, dat 1 Aug. gereed is. Besloten werd, niet te veilen in een gehuurd gebouw. Aan den heer Carlier werd hartelijk dank gebracht voor al hetgeen deze ge heel belangeloos gedaan had voor de stich ting der vereeniging. Hierna sluiting. Bouwterrein. Door den heer L. J. Schenk is aangekocht het bouwterrein aan de Wilhelminalaan tusschen de villa van den heer H. A. Francken en de Stoomwas- scherij der heeren Gebr. Van Ulden. De bedoeling is, er Landhuizen te, bouwen. KATWIJK. De burgemeester naar Amerika. Naar wc vernemen zal de Burgemeester zich binnenkort voor eenige weken naar Noord- Amerika begeven ter bijwoning van de 300-jarige herdenking van The Dutch Re formed Church (De Hollandsche Herv. Kerk) als afgevaardigde van The Pilgrim Father Society. Waar ook een der Wpthou- ders eenigen tijd afwezig zal zijn zal in de Raadsvergadering van Wóenssdag een tij delijk wethouder moeten worden benoemd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Papagaai Bij den heer W Zuyder- duin, Kerkstraat alhier, is aan komen vlie gen een papagaai. Rechthebbenden kun nen zich aldaar vervoegen. De muziektent. Het bestuur der „Harmonie Katwijk" heeft van B. en W. de mededeeling ontvangen dat de muziek tent, die vroeger op de Turfmarkt etond di: 16 doch. daar thans door de verlegging dei of brug niet meer kón goplaatst worden, ge. bouwd mag worden voor de Chr. School l0gs naar het Commandeuxspa.d ,,op de opoti ruimte die voor het perceel tuingrond van den heer F. ligt. Enkele zijn hie-med? ^}af tevreden, terwijl anderep meenen, da; hierin de bedoeling kan liggen om de mrt ziekvereeniging zoover .mógelijk hebben. Het plan der omwonenden moet, naai we vernemen, zijn om een actie op toui te zetten, tegen de plaatsing aldaar. Oranjeverceniging. De Oranje ver eepi ging verzond op 30 April een telegram val geluwensch aan H.K.H. Prinses Julian op Haar verjaardag. Het bestuur mocht van de Kamerhee van H. K. Hoogheid Baron Baud narneiu de Prinses een schrijven van dank on( n vangen aan bestuur én leden der Oranje vereeniging voor de gelukwenschen ter legenheid van de herdenking van den ge boortedag van II.K.H. 'aangeboden, KATWIJK AAN ZEE. Emmabloem. De Emmabloemverk,op{ heeft opgebracht 94.80. SASSENHEIM. Jubileum. Op den llden Mei zal ho-^, 100 jaar geleden zijn, dat de graanhandel graanmaalderij en grutte rij van de fa nu li.- van Niekerk te Sassenheim is opgericht De zaak werd 11 Mei 1828 gestichf dooi den heer C. van Niekerk Azn., De maalderi werd teen door paardenkracht gedreven e? kon 40.000 K.G. graan per jaar verwerken In 1880 werd deze vervangen door stoommaalderij, op de plaats waar nu d» zadelmakerij van den heer J. v. d. Meei gevestigd is. Den 5en Januari 1898 stortte van gebouw de voorgevel in wegens over be las ting van den zolder, en werd de maalde rij in datzelfde jaar overgeplaats naar di v.ouds bekende Dorpswei. Deze zaak wordt gedreven dpord.en. hecr .C. v. Njókerk, H?i de oude maalderij in 188Ö.' ben capacitor van 40.Ö0Ó K.G: per jaar, de nieuwe Jcrcejc een capaciteit van S0100.000 K.G /k- week en in de drukke wintercampagw wordt ook nog steeds van 8010Ö.000 K.G, graan per week gemalen. De kruideniers- en grutterswiukel be staat nog steeds op dezelfde plaats waai de oude zaak in 1828 werd opgericht, et wordt gedreven door den heer H. P. vat Niekerk. De speciale graanhandel, welke be stuurd wordt door den heer P. W; Niekerk, werd den len Mei 1910 overge plaats naar Oude Haven 11. De 3 tegenwoordige eigenaars zijn klein zoons van den oprichter der zaak ensprui ten uit een gezin van 11 kinderen, waai vat van de 8 zoons, zeven in het graanbedrijf zijn. Wij vertrouwen dat het: de familie van Niekerk dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken. Jammer, dat de heer C. y. Niekerk het jubileum van de zaak niet heeft mogen beleven. LISSE. Brand. Vrijdagmiddag brandde eèti groote schelft bollendek van de fa. Gebrsi S. op de Zanderij tot den grond af. Door den sterken wind kon de brandweer, welke spoedig ter plaatse was, dit niet voorko- VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. In de j.l. zitting van den gemeenteraad werd aan de Voorsch. Bou^ vereeniging voor den bouw van 28 woningen een voer-i schot verstrekt van 78.000. Een leening werd daartoe aangegaan. Het vermenigvul- digingscijfer der pl. inkomstenbelasting blijft onveranderd Een verordening werd aangenomen, waarbij winkelsluiting op Zondag verplicht wordt gesteld tot 12 uur 's middags. Ongelukken. Zaterdagmiddag om streeks half vijf heeft nabij de Haagsche Schouw een aanrijding plaats gehad Dp bestuurder van auto H. 21662 reed in hel linkergedeelte van den bocht' Rijndijk— Haagsche Schouw en reed den wielrijder H. S. aan. Het rijwiel was zoo goed als vernield. Wonder boven wonder kwanr fi er met enkele ontvellingen af; De politic uit Oegstgeest was terstond ter plaatse en de schade werd onderling geregeld. Pc heer A. Verboon., lid van den raai die Jen vorigen avond over dit weggedeelte ir. de" raad had gesproken, was getuige van dis ongeluk. Een dochtertje van den heer F. had het ongeluk bij net opstappen op een wagen, beladen met steenen te vallen. Zij kreeg een wiel <an den wagen over den voet, waardoor een teen verbrijzeld werd- Dr. R. Birkhoff verleende de eerste ge' neeslcundige hulp. De patiënte werd daar na vervoerd naar het Ziekenhuis te Lc' den, alwaar de teen is afgezet. Kwade ruil. Tijdens dat de heer h zich in een kapperssa'on bevond, heeft men zijn fiets, die in een zeer goeden staa' verkeerde medegenomen en daarvoor in. P/ plaats gezet een oud karretje. De politie heeft de zaak in onderzoek..

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2