UIT HET VATICAAN. SPORT. derde blad „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 5 MEI 1928 Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG. (Rome). Beeds geruimen tijd geleden, heeft de Plaatsbekleeder van Christus hier op aarde het geweten der volkeren wakker geschud, en woorden van vlammend protest de we reld ingeslingerd, tegen de gruweldaden der Jlexicaansche regeering. Doch behalve in de Katholieke pers, met de „Osservatore Romano" aan de spits, heeft deze jammer klacht, die uit het bedroefde Vaderhart op- weide, bijna nergens weerklank gevonden. Door 't intrigeeren der Vrijmetselarij heeft de pers een misdadig stilzwijgen bewaard, of brutaalweg het bestaan van dergelijke gruwelijke misdaden eenvoudig ontkend. Maar zooals altijd in de geschiedenis der Kerk, heeft het bloed der martelaren ook thans niet tevergeefs gestroomd, en de geloofshelden, door de beulen van den Mexicaanschen Nero ter dood ge bracht, zijn in den Hemel de beste voor sprekers geworden voor hun strijdende broeders in het geloof. Terwijl de Volkerenbond zich met allerlei beuzalarijen bezig houdt en aan de jonge naties groote mogendheden als kindermeis jes geeft terwijl zij van Nicaragua tot China luide verkondigt, dat zij levendige belang stelling koestert voor gerechtigheid en be schaving, tracht diezelfde Volkerenbond, met een pijnlijke nauwgezetheid iedere inmenging te vermijden, juist daar, waar een ingrijpen harerzijds noodzakelijk is, waar een heel volk vecht, lijdt en strijdt voor zijn geloof, omdat het God de eer wil geven, die Hem als Christus-Koning toe komt. Het internationale stilzwijgen da\; tot nu toe niet verbroken werd, herinnert ons aan Herodes, die toen de Wijzen hem vroegen waar de nieuwe koning der Joden was, hun oplegde dat zij zorgvuldig zouden zwijgen. Daarom werd Zijn naam verzwegen, daar om werd Zijn Koningschap niet erkend, daarom werd er over Zijn martelaren, die stierven in de volle arena, niet gesproken, ten tijde dat de Romeinsche beschaving hoogtij vierde. Maar 't was juist de cultuur van het oude heidendom dat daar in de arena haar dood vond, terwijl de marte laars stervend nieuwe pioniers werden voor een onvergankelijke beschaving, die steeds de lijdende menschheid eene hulpe was, en die altijd luide geprotesteerd heeft tegen iederen vorm van ongerechtigheid, zooals ook thans uit de Eeuwige Stad weer die machtige roep over de wereld heeft geklonken tot aan het uiteinde der aarde. Wij echter, wij wilen dien klank niet laten wegsterven dan na eerst onze broe ders ter hulp te zijn gekomen door ons ge bed, opdat de Zon der gerechtigheid moge stralen over het land dat nu zoo zwaar onder de tyrannie van den satan gebukt gaat. Reeds lang te voren worden in do pers alle mogelijke en dikwijls ook de meest onmogelijke veronderstellingen gemaakt. Verschillende prelaten worden er dan ge noemd die in aanmerking zouden komen om tot Kardinaal of tot Bisschop te wor den verheven. Nu wordt er reeds beweerd dat Mgr. Pacelli, de Pauselijke Nuntius te Berlijn, tot Kardinaal gecreëerd zal wor den, evenals M^r. Maglione die sedert kor ten tijd de gezanfcschapspost te Parijs be kleedt. Door het overlijden van Kardinaal Lu- aldi is ook de Aartsbisschoppelijke zetel van Palermo vacant, en wordt ook de be noeming tegemoet gezien van den Patriarch van Venetië, daar Kardinaal Lafontaine, vanwege zijn benoeming tot prefekt der Riten-congregatie den H. Vader verzocht heeft om ontheven te worden van het Pa triarchaal van Venetië. Volgens een oud voorrecht, dat nog steeds niet vervallen is verklaard, heeft de Koning van Italië het recht voor een Pre laat do benoeming tot Patriarch van Ve netië te vragen. Er moet dus eerst een overeenkomst plaats hebben tussohen de H. Stoel en de Italiaansche regeering om*- trent deze benoeming, ofschoon algemeen aangenomen wordt, dat Mgr. Giovanni Constantini, de broer van den Apostoli- schen Delegaat in China tot Patriarch van Venetië zal worden verheven. Kardinaal Perosi zal in het a.s. Consis torie wel van Kardinaal-Diaken tot Kardi naal-Priester bevorderd worden, en dan uit de handen van Z. H. den Paus zelf de H. Bisschopswijding ontvangen. Kardinaal Perosi, is zooals bekend, waarnemend se cretaris van de congregatie van het Con sistorie, omdat Kardinaal de Lai reeds se dert geruimen tijd ziek is en deze gewich tige betrekking noodzakelijk moest wor den aangevuld. Daar de Congregatie van het Consistorie zich speciaal bemoeit met de benoeming der bisschoppen en met de rechtzaken der verschillende bisdommen, is het gewoonte dat de secretaris dezer Congregatie (waarvan de Paus zelf voor zitter is) ook de bisschoppelijke waardig heid bekleedt. Dezer dagen ontving Z. H. de Paus in plechtige audiëntie de Vereeniging voor altijddurende aanbidding, wier leden zich bijzonder beijveren voor arme kerken waar voor zij do benoodigde gewaden vervaar digen. Deze vereeniging die onder bescher ming staat van den ouden kardnaal Va- nuttelli, stelt alle jaren een aantal para menten ter beschikking van den H. Vader, om te voldoen aan de aanvragen die tot Z. H. gericht worden. Deze gewaden waren nu tentoongesteld in de Consistoriezaal van het Vaticaan, waar de H. Vader ze in oogenschouw nam. Toen de H. Vader de tentoonstelling bezocht had, las de Deken van het H. College een adres van hulde aan den H. Vader voor. De H. Vader antwoordde daarop in een schitterende redevoering, en verzakerde aan de leden der vereeniging een bijzonde re belooning des Hemels. Want zoo sprak de H. Vader: Christus heeft gezegd wat gij den minste der mijnen gedaan hebt dat hebt gij mij gedaan, en dit is zeker van toepassing op de arme kerken waar de H. Eucharistie tegenwoordig is, en die vaak in zoo'n armoedign toestand verkeeren, dat zij niet in staat zijn om de benoodigde ge waden voor de viering van den liturgischen eeredienst te koopen. Tenslotte sprak de Paus zijn zegen uit over alle leden der vereeniging en bijzon der over den ijverigen beschermheer Kar dinaal Vanuitelli, die ondanks zijn meer dan 94-jarigen leeftijd nog steeds verteerd wordt door den ijver voor den luister van Gods Huis. Het Episcopaat van Lithauen, be staande uit den Aartsbisschop van Kow- no, Mgr. Skv.rechas, den bisschop van Wilnawiskis, Mgr. Carosas, den bisschop van Telsiai, Mgr. Staugaiis, den bisschop van Panawerys, Mgr. Patarokas, werden door den H. Vader in gezamenlijke parti culiere audiëntie ontvangeft. De kerkpro vincie van Lithauen is nog pas onlangs na het sluiten van het Concordaat tusschen Lithauen en den H. Stoel opgericht. Deze bisschoppen waren naar Rome gekomen cm hun zoogenaamd bezoek ,ad limina" te brengen. Zij waren gezamelijk gekomen cm daardoor een teeken van dankbaarheid te betoonen voor hetgeen de H. Stoel voor Lithauen gedaan heeft. Z. H. ha<l met deze bisschoppen een langdurige audiëntie. De H. Vader verleend ook 'n audiëntie aan een groep Belgische journalisten die naar Rome waren gekomen om den H. Va der de opbrengst aan te bieden van do Nieuwjaarscollecte die zij gehouden had den. Z. H. ontving ook vijfduizend parochia nen, van de parochie van het H. Hart, die enkele jaren geleden werd opgericht, en die een der grootste parochies van Rome zal worden. Deze parochie wordt bediend door de Priesters van het H. Hart. Z. H. sprak de Parochianen hartelijk toe •en uitte den wensch, dat de groote kerk die men op het vroegere exercitieveld denkt te bouwen spoedig voltooid zal mo gen zijn, en dat haar koepel ten hemel zal rijzen als de groote basiliek van Rome. Z. H. de Paus heeft aan Mgr. Roncalli, Apostolisch Visitator in Bulgarije, te So fia, een bedrag van 500.000 Lire doen toe komen, om deze te besteden voor de nood lijdenden die door de jongste aardbeving beproefd zijn, alsmede om aan de regeering de sympathie en de belangstellende deel neming te betuigen bij gelegenheid van de ramp die dit land getroffen heeft. In de zitting van de Ritencongregatie, die in het Vaticaan dezer dagen gehouden werd, beraadslaagden de kardinalen, leden dier congregatie over de heldhaftigheid der deugden van de bekende dienaresse Gods Gemma Galgani. Ter gelegenheid van het negende eeuw feest van Guido Arezzo, die in 1028 de muzieknoten heeft uitgevonden, hield do Italiaansche vereeniging Sint Caecilia haar veertiende jaarvergadering. Men kende destijds wel de notenbalken en de sleutels, maar de verdienste van Guido Arezzo was deze dat hij aan de noten in plaats van letters en cijfers een naam gaf, zood.at ze gemakkelijker te onthouden waren. Hij leerde zijn leerlingen de eerste lettergreep van een hymne aan den H. Joannes den Dooper te onthouden, en elke lettergreep vcigens den sleutel, een toon of een hal ven toon hooger te zingen: Ut queant laxic resonare fibris mira gestorum, famu li tuorum. Solve polluta labii reatum, Santete lohannes. Van de laatste versre gel mot de S gekoppeld worden aan de I van Johannes en men krijgt Si. De uitvin ding van Guido van Arezzo maakte de stu die der kerkmuziek gemakkelijk voor een ieder en zal de eeuwen door blijven bo- s taan. Buitenl. Weekoverzicht. week hebben de Duitsche Oceaan eindelijk eens kunnen genieten van den roem, welke zij zich met hun vlucht op den hals hadden gehaald. New- York heeft hen feestelijk onthaald, heeft hun ecre-ontbijten, eere-lunchen, eere diners en eere-soupeis aangeboden als schadeloosstelling voor hun ontberingen op Greenly-eilandheeft hen bestrooid pet heele balen confetti als teed^re her innering aan doorgestane sneeuw- en ha gelbuien de kleermakers hebben hun om strijd pakken aangemeten, zoodat ze voor jaren geborgen zijn, als tenminste hun buikje en de mode niet veranderen; kort om alles heeft zich uitgesloofd om z'n enthousiasme op de vliegers te koelen De Duitschers zijn echter verstandige iujzij hebben een heele serie van uitnoodiginren cm naar verschillende plaatsen in Amerika te komen, afgeslagen. Zij willen zoo spoe dig mogelijk naar Europa terug. Of ze ook terug zullen vliegen? Volgens inter views, waarvan de vliegers gewoonlijk zelfs niets weten, zouden ze van plan zijn om binnen 10 dagen met de „Bremen" terug te vliegen, doch ze zullen wel zoo wijs zijn om, nu ze eenmaal beroemd zijn, hun kost bare beroemdheid toe te vertrouwen aan een grooten Oceaansto^mer. Dat is veili ger. Intusschen wordt het tijd, dat zij plaats maken voor ander aspirant-Oceaanhelden, want er 6taat hier aan deze zijde van den waterplas een klein legertje vliegers klaar 'do straks dezelfde sprong over het -r te doen. Behalve een Duitscher, hebben reeds een Engelschman, drie Fran- schen, een Spanjaard en een Pool verge vorderde plannon voor een Oceaanvlucht. Tot nu toe l.ee3t men niet van Ned er- land sche Oceaanplannen. Onze piloten ge ven den voorkeur aan reizen met van Lear Black naar Indië, Zuid-Afrika en Japan. Geef ze eens ongelijk! Anti-oorlogspact, Behalve met Oceaanvluchten die immers een soort luchtbrug slaan tusschen de naties, waar over allerlei vredesgedachten over en weer huppelen is Duitschland ook met zijn nota's op den goeden weg om de aller beste maatjes te worden met Amerika. Want Duitschland was de eerste die ant woordde op het voorstel van Kellogg in zake het anti-oorlogsverdrag. Deze zoo spoedige beantwoording van de Amerikaansche nota heeft natuurlijk te Washington een zeer goeden indruk ge maakt en ook over den inhoud van het Duitsche antwoord is men daar zeer vol daan. Dat is te begrijpen, want de Duit sche regeering betuigt hare warme in stemming met het denkbeeld van een in ternationaal verdrag tegen den oorlog en wijst er op dat de groote gedachten, die na het initiatief van den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken in de hieruit voortvloeiende Amerikaansche voorstellen zijn belichaamd, volkomen in overeenstemming* zijn met de beginselen der Duitsche politiek. De Duitsche regeering bespreekt ook dc vraag in hoeverre dit nieuwe verdrag in overeenstemming is met reeds ter waar borging van den vrede door de volken aan gegane overeenkomsten. Zij wijst er op, dat voor Duitschland ala zoodanig alleen het convenant van den Volkenbond en het Rijnverdrag van Locarno gelden. An dere internationale verplichtingen heeft Duitschland niet. Aan die van de beide genoemde verdragen mag niet geraakt worden. In zooverro is de Duits :he regee ring het dus met de Fransche eens. Maar zij komt dan tot de conclusie, dat de ver plichtingen van deze beide verdragen niets in houden, hetgeen met de verplichtingen van het door de Vereenigde Staten voor gestelde verdrag in strijd kan komen. In tegendeel, de Duitsche regeering ziet in de verbintenis om den oorlog niet als een werktuig van nationale politiek te beschou wen, slechts een versterking van de be ginselen van Volkenbondsconvenant en Locarner verdrag. Engeland zal binnenkort ook antwoor den. Het zal een soort compromis voor stellen tusschen het Amerikaansche en Fransche standpunt. Italië zwijgt tot nn toe, terwijl Japan te kennen heeft gegeven, dat het de kat wel uit den boom zal kijken, want dat het geen bijzondere belangen er bij heeft. De kwestie is meer van Europeeschen aard. Poincaré blijft. De vorige maal hebben wij vragender wijze verondersteld, dat de geruchten omtrent mutaties in de Fransche ministerportefeuilles, wel eens in verband konden Tri. vrij onhan dige Fransche tegen-voorstel in zake het anti-oorlogsverdrag. Van mutatie blijkt evenwel gene sprake te zijn. De affaire zal op den ouden voet worden voortgezet. De zer dagen heeft n.l. de ministerraad be sloten, dat het ministerie zich begin Juni ongewijzigd aan de nieuwe Kamer zal voorstellen. De lieer Poincaré heeft het zelfs niet noodig geacht de traditie te volgen om na de verkiezingen de ontslagaanvrage van het ministerie in te dienen. De uit slag der verkiezingen was naar het. oor deel van den premier en zijn collega's zoo duidelijk ten gunste van de regeeringspoli- tiek, da-fc deze formaliteit onnoodig was. En er was nu men het gezamenlijk eens was om bijeen te blijven geen reden tot ontslagaanvrage, welke tot reconstructie van het Kabinet in staat zou stellen. De nieuwe Kamer moet zich nog groe- peeren de politieke grenslijnen loopen in Frankrijk een beetje anders dan bij ons doch het staat wel vast-, dat Poincaré's positie zeer versterkt is. Het. eenige on aangename voor hem i3 het feit, dat er een paar autonomisten uit den Elzas ge kozen zijn, een bewijs, dat de autonomis tische beweging toch dieper zit en breeder verspreid is, dan men wel wilde toege ven. Engeland* vuist. Ten slotte hebben we nog een paar leelijke gezichten te bekijken, welke Engeland en Egypte dezer dagen tegen elkaar hebben getrok ken. Het ging om een oude kwestie. Al meer malen had de nationalistische partij ge tracht de Egyptische wetgeving op het recht van vergadering te herzien, doch tijdens zijn leven had de leider dier par tij Zagloel Pasja zich daartegen steeds verzet. De algemeen strekking van het nieuwe wetsontwerp was dat het de macht van het uitvoerend bewind tot handhaving van de orde verzwakte, het initiatief van de maatregelen ter voorkoming van orde verstoring belemmerde en de beleggers va-n wanordelijke bijeenkomsten met. onbetee- kenende straffen bedreigde. Engeland zag hierin een gevaar voor de veiligheid van zijn onderdanen in Egypte en, toen nu he4 wetsontwerp in de Ka mer door de regeering van Nahas Pasja was ingediend, sloeg Engeland met do vuist op tafel en dreigde met straffe maat regelen als het wetsontwerp niet werd te ruggenomen. Dat deed de Egyptische re geering wel niet, doch het verzocht de Ka mer de aanneming der wet te verdagen, hetgeen gebeurde. Een acuut conflict is daarmee vermeden, doch definitief uit is het nog niet De Engelsche regeering heeft er echter voorloopig genoegen mee genomen. VOETBAL. ZWITSERLAND—NEDERLAND. De zevende ontmoeting. Holland staat aan den vooravond van den laatsten landcnwedstrijd voor het Olympisch tournooi. Het elftal, dat eenige weken geleden een geflatteerde overwinning op Dene marken behaalde zal morgen den moeilij ken wedstrijd tegen de Zwitsers in eigen land moeten strijden. Als we schrijven „moeilijke wedstrijd" dan bedoelen we daarmee dat de Hollan ders in Zwitserland steeds last van het kli maat hebben ondervonden, al is zulks in het eene gedeelte van het land erger dan in het andere. Toch zal de warmje morgen wel van in vloed zijn en zijn we wel benieuwd, hoe Zwitserland SECHEHATJE DUBOUCHET RAMSEYER FaSSLER PICHLER DE LAVALLAZ TSCHIRREN JaGGI IV ROOM BERG ABEGGLEN II de Oranjemannen zich dezen keer zullon houden. Wanneer we den uitslag moeten bereke nen naar de tot nu toe gespeelde ontmoe tingen dan lijkt het resultaat niet zoo moeilijk te schatten. Immers werd in 1920 te Bazel, in 1922 te Bern en in 1925 te Zürich, resp. met 21, 50 en 41 verlo ren. Vooral beide lantste nederlagen liggen velen nog versch in het geheugen. Tegenover deze drie Nederlandsche ne derlagen staan drie Zwitsersche in Neder land, nl. in 1921 2—0, 1923 4^1 en 1926 5—0 alle te Amsterdam gespeeld. De zevende ontmoeting, de vierde dus in Zwitserland, zou dus een nieuwe neder laag voor de Oranjeploeg moeten worden. Of zou nu eindelijk eens met de traditie gebroken worden? Maar dan moet het. Hol- landscho elftal danig van leer trekken, want ondanks alles blijven do Zwitsers op eigen grond niet gemakkelijk te verslaan. De opstelling zal als volgt zijn: Scheidsrechter Braun (Oostenrijk) WEBER SMEETS TAP KOOLS ELFRING SCHREURS MASSY VAN BOXTEL VAN KOL DENIS VAN DER MEÜLEN Nederland: Reserves voor Zwitserland: Grüncïsen, De Weck, Neuenschwander, Max Weiier. Voor Nederland: De Boer, Van der Zalm Krom en Prins. De wedstrijd vangt te 3 uur Middel-Eu- ropeesche tijd aan en wordt niet draadloos uitgezonden, terwijl wij evenmin een draadloos verslag kunnen geven, daar de pogingen daartoe wegens te geringe deel name mislukt zijn. De stand. Het resultaat van de tot heden gespeel de wedstrijden is als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. gem. Nederland 6 3 3 13—12 6 1. Zwitserland 6 3 3 12—13 6 1.— Olympisch B. Elftal^Totten ham Hotspur. Morgenmiddag wordt op het Ajax-veld te Amsterdam door de Engelsche beroeps- club Tottenham Hotspur een wedstrijd ge speeld tegen het Ned. Olympisch B-elftal. Men herinnert zich ongetwijfeld hoe het vorig jaar New Castle United, toen kam pioen van Engeland, door ons elftal met 40 geslagen werd. Over de Londensche club, die morgen hier speelt schrijft de Sportkroniek o. m.: 't Merkwaardige geval doet zich voor, dat deze Engelschen, Zaterdagmiddag wel licht de noodlottige tijding in ontvangst moeten nemen, dat zij uit de eerste klasse, gedegradeerd zijnl Zij zijn reeds uitge speeld en als de verschillende clubs, die thans nog onder „de Spur" op de ranglijst staan, deze week, en uiterlijk Zaterdag haar wedstrijden winnen, dan zouden de Londenaren het slachtoffer worden. Natuurlijk behoeft men daaruit geens zins de conclusie te trekken, dat ditmaal een minder sterke ploeg tegen onze spelers in 't velcL komt. Zelfs van clubs uit de 2de klasse, en misschien ook wel uit de 3de klasse, kunnen de Hollandsche voetballers nog heel wat leeren. Daar komt nog bij dat eventueele degradatie van Tottenham Hotspur alleen 't gevolg zou zijn van een buitengewone gelijkheid der krachten. Het feit dat deze club 38 punten uit 42 wed strijden heeft veroverd spreekt voor zich zelf. Tengevolge van eenige nederlagen op 't eind van 't seizoen is zij van een zeer goede plaats op de ranglijst plotseling naar lagere regionen gedaald! Hoe het ook zij: wij krijgen hier een aantal voetballers te zien die het spel door en door kennen, die speciaal een positie spel en een combinatiespel zullen vertoo- nen, zooals hier door onze amateurs niet bereikbaar is. De samenstelling van het Olympische elftal is als volgt: Marang Van Run Stuve Schetters Vis Yan Dolder Buitenweg B. Freeze Ghering Schipper v. d. Griend NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Om het landskampioenschap. De strijd om het landskampioenschap duurt onverminderd voort. Thans is het de wedstrijd N. O. A. D.—Z. A. C„ die de aan dacht gespannen houdt, want beide clubs hebben nog een kans op den titel. Die kans van N. O. A. D. is wel even groot als die der Zwollenaars, gesteld, dat de Til- burgers erin slagen zich morgen Z. A. C. van het lijf te houden. Promotie-degradatie. V. O. C. heeft morgen haar lot in eigen handen. Indien V. S. V. erin zou slagen ook maar een gelijk spel te behalen is het met V. O. C. geclaan. De wedstrijd Tubantia—D. O. T. O. is van geen belang meer. In afdceling IV wordt B. V. V.Hel mond gespeeld. Als de Bossche club erin slaagt te wihnen heeft zij een voorsprong van 1 punt op Bleijerheidc. In het Noorden krijgt Sncek bezoek van W. V. V. Na de fraaie overwinning van Sneek jl. Zondag op Frisia is haar kans op een nieuwe zege wel groot. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Landenwedstrijd. Bazel: ZwitserlandNederland. Oefenwedstrijd Olympisch XI. Amsterdam: Olympisch B-XI—Tottenham Hotspur Om hot landskampioenschap. Tilburg: N. O. A. D.—Z. A. C. Promotie-degradatie 1e—2e klasse. Velsen: V. S. V.—V. O. C. Almelo: TubantiaD. O. T. O. 's Bosch: B. V. V.Helmond. Sneek: Sncek—W. V. V. Promototie-degradatie 2e3e klasse. Gouda:'O. N. A.—Gouda. De Competitie. Leiden: L. F. C. II—Alphen II 0m den N. V. B.-beker. Leiden: A. S. C.—H. F. C. Apeldoorn: A. G. O. V. V^-L. F. C. R. K. FEDERATIE. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Om het kampioenschap. Venlo: VenloWilhelmina s DIOC. HAARL. BOND. Buiten de competitie. Heemstede: Haarlemsch XILeidsch XI. Heemstede, 1 uur: Haarlemsch Jun. XI Leidsch Jun. XI, De Competitie. Derrl* klasse E. Leiden: Leidon II—V. V. L. I Vierde klasse H. Wassenaar: BI. Zwart II—D. H. L. III De wedstrijden van Zondag Jl. Zooals bekend werden voor jL Zondag alle wedstrijden in het bisdom Haarlem af gelast wegens het overlijden van Mgr. A. J. Callier. We hebben gemeend goed te doen van de wedstrijden, die toch gespeeld zijn, geen verslagen op te nemen. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag 6 Mei a.s. zal het wederom een mooie Sportdag worden op het A. V. V.- terrein. Het eerste elftal speelt te 2.30 uur tegen S. N. A. I uit Stompwijk. Deze wedstrijd zal gespeeld worden om den burgemeester Keijzer-beker. Deze beker is door den heer Keijzer, burgemeester van Stompwijk en Veur aan A. V. V. geschonken om dezen te doen verspelen tusschen A. V. V. (Veur) en S. N. A. (Stompwijk). Om definitief eigendom te worden moet deze beker 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel worden gewonnen. Het belooft zeer zeker een spannende en prettige wedstrijd te worden, die door A. V. V„ indien alle le elftallers present zijn en er goed wordt sa mengespeeld, wel kan gewonnen worden; wc wachten af. Het Ie elftal ontvangt te 4 uur V. A. P.b We gelooven wel, dat de 4e elftallers de beide puntjes op den Dam zullen houden. KORFBAL. HollandBelgië. Op Houtrust te 's-Gravenhage wordt morgen de lanrlenveclstrijd HollandBel gië gespeeld. Sinds 1926 kennen ook de korfballers (sters) hun „Holland-Bclgic"-wedstrijd1 iets waar zij lange jaren reikhalzend naar ver langd hebben en waar zij trotsch op zijn Het korfbalcppl is mot deze ontmoeting toch officieel gepromoveerd tot een „in- tornationale" sport, een feit, dat voor de propaganda van hooge waarde moet wor den geacht. Reeds vóór 1914 waren door de- korfbal- bestuurdcren plannen ontworpen om het spel dat in ons land zoo'n ruime vlucht heeft genomen, ook in het buitenland, meer speciaal Duitschland en België, in gang te doen vinden. De wereldoorlog deed evenwel die plannen in duigen vallen. Na 1918 vond men slechts één arbeidsveld: België. Dankbaar werd de kans, korfbal in het Belgenland te propageeren, aanvaard. Een demonstratie van het spel op de Olympi sche Spelen te Antwerpen wierp rijke vruchten. De „Scaldis-Sporting Club" in do Scheldestad nam 't eerst de beoefening ter hand en beijverde zich zeer ora het ver der te verbreidei. Sinds dien is de korfbal sport flink ingeburgerd in België, zij het slechts alleen onder de Vlamingen. Reeds in 1923 vond er oen ontmoeting tusschen ver'egenwoordigende twaalftal len van Holland en België plaats. Even-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9