R.K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS" Uit de Omgeving. DE VIERING VAN HET ZEVENDE LUSTRUM EEN PLECHTIGE HOOGMIS IN DE ST. LODEWIJKSKERK FEESTVERGADERING IN DE ACADEMIE DE PLECHTIGE HOOGMIS. Hedenmorgen is de feestelijke herden king van het zevende lustrum der fi. K. Studentenvereeniging „Sanctus Augusti nus" aangevangen met een plechtige Hoog mis in de St. Lodewijkskerk aan de Steen- schuur. De plechtige H. Mis werd opgedragen door den Zeercerw. Hooggeleerden heer Prof. P. G. Groenen, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond en modera tor der jubileerende vereeniging. Zijn Hoogeerw. werd hierbij geassisteerd dooi de Weleerw. Heeren E. Ivruytzer, als diaken, G. P. Th. Gerritsen O.E.S.A., als subdiaken, terwijl als ceremomarius fun geerde de Weleerw. Heer mr. J. van Bal- gooy. In het priesterkoor had de Zeereerw. Heer Th. M. Beukers, pastoor der parochie plaats genomen. Verder waren nog aanwe zig de rector magnificus prof. dr. A. J. Wensinck, prof. jhr. v. Eysinga, secretaris van de Acad. Senaat, dr Niemer, afge vaardigden van enkele Katholieke zuster verenigingen en afgevaardigden van plaatselijke studentenvereenigingen. Na het Evangelie hield de moderator der jubileerende veieeniging prof. P. G. Groe nen een korte toespraak, waarin hij „Sanctus Augustinus" gelukwenschte en eenige wenken gaf ten opzichte van het godsdienstig leven der Augustijnen. Onder het H. Misoffer was er algemeene H. Communie voor do jubileerende Augus tijnen. Eenige zangers van het koor der St. Pe trusparochie voerden op voortretfelijke wijze de Gregnriaansche gezangen uit. Na de ïx. Mis was er gemeenschappelijk ontbijt op het Eigen Huis Rapenburg 24. DE FEESTVERGADERING. Hedenmiddag werd in de aula van de Leidsche Universiteit de feestvergadering gehouden. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de Hoogeerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot Seminarie te Warmond en vicaris capitularis van het bisdom, prof. P. G. Groenen, moderator van St. Augustinus, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, president-curator van de Univer siteit, mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren, prof. A. J. Wen sinck, rector magnificus en prof. jhr. mr. W. J. M. v. Eysinga, secretaris van den Academischen Senaat en verschillende le den van het college van B. en W. van Lei den. Van de honoraire lustrum-commissie waren aanwezig de Zeereerw. Heer Pas toor Th. M. Beukers, mr. H. Donders, prof. dr. W. Keesom, dr. P. Niemer, mevr. I. Ru- land-Langezaal (eerste damesstudent van St. Augustinus), dr. Fr. Twaalfhoven, dr. P. A. Vos en prof. R. R. Welschen O.P. De overige leden der honoraire lustrum-com missie hadden bericht van verhindering gezonden. Dit was ook ontvangen van Hunne Excellenties den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Waszink en den heer Lambooy, minister van Oorlog. Voert* waren aanwezig afgevaardigden van de R. IC. Studenten vereenigingen le Delft, Amsterdam en Utrecht, van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten, van den Vrijz, Ohr, Rtudcntenbond, van het Ned. Indonesicb Verbond van Jonge ren Organisaties, enz. Openingsrede praeses v. Oyen. Nadat alle aanwezigen hadden plaats genomen sprak de praeses van St. Augusti nus, de heer A. M. van Oyen de openings rede uit-. Hierran ontleenen wij het volgende: De viering van het zevende lustrum van rSanctus Augustinus" heeft een drieledig doel. In de eerste plaats behooren wij bet te beschouwen als een tijdstip in het be staan der vereeniging, waarop wij God dank brengen voor den steun, die Hij ons, door onze vereeniging, op onzen levensweg verleend heeft. Het „God dank zeggen' is wel de eerste plicht van allen, die door „St. Augustinus" op hun levensweg eenigermate gesteund zijn geworden ofwel het einddoel van hun leven meer en intenser hebben lecren ken nen. Daarnaast zij de lustrumviering ook een gelegenheid om inzicht te krijgen in het vereenigingslevcn om naar voren te bren gen wat zij voor ons zelve en voor ande ren geweer t is. In de derde plaats zij het voor ons een middel om het groote en sehoone doel nog eens helder voor den geest te brengen en dan ih gemeenschappelijke feestvreugde hechter vast te smeden niet alleen de ban den, die ons als Augustijnen onderling bin den, maar ook om de banden te verster ken, die als Nederlanders ons aan het Va derland en als studenten aan onze oudste en roemrijkste universiteit or.s aan onze medestudenten binden. Spr. geeft dan een overzicht van de his torie van St. Augustinus. Onder den naam,, Tenamus Confessio- nem" werd in 1874 in Leiden de eerste R. K. Stud. Vereeniging opgericht Zij kon zich slechts een kort aantal jaren handha ven maar al toonde zij geen levensvatbaar heid, zij was toch de eerste en krachtige stoot-, die de collegae in andere universi teitsteden wakker schudde en de oprich ting beweikte van de zustervereenigingen. Den 24sten Maart 1893 stonden echter mannen op als de oud-minister prof. mr. Aalberse en wijlen staatsraad prof mr. Struycken, die het plan vormden tot de oprichting eerer %-ereeniging welke 3 Mei 1893 definitief gevestigd werd onder pre sidium van den tegcn'voordisen Minister van Staat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Aan het initiatief van deze drie groote fi guren in ons Vaderland hebben wij het Sanctus Augustinus van thans te danken. Aan hun werk is de oplossing van de groote levensvragen van den jongen Ka tholieken iniellectueel verkregen. Dankbaar voor de verwerkelijking dezer gedachte hebben hun opvolgers hun begon nen werk voortgezet. Dat de veieeniging, op deze basis op gericht, de mogelijkheid in zich droeg tot groote ontwikkeling te komen, bewezen wel de gestadige groei en differentiatie, alsook de uitbreiding van de naaste doel stelling der veieeniging. Vooral de laatste jaren nam het leden tal sterk toe. Van OU bij het 4e lustrum steeg hun aantal tot bijna 200. De differentiatie in de verschillende Studie- en Debatingsclubs was het natuur lijk gevolg van het principe: het zoeken naar de oplossing der levensvragen. „Augustinus" bezit thans een Apolo getische Studioclub, terwijl twee nieuwe lo ten in de aigeloopcn vijf jaren uitbotten aan den Makker-stam en het getal bloeiende Debatingsclubs bracht op viei. In den loop der jaren is een Medisch Dispuut opgericht, hetwelk onder de lei ding van Prof Barge en Prof. Groenen een bloeitijd doorgemaakt heeft. Het is thans omgezet in een Medisch Privatis- simuni van Prof. Welschen O.P., die in 1923 werd benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de Thomistische Wijsbegeerte. De reden van doze omzetting is hierin ge'.egen dat het juister geoordeeld werd om eerst te zorgen voor een goed inzicht in de grondbeginselen der Algemeene Psy chologie en van de Natuurlijke Ethica; de moeilijke problemen voor den Medicus Practicus, waarin de indicatier. der Med. Wetenschap en de wetten der Katholieke Moraal met elkaar in conflict komen, zul len dan gereeder een betere oplossing vinden. Al is de laatste doelstelling onzer Ver eeniging n.l. te komen tot de kennis der waarheid en de bevestiging in het ge loof neg steeds dezelfde gebleven, de naaste doelstelling heeft in den loop der jaren uitbreiding ondergaan. Immers, waar zij in den beginne meer bleef beperkt tot de studie van algemeene wetenschappen, als de wijsbegeerte, theo logie, ethica, enz., zoodat het toenmalige St.-Augustinus meer zuiver als een studie club kon beschouwd worden, in het begin dezer eeuw vonden ook missieactie en so ciaal werk een plaats in het vereenigings- leven, terwijl daarnaast ook meer aan dacht werd geschonken aan de behartiging der zedelijke en godsdienstige belangen der leden. De Missieclub mag zich in een krachti- gen bloei verheugen. Het Sociale werk is in St.-Augustinus vertegenwoordigd meer op Katholieken grondslag in de Conferentie van het Al lerheiligst Hart van Jezus", welke 22 April 1915 opgericht als onderafdeeling van de Leidsche St.-Vincentiusvereeniging, haar zegenrijken arbeid onder de Leidsche be volking verricht. Hulde dient gebracht aan die studenten, die zich niet te hoog achten om tot de armste klasse der maatschappij af te da len, om daar hulp in moeilijkheden en moreel e verheffing te brengen. Naast het St.-Vincentius-werk dient ver der vermeld het „St.-Franciscus Liefde werk". In Sanctus Augustinus vinden we verder een zuiver godsdienstige uiting in de oprichting van de Congregatie der H.H. Harten van Jezus en Maria", ver deeld in heeren- en damcscongregatis. De oprichting hiervan is te beschouwen als het gevolg van de meerdere aandacht, die geschonken werd aan de behartiging der zedelijke en godsdienstige belangen der leden. Als uitvloeisel van het reglement zien we verder ontstaan het „Eigen Huis". Im mers zonder een band, die ons buiten de broederschap eener congregatie bindt, is het gevaar te groot, dat de leden in hun godsdienstig leven oppervlakkiger worden. Wij hadden een „Eigen Huis" noodig, om door geregelde bijeenkomsten en door va ker elkander te ontmoeten, elkander beter te leeren kennen en daardoor bij ons sterk bewust te doen blijven, dat we op de eer ste plaats Katholiek zijn en de Katholieke levensbeschouwing in het individueele le ven te verwerkelijken hebben. De opvatting als zou rns „Eigen Huis" bedoeld zijn als een Katholieke S t u d n- tensociëteitis ten eenen male onjuist, omdat deze opvatting in strijd is met art. 2 der statuten. De tooneelclub Agab heeft reeds vaak zeer verdiende lauweren geoogst. Er blijft thans nog slechts één onder deel te bespreken over. Den 23sten No vember 1910 deed het eerste vrouwelijke lid haar intrede in de vereeniging. Het aantal vrouwelijke leden is gestadig groo- ter geworden en zij vormen thans een groep, welke do kenmerkende vrouwelijke eigenschappen van offervaardigheid, zelf verloochening en bescheidenheid in hooge eere houdt. In zijn peroratie zegde spr., dat men het levende element der vereeniging niet moet zoeken in de doelstelling noch de levens kracht moet afmeten naar de vorderingen en fouten, die gemaakt zijn. De beteeke- nis der vereeniging is daarin gelegen, dat zij heel haar 35-jarig bestaan lang steeds vele Katholioke jongeren geïnspireerd heeft om te trachten met heel hun ziel de christelijke levensbeschouwing in hun leven te verwezenlijken en dat zij hun daarbij tot krachtigen steun is geweest. Spr. eindigt met den wensch, dat St.- Augus'.inus een periode tegemoet moge gaan van steeds intenser, innerlijk leven, dat zij steeds haar grondgedachte moge verwezenlijken en van hare principe nooit maar hoe weinig ook moge afwijken en dat zij steeds, gesteund door het devies: Non Vincit Nisi Veritas", tot in lengte van dagen tot heil moge strekken vaa de Ka tholieke studenten aan deze Universiteit, tot heil ook van onze Kerk en van het Va derland en tot eer van de Leidsche Alma Mater, aan wie wij zoo veel verschuldigd zijn. Feestrede Prof. Dr. van Rooy. Hierna sprak Prof. dr A. H. M. J. van Rooy de feestrede uit. De redenaar ving aan met een veront- schuldigng. Ik ben mij bewust, zei spr„ te zeer de talenten te derven, die in een feestrede naar gevorderd moeten worden. Wie dage lijks zich gesteld ziet voor menschelijk lij den en tobben, wie zijn kunnen en kennen aldoor richten moet op moeilijken klini- schen arbeid en een inspannende onder wijstaak, ondergaat op den duur een vor ming van geest en plooiing van gemoed, die hem ongeschikt maken om jubeltaai te spreken en jubelzangen aan te heffen, om opwaarts te zweven in sieren van sehoone verbeelding ten einde bij jongeren het vuur van geestdrift en begeestering te ontste ken. Dat spr. toch den moed heeft gehad als redenaar op te treden, komt omdat hij, die zelf vele jaren mecgcinircheerd heelt in de gelederen der Kath. .Studentenbeweging, weet en beseft wat een Lustrum betceuent. Vijf en dertig jaren bestaat Uw ver eeniging, zeide spr. Vijf en dertig jaren is het geleden, dat in deze oude roem- ruckte Universitcits-stad mannen als Ruys, Aalberse, de R.-K. Studentenvereeniging hebben gegrondvest, waarvan gij thans het voorrecht hebt lid to zijn. De geschiedenis der vereeniging was er een van rustige, gelijkmatige groei al hooger schoot de kruin van den stevig ge- wortelden boom, al breeder werd de was dom van blad en tak en vrucht. Met ge voelens van bewonderende dankbaarheid zult gij het hoofd buigen voor de moedige stichters en de volhardende werkers van de eerste tijden Gij hebt recht met echte lloomsche blijheid heden feest te vieren. Een herdenkingsdag als deze evenwel moet niet alleen zijn een dag van feesten en van zangen maar moet ook zijn een dag van bezinning. Temidden van het feestgedruisch past het, voor een wijle de ernstige zijde der herdenking Da te speuren. Dan rijst de vraag: „Wat is de hooge, de ideëele beteekonis van mijn lidmaat schap van „St.-Augustinus" l Het antwoord dringt zich op. Dames en Heeren, Uw samenzijn, Uw samenleven en streven in een Vereeniging als onze R.-K. Studentenverenigingen willen en behoo ren te zijn, heelt ten slotte dit ééne, groote, verheven doel: Bevorderen Uwe vorming tot waarachtige, eerlijke, wils krachtige, karaktervaste Christenmen- schen, die beseffen, dat vakkennis en vak- kunde alleen niet den vollen mensch ma ken, doch dat meer en hooger daartoe noo dig is. Hoe zou er te juichen en te danken val len, wanneer dat steeds ca scherp en vol komen besef», en bëgrépen werd door een ieder, die binnentreedt in de gelederen on zer Katholieke Studentenverenigingen De patroon Uwer heden jubileerende Vereeniging, zeide spr, is St. Augusti nus. Beteekent die naam niet iets heel bijzon ders voor U i Schuilt er in dien naam den naam van dien ontzagwekkenden Bis schop van Hippo, door een groot denker onzer dagen eens genoemd „den Zielestree- ler aller eeuwen" niet voor U een Btu- wende kracht bij Uw leven en streven in Uwo Vereeniging? Het dunkt spr. goed op een dag als deze, over die vraag een wijle zijn gedach ten te laten gaan. Verbijstering, bewondering, ontzag ver vullen een ieder, zeide spr., die de ziele- gang en zielgroei bestudeeren van dien zoon der Noord-Afrikaansche stranden, die, als kind van St.-Monica en Patricius, in 354 geboren werd en wiens persoon en werken op de 4e en volgende eeuwen een haast magischen invloed uitoefenden. Daar zijn in geheel de wereldgeschiedenis slechts enke'.e figuren aan te wijzen, waar in alle krachten van den menschelijken geest en van het menschelijke gemoed krachten ten goed en krachten ten kwade op zoo geweldige en felle wijze tot ont plooiing en uitwerking zijn gekomen als bij St.-Augustinus. Eerst na jaren van strijden en lijden, van vallen en verheffen, van zoeken en zuchten, brak het genaden-rijke oogenblik voor hem aan, dat hem voerde tot de ju belende verzuchting: Mijn hart is onrus tig, tot het rust vindt bij U, o mijn God Priester, Bisschop geworden leeft en werkt en strijdt hij in een sterk bewogen maatschappij, die in zoo menig opzicht gelijkenis toont met de verhoudingen onzer dagen. Wat leert dat leven ons, vraagt spr. zich af, welke lessen, welke waarschuwingen vallen er voor ons in te beluisteren? Daar is al dadelijk één trek in het le ven van den P r i e st e r Augustinus, die bijzonder treft al wie zich in zijn leven verdiept. Dat is zijn onverzwakte afkeer voor de onchristelijke, hoidensche levens gewoonten zijner dagen. Hij kende uit eigen later zoo innig beweende levenservaring dat leven vol uitspattingen, leeg aan idea len, alleen gericht op stoffelijk genot. Wat zien wij in onze tijden? Is er ook nn niet onder menig opzicht een terng- keer tot waarlijk heidensche levensgewoon ten? St.-Augustinus leert voorts ook met zoo veel scherpte waar de gevaren dreigen, die tot afdwaling, geloofsverval, ketterij voeren. Twee oorzaken noemt hij: den invloed van een vriend, die voor het Kath. geloof van St.-Augustinus' moeder slechts spot on hoon uitte; voorts hoogmoed en zelf overschatting, die zich bij hem ontwik- eldo door de successen, die hem ten deel erden op nog jeugdigen leeftijd bij open- are disputen en voordrachten. Augustinus' levensgang toont verder, van welk een bijzondere waarde en betee- kenis het goede voorbeeld wezen kan. In 35 gaat hij naar Milaan waar hij lloogleeraar der Redekunst wordt en Am- brosius leert kennen. Twee jaar reeds na zijn komst te Milaan vroeg hij voor hem en zijn zoon Adeodatus, de Doop aan Am- brosius. Realiseeren wij het toch scherp voor ons, zeide spr.: Het goede voorbeeld van een goed, christelijk leven Uit Augustinus' leven klinkt ook zoo ontroerend de groote levensles van den Arbeid. Arbeidsdrang, arbeidslust, ar beidszin, stralen op uit iedere bladzijde van zijn levensgeschiedenis. Haast onbegrijpelijk is de veelheid en de omvang der werken, door hem in zijn leven gewrocht. Er zijn in St.-Augustinus' leven nog zoo veel ander gebeurtenissen en verschijnse len, die het bepeinzen waard zijn en die tot nuttige gedachten en voornemens prik kelen: Zijn drang tot zelfcritiek en tot verdraagzaamheid, zijn bewonderenswaar dige offerzin. Augustinus offerde zich volkomen, ver zaakte zijn wenschen en verlangens naar studie en eenzaamheid. Het bonum com mune ging hem boven eigen begeerte. St. Augustinus is waarlijk, zeide spr., een lichtend voorbeeld voor alle eeuwen na hem. Hij is dat ook nog voor onze dag gen hij is dat bovenal voor U, jonge mannen en vrouwen die staat en groeit in de branding van het hedenvoor U, die U geschaard hebt, schouder aan schouder, in een Vereeniging, waarvan het patro naat aan zijnen naam verbonden werd. Weest heldhaftig in het beleven en be lijden van Uw H. Geloof, thanssigeer daar mede nimmer; spiegel u aan dien anderen Augustinus, Uwen Bisschop, die na. een glorieus bestuur, vol kracht en consequen tie, voor enkele dagen zijn ziel teruggaf aan zijnen God en wiens kloek betoove- rend devies luidde: In fide nihil haesi- tans. Dan zal het lidmaatschap uwer vereeni ging werkelijk gewin voor u worden zal de toekomst U zien als sterke Christen mannen en vrouwen, die geluk dragen in eigen hart en geluk brengen in de ge meenschap rondom hen zal Uw leven, naar het woord van Uw patroon wor den als „een blanke stad op den berg"l Na de feestvergadering hield het be stuur van Sanctus Augustinus receptie op het „Eigen Huis". Hedenavond te halfnegen heeft de ont vangst en reünie der oud-leden op het „Eigen Huis" plaats. KALENDER DER WEEK iNGEZOMDEM MEDEDEELING. ALKEMADE. Huldeblijk Koningin-Moeder. In de verschillende buurtschappen dezer ge meente hebben zich op initiatief van de echtgenoote van den burgemeester, mevr. Vosters— De Jong, comité's gevormd om gelden in te zamelen voor het huldeblijk, dat aan H. M. de Koningin-Moeder zal worden aangemoden bij gelegenheid van het feit, dat Hare Majesteit kort na haar TOsten verjaardag, 50 jaar geleden den Ne- derlandschen bodem heeft betreden. Het comité voor Roelofarendsveen bestaat uit de dames P. van DooronKrugers, N. van Harteveld—Bergers, De Jong—Meyer, W. C. HoutmanVan Hoven, Th. Verhaar Zoet, N. van der MereVan der Hoorn, C. LoosHoogen-boom en BodewijkCozijn. Voor Nieuwe-Wetering uit de dames: G. A. HamTerpstra, G. Los—Heykoop en C. Bontje. Voor Rijpwetering heeft zitting ge nomen mevr. Jagers. Voor Oud-Ade bestaat het comité uit de dames J. C. Heemskerk Van der Geest, A. G. van der GeestVan Wieringen en M. JansenAngenent en voor de Kaag uit de dames H. N. KleesVan Nieuwkoop en M. NellVan Leeuwen. In den loop van de volgende week zal rond gegaan worden voor het inzamelen van de gelden. Personalia. Tot commies bij de directe belastingen alhier is aangesteld de hee G. Th. Barends, komende van Gilze Rijen. WASSENAAR. Botsing. Gisternacht zijn op den Rijks weg ter hoogte van de Paauw twee uit den Haag komende luxe auto's tegen elkaar gebotst. De botsing was zoo hevig, dat de wagens een halve slag omgedraaid werden. Een drietal inzittenden bekwam verwondin gen, alhoewel niet van ernstigen aard en werden naar het ziekenhuis in Den Haag N.B. Als niet anders wordt aangegeven heeft in deze week iedere II. Mis Gloria en Credo. De Prefatie van Paschen. ZONDAG 6 Mei. Vierde Zondag na Paschen. Mis: Cantate. 2e gebed en laat- ste Evangelie van St. Jan voor de Latijn- sche Poort; 3e van Kerkwijding. Kleur: Wit. Zooals iederen Zondag na Paschen zoo is ook vandaag de Liturgie vol van do Paaschgedachte. Wonderbare dingen heeft God gedaan. Door eigen macht is Chris tus van den dood opgestaan en Hij sterft niet meer (Introitus; Alleliqa-vers). Ook wij Christus' ledematen, zijn met ons Hoofd, Christus, verrezen. Komt en hoort gij allen, die het hooren wilt, wat, de Heer aan onze zielen gedaan heeft,' Wij doen niets te veel, als wij geheel de aarde uitnoodigen om een dankpsalm uit te jubelen (Offertorium), maar boven al lés: dankbaarheid van de daad en wel door af te leggen alle onreinheid en boos heid (Epistel) en ons steeds meer te zuj. veren van onze gebreken (Postcommunio) in één woord door onzen levenswandel te heiligen (Stilgebed) opdat als de H. Geest komen zal (Evangelie) Hij ons niet van zonde overtuige. (Communio). MAANDAG 7 Mei. Mis v. d. H. Stani* laus, Bisschop en Martelaar: Prctexisti, 2e gebed van Kerkwijding. Kleur: Rood. In 1079 werd de H. Stanislaus, Bisschop van Krakau in Polen, onder het opdragen van de H. Mis eigenhandig door koning Boleslaus van Polen vermoord omdat hij den koning berispt had om zijn zedeloos levensgedrag. DINSDAG 8 Mei. Feest v. d, verschij- ning v.' d. H. Aartsengel Michaël. Misi Benedictie. 2e gebed als gisteren. Kleur; Wit Vandaag herdenkt de Kerk de verschij« ning van den H. Aartsengel Michaël op den berg Gargano in Apulië (Italië) tij dens het Pausschap van Gelasius I (einde 5e eeuw). WOENSDAG 9 Mei. Octaafdag v. h. ge. dachtenisfeest der wijding v. d. Kathedrale Kerk. Mis: Terribilis. 2o gebed v. d. H. Gregorius van Nazianze. In het stilgebed wordt het tusschen haakjes geplaatste weggelaten. Kleur: Wit. DONDERDAG 10 Mei. Gedachtenis- n feest v. d. overbrenging der relikwie van n St. Bavo. Mis: Gaudeamus. (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom Haarlem). 2e ge bed v. d. H. Antoninus; 3e v. d. H. H. Gor- dianus en Gezellen, Martelaren. Geen Credo. Kleur Wit: De overlevering vermeldt, dat St. Bavo 'l bij eene verschijning de Haarlemmers ge- 6 red heeft uit een dringend gevaar. Uit dankbaarheid koos daarom de geestelijk heid en het volk van Haarlem Bavo tot hunnen Patroon en bouwden zij, Bavo ter eer, een prachtige gothieke kerk, daarbij gesteund door de vrijgevigheid van graaf Albrecht van Beieren. De geestelijkheid van Gent, waar St. Bavo in geur van he,v ligheid gestorven is, schonk aan de kerf te Haarlem een gedeelte der rrlikwiën va St. Bavo n.l. een gedeelte van een arm. been. De overbrenging van deze reliek naar Haarlem wordt vandaag herdacht. Toen tijdens de godsdienstige woelingen j de St. Bavo in Haarlem door de nieui gezinden ontheiligd werd, kon gelukkig genoemde relikwie gered en naar Keulen worden gebracht. In rustiger dagen werd zij weer naar Haarlem overgebracht en het feest der overbrenging, dat vervallen was, weer hersteld. VRIJDAG 11 Mei. Mis v. d. H. Gan- gulphus, Martelaar: Protoxisti. (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom Haarlem). Geen Credo. Kleur: Rood. Gangulphus, christen krijgsman, kwam op last van Pepijn II naar West-Friesland om te strijden tegen den Friezenkoning Radboud en den H. Wulfram bij zijne pre diking te beschermen en te ondersteunen Na volbrachte taak weer teruggekeerd naar zijn vaderland, Frankrijk, werd hij door zijne zedelijk diepgevallen echtge noote vermoord. ZATERDAG 12 Mei. Mis v. d. H. H Nereus, Achilleus, Domitilla en Panera tïus, Martelaren: Ecce ocuü. 2e gebed tel eere van Maria (Concede), 3e (voor Kerk 4e voor den Paus. Geen Credo. Kleur Rood. De H. H. Nereus, Achilleus, dienaren v. d. H. Domitilla werden tegelijk mei hunne meesteres en hare moeder Phanj tilla door den H. Petrus gedoopt,. Later ondergingen zij voor hun geloof den mar» teldood. De H. Pancratius is als knaap van 14 jaren, om zijn hardnekkig weigi aan de afgoden te offeren, onthoofd. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, behalve: WOENSDAG. Mis v. d. H. Gregorius van Nazianze: Bisschop, Belijder en Kerk- leeraar: In medio. DONDERDAG. Mis v. d. H. Antoninus, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Gordianus en Gezellen; Geen Credo. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Z. Julianus van Valle, Ladislaus van Giclniow en Vivaldus, Belijders: Confiteantur. 2e gebed ter eere van Maria (Concede); 3e voor Kerk ol Paus. Amsterdam. ALB. M KOK, pt. Geboren: Willy d. van O. Nell en A overgebracht. Te hard rijden is de oorzaak Piek Johanna Petronella d. van L.1 van der ICooij en B. H. Hulsebos Chris tine Arnolda d. van H. J. Ottcrloo en K. Walter Cornelia Nicoletta Lanrenti» d. van G. A. Knijnenbure en G. E. M Ver haar Louisa Bernardina d. van B. I» Hoogkamp en L. Benkemper. Ondertrouwd: G. J. F. van Gen» en M. Parlevliet C. H. van Pelt en J-J' G. Gitz F. E. Berger en B. Pleuler. Overleden: Hendrika Gerardina vaS der Toorn, ongeh. 64 j. I 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6