Z.D.H.MGR.AUGUSTIN US JOSEPH US CALLIER f BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtzaken. Uit de Omgeving 19e Jaargang. VRIJDAG 4 MEI 1928 No. 5865 O* ABONNEMENTSPRIJS bedraag! bl| vooruitbetaling Joo» Leiden 18 cent per week I ?.S0 pel kwartaal, bij en» Agenten 20 oent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post f2.95 per kwartaal. Bet Oefllnstreerd Zordagsblad !s tooi de Abonné's ven krijgbur tegen betaling van 5C CL per kwartaal, bij voon uitbetaling. Afzonderlijke nummert 5 ct., met Qeïllnstreerd Eondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT1 Gewone advertentlén 3P c n 1 per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hel s dabbele vüd het tarief berekend. s Kleine edverten*iên, vaD ten hoogste 80 woorden, waarftb betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop f 0.50 't Was gisteren voor Haarlem een dag Van onvergetelijke schoonheidDe schoonheid van een levend-oprechte, innig- eerbiedige hulde aan den overleden Bis schop. In de majestueuze Kathedraal zette de imponeerende tegenwoordigheid van zoo veel. Kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders nog hoogeren luister bij aan de, verstand en hart ontroerende liturgische plechtigheden. Het priesterkoor was in liturgisch rouw gewaad. Rekening houdend met het gevoe len van Mgr. Callier, die geen bloemen bij een doode wilde, waren ook geen bloemen aanwezig. Het wapen van den overledene de bisschopstrocn waren met rouw- erêpe overhangen en ter weerszijden van |iet altaar stonden de vanen van St. Bavo en St. Franciscus zooals bekend was mgr. Callier lid van de Derde Orde rouw omfloersd. Zooals gisteren alles buiten in de natuur, zoo sprak ook rondom de lijkbaar van den Kerkvorst alles van Opstanding, in- de diepzinnige ceremoniën, zoo plechtig vol trokken, en in de lessen-rijke gezangen, waarvan de zuivere uitvoering door alle aanwezigen dankbaar en met stichting zal zijn genoten.... Welk 'n lichtende schoon heid straalde b.v. uit de Lauden gezon gen onder directie van pastoor Beukers met die zonnige verrijzenis-motieven. De plechtigheden in d» Kathedraal wer- deu besloten nvefc een „Hij ruste iu vrede" „Amen', door een koor van honderden priesters, welks zang zwaar neerviel als een bezegeling op de vele gestorte sinee- iingen In keurige orde waren deze plechtighe den verloopen. En nu werd het stoffelijk Omhulsel ver voerd naar het Kerkhof to Overveen, naar de Bisschoppelijk grafkelder, 't Was een eenvoudige stoet. De lijkwagen en daar achter 'n twintigtal volgkoetsen. Maar nooit heeft Haarlem met grooter eerbied een Doode zien uitdragen. Overal langs den weg was er stilte onder de groote op gestelde menigte, die met eerbied den Doode een laatste groet bracht en: een 6t.il gebed Het bidprentje, in de Kathedraal rond gedeeld, laat op de voorzijde het laxtste portret met wapen van Mgr. zien en aan de achterzijde vermeldt het:- In het H. Misoffer der Priesters en in de gebeden der Geloovigen wordt aanbevolen de Ziel van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Augustinus Josephus Callier, Bisschop van Haarlem. Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken Troon, Eere- Kanunnik v. h. Kathedraal Kapittel van Namen, Lid van de Derde Orde van den H. Franciscus, Romeinsch Graaf, Com mandeur in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, Ee *e-Kruis van het Hongaar- sche Roode Kruis. Geboren te Vlissingen 29 Mei 1849. Priester gewijd 15 Aug. 1S72. Kapelaan te Volendam 27 Aug. 1872. Kapelaan te Amsterdam, O. L. V. Onb. Ontv. 23 Sept. 1873. Kapelaan te 's Gravenhage H. Jacobus, 23 Aug. 1875. Leeraar aan het Seminarie Hageveld, Voorhout, 13 Oct. 1875. Vicaris-Ger.eraal v. d. Bisschop van Haarlem 18 Maart 1892. Kanunnik van het Hoogw. Kapittel van Haarlem 18 Maart 1892. Benoemd tot Bisschop van het Bisdom Haarlem 11 Sept. 1903. Geconsacreerd tot Bisschop 28 Oct. 1903. Na op den 26 December 1927 overeen komstig de voorschriften der H. Kerk voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het zilveren jubeljaar van zijne Hoogepriestei'bjke waardigheid Oitérledeji' in den Heer 'ie. Haarlem den 28st.en April 1928 en bijgezet in deu Bis- sehoppelijken Grafkelder te Overveen op 3 Mei d.a.v. Gebed. God, die onder de Apostolische Pries ters Uwen dienaar Augustinus Josephus door de Hoogepriesterlijke waardigheid hebt doen schitteren, verleen, smeeken wij, dat hij eeuwig in hun gezelschap op genomen moge worden. Door Onzen Heer Jezus Christus, Uwen Zoon, die met U leeft en heerscht in de eenheid des Hei ligen Geester, God, door alle eeuwen de:- eeuwen. Amen. Mijn Jezus, barmhartigheid. (300 dagen aflaat). In zijn in haar klaren eenvoud magistra le lijkrede heeft mgr. Taskiu de diocesanen voorgehouden dit laatste gebed veel te bid den. Mogen wij allen aan dezen wensch ge volg geven. VOLKENBOND. De wapensmokkkelarij van Szent-Gotthard Het comité van drie, dat tijdens de Maartzitting van den Volkenbonsraad be last werd met het onderzoeken van de do cumenten en verklaringen inzake het inci dent op Nieuwjaarsdag aan het spoorweg station Szent-Gotthard en met uitbrengen van een rapport dienaangaande is gisteren in het departement van buitenlandsche za ken te 's Gravenhage bijeengekomen. Het comité bestaat uit de vertegenwoor digers in den Volkenbondsraad van Neder land: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van buitenlandsche zaken, voor zitter; van Chili, den heer E. Villegas, am bassadeur te Rome en van Finland, de heer H. J. Procopé, minister van buiten landsche zaken en zal zich o.m. bezig hou den met het hooren van de door het comi té benoemde deskundigen. De mitrailleuze-cleskundigen, de Zweed- sche ingenieur Kjellman, oud-directeur van een wapenfabriek te Stockholm, en de Britsche heer Skerman, „technisch super visor of machine-guns", zullen verslag uit brengen omtrent de door hen onderzochte overblijfselen van de zending wapentuig, die, gelijk bekend, door de Hongaarsche regeering onbruikbaar werd gemaakt., ter wijl de beide andere deskundigen, de heer Kalff, directeur-generaal der Ned. Spoor wegen, en de Zwitsersche heer Verzinger, voorzitter van den raad van beheer van de expediteurs-firma Danzas en Co. te Bazel, aan het comité inlichtingen zullen ver schaffen omtrent quaesties van internatio naal spoorwegvervoer, expeditie en toepas sing van douane-reglementen. Het comité zal worden bijgestaan door den heer Erik Colban, directeur der ontwa peningsectie van het Volkenbondssecreta riaat, die vergezeld wordt van een drietal ambtenaren van de ontwapenings- en van de transitsecties van genoemd secretariaat DUITSCHLAND. De staking bij de Rijnvaart. E r n s tige uitbreiding het conflict. De Duisburgsche havenarbeiders hebben zich met de binnenschippers solidair ver klaard en hebben een sympatheistaking afgekondigd. Ook de „Skipperarbeter" verplichtten zich geen Duitsche schepen meer te be handelen. De gevolgen dezer uitbreiding van het conflict zijn niet te overzien. OOSTENRIJK. De arrestatie van Bela Kun Moskou in actie. De uitvoerende raad van de communis tische internationale te Moskou, heeft in verband met de arrestatie van Bela Kun een protest gepubliceerd. Hij verlangt de onvoorwaardelijke verhindering van de uit levering van Bela Kun aan Hongarije. In het protest wordt de mogelijkheid van een bevrijding van Éela Kun met ge weld overwogen. Het protest bevat een oproep aan de Duitsche r V Oostenrijksche communis tische partij, om den noodigen druk op de Oostenrijksche regeering uit te oefenen om de uitlevering van Bela Kun te verhinderen Nog een arrestatie. De Hongaarsche communist en de vroe gere volkscommissaris Dr. Georg Lukacs, die met Bela Kun herhaaldelijk vertrouwe lijke besprekingen heeft gevoerd, is giste ren te Weenen gearresteerd. Alle vragen, welke hem werden gesteld, betreffende zijn samenwerking met Bela Kun wilde hij niet beantwoorden. Lukacs was vroeger bankdirecteur to Boedapest; later werd hij volkscommissaris Lukacs is een van de meest doorkneede theoretici van het bolsjewisme. RUSLAND. Oppositioneele organisatie ontdekt. Uit Moskou wordt gemeld, dat de cen trale controle-commissie in de Oekraine een oppositioneele oigar.isatie heeft ont dekt, die over een eigen pers- en propa- gandabureau beschikte. De organisatie stond in connectie met Rakofski, Belobo- dorof en Trotski. Allo leden der organisa tie zijn onmiddellijk uit de comnuinistjsche partij gestocten eu ter beschikking van den officier van justitie gesteld; 53 perso nen bevinden zich in verband met deze af faire in hechtenis. Koning Amanoellah bij de Sovjets. De koning en de koningin van Afgha nistan zijn te Moskou aangekomen. Zij werden er verwelkomd door Kalinin, Tschitscherin en de andere leden der re geering. Mevrouw Kollontai bood koningin Sou- riya een bouquet aan. CHINA. DE NOORDELIJKEN WIJKEN. Tsjang Kai-sjek rukt Tsinanfoe binnen. Verdere opmar sch in voor bereiding. De Noordelijken trekken thans op alle fronten terug mti p/it-rip van hun fron ten in Sjanai en Zy-\y\ *./.erijk Tsjili Zij stellen daarbij alles ;n het werk oen nieuw front te formeeren, dat zich zal uitstrekken van Paotipgfoe, Hokienfoe en Tetsjau tot aan de Gele Rivier, waar het centrum door een groot moerassig gebied beveiligd zal zijn. De commandant der Zuidelijken, Tsjang Kai-sjek, is met 20.000 man Tsinan foe binnengerukt, ten einde den opmarsch naar Tetsjau voor te bereiden. Japanners slaags met plunderaars. Het laatste bericht uit China aan het departement van oorlog te Tokio is dat de toestand te Tsinanfoe weinig ruimte laat voor optimisme. Tsjang Kai-Sjek is niet in staat geble ken zijn ongedisciplineerde troepen onder bedwang te houden. Ze plunderen op ver schillende punten van de stad. Blijkbaar wordt door de plunderaars geen onder scheid gemaakt tusschen de woningen van Chiueezen en Japanners. Vliegeraanval op Sjanghai. Twaalf personen gewon d. Na vele maanden van betrekkelijke rust, ontstond gisteren te Sjanghai weer groote opwinding, door de verschijning van twee vliegtuigen, die een aantal bommen heb ben geworpen. Totaal hebben de vliegers 15 bommen laten vallen waardoor niemand werd gedood, Twaalf personen werden ech ter door de scherven gewond. Aanvankelijk was niemand voor gevaar beducht daar men geloofde, dat het recla me-vliegtuigen waren, die pamfletten of biljetten rondstrooiden. Eenige bommen zijn ook terechtgekomen in een lucifers fabriek, waar vier vrouwen werden ge wond. Nabij het Zuiderstation werden een oude vrouw, een jongen en een timmer man gewond en twee ossen gedood. De garnizoenscommandant van Sjang hai heeft twee watervliegtuigen ter achter volging van de vijandelijke machines ge zonden, die tegen het vallen van den avond nog niet teruggekeerd waren. Haringwet. 1 Juni in werking. Bij Kon. Besl. van 24 April j.l. is be paald, dat de Haringwet 1927 op 1 Juni a.s. in werking zal treden. Uit het loodgietersbedrijf. In verband met een dreigende staking in het loodgietersbedrijf te 's Gravenhage Rotterdam, Amsterdam en Haarlem, heeft de Rijksbemiddelaar, de heer H. A. va IJsselsteijn, vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties en de vier organisa ties van werknemers in conferentie bijeen geroepen. Gisteren hebben eenige bespre kingen plaats gehad, waarbij van beide zij den inlichtingen werden verstrekt aan den Rijksbemiddelaar. Het geschil gaat, zooals men weet, over het opnemen van een vacantieregeling in het collectieve arbeidscontract, hetgeen door de patroons geweigerd wordt. Uit de edelmetaalindustrie. De samenwerkende bonden van metaal bewerkers hebben aan de werkgevers in de goud- en zilverindustrie te Schoonhoven een brief gericht, waarin ter verbetering van de bestaande arbeidsvoorwaarden ge vraagd wordt, een algemeene loonsverhoo- ging van minstens 3 cent \>er uur; doorbe taling van 100 pet. van het loon voor de Chr. Feestdagen, drie vacantiedagen per jaar met behoud van het. volle loon en voor noodzakelijk overwerk 25 pet. voor de eerste twee uur, en 50 pet. voor de volgen de uren. Tevens is gevraagd deze verbete ringen in te voeren met ingang van 7 Mei KANTONGERECHT HAARL'MEER. Een melkroomer. P. v. S., veehouder, te Hillegom- merdijk, wiens zaak was aangehouden om verbalisant te hooren, kwam gisteren wederom voor. Verd. had de vorige zitting voorgegeven, dat hij was verbaliseerd voor vuile melk. De ambtenaar van den Keu ringsdienst Haarlem deelde thans als ge tuige mede, dat hij een monster had geno men bij verd. en dat deze melk slechts 20 procent droge stof haalde, terwijl het mi nimum is 24. Dit is melk met zeer weinig vetgehalte, zoodat verondersteld kan wor den, dat verd. de melk geroomd heeft. De ambtenaar meent hier een hooge boete te moeten stellen, en eischte 50 of 10 dagen, uitspraak conform. Het weiden van aan mond- cn klauwzeer lijdende koeien. C. J. de G., veehouder te R ïj p w e t e- ring, had mond- en klauwzeer in zijn vee stapel op stal. Verd. had zich thans te ver antwoorden, wegens het feit, dat hij dit vee zonder vergunning had vervoerd naar de weide op 4 April j.l. Verd. gaf voor eerst mondeling toestemming te hebben ge had van den burgervader van Alkemade. De burgemeester van Alkemade, als getui ge gehoord, verklaart dat verd. op 3 April om vergunning kwam vragen. Toen heeft getuige aan verd. medegedeeld, dat hij ad vies zou vragen aan den Rijkskeurings dienst, omreden hij de toestemming zoo niet wilde verleene/i. Get. ontving van dien dienst het advies om geen vergunning te verleenen. Toen heeft getuige agent Beye •naar verd. gestuurd met deze mededeeling. De agent kwam terug en deelde mede, dat geen vergunning noodig was, want bij verd. was men de stal reeds aan het boe nen. Daarop heeft getuige schriftelijk aan verd. medegedeeld, dat geen vergunning werd verleend tot ontheffing van art. 35. Getuige begrijpt niet, waarom verd. lie op 3 April mededeelde dat er geen haast bij was. op 4 April het vee al in de weide had gedaan, zonder de gevraagde onthef fing af te wachten. Getuige Kastelein, heeft het vee naar de weide zien brengen. Ge tuige, inspecteur Zwart, van den Keurings dienst, verklaart, dat geadviseerd is de ont heffing niet te verleenen, om uitbreiding van het mond- en klauwzeer te voorkomen. Op stal is minder gevaar voor uitbreiding dan in de weide. Door de handeling van verd. had groote uitbreiding kunnen ont staan. Verd. verklaart thans dat slechts 2 koeien lijdende waren, en het was zulk mooi weer. Het O. M. merkt verd. op, dat pas 5 April het weer mooier is gaan worden. Verd., die zonder toestemming, vee dat lijdende was aan besmettelijke ziekte, naar buiten bracht, moet ernstig gestraft worden. Eisch 150 of 30 dagen. Mr. Sormani, te Leiden, kon niet anders dan clementie pleiten voor zijn cliënt. De kantonrechter veroordeelde verd.tot 120 of 20 dagen. De controle ontsnapt. J. D., chauffeur te Amsterdam, heeft op 27 Maart, 's morgens, gereden op den Rijksstraatweg te Li see. Verd. heeft toen op de vordering van brigadier Boeze- ma, niet 'stil gehouden. Verd. verklaart niet gezien te hebben, dat getuige een tee- ken tot- stoppen heeft gegevenhij had alle papieren bij zich, zoodat hij gepn re den had om door te rijden. Het O. M. be twijfelt dit. Verd. had moeten stilhouden. Eisch 10 of 10 dagen. Uitspraak conform Bakkersnachtarbeid. J. T. M. v. V., bakker te R ij p w e t e- ring, heeft op 3 Maart j.l. getuige Petrus Franciscus Meijer te Rijpwetering des mor gens om 2 uur bakkersarbeid laten verrich ten, zonder daartoe vergunning te hebben, Verd. laat verstek gaan. Getuige F. Meijer verklaart, dat men Vrijdags een gedeelte Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Uitbreiding van de staking bij de Duit- sche Rijnvaart. De successen der Zuidelijken in China. Plunderende soldaten raken te Tsinanfoe slaags met de Japanners. Bij een brand te Poetoeng bij Sjanghai zi. 3lu ersonen omgekomen. (Buitenl. Berichten, 3de blad). De heer Van Lear Black is van plan zijn vlucht naar Z.-Afrika 10 of 11 dezer aan te vangen. (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Groote brand te Gellicum (G.)de Ned. Herv. Kerk met toren, Postkantoor en ne gen huizen verbrand (Gemengde Berich ten, 2de blad). De veenbranden in Drenthe (Gem. Be richten, 2de blad). Onze geïllustreerde pagina. De photopagina geeft o.m. photo's van: de begrafenis van Z. D. H. Mgr. A. J. Cal lier; de aardbevingscatastrophe in Bulga rije; de intern, filmconferentie te 's Gra venhage. brood bakte, maar daar de klanten ge klaagd hadden, was men des Zaterdags vroeger aangevangen. Het O.M. vraagt 2 geldboeten van 4 of 4 dagen, omreden 2 personen daar gewerkt hebben. Uitspr. con form. Op 31 "Maart j.l. is dezelfde verd. ook to vroeg aangevangen. Dezelfde getuige ver klaart, dat zij toen om half twee waren be gonnen. Ook de zoon van den patroon was toen aan den arbeid. Het H. M. vraagt voor deze overtr. 3 m. 6 of 3 m. 6 dagen. Uitspraak conform. I HILLEGOM. Emmabloem. Gisteren werd alhier de jaarlijksche bloempjesdag gehouden, ten bate der Hillegomsche Vcreeniging tot be strijding der T. B. C. Ook werden loten verkocht voor het goede doel. waarvoor een rijwiel als prijs was uitgeloofd. De op brengst bedroeg 843.96, een schitterend bedrag. De fiets viel op nummer 3333. Aan de patiënten der Lighal werd nog een feestje bereid, bij gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van een der vrienden van de stichting, waarvoor allen zeer dank baar waren. Kerkeveiling. Gister werd de jaarlijk sche veiling van Bloembollen gehouden, ten bate der St. Martinuskerk, der Armen en van de St. Elisabethvereeniging. De opbrengst voor kek en arm on beliep 3068, die voor St. Elisabeth 1256. Aanrijding. Gister had een aanrijding plaats van een auto tegen een rijwiel, welk ongeval goed afliep. De dienstbode van den heer Joz. de Groot aan de Weerestein- straat kwam de poort uitrijden, toen juist een luxe auto' aankwam rijden. Een botsing was onvermijdelijk. Het meisje bekwam lichte kwetsuren, terwijl de wagen tegen het hek van den heer Adr. Goemans aan reed, datgehavend werd. Hetis een geluk, dat het er bij bleef. NOORDWIJK. Ijswafels. B. en W. hebben voor het seizoen 1928 een vergunning verleend voor het venten met ijswafels aan de heeren H. ter Schuur cn G. J. Ammeraal alhier. De Langevelderlaan. Naar wij verne men worden door het gemeentebestuur pogingen aangewend om de Langevelder laan, aan den voet der duinen in het Lan- geveld gelegn, te brengen op een breedte van 8 Meter. Vergunningen. Door B. en W. is een vergunning ingevolge de Hinderwet ver leend aan gebrs. C. en J. Verloop voor uit breiding van hunne werkplaatsen aan de Hoofdstraat en aan den heer R. J. de Groot voor uitbreiding van zijn schelpen malerij aan de Voorstraat. Ambachtsteekenschool. Het aantal leerlingen van den cursus 1926/1927 van de Ambachtsteekenschool alhier bedroeg 58 voor den geheelen cursus en 7 alleen voor den schildercursus, terwijl het aantal leer lingen voor den cursus 1927/1928 52 be draagt voor den geheelen cursus. Een schildercursus heeft wegnes te geringe deelneming in dat jaar niet blaat*.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1