Z.D.H.MGR.AUGUSTINUSJOSEPHUS CALLIER f BUITENLAND. 19e Jaargang. WOENSDAG 2 MEI 1928 No. 5863 u- 3)e Ceicbofve 0otiTa/n£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling 'oor Leiden 18 cent pei week f 2.50 pei kwartaal. J Bij onze Agenten 20 cent pei week f2.60 per kwartaal, ranoo per post f2.95 per kwartaal, [et Geïllustreerd Zordagsblad ia voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd andagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 93b REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlên 3P cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bel .1 dubbele van het tarief berekend. s Kleine edvertentlên, van ten hoogste 80 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop f 0.50. Enkele weken, geleden pas hoorden wij pt den mond van een Staatsman van groo- reputatie de verklaring: de Bisschop r&n Haarlem is een regent eerste klas. Mgr. Gallier heeft niet slechts de zaken in het Bisdom geleidHij heeft bestuurd, geregeerd. Met kracht en met wijsheid. Biddend en werkend en alles zijn belang- Itelling gevend, wat maar eenigszins op de belangstelling van den Bisschop kon aanspraak maken. De geschiedenis za-1 nog dikwijls van dit Episcopaat gewagen. Een schrijven van Jhr. A. Röell. De „N. H. Ct." publiceert nog het vol gend schrijven van den Commissaris dei- Koningin in Noord-Holland Jhr. mr. dr. A. Röell: „Het verscheiden van Mgr. A. J. Cal lier, Bisschop van Haarlem, moge mij een aanleiding zijn, met een kort woord te ge tuigen van mijne eerbiedige vereering voor j den Kerkvorst, die, na vele jaren van ge- legenden arbeid in Zijn diocees, werd weggenomen van de kudde, welke aan Zijn herdersstaf zóó veilig was toevertrouwd. Persoonlijk ben ik met den waardigen Overledene niet dikwijls in aanraking ge veest, maar de keeren, waarop ,mij dit voorrecht te beurt viel, kwam ik telkens onder de machtige bekoring van Zijn even wijs als innemend woord, van Zijn schrander inzicht, van Zijn warm hart. De ambtelijke betrekkingen, die Z.D.H. met hiij onderhield, waren dan ook gedu rende de dertien jaren mijner ambtsvervul ling van de voortreffelijkste, en tusschen het, Kerkelijke en wereldlijke gezag in clozt- provincio heeft steeds eeive vei hou ding bestaan van onderlinge hoogachting «i wa-ardeering, die stellig ten goede is ge- loinen aan de behartiging van de weder- iijdsche en toch gemeenschappelijke belan- m. Het past mij daarvoor aan Mgr. Callier mijne oprechte en diepe erkentelijkheid te betuigen en openlijk een woord van wee moedige hulde te brengen aan Zijne nage dachtenis, die bij mij in hooge eere zal blij ven." De niet-katholieke pers over Mgr. Callier. De katholieke pers brengt een ëerbie- ge hulde aan de nagedachtenis van den s overleden bisschop van Haarlem, Mgr. Cal lier en roemt zijn groote verdiensten op elk gebied van het godsdienstig en maat schappelijk leven in het bisdom Haarlem. Ook de niet-katholieke pers spreekt met eerbied over den overleden bisschop. Zoo zegt Het V aderland: Naast het groot aantal kerken onder Mgr. Galliërs episcopaat verrezen, neemt het aantal nieuw gestichte scholen een grootere plaats in. Na de onderwijs- gelijkstelling vooral werd het werk door de stichting van het Centr. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding alhier, belang- njk vergemakkelijkt. De rijpere jeugd, ïooral in de groote steden, vond in Mgr. Callier den grooten beschermer, door diens groote zorg en belangstelling in het werk der Patronaten. Zijn verstrekkende bemoeiingen op het gebied der sociale actiede juiste keuze in het aanwijzen der geestelijke adviseurs voor de verschillende vereenigingen van den meest uiteenloopenden aard gaven blijk van den ruimen kijk van dezen Kerkvorst ook op dit buiten de kerk gele gen terrein. Met Mgr. Callier is een uitnemend pries ter en groot kerkvorst, over wien de la tere geschiedenis nog veel zal spreken, lengegaan. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft: Toen Mgr. Callier in 1903 tot bisschop van Haarlem werd gewijd, schreef hij in het. bisschoppelijk wapen het devies „in fide nihil haesitans", en inderdaad is hij, wanneer het de belangen van zijn geloof cn zijn kerk betrof steeds zonder aarze ling te werk gegaan. Hij heeft zich van meet af toegelegd op de versterking van nwendige organisatie van zijn dio cees en heeft zich hoofdzakelijk tot dien belangrijken arbeid beperkt. Hij hield niet van transigeeren mc. bet beginsel, waar zijns inziens de Roomsen Katholieke praktijk behoorde te zijn ge grondvest. Verwatering en vertroebeling duldde hij niet. Het Algemeen Handelsblad •chrijft Mgr. Callier was door en door objectief, luchter en bezadigd. In zijn vastenbrieven cn tijdens vele audiënties bleek hij de toe- wmst vaak met bezorgdheid in te zien. Wkwijls behandelde hij dan de verwaar lozing der jeugd, de noodzakelijkheid van üeb R.-K. vereeniginggleven en vooral maakte hij zich bezorgd over het ge mengd huwelijk, waarin hij verreweg den grootsten vijand van het geloof zag. In den vastenbrief van 1924 uitte hij mede met de andere R.-K. Bisschoppen een nood kreet, en klaagde, „dat er zooveel ramp zalige huwelijken zijn en dat van jaar tot jaar het aantal toeneemt van gehuw den, die met verzaking van hun heilige verplichting elkander verlaten, bewerend niet meer samen te kunnen leven". Juist doordat Mgr. Callier zoo nuchter van op vatting was, zag hij in, dat de uiterlijke bloei van zijn bisdom het groote gevaar van verslapping van het geloofsleven, ten gevolge van genotzucht en verleiding, die vooral in de groote steden bestaan, nog niet wegnam. Vandaar dat hij het. zich een heiligen plicht rekende, geheel en al zielzorger te zijn en onophoudelijk te ijve ren voor behoud en verdieping van het geloof. Zielzorger en nog eens zielzorger en niet anders dan zielzorger, dat was de overleden bisschop. De K. R. 0. en de Uitvaartplechtigheid De Katholieke Radio Omroep verzocht ons "te willen vermelden dat gezangen en predicatie bij de Plechtige Requiem-Mis in de kathedraal te Haarlem voor de zielerust van Monseigneur Callier op Donderdag a.s. door den K. R. O. zullen worden uitgezon den. Maatregelen en orde voor Metten en uitvaart. I. W oeni cL-a g. - 7 uur: toegang voor de geloovigen door de groote deuren aan de Noordzijde; bij de Metten worden geen plaatsen gereserveerd. De Eerw. Heeren Geestelijken die gelieven binnen te komen door-de Pastorie, worden verzocht een Liber Usüalis, Officium De- functorium of Rituale Romanum mede te II. Donderdag. De Eerw. heeren Geestelijken, voorzien van toga en superplie, alsmede Liber Usüa lis, Officium Defunctorum of Rituale Roma num, gelieven aanwezig te zijn uiterlijk om kwart vóór tien en binnenste gaan door de Pastorie. Zij begeven zich naar de Bisschop pelijke Sacristie. 2. De Eerw. Broeders en Eerw. Zusters hebben toegang door het kleine ijzeren hek aan de Leidschevaart, kenbaar aan het op schrift: „Toegang voor Religieusen". 3. De Seminaristen treden binnen dopr de kleine deur van de St. Aloysius-kapel (Noordzijde, der Kerk) met opschrift: „Toe gang voor Seminaristen". 4. Tot het zangkoor heeft niemand toe gang, tenzij de eigen leden van het Kathe drale Zangkoor. 5.* Genoodigde leeken, die voorzien ziiu van een gereserveerde plaats-kaart, (op naam), gaan binnen door de Pastorie: de gereserveerde plaatsen zullen hun worden aangewezen. 6. Genoodigden zonder een gereserveerde plaatskaart en het verdere publiek hebben toegang door de groote zijdeuren aan den kant van de Westergracht (Noordzijde der kerk). 7. De Parochianen, die eigen plaatsen hebben, kunnen hiérvan gebruik maken, mits zij uiterlijk om kwart vóór tien hunne plaatsen hebben bezet. Telegram van Z. H. Paus Pius XI. Z. Excellentie Mgr. Lorenzo Schioppa, Pauselijk Internuntius, die telegrafisch Z. H. den Paus het overlijden van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier had bericht, ontving Maandagavond het volgend telegram van Z.Em. Kardinaal Gasparri: „De Heilige Vader neemt hartelijk deel in den rouw van het Diocees Haarlem, bidt het eeuwig loon voor dezen eerwaardi- gen Herder en zendt troostend Zijn Aposto- lischen Zegen". Pontificale Requiem-Mis in de Kathedraal van Den Bosch. Maandag werd in de kathedraal te Den Bosch door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen een pontificale H. Mis van Requiem opgedra gen voor de zielerust van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Ha'arlem. Mgr. Diepen werd geassisteerd door de geestelijkheid der stad. Na de H. Mis verrichtte Mgr. Diepen de absoute. De grafkelder der Bisschoppen van Haarlem. Velen zullen zich dezer dagen hebben af gevraagd waarom de grafkelder der Haar- lemsche Bisschoppen zich in Overveen be vindt. Men moet, om een verklaring hiervan te vinden, teruggaan naar den tijd dat er in Haarlem geen Katholieke Begraafplaats was en de Katherdalo Kerk St. Bavo nog niet bestond. De Katholieke Haarlemmers werden begraven op <fon gedeelte van de algr.meene begraafplaats, dat hiertoe aan de katholieken was afgestaan en gewijd wa Dit is de reden, waarom waarschijnlijk, Overveen gekozen werd als begraaf plaats van Haarlem's Bisschoppen, omdat in Overveen (de paróc'iic, statie, Overveen is eeuwen oud) wel eeii katholiek kerkhof was. Na het overlijden van Haarlem's eersten Bisschop, na 't herstel der kerkelijke hieë- rarchie in 1853, ^Igr. Franeiscus Jacobus van Vree op 31 Jan. Uil besloot het Hoog waardig Kapittel Z. D. H. te Overveen te doen begraven Als grafkelder bestemde het kerkbestuur dezer parochie, op voorstel van den toennialigen pash >r C« Schoondc-rbeek, de bijsacristie met d ?n kelder, welke zich daaronder bevond. De, nu blinde,-deur te genover de nog bestaande sacristie gaf toe gang tot deze bijsacristie. In den kelder werd het lijk van Mgr. van Vree bijgezet en verbleef daar tot den 23sten Juli 1864. De tweede Bisschop, Mgr. G. P. Wilmer, die den 24sten April 1862 aan het kerkbe stuur van Overveen machtiging had ver leend tot het schenken van den grafkelder aan het Bisdom Haarlem, had op 24 Mei 1864 den wensch te kennen gegeven, den kelder tot 'n grafkapel te maken. Overeen komstig Monseigneur's advies trad daarop het kerkbestuur in overleg met den archi tect Molkenboer, die een plan daartoe ont wierp. De bouw van den grafkapel werd, na aanbesteding, uitgevoerd door den heer S. Rijnierse te Overveen. Den 5den Octo ber 1864 kon het lijk van Mgr. van Vree naar de voltooide grafkapjel worden over gebracht. De grafkapel bev rli .zich dus aan de Evangeliezijde1 van'f!11- s?-Kk. ter hoogte van het altaar, d.i dus aan de zijde van het Zandvoorterpad. In de onmiddellijke nabijheid der graf kapel vindt men in het eerste kerkraam de voorstellingen van de H.H. Patronen der drie eerste Haarlemsche Bisschoppen, n.l. Franeiscus van Sales, Petrus en Gerardus. Drie bisschoppen zijn in de grafkapel bij gezet; Mgr. F. J. van Vree, den 4den Fe bruari 1861; Mgr. G. P. Wilmer, den 4den Jan. 1877Mgr. C. J. M. Bottemanne, den 25sten Mei 1903, Hunne wapens en wapen spreuken zijn, met het wapen van het bis dom aan de buitenzijde der grafkapel aan gebracht. Vicaris Capitularis. Het Hoogwaardig Kapittel der Kathe drale Kerk van Haarlem heeft benoemd tot vicaris capitularis den hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot Seminarie Warmond. De „N. Haarl. Crt." schrijft: Bij het overlijden van den Bisschop gaat de jurisdictie, de macht van den Bisschop over op het Hoogwaardig Kapittel in zijn geheel. Mochten er dus beslissingen geno men worden, dan moet dat door het geheele Kapittel gebeuren. Het canoniek wetboek schrijft echter voor, dat binnen 8 dagen na het overlijden van den Bisschop, moet overgegaan worden tot de verkiezing van een vicaris capitu laris, die dan de macht van den Bisschop krijgt zoo lang er nog geen nieuwe Bisschop door Z. H. den Paus is benoemd. Het Hoog waardig Kapittel heeft voor dit doel ver gaderd op Zondagmiddag 5 uur in de pas torie te Vogelenzang. Dit werd te Voge lenzang gedaan, omdat de Hoogeerw. heer Zondag, pastoor te Vogelenzang en lid van het Kapittel ongesteld is. Na den dood van Mgr. Bottemanne werd die vergadering te Hageveld gehouden, omdat de regent van Hageveld, tevens lid van het Kapittel, toen ziek was. Toen werd Mgr. Dankelman tot vicaris-capitularis benoemd. Bij de benoe ming van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, trad deze af. Zoodra de nieuwe bisschop aan het Hoogwaardig Kapittel zijn benoemingsbrief tot Bisschop heeft getoond, eindigt de macht van den vicaris-capitularis. In den regel wordt natuurlijk tot vicaris-capitularis door het Kapittel benoemd de Proost van het Kapittel. Ook Mgr. Taskin is de Proost van het Hoogwaardig Kapittel van Haar lem. Mgr. Henricus Josephus Maria Taskin, die door deze verkiezing met he' bestuur van het Bisdom Haarlem tijdelijk is belast, werd den 4den Februari 1865 te Haarlem geboren en is dus 63 jaren oud. Mgr. werd 15 Augustus 1888 priester gewijd en zal dus dezen zomer zijn 40-jarig priesterfeest vie ren. Na eenige jaren kapelaan te zijn geweest in Overveen, kwam hij in 1894 «als leeraar naar „Hageveld" en werd twee jaar later benoemd tot subregent. In 1906 volgde de benoeming tot president van het Groot- Seminarie te Warmond. In 1908 werd hij lid van het Kathedraal Kapittel, in 1913 Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Samenstelling van het Hoogeerwaardig Kapittel. Het Hoogwaardig Kathedrale Kapittel, dat in deze dagen veel ter sprake komt en dat zoo'n hooge verantwoordelijkheid heeft, bestaat uit: de Hoogeerw. Heeren Mgr. H. J. M. T a s- k i n. President van 't Groot-Seminarie War mond, Proost, geboren in 1865 en Proost sinds 1923. H. J. Zondag, pastoor te Vogelenzang, geboren in 1847 en kanunnik sinds 1909. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-gene raal, geboren in 1869 en kanunnik sinds 1911. Th. F. Ebbinkhuysen, regent van het Seminarie „Hageveld" te Heemstede, geboren in 1863 en kanunnik sinds 1917. L. A. A. M. W e s t e r w o u d t, Plebaan der kathedrale kerk en deken van Haarlem, geboren in 1878 en kanunnik sinds 1922. J. D. J. Aengenent, professor aan het Groot Seminarie te Warmond, geboren in 1873 en kanunnik sinds 1923. P. L. D e s se n s, deken en pastoor te Leiden, geboren in 1851 en kanunnik sinds 1924. Mgr. P. Stroome r, deken van Amster dam, geboren in 1864 en kanunnik sinds 1926 G. C. van N o o r t, pastoor te Amster dam, geboren in 1861 en kanunnik sinds 1926. DUITSCHLAND. Staking in de Rijnvaart begonnen. Naar uit Duisburg wordt gemeld, is de staking onder het Rijnscheepvaart-personeel gisteren gedeeltelijk begonnen. Vele sche pen moesten onderweg gemeerd worden, omdat de bemanning het werk neerlegde. In de havenbedrijven werd gisteren in ver band met den 1 Mei-dag niet gewerkt, zoo dat hier de gevolgen van het mislukken der onderhandelingen pas heden geconsta teerd kunnen worden. De Duitsche verkeers- bond en het verbond van machinisten en stokers eischen van hun leden strikte soli dariteit. FRANKRIJK. Veertien communisten gearresteerd. Veertien personen, onder wie een student zijn te Parijs, wegens verspreiding van communistische vlugschriften, waarin de arbeiders tot het vieren van 1 Mei worden uitgenoodigd, gearresteerd. De autonomisten. Te Colmar is gistermorgen het proces te gen de 22 Elzasser autonomisten begonnen, die terecht staan onder beschuldiging, een complot tegen de veiligheid van den staat te hebben beraamd. Vijftien hunner bevinden zich in voorloo- pige bewaring, terwijl er 7 nnar het buiten- lanl zijn uitgeweken. Van de zijde van het O. M. zijn 40, door de verdediging 230 getuigen opgeroepen. De Saarlandsche industrieel Roechling moet geweigerd hebben als getuige te ver schijnen, doch zich bereid hebben verklaard onder eede te bevestigen, dat hij nooit fi- nancieele middelen voor propaganda in El- zas-Lotharingen heeft verstrekt. Het gerechtsgebouw werd reeds vroeg in den morgen door een sterke troepenmacht afgezet. Alle toegangen worden bewaakt, terwijl ook in de gerechtszaal zelf uitge breide controlemaatregelen zijn getroffen De belangstelling van de zijde van het pu bliek is buitengewoon groot. ENGELAND. Loonconflict in Lancashire. Situatie ernstig geacht. De onderhandelingen tusschen de werk gevers en de arbeiders in de katoenindus trie zijn voor de derde maal vastgeloopen op de kwestie der loonen. Een breuk schijnt •thane wel onvermijdelijk en de situatie wordt zeer ernstig geacht. Bijna een half millioen arbeiders in de fabrieken van Lancashire zijn bij het conflict betr hen. POLEN. 1 Mei-relletjes te Warschau. Drie dooden Terwijl overal elders de 1 Mei viering een vrij rustig verloop heeft gehad, is het te Warschau tot een bloedige botsing geko men tusschen de sociaal-democraten én de communisten welke laatsten den staart van den socialistischen stoet aanvielen. De aan vallen richtten zich voornamelijk tegen de nationaal-Joodsche afdeelingen, die sinds verscheidene jaren thans weder voor de eerste maal tezamen met de Poolsche so ciaal-democraten demoi. reerden. Het werd een forincele veldslag, waarbij beiderzijds van de vuurwapens gebruik .werd gemaakt. De „dekkingsmanschappon" der otidïAl-democraten, achter aan den Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Staking in den Rijnvaart begonnen. Tijdens de 1 Mei demonstratie te War schau zijn socialisten en communisten slaags geraakt. Drie dooden. Tsinanfoe weer in handen der Zuidelij ken. Aardschokken in Griekenland (Buitenl. Berichten, 2de blad). Aardbeving in Chili (Buitenl. Berichten, 2de blad). Cycloon in Bulgarije (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND Na den dood van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier (1ste blad). Het vergaan van het stoomschip „Callis- to" (Gem. Berichten, 2de blad). De ramp der Veenbranden (Gem. Berich ten, 2de blad). Een leerling-machinist door een electri- schen Irein overreden (Gem. Berichten, 2e blad). Een autobus met 13 arbeiders in het Dam- sterdiep gereden; de inzittenden met moeite gered. (Laatste Berichten). LEIDEN. Een Eucharistisch triduum voor zieken (lste blad). stoet, trachtte de aanvallers terug te ury- ven, doch zij bleken te zwak bewapend. Ten slotte groep de politie, die zich aanvanke lijk op den achtergrond had gehouden, in den bloedigen strijd in. Drie dooden (som mige, officieel niet-bevestigde, berichten noemen zelfs acht dooden), vier zwaar- en meer dan vijftig lichtgewonden bedekten het tooneel van den strijd; onder de ge wonden bevindt zich de leider der Pood- sche communisten, Warski. De sociaal-democraten konden daarna den optocht voortzetten. Van het balcon van het paleis der Radzi- wils sloeg koning Araan Oellah van Afgha nistan den optocht gade. EGYPTE. Engeland en Egypte. Egypt e's antwoord op de Britsche nota. Het antwoord van Egypte op de Brit sche nota is gisteravond 10 uur aan den Britschen commissaris overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat Egypte terwille van een goede verstandhouding tusschen de twee landen alles gedaan heeft, wat het volgens zijn grondwet kon doen om aan den Britschen eisch te vol doen door de behandeling van het wets ontwerp inzake de vergoedingen tot de volgende parlementaire zittingsperiode te verdagen. CHINA. De burgeroorlog. Tsinanfoe weer in handen der Nationalisten. Tsinanfoe, de hoofdstad van Sjantoeng, is gistermorgen in de handen der Zuidelij ken gevallen. Het telegrafisch verkeer met de stad is verbroken. Japan sc he troepen in actie. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft een telegram uit Tsinaufoe ontvan gen, waarin gemeld wordt, dat de Japan sche troepen genoodzaakt zijn geweest een bende bandieten, driehonderd man slerk, uiteen te jagen Deze maakten n.l van de situatie gebruik om huizen en magazijnen van Japanners aan te vallen. Een bandiet is gedood. Bandieten en noordelijke troepen, zoo gaat het bericht verder, plunderen de in de nabijheid gelegen steden en dorpen, doch tot heden hebben de Japanners, dank zij r'e aanwezigheid van Japansche troepen, hiervan niet te lijden gehad. Op het oogenblik aldus wordt uit Tsingtau gemeld werken ae Japanners uitstekend samen met de Zuidelijken tot handhaving van de orde. Laatsgeno'inden hebben l'asjan bezet, dat 80 K.M ten Oos ten van Tsinanfoe is gelegen. Talrijke sol daten van het Noordelijke leger komen Tsingtau binnen waar zij voornemens zijn krachtig stand te houden. MEXICO. DE KERKVERVOLGING VERSCHERPT Naar uit Mexico-City wordt gemeld, zijn vijf presintiecle decreten uitgevaardigd, waarbij de eigendommen der Katholieke kerk in rcgeeringsscholen worde.n vwr»,n- derd.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1