barometer. Rechtzaken. Academie nieuws. KERKNIEUWS. Laatste Berichten Telegrammen. Advertentiën. Bericht van Inzet Vanaf I IViei Vergunning. BEZOEKT het Café-Biljart „l'UNIIir ARNOLD legrafisch weerbericht waarnemingen verricht in den mor- van 30 April 1928, medegedeeld het Kon. Ned. Meteorologische Instituut te De Bilt. ste barometerst.: 771.5 te Haparanda. 5te barometerst.: 748.3 te Brussel. achting tot den avond, van 1 Mei: ge Zuidoostelijke tot Noordoostelijke Tijdelijk opklarend. Later waar- iilijk regen of onweer. Weinig veran- in temperatuur. luchttemperatuur. 1 gr. C. ICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandagavond 7.50 tot Dinsdagmorgen ene vertaalde, sprak het slotwoord. gehouden collecte bracht ruim op. GEMEENTERAAD. jrzitter de burgemeester mr. A'. v. d. Bakhuyzen. [pezig met kennisgeving de heeren El- iut en Romijn. reet na opening verheffen .alle raads- zich van hun zetels en spreekt de eenige woorden van herdenking uit aanleiding van het overlijden van ïethouder A. Mulder. Spreker zou Is in herhalingen treden, wilde hij al- irdenken, wat reeds over hem ge ven is. Het is echter een behoefte spr. om den man te herdenken, die dan een kwart eeuw zijn krachten de gemeente heeft geschonken. ir. Mulder was 'n slagvaardig en trouw slid, en heeft zijn raadslidmaatschap iond met een 4-jarig wethouderschap, jrte tijd dat spreker hem als zoodanig id heeft, was voldoende om een groo- mpathie te doen postvatten, voor de- leginselvasten, trouwen en werkzamen kan vol vertrouw ear voor God ver in want zijn leven was lang en itbaar. Aan zijn nagedachtenis zij eer bewezen. iVoorz. deelde mede, dat aan H. Iv. J|r\\\ses Juliana in verband met H. D. jer;<?ardag een telegram van geluk- van gemeentewege is gezonden. IVerder is een adres binnengekomen van Ked. Unie van Chauffeurs en Automo- personeel, aangesloten bij den Ned. isportarbeidersbond inzake het inne- van standplaatsen, welk adres in han-' van B. en W. wordt gesteld ter afdoe- heer Schüller krijgt verlof om na af- van de gedrukte agenda vragen te ?n stellen over de brandweer, ik de. heer Sijtsma heeft verlof ge- om vragen te mogen stellen over olitie. v o o r z. stelt den raad voor die toe- ming xiiet te verleenen, daar ;t hoofd politie niet verantwoordelijk as aan en een discussie daarover geen heeft. Spr. is bex-eid om naar aanlei- van deze vragen mededeelingen aan raad te doen. heer S ij t s m a zegt, dat het publiek ienmaal in de zaak gemengd is en ver- ust is geworden door mededeelingen in Plaatselijke pers. Wanneer aan spreker interpellatie wordt toegestaan krijgt 'aad gelegenheid om zich over de zaak jte spreken. Bij nadere bespreking is ans, dat er meer helderheid in de k komt. !a heer Heemskerk gelooft, dat de genieester geen goede dienst aan de ge- 'nte bewijst als hij zich bepaalt tot me edingen bij de rondvraag en zoo lde discussies afsnijdt. Ook spreker het gewenscht dat de interpellatie eend wordt en er gelegenheid tot dis- ie wordt gegeven. e heer v. E c k geeft toe, dat de bur- eester geen verantwoording behoeft te an, doch een andere vraag is of het gewenscht is. Spr. acht het onjuist elk debat wordt afgesneden. Er is enkele bepaling die verbiedt, dat de discussieert over een zaak, waarvoor burgemeester niet interpellabel is. nbaarheid acht spr. hoogst gewenscht. wekt ontstemming als den raadsle- 'op die. manier den mond wordt ge- ird. a voorz. is het niet met de vorige ikers ens. Een interpellatie heeft zin, als de burgemeester geen plicht, ft om in overleg met den raad te tre- De raad gaat hier zijn boekje te bui- Vrees voor openbaax'heid bestaat er pr. niet, waxxt spr. zal alle mededeelin- doen, welke de ongerustheid, welke ge- fc wordt aanwezig te zijn, zullen wegne- 'och een discussie daarover kan spr. toestaan. ïet verlof tot interpellatie wordt na ouden stemming niet toegestaan xxiet "12 stemmen. Voor stemden de S. D. A. on de heeren Sijtsma, Wilmer, Manders, piel, v. Tol en Heemskex-k. (Wordt vervolgd). Mevr. A. Schrader—Grundemann. Heden viert onze stadgenoote, mevr. A. rader—Grundemann, Noordeinde, haar kon verjaardag. 1 et ^cleffnnhcid hiervan'heeft de zeer- eerw. heer Pastoor Helling, O. F. M. haar hedenmorgen overhandigd het gouden Kruis „Pro Ecclesia et JPontifice" als pause lijke onderscheiding voor het vele, wat zij voor de katholieke belangen heeft gedaan. De heer W. Sanders dankte als kerkmees ter mevr. Schrader voor den steun, dien zij in den loop der jaren geschonken heeft aan de parochie van de Hartebrug. Ook de Franciscanei'orde, waarvoor me vrouw Schrader, vooral in Leiden zooveel heeft gedaan, liet zich op dezen feestdag niet onbetuigd. De hoogeerw. Pater Rega- latus Hazebroek, provinciaal der Orde, was speciaal xxaar Leiden overgekomen om mevr Schrader te complimenteeren. Hierbij over handigde hij haar, in gezelschap van den Zeereerw. Pater B. Woolderink, rector van de kloosterkerk aan den Haagweg, de oor konde in gouden lijst, vermeldende de af filiatie aan de geheele Franciscanerorde. (Door zulk een onderscheiding wordt de be trokkene beschouwd als deel uitmakende van de Franciscaansche familie). Bezoek van H. M. Koningin Moeder aan het Acad. Ziekenhuis. H. M. de Koningin Moeder za-1 Woens dag 2 Mei een bezoek brengen aan het Academisch Ziekenhuis alhier, ter bezich tiging van de nieuwe kliniek voor oogheel kunde exr voor ooi'heelkunde van de pro fessoren v. d. Hoeven en Kan. De Zweminrichting aan den Hoogc Rijn dijk zal Woensdag 2 Mei geopend zijn. De temperatuur van het water bedraagt 12 graden C. R.-K. Militairen-Vereeniging. Uitvoerig hebben wij reeds in. ons blad beschreven de huldiging, Pater Frigge be reid bij gelegenheid van zijn zilveren Priesterfeest. Gisteravond had de derde en laatste hulde plaats in tegenwoordigheid van tal rijke bezoekers, waaronder vele oud-leden van hier en elders. De avond heeft een schitterend verloop gehad. Het zeggen van de verzen heeft op bijzondere wijze de schoonheid van het ge- dieht in het licht doen treden en den avond gestempeld tot een van inderdaad artistieke schoonheid. De mooie groepee ring van de beelden is waarlijk een reeks van schilderijen geweest, die het geheel hebben verlicht en daaraan een voornaam cachet gegeven. Alles was er op ingesteld, oog en oor volop te doen genieten en het moet gezegd, daarin is men op bewonde renswaardige wijze geslaagd. Meer dan lof komt toe aan haar, die de leiding had en aan de declameerenden, die het geheel hebben gedragen naar een schoon slot Van. deze zoo welgeslaagde huldigings- avond'en. Met groote aandacht werd alles .gevolgd door hen die de zaal tot in alle hoeken vulden. De woorden van dank, door den gehul- digden Pater gesproken, omvatten allen, die tot het zoo schitterend .slagen van de ze kuxxstavoxiden hebbexa medegewerkt. En dat zijn er velen geweest, die gaarne zich hebben ingespannen, deze huldiging, die vooral de vei'hevonheid vaxi het Priester schap bedoelde te eeren, te doen slagen. Bloemen en een gedachtenis zijn uitge reikt aan mej. Swart, de twee dames van, Deene en den heer Alofs, den eersten voor haar regie, de overigen voor de rich- tige vervulling van hun verzenzeggende taak. De firma van Bergen Henegouwen bracht belangloos bloemen' en electrisch licht aan, terwijl de Firma Vroom en Dreesmann de tapijt- en verdere versie ring schonk. De heer H. Jansen schildei-- de de decors. En door die welwillendheid vair allen was de zaal in feestdos herscha pen. De pauze werd benut voor een verloting, die nog eenige geldelijke voordeelen schonk, voor de M. V., welke den steun van Leidens burgerij voortdurend moge on dervinden. Sp. Hedenmiddag bracht een aantal R. K. damesstud enten, die deelgenomen hebben aan het Congres der R. K. Unie van Vrou wenbonden te 's Gravenhage, een bezoek aan onze stad. Zij werden hedenmiddag te 2 uur aan het station afgehaald en naar het „Eigen Huis" van St. Augustinus geleid, alwaar zij aller hartelijkst door de Augustijner-dames wer den verwelkomd en door mej. Jo Vink wer- den toegesproken. Hierna brachten de dames een bezoek aan de Academie, de Lakenhal en den Burcht. Teruggekeerd in het Eigen Huis werd den gasten een thé aangeboden. Hedenmiddag te kwart voor drie had-in de theoriezaal van het politiebureau het afscheid van het politiecorps plaats van den agent J. v. d. Meer, die "den dienst met pensioen verlaat. De heer v. d. Meer, die met vrouw en eenige kinderen aanwezig was, werd bij di,t afscheid hartelijk toegesproken door don heer J. v. d. Heiden, die zonder den lof- trompet over hem te willen steken, zonder een oordeel te willen uitspreken over zijn politie-man-zijn, zonder voorts te willen wijzen op zijn verdiensten voor het mu ziekgezelschap, in hartelijke woorden den scheidenden v. d. Meer schetste als collega en trouw kameraad. Als stoffelijk aandeii- ken overhandigde spr. hem een gouden horloge met inscriptie namens commissa ris, inspecteurs, hoofdagenten en agenten. Nadat ook de inspecteur Duval nog eeni ge hartelijke wooi'den tot den heer v. d. Meer had gesproken, dankt deze hartelijk voor de vele bewijzen van sympathie, nu en ook vroeger, vooral tijdens zijn ziekte ondervonden. Met een handdruk nam de heer v. d.. Meer hierna afscheid van superieuren en collega's. Vorige week werd den heer v. d. Meer op een bestuursvergadei'ing van den R. K. Bond van Politiepersoneel St. Michael, waarvan hij lid is, een fraaie wandelstok met zilveren knop als aandenken aangebo den. Gehouden ver'lfooping in het Notaris huis alhiér op l^rijdag j.l. ten ovei-staan van: Mr. H. M. A. Coebergh, notaris al hier Kaiserstraat 33, B. J. Huurman qq voor 5625.Looierstraat 24, G. W. Lin- denhof voor 520.Oude Rijn 16 is niet gegund. De alhier tot arts bev. semi-arts W. H. H. Krul is bestemd tot officier van ge zondheid 2e kl. bij de zeemacht. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen J. M, te Leiden tegen wien wegens het in bedrijf stellen van de z.g. vruchtenautomaat 4 boete of 2 dg. hechtenis was geëischt. De kanton rechter achte het vastgelegde i.e. het ge ven tot gelegenheid van hazardspel, niet bewezen en sprak verd. vrij. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen rechten de heer J. H. P. Terspell (Den Haag); Doet. examen Indische taal en letteren de heer K. A. H. Hidding (Den Haag); Staathuishoudk. candidaatsexamen Indo logie de heer Soekamto (Den Haag). NA HET OVERLIJDEN VAN MGR. CALLIER. Mgr. H. J. M. Taskin Vicarius Capitularis. Door heb Kathedraal Kapittel is de hoog eerw. hooggeleerde heer mgr. H. J. M. Tas- kin benoemd tot vicarius capitularis. Zijnhoogeerw. zal eiken Dinsdag van 10 1 uur audiëntie verleenen in het Bisschop pelijk paleis te Haarlem. Alle brieven voor het Bisdom moeten tot Zijnhoogeerw. wor den gericht. Vanmorgen heeft Z. Exc. de Interaun- tius ccn stille H. Mis van Requiem opge dragen in de chapelle ardente van het Bis schoppelijk Paleis op de Nieuwe Gracht. Morgen van 11 tot 12 uur worden offi- cieele bezoeken van rouwbeklag afge wacht; van 3 tot 5 is er gelegenheid om op vertoon van een visitekaartje langs het stoffelijk overschot in het -Bisschoppelijk Paleis te defileeren. De broeder van mgr. Callier, pater Cornelius O.E. M., is door ziekte verhin derd de uitvaart en begrafenis bij te wo nen. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, zal zich bij de uitvaart en begrafenis laten ver tegenwoordigen door den hoogeerw. heer kanunnik Bootsma. De Commissaris der- Koningin in Noord-Holland heeft een schrijven van rouwbeklag gezonden; de burgemeester van Haarlem is persoonlijk komen condoleeren. Waarschijnlijk zullen de plechtigheden van de uitvaart per radio worden uitgezon den. achter den tuin" gelegen werkplaats van een steenhouwerij en daarna door een tuinraam van bet Kleedingmagazijn. Er werden 50 coupons stof gestolen, ter Waar- de van 1500. Verdronken. Zaterdagmiddag is uit de Korte Gi'acht te Amersfoort opgehaald het lijk van dc 64-jarige huisvrouw van E. Vrachtauto in de Muidertrekvaart. Hedenmorgen reed de vrachtauto van de fa. S. uit Amsterdam, komende uit do richting Amsterdam in den Muidertrek vaart te Naarden. De drie inzittenden konden zich redden. Zij bekwamen evenals de chauffeur lichte verwondingen. Het ongeluk gebeurde doordat een particuliere auto passeerde en voor den vracht auto omkantelde. Door de botsing geraak te de vrachtauto in het wat er. Moord? Uit Roermond wordt gemeld: Zondagmorgen werd uit de beek nabij de z.g. Takkenboschbrug onder de gemeente Horn het lijk opgehaald van den 60-jarigen gehuwden landbouwer M. Teunissen uit Baaksem. Hals en hoofd vertoonden sporen van geweldpleging, doch dr. Wiggelendam, uit Roermond, die het lijk onderzocht, acht te het in verband hiermede noodig, de jus titie te waarschuwen. Het lijk is naar Horn overgebracht. De Justitie stelt een ondei'- zoek in. Haarlem eert Lorent'z. Men seint ons uit Haarlem: De gemeenteraad van Haarlem heeft be sloten op het Lorentzplein te Haarlem een borstbeeld van den geleerde te doen plaat sen. Wij vernemen thans dat het vervaar digen van dit borstbeeld opgedragen is aan prof. A. W. M. Odé, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. GROOTE BRAND TE AALSMEER. Drie woonhuizen, een slagerij en twee schuren afgebrand. 17 varkens en.15 kippen omgekomen. In den afgeloopen nacht heeft té Aals meer een hevige brand gewoed. Ongeveer kwart voor twee bemerkte de echtgenoote van den heer de Ruiter, dat er rook in de t woning stond. Zij wekte haar. man, die onmiddellijk uit bed sprong en ging kij ken. Hij ontdekte, dat er brand was uit gebroken en waarschuwde onmiddelijk behalve zijn eigen gezin, ook de bewoners van de aangrenzende huizen, die onder één dak gebouwd zijn. Toen liij dit gedaan had, had het vuur reeds zoo'n omvang aangenomen, dat hij zijn woning niet meer kon binnengaan. De brandweer was spoedig met een motorspuit tor plaatse. Toen om 10 min. vóór half 3 water werd gegeven, stonden de woningen van de fa milies Vermeulen, De Ruiter en v. Wir- dum in lichte laaie. De wind wakkerde het vuur aan en er was van deze wonin gen niets meer te redden. De brandweer, die nog een tweede motorspuit ter be schikking had, bepaalde zich namelijk, on der leiding van den burgemeester, tot het trachten om de aangrenzende woningen te behouden. Men kon echter niet voorko men, dat het vuur oversloeg naar een in dc nabijheid staande slagerij van den heer Kroes, welke van hout is opgetrokken. De slagerij brandde geheel af. Een daarach ter liggende schuur van don slager ging eveneens in de vlammen op. Het woonhuis van den heer Kroes kreeg ernstige water schade, doch kon worden behouden. Aan den anderen kant van het gebou wen-complex, waarin de brand was uitge broken, stand een schuur van den heer de Jong, welke als garage dienst deed. Ook deze schuur bi'andde af. In de schuur van den slager Kroese kwamen 17 varkens, 15 kippen en ander klein vee in de vlam men om. De oorzaak van den brand is on bekend. Inbraak te Rotterdam. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het Kleedingmagazijn van den heer K. aan de Goudsche "Singel te Rotterdam. Men lieeft zich toegang verschaft via een De 1 Mei-viering in Frankrijk. Alle optochten verboden. PARIJS 27 April. In een conferentie tusschen den minister van binnenlandsche zaken, den prefect van politie, den direc teur der Süreté én den commandant van Parijs is besloten dat op 1 Mei alle op tochten te Parijs en in de banlieue verbo- bi0sc0pen. Luxor. Goedgekeurd voor volwassonen. Trianon. Goedgekeurd voor volwassenen. Casino. Goedgekeurd voor volwassenen. City. Goedgekeurd voor volwassenen. den zullen zijn. De vreemdelingen, die aan een betoo ging zullen deelnemen, zullen onverwijld uit het land worden gezet. De herstemmingen in Frankrijk, De samenstelling der Kamer. PARIJS, 30 April (V.D.) Na de giste ren gehouden herstemmingen zal de Fran- sche Kamer als volgt samengesteld zijn; Republikeinsche unie 159, ilnksche repu blikeinen 93; radicalen 64; sociaal-radicalen 113; sociaal-republikeinen 36; socialisten 103, onafhankelijke socialisten 4, conserva tieven 15, republikeinsch-socialen 1; socia listische communisten 3, republikeinsche democraten 2, onafhankelijke republikeinen 1, communisten 15. Er worden nog 3 uit slagen uit de koloniën verwacht. Een ultimatum aan de Egyptische regeering? CAïRO, 30 April (V.D.) Naar van Egyptische zijde gemeld' wordt, heeft de Britsche commissaris Reginald Hoare gis teravond aan den Egyptischen minister- pi'esident Nahas een nota overhandigd, waarin de Britsche regeering verzoekt, bin nen 3 dagen de wet op de vergaderingen in te trekken. Indien de Egyptische regeering hieraan geen gevolg geeft, dreigt de Brit sche regeering de maatregelen te nemen, welke zij noodig acht voor de bescherming vam haar onderdanen. Van Britsche zijde wordt dit bericht niet bevestigd noch te gengesproken. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM). (Niet officieel). Berlijn 59.33 Londen 12.10ö/g New-York 2.48V8 Parjjs. 9.761/4 Brussel 34.651/2 Zwitserland a 47.81 V2 Milaan V 13.071/-, Madrid V 41.19 Oslo v V- X 66.45 Kopenhagen 4 66.55 Stockholm 66.60 "Weenen 34.95 Praag 7.85 Heden overleed, 11a een langdurig,' doch geduldig lijden,--zacht en kalm; voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze innig ge liefde Echtgenoote, Moe der, Behuwd-'^n Groot moeder, Zuster ^.Behuwd zuster en Tftnte 1311 HENDRIKA ZANDVLIET geb. de Jong, in den ouderdom van GS. jaar. Uit aller naam: M. ZANDVLIET Leiden, 28 April 1928. Poelgeeststraat 24 Eenige" en algemeene kennisgeving De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de Parochiekerk 0. L. Vr. Onbevl. Ontvangen, Woensdag 2 Mei te 7.—, 7.45 en 8.20 uur, de begrafenis te 10 uur, op het R.K. Kerkhof (Zijl- poort). Heden werd ons ouder hart diep getroffen door het overlijden van onzen jongsten lieveling FREDERIK, 'den' leeftijd van 'ÖO maaxjdonii 1310 Zijn diep bedroefdo Ouders enjóusje J. R. OFFKRMANS. E. TL OFFERMANS- Van Went. Leiden, 28 April 1928. Ambachtstraat 31. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed, na een lang en geduldig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze innig geliefde Echtgenoote en zorgzame Moeder PETRONELLft CATHMUNfl v.d. GEEST DlijtERZEEL, in den oudprdom van 47 jaren. i LEON AR DU H. y. d. GEEST. JOHANNA M. v. d. GEEST. MARIE A. jv. ,d. GEEST. PETRUS/ jJ v. GEEST. THEODORA ii. v.d. GEEST CORNELlAlM. vi d. GEEST UERABDU| CBCK. W.J>. GEEST. JACOBUS n7t. d. GEESJX Warmond, 29 April 28. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden in de Paroehiekerd van den II. Bavo te Ond-Ade, op Woensdag 2 Mei a.si te 9 uur. 1325lf Voor de vele blijken van deelnemi|ig, betoond na het oVerlijdete yan onzen besten man erd.'vader, betuigen wij onzen welg^meenden dank. Leiden,|28j Ajjril '28'. Schelpenl{ac|e'33. Uit'aller naam, W. LOEHES DE BEER— Brakel. U Vrijdag 4 Mei a.s., des avonds te 7 uren, in het Notarishuis te Leiden, ten ovorstaaxx van Notaris A. j. IC. ,VAN DER HEIJDEN te 'Leiden, afslag van de volgende percoelen te Leiden,, in bod .gebracht akr' No. 1. HUIS j Kaiscrstraa-toO op J^SOO.— No. 2J HUIS Kijfgracht 6, op f f 1700.— No. 3. HUIS Zuidsingel 26 op f S70.— Verhoogingen als gebruikelijk STEENSTRAAT 39 Prima Consumptie Beleefd aanbevelend] Billijke prijzen

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3