STADSNIEUWS, Uit de .Omgeving. BOERENTROTS TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 28 APRIL 1928 TER VERGADERING. „De Hanze", afd. Leiden heeft de vol Igende circulaire verspreid: Aan onze R. K. Stadgenocten. Onze ontwikkelingscommissie was \oo gelukkig, voor den laatsten ontwikkelings avond van dit seizoen beslag te kunnen leggen op den weleerwaarden pater Borro- maeus de Greeve O.F.M. Deze alom bekende en gevierde rede naar heeft zich bereid verklaard, een :spreekbeurt te komen vervullen voor alle R. K. Middenstanders van Leiden. Hij zal dit doen op Maandag 30 April, des avonds te half negen in de Graan- beurs. Niemand onzer betwijfelt het, of het door hem te behandelen onderwerp zal hoogst belangwekkend zijn voor den R. K. Middenstand. Gaarne stellen wij daarom dien avond de Graanbeurs open voor alle R. K. Mid denstanders en hunne vrouwen, en wij noodigen hen allen beleefd en dringend uit paar dezen eminenten spreker te komen luisteren. Leden onzer vereemging, maakt propa ganda voor dezen avond, en brengt allen één of meer nog niet R. K. georganiseerde middenstanders mee HET BESTUUR. Katholieke Middenstanders, die deze circulaire niet hebben ontvangen, worden bij deze R. K. S. V. St. Augustinus. In het „Eigen Huis" hield de R. K. Stud. Ver. St.-Augustinu8 gisteravond 'n alg. le denvergadering. Na een kort openings woord van den voorzitter den heer Van fOyetn, die alletni, speciaal Jen srpr. van den avond, Drs. Stein, welkom heette, werden de notulen gelezen. Nadat eenige ingekomen stukken waren voorgelezen en mededeelingen gedaan, was het woord aan Drs. Stein, tot heb houden v. 'n lezing over: „Les fleurs du mal" van Ch. Baudelaire. Spr. begint met de behandeling van den tijd der Fransche litteratuur tusschen 1850 en 1870, -daarover gevend een algemeene beschouwing, een idee van den toenmalige smaak van het volk. Langs verschillende letterkundige en wetenschappelijke figuren, die tusschen beiden een nauweren band brachten langs natuurkundigen en philosophen en hun theorieën komt spr. op zijn onderwerp Charles Baudelaire en J. K. Huysmans. Baudelaire was, aldus spreker, een overspannen geest, die een aestheticus van de verdorvenheid is genoemd. Hij had lust tot uitspattingen, een onverklaar bare lust tot zelfanalyse en een eigenaar dig mysticisme, nog overgehouden uit zijn Katholieke afkomst. Hierin ligt de verklaring van zijn ver zen, die van een groote muzikaliteit zijn. Die verzenbundel is getiteld: ,Les fleurs du mal". Zeker, mooie bloemen zijn er in deze bundels, maar het zijn fleurs du mal. Toch voelt een nauwkeurig en aandachtig lezer, dat de inhoud dier verzen verbergt een schreiend en schrijnend levensleed. Dan geeft spr. een levensbeschrijving van den dichter en bouwt uit zijn werk de ideeën en gevoelens van zijn leven op. Spr. vertelt van 's dichters reis door Britsch- Indië; een reis die 10 maanden duurde en die door heel zijn leven invloed op hem behouden bleef, het heimwee naar zijn jeugd en de grondgedachten van zijn aesthetica, Spr. schildert de decadentie en de desil lusies van den dichter, het mislukken vin zijn ideaal, de wroeging van zijn hart. Door dit alles en mede door het begin van gebrek aan inspiratie komt de dichter tot het gebruik van opium, dat hem mo reel en physiek ten gronde zal voeren en door dat gebruik komt hij tot hallucinaties die hij uit in dichterlijke visies. Hij krijgt vrees voor den dood, gaat drinken en sterft in 1867 na twee jaar in een krankzinnigen gesticht te hebben doorgebracht. Spr. trekt dan een vergelijking tusschen Baudelaire en Huysmans, beiden pessimis ten, naturalisten, slachtoffers van verve ling en vervolgd door een schaduw van 't verleden. De evolutie van Huysmans vindt men in de helden zijner boeken. Als leerling van Zola heeft hij een voorkeur voor het leelijke. Spr. geeft dan een analyse van eenige der voornaamste figuren uit Huysmans' werken. Het leven van Baudelaire en Huysmans gaat parallel tot het hoogste stadium var zielelijden, dan gaan de wegen uiteen, daar Huysmans zich bekeert en oblaat wordt bi,, de Benedictijnen, stervend als goed Katho liek. Met een mooie peroratie eindigt spr. zijn lezing. Na een dankwoord van den voorzitter en de inauguratie van een nieuw lid volg den eenige lustrum-mededeelingen, waar na rondvraag en sluiting op de gebruike lijke wijze. Feestavond St. Petrus Canisius. Op den feestdag van den H. Petrus Ca nisius hield gisteravond de Studie- en De batingclub „St. Petrus Canisius", onder- afd. van de St. Joseph Gezellen Ver. een feestvergadering, waarin natuurlijk het illuster voorbeeld van de club op geheel dank werden goedgekeurd. Nadat de voorzitter, de heer N. Gordijn, de vergadering met een welkomst-woord had geopend, las de secretaris, de heer Hakkaart, de notulen voor van de vergade ring van 17 April j.l. welke notulen onder lank werden goedgekeurd. Daarna werd het woord gegeven aan den weleerw. zeergel. pater J. W. Witte S..T. van het St. Willibrorduscollege te Katwijk, tot het houden van een lezing over het leven van den H. Petrus Canisius. Het was spr.'s bedoeling den heilige te doen zien in het kader van zijn tijd. Toen Petrus Canisius geboren werd, beleefde de R. K. Kerk treurige toestanden. Tengevolge van ingeslopen misbruiken ontstonden allerlei dwalingen, zooals die van Luther, Calvijn, Zwingli e.a. Doch God heeft ten tijde van groote dwalingen steeds groote mannen in zijn Kerk opgewekt om de dwaling te be strijden en zoo werd Petrus Canisius een der groote bestrijders van het Lutheranis me in Duitschland. Spr. ging zijn veelvuldig reizen en trekken na in Duitschland, Oos tenrijk en Italië en besprak de vele ge schriften welke van zijn hand het licht za gen. Door middel van vele heldere licht beelden maakten wij kennis met- de ver schillende plaatsen, waar de heilige ver toefde en met de mannen, welke grooten invloed op zijn levensloop hebben uitge oefend. Iets uitvoeriger stond spr. stil bij de- beroemde catechismus van Petrus Ca nisius, een werk, dat nog tijdens het leven van den heilige 200 uitgaven beleefde en dat in nagenoeg alle talen der wereld is vertaald. In totaal zagen 400 uitgaven van dit werk het licht. In 't geheel heeft de heilige 25 geschriften uitgegeven, heeft hij meer dan 1000 maal gepredikt, heeft hij 6 colleges gesticht, is hij 13 jaar provin ciaal geweest, heeft hij verscheidene groo te concilies en vergaderingen meegemaakt, zooals het concilie van Trente en 5 rijks dagen heeft hij drie gezantschapsreizen ondernomen op last van den Paus, enz. In één woord: Canisius heeft door zijn buiten gewoon werkzaam en vruchtbaar leven als weinig anderen het woord „Bid en werk" in practijk gebracht. Want bij al zijn gewel dige werkzaamheid wist hij dagelijks nog minstens 3 uren tijd te vinden voor gebed. Als hij overdag geen tijd had, nam hij die uren van zijn nachtrust af. De geleerde spreker, die wel blijk gaf den stof volkomen te beheerschen, wist de groote figuur van dezen apostel van Duitschland van alle kanten te belichten en alleen de korte tijd noodzaakte hem zich te beperken. Ten slotte dankte de voorz. den spr. voor zijn leerrijke lezing en alle aanwezigen, waartoe o.a. ook de prae- ses pastoor Beukers, de vice-praeses kap. Kemperman en pater v. d. Donk behoor- den, voor hun belangstelling en werd de vergadering met gebed gesloten. Het Reuvens-fonds. Hier ter stede-is, zooals reeds in het kort gemeld, opgericht een vereeniging, die beoogd- een fonds bijeen te brengen ten bate van het Museum v&n Oudheden alhier Dit fondp, dat den naam Reuvensfonds heeft gekregen, moet dienen, om belang rijke aankoopen, die het Museum met de daarvoor beschikbaar gestelde gplden niet kan doen, mogelijk te maken. Het volledig bestuur bestaat uit de le den: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, bur- gemeesi^r van Leiden, Mevr. M. M. de Vries—^)gel, secretaresse, Prof. dr. J. W. Muller, penningmeester, Prof. dr. U. Ph. Boissevain te Amsterdam, Jhr. Mr. W. A. Beelaerts van Blokland te Den Haag; dr. J. W. H. Goossens te Maastricht en Mevr. M. J. J. Irish StephensonHagen te Oegst geest. Zilveren jubileum. Den 2den Mei zal mej. Marie Wester beek 25 jaar in betrekking zijn bij mevr. de wed. B. J. Schrader-Griindemann, Noord einde 16. De prijzen der poppen-tentoonstelling. Houdsters(ers) van loten der Poppen- tentoonstelling haalt uwe prijzen af. Daar toe is gelegenheid tot Dinsdag 2 MeiZa terdag en Maandag van 2—4 uurDinsdag van 104 uur Hoogewoerd 86. Nog ongeveer 100 prijzen zijn niet afge haald. De vette varkensmarkt. Wij herinneren er aan, dat de vette var kensmarkt volgende week niet wordt ge houden op Dinsdag, doch op Woensdag. Dinsdag viert n.l. het slachthuis zijn 25-ja- rig bestaan. HILLEGOM. Hanze. Donderdagavond hield deze R. K. Middenstandsorganisatie haar jaar vergadering in de Koffiekamer van Hotel Sistermans, onder voorzitterschap van den heer P. Klaver. De opkomst der leden was zeer goed. De voorz. memoreert in hartelijke woor den het heengaan door den dood van al- der vriend, de heer Chris Jansen en schetst nog evens diens werklust en liefde voor den middenstand. Spr. vertrouwt, dat we den overledene in onze gebeden zullen blijven gedenken. Als vertegenwoordiger Onzer afdeeling heeft spr. 't zijn plicht ge acht, tegenwoordig te zijn, bij de plechtige Requiem, die 11 dezer te Amsterdam voor de zielerust van den heer Jansen te Am sterdam werd gehouden; op Goeden Vrij dag, den begraafdag wais het spreker on mogelijk bij die droeve plechtigheid tegen woordig te zijn. Deze rede werd met op rechte deelneming aangehoord. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen we het volgende: er werden in 1927 gehouden 4 bési.uursvergaderingen en even zooveel ledenvergaderingen. Het le dental bedraagt 48. Ofschoon we er wel eens slechter voor gestaan hebben, kan dit getal verdubbeld worden, indien de Room- sche middenstanders hun belangen begrij pen. Over het heengaan van sommige leden en het hoe, wil de secretaris liever zwij gen. Met een woord van dankbare hulde aan wijlen den heer Chris Jansen sluit spr. zijn verslag, waarvoor hem dank wordt gebracht. De voorzitter zegt, dat het hem ge lukt is, de geldzaak, die danig in de war was, te redderen; dit heeft veel werk ge kost, maar het is nu in orde. De kas sluit met een batig saldo van 166.67. De hee- ren Van de Poll en Van Dijk zagen de be scheiden na, welke accoord bevonden wer den. Verkiezing van 2 Bestuursleden. De voor zitter werd met groote meerderheid herko zen en nam de benoeming met een aardig speechje aan. In de vacature R. J. v. d. Meer werd gekozen de heer L. Th. J. van Dijk, die onder applaus de benoeming aan nam. Het bestuur deelt mede, dat de Santos bloempjes hier op den 2den Pinksterdag fcullen worden aangeboden en vertrouwt, dat zich een voldoend aantal dochters van de leden zich met dit liefdewerk zullen willen belasten. De heer L. Bakker be spreekt het aanleggen van een Provinciale vermoedelijk Bitumenweg naar de Meer en gelooft, dat daaruit schade voor een deel middenstanders zal voortvloeien. Na be spreking wordt besloten, dat aan B. en W. een adres zal gestuurd worden, om tc trachten, dien weg door de Krochtstraat to leiden. De heer W. Spierings bepleit con tributieverlaging, waarin hij winst aan le den ziet. De voorzitter wil dat wel, maar eerst meer leden, dan wil hij het v*el garan deeren. Dit zal ges.chieden, als allen pro pagandisten zijn en den heer J. C. L. van der List, die de propagandist is, willen steunen; ook zullen dan weder feestavon den georganiseerd worden, die den vriend schapsband zoozeer versterken. LISSE. GEMEENTERAAD. Verlaging der waterleidingtarie ven. De gehuwde onderwijzers. Een vergeten nachtwaker. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond te 8 uur. Na opening der vergadering werden de notulen goedgekeurd. Aan den heer N. B. Eymer, loodgieter to Koudekerk werd een stuk grond ver kocht langs den Kanaalstraat voor de stichting van een tweetal woonhuizen, groot ongeveer 439 M2. tegen den prijs van 4 per M2. Eveneens werd grond ver kocht langs de Julianalaan aan den heer T. de Haan, ter grootte van 36 M2 tegen den prijs van 2.50 per M2. Eveneens langs de Juliana'aan aan Adr. Visser een stuk grond ter grootte van 236 M2 tegen den prijs van 50 per M2. Aan den heer C. B. v. d. Klugt, bouw- materialenhandelaar te Hillegom, een per ceel grond te verhuren, gelegen langs de Havensloot ter grootte van ongeveer 1000 M2 tegen een jaarlijkschen huurprijs van 175.Goedgekeurd. De verordening betreffende het verlee- nen van ontslag aan huwende onderwij zeressen en aan onderwijzers en onderwij zeressen wegens het bereiken Van een be paalden leeftijd, werd z. h. st. aangeno men. De heer Sobels achtte het echter niet op den weg der overheid liggen, zich te bemoeien met de particuliere belan gen der ambtenaren. De heer C. Schrama vond de redactie evenwel niet sterk ge noeg en wenschte „ontslag verleenen" te veranderen in „ontslag geven". De heeren Noorland en Warmerdam bepleitten even eens invoering van de verordening. De tarieven en prijzen van het leiding water werden vastgesteld. Daar de prijs van het door de gemeen te Hillegom te leveren water voor het jaar 1928 per M3 4 ct. lager wordt geraamd dan op onze begrooting voor dat jaar is aangenomen, stelt de waterleidingcommis sie de volgende tarievenregeling voor. Tot eene huurwaarde van 250.per jaar volgens de personeels belasting, blij ven de abonnementen onveranderd, daar boven worden zij berekend tegen een prijs van 40 ct. per M3 en een hoeveelheid gelijk aan de thans geldende maximum-hoeveel- heid. De prijs van het meerdere verbruik bo ven het vastgestelde maximum, alsmede van het waterverbruik in openbare ge bouwen, bollenschuren enz., thans 30 ct. bedragende, wordt voorgesteld op 25 cent per M3. Een en ander zal volgens de begroo ting voor 1928 e-ene mindere opbrengst op leveren van 3.429.68, terwijl de inkoop van het water begroot op 80.000 M3, 3.200 minder zal bedragen. De gunstige uitkomsten over het jaar 1927, alsmede de gezonde ontwikkeling van ons waterbedrijf ook over de afgeloOpen maanden van dit jaar, gaven de commis sie de overtuiging, dat de voorgestelde ver laging, waarbij reeds na enkele bedrijfs- jaren de grootste uitloopers der tarie ven kunnen worden vereffend en die bin nen afzienbaren tijd door een verdere ver laging gevolgd zal kunnen worden, moge lijk is. De heer Pijnacker was over deze rege ling zeer tevreden. De heer Kuipers ech ter nietde verlaging der tarieven is van minder belang voor de lager aangeslagen klassen dan voor de hoogere. De heer Schrama hoopte evenwel, wanneer de be drijf stoe stand het mogelijk maakte, dat de verhouding der verschillende aanslag-klas sen gewijzigd zal worden. Yarv de afd. Lisse van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur was een verzoek inge komen om den prijs van het gas voor het koken van bloembollen lager te stellen dan 10 ct. per M3. (lichtgasprijs), omdat de be handeling van de bloembollen tegen dezen gasprijs financieel niet voordeelig is geble ken en voor de bestrijding van ziekten toch noodzakelijk is. B. en W. stellen voor aan het verzoek tegemoet te komen en de prijs te bepalen op 8 ct. per M3. voor de eerste 2500 M3, 7 cent voor de volgende 2500 M3 en 6 ct. voor het gebruik boven! 5000 M3. Het voorstel werd zonder be spreking goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de sloot langs de Vuursteeg is schoongemaakt, en in heb najaar den Raad een voorstel zal berei ken tot demping van het voorste gedeelte van deze sloot. Voorts, dat voor het con* sultatiebureau van Zuigelingen twee loka len der O.L. School zijn beschikbaar ge steld. Tot gasfitter is aangesteld de heer H. Bourgondiën op een proeftijd van 1' jaar. Bij de rondvraag klaagde de heer A'. Schrama over de rompslomp, die men te Hillegom moet medemaken, om te voldoen aan de bepalingen der Wegenbelasting, Ook wethouder Tromp klaagde hierover. De heer Noorland kwam op voor den vroegeren nachtwaker Fr. Alkemade, dia van 18841914 de gemeente diende voor 60 ct. per nacht. Wegens ouderdom neemt hij de nachtwacht niet meer waar. Hij heeft echter nooit een ontslag of een dank betuiging ontvangen. De heer Noorland1 verzoekt hem alsnog een.dankbetuiging te zenden en bovendien een gratificatieDo voorz. zal deze zaak onderzoeken. Weth. Warmerdam heeft geen bezwaar tegen de gratificatie, maar wel tegen een dank betuiging na 15 jaren. De heer Kuipers wilde bevorderen, dat de Meer- en Houtstraat eigendom der ge meente wordtde toestand van dezen weg is slecht. Weth. Warmerdam zeide, dat op 't oogenblik getracht wordt met de eigo« naren tot overeenstemming te komen. Hierna sluiting. Jubileum. Den 16den Mei ars. hopen Johannes van Dijk en Johanna Maria dö Zwart den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaren in den echt werden verboden. Als iets zeldzaams zij hierbij vermeld, dat deze nog zeer krasse oudjes, die nog een uit stekende gezondheid genieten, op dien dag ook 50 jaren in hetzelfde huisje wonen, ter wijl het bovendien mede vermelding ver dient, dat de bruidegom 45 jaren als bloe mistarbeider werkzaam is bij de firma G. v. Parijs. In onze tijd van snelle veranderingen zeer zeker een buitengewoon feit! Wij wenschen deze krasse oudjes nog een rus- tigen ouden dag toel KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwver. In bestuursvergadering der Tuinbouwver. Katwijk en O. zijn d» functies thans als volgt geregeld: J. v. d. Perk voorzitter, Nic. Bos 2de voorzitter, A. Korpershoek le secretaris-veilingleider, H. W. Grimbergen 2e secertaris, W. van Beelen Cz. penningmeester. De adminis tratie der kunstmestverkoop door de veiv eeniging berust in het vervolg bij den heer W. v. Beelen. Wij verwijzen belanghebbenden naar een advertentie in dit blad waar de jaar- lijksche uitloting der obligatieleening in wordt vermeld door de Tuinbouwver. R. en O. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Zooals verwacht werd zijn met het warme weer de prijzen der bloemen verlaagd. Ook al door de overvloedige aanvoer. Kouden grond vroe ge tulpen gingen: La Reine 0.400.50, Cramoise Brillant 0.450.50; Prosperity 0.750.85, Caledonia 1.251.40, Uit de koude kassen: Darwin Clara but 1.70 2.10, Bartigon 1.401.60, Rauwenhoff 1.802.Elisabeth 1.601.70, Pride of Haarlem ƒ0.600.80, Le Notre ƒ1.40— 1.60, Krelage 1.401.60, Anemonen 2.J0 2.20, Muurbloemen 58, per 100 bos, Prethrums 3.605.Gele Margrieten 0.210.30, Poeticus Ornatus 0.210.28. FEUILLETON. Naar het Duitsch van Lulu van Strausz und Tarney, door Th. G. f) Voor de deur stond de lage boerenwa gen, voorop de beide treurvrouwen, in wit laken gehuld, een paar verre verwante» van de familie, die deze eeredienst ver richtten. Toen de kist opgeladen werd, snikte de jonge weduwe, die er lvak naast stond, luid op. Stine greep medelijdend de hand .van haar schoonzuster, onwillekeurig keek ze naar de mannen aan de overkant, waar Daniël stond, met de hoed in zijn hand en een goede, ernstige uitdrukking op zijn ge zicht. 't Werd haar warm in 't hart. 't Had toch evengoed kunnen zijn, dat hij daar in de gele kist lag en zij t Was Stine ineens te moede, als kon zg alles, wat haar drukte, alles, wat zij tegen hem had, vergeten. Hij was toch haar man, ze hadden elkaar toch lief! En wie weet, hoe lang ze nog samen waren, 't Kon toch zoo gauw komen, midden uit 't leven. Zoo als bij haar broer. Ze nam zich voor, goed tegen hem te zijn, van nu af aan. Ze deed ook moeite haar voornemen ten uitvoer te brengen. t Was Zondagmorgen; ze zaten samen m de kleine kamer, vrediger dan sedert langen tijd, toen er buiten een zware stap over het erf kwam. Direkt daarop werd de deur zonder kloppen geopend, de oude heer van de Rodthof kwam binnen. Hij was zelden hier. Slechts bij feeste lijke gelegenheden, zooals onlangs bij de doop van het kind, kwam hij in huis. Daniël en Stine wisten niet goed, wat het bezoek moest beteekenen. Een weinig verlegen schoof Daniël hem de eenige leu ningstoel toe. De oude was stil. Hij ging eerst zittten, trok aan zijn pijp en keek naar de kleine, die behaaglijk dronk, en somwijlen met een klojrkend geluid adem <schepte. Plotseling nam de boer de pijp uit de mand en schraapte met zijn keel. „Ik moet je eens wat zeggen, Stine. Jou en je man", zei hij dan langzaam, „ik heb er dezen tijd al vaak aan gedacht. Frits is nu dood" Hij bleef een oogenblik steken, dan sprak hij rustig verder. „Ik ben een oude man, 't kan met mij niet lang meer duren. En Frits z'n zoon je weet 't ook, dat de jongen een onnoo- zele is. Die kan de hof niet krijgen. En nu heb ik bij me zelf gedacht, Stine, jij bent m'n oudste meisje en je kleine jongen is gezond. Die zal eens de hof krijgen". Hij was weer stil en keek beiden scherp aan. Daniël keek voor zich heen. Stine had zich over het kind heen gebogen. „Jou jongen, Stine", sprak de boer ver der, toen niemand antwoordde, „maar daar zit nog wat aan vast. Als hij de hof eens zal krijgen, dan kan hij geen daglooners- kind blijven, hij moet als erfgenaam opge voed worden, op een hof. Je moet de jon gen bij mij laten. Je kimt 'm toch bezoeken en te zien krijgen, zoo vaak als je er maar zin in hebt". Een oogenblik was 't stil. Toen stond Da niël plotseling op. „Vader", zei hij ernstig, „ik weet wel, dat je 't goed meent, maar dat gaat niet. Mijn jongen is een dagloonerskind, en dat moet hij blijven. Hij behoeft zich over zijn ouders niet te schamen." De oude was ook opgstaan, zijn gezicht was bruinrood, hij deed een paar flinke trekken aan zijn pijp. „Stine", zei hij, „heb je het gehoord? Wat zeg je daarop?" Stine antwoordde niet, ze keek met on rustige oogen op het kind neer. Daniël ging naast haar staan. „Nee, vader," zei hij rustig, „je wordt wel bedankt. Maar onze jongen moeten we hou den. Zoo lang als Stine en ik onze handen nog kunnen roeren en onze arbeid doen, geven we hem niet af." „Nou ajuus dan samen !w Zonder nog een woord te zeggen nam de oude boer zijn pelsmuts van de tafel en ging de deur uit. Stine keek hem door het raam na, ter wijl ze het kind op haar arm wiegde. „Daniël", zei ze ineens, „dat had je niet moeten doen. Dat had je niet meteen rfioe- ten zeggen." Daniël'fronste zijn wenkbrauwen en keek haar aan. „Had jij dan onze kleine weg kunnen geven?" Ze zag op het kind neer. ,,'fc Zou me wel zwaar gevallen zijn. Maar ik had 't toch wel voor 'm gedaan. 't Is toch de jongen z'n toekomst". „Toekomst onzin! Als hij een eerlijke daglooner is zoo als z'n vader, dan kan hij ook tevreden zijn". Stine schudde haar hoofd. „Nee Daniël, 't is toch heel wat anders, zoo'n groote boer, die op zijn hof zit en zich om geen ander bekommert of een arme daglooner, die zich elke dag moet af sloven en afrakkeren en niks van zijn le ven profiteert, dan plagerij en ellende! Nee, Daniël, ik weet wat 't verschil is!" Ze sprak opgewonden en haastig. Daniël was rondgeloopen en keek haar in 't ge laat. „En dat zeg jij, Stine? En dat zeg je tegen mij?" Stine antwoordde niet. Daniël stond vóór, hij ademde snel, er lag een harde uitdrukking op zijn gelaat. „Stine, als ik 't je nog niet eer gezegd heb, dan wil ik 't je nu zeggen! Als je hoogmoed jou 't leven zuur maakt, 't jouwe en dat van je man dan zal onze jongen ook nog in hoogmoed grootge bracht worden!" Stine was opgestaan, haar gezicht was heet. „Daniël man, bezondig je niet aan de jongen z'n toekomst! Wat zou je voor een antwoord geven, als hij je eens zal zeggen, dat 't jou schuld is, dat hij een arme kerel is? Nee, Daniël, ik loop weg en roep ons vader terug!" Ze wilde de deur uitgaan, maar Daniël verspe*" '-' de weg. y.j iijft hier. Ik wil 'fc niet en ik duld 't niet!" Een oogenblik stonden man en vrouw en keken elkaar aan. Dan wendde Stine zich langzaam af. „Dan is 't jouw schuld, Daniël. Niet de mijne, zei ze slechts toonloos.... Weer was er iets bij al 't andere, wat er al tusschen hen bestond. Stine vergaf het haar man niet meer, dat hij de toekomst van den jongen in de weg gestaan had. De oogsttijd was afgeloopen, een herade ming ging door 't landi Op de weide naast de kroeg was de groote linnen tent voor het oogstbier gebouwd; hij was met bonte, wapperende kransen en groen behangen, en de dansvloer met zeeploovertjes be strooid. De gillende dansmuziek klonk uitnoodi- gend door de heldere herfstlucht over, de bonte vlaggen op de tent kon men boven de appelboomen van de kroegtuin uit zien wapperen. Daniël stond besluiteloos aan de deur, met de handen in zijn zakken. „Stine, riep hij plotseling in 't voorhuis, waar de jonge vrouw met het kind op en neer liep, kleed je aan en ga met me mee naar de biertent! Kom maar, de jongen slaapt toch!" Stine schudde haar hoofd. „Ik ben nog in de rouw. Ik kan nog niet gaan dansen." „Je hoeft ook niet te dansen, ik doe 't ook niet. Alleen maar een beetje kijken!" Toen zij niet antwoordde, kwam hij een stap nader. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5