llwd! F U RO M SPLINTER Uit de Omgeving. Uit de Rijnstreek. Academiën ieuws. STADSNIEUWS. „WILTON" 70^ derhuis der Catechisten voor de Reinilda- huizen (Bethanië). Te half vijf werd de bezoeksters door het gemeentebestuur van Haarlem ontvan gen en toegesproken door den burgemees ter van Haarlem de heer C. Maarschalk. De vice-presidente der Unie, gravin de Vilart, beantwoordde de rede van den burgemeester en roemde daarbij de gast vrijheid van Holland en van Haarlem s ge meentebestuur in het bijzonder. Desge lijks deed mej. P. A. M. Peeters, de presi dente van den plaatselijken bond te Haar lem. In de oude raadszaal werd daarna ile thee gebruikt. Feest van de Hoogere Krijgsschool. Gisteren en hedenmorgen werden in Den Haag de herdenkingsfeesten gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Hoogere Krijgsschool en het 10-jarig be staan der Hoogere Marine Krijgsschool. In de groote zaal van het restaurant „De Twee Steden" werden de feesten gisteren middag te 2 uur ingezet met een bijeen- omst^ waar de luitenant-generaal b.d., M. van der Hoop, het woord voerde. Onder de autoriteiten bevonden zich de ninister van Oorlog, de heer Lambooy, de urgemeester van Den Haag, de heer Pa- ijn, de oud-ministers Pop, Cool en J. J. C. v. Dijk, oud-opperbevelhebber Snijders, de commandant van het veldleger luitenant- generaal Muller Massis, zeer vele opper-, vlag-, hoofd- en subalterne officieren en verdere belangstellenden. De directeur van de Hoogere Krijgs school, kolonel Van Munnikrede, opende de bijeenkomst met een korte rede, waar in hij er aan herinnerde, dat in 1918 het 50-jarig bestaan stilzwijgend moest worden voorbijgegaan. Onder applaus werd vervolgens besloten tot het zenden van een telegram van eer biedige hulde aan het koninklijk ech'tpaar. Spr. bracht ten slotte een eere-saluut aan den eenigen overgeblevene van de promotie van 1868, generaal De Bas, die eveneens de plechtigheid bijwoonde. Daarna nam luitenant-generaal b.d., M. C. van der Hoop, het woord tot het houden der feestrede, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis der school. Nadat ook luitenant-generaal De Bas nog het woord had gevoerd dankte kolonel Van Munnikrede luitenant-generaal Van der Hoop voor zijn rede, mede namens den directeur van de Hoogere Marine Krijgs school, waarmede de Hoogere Krijgsschool op zoo aangename wijze samenwerkt. Ten slotte huldigde spr. generaal Van Dam van Isselt voor zijn onlangs versche nen boek: „Zestig jaTen Hooger Militair Onderwijs". Hierna volgde in een der nevenzalen een zeer druk bezochte receptie. Gerecipieerd werd vervolgens door de directeuren van beide Krijgsscholen, den kolonel Van Munnikrede en kapitein-luite nant ter zee Van Beede. Hierbij werd het eerst gesproken door minister Lambooy. Spi. deelde mede, dat H. M. den direc teur van de Hoogere Krijgsschool, kolonel Van Munnikrede, heeft benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, den schout bij-Nacht Surie heeft benoemd tot vice- admiraal-titulair en prof. mr. dr. Eigeman tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Het Kaasbesluit. De Botterdamsche Melkinrichting, de Coop. Verbruiksvereeniging Vooruitgang, te Botterdam, de N.V. Unie-Winlcel-Maat- schappij, aldaar, de N.V. Amsterdamsche Boterhandel, de 's-Gravenhaagsche Melk inrichting De Sierkan. Jan van Zwet Jr., te Botterdam, Simon de Wit, te Zaandam, Wijnbergh en Co., te Amsterdam," de N.V. Nederl. Handelsvenn. v.h. W. van Ameron- gen G.A.Z., te Amsterdam, de Algem. Melkslijtersbond, te Amsterdam, V.A N.A., aldaar en de Bond van Boterhandelaren Eendracht maakt Macht, eveneens te Am sterdam, hebben in een adres aan den minister van arbeid verzocht, te willen be vorderen, dat het Kaasbesluit zoo psoedig mogelijk weer worde ingetrokken. Adres santen, allen personen en instellen, die zich bezig houden met den kleinhandel in kaas, zijn van meening, dat het Kaasbe sluit overbodig is en van geenerlei nut en dat zijn eenige resultaat zal zijn: groote kosten voor het rijk, en groote hinder en kosten voor handel en bedrijf. Het Kaasbe sluit gaat uit van de grondgedachte, dat het vetgehalte der kaas de basis is, waar op de kleinhandel in kaas steunt en waar naar zich derhalve de verkoopprijzen rege len, welke gedachte echter geheel onjuist is; het pubïiek laat zich bij het inkoopen van kaas niet leiden door het vetgehalte, maar door den smaak der kaas. De prae- tische uit'voerbaarheid van het Kaasbesluit moet ernstig worden betwijfeld, waar art. 2, al. 1 voorschrijft, dat de kaas, aanwezig in de bergplaatsen, voorzien moet zijn van de voorgeschreven aanduidingen en het toch eiken deskundige duidelijk moet zijn, dat het geen doel heeft, partijen kaas van vele duizenden stuks, welke zes, twaalf maanden en langer bewaard worden, te voorzien van vele tienduizenden inkt mer ken. INGEZONDEN STUKKEN De Werkloosheid. M. de B. Den heer K., die wel zoo vriendelijk was ongevraagd goeden raad te geven, zou-ik gaarne kort van antwoord willen dienen. Uit de wijze waarop werd aangekondigd het onderwerp, dat de B. K. Volksbond op zijn vergadering wilde doen behandelen, bleek reeds, dat de zaak niet éénzijdig doch veelzijdig zal worden bezien. De nadruk toch werd er op gelegd, dat ook anderen dan de werkloozen en anderen dan werk lieden met dit vraagstuk hebben te maken en dat dus ook builen.de eigen kring deze zaak belangstelling zal trekken. K. schrijft: „Zooals de Volksbond het nu aanpakt". Hoe mijnheer K. 1 Weet U nu reeds te voren, wat er op deze vergadering zal worden besproken en dat daar „een ge- ijkjte. opinie" zal worden gekweekt. Tot ge ruststelling van den heer K. kan ik hem mededeelen, dat gewoonlijk de zaken in de arbeidersorganisaties heel wat veelzij- diger worden bezien, dan in sommige an dere kringen. Ik denk hier b.v. aan die kringen waar slecht loon en langer werk het onfeilbare middel zijn tegen alle kwa len. Hët bestaan van de commissie voor werkverruiming is ook ons bekend mijn heer K., jammer dat er zoovelen, die met deze wetenschap nut konden doen, blijk baar van het bestaan dier commissie niet weten. Of slechts werk, dat men rendabel be lieft te noemen moet worden uitgevoerd, en of productief werk het zelfde is aJs ren dabel, hierover zal wellicht op bedoelde vergadering wel het een en ander worden gezegd. Ik weet niet of K. bondslid is, maar ik zou haast zeggen: lid of niet, K. kom op deze vergadering, dan kunt li voor komen, dat de zaak eenzijdig wordt be licht. Ik geloof niet, dat het bestuur U zal weren. Dankend voor de verleende plaatsruim te, teeken ik W. VAN KESTEBEN, Seer B. K. Volksbond. KATWIJK AAN DEN RIJN. Emmabloem. De opbrengst der gehou den Emmabloempjesdag bedroeg alhier 23.07. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Baad dezer ge meente vergadert op Woensdag 2 Mei a.s. 's voormiddags 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 2. Bestitutie legesgelden. 3. Aa.nkoop inschrijving Grootboek. 4. Wijzi ging begrooting. 5. Overname in eigendom van gedeelten van de Kerkstraat, thanS toebehoorend aan het B. K. Kerkbestuur en het B. K. Par. Armbestuur. 6. Vaststel ling bouwlijnen, in verband met wijzigingen in het uitbreidingsplan. 7. Aanwijzing tot bouwstraat van een gedeelte van den Groot Haesebroekschen weg. 8. Goedkeuring we genplan verleengde Van Calcarlaan en Oud-Wassenaar. 9. Overeenkomst aanslui ting Haagsehe rioleering. Geboren: Wilhelmina Johanna d. van W. Knijnenburg en M. Heemskerk. Ondertrouwd: P. Buwalda en G. T. Akkerman J. van Schijndel en H. van Echten. Overleden: Jaantje van den Barse laar, vr. van W. Zonneveld, 71 j. Agnes Hendrika Grundeken, vr. van J. Wens veen, 62 j. Ludovicus Johannes Hubertus Lommen, echtg. van B. Wensink, 24 j. Theodora Maria Westgeest 20 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. DE KAASMABKT. Door de Commissie voor de Alphensche Kaasmarkt is besloten aan B. en W. dezer gemeente te adviseeren de gewone weke- lijksche kaasmarkt weder te doen aanvan gen zoodra verwacht mag wórden dat de aanvoer van graskaas voldoende zal zijn. In een nader door de Commissie met kaasproducenten te houden vergadering zal het advies betreffende den juisten datum (10 of 17 Mei) worden vastgesteld. Vooraf zal van den dag van aanvang'van de kaasmarkt voldoende bekendheid wor den gegeven. Diefstal van kaas. In den afgeloopen nacht werden ten nadeele van den land bouwer Vergunst aan Gouwsluis, door het verbreken van een slot, uit den stal een drietal kazen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Door een auto aangereden. Gister middag wilde het zes-jarig zoontje van v. Z. in wijk Honorn den straatweg over- loopen, toen plots een auto naderde. De aanrijding was onvermijdelijk. Het kind raakte onder de auto en brak een been. Eerbied in Gods huis". Zondag 29 April Vroegmis 8910, Hoogmis 12, Vespers 3. Gevonden voorwerpen. Kinderporte- monnaie; reserve autoband, Dunlop; duim stok; bril in étui; belastingplaatjes; kaas mes en melkzeef; doublé sierspeldje; een paar bruine glacé handschoenen; bruine portemonnaie met inhoud. BODEGRAVEN. Geboren: Klaas z. van H. Slappendel en A. Zwijnenburg. Ondertrouwd: T. van Leeuwen 28 j. en E. Buting 23 j. Getrouwd: C. Verheul 29 j. en F. Bakker 27 j. Ingekomen: W. Vader, opzichter Waterstaat, van Middelburg Jl. H. Hom mel, schoenmaker, van Apeldoorn J. N. Bótitje en gezin, veehouder, van Willeskop A. Voorbij, veehouder van Linschoten Ve rtrokken: D. Bouman, dienstbode, naar Waarder C. van Eijlc, naar Gouda J. G. Groeneveld, dienstbode, naar 's-Gravenhage J. J. Beijen, naar Schie- broek. HAZERSW0UDE. Emmabloem. De verkoop van de Em mabloem ten bate van het T.B.C.-fonds in onze gemeente heeft opgebracht 328.55', waarvan op het dorp f 232.835 en aan den Bijndijk 95.72. Zomerconcert. Zaterdagavond 8 uur zal door de Harmonie van Hazerswoude een concert worden gegeven in de mu ziektent in de Torenstraat, onder leiding van den directeur den heer M. Bolderdijk van Leiden. NIEUWKOOP. Gouden huwelijkspaar. Den lSen Mei hopen Martinus van Dam en Antonia INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Schijf hun 50-jarig huwelijksfeest te her denken. Wij vertrouwen dat het den oud jes niet aan daadwerkelijke belangstelling zal ontbreken. WOERDEN. OVEBBEDEN EN GEDOOD. Aanrijding op een onbewaakten overweg. Zekere S., wonende Langeruige Wei de, is gisteren het slachtoffer geworden van een droevig ongeval op den onbewaakten overweg op den Waardschen Dijk aan de spoorlijn LeidenWoerden. Hij reed daar met zijn hondenwagentje, dat ingericht is tot het vervoer van olie en passeerde on geveer 1.10 uur den overweg. Ter plaatse is het zicht uitstekend, terwijl het weer helder was. Aangenomen wordt, dat S. heeft zitten droomen of slapen. Hij heeft althans blijkbaar den trein niet zien of hoo- ren aankomen en werd door den sneltrein, welke om 13.13 uur te Woerden moet aan komen, gegrepen, met het noodlottig ge volg, dat hoofd en armen den ongelukkige van den romp werden gescheiden. Hij was op slag gedood. Ook een der honden werd onmiddellijk gedood. De trein die onmiddel lijk stopte, ondervond eenige vertraging. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen godgeleerdheid de heer A. Noorman (Leid. en); doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer A. H. M. J. Kunkeler (Den Haag). Geslaagd voor het examen voor apothe kers-assistent de heeren A. Binnendijk (Maasland) en J. A. M. Spi'onk (Leiden). LEIDEN. AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND, afd. Leiden. Woensdag 7.30—S.30 uur Bechtskundig j Bureau. Zaterdag 78 uur Spaarbank. 78 uur Voorschotbank. 7.3CS.30 uur Be traite fonds. 7—9 uur Bibliotheek. INTERPAROCHIEELE St. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIG ING, Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereen ighig te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Illen Maandag van de maand, 's avonds om half 9, in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag viering van het Beschermfeest. van St. Joseph, 2de feest der Verecniging om 8 uur in de H. Lodewijkskerk H. Mis tot intentie van de nieuwe leden Algemee- ne H. Communie; een ieder in zijn eigen parochiekerk, de aspirantleden met het Commissariaat der afd. Ongehuwde Gezel len in de St. Lodewijkskerk. Eveneens van de leden der Studie- en Debatingsclub St. Petrus Canisius. Na de luide dankzegging wordt gezongen: St. Joseph, trouwe hoe der. Liederenbundel bladz. 32. Van 12.30 tot 2.30 bijeenkomst der Gezellen. Van 1 tot 1.30 bibliotheek. Van 1 tot 2 uur zitting St. Joseph-Spaarkas in de bestuurskamer. Des avonds na het Lof groot avondfeest met installatie der nieuwe leden. Na de pauze optreden van de tooneelc-lub „Adolf Kolping" met „Het gedwongen talent". Maandag bijeenkomst voor de leden van tot 10.15. Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. Woensdag 8.15 uur precies repetitie voor liedertafel Sebastian Schaffer. Donderdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. Van 8 tot 9 uur in de Bestuurskamer zit ting R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen. Vrijdag 8.30 uur repetitie Symphonie Frans Sehweitser. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. Iederen Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. lederen 2mdag van 1 tot 2 uur zitting van de St.-Joseph's Spaarkas in de Be stuurskamer. R. K. PATR0NATENB0ND, (District Leiden). Secretariaat: Fagelstraat 30. Donderdag van 8 tot 9 uur R. IC. Ar beidsbeurs voor onze Patronaatsjongens in het Gebouw der St. Joseph's-Gezellen- Vereeniging, Rapenburg 52. Telephoon 456 Dinsdag algemeene ledenvergadering in het H. Petruspatronaat. Inleiding door den Secretaris, over: De beroepskeuze van den Jongen. Een ieder zij aanwezig. Het 2de Internationaal Katholiek Jeugd- eongres, in 1922 in vergadering bijeen te VGrivenhage, spreekt den wensch uit, dat alle Katholieke Jeugdorganisaties ter we reld als basis barer organisatie en ac(ie ne men het Eucharistisch leven. Onze patro naatsleden moeten dus heel zeker veelvul dig communiceeren! ST. PETRUS-PATRONAAT.. Rapenburg 52. (Feitelijke voortzetting der Afdeeling Leer lingen van de St. Joseph's-Gezellen-Vereen. Augustus 1887September 1920). Zaterdag. Leesbibliotheek van 8 tot 9 u. Zondag om S uur in de H. Lodewijks kerk na de H. Mis Algem. H. Communie. Deukt om insigne! Des middags om 4 uur samenkomst bij de Wilhelminabrug; excur sie naar het Patronaat van Pastoor Meijer (Zoeterwoude, H. Rijndijk). Denkt om fiets- vlaggetjes Dinsdag. Repetitie tooneel. ST.ANTONIUS PATRONAAT. (Hartebrug). -Zondag half 5 Godsdienstonderricht, waarna ontspanning. Maandag, 8—10 uur bijeenkomst Ge zeilen. Woensdag 8 uur- tooneelrepetitie. Vrijdag 810 uur bijeenkomst Gezellen. Zaterdag 67 uur bibliotheek, betaling contributie. Gelegenheid tot sparen en re- traitefonds. R. K. J0NGEVR0UWENB0ND (Groep B.) Godsdienstcursus. Geen bijeenkomst. Tooneelcub (groot stuk) Woensdag 7 uur Mare. Turnclub. Vrijdag 6 en 7 uur Pieters kerkhof. ST-AGNES-PATRONAAT. voor de Parochies v. O.L. Vr. Hemelvaart en van den H. Jozef. Maandag, van 7 tot kwartier over S uur 2de leerjaar naailes; van half 8 tot kwar tier over 8 uur 1ste leerjaar Godsdienst; van kwartier over 8 tot 9 uur 2de leerjaar Godsdienst. Dinsdag, van 7 tot kwartier over 8 uur 3e en 4e leerjaar Naailes van kwartier over 8 tot 9 uur 3e en 4e leerjaar en 5e afd. Godsdienst. Van 7 tot kwartier vóór ach ten 1ste leerjaar handwerken (A en B). Woensdag, te half 8 uur 2e leerjaar Naailes; 3e en -4e leerjaar Naailes. Donderdag van 7.309 uur 1ste leerjaar handwerken (A en B). Vrijdag, Gymnastiek van der Werff- straat. N.B. Op alle naailessen gelegenheid tot sparen. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. De Matthaus Passion. Zoo is het grootsch gebeuren over ons gekomen. Gisteren hebben wij de uitvoe ring van Bach's Matthaus Passion onder de in elk opzicht voorname leiding van Anton Tierie medegemaakt en beleefd. 't Is alsof meer en meer aan de men schen wordt toegeroepen hun gedachten aan het Lijdensmysterie te geven. Onge meen groot is de devote bekoring in de muzikale meditatie van Jesus lijden ge legen en deze te doorleven. Voor ons is en blijft „die Matthaus Passion" een wonder, want er is wel geen werk, dat zoo <lc bo ven natuurlijke ontroering in ons weet op te wekken, geen genie, dat zoo de geestelijke en lichamelijke smarten van Christus heeft begrepen en aan de religieuse idéé, zulk een wijding heoft kunnen geven. Met in nerlijke vreugde hebben wij ons voorbereid op de kunstzinnige uitvoering, met belang stelling en liefde deze medegemaakt. Hoe Tierie opgaat en zich inleeft in een werk, hoe hij laat zingen, men weet het. Meer en meer maakt hij zijn koorleden vertrouwd met de karakteristiek van de verschillende koren, zoodat de voordracht va-n de tech niek vrij, los en lenig wordt. 5t Is haast ondoenlijk over dit superieure werk waar in de meester ons oproept tot de religieuse deelneming in het God-men schel ijk lijden in zijn duizenderlei ontroeringen te schrij ven. Wij schromen, want onze woorden zijn te gewoon. 't Koor zong buitengewoon voortreffelijk, 't koor, als met Tierie samengegroeid tot eenheid. Van tekstdoorleving, die volkomen juist is, en stemvoering volkomen verzorgd doet de dirigent ongemeen veel genieten. De subliemste oogenblikken geeft hij in de koralen, waarin dc muziek de hoogste rein heid nabij is en die voldragen schoon wa ren door behfcersching, eenheid en uitzeg- ging. Het koorensemble, kennend, wetend en aanvoelend de aanvoelingen van hun leider, is in zijn handen volkomen buig zaam, reageert onmiddellijk op zijn inten ties. LEIDEN. De geneeskundige Zondagsdienst wori waargenomen door de geneeskundigen:^ Boonacker, Janssens, Scbreuder en Veld hiiyzen. De Zondagsdienst der artsen te Oegst. geest wordt waargenomen door dr. Van kamp, telefoon 1916. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Specialé Huiskamer-Karpet 2 Mtr. x 3-Mtr. l/'fÜ.UU EL 'at anders zeggen, dan dat hij de kleinere, on- dankbare en zeer moeilijke partijen raak hoeft willen typeeren. De instrumentaal-solisten Adolph Poth de heeren hoboïsten en fluitisten, zij hebben een hoogstaande Baeh-praestatie gescbon. ken. Het jongenskoor was glansrijk en klank vol. De gedragen zang van de knapen schil, iïo< terde over het groot-ensemble. Het orgel, door mejuffrouw Cor de Haas bespeeld, mengde zich grootsch in het or. ur. kest. Mejufrouw Toos Gleuns verzorgde de be geleiding van den Evangelist en haar par- tij in het orkest op het clavecimbel; voort durend wordt men geboeid door de simpele jer klanken van het poëtisch instrument. Zoo zou men steeds meer kunnen opsommende genoten heerlijkheid. De uitvoering, die buitengewoon grootscü was en verheffend, werd door velen be zocht. Madame de Marcilly, de echtgenoote van den Franschen gezant, hiertoe uitgenoodigd en de Amerikaansche gezant gaven door hun tegenwoordigheid blijk van belangstel- ling voor het werken en streven der Leid- sche afdeeling. Wij danken dirigent Tierie, de solisten en allen, die medewerkten aan deze hoog staande uitvoering. J. Of BIOSCOPEN. Luxor. Een buitengewoon lang programma houdt de bezoekers deze week in het Luxor Theater danig in spanning. 't Is de film „De Spion" van Fritz Lang, ,n bewerkt naar de roman van Thea van Harbou, die den hoofdschotel vormt vai het programma. Het bezoek van gisteravond deed on- ir middellijk raden, dat er van deze film eenfet bijzondere trek uitgaat. Toch is het zoojel grootsch geroemde werk ons eenigszins tejjte gengevallen, niet, om dat het technisch Jfe geen knap stuk werk kan genoemd worpv den, maar omdat het gegeven van dez film feitelijk niet meer is dan een griezel verhaaltje, zooals er bij honderden te koop zijn. Het spel der artisten is er intusschen (0 niet minder om en met spanning volgen de bezoekers het zich heel langzaam ont- knpopende verhaal, dat ten laatste verrassend slot heeft, zooals trouwens niet' anders zal te verwachten was van film, die in den breede de geheime gangen uitspint van een „eerste 'klas" spionnage- dienst. Voor volwassenen met gezond denkvermogen en die niet bang zijn voor griezelverhalen is deze film wel te zien. Voor de pauze loopt de film „Bloedvee- te", die een beeld geeft van de gevolgen van jarenlange twisten tusschen twee fa milies, die door jaloezie van een derde weer aangewakkerd worden. Nu echter keert alles ten goede, anders zou de film geen film zijn. Casino. Het bioscoop-theater Casino, dat in an der handen is overgegaan en in 't vervolg zal geëxploiteerd worden door den heer W. F. v. d. Maden mocht zich voor den Vrijdagavond verheugen in een tamelijk goed bezoek, hetgeen het om de vertoonde films wel verdiende. Na 't gewone Hollandsch nieuws zagen we op 't doek een aardige klucht in 2 ae- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor de Huid altijd Het beste, en ddf is Diep ontroerend is het inleidingskoor; ontzettend de vlijmende spot en haat; overweldigend het „Sind Blitze" (dat zon der een zweem van overdrijving werd ver tolkt). „Ach meine Siinden haben dich ge- schlagen" en „So schlafen" unsere Siinden ein". Is de muziek hier niet hemelsch mooi? Wie zei met méér overtuiging „Walirlich, Er ist doch Gottes Sohn ge- wesen"? De vertolking was ontroerend, zoowel gezongen als gespeeld, van opvat ting en van klank. De indrukken zijn zoo vele en zoo ver schillend, dat het haast niet onder woor den te brengen is. Mevrouw Nassau Noor dewierReddingius, met haar serene stem, 't is verrassend zooals zij deze muziek zingt, zoo intens religieus, dat wij tot op heden moeilijk een andere zangeres zullen aanwijzen die haar evenaart. Mevrouw Suze Luger zong zeer meditatief en vol devotie. Bijzonder ligt haar deze partij, de aria „Erbarme dich" en „Ach Golgotha" Van Tulder a lsevangelist is wat stijl, dictie en klank betreft eveneens „niet te evenaarden". Niet alleen hebben wij res pect voor zijn zingen, wij bewonderen hem hierin. De „Jesus-figuur" van Max Ivloos bracht ons in verrukking. Voortreffelijk zegt hij de gewijde Gods woorden. Her- kenrath is nog jong in de kunst en moet als gevolg hiervan nog meer beheerscht worden in zijn zingen. Toch mogen wij van hem niet ten, gevolgd door de vertooning van een Wild-Westfilm, gevende alles, wat bij zoo'fl film behoort en spannend van begin tot eind. De rolprent, die na de pauze liep, van een geheel andere soort: mysterieus, soms bij 't griezelige af en daardoor voor menschen, die zoo iets kunnen hebben, zeer boeiend. Ze gaf ons een kijk in 't zieleleven van den grooten musicus Orlac, i zooals zich dit vervormde tot een psychi sche marteling, nadat hij, zijn beide handen verloren hebbende bij een spoorwegonge luk, later tot de ontdekking kwam, dat de beroemde heelmeester Serrat hem de han den aangezet had van den moordenaar Vasseur. Die handen vervulden hem bij 't 1 zien ervan telkens met afgrijzen, een grijzen, dat hem bijna tot waanzin drijft en dat verdwijnt, als 't bekend wordt, dat Vasseur onschuldig veroordeeld is gewor den en Orlac dus onbezoedelde handen met zich ronddraagt. Conrad Vercli is in den zwaren rol van Orlac goed op zijn plaats, al kunnen ye !l niet ontkennen, dat hij wel eens overdrijft e Gezond-geestelijk volwassen menschen kunnen dit mysterieus filmspel: „De han- e den van Orlac", gerust gaan zien en zullen er geen spijt van hebben.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2