DE KOEKr Oliën en Vetten. BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. ZATERDAG 28 APRIL 1928 No. 5860 9a fc&idóQyhz (Bon/tcml Dt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling IToor Leiden 19 cent pei week f 2.50 pei kwartaaL Éij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaaL pranoo per post f2.95 per kwartaaL Eet Geïllustreerd Zondagsblad 1b tooi de Abonné's ver- ■ijgbaar tegen betaling van 50 ci. per kwartaal, bij voor- itbetaling. Afzonderlijke nummere 5 et., met Geïllustreerd Dit E-oi mdagsblad 9 et. Dit Mad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. If DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Oewon» Qdvertentlën 30 par ragel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vac hel tarief oerekentL s Kleine edvertenilén, van ten hoogste 30 woorden, raoiib betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ter huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. V Het dr. Schaepmanfonds [Wij lezen in „Ons Noorden"; De parochie ^leeg, tellende volgens de Pius-Almanak, 302 Communicanten en 376 Katholieken, heeft voor het Dr. Schaepmanfonds bijgedragen netto 550. „Het Centrum" schrijft hierbij: „Weer een mooi voorbeeld inderdaad, en gat naar mag worden vertrouwd tot pavolging zal aansporen. Opmerkelijk is ook, dat zooals wij van jverschillende zijden en uit verschillende plaatsen vernamen, niet slechts belang rijke giften voor het Dr. Schaepman-fonds inkomen, maai ook door katholieken met smallere beurzen en beperkte inkomens, yan een hartelijke belangstelling en mede werking wordt blijk gegeven. Dit is een even verblijdend als bemoedi gend verschijnsel. Het Partij-bureau komt er voor de ge- hééle partij, voor alle partijgenootcn zon der onderscheid. Het is dus ook van belang, dat allen een ieder naar zijn vermogen tot zijn op richting het hunne bijdragen, door mjddel yan het Dr. Schaepmanfonds. De onderlinge band zal erdoor worden versterkt en de hechtheid van ons partij wezen or een keer te meer uit blijken. Ieder onzer worde 'daarom bij de inzame ling voor het Fonds in de gelegenheid ge steld, zijn gave, groot of klein, bij te dragen Het gaat om de qualiteit en om de quan- titeit, om het vele en het veelvuldige". Op deze plaats hebben wij al meermalen de actie voor het dr. Schaepmanfonds aan bevolen. Wij doen 't nog 'n keer in het boven staande. Een aansporing is actueel, omdat in deze dagen wel in stad en dorp propagan disten zullen rondtrekken, om gelden voor het dr. Schaepmanfonds in te zamelen. Die propagandisten geven blijk van toe wijding voor de goede zaak, van plichtsbesef en offérvaardig- h e id. Dus op z'n allerminst! moeten zij met welwillendheid en vriendelijkheid wor den ontvangen. Terloops zij hier opgemerkt, dat degenen, die voor een of ander goed doel collectee ren, altijd aanspraak maken op een aange name bejegening, 't Getuigt van gebrek aan beschaving, anders te doen. Degenen, die een dergelijke taak op zich'nemen, hebben daarbij, als algemeene regel, geen eigen belang; hebben vaak een offertje van zelf overwinning moeten brengen, om er toe over te gaan. Maar de propagandisten voor het dr. Schaepmanfonds verlangen, hoezeer zij een .Vriendelijke ontvangst op prijs stellen, toch nog wel iets meer.... Zij vragen van allen een gift, klein of groot. En die zullen worden gegeven door de Katholieken. Omdat zij er van overtuigd zijn, dat het landsbelang en het katholiek belang onze rechten en vrijheden mede ge grond zijn op en gewaarborgd door een stevige R. K. Staatspartij. En voor de Staatspartij is noodig een Part ij bureau. En dat Partijbureau komt er niet zonder het dr. Schaepmanfonds. ANTI-OORLOGSVERDRAG HET AMERIKAANSCHE VOORSTEL. In principe door Berlijn aanvaard. Geen antwoord op het Fransche t e g e n-v o o r s t e 1. Hot Duitsche rijkskabinet heeft gisteren een zitting gehouden, waarin het zich ac- coord heeft verklaard met den tekst van een voorloopig antwoord 'aan het ministe rie van Buitenlandsche Zaken te Washing ton. Daarin wordt gezegd, dat de Duitsche regeenng het door de Vereenigde Staten voorgestelde anti-oorlogspact in principe aanvaardt. Na de zitting van het kabinet ontving minister Stresemann den Amerikaanschen gezant te Berlijn, Schurman, wien hij de nota overhandigde, die in den loop van den dag ook aan de gezanten der overige be langhebbende mogendheden ter kennis is gebracht. Na ontvangst te Washington zal de tekst van het antwoord worden gepu bliceerd. Daar het antwoord ook aan de Fransche regeering ter kennis is gebracht, zal een afzonderlijk antwoord op het Fransche ontwerp voor een anti-oorlogspact waar schijnlijk overbodig zijn geworden. Een gunstig onthaal bij Chamberlain. Aan eén te Birmingham gehouden feest maal van do Engelsch-Fransche vereeni- ging zeide minister Chamberlain in een rede naar aanleiding van het Amerikaan- sche voorstel nopens een anti-oorlogspact, dat de Engelsche regeering elk voorstel van dien aard met bereidwilligheid, aan dacht en vreugde zou ontvangen. Elk der gelijk voorstel eischte zorgvuldige overden king en zulk een voorstel van een natie, die zich tot dusver van deze quaestie afzij dig had gehouden, was te kostbaar, om niet gunstig te worden ontvangen. DUITSCHLAND. Geen godsdienstoefeningen in ziekenhuizen Een communistisch voorstel aanvaard. De gemeenteraad van Berlijn hield zich Donderdag bezig met een communistisch voorstel om de godsdienstoefeningen in de ziekenhuizen te verbieden. Bij het debat ging het soms zeer opgewonden toe, de voorzitter moest een der communisten tot de orde roepen en het lawaai werd ten slotte zoo hevig, dat men den voorzitter niet meer kon verstaan. Het voorstel der communisten werd met de stemmen der communisten en socialisten aangenomen'. Tegen stemden de Duitsch-nationalen, de Duitsche Volkspartij, het Centrum, de economische partij en de democraten. Koning Aman Oella. Naar het W. B. meldt heeft Stresemann den koning van Afghanistan Donderdag avond een afscheidsdiner aangeboden, waaraan vele Duitsche en Afghaansche autoriteiten deelnamen. Uit Moskou wordt aan het „Berl. Tage- blatt gemeld, dat koning Aman Oella op 1 Mei te Moskou zal aankomen. FRANKRIJK. De Elzasser autonomisten. Dinsdag 1 Mei zal voor de jury-recht bank te Kolmar het proces aanvangen te gen de leden van den Heitmatbund, die beschuldigd worden van samenzwering te gen de veiligheid van den Staat. 15 ver dachten zullen op de beklaagdenbank plaats nemen. 7 andere verdachten zijn niet te vinden Zij hebben leden gewor ven voor den Heitmatbund, zijn geschrif ten opgesteld en er mee gecolporteerd en een oproep aan den Volkenbond gericht. Dat de beweging der autonomisten niet maar een liefhebberij van enkelen is maar wel degelijk weergeeft, wat een groot deel der bevolking voelt, is gebleken bij de ver kiezingen 1.1. Zondag, toen velen hunner candidaten met hooge cijfers uit de stem bus kwamen, zoo o.a. een dergenen, die Dinsdag jfel terecht staan, n.l. dr. Bichlin, een der voornaamste leiders. CHINA. Tsinanfoe heroverd. Succes der Noordelijken. Het nationalistische hoofdkwartier heeft bericht ontvangen, dat de Noordelijken Tsinanfoe heroverd hebben en dat er in de streek tusschen deze stad en Taianfoe hevig gevochten wordt. Het schijnt, dat. Taianfoe nooit werke lijk door de Zuidelijken veroverd is. Loe Tsjoeng-lin, de onderbevelhebber van Feng Joe-sjiang, heeft met zijn cavalerie een omweg rond deze stad gemaakt en is di rect naar Tsinanfoe opgerukt, in de ver wachting, dat Tsjang Kai-sjelc's leger Taian foe zou bereiken op hetzelfde oogenblik als waarop hij te Tsinanfoe zou aanko men. Tsjang Ivai-sjek is er echter niet in geslaagd, Taianfoe te nemen, zoodat Loe Tsjoeng-lin alleen stond er niet bij mach te was, den tengenaanval der Noordelij ken af te slaan. Telegrammen van missionarissen beves tigen, dat de Noordelijken Tsinanfoe bezet hebben. Tsjang Ivai-sjek is naar Soetsjaufoe te ruggekeerd. Het nationalistische officieele nieuwsbureau meldt, dat hij zich binnen kort naar Nanking zal begeven om daar een conferentie bijeen te roepen, welke maatregelen zal beramen in verband met het zenden van Japansche troejfen naar Sjantoeng. Dit doet vermoeden, dat de nationalisten van plan zijn om de schuld van de mislukte verovering van Tsinanfoe op Japan te schuiven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. LEIDEN - LANGJË MARE 2^ II EERSTE KAMER. Onbewaakte overwegen. Classi ficatie spoorwegpersoneel. Voortgezet werd gisteren de Water- staatsbegrooting. Een motie van den heer Moltmaker ten gunste van een classificatie der spoorweg mannen gelijk aan die van het Rijksperso neel (neerkomende op het afschaffen van de vierde klasse standplaatsen voor liet spoorwegpersoneel) werd door den Minis ter ontraden. Het personeel moet over deze aangelegenheid komen in den Perso- neelraad. Inzake de onbewaakte overwegen waar schuwde de Minister tegen overdrijving. De overweg bij Rilland-Bath staat bekend als „berucht". Doch het eenige ongeluk, dat op dien sedert December 1923 onbe- waakten overweg voorviel, was de aanrij ding van een trein door een auto in Febr. 1927, waarbij de chef van dienst der Spoor wegen, die in de auto zat, een schram metje in het gezicht kreeg. Niettemin zal de Minister, zooah in een door de Tweede Kamer aangenomen motie werd gevraagd, een ouderzne'. 'J-instellen door een commissie. Eu'aan oio commissie zal voor af en afzonderlijk haar oordeel worden ge vraagd over de overwegen te Kethel en Rilland-Bath (door den heer de Muralt ge noemd) en te Aickrum (genoemd door den heer Franssen). In die commissie zal ook een vertegen woordiger van het personeel zitting heb ben. Maar dat zal alleen iemand zijn, door den Personeelraad aanbevolen, als die raad rekening wil houden met het verlangen des Ministers, dat leden van het machineper- soneel worden voorgedragen en niet blijft volharden bij zijn opgave van vijf perso nen, waarbij-niemand van het machineper- soneel. De overwegen-motie-de Muralt werd na deze verklaringen als overbodig ontraden, en dan ook door den voorsteler maar inge trokken. De motie-Moltmaker werd verworpen met 16 tegen 15 stemmen. Vóór waren de Sociaal-Democraten, de Vrijzinnig-Demo craten en de Vrijheidsbonders. Tegen wa ren de partijen der Rechterzijde. Over de Waterstaatsbegrooting behoefde niet hoofdelijk te worden gestemd. Ook niet over de begrooting der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie en over de begrooting der Staatsmijnen, waarbij de heer Lindeyer maar weer jammerde over niet door Minister van der Vegte erkende misstanden bij de Staatsmijnen. Er bleef nog een weinig tijd over voor de begrooting van Arbeid, Handel en Nij verheid. HET PATRONATENCONGRES 1928. Voor het Patronatencongres op 25 en 26 September a.s. te 's-Hertogenbosch is in die stad een Plaatselijk Comité opgericht met verschillende sub-commissies, teneinde het Congres zoo goed en gemakkelijk mo gelijk voor te bereiden en tijdens het Con gres den deelnemers ten dienste te zijn. Hier volgen de adressen van het Dage- lijksch Bestuur en van de voorzitters van de subcommissies: Dag. Bestuur: Voorzitter: Kapelaan G. J. Suetens, Pastorie St. Jan, Den Bosch; Secretaris: Dh. J. Hendriks, Gheert van Calcarplein 38, Den Bosch, Lid: Dh. J. Ebeling, Burgemeester van Lanschotlaan, Vught. Zaalcomité. Voorzitter; Kapelaan J. van Beijnen, Pastorie St. Jacob, Den Bosch. Tentoonstellings-Comité. Voorzitter: F. Hoffmans, Kapelaan, Pastorie St. Jan, Den Bosch. Logies-Com. Voorzitter: Kapelaan H. Wagenberg, Pastorie St. Pieter, Den Bosch. Kerk-Comité. Voorzitter: Kapelaan J. Paavmans, Pastorie St. Leonardus, Den Bosch. Muziek-Comité. Voorzitter: Kapelaan A. H. Beijer, Pastorie St. Catharina, Den Bosch. Het Plaatselijk Comité verzoekt vrien delijk, doch dringend, dat alle correspon dentie wordt gericht, aan den secretaris van het Plaatselijk Comité, den heer J. Hendriks, Gheert van Calcarplein 38, Den Bosch., die dan voor doorzending naar de betrokken subcomité's zal zorg dragen. Tevens wordt er aan herinnerd, dat de redactie van „Het Patronaat" thans is bij Rector B. H. de Groot, Barchman Wuijtierslaan 55, te Amersfoort en dat het Secretariaat van het Centraal Comité is gevestigd te 's-Gravenhage, Groene- stein, Loosduinsche Weg 529. Koninklijke besluiten. Burgemeester. Bij Kon. besluit is, met ingang van 15 Mei 1928, benoemd tot burgemeester der gemeente Hoeven P. J. Jansen. R. K. Universiteit. Aanvaardingsrede mr. Hermesdorf. De heer mr. B. H. D. Hermesdorf. be noemd tot lector in het Romeinsch recht van de Keizer Karcl-Universiteit te Nijme gen, heeft gistermiddag zijn ainbt aanvaard met het uitspreken eener rede, getiteld: Enkele beschouwingen over het Romeinsch recht in verband niet het Academisch Sla- tuut. Uit de baksteenindustrie. Ov ereen stemming. Gisteren werd door de overgroote meei-- derheid van steenfabrikanten aan de groote rivieren in een vergadering, ge houden in het hotel Riche te Arnhem, in samenwerking met de organisaties van vlamovensteenfabrieken en de steenfabri kanten uit Noord-Brabant, Twente en den Gelderschen Achterhoek, een overeen komst aangegaan, beoogende door het sta ken van een groot extra kwantum rood en een dienovereenkomstige vermindering der productie van harde metselsteenen, te komen tot een saneering der prijzen op de baksteenma.rkt in Nederland. Practisch is door deze overeenkomst samenwerking tot stand gekomen van de geheele NeAerlandschc baksteenindustrie van 1 Mei 1928 af; aangezien ook een toe treding van de Gronigsche en Friesche baksteenfabrikanten met vrij groote ze kerheid te verwachten is. De sjorinrichting aan boord van haring schepen. Zoowel de onder- als boven- deksche sluiting van luiken wordt toegestaan. Het bestuur van de reedersvereeniging te Vlaardingen-Maassluis heeft van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart een brief ontvangen, houdende medcdeeling, dat in het vervolg zoowel de onder- als bovendeksche luikensluiting aan boord van zeevisschersvaartuigen zal zijn toege laten. Wekelijksche rustdag voor toonkunstenaars en transportarbeiders. De voorontwerpen bij den Hoogen Raad van Arbeid. Naar de „Msb." verneemt, heeft de voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid een commissie ingesteld, welke aan den Raad praeadvies zal uitbrengen om trent den wekelijkschen rustdag voor trans portarbeiders te land en toonkunstenaars. In deze commissie zijn benoemd de heer C. J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid tot lid en voorzitter en de hee- ren J. C. Blankert (Kon. Ned. Midden standsbond), Joh. Brautigam (N. V. V.), A. C. de Bruyn (R. K. Werkliedenverbond), mr. A. M. Engels (Tweede Kamerlid), D. Hamburger Jr. (Ned. Bioscoop Bond), J. Nauta (Chr. Nat. Vakverbond), J. Olman (Ned. Toonkunstenaarsbond), mej. A. Polak en de heeren J. Sassen (H.O.R.E.C.A.F.), Abr. Stalman (Ned. Bond van Koffiehuis houders) en Prof. Mr. J. A. Veraart (Twee de Kamerlid) tot leden. C. N. Teulings' Koninklijke Drukkerijen. W i n s t s a 1 d o 1 2 1.7 1 3. D i v. pref. aand. 6 pet. id. pref. winst d. aand. 3 pet. De 25 dezer gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der C. N. Teulings' Kon. Drukkerijen te 's-IIertogen- bosch heeft de balans en de verlies- en winenstrekening over 1927 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 6 pet. voor de preferente aandeelen en 3 pet. voor de pre ferent winstdeelende aandeelen. Tot commissaris werd herkozen de heer L. J. L. M. de Gruyter. Aan het verslag der directie over 1927 ontleenen wij het volgende: De financieele positie der vennootschap onderging het afgeloopen jaar opnieuw ver betering. Het resultaat van het boekjaar 1927 toont toont eveneens vooruitgang. Op dezen vooruitgang oefende mede i' "d de verbeterde techniek. Daarnaas: 'gen verhoogde omzetten tot dit resultaat bij. Of schoon het gunstig resultaat van het be drijf in het afgeloopen jaar, een hervatting van de volle dividend-uitkeering van 6 pet. over de beide soorten van preferente aan deelen zou veroorloven, heeft de directie Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Duitschland heeft in principe het Ame- rikaansche anti-oorlogsverdrag aanvaard. Successen der Noordelijken in China. Overstrooming te Santos in Brazilië. (Builenl. Berichten, 2e blad). De Duitsche Oceaanvliegers hebben een noodlanding gemaakt bij New-York. (Lucht vaart, 2de blad). BINNENLAND. Ingesteld is een commissie, welke aan den Hoogen Raad van Arbeid advies zal uitbrengen inzake de instelling ^an een wekelijkschen rustdag voor toonkunste naars en transportarbeiders. (1ste blad). De „Schuttevaer" zal waarschijnlijk he den uit Margata vertrekken om de reis naar Amerika voort te zetten, (gein. Ber., 2de blad). OMGEVING. Doodelijk ongeval op een onbewaakten overweg tusschen Leiden en Woerden. (Rijnstreek, 1ste blad). toch na rijp beraad gemeend daartoe thans nog niet het voorstel te moeten doen. Immers, al is de toestand van het bedrijf op het oogenblik gunstig en al rechtvaar digt hij goede verwachtingen voor de toe komst, de directie acht zich verplicht op de eerste plaats te zorgen met het oog op de in de vorige jaren opgedane ondervin ding, dat die toestand zoo goed mogelijk geconsolideerd wordt en dat, met het oog op de nog altijd min of meer onzekere tijds omstandigheden, men steeds zeker is over voldoende liquide middelen te kunnen be schikken. Om deze redenen en op grond van de thans geldende regelen betreffende de winstuitkeering komen de preferente aan deelen op de eerste plaats in aanmerking voor een uitkeering van 6 pet., terwijl de uitkeering op de preferente winstdeelende aandeelen dit jaar op 3 pet. wordt gehand haafd. De balans vermeldt onder activa: terrei nen en gebouwen 672.045, aandeelen in en vorderingen op ondernemigen 1.136.195, debiteuren 13.950, kas en kassiers ƒ124.408 meubilair 17.221. Onder passiva zijn o.a. vermeld: gewone aandeelen 87.500, preferente aandeelen 375.000, preferente winstdeelende aandee len 375.000, vaste leeningen 361.900, cre diteuren ƒ291.370, waarvan op langen ter mijn 283.000, afschrijving gebouwen ƒ237.706, reserve voor diverse belangen 100.000. De winst- en verliesrekening vermeldt een saldo exploitatierekening van 109.441, makende met het onverdeeld saldo 1926 ad 36.781 in totaal 146.222. Na gewone af schrijvingen bedraagt het winstsaldo 121.713, waarvan voor extra afschrijving 50.000 wordt bestemd en de uitkeering van bovengenoemd dividend plaats vindt. Op nieuwe rekening gaat 34.878 over. De verjaardag van Prinses Juliana. Geen nationaal programma De uitzending van de A. V. R. O. op 30 April a.s., den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, zal niet plaats hebben, aangezien op dien dag krachtens beslissing van het hoofdbestuur der P. T. T. do V. A. R. A. de beschikking krijgt over den Hilver- sumschen zender tot het uitzenden van een bijeenkomst van het Religieus Socialistisch Verbond in de Vrije Gemeente. In aansluiting op bovenstaande mede- deeling van de V. A. R. A. deelt de A.V.R. O. nog mede: „Op last van den minister van Waterstaat zal op de uren op Maan dag a.s. van 8.05 's avond af de Hilversum- sche zender ter beschikking gesteld worden van de V. A. R. A., zoodat het nationaal programma op dien avond zal vervallen". Intern. R.-K. Vrouwencongres. Gisterochtend is te 's-Gravenhage hot congres van de Internationale Unie van R.-K. Vrouwenvereenigingen in hotel De Witte Brug voortgezet. Mevrouw StecnbergheEngeringh open de de vergadering en verleende het woord aan mevr. Helena Weber uit Berlijn, lid van den Rijksdag, die een rede hield over het onderwerp Echtscheiding. Op de rede volgde een kort debat. Daarop kreeg de Italiaansche afgevaar digde Prinses Guisliniani Bandini het woorcl en, las een uitvoerig rapport voor omtrent de enquête van den Volkenbond met betrekking tot den handel in vrou wen en kinderen. Gistermiddag te 1.30 uur werd per auto- bus een tocht ondernomen naar de bloe- :nrr.velden en Haarlem, tot het bezichtigen van het Frans Hals-museum on het Moe-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1