WEEK-END Uit de Omgeving LIED VAN DEZEN TIJD. SPORT. POëZïE, Misschien is bij n wel eens in de brieven bus gedeponeerd een notarieels acte, een brief van een rijksbureau of regeerings- departement, overvloeiend van mitsdien, vermits en dergelijke woorden, die slechts in officeeie stukken hun dor bestaan ver mogen te rekken. Een belastingbiljet hebt U in ieder geval wel eens gelezen en de Staatscourant is u misschien alleen bij na me bekend. Hebt u wel eens een proces-verbaal thuis gehad, waarvoor u zich tegenwoordig niet meer behoeft te schamen, vooreerst omdat volgens een wijs gezegde, wetten en ver ordeningen er zijn om overtreden te wor den en vervolgens omdat er zulk een groot aantal wetten en verordeningen is, dat men geen kant meer uit kan, zonder een proces verbaal op te loopen. Maar indien n zich aan zulke porduoten van onze Hollandsche taal wel eens soep- oogen hebt gekeken, voordat u goed en wel begreep, wat men u feitelijk wilde mede- deelen, dan zult u met mij verheugd zijn, over de kentering die er nu ook in het be drijf van die officieels taalkunstenmakers schijnt te komen. Utrecht's vroede vaderen hebben daartoe den eersten stoot gegeven en die radicale verandering van de officieele Nede rland - sche taal voorspelt heel veel goeds. Het is reeds lang bekend, getuige de tal rijke verzen, die ik reeds voor u schreef, dat er belangstelling bestaat onder het volk voor populaire poëzie. Dit moge bewijzen de volgende poëti sche beschrijving van een schokkende ge beurtenis in een onzer dorpen, die op ons redactiebureau terecht kwam en die ik onveranderd hier voor u afschrijf: Mijnheer, het is hedenmorgen mooi weer en er is bij ons een heer, Die vint met dat mooi weer Een grooten rad, die ook nog 23 jongen had en het beest dat zat in het nou en er was er eentje gou die kroop den heer in zijn mou en den heer H. M. K. riep gou Zijn vrouw en die verwijderde gou het jongen radje uit zijn mou. Gaat men dit nu ook in officeeie stukken toepassen, maar dan natuurlijk van meer ervaren dichters, dan kan het niet anders of er zal mede voor den inhoud der stuk ken belangstelling rijzen. Zult u niet met twee handen grijpen naar een proces-verbaal, dat er aldus uit ziet: In naam der Koningin, daagt het Kantongerecht Om eene overtreding, even snood als slecht, U voor den vierschaar, op hoogrechterlijk bevel Rechtvaardig u of uwe straf zal zijn de cel. Het feit door u begaan drie weken pas geleden Is dat gij op een lamploos fietsje hebt gereden. In 't donker van den nacht hebt gij die daad begaan, Gij fietste zonder licht, in 't volle licht der maai). Voor zulk een dichterlijk proces-verbaal zou men bijna expresselijk een overtreding begaan. Maar zult u niet met vreugde in 't Hart uw belastingpenningen storten, indien u een dwangbevel van dezen inhoud zou ont vangen: Wij zijn op uw belastinggeld, Waarop wij steeds nog wachten, Zoo goed als van de rest gesteld Ondanks uw droeve klachten. Het moet nu spoedig zijn betaald Want wel moet gij beseffen Dat er door ons niet wordt gefaald Als wij maatreglen treffen. Betaal nu spoedig, wees niet klein, Strijk d li and over uw hartje De kosten van dit schrijven zijn De somma van één kwartje. Dan zouden er ook rijksdichters moeten worden aangesteld, op hoog salaris, want do kunst moet worden betaald, wat dan ein delijk zal geschieden tot heil van volk en vaderland. DANIËL. Door den voorz. van Zanglust werd met eenige toepasselijke woorden den heer Schoonenberg als aandenken der Veieeni- ging en rookstandaard overhandigd, waar na de Pastoor de avond sloot. Resumeerende: voor Zanglust en haar directeur een succesvolle avond. Ondanks de verscheidenheid van het programma werd het kinderkoor met zijn frissche leuke liedjes echter nog wel ge mist. WARMOND. GEMEENTERAAD. De Warmundadwarsstraat. De onbewoonbaar verklaarde Zwanenburgermolen. Het salaris van den gemeente opzichter. De ^aad dezere gemeente vergaderde Donderdagmorgen te 10 uur ten Raadhuize. Voorzitter de heer A. J. Schölvinck, bur gemeester. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering en leest het gebed, waarna door den Secretaris de notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Het lid Haverkort even het woord vra gende, informeert of het niet beter ge weest was, in verband met de afsluiting van een gedeelte der Dorpsstraat voor alle motorrijtuigen een bord te plaatsen met het opschrift „Inrijden verboden", waarop de Voorz. antwoordt, dat het opschrift van het geplaatste bord, is, conform de wette lijke bepalingen. Daarna doet de Voorz. mededeeling van de ingekomen stukken. Schrijven van H.H. Gedebuteerde Sta ten dezer Provincie, houdende mededeeling van een beslissing van dit College inzake een ingesteld beroep van het Bestuur der Vereeniging tot Stichting en instandhou ding van een School met den Bijbel te War mond tegen het Besluit van den Raad dier gemeente van 26 Januari j.l. houdende af wijzende beschikking van het door gemeld Bestuur ingevolge artikel 72 der Onder wijswet 1920 gedaan verzoek om toekenning van gelden uit de Gemeentekas voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen ten dienste van het ingevoerde zevende leer jaar zulks wat betreft het al of niet sterten eener waarborgsom. Waar Gedep. Staten hebben beslist, dat voor het aangevraagde bedrag geen waar borgsom behoeft te worden gestort, stellen B. en W. voor, de bedoelde gelden, beschik baar te stellen, waartoe wordt besloten. Dankbetuiging der Gemeenteveldwach-« ters en Gemeentewerklieden voor de hun toegestane bevoegdheid gratis gebruik te mogen maken van den aan de Gemeente haven liggende grond ter beteeling als tuingrond. Alsnog wordt mededeeling gedaan: lo. van een schrijven van den Pensioenraad te 's Gravenhage berichtende, dat over het EINDEXAMEN. Verzuchting van een H. B. S.'er. Tc Studeer mij zelf nu suf en moe, Want 'k sta voor mijn examen; [n allerhande ratjetoe Moet 'k m' inderhaast bekwamen, 'k Studeer wat Fransch en algebra, Ik moet van alles weten; Maar kijk ik het om zes uur na, Zóó bon t het weer vergeten. Des morgens als het heele huis In rust nog ligt verzonken, Dan ben ik reeds het is een kruis Aan 't werk, hoewel slaapdronken, 'k Studeer onrustig en gejaagd En blader in de boeken, Dan blijkt, indien er werd gevraagd. Het antwoord ver te zoeken. Mijn vader zegt, dat wordt een bol, tfie alles eens zal weten; Maar nu is alles reeds op bol, Hoe ik ook zit te zweeten. Het is een hutspot in mijn hoofd Van allerhande vakken, En ben je eindlijk gaar-gestoofd. Dan laten ze je zakken. 'k Studeer van alles door elkaar Steeds schiet me iets te binnen Zóó dénk ik: dat is voor mekaar, Of 'k moet opnieuw beginnen. Het is in huis en H. B. S. Studeeren, zweeten, blokken; En vraagt men mij een vraag of zes Dan schiet ik zeven bokken. En afgejakkerd, afgemat Komt, zonder mijn permissie, 't Examen over alles wat Voor dTieeren der commissie. Maar als zij tegenover mij 'fc Examen zouden wagen, Dan heb ik óók het boek erbij Niet één van hen zou slagen. TROUBADOUR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De Trots \r&n Iedere HuIstztouiwI 117AT «cLenkt de gastvrouw meer genoegen dan Laar gat ten naast de borden een aierti|ke lepel, mes en vork voor te leggen? I7BRLANGT gij Uw gasten een volgende keer aan tafel Laat ben dan niet met smerig gerei als alpacca e.d. bet maal nuttigen. Dutoé Tafelzilver kunt U bekomen op Gema^AelqAe Condities (ook voer Indië) Waarborg 25 Jaar Garantie. Vraagt: Prijscourant, Betaling», condities, Zicbtaending. N.V, Dutfè Tafeb$ilï?erfatp rieken SchieKad© 10Ó Botterdam Overal Vertegen woord ij COUPON Zend mij gebeel onverplicht uw prijscourant of zich trending Woonpl. - tijdvak van 1 Juli 1913 tot 1 Januari 1927 te weinig betaald is wegens bijdragen con form artikel 36 der Pensioenwet 1922. Naar aanleiding hiervan deelt de Voorz. mede, dat zulks zijn oorzaak vindt in het feit, dat verschil van meening bestond omtrent den pensioensgrondslag. Evenwel moet het te weinig betaalde volgens bovenbedoel! schrijven alsnog gestort worden, waartoe machtiging verleend wordt. 2o. Adres van den heer J. W. van Loo:i sa. allen bewoners van de perceelen gelegen, aan de "Warmundadwarsstraat houdende verzoek om deze straat met klinkers te wil len bestraten. De Voorz. stelt voor, B. en W. te machtigen den eigenaar van de aan dezen weg gelegen woningen, die ook eige naar van de straat is, dezelve eerst be hoorlijk in orde te doen maken, om als dan door de gemeente in onderhoud te worden overgenomen. Evenwel stellen B. en W. voor, niet tot bestrating te besluiten, doch tot verharding met grint, waarmede de Raad zich volkomen vereenigt. Ook worden B. en W. gemachtigd, in dezen al les te verrichten, wat voor den goeden gang noodig mocht blijken. Te behandelen punten: Vaststelling voorschot aan bijzondere scholen voor het dienstjaar 1928. B. en W. stellen voor, deze aangelegenheid conform de wet te behandelen, in overleg met het schoolbestuur. Aldus wordt besloten. Molenwoningen. In verband met de ge vallen rechterlijke beslissing inzake de on bewoonbaar verklaarde molenwoning in den Zwanenburgerpolder, stellen B. en W. voor, opnieuw tot onbewoonbaarverklaring over te gaan, met een ontruimingstermijn van twee maanden. Het lid Haverkort stelt voor, de termijn van ontruiming in plaats van 2, op 3 maanden te stellen en eenzelfde nieuw Besluit te nemen voor de molenwo ning voor den Broek- en Simonspolder, daar het Bestuur van dezen polder, niets van zich loat hooren, met welk voorstel B. en W. zich kunnen vereenigen. In stemming gebracht, wordt met zes tegen een stem, die van het lid van Schie besloten, tot onbewoonbaarverklaring der molenwonin gen van den Zwaneburger- en Broek Si- mospolder met een ontruimingstermijn van drie maanden. Op de vraag van het lid van Schie of het aan den molenweg geplaatste bord niet kan verwijderd worden daar hij dit ontsie rend vindt, vooral voor vreemdelingen, ant woordt de Voorz. ontkennend, wijl zulks is conform de bepalingen der Woningwet, ter wijl op het desbetreffend verzoek van het lid Onderwater, deze inzage krijgt van de teekening ingekomen voor de woning van den molenaar van den Zwanenburgerpolder Wijziging der bouwverordening en in verband daarmede herziening der voor waarden op de levering van drinkwater door het Waterbedrijf. B. en W. stellen voor, de aangebrachte wijzigingen zooals het concept luidt, goed te keuren, daar zulks in overeenstemming is met de eischen, door Ged. Staten gesteld. Aldus wordt besloten. Vaststelling kohier hondenbelasting. Het door B. en W. opgemaakte kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van driehonderd zes gulden. Comptabiliteit. B. en W. worden gemach tigd, die comptabiliteitsbesluiten te nemen, die noodig mochten blijken. Alsnog stellen B. en W. voor, het salaris van den gemeente-opzichter, thans bedra gende 900, en dat volgens hun meening, in verband met de vele werkzaamheden aan z'n betrekking verbonden, te gering is, met 450 te verhoogen. Op de vraag van het lid van Schie of deze verhooging niet te hoog is, antwoordt de Voorz., dat B. en W. van meening zijn, dat zulks gerecht vaardigd is, temeer, waar in veel gemeen ten de opzichters procenten genieten van aanbestedingen, hetgeen hier niet het ge val is. Het lid Haverkort zegt, zich met het voorstel van B. en W. te kunnen vereeni gen, als alle werkzaamheden voor dé ge meente, als maken van plannen voor rio- leering enz. zonder extra belooning worden verricht, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt. Eveneens wijst het lid Haver kort op zijn instructie met het oog op het uitvoeren van werken voor rekening van derden. Het lid Zwetsloot betoogt, dat de ingezetenen zeer gebaat zijn bij het werken zooals door den gemeente-opzichter tot he den geschiedt; tevens kan hij mededeelen, dat hem bekend is, dat hij bij, de uitvoe ring van bouwwerken en keuring van ma terialen daarvoor, zeer streng is. De Voorz. merkd nog op, dat de doorhem ontworpen teekeningen ook ter goedkeuring worden ingezonden aan den Bond Heem schut en hij toch nimmer zelf werken uit voert, zoodat zoodra aanbesteding heeft plaats gehad, hij weer als opzichter voor de gemeente optreedt. Het lid Zwetsloot stelt voor, de instructie in dier voege te wijzigen, dat B. en W. ge machtigd worden in bijzondere gevallen af te wijken van de bepaling met betrek king tot de uitvoering van werken voor rekening van derden. Aldus wordt besloten Eveneens wordt besloten, dat de toege kende verhooging ingaat op 1 Januari 1928, aldus terugwerkende kracht heeft. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten, tot intrekking van het Besluit in de vorige vergadering genomen, tot het aan gaan van een geldleening ten bedrage van ^10.000, daar voor het doel waarvoor deze r leening werd aangegaan kan gebruikt, wor den het te verkijgen geld van den ver koop van het land nabij het Warmonder hek. Nog deelt de Voorz. mede, dat de kosten van de in de Officieele Olympiadegids te plaatsen advertentie 100 hooger zijn, wijl dezelve geplaatst is, tusschen den tekst voor de Watersportafdeeling. Het lid Heijl zegt, het uitgetrokken bedrag hoog te vinden, waarbij de Voorz. opmerkt, dat de gemeente zich hiervan niet kan onthouden, daar de gemeente zeer veel voordeelen van het vreemdelingenverkeer geniet. Ten slotte stellen B. en W. voor, den heer Lnrjten, ambtenaar ter Secretarie, een gratificatie toe te kennen van 150, zulks ter vervanging van den Secretaris gedu rende drie maanden, en aan den heer Ho- genboom, ambtenaar ter Secretarie, een be drag van ƒ45. Het lid Heijl vraagt, of zulks nu afgeloo- pen is, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit vastgesteld is bij' Raadsbesluit. Het lid Haverkort zegt t.z.t. hierop nader terug te komen. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Inenting. Woensdag 2 Mei a.s. des na middags te half 2 zal in het gebouw der O. L. school gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting. NOORDWUK. 25-jarig bestaan der gemeente gasfabriek. Gisteren was het 25 jaar geleden dat do steenkolengasfabriek in bedrijf werd geno men. Wij achten dit feit van genoegzaam belang om het in brcede kring te herden ken en dé revue te laten passeeren eenigo van de voorbereidende besprekingen, als mede technische, bijzonderheden ons we'- willend door de directie verstrekt. Ons dorp werd voorheen verlicht met petro- leumgas en wel van 1869 tot 1903. Deze petroleumgasfabriek die de laatste paar jaren van haar bestaan door de gemeente werd geexploiteerd en die, naast de finan cieel slechte resultaten, ook nog onvol doende verlichting bood, was een bron van ergernis voor onze vroede vaderen! G»> een verzoek van den heer H. Reekers om deze gasfabriek te koopen en het dorp met acetyleengas te verlichten werd in de vergadering van 11 Juli 1901 afwijzend beschikt en voorgesteld een commissie te benoemen, die tot taak had de werking na te gaan van een steenkolengasfabriek. Do commissie bestaande uit de heeren C. Al kemade, Dr. E. de Groot en C. J. L. v. d. Meer bracht in de vergadering van 23 Nov 1901 rapport uit, dat er bij voldoende af name, een steenkolengasfabriek voor Noordwijl alleszins reden van bestaan bad De kosten werden geraamd op 80 a 90.000 gulden. De commissie stelde voor, een commissie te benoemen bestaande uit B. en W. en 3 raadsleden; deze commsisie een blanco crediet te verleenen teneinde de kosten te bestrijden, welke zouden ver bonden zijn aan het doen opmaken van de noodige plannen met kostenberekening voor een steenkolengasfabriek van vol doende capaciteit en de commissie uit te noodigen ten spoedigste bij den Raad met uitgewerkte plannen te komen. In de ver gadering van 10 Juni 1902 werd door bo vengenoemde commissie uit de heeren: E. L. Barm van Hardenbroek, burgemeester, G. van Konijnenburg en G. v. d. Weyder wethouders, C. Alkemade Sr., J. de Groot jr. en C. J. L. v. d. Meer, raadsleden, rap port uitgebracht. Besloten werd tot den bouw van een steenkolengasfabriek. Uit de diverse plannen werd dat van den heer G. Daams te Almelo gekozen en aan genoemden heer de bouw opgedragen. Een leening werd aangegaan van 80.000 en een stuk grond van den heer A. W. Al kemade gekocht, groot 300 RR. voor 6000 Op 27 April 1903 werd de gasfabriek in bedrijf genomen en officieel geopend door den burgemeester met het uitspreken van een rede, waarna de vergadering zich naar de fabriek begaven, waar de heer G. Daams zich belastte met het rondleiden. Na eenige personeel e veranderingen werd met ingang van 1 Mei 1904 tot be drijfsleider benoemd, de tegenwoordige di recteur de heer J. Heerman, directeur der particuliere gasfabriek te Schagen. Toen waren er 276 aansluitingen. De fabriek heeft gedurende 2 jaren gewerkt zonder exhauster. In 1905 werd een exhauster op gesteld, gedreven met riemoverbrenging door een gasmotor van 4 p. k. Verder werd in 1905 een tweede gashouder bijge bouwd en wel een gashouder met een in houd van 800 M3. welke door telescopee- ring op 1600 M3. gebracht kon worden. De stijging van het gasgebruik was van dien aard dat reeds in 1907 tot uitbreiding dei stokerij moest worden overgegaan 1909 tot vervanging van enkele zuiveri JT toestellen door grootere. Tevens werd^^ reserve een tweede motor bijgeplaatsl aangeschaft een mechanische laadroacl systeem Eïtle, voor dien tijd het laden met een schop. De 3 ovens ij stokerij met resp. 6, 4. 2 retorten we> in 1907 omgebouwd in ovens met resp. 5 retorten. Door steeds toenemend gasrerb moest in 1913 weder een belangrijk^ breiding plaats hebben; de meeste toe len waren toen overbelast. Naar plan van den directeur werden zuiverhuis motorenlokaal aanmerkelijk vergroot. In 1925 werd een derde gashouder bouwd, telescoopgashouder met eéa houd van 3000 M3. Daar in 1926 de staande halfgeneratorovens algeheele nieuwing vereischten werd op voorstel den directeur en na ingewonnen ad? van prof. Brender Brandis door meenteraad besloten niet tot vernieu? der bestaande ovens over te gaan, een verticale kameroven met 4 kamen bouwen, met een maximum capaciteit pl.m. 6000 M3. per 24 uren. Deze oven, igt ten het stokerij gebouw opgesteld, b einde 1926 gereed en werd 1 Jan. '27 k drijf genomen. De gasproductie is inmiddels gest( j van 119700 M3. in 1900 tot 1.263.158 ÏQgt 1927. Het aantal gasverbruikers.steedi 21-2 in 1903 tot 2026 in '27. In 1903 wet verwerkt 461.360 K.G. steenkolen tege p 1927 3.412.820 K.G. De geproduceerde 1 kes bedroeg in 1903 7410 H.L. tegen ia 51.677 H.L. Wanneer wij de bedrijfi p komsten der laatste jaren eens bekij e: dan mogen we wel constateeren, dat met reuzenschreden zijn vooruitgegaan dat de gasfabriek een aardig „melkl tje" voor de gemeente is geworden. et DE DISTRICTSWEDSTRIJD TE HAARLEM. De tweede ontmoeting tusschen Leiden en Haarlem. 't Was den 18den September van vorig jaar, dat de districtsploegen Leiden en Haarlem elkander voor heti in een officjeeïen wedstrijd ontmoei Lisse was de plaats, waar het groots beuren plaats vond en nog versch ligi Roomsche Sportdag in Lisse in het gel c gen. Thans houdt Haarlem zijn jaarlijk# u sportdag en het H. B. C.-terrein aan Heerenweg zal morgen het middel] zijn van dit interessant gebeuren. Moeten we nog een opwekking schij®1 om dit Roomsche sportfestijn te ga airc wonen? Het feit, dat het tevens een mPe bollen-Zondag zal zijn zal menigeen Leiden en Omgeving doen besluiten rc tochtje naar Haarlem te maken. Mew dan getuige kunnen zijn van een veBP lovenden strijd tusschen de keur elf t;'ve uit het Leidsche en Haarlemsche dislr£c Inderdaad zullen twee sterke plo elkaar bekampen. Om 1 uur zullen de junioren-elfti van beide districten elkaar be kan; waarna te half drie de senioren zullen i treden. De samenstelling dezer ploegen is volgt: Haarlem: A. v. d. Bosch v. Deursen Gigengack A. Slenders Jac. Duinhoven R. Kame Hoogervorst v. d. Reep Mail H. v. d. Bosch v. d. Scheidsrechter 0 B. Heilman. T. v. d. Zwet M. v. d. VI Th. Ruijgrok W. Buschman A. Goddij N. Rietmeijer Jac. v. d. Zwet P. v. Noiw B. Bekkering J. Beijk Holst Leiden? Reserves zijn: Haarlem: Nelis, J. Dil hoven, Witteveen, v. Leuven, v. d. V wer, Schouten. Leiden: W. Weijers, F. Homan, Haver, Th. v. d. Berg en Rietmeijer. Op den districtsdag te Lisse wisten vertegenwoordigers van het Leidsche trict de zege te behalen. Het result was toen 42. Wij gelooven, dat onze J Iers er prijs op zullen stellen den toen vestigden indruk te versterken. Maar i den anderen kant weten we, dat de Hu lemmers er alles op zullen zetten om vanche te nemen! Over het resultaat valt dan ook moeil wat te zeggen, doch we hopen op 1 mooien, fairen strijd met den sterkste R. K. FEDERATIE. Wedstrijdprcgramma voor a.s. Zondag. Om het kampioenschap. Weert: WilhelminaVenlo. De competitie. Overgangsklasse C. Delft: D. H. L.Graaf Willem. DIOC. HAARL. BOND. Wedstrijdprogramma voor* a.s. Zondag Districtswedstrijden. Haarlem, 1 uur: Haarl. Jun. XILeidsch Jun.-XI 3 uur: Haarl. XILeidsch XI Om den Bisschopsbeker. Beverwijk: BeverwijkG. D. A. I De competitie. Derde klasse Leiden: Leiden IIEdoh II

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10