STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. BOERENTROTS el TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 26 APRIL 1928 12* GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van ïiden, op Maandag 30 April 1928. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van G. oetje, om eervol ontslag als onderwijzer ,n de school Duivebodestraat A. 2o. Praeadvies op het verzoek van A. '70 P. Spiesz, om ontslag als lid van de •hattingscommissie, bedoeld in art. 57 der Jet op de Inkomstenbelasting 1914. Praeadvies op het verzoek van het estuur van het genootschap „Mathesis cientiarum Genitrix", om het kosteloos ebruik van eenige localiteiten van de SB tadsgehoorzaal, voor het houden van de Igemeene vergadering en van de tentoon- t:elling van door de leerlingen vervaardig- e werkstukken. (B. en W. stellen voor aan dit verzoek voldoen). 4o. Voorstel tot verhuring van de garage iet bovenwoning van perceel Langebrug i0'i ïo. 99, alsmede een gedeelte van de ach- r de garage gelegen open plaats, aan C. reershoek, voor 1000 gld. per jaar. (De bedoeling is in dit pand een garage «n «en reparatie-inrichting met stalling ^an automobielen en motorrijwielen te restigen). 5o. Voorstel tot verkoop: van een strook grond, gelegen achter huizen aan de Joubertstraat, Sectie L 944 ged., groot pl.m. 30 M2., aan A. lak; b. van een strook grond, gelegen ach- T er de huizen aan de Joubertstraat, Sectie No. 944 ged., groot pl.m. 18* M2., aan G. 9 B rtelsman. qn (Beide perceelen voor 5 gld. per M2.). 6o. Voorstel tot verkoop van een per- 90 ieel bouwgrond (groot 1180 M2.) aan den 9( loogen Rijndijk hoek Roomburgerlaan, Qj jectie M, No. 5203 ged., aan de N. V. Leid- che Exploitatie-Maatschappij van Onroe rende Goeden te Leiden. (Voor 10 gld. per M2.). 7o. Voorstal tot verkoop van de percee- en bouwgrond (groot 1187 M2.) op het 9( iaamland, ten noorden van de Fruin- nj itraat, Sectie M. No. 4058 ged., aan J. W. leyneveld q.q. (Voor 10 gld. per M2.). 8o. Voorstel om aan de besturen van 7J rerschillende bijzondere scholen voor lager oren uitgebreid lager onderwijs, over het aar 1926, een vergoeding krachtens art. 75 ioo der Lager Onderwijswet 1920, uit de lt gemeentekas te verleenen. j| 9o. Verordening, houdende intrekking fvan de verordening van 14 Januari 1915 JfflGem. Blad No. 2), betreffende het toela ten van kinderen tot lichtbeeldenvertoo- IJJningen, laatstelijk gewijzigd bij verorde ning van 30 Juli 1923 (Gem. Blad No. 21). lOo. Verordening tot wijziging van de l Jrerordening van 23 Mei 1912 (Gem. Blad I No. 18) op het Rijden. llo. Praeadvies op het verzoek van H. Kors e.a., om wijziging van de verordening op het Rijden, in dien zin dat het lijden op de Lange Mare Oz. met vrachtauto's in één richting is geoorloofd. 12o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 10 Juli 1913 (Gem. Blad No. 21) op de Winkelsluiting. 13o. Voorstel om de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest". te machtigen tot den bouw van een theehuisje op het ter rein van het gesticht „Endegeest", kosten- de 4250 gld. 14o. Voorstel om de Commissie van Be heer over het Openbaar Slachthuis te machtigen tot uitbreiding van het keu- ringslokaal en tot den bouw van een gara ge en van een vleeschverkooplokaal op het terrein van het Slachthuis, kostende 21.000 gld. 15o. Voorstel tot het verleenen van eene bijdrage in de restauratiekosten van de Pieterskerk, groot 3000.'s jaars, ge il durende 10 achtereenvolgende jaren, aan de Gemeente-Commissie van het Ned. Herv Kerkgenootschap. 16o. Voorstel in zake verlaging van de Tente en opschorting van de aflossing van het bij Raadsbesluit van 29 Maart 1920 aan de vereeniging ,,'s Zomers Buiten" ver strekte voorschot voor den bouw van een dubbele vacantiewoning te Katwijk. 17o. Praeadvies op het voorstel van den heer Sijtsma, in zake de bevordering in rang van den wetenschappelijken amb tenaar aan het Gemeente-Archief Mr. J. W. Verburgt en van den Adjunct-Directeur van het Stedelijk Museum „de Lakenhal" A. Coert. 18o. Verordening, regelende de samen stelling en den werkkring van de Commis sie van Fabricage. (De hoofd-bedoeling is de Commissie te brengen van 3 op 5 leden). 19o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 13 Juni 1918 (Gem. Blad No. 21) op het Grondbedrijf. (Als voren). 20o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gem. Blad No. 43), regelende de samen stelling van de bureaux van Gemeentewer ken, van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw en Woningtoezicht. (Als voren). 21o. Voorstel om te besluiten tot het instellen van beroep tegen een beslissing van Gedeputeerde Staten, in zake een aanslag in de Forensenbelasting. Het rijden van auto's op de Lange Mare 0. Z. Een in handen van B. en W. gesteld ten verzoek van neringdoenden aan de Lange Mare O. Z., om de verordening op het rijden te wijzigen in dien zin, dat het rijden op dien weg met auto's in ééne richting geoorloofd is, behoort naar de meening van B. en W. niet te worden in gewilligd. Het verbod om de Lange Mare O.Z. met motorrijtuigen op meer dan twee wielen te berijden, dateert reeds van 13 Februari 1908, op welken datum het ter bescher ming van het voetgangersverkeer in de toentertijd bestaande verordening op het rijden met motorrijtuigen en rijwielen werd opgenomen. Sedert is het autoverkeer in zeer be langrijke mate toegenomen en al is thans een trottoir hetwelk trouwens zeer smal is, voor voetgangers beschikbaar, de ver keersveiligheid op den gemiddeld slechts 3.25 M. breed zijnden rijweg van da Lange Mare O.Z. laat naar de meening van B. en W. niet toe daarop dat verkeer, zij het ook slechts in één richting toe te laten. Gem. Archief en Lakenhal. Bij de behandeling van de begrooting voor het loopende dienstjaar werd het voorstel van den heer Sijtsma, in zake be vordering in rang van den wetenschappe lijken ambtenaar aan het gemeente-archief Mr. J. W. Verburgt, en van den adjunct- directeur van het Stedelijk Museum „de Lakenhal", den heer A. Coert, in handen van B. en W. ten fine van praeadvies ge steld. Omtrent het eerste gedeelte van het voorstel vroegen B. en W. 't gevoelen v. d. Commissie voor het Oud-Archief. Blijkens haar rapport is deze van oordeel, dat aan een ambtenaar onder den Archivaris met een hoogeren rang, dan waarin de heer Verburgt thans is ingedeeld (commies 2e klasse), absoluut geen behoefte bestaat. B. en W. kunnen zich met het advies van de commissie volkomen vereenigen. Anders staat het College tegenover het gedeelte van het voorstel, dat betrekking heeft op eene bevordering in rang van den adjunct-directeur van de Lakenhal. Reeds vóór de indiening van het voorstel-Sytsma maakte de Commissie voor de Lakenhal deze aangelegenheid, die, in tegenstelling met de zooeven bedoelde promotie, niet tot de bevoegdheid van B. en W., doch tot die van den Raad behoort, bij B. en W. -aanhangig. B. en W. hebben in dit bijzondere geval geen bezwaar tegen eene bevordering van den adjunct-directeur. Het best kan dit h. i. geschieden door den heer Coert, die thans in den rang van commies 2e klasse op zijn maximum staat en mitsdien een jaarwedde geniet van 3000.ingaande» 1 Januari j.l., te bevorderen tot commies le klasse, met gelijktijdige toekenning van twee periodieke verhoogingen bij vervroe ging, waardoor de wedde aanstonds wordt gebracht op 3200.en nog kan stijgen tot 3400.—. Het laten staan van vervoer-middelen. Het is B. en W. gebleken, dat de politic over onvoldoende middelen beschikt, om op te treden tegen hen, die hun automo biel of ander vervoermiddel dikwijls uren lang voor café's e.d. laten staan en dien tengevolge in verband met de plaats, waar, en den tijd van den dag, waarop zulks gebeurt, een ernstige belemmering van de passage veroorzaken. Het is mits dien gewenscht de desbetreffende bepa ling van de verordening op het Rijden uit te bereiden in dier voege, dat zoodanige belemmering niet alleen verboden is op stoepen, trottoirs, voet- of klinkerpaden, doch op den geheelen openbaren weg, ëïi voorts een overeenkomstige bepaling, als deze, welke alleen voor motorrijtuigen eft rijwielen geldt, in het leven te roepen voor voertuigen. B. en W. geven derhalve in overweging verordening in boven bedoeld zoo te wij zigen. Zondagrust en het bezorgen van bier en limonade. In een adres verzoekt de Vereeniging van Bier- en Limonadehandelaren en Mi neraalfabrikanten alhier aan den Raad be palingen in het leven te roepen met be trekking tot de Zondagrust in deze bedrij ven. Hierbij sluit zich aan een adres van de Secretarissen der te Leiden gevestigde afdeelingen van de Nederlandsche Ver eeniging van Fabrieksarbeiders, den Ne- derlandschen Bond van Christelijke Fa-, brieks-, Haven- en Transportarbeiders, den Nederlandscheft Bond van Roomsch- Katholieke Fabrieksarbeiders „St. Willi- brordus" en den Nederlandsche Roomseh- Katholieken Transportarbeidersbond „St. Bonifacius", in welk adres een verbod tot bezorging op Zöndag ten bate van het per soneel in deze bedrijven wordt verzocht. Het komt B. en W. voor, dat tegen in williging van het verzoek der werkge vers, dat tevens het verzoek der werkne mers omvat, geen bezwaar bestaat, te meer, nu blijkens het adres der werkge- gers ook de niet bij de adresseerende ver eeniging aangesloten handelaren en fabri kanten in de betrokken branche alle hum instemming hebben betuigd en ook de Leidsche Middenstandscentrale, aan welke Burgemeester en Wethouders ten deze ad vies vroegen, en die een onderzoek naar het gevoelen van de afnemers der betrok ken bedrijven instelde, gunstig adviseert. De te maken bepalingen kunnen zich aansluiten bij de soortgelijke bepalingen, welke in 1925 met betrekking tot melkwin- kels en de bezorging van melk in de Ver ordening op de Winkelsluiting werden op genomen. De titel der verordening zal ech ter alsdan, aangezien de betrokken bedrij ven wel winkels kunnen, doch niet behoe ven te zijn en het bezorgverbod voorts ver der dan het sluitingsgebod reikt en dus zelfstandige beteekenis heeft, eenige uit breiding moeten ondergaan. 's Zomers buiten. B. en W. geven den Raad in ging te bepalen: a. dat de rente over het aan de vereeni ging ,,'s Zomers Buiten" bij raadsbesluit van 29 Maart 1920 voor den bouw van een dubbel vacantie-woning te Katwijk ver strekte voorschot, oorspronkelijk groot 5000.voor de jaren 1927 en 1928 wordt verlaagd van 4 pet. tot 2 1/2 pet. per jaar; b. dat de aflossing van dit voorschot gedurende de jaren 1927 en 1928 wordt op geschort, zioodat de eerstvolgende aflos sing weder zal zijn verschuldigd op 1 Juli 1929. Overtallige onderwijskrachten. Van de besturen van in deze gemeente gevestigde bijzondere scholen voor lager onderwijs zijn aanvragen ingekomen om vergoeding van de jaarwedden van aan hunne scholen verbonden boventallige leer krachten over-het jaar 1928. Gelijk bekend is, bepaalt art. 100 der L.-O. Wet 1920, dat, indien in eene ge meente aan een openbare school meer on derwijzers werkzaam zijn dan het aantal waarvan de jaarwedden door het Rijk aan de gemeente worden vergoed, het bestuur eener, naar de onderscheidingen van art. 3, tweede en vierde lid der genoemde wet, overeenkomstige bijzondere school in die gemeente aanspraak heeft op vergoeding uit de gemeentekas van de jaarwedden en wedden van een, met betrekking tot het aantal leerlingen aan elke dier scholen, evenredig aantal aan die scholen verbon den onderwijzers boven het aantal, waar van de jaarwedden en wedden door het Rijk aan dat bestuur worden vergoed. Grondslag der berekening is het gemid delde aantal leerlingen per onderwijzer aan de gezamenlijke overeenkomstige openbare scholen. De ingekomen aanvragen zijn onder zocht aan de hand van een tweetal bij de betrekkelijke stukken in de Leeskamer nedergelegde staten, welke een overzicht behelzen van het gemiddeld aantal leerlin gen over het jaar 1925 en het aantal leer krachten over 1926. Uit dit onderzoek is gebleken dat de gedeclareerde vergoedingen overeenkom stig de ingediende aanvragen kunnen wor den uitgekeerd. Op grond daarvan geven B. en W. den Raad in overweging aan de besturen der beaoelde bijzondere scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 1926 een vergoeding krachtens art. 100 dot L.-O. Wet 1920 uit de gemeentekas te ver leenen. R. Kath. Par. Kerkbestuur (R. K. Jon gensscholen): Rapenburg 48 2895.83 Pelikaanstraat 20 2216.66 Heerensingel 27 2974.99 Haarlemmerstraat 240 1700. Heerensingel 11-15 1375. 10863.48 Inrichting van Liefdadigheid voar R.- Katholieken (R.-K. Meisjesscholen): Haarlemmerstraat 32 2866.361/! v .d. Werfstraat 98100 2799.99 Oude Vest 193—195 1700.— Heerensingel 27 1387.50 8743.85V, Gesticht „de Voorzienigheid": Krauwelsteeg 1441.661/j Levendaal 433.33 1874.99 R.-Kath. Par. Kerkbestuur Inrichting van Liefdadigheid voor R.-K. Gesticht „de Voorzienigheid": Pieterskerkhof 4 2303.34 Haarlemmerstraat 3234 1475. Leven cl a al 1806.67 5645.01 HILLEGOM. Brand. Gisterenmiddag ontstónd brand nabij het terrein der gem. vuilnis belt, waar eenige schelften met stucadoors- riet zich bevonden, toebehoorende aan de Firma C. A. Rijnbeek, riethandelaar aan de Haven alhier. Vermoedelijke oorzaak is het spelen van kinderen met lucifers. Het vuur vond een gunstige gelegenheid in het riet'Voor uitbreiding en aan blusschcn viel niet te denken. De brandweer taBtte het vuur met kracht aan: met de motorspuit en twee stralen op de waterleiding tracht te men te behouden wat mogelijk was. De schade beloopt duizenden guldens. Kerkveiling. Woensdag werd de jaar- lijksche Bloembollenyeiling gehouden ten bate der Kerk en armen van de St. Joseph- parochie. De opbrengst beliep circa 4000. SASSENHEIM Emmabloem. De Emmabloem-collecte heeft opgebracht de somma van ruim 200.Een woord van dank aan de ijve rige verkoopsters! Naar den muziekwedstrijd. De plaat selijke Muziekvereeniging „Crescendo" zal op 2den Pinksterdag in het concours te Maassluis uitkomen in de eerste afdeeling Fanfare. Gouden huwelijksfeest. Maandag 7 Mei viert het echtpaar Noordermeervan Ruiten zijn gouden huwelijksfeest. De bei de oudjes zijn nog kras. Dit is reeds hot derde gouden paar in één jaar tijd. Einde Mei zal het vierde volgen. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 27 April. Hilversum 1060 M. 12.Politieber. 12.302.Lunchmuziek door het Tria non-trio. 6.7.15 Concert door het Trio Rent meester. 7.157.45 Lezing door 7.45 Politieber. 8.05 Schippersles. Mr. C. Frida Katz: Huishoudonderwijs voor schippersdochter» 8.35 Concert door het Omroep-orkest, Willem Andricssen, piano. Thema Con Va- riazioni. Mevr. S. Bosnians-Benedicts, piano. 10.Persber. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.30 Uurslag. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 3.4.K.R.O. Vrouwenuurtje door mevr KallerWigman uit Utrecht. 4.5.N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.6.45 N.C.R.V. Concert. Mevr. v. Tiel Schmidtke, zang. H. v. Dalen, piano. 7.7.30 K.R.O. Cursus Gregoriaansch' door den Weleerw. Heer J. C. W. v. cL Wiel, leeraar a. h. Seminarie Hageveld t« Heemstede. 7.40 V.P.R.O.-avond. 7.45 Beethoven-cyclus. Het Amstelstrijk» kwartet en het Vocaal Kwartet o. Lv. C, Iloweler. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert voor cello en piano. 11.50 Orgelconcert. 12.201.20 Orkestconcert. 2.20 Dansmuziek. 3.20 Concert. 4.20 Causerie. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orkestconcert. 5.50 Nieuwsber. 6.05 Orkestconcert. 6.20 Muziekcritiek. 6.35 De sonates van Beethoven, viool en piano. 6.45 Lezing. 7.05 „Cosi fan tutte", opera in 2 acteal van Mozart. 8.20 Nieuwsber. 8.35 Lezing: The new programme ol talks. 8.50 Nieuwsber. 8.5510.05 „Cosi fan tutte" (vervolg). 10.5011.20 Dansmuziek. „R a di o-P a ri s", 1750 M. 9.5010.Gramofoonmuziek. 11.5012.10 Orkestconcert. 3.054.05 Liter, en muzik. matinee. 7.5010.20 Galaconcert. L a n g e n b e r g, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.35 Concert door het Klein Werag-or- kest. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.50 Causerie: Filmtechniek. 8.35 Concert. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Walter Gattke-avond. Balladen en liederen. 8.20 „Der erste GaBt", plat-Duitsche klucht van H. Behnken. Daarna tot 11.20 Her-uitzending van buitenl. stations. Brussel 509 M. 4.205.20 Trioconcert. 7.35 Orgelconcert. 8.05 Causerie. 8.25 Strijkkwartet. 8.55 Voordracht i. h. Vlaamsch. 9.109.35 Strijkkwartet. ja Naar het Duitsch van Lulu van Strausz und Tarney, door Th. G. 5) De donkere winterdagen waren voorbij- nijgekropen, de eene al even grijs als de an der. Nu zou het lente worden. Morgens bij het opstaan hoefde Stine niet meer het eindje kaars aan te steken, welks weifelend vlammetje schokkende lichten en schaduwen door het kleine ka- ertje strooide; en in 't middaguur be hoefden zij niet steeds kleumend achter de gebrekkige beschutting van de kleine den- nenwand vast tegen elkaar te kruipen. Over het land ging de scherpe, frissche lucht van vochtige aarde, het eentonige „Hu!" van de boeren, die de zware akker- paarden dreven en achter de ploeg of eg over de bruine aardkluiten stapten. Over al een ontwaken tot nieuw leven, tot nieuwe hoop en arbeid. 't Was nu de tijd, om het stuk land om te spitten en de aardappels te pooten. Daar Daniël den heelen dag weg was voor zijn dagloon, had Stine het werk alleen te doen. Thuis had ze ook wel aan moeten pak ken, maar toch alleen lichter werk. De echte, zware landarbeid was werk voor de knechts. Haar rug deed zeer, en haar handen wa ren vol eeltknobbels, als ze 's avonds met de spade naar buis kwam. Bovendien moest het huishouden ook gedaan worden, en al was 't ook klein, alles moest toch blank en in orde zijn. Het kwam bij Daniël heelemaal niet op, dat het te veel -voor haar kon worden, 't Was toch niet meer, dan elke andere dag- loonersvrouw ook deed. Als hij van zijn werk thuis kwam, heilp hij haar wel wat, maar veel tijd had hij ook niet over. Stine klaagde ook niet; zij wist, dat Daniël bij het grondwerk minder verdien de dan vroeger, en dat hij alle zeilen bij moest zetten, voor de zorg voor het da gelijks brood, om de honger uit de deur te houden. De koe hadden ze tegen het einde van de winter al verkocht, en ze verzet ten er zich tegen om op de Rodthof hulp te zoeken. Honger; Gebrek! Stine had ze vroeger niet van verre gekend. Maar nu stond hij onzichtbaar achter haar en zette haar aan als met zweepslagen, zoodat ze de spade vlugger in de grond stak en de druppels op haar voorhoofd stonden. Haar gezicht werd bleek en smal bij dit leven. Als ze zich in 't voorbijgaan in de kleine doffe spiegel, die aan een kram in de kamer hing, bekeek, dan schrok ze. Be gon ze er dan werkelijk reeds oud en kwij nend uit te zien, zooals de andere dagloo- nersvrouwen in de kleine huizen in de buurt? Ze was toch nog jong, nauwelijks vier en twintig, even oud als Engel Voigt, die toch ook gelijk met haar op de school banken en op de catechismus had gezeten. Engel! Een heet gevoel van jalouzie steeg in Stine op, als zij aan haar dacht. Het meisje had een betrekking als werk ster voor de morgenuren aangenomen in de stad en kwam daaglijks voorbij haar huis. Vroeger was Daniël alleen met een paar jonge kerels uit de buurt naar werk ge gaan, vooral een ervan'mocht hij graag, Frits Egbert, een stille, nette man. Nu was 't anders. Als de mannen weg gingen, kwam Engel geregeld die weg langs, en steeds was Daniël 't, die dan bleef staan en haar aanriep: „Ga je mee, Engel?" „Als je me mee wil nemen!" We moe ten toch dezelfde weg uit naar de stad!' Dan keek Stine, verscholen achter het katoenen gordijn van het kamervenster, hen na. Engel liep lustig te babbelen, de mannen lachten en plaagden haar. 't Was toch natuurlijk, dat Daniël zich vermaakte, als hij met Engel samen was. Die was levendig en lustig, anders dan zijn vrouw Stine was verstoord en ergerde zich daarover. In Daniel's tegenwoordigheid was ze stil en bedrukt. „Wat scheelt eraan, vrouwtje?" had Kïj in 't begin vriendelijk gevraagd, „heb je pijn of narigheid gehad? Vertel 't me maar Stine Maar ze had slechts afwerend haar hoofd geschud. „Nee, Daniël, laat me maar. Ik heb niks".- Zoo was hij gewoon, dat hij 's avonds na zijn werk in een droefgeestig, onbehaaglijk huis kwam. Meestal zat hij stilzwijgend met zijn pijp, tot het bedtijd was. Hij sliep steeds en vast. Dat Stine dikwijls 's nachts naast hem snikte, hoorde hij heelemau' niet. Eens, toen zij voorbij een van kleine huisjes in de buurt kwam, hoorde ze^acb- ter de houten schutting stemmen en haar naam noemen. Onwillekeurig bleef ze staan. „Ja, 't was maar dom, dat ze Pöliler heeft genomen," sprak de ietwat scherpe stem van de eene buurvrouw, „zij had een heel andere kunnen krijgen, de dochter van zoo'n hof! Dat was toch geen leven voor haar zooals nu en hij had zich ook wel getroost en een ander genomen." Een jaar geleden zou Stine erom ge lachen hebben. Nu tobde ze er over na, on der het verder gaan. Was het huwelijk werkelijk zoo dwaas geweest! Moest ze er spijt van hebben, dat ze 't gedaan had? Haar leven was zeer ze ker arm en kommervol genoeg, anders dan het had kunnen zijn. Stine had voor zich uitgekeken. Nu hief ze plotseling haar hoofd op. „Nee, ik heb 't toch goed, zei ze luid voor zich uit, ik heb mijn man toch!" Of Daniël er ook zoo over dacht? Of hij er geen spijt van had? Zij keek hem vragend aan, toen hij dien avond thuis kwam. Hij bemerkte 't niet en ging slechts geeuwend op de bank tegen de muur zitten. „Daniël" zei Stine plotseling; dan bleef ze steken. Haar man keek op. „Wat wou je, Stine?" De jonge vrouw boog zich diep over het naaiwerk, dat ze op haar schoot had. „Daniël, ik wou je eens wat vragen. Als mij niet gekregen had denk je dat dan een ander had kunnen trouwen?" Daniël keek haar een oogenblik verwon- d aan. „Hoe kom je daar zoo bij?" vroeg hij lachend. „Ik heb dat maar zoo gedacht", zei ze zonder op te zien. Daniël zat peinzend voor zich uit te kij ken. Hij had zijn vrouw lief, zeker en ge wis. Maar hij vatte de zaak droog en prac- tisch op. „De eerste tijd wel niet" zei hij eerlijk, „maar later een man moet zijn huishou den en zijn thuis hebben; alleen, dat deugt niet. Dan had ik ook wel een ander genomen. „Hij knikte zijn vrouw lachend toe. „Goed, dat 't anders uitgevallen is. 't Is toch beter zoo. Vindt je ook niet, Stine?" Stine antwoordde niet; ze stond op en ging naar de deur, een bijzondere, donkere blik lager in haar oogeh. „Ik moet het varken voeren", zei ze slechts nog vlug. Buiten in do keuken ging ze op den rand van de gootsteen zitten, legde haar hoofd tegen het blind van het raam en snikte. Dat had hij geantwoord „dan had ii. ook wel een ander genomen." Hij kon niet meer van haar houden, als hij dat zei. Hij had er spijt van, dat hij haar getrouwd had, bij hem paste nu ook zeker een ander beter een, die vroolijker was dan zij. Misschien Engel, die was toch vroolijk met haar kon hij lachen en lus tig zijn, terwijl hij met haar, zijn vrouv nauwelijks een woord wist te spreken! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5