ONDERWIJS. SPORT. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" wanneer eindigt voor een kind de leerverplichting? ite Naar aanleiding der aanneming van het wetsvoorstel tot wederinvoering der ze venjarige leerverplichting door de Tweede 'trt Camer, welk voorstel eenmaal wet gewor- ftl Jen op 1 Juli a.s. in werking zal treden, ijkt het ons dienstig ter voorlichting van rele ouders, vooral ten platte lande eens luidelijk uiteen te zetten, hoe het thans iet de leerverplichting staat. Een en an- ,er is misschien in staat teleurstellingen HU of onaangename gevolgen te voorkomen ran handelingen verricht in het volste pertrouwen van goed recht. Sedert 1 September 1927 is het z.g. fa- lultatief zevende leerjaar voor alle lagere icholen verplichting freworden, d.w.z. se- ert dien datum moet aan elke lagere school de rooster en het leerplan zeven leerjaren tellen- Deze verplichting bestond reeds vroeger voor alle scholen, opge richt nè, 1 Januari 1920. 10 Wat nu is het gevolg van dit zevende lileerjaar op papier? De leerplichtwet schrijft vóór, dat een kind beneden twaalf jarigen leeftijd de school mag verlaten, E;wanneer het alle klassen heeft doorloopen, <j.i. dus nu op alle scholen zeven klassen of leerjaren. Dit geval nu zal zich we' zel den voordoen, daar immers op geen enke le school de kinderen beneden den vijfjari- !ll gen leeftijd worden toegelaten, zoodat een geval als boven bedoeld slechts mogelijk is, wanneer één of meer klassen worden overgeslagen. Het i3 dus thans vrijwel on mogelijk, dat een kind beneden twaalf dijaar de school kan verlaten. 'WJ Voor leerlingen, die bij het einde van het schooljaar den twaalfjarigen leeftijd bereikt hebben, geldt thans nog de zesjari ge leerverplichting. Kinderen, die dus twaalf jaar geweest lijn en zes klassen doorloopen hebben, mogen bij het einde van het schooljaar de school verlaten. Tot de derde categorie van leerlingen feindelijk rekent men die, welke bij het be reiken van den twaalfjarigen leeftijd nog niet in het zesde doch in een lager leer jaar zijn geplaatst. Voor zulke leerlingen duurt de leerverplichting tot het einde van het leerjaar, waarin zij dertien jaar wor den, onverschillig welk leerjaar dit is. Ten slotte achten wij het nuttig, aan de ze uiteenzetting de volgende beschouwing toe te voegen. Op het platte land geldt bij- vele ouders niet de vraag: „Heeft mijn kind voldoende kennis opgedaan om te gaan door het leven, dat steeds hoogere eischen stelt aan de ontwikkeling van het individu?" maar enkel deze: „Zou er geen kans zijn, dat kind van school te nemen om de lasten van den strijd om 't bestaan te helpen dragen? Het ligt niet in onze bedoe ling, hier de rechten en plichten der «uders ten opzichte van deze vragen aan een nadere beschouwing te onderwerpen, wij willen hierbij enkel opmerken, dat somtijds de ouders zeer ten onrechte het den hoofden van scholen euvel duiden, B wanneer deze weigeren een kind af te schrijven, dat nog niet aanzijn leerver plichting heeft voldaan. Zeer ten onrecht vooreerst, wijl het de plicht van 't hoofd der school is, de bepa lingen der leerplichtyet. nauwkeurig na te komen, tweedens omdat smokkelen in de zen uitgesloten is, daar immers de namen en leeftijden der afgeschreven leerlingen door de bevoegde autoriteiten worden ge controleerd, en ten slotte wijl de recht vaardigheid eischt, dat men zich in dit op zicht, tegenover wie ook, houdt aan den letter van de wet. Dat eindelijk sommige ouders de bepa lingen der leerplichtwet trachten te ont duiken, soms zelfs met succes, dat anderen het risico der doorgaans lichte straffen op zich nemen en eenvoudig doen alsof er geen leerplichtwet bestond, dat soms zelfs in geheel gelijke gevallen de ouders van het jjjJll eehe kind wegens leerplichtovertreding worden gestraft, terwijl de ouders van een ander kind zelfs niet voor den- kanton rechter worden gedaagd, dat alles mag evenmin als een grief tegen het hoofd der school worden aangevoerd, daar deze de j verplichtingen, hem door de leerplichtwet opgelegd, niet zonder gevaar voor zichzelf kan verwaarloozen. Schijnbare onrecht vaardigheden in de interpretatie der leer plichtwet spruiten voort, óf uit het meer of minder clement advies der commissie tot wering van schoolverzuim, óf me het inzicht van den kantonrechter. EEN SCHOOLHOOFD. DIOC. HAARL. BOND. R. K. S. V. Teijlingen. Teijlingen ILeiden I 51. Wegens het slechte weer was het 3 uur toen men een aanvang kon maken met de zen wedstrijd. Beide elftallen tellen eenige invallers. Wanneer scheidsrechter A. v. d. Bosch beginnen fluit, stormt- Leiden direct op het Teijl.-doel af en de bal ligt in de touwen voor dat men het eigenlijk ver wachtte (01). Teijl. herstelt zich onmid dellijk en sjouwt geweldig tegen den sterken wind op. maar resultaat blijft uit-, daar Bek kering op zijn hoede is en de keeper niet minder. Nu beide ploegen wat ingespeeld zijn wegen zij vrijwel tegen elkander op, on danks Teijl. tegen wind speelt. Het duurt niet lang. of de Teijlingers komen dichter bij Leidens heiligdom, maar de schoten gaan aaast of over en in laatste instantie is het keeper Belt, die alles vangt. Er is 20 minuten gespeeld wanneer de linksbui ten van Teijl., H. Caspers, een keurig doel- maakt (1—1). Hierna is het rusten. Wanneer weer wordt begonnen is het Lei den, dat tegen den sterken wind in speelde en dit laat zich duidelijk kenmerken, daar zij de grootste helft van den wedstrijd spo radisch over de helft komen. Het duurt dan ook niet lang, of Teijl. maakt er 21 van door P. Nobelen. No. 3 werd kort hier op gemaakt door toedoen van den midvoor. Leiden weert zich wel, maar het laat zich toch aanzien, dat zij eenige invallers heeft, anders zouden zeker no. 4 en 5 niet ge maakt zijn, hoewel keeper Belt toch beter werk had kunnen verrichten. Zoo brak het einde aan met den stand 51 voor Teijlin gen. Teijlingen 111—V.V.L. II 1-6. Om 12.30 had deze wedstrijd plaats on der leiding van den heer P. v. Nobelen. V. V.L. is met 9 man, doch Teijlingen wjl daar voor niet onder doen en stelt er ook niet meer dan 9 op. Ondanks de regenbuien en sterken wind heeft men toch den wedstrijd ten einde gebracht. Het lange wachten op die laatste wedstrijden schijnt de jongens ontmoedigd te hebben en daardoor voelen zij er niet veel meer voor, hoewel V.V.L. II zich dapper weerde, daar zij met een flin ke, verdiende overwinning naar Voorscho ten keerde. Teijl. Jun. II—Leiden Jun. I 1—3. Om 4 uur had nog een competitie-wed strijd plaats tusschen de Teijlinger II Ju niorenLeiden I Junioren, welke eindigde in een overwinning voor Leiden met den stand 3—?1. De heer P. v. Nobelen stelde zich weer beschikbaar' en het was werke lijk noodig, dat er voor dezen wedstrijd een goede arbiter was, daar in het Junioren kamp van het District Leiden gevochten wordt om den begeerden titel tusschen Leiden I en Teijlingen I. Nu was het na tuurlijk Teijlingen II, die het eerste wilde steunen om Leiden met een nederlaag naar huis te sturen en dat begreep Leiden. De zenuwen speelden hun in den beginne ook parten en daardoor kwam het, dat Teij lingen II met de rust voorstond met 10 en dat nog wel tegen wind. Het zag er dus duistei voor de Leidenaars uit. Zij pakten echter na de rust hard aan, soms te hard, maar dan werd er gefloten en begrepen al len, dat het anders moest. Opeens, na 10 minuten spelen, breekt. Leiden keurig door en is de stand gelijk (11). Dit is het sein voor de kleine Teijlingers om de grootere Leidenaars nog meer in den weg te loopen en..dat gebeurt ook, maar het baat hun niet veel, want na verloop van eenigen rijd wordt door Leiden keurig voorgezet en even keurig ingekopt (12). Als men na denkt dat Leiden gewonnen had is men abuis, want hierna volgde een zware druk op het Leiden-doel, maar paal en lat zijn hun van dienst, terwijl de keeper fraai werkt. Nog 5 minuten spelen en Leiden ziet ver langend naar het einde. Toch krijgen zij nog een kans wanneer een voorhoede-spe ler doorbreekt, den Teijl.-keeper uit zijn doel lokt en met een keurig boogschot den stand op 31 brengt. Het 1ste Junioren-elftal van Teijlingen kwam evenzoo weer thuis met een flinke overwinning van 62, behaald op S.N.A. Ledenvergadering Teijlingen Donderdagavond om 8 uur ledenvergade ring voor de R.K.S.V. Teijlingen in het K.S.A.-gebouw. Alle leden worden dringend verzocht op tijd aanwezig te zijn, daar dit een belangrijke vergadering is. R. K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag trok A.V.V. I naar Stompwijk om daar S.N.A. te bekampen. De regen had het veld geen goed gedaan, zoodat goed spel beslist onmogelijk was. Niettegenstaan de dit werd er aan beide zijden enthousiast gespeeld. S.'N.A. had het eerste succes, toen beide A.V.V.-backs door de gladheid over den bal heenmaaiden en de S.N.A.-midvoor maar voor het intrappen had. A.V.V. pakt dan goed aan en heeft het beste van het spel. Spoedig ligt de gelijkmaker in het net, terwijl even later bij een mooien aan val no 2 in wordt geschoten. De strijd gaat dan eenigen tijd gelijk op, doch voor de rust daar is, heeft A.V.V. er 31 van ge maakt. Na de rust blijft A.V.V. ondanks er met 10 man wordt gespeeld, aanvallen, doch heeft geen succes. S.N.A. onderneemt even eens een paar mooie aanvallen, doch weet het niet eerder dan de backs te brengen. Bij een nieuwen A.V.V.-aanval schiet de in valler-linksbuiten op mooie wijze no. 4 in de touwen. Dan is S.N.A. eenigen tijd aan het woord en zij weet den achterstand door 2 mooie doelpunten in te halen (43). Hierna is A.V.V. weer in den aanval en spoedig ligt no. 5 achter den keeper. In dezen stand komt' geen verandering meer en zoo behaalde A.V.V., dat met 4 invallers uitkwam met. 53 de overwinning. Door deze overwinning kwam A.V.V. in het bezit van een mooi verguld kruis, dat voor dezen wedstrijd was uitgeloofd, NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Om den N.V.B.-beker. Wageningen—A.S.C. 2—3. In een van beide zijden enthousiast ge- speelden wedstrijd zijn onze rood-zwarte stadgenooten Zondag de Oostelijke eerste klasser Wageningen met 32 de baas ge bleven, door welke overwinning zij zich in de vierde ronde om den N.V.B.-beker heb ben geplaatst. A.S.C. telde invallers voor Wassenaar en Bliek, voor wie v. d. Valk en Liotard mee speelden. Ook de gastheeren hadden twee invallers. Het begin is voor de thuisclub, doch de Leidsche achterhoede is in uitstekende conditie en weet telkenmale het leder weer veldwaarts te sturen. Desondanks kreeg de Leidsche voorhoede weinig te doen, omdat zij slecht gesteund werd door de halflinie. Vermelding verdient een voor zet van Dellebarre, waaruit Janssen rake lings over de deklat schiet. Toch komt voor de Leidenaars het eerste succes, wanneer Janssen het leder krijgt toege speeld, naar binnen zwenkt en den Wage- ningschen doelman het nakijken geeft (01). Kort daarop maakt de linksbinnen van Wagemngen met een mooien kopbal gelijk (11). Even later gaat Dellebarre er alleen vandoor en passeert hij den uit loopenden doelman op fraaie wijze (12). Onveranderd komt dan de rust en in de tweede helft heeft A.S.C. den wind in den rug. Zulks levert evenwel geen direct voor deel op en de Leidsche achterhoede moet herhaaldelijk flink ingrijpen, doch Josson en Stephanus werken keurig. Uit een vrijen schop wordt de bal tegen een hand van Liotard geschoten in het beruchte ge bied. De strafschop wordt overgeschoten, dochv. d. Meer was te vroeg uit zijn doel geloopen en als de strafschop opnieuw wordt genomen treft hij doel (22). Tenslotte weet J. Brouwer the winning goal te scoren (23), zoodat A.S.C. ver diend won. Vriendenschaar 1—L.F.C. I 1—6. Vriendenschaar is met groote cijfers ge slagen en dat nog wel op eigen veld. Zie daar het resultaat van L.F.C.'s 3e beker ronde. Een resultaat echter, dat geen L.F. C'er had verwacht, want stond Vrienden schaar ook nu weer niet voor het kam pioenschap en werd 14 dagen geleden V.V. A. niet door deze ploeg geklopt? L.F.C. had het geheele elftal gehand haafd, uitgezonderd de vleugelspelers. L.F O. won den tosB en koos zon tegen, een voordeel voor Vriendenschaar, dat echter volkomen teniet werd gedaan door de groote strijdvaardigheid der Leidsche ploeg, die onmiddellijk het initiatief van den aanval nam, met een hard, open spel. Reeds in den aanvang bleek, dat iedere voorhoedespeler een standplaats zocht op de voor Vriendenschaar meest gevaarlijke plaatsen, terwijl de beide nieuwe vleugel spelers Blom en Ba velaar hun taak uitste kend hebben vervuld. De L.F.C. middenlinie sloot zich daarbij op waardige wijze aan, terwijl de beide backs meestal op het juis te moment ingrepen. Raaphorst had een dankbare taak. Hij .kreeg veelal schoten van grooten afstand te behandelen, terwijl bij gevaarlijke doorbraken het juiste uit- loopen menig doelpunt voorkwam. De vleugelspelers van Vriendenschaar deden beter werk dan hun clubgenooten in de voorhoede. Maar hoe goed hun voorzetten ook wareiq de binnenspelers en de veel te langzame middenvoor bleken niet in staat L.F.C. te passoeren. De eerste kans, dio de Culemborgers kregen, werd na 8 min. spelen door hun rechtsbinnen ge mist. A.F.C. schiep zich in de eerste perio de van den strijd meer kansen, welke voor namelijk door de vleugelspelers werden verwekt. Het publiek was blijkbaar eenigs- zins onder den indruk van het „vechtende" Leidsche team geraakt en hield zich bijzon der stil. Na een kwartier spelen kreeg v. Leeuwen den bal te pakken en zette goed over naar Ba velaar; keeper en backs van Vriendenschaar dachten niet aan aanvallen en met een listig schot doelpuntte hij fraai (01). Vriendenschaar doet nu verwoede aanvallen en met hun uitstekend spelenden midhalf willen zij de zaak forceeren. Het publiek ziet ook nu het gevaar in en be gint zijn favorieten aan te moedigen, maar juist zooals heb meer gaat, komt het doel punt aan den anderen kant, als Blom kei hard inschiet (0—2). Het spel blijft zich snel verplaatsen en nog voor rust. weten v. Leeuw en en Neuteboom met goede schoten de scoren te verhoogen (04). Na rust wil Vriendenschaar nog probee- ren op te halen en is L.F.C. ook wel een oogenblik de mindere, maar de spelers ge ven zich geheel, zoodat voorloopig doelpun ten uitblijven. Toch weet de midvoor aan zijn bewaking te ontsnappen en met een prachtschot is het 14. Er meet nu nog een half uur gespeeld worden. L.F.C. speelde rustiger en ontwik kelde daardoor haar beste spel, waar Vr. weinig meer tegen in te brengen had. Tal rijk werden nu de aanvallen der withemden die, thans zeker van de overwinning, met nog meer zelfvertrouwen te werk gingen. Rest ons nog te vermelden, dat £.F.C. nog 4 maal het net wist te vinden, waarvan slechts 2 doelpunten werden geteld, alzoo met een 16-overwinning en onder het zingen van het clublied het veld verlieten. De scheidsrechter had geen lastige taak. Er werd zeer fair gespeeld en slechts een enkele maal kreeg hij een moeilijk probleem op te lossen. GOLF. HilversumNoordwijk. De uitslag van den handicap-competitie wedstrijd HilversumNoordwijk, Zondag gespeeld op de links van de HilverBiun- sche Golfclub was, dat Hilyersum met 5 legen 3 punten won en een partij all square. Foursomes: F. F. Proctor (13) en W. M. T. Thijssen (22) slaan Binnendijk (13) en Noorduyn (20) met 2 en 1H. Scheltema (19) en J. L. Kolff (20) si. J. W. des Tombe (16) jhr. J. van Sohuylenburch (16) met 5 en 3de heer en mevr. Nering Bögel resp. 22 en 22 handicap verliezen van L. Graaf van Limburg Stirum (13) en E. Cremers Jr. (24) met 3 en 2. Singles: F. F. Proctor all square met Binnendijk; H, Scheltema slaat van Lim burg Stirum met 5 en 4J. L. Kolff sl. v. Schuylenburch met 6 up (opgegeven) mevr. Nering Bögel verliest van des Tom- be met 4 en 3; W. Nering Bögel slaat Noorduyn met 2 upThijssen verliest van E. Cremers Jr. met 3 en 2. WATERSPORT. Kon. Verbonden Nederlandsche water sportverenigingen. In Ejasnapolsky te Amsterdam is Zat erdagmiddag de voorjaarvergadering ge- aouden van de Koninkl. Verbonden Neder landsche Watersportvereenigingen, onder voorzitterschap van den heer P. L. Lucas- sen. In zijn openingsrede herdacht de voor zitter het verscheiden van den heer C. Jurrjens. De watersport, aldus spreker, heeft in hem den pionier verloren, die Ne derland voor het eerst deel deed nemen aan buitenlandsche zeilwedstrijden. Door opstaan eerden de aanwezigen de nage dachtenis van den overledene. Voorts deelde de heer Lucassen mede, dat de heer W. de Vries Lentsch aangewe zen was en bereid gevonden, om Kederland op de Olympische Spelen in de twaalf- voetsjollenklasse te vertegenwoordigen. De verschillende wedstrijddata werden definitief als volgt vastgesteld: 5 en 6 Mei: Zesmeterwedstrijd K.N.Z. B.V. (Zuiderzee). 19 en 20 Mei: Haarlemsche Jachtclub. 26 Mei: Watersportvereniging Loos- drecht. 3 Juni: Hollandia. 10 Juni: Westend. 16 en 17 Juni: Zeilvereeniging Het V. 23 en 24 Juni: Zeilvereeniging Het Y. 23 en 24 Juni: Rotterdamsche Zeilver eeniging (jollenwedstrijd). 1 Juli: Watersportvereeniging Aügir. 15 Juli: Braassemermeer. 2024 Juli: Kaagweek. 28 en 29 Juli: Rotterdamsche Zeilver eeniging. 30 en 31 Juli: Kon. Ned. Roei- en Zeil vereeniging. 29 Aug.: Olympische zeilwedstrijden. 1113 Aug.: Coppa d'Italia (achtmeter- klasse). 11 en 13 Aug.: Loosdrecht. 1416 Aug.: Intern, twaalf voetsjollen- klasse (Westend). 22 en 23 Aug.: Kon. Zeilvereeniging Sneek. 25 en 26 Aug.: Zaanlandsche Zeilver eeniging. 31 Aug.: Zeilvereeniging Het Y. 8 en 9 Sept.: Haarlemsche Jachtclub. 15 en 16 Sept.: Kon. Rotterd. Zeil ver een. de Maas. 7 Oct.: Zaanlandsche Zeilvereeniging. Vervolgens werd het reglement voor den „Willem de Vries I/entseh"-wisselbe- ker vastgesteld. Deze beker is een wissel- prijs, gesticht door de K.V.N.W.V. volgens besluit der najaarsvergadering, op voor stel van „Westend", uit vrijwillige bijdra gen van de aangesloten vereenigingen, om verzeild te worden in de twaalfvoetsjollen- klasse in open wedstrijden volgens een puntenstelsel. Teneinde definitief eigenaar van den beker te worden, moet de prijs driemaal achtereen of viermaal in het ge heel worden gewonnen door denzelfden stuurman. Omtrent de Olympische wedstrijden kon de voorzitter nog weinig mededeelen, aan gezien de inschrijving nog niet gesloten is. Vast staat reeds dat in de twaalfvoetsjol- lenklase ook Monaco n Tsjecho-Slowakije zullen uitkomen. Over de wedstrijden in de zesmeterklasse wordt nog gecorrespon deerd met Argentinië, België, Zwitserland, Italië, Frankrijk, de Scandinavische lan den, Duit8chland en Amerika, terwijl de deelneming in die klasse van Estland en Portugal reeds verzekerd is. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. PAARDENSPORT. Renners op Duindigt. Zondagmiddag heeft de Vereeniging, Duindigt te Wassenaar (Den Haag) een course gehouden, die door het minder gun stige weer niet zoo druk bezocht was als de vorige maal. Niettemin waren er span nende ritten te zien; de inschrijvingen wa ren ruim voldoende. De uitslagen luiden: Zwaluw-prijs, prijzen draverij 3de en 4de kl. Ingeschreven 8, uitgekomen 4 paarden. 1. Oblique B. eig. D. de Vlieger, berijd. J. de Vlieger (2040 M.)2. Rols Royce, eig. J. Kruithof Sr., berijd. J. Kruihof Jr. (2000 M.) beide in 3 min. 26 1/5 sec. Gedisqualifi- ceerd wegens onregelmatig draven do eerst aankomende Quirittesse, eig. berijd. C. Ockhorst (2000 M.) in 4 min. 25 2/5 sec. (niet geplaatst Paulowna 2060 M.) Zanglijsterprijs ren over 1200 M. Inge schrevene, uitgekomen 3 paarden. 1. Clai- refontaine, eig. N. Jochems (jockey v. d. Vaart) 66 1/24 K.G.; 2. Kingston Hill, H. Perney eigen berijd, 63 1/2 K.G. Niet geplaatst: Caiman (65 1/2 K.G.) Tijd 1 min. 22 sec., Ie aangekomen gewon nen met 3 lengten. Kievitsprijs, prijzen draverij 2e en 3e kl. Ingeschreven 9, uitgekomen 8 paarden, 1. Quick-zilver, eig. H. N. v. Zalingen, berijd. Tj. Witteveen (2040 M.) in 3 min. 20 sec. 2. Present H., eig. stal C, berijd. J. M. v. d. Berg (2040 M.) in 3 min. 20 1/5 sec. Niet geplaatst Lord V (2080 M.), Nosma B (2060 M.), Prinses Olga (2040 M.), Quintaine St. L. (2040 M.). Quetteville Zoon (2040 M.) In gehouden Ormonde B. (2060 M.) Leeuwerikprijs, ren over 1900 M. Inge schreven 7, uitgekomen 4 paarden. 1. Myrrhine, eig. mevr. van Wieringen (Jockey Pes) 66 1/2 K.G., niet geplaatst Flagnac (654 K.G.), Je Sais Tout (63 1/2 K.G.) Tijd 2 min. 15 4/5 sec. (Een lengte). Koolmeesprijsprijzen draverij 4e kl. In geschreven 7, uitgekomen 3 paarden: 1. Quitervell, stal Lancier, ber.-eig. C. Ock horst (1620 M. in 2 min. 45 sec.)niet ge plaatst Niagara 1620 M. Nachtegaalprijs: ren over 2400 M. Inge schreven 6, uitgekomen 3 paarden: 1. San tiago eig. W. Jochems (jockey v. d. Vaart 65 1/24 K.G.); 2. Siracuse eig. A. G. v. Tol (jockey Riem 58 -f- 3 K.G.)niet ge plaatst Cassard (64 1/2 K.G.) tijd 2 min. 52 2/5 sec. twee langten). Vinkprijs: prijzendraverij le klasse. In geschreven 12, uitgekomen 7 paarden: 1 Doritha eig. J. Kruithof (ber. J, Kruithof Jr.) 2065 M. in 3 min. 15 2/5 sec.; 2. Post- duifje G (W. v. d. Graaf ber.-eig.) 2010 M. in 3 min. 16 4/5 sec,; niet geplaatst: Oro, Setzer B (2000 M.)Rosel (2085); Argenti na (2035 M.); gedisqualificeerd wegens on zuiver draven kapt. de Bruane (2040 M.); Traviatta (2015 M.). Merelprijs: prijzendraverij 3e en 4e klas se: ingeschreven 9, uitgekomen 4 paarden: DINSDAG 24 APRIL 1928 1 Oblique B eig. D. de Vlieger (ber. J. de Vlieger) 2040 20 M, in 3 min. 27 4/5 sec.; 2. Bolls Royce, eig. J. Kruithof Sr. (ber. J. Kruithoff Jr.) 2060 M. in 3 min. 29 4/5 sec. gedisqualificeerd wegens onregelmatig draven de eerst aankomende: Quirittesse (2030 M.) in 3 min. 26 3/5 sec.) niet go- plaatst Paulowna S. (2060 M.) SCHERMEN. Competitie K.N.A.S.B. Voor de tweede klasse van den K.N.A. S.B. trok de Leidsche schermclub A.E.W, Zaterdagmiddag in de schermzaal der Doelenkazerne degen en sabel tegen Club huis Te Werve. Op beide wapens was de strijd zeer spannend. De Leidenaars, die één uitvaller telden, wonnen op degen op het nippertje. De uit slag werd 8—8 A.E.W. had 20 ontvangen treffers tegen de Hagenaars 23, zoodat Leiden met 3 treffers zegevierde. De per soonlijke uitslagen waren voor A.E.W.ï van Duuren, 1 gew.; Stapel, 3 gew.; de Ja ger, 2 gew., en'Wagenaar, 2 gew. part» Voor Te Werve: Faase, 3 gew.; Eversen, 0 gew.de Leeuw, 4 gew. en Opijnen, 1 gew. part. Op sabel won Te Werve met 9 tegen 7 gew. partijen, en met 45 ontv. tegen 48 geg. treffers. Hierbij waren de uitslagen voor A.E.W.: Van Duuren, 4 gew.; de Jager, 0 gew.; Boogert, 3 gew., en Wagenaar, 0 gew. part. Voor Te Werve: Faase, 2 gew.; Eversen, 2 gew.; de Leeuw, 2 gew. en Opij nen, 3 gew. partijen. DE OLYMPISCHE SPELEN. HET HOCKEY-TOURNOOI. Holland vierde geplaatst. Het bestuur van den Internationalen Hockeybond bestaande uit de heeren Frantz Reichel, voorzitter (Frankrijk), Liègeois (België), De Cindric (Hongarije), Botella (Spanje), Demaureux (Zwitserland) en Daubresse (Frankrijk), en Jhr. Quarles van Ufford (Nederland) heeft te Parijs vergaderd en de volgorde der landen opge steld, welke aan het Olympisch tournooi zullen deelnemen. De indeeling werd als volgt: 1. Britsch- Indië; 2. Duitschland3. Denemarken; 4. Holland; 5. België; 6. Frankrijk; 7. Oos tenrijk; 8. Spanje; 9. Zwitserland; 10. Tsjechoslowakije. Tot groep I behooren dus Britsch-Indië, Denemarken, België, Oostenrijk en Zwit serland. Tot groep II: Duitschland, Holland, Frankrijk, Spanje en Tsjechoslowakije. Door elke groep wordt een halve compe titie gespeeld. Demi-finales worden echter niet gespeeld, de winnaars der groepen komen aanstonds in den eindstrijd. De nummers 2 van beide groepen spelen ora de 3e en 4e plaats en het totaal aantal wedstrijden bedraagt dus 22. Bij gelijk aantal punten beslist het doelgcmiddelde en alleen bij gelijk doelgcmiddelde is een beslissingswedstrijd noodig. Door bovenstaande regeling is de kans, dat Nederland de finale zal bereiken wel groot geworden, alhoewel Duitschland den groot sten hinderpaal zal vormen. „Tel." HET VOETBAL-TOURNOOI. Het te kiezen systeem. Het scheidsrechtersvraagstuk. Zaterdagavond heeft in hotel de l'Euro- pe te Amsterdam vergaderd de Fifa-com- missie voor regeling der Olympische Voet balspelen, bestaande uit de heeren K. S. J. Lotsy (Nederland), dr. Bauwens (Duitschland) en A. Verdijck (België). Aan wezig waren voorts de heeren Hirschmann, vice-president van het Olympisch Comité en secretaris der FifaVerwoerd, afge vaardigde van het N.O.C. voor de afdee- ling voetbal en Kellenbach, voorzitter van de af deeling snorttcchnische zaken voor de Olympische Spelen. Omtrent het verloop der besprekingen, welke tot laat in den nacht duurdn, heb ben de heeren Lotsy en Bauwens ons eeni ge mededeelingen gedaan, waarvan wij de voornaamste laten volgen. De vergadering sprak geruïmen tijd over het te volgen systeem. Naar men weet geldt op het oogenblik het „Cup"-svsteem, hetwelk in de vergadering van de Fifa te Keulen is aangenomen. Het Olympisch Comité heeft zich te dienopzichte tot de Commissie-Lotsy gewend om te vragen of dit systeem niet veranderd kon worden in het „Bergwall-systeem" (repèehage). Op het oogenblik is, naar beide heeren ons mededeelden, deze kwestie bij het exe cutief-comité van de Fifa in behandeling. Er moet daarover nog een beslissing wor den genomen. Bij het Cup-systeem zijn er 20 wedstrijden; wordt het Bergwall- systeem gekozen dan komen er 35. Men deelde ons voorts mede, dat mo menteel 20 landen voor het aanstaand voetbaltournooi hebben ingeschreven. Wat do loting betreft, welke aanvanke lijk 25 Mei a.s. zon plaats vinden, is be sloten dat deze thans tusschen 20 en 23 Mei zal worden gehouden. Hierbij zal do pers tegenwoordig mogen zijn. Een belangrijk punt, dat voorts bespro ken werd was, dat van het scheidsgerecht. Ieder land, dat lid is van de Fifa, heeft het recht scheidsrechters voor de Olympia de voor te stellen, welke gelijktijdig ook grensrechters moeten zijn. Van dit recht hebben tot nu toe niet ale landen gebruik gemaakt. De reden hiervan zoo zeide dr. Bauwens ons kan wellicht eenerzijds gezocht worden in het ontbreken van ge schikte scheidsrechtersanderzijds wel licht in de omstandigheid, dat de kosten, die elk land dragen moet te hoog zijn. Zoo hebben Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en de Scandinavische landen geen scheids rechters benoemd en men tracht te berei ken, dat dit alsnog vóór 15 Mei geschieden zal. Wat Engeland betreft, loopt de beden kingstermijn voor uittrede uit tde Fifa op 22 Mei af. Voorts vernamen wij, dat aan den vooravond van de spelen met do scheidsrechters een bespreking zal plaats vinden over de interpretatie van eenige regels, teneinde verschil van opvatting te dien aanzien tusschen verschillende lan»

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5